(STABILITATE RUSEASCĂ) Medvedev a anunţat că se întrevăd probleme cu salariile
„Arieratele salariale totale rămân substanțiale si avand in vedere starea de lucruri din economie, acest proces ar putea sa se accelereze, sa creasca „, – a spus Medvedev. „Banii, desigur, trebuie să fie plătiti la timp si în întregime”, – a spus el.
La sfârșitul sedintei, Medvedev a cerut membrilor Guvernului să rămână la partea a doua a intalnirii, „în psatele ușilor închise”, pentru a vorbi despre cum să rezolve problemele bugetare si ale economiei”.
Recent, pe 13 ianuarie, vorbind la Forumul Gaidar, Dmitri Medvedev a declarat că situația actuală din economia rusă este fundamental diferită de criza din 1998. „Nu suntem nici p-aproape de ceea ce s-a întâmplat în economie în 1998,” – a spus Medvedev.
El a dat asigurări că Guvernul va lua măsuri pentru creștere economică și o inversare a trendului de scadere a nivelului de viață.
Potrivit lui, situația din economia Rusiei „deși nu este ușoara, este gestionabila”.
Sursa: Paginaderusia.ro