Astăzi 30 Martie 2015, Luni - Ultima actualizare la ora 18:35
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 


 

 

 
Chişinău
13°
Hânceşti
12°
Tiraspol
12°
Chişinău 55 Hânceşti 54 Tiraspol 54

 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.


- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 18:35

Noua echipă FMI a sosit în Republica Moldova. Guvernul vrea cât mai rapid un nou acord

Noua echipă FMI a sosit în Republica Moldova. Guvernul vrea cât mai rapid un nou acord

Republica Moldova este interesată să negocieze un nou acord de colaborare cu FMI cât mai curând. Asta pentru asigurarea stabilităţii financiare şi a dezvoltării economice durabile a ţării. Declaraţia a fost făcută de premierul Chiril Gaburici, care a avut luni prima...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 18:32

Un convoi militar american a încins spiritele în Cehia

Un convoi militar american a provocat controverse în Cehia, ţară membră NATO. Sute de oameni au participat la manifestaţii pro şi contra trecerii soldaţilor americani pe teritoriul ţării.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 18:25

Bugetul Armatei Naţionale trebuie majorat

Bugetul Armatei Naţionale trebuie majorat

Armata Naţională pierde mulţi militari calificaţi care renunţă la cariera militară din cauza condiţiilor de salarizare şi a pachetului social subfinanţat. Ministrul Apărării, Viorel Cibotaru, afirmă că bugetul militar ar trebui să fie ajustat la cel al ţărilor din UE, altfel...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 18:22

Un bărbat a fost împuşcat mortal la sediul Agenției de Securitate din SUA

Un bărbat a fost împuşcat mortal la sediul Agenției de Securitate din SUA

Un bărbat a fost împuşcat mortal, luni, după ce a lovit intenţionat cu un vehicul de teren poarta principală a sediului Agenţiei pentru Securitatea Naţională din Statele Unite, scrie presa americană.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 18:01

Leancă, pregătit de alegerile locale, chiar dacă guvernarea vrea să-i taie din elan. ”Avem variante de rezervă”

Leancă, pregătit de alegerile locale, chiar dacă guvernarea vrea să-i taie din elan. ”Avem variante de rezervă”

Partidul Popular European din Moldova (PPEM) va participa la alegerile locale indiferent câte piedici vor pune autoritățile la înregistrarea acestuia, a anunțat liderul formațiunii, Iurie Leancă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 17:41

Diplomația de la București reacționează la jignirea adusă de ambasadorul rus unor ziariști

Diplomația de la București reacționează la jignirea adusă de ambasadorul rus unor ziariști

Ministerul român al Afacerilor Externe (MAE) reacţionează după ce ambasadorul Rusiei la Bucureşti i-a numit "bădărani" pe autorii unui articolul publicat pe Contributors.ro. "MAE consideră că libertatea de expresie a unei instituţii a statului - oricare ar fi acest...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 30 Martie 2015, ora: 17:34

Gazprom a cerut acordul Moscovei pentru a livra gaze la preţ redus Ucrainei timp de trei luni

Gazprom a cerut acordul Moscovei pentru a livra gaze la preţ redus Ucrainei timp de trei luni

Compania rusă de stat Gazprom a cerut aviz guvernului de la Moscova pentru acordarea unei reduceri de preţ pentru gazele naturale care vor fi furnizate Ucrainei în următoarele trei luni

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 17:20

Oficial din cadrul NATO: Rep. Moldova merită mai mult sprijin militar

Oficial din cadrul NATO: Rep. Moldova merită mai mult sprijin militar

Republica Moldova, Ucraina și Georgia sunt supuse unor presiuni mari din partea Rusiei și în acest context au nevoie de mai mult sprijin pentru a-și consolida capacitatea militară defensivă. De această părere este secretarul general al NATO pentru Caucazul de Sud și Asia Centrală,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 17:11

UE recomandă Republicii Moldova revizuirea Constituției

UE recomandă Republicii Moldova revizuirea Constituției

Uniunea Europeană recomandă Republicii Moldova să revizuiască Constituția pentru a-l putea alege pe șeful statului, să-și stabilizeze sistemul financiar-bancar, să intensifice lupta cu corupția și să implementeze reformei justiției și Codul Educației. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 30 Martie 2015, ora: 17:02

INCIDENT DE SECURITATE. Datele personale ale lui Putin, Obama şi Merkel, dezvăluite de organizatorii summitului G20

INCIDENT DE SECURITATE. Datele personale ale lui Putin, Obama şi Merkel, dezvăluite de organizatorii summitului G20

Datele personale ale liderilor mondiali care au participat la ultimul summit G20 au fost dezvăluite accidental de către departamentul australian pentru imigraţie, care a considerat că nu este necesar să îi informeze în legătură cu această situaţie.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 30 Martie 2015, ora: 16:47

Președinte polonez: Rusia este sortită eșecului, atâta timp cât va fi condusă de Putin

Președinte polonez: Rusia este sortită eșecului, atâta timp cât va fi condusă de Putin

Rusia este cu 30-50 de ani în urma Occidentului și folosește metode de care țările occidentale au și uitat: tancuri sau amenințări cu arme nucleare, a declarat fostul președinte polonez Lech Walesa, într-un interviu pentru Gazeta Wyborcza.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 16:36

Restaurantul La Plăcinte de pe Bulevardul Dacia din București a fost ÎNCHIS de ANAF

Restaurantul La Plăcinte de pe Bulevardul Dacia din București a fost ÎNCHIS de ANAF

Agenţia Natioanala de Administrare Fiscală (ANAF) face o nouă victima în rândul lanţurilor de restaurante. Restaurantul La Plăcinte de pe Bulevardul Dacia din Capitală a fost închis de ANAF, potrivit unor informaţii care au apărut pentru prima dată pe B365.ro.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 30 Martie 2015, ora: 16:11

Arabia Saudită îl acuză pe Vladimir Putin de ipocrizie

Arabia Saudită l-a acuzat duminică pe Vladimir Putin de ipocrizie, pentru că ar sprijini Orientul Mijlociu şi pe liderul sirian Bashar Assad.

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 30 Martie 2015, ora: 16:10

Alertă cu bombă la bordul unui avion turc. Aeronava a aterizat de urgență la Casablanca

Alertă cu bombă la bordul unui avion turc. Aeronava a aterizat de urgență la Casablanca

Un avion al companiei Turkish Airlines care se deplasează din Turcia spre Brazilia a declarat starea de urgenţă din cauza informaţiilor privind prezenţa unei presupuse bombe la bord, informează ziarul Hurriyet.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 30 Martie 2015, ora: 16:02

Partidul Popular din Moldova: ”Întoarceţi miliardele poporului!”

Partidul Popular din Moldova: ”Întoarceţi miliardele poporului!”

Partidul Popular cere instituţiilor statului, Preşedintelui ţării, partenerilor de dezvoltare şi comuntăţii europene să influenţeze prin instrumentele pe care le deţin, situația creată în țară în vederea repunerii procesului decizional din Republica Moldova în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 15:42

Ponta anunţă că nu va mai răspunde la întrebările ziariştilor ai căror angajatori nu-şi plătesc dările la stat

Ponta anunţă că nu va mai răspunde la întrebările ziariştilor ai căror angajatori nu-şi plătesc dările la stat

Premierul Victor Ponta a anunţat luni, 30 martie, că nu va mai răspunde la întrebările ziariştilor care fac parte din trusturi sau societăţi care "fac evaziune fiscală".

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 30 Martie 2015, ora: 15:00

(PRESA STRĂINĂ) Puterea preşedintelui rus Vladimir Putin se prăbușește

(PRESA STRĂINĂ) Puterea preşedintelui rus Vladimir Putin se prăbușește

Puterea preşedintelui rus Vladimir Putin este în declin. După ce liderul de la Kremlin a ajutat la construirea clasei mijlocii aspiraţionale, acest lucru ar putea duce în cele din urmă la pierzania sa.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 30 Martie 2015, ora: 14:59

Pirkka Tapiola despre furtul de la BEM: Cum este posibil să furi atât de mulţi bani de la o ţară mică?

Pirkka Tapiola despre furtul de la BEM: Cum este posibil să furi atât de mulţi bani de la o ţară mică?

Reforma în domeniul Justiției, lupta contra corupției, reforma în sectorul financiar bancar și liberalizarea mass-media sunt principalele aspecte la care Republica Moldova mai trebuie să lucreze pentru a atinge standardele europene.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 30 Martie 2015, ora: 14:06

Informații din raportul lui Nemțov privind implicarea Rusiei în Ucraina: Rudele soldaților ruși uciși au primit recompensă câte trei milioane de ruble

Informații din raportul lui Nemțov privind implicarea Rusiei în Ucraina: Rudele soldaților ruși uciși au primit recompensă câte trei milioane de ruble

Câteva informații din raportul despre rolul Rusiei în conflictul din Ucraina, compilat de către opozantul rus Boris Nemţov, asasinat la sfârșitul lunii februarie la Moscova, au fost deja făcute public.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 30 Martie 2015, ora: 14:00

(RĂZBOI ÎN UCRAINA - GALERIE FOTO) Separatiștii își verifică tehnica grea. Un militar ucrainean a fost omorât şi alţi trei au fost răniţi

(RĂZBOI ÎN UCRAINA - GALERIE FOTO) Separatiștii își verifică tehnica grea. Un militar ucrainean a fost omorât şi alţi trei au fost răniţi

Separatiștii pro-ruși din Donețk sunt gata pentru a lansa a treia fază a războiului și vor să ocupe celelalte regiuni ale Ucrainei, schimbând linia frontului spre vest.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 30 Martie 2015, ora: 13:36

Rusia recunoaşte că pierde competitivitatea pe piața mondială de arme

Rusia recunoaşte că pierde competitivitatea pe piața mondială de arme

Armamentului rusesc devine necompetitiv în anumite sectoare de export, a declarat Alexandru Brindikov, consilierul directorului general al Rosoboronexport în cadrul Consiliul Federaţiei de pe 27 martie. Potrivit lui, producătorii interni au fost obligaţi să abandoneze peste 30 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 13:24

Marea Adunare Tricoloră surprinsă într-o GALERIE FOTO de fotojurnalistul ziarului TIMPUL, Ramin Mazur

Marea Adunare Tricoloră surprinsă într-o GALERIE FOTO de fotojurnalistul ziarului TIMPUL, Ramin Mazur

Peste 2000 de persoane s-au adunat, pe 29 martie, în Piața Marii Adunări Naționale din Chișinău la manifestarea Marea Adunare Tricoloră, pentru a marca 97 de ani de la Unirea Basarabiei România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2015, ora: 11:59

Polițistul Ion Perju, inculpat în dosarul lui Valeriu Boboc a fost condamnat la 10 ani închisoare

Polițistul Ion Perju, inculpat în dosarul lui Valeriu Boboc a fost condamnat la 10 ani închisoare

Procuratura Generală anunţă despre condamnarea la zece ani închisoare cu executare, a polițistului Perju Ion, pentru depăşirea atribuţiilor de serviciu şi cauzarea vătămării intenţionate grave a integrităţii corporale sau a sănătăţii care a provocat decesul lui Valeriu Boboc.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 30 Martie 2015, ora: 11:52

Rusia îşi concentrează flota în apele Mării Negre pentru a putea ataca Ucraina de pe mare

Rusia îşi concentrează flota în apele Mării Negre pentru a putea ataca Ucraina de pe mare

Rusia îşi concentrează flota în apele Mării Negre pentru a putea ataca Ucraina de pe mare, afirmă şeful Statului Major al forţelor navale ucrainene, amiralul Andrii Tarasov, citat de Ukrinform.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 30 Martie 2015, ora: 11:41

Aplicații în Ucraina cu participarea a aproximativ 300 de pușcași marini americani

Aplicații în Ucraina cu participarea a aproximativ 300 de pușcași marini americani

Exerciții comune și antrenamente cu participarea a circa 300 de pușcași marini din SUA și a unor unități de luptă din cadrul Gărzii Naționale vor avea loc la 20 aprilie pe poligonul Yavoriv din regiunea Liov (vestul Ucrainei), a anunțat duminică, pe contul său de Facebook, ministrul...

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 30 Martie 2015, de Octavian Țâcu

Acum ori niciodată (II)

Motto: „Nu vă pot promite decât sânge, trudă, lacrimi şi sudoare. Ne aflăm în faţa unui examen extraordinar de greu. Avem în faţă multe luni de luptă şi de suferinţe. Ne veţi întreba: care e politica noastră? Să purtăm război contra unei tiranii...

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 Martie 2015, de Marin Basarab

Forum fascist în inima „antifascismului”

Hai că am văzut-o şi pe asta. Rusia, statul care îşi omoară vecinii sub pretextul antifascismului, a găzduit un forum cu participarea organizaţiilor radicale de dreapta din întreaga lume. Forumul Internaţional Conservator din Rusia a avut loc pe 22 martie, în capitala culturală a...

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 Martie 2015, de Moni Stănilă

Fericirile

Duminica trecută a fost cea a Sfântului Ioan Scărarul. S-au citit două texte din Evanghelie: vindecarea fiului lunatic, despre care am mai vorbit când ne-am referit la frumoasa rugăciune a tatălui său („Cred, Doamne, ajută necredinței mele" - Marcu 9; 24), dar și Fericirile (Matei 5;...

() Citeşte tot articolul

Editorial 28 Martie 2015, de Alexandra Tănase

O mamă …

Fecioara Maria a fost mamă… Și Ea a avut un fiu… Și El s-a făcut icoană, iar azi e atârnată pe perete această icoană – Mama și Fiul. Și Mama, și Fiul au plecat în nemurire.

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 27 Martie 2015, de Constantin Tănase

„Cățeaua” lui Voronin

În decembrie 2009, după ce dispăruse de vreo cinci ani, a revenit în fața Muzeului de Istorie Lupoaica cu cei doi copii, Romulus și Remus. Ea a fost scoasă și aruncată într-un depozit, la indicația lui Voronin.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 27 Martie 2015, de Tudor Cojocariu

Avantajele integrării europene pentru unioniști. Câteva argumente

Astăzi se împlinesc 97 de ani de la reunirea estului Moldovei (Republica Democratică Moldovenească, conform statutului vremii) cu România (Regatul României), „de-a pururi și totdeauna” (conform Actului Unirii votat de Sfatul Țării la 27 martie 1918). Pentru foarte mulți dintre...