Astăzi 21 Octombrie 2014, Marţi - Ultima actualizare la ora 19:06
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 

 

 

Chişinău
12°
Hânceşti
12°
Tiraspol
12°
Chişinău 53 Hânceşti 54 Tiraspol 54

 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.


- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Politică 21 Octombrie 2014, ora: 19:06

Curtea Constituţională solicită Guvernului respectarea principiului egalității de gen

Curtea Constituţională solicită Guvernului respectarea principiului egalității de gen

Curtea Constituţională se raliază apelurilor şi îndemnurilor unor organizaţii ale societăţii civile privind necesitatea organizării unei proceduri corecte și transparente pentru desemnarea în funcția de judecător la Curtea Constituțională.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Octombrie 2014, ora: 18:52

Poroșenko a promulgat legea prin care Ianukovici poate fi judecat în contumacie

Poroșenko a promulgat legea prin care Ianukovici poate fi judecat în contumacie

Preşedintele Ucrainei, Petro Poroşenko a semnat un act normativ care prevede judecarea fostului şef de stat, Victor Ianukovici, fără ca acesta să fie prezent la proces. Anunţul vine din partea consilerului de presă al aparatului prezidenţial, Sveatoslav Ţegolko.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 21 Octombrie 2014, ora: 18:43 de Ion Macovei

Vox populi Ce sunt UE și UV? Modele de dezvoltare sau destinații de emigrare? Răspund cetățenii

Ce sunt UE și UV? Modele de dezvoltare sau destinații de emigrare? Răspund cetățenii

Cetățenii Republicii Moldova trebuie să aleagă, cum se întâmplă de obicei în ajunul scrutinului parlamentar, între Vest și Est. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Octombrie 2014, ora: 18:20

Analiză RFI: Ce lasă în urmă José Manuel Barroso la final de mandat

Analiză RFI: Ce lasă în urmă José Manuel Barroso la final de mandat

Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, care își încheie peste zece zile mandatul, și-a luat la revedere marți de la scena europeană. El a vorbit liber în fața Parlamentului European, fiind ovaționat la sfârșit, precizează RFI.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Octombrie 2014, ora: 18:08

Sugestia lui Putin ca Polonia să participe la împărțirea Ucrainei, comparată cu pactul Ribbentrop-Molotov

Sugestia lui Putin ca Polonia să participe la împărțirea Ucrainei, comparată cu pactul Ribbentrop-Molotov

Presa poloneză de marți califică sugestia pe care i-ar fi făcut-o Vladimir Putin în 2008 premierului polonez de atunci Donald Tusk de a împărți Ucraina drept nedemnă și o compară cu pactul Ribbentrop-Molotov, consemnează agenția EFE, citată de Agerpres.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 21 Octombrie 2014, ora: 17:41

Şeful Rosselhoznadzor: Rusia ar putea interzice importul de carne din Republica Moldova

Şeful Rosselhoznadzor: Rusia ar putea interzice importul de carne din Republica Moldova

Rusia ar putea interzice importul de carne din Republica Moldova, a anunțat şeful Serviciului sanitar rus Rosselhoznadzor, Serghei Dankvert. El a spus că întreprinderile moldoveneşti de procesare a cărnii nu respectă cerințele sanitar-veterinare ale Uniunii Vamale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Octombrie 2014, ora: 16:50

La Măgurele a fost inaugurat cel mai puternic laser din Europa

La Măgurele a fost inaugurat cel mai puternic laser din Europa

Cel mai puternic laser din Europa și al doilea laser din lume, de un petawat, a fost inaugurat astăzi, 21 octombrie, la Institutului Național de Fizica Laserilor, Plasmei și Radiației de la Măgurele.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 Octombrie 2014, ora: 16:35

Peste 2.300 de observatori străini vor supraveghea desfăşurarea alegerilor din Ucraina

Peste 2.300 de observatori străini vor supraveghea desfăşurarea alegerilor din Ucraina

Peste 2.300 de observatori străini vor supraveghea desfăşurarea alegerilor legislative care urmează să aibă loc duminică, 26 octombrie, în Ucraina, informează Interfax Ucraina.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 21 Octombrie 2014, ora: 16:29

Banca de Economii și-a extins rețeaua de subdiviziuni!

Banca de Economii și-a extins rețeaua de subdiviziuni!

Banca de Economii a deschis o nouă agenție chiar în centrul capitalei! 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 21 Octombrie 2014, ora: 16:00

CARAMBOL ÎN CAPITALĂ: Cinci mașini s-au ciocnit pe strada Florilor. O mașină s-a răsturnat

CARAMBOL ÎN CAPITALĂ: Cinci mașini s-au ciocnit pe strada Florilor. O mașină s-a răsturnat

Cinci mașini s-au ciocnit cu puțin timp în urmă, pe strada Florilor, din sectorul Râșcani al capitalei. Deocamdată, nu se știe dacă au fost înregistrate victime. La fața locului s-a deplasat un echipaj al poliției pentru cercetări.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Octombrie 2014, ora: 15:50

Șofer reținut la postului vamal Sculeni: A vrut să introducă ilegal în țară piese auto aduse din Italia (FOTO)

Șofer reținut la postului vamal Sculeni: A vrut să introducă ilegal în țară piese auto aduse din Italia (FOTO)

Angajaţii postului vamal Sculeni au depistat un lot de piese auto, în valoare de zeci de mii lei, ascunse într-o mașină ce urma să intre în țară.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Octombrie 2014, ora: 15:06

Consiliul municipal Chişinău a adoptat Strategia de transport pentru anii 2014-2025

Consiliul municipal Chişinău a adoptat Strategia de transport pentru anii 2014-2025

Consiliul municipal Chişinău a adoptat Strategia de transport pentru anii 2014-2025. Documentul prevede renovarea infrastructurii rutiere, introducerea sistemului de tichetare electronică în transportul public, dotarea cu GPS a unităţilor de transport public şi renovarea parcurilor de...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 Octombrie 2014, ora: 14:56

Reprezentantul permanent al Rusiei la UE: Moscova este gata să-și intensifice cooperarea cu noua Comisie Europeană

Reprezentantul permanent al Rusiei la UE: Moscova este gata să-și intensifice cooperarea cu noua Comisie Europeană

Oficialii ruși sunt dispuși să intensifice o cooperare cu noua Comisie Europeană, în frunte cu președintele CE, Jean-Claude Juncker. Declarația a fost făcută astăzi, 21 octombrie, într-un interviu acordat EurActiv, reprezentantul permanent al Rusiei la UE, Vladimir Cijov.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 21 Octombrie 2014, ora: 14:42

Benzinăriile vor scădea preţurile carburanţilor cu până la 50 de bani chiar în această săptămână

Benzinăriile vor scădea preţurile carburanţilor cu până la 50 de bani chiar în această săptămână. Anunțul a fost făcut de către ministrul Economiei Andrian Candu după întrevederea pe care a avut-o, marți, 21 octombrie, cu reprezentanții companiilor...

( ) Citeşte tot articolul

IT&C 21 Octombrie 2014, ora: 14:37

(CLASAMENT) România ocupă locul trei în topul regional Deloitte al companiilor de tehnologie

(CLASAMENT) România ocupă locul trei în topul regional Deloitte al companiilor de tehnologie

România ocupă locul trei în ediția 2014 a clasamentului regional Deloitte CE Technology Fast 50, cu șase firme în competiția celor mai dinamice companii din domeniul tehnologic, pe baza creșterii veniturilor obținute pe o perioadă de cinci ani. Anunțul a fost făcut...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 Octombrie 2014, ora: 14:19

Ucraina a prezentat un plan care prevede ÎNCHIDEREA frontierei cu Federaţia Rusă

Ucraina a prezentat un plan care prevede ÎNCHIDEREA frontierei cu Federaţia Rusă

Ucraina a prezentat în cadrul Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa un plan cuprinzător, care prevede închiderea frontierei cu Federaţia Rusă. Anunțul a fost făcut pe Twitter directorul politic de pe lângă Ministerul Afacerilor Externe de la Kiev,...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Octombrie 2014, ora: 14:06

Târgovişte: Ce au găsit arheologii la Curtea Domnească ar putea schimba manualul de istorie

Târgovişte: Ce au găsit arheologii la Curtea Domnească ar putea schimba manualul de istorie

Două morminte vechi, mai multe monede şi câteva fragmente de podoabe care datează dinainte de anul 1400 au fost descoperite de arheologi, la Curtea Domnească din Târgovişte, anunţă TVR. Această descoperire arată că cetatea este mult mai veche decât se credea iniţial.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 21 Octombrie 2014, ora: 13:20

R. Moldova ia cu împrumut 7 milioane de euro de la BERD pentru modernizarea CET-Nord

R. Moldova ia cu împrumut 7 milioane de euro de la BERD pentru modernizarea CET-Nord

Republica Moldova va contracta de la Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare un credit de 7 milioane de euro pentru modernizarea CET-Nord. Decizia privind semnarea acordului de finanţare a fost aprobată în şedinţa Guvernului din 20 octombrie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Octombrie 2014, ora: 13:16

Re:Animăm Chișinăul! Vezi ce ți-a pregătit Anim’est 2014

Re:Animăm Chișinăul! Vezi ce ți-a pregătit Anim’est 2014

Anim’est Chișinău te invită să-ți iei doza de animație în perioada 30 octombrie – 2 noiembrie, în cinematograful Odeon și Re:Animation Hub – Tipografia 5, unde câteva dintre cele mai așteptate și recente titluri de lungmetraj de animaţie vor fi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Octombrie 2014, ora: 13:15

Specialiștii bat alarma! Numărul pensionarilor din Republica Moldova va crește cu 30% până în anul 2016

Numărul pensionarilor din Republica Moldova va crește cu 30 la sută până în anul 2016. Afirmaţia aparţine demografului Valeriu Sainsus şi a fost lansată în cadrul emisiunii „Loc de dialog” de la postul public „Radio Moldova”.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 Octombrie 2014, ora: 13:00

(Aeroporturile din Rusia sunt un PERICOL MORTAL) Un celebru om de afaceri A MURIT. Avionul în care se afla A LUAT FOC după ce a fost LOVIT de o mașină condusă de un șofer BEAT

(Aeroporturile din Rusia sunt un PERICOL MORTAL) Un celebru om de afaceri A MURIT. Avionul în care se afla A LUAT FOC după ce a fost LOVIT de o mașină condusă de un șofer BEAT

Patronul grupului petrolier francez Total, Christophe de Margerie, a murit în după ce avionul privat în care călătorea s-a prăbușit pe aeroportul Vnukovo, din apropiere de Moscova.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 Octombrie 2014, ora: 12:45

Moscova extinde embargoul impus produselor agroalimentare europene

Moscova extinde embargoul impus produselor agroalimentare europene

Oficialii de la Moscova au decis să extindă embargoul impus produselor agroalimentare europene asupra organelor şi făinurilor animale, grăsimilor şi altor produse derivate din bovine, porcine şi păsări. Anunțul a fost făcut de către un purtător de cuvânt al Agenţiei ruse...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 Octombrie 2014, ora: 11:05

Putin vrea Odesa, Dnepropetrovsk și Zaporojie. Președintele rus a propus Poloniei SĂ ÎMPARTĂ Ucraina cu Rusia

Putin vrea Odesa, Dnepropetrovsk și Zaporojie. Președintele rus a propus Poloniei SĂ ÎMPARTĂ Ucraina cu Rusia

Rusia crede că va obține avantaje în urma alipirii regiunii Zaporojie, a orașelor Dnipropetrovsk și Odesa. Despre acest lucru a vorbit fostul premier polonez, Radek Sikorski în cadrul unui interviu pentru celebrul jurnalist rus de investigație, Benu Djudi.

( ) Citeşte tot articolul

Social 21 Octombrie 2014, ora: 10:54

Peste două milioane de lei vor fi alocate pentru reabilitarea blocului care a explodat recent la Orhei

Peste două milioane de lei vor fi alocate pentru reabilitarea blocului care a explodat recent la Orhei

Guvernul va aloca 2,5 milioane de lei pentru lucrările de reabilitare a blocului din Orhei, unde acum două zile s-a produs o deflagrație, în care un om și-a pierdut viața, iar trei au fost răniți.

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 21 Octombrie 2014, ora: 10:45

Troll-ii internauți din Marea Britanie riscă închisoare pentru doi ani

Troll-ii internauți din Marea Britanie riscă închisoare pentru doi ani

Ministrul Justiției Mari Britanii, Chris Grayling, a anunțat intenția guvernului britanic de a introduce o pedeapsă mai severă pentru troll-ii internauți, care publică materiale online, ofensatoare sau amenințătoare la adresa altor persoane. 

( ) Citeşte tot articolul


Bună Dimineața 21 Octombrie 2014, de Ion Macovei

Scuarul Cehov - spațiu pentru oameni

Până nu demult nici nu știam că există scuarul Cehov în Chișinău.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Octombrie 2014, de Marin Basarab

3 lei – atât costă viaţa ta!

Criminalilor! Ucigaşilor! Bandiţilor! Nesimţiţilor! Da, e vorba de voi! Voi care sper că citiţi acest articol.

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Octombrie 2014, de Octavian Țâcu

Sportul și Jocurile electorale 2014

Motto: „Adevărul umblă întotdeauna cu capul spart”. (proverb antic grecesc)  

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Octombrie 2014, de Moni Stănilă

Cel mai democratic stat din lume nedreptățit în Moldova

După ce președintele Nicolae Timofti l-a pus la punct pe Putin la Minsk, într-un mod care ne-a lăsat pe toți cu gura căscată, CCA iese la rampă și sancţionează preluarea programelor de ştiri ale unor posturi ruseşti de televiziune. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Octombrie 2014, de Tudor Cojocariu

Trei lucruri care ne privesc, prost înțelese de către străini

Cu siguranță, numărul lucrurilor prost înțelese despre noi este mult mai mare decât spune titlul. 

() Citeşte tot articolul