Astăzi 18 Decembrie 2014, Joi - Ultima actualizare la 17 Decembrie 2014
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 

 

 

 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 37 Hânceşti 37 Tiraspol 37

 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.


- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 18:37

Ambasadorul român la Chişinău: Republica Moldova şi România ar putea avea un control comun al frontierei

Ambasadorul român la Chişinău: Republica Moldova şi România ar putea avea un control comun al frontierei

Republica Moldova și România ar putea avea un control comun al frontierei, așa cum se practică în UE, a declarat ambasadorul român la Chișinău, Marius Lazurca.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 18:23

Juncker: UE are o capacitate limitată să susţină Ucraina

Juncker: UE are o capacitate limitată să susţină Ucraina

FMI a estimat că Ucraina are nevoie de finanţare suplimentară de 15 miliarde de dolari pentru a rezista crizei economice, dar Uniunea Europeană are o capacitate limitată de ajutor, fiind necesar să contribuie şi statele membre, a declarat miercuri preşedintele Comisiei Europene,...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 17 Decembrie 2014, ora: 17:55

Devalorizarea rublei afectează grav industria auto din Rusia. Mai mulți dealeri și-au sistat vânzările

Devalorizarea rublei afectează grav industria auto din Rusia. Mai mulți dealeri și-au sistat vânzările

Unul dintre cei mai mari dileri auto din Rusia, compania Major Auto, a încetat vânzarea automobilelor noi din cauza devalorizării rublei în raport cu dolarul american și valuta europeană. Informația a fost obținută de agenția „ITAR-TASS” de la o sursă din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 17:48

MAE rus: Sistemul antirachetă din România intră în contradicţie cu stabilitatea Europei

MAE rus: Sistemul antirachetă din România intră în contradicţie cu stabilitatea Europei

Măsurile de militarizare luate de NATO în sud-estul Europei, inclusiv instalarea elementelor antirachetă în România, intră în contradicţie cu stabilitatea Europei, consideră Ministerul rus de Externe, criticând inclusiv presupusa implicare a Bucureştiului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 17:29

Fructele moldovenești dorite în Qatar

Fructele moldovenești dorite în Qatar

Republica Moldova ar putea exporta fructe în Qatar. Declaraţia aparţine reprezentanţilor ambasadei acestei ţări, în cadrul manifestaţiilor dedicate Zilei naţionale a Qatarului, marcată pe 18 decembrie şi sărbătorită deja la Chişinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 16:50

Şeful unei secţii din cadrul Poliţiei de Frontieră a fost reţinut într-un dosar de CORUPȚIE

Şeful unei secţii din cadrul Poliţiei de Frontieră a fost reţinut într-un dosar de CORUPȚIE

Şeful unei secţii din cadrul Poliţiei de Frontieră a fost reţinut într-un dosar de corupţie. Poliţistul este bănuit că ar fi pretins 9.000 de dolari de la un şofer pentru a nu-l trage la răspundere penală pentru contrabandă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 16:10

MARE ATENȚIE! Traficul rutier pe str. Alexandru cel Bun va fi SUSPENDAT

MARE ATENȚIE! Traficul rutier pe str. Alexandru cel Bun va fi SUSPENDAT

Traficul rutier pe str. Alexandru cel Bun va fi suspendat. Potrivit Primăriei municipiului Chişinău este vorba despre tronsonul cuprins între străzile Mihai Eminescu – A. Puşkin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 15:56

Zeci de percheziţii în Vaslui și Iași în casele unor traficanți de țigări din Republica Moldova

Zeci de percheziţii în Vaslui și Iași în casele unor traficanți de țigări din Republica Moldova

Zeci de percheziţii domiciliare au avut loc în această dimineață, în judeţele Vaslui şi Iaşi, la locuinţele unor persoane implicate în reţele de trafic cu ţigări din Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 17 Decembrie 2014, ora: 15:50

Occidentul anunță condițiile în care ar putea ridica sancțiunile împotriva lui Putin

Occidentul anunță condițiile în care ar putea ridica sancțiunile împotriva lui Putin

Occidentul ar putea ridica sancțiunile împotriva lui Vladimir Putin în cazul în care președintele rus va schimba politica Federației Ruse cu privire la Ucraina.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 17 Decembrie 2014, ora: 15:00

(RĂZBOI ÎN UCRAINA - FOTO) Forțele antiteroriste au fost atacate de militarii pro-ruși cu mortiere și artilerie

(RĂZBOI ÎN UCRAINA - FOTO) Forțele antiteroriste au fost atacate de militarii pro-ruși cu mortiere și artilerie

Acordul de încetare a focului este respectat doar de forțele militare ucrainene, scrie pravda.com.ua. În ultimele 24 de ore, soldații pro-ruși au tras 26 de focuri din artilerie, mortiere, lansatoare de rachete și arme de calibru mic.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 17 Decembrie 2014, ora: 14:38

Polonia e deschisă discuţiilor cu Ucraina pentru vânzări de armament

Polonia e deschisă discuţiilor cu Ucraina pentru vânzări de armament

Polonia e deschisă discuţiilor cu Ucraina pentru vânzări de armament. Anunțul a fost făcut de către preşedintele polonez, Bronislaw Komorowski, citat de Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 17 Decembrie 2014, ora: 14:35

Comisia Europeană, îngrijorată de starea economiei ruse, după ce miniştrii din statele UE au agreat noi sancţiuni

Comisia Europeană, îngrijorată de starea economiei ruse, după ce miniştrii din statele UE au agreat noi sancţiuni

Comisia Europeană este îngrijorată de evenimentele recente din Rusia şi nu are niciun interes să vadă economia acestei ţări la pământ. declarația aparține unui oficial din cadrul CE.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 14:35

Şapte angajaţi ai închisorii din Lipcani riscă să facă pușcărie după ce au bătut un deținut

Şapte angajaţi ai închisorii din Lipcani riscă să facă pușcărie după ce au bătut un deținut

Şapte angajaţi ai închisorii din Lipcani riscă până la 15 ani de pușcărie după ce au bătut un deținut.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 14:30

Fermierii moldoveni vor exporta mai multe fructe în UE: Parlamentul european a adoptat un proiect în acest sens

Fermierii moldoveni vor exporta mai multe fructe în UE: Parlamentul european a adoptat un proiect în acest sens

(UPDATE 14.15) Republica Moldova va putea exporta în Uniunea Europeană până la 40 de mii de tone de mere, 10 de mii de tone de struguri și 10 de mii de tone de prune fără careva taxe. Proiectul de rezoluție a fost votat de Parlamentul European.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 14:26

Un microbuz a fost lovit de un automobil în sectorul Telecentru

Un microbuz a fost lovit de un automobil în sectorul Telecentru

Un accident rutier cu implicarea unui microbuz de rută s-a produs la primele ore ale dimineţii în sectorul Telecentru al capitalei.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Decembrie 2014, ora: 12:42

Comisia de la Veneția demolează Legea privind testarea integrității

Comisia de la Veneția demolează Legea privind testarea integrității

La 13 decembrie 2014, Comisia de la Veneţia (Comisia europeană pentru democraţie prin drept) a adoptat avizul său referitor la Legea 325 din 23 decembrie 2013 privind testarea integrităţii. 

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 17 Decembrie 2014, ora: 12:22

Putin refuză să facă orice declarație privind devalorizarea rublei

Putin refuză să facă orice declarație privind devalorizarea rublei

Liderul de la Moscova, Vladimri Putin, a refuzat să facă orice declarație privind devalorizarea rublei, până la data de 18 decembrie, când va susține conferința de presă anuală.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 17 Decembrie 2014, ora: 12:09

Ambasada României a reacționat la cazul unionistului George Simion

Ambasada României a reacționat la cazul unionistului George Simion

Ambasadorul României Marius Lazurca a declarat că liderul Platformei Unioniste „Acțiunea 2012”, George Simion, nu a putut intra ieri pe teritoriul Republicii Moldova din cauza unei erori a autorităților de la Chișinău.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 11:36

George Simion: Mă mut la Chișinău

George Simion: Mă mut la Chișinău

Președintele executiv al Platformei unioniste „Acțiunea 2012”, George Simion, a anunțat miercuri că în 2015 se va muta la Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 11:33

Iohannis vrea un muzeu al comunismului: Românii nu au învăţat nimic din istorie şi au ignorat "lecţiile trecutului"

Iohannis vrea un muzeu al comunismului: Românii nu au învăţat nimic din istorie şi au ignorat "lecţiile trecutului"

Preşedintele ales Klaus Iohannis a pledat, marţi, la Timişoara, pentru construirea unui "mare muzeu naţional al comunismului, care să inspire proiecte educaţionale mari", el susţinând că "de prea multe ori" românii au arătat că nu au învăţat nimic...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 17 Decembrie 2014, ora: 11:14

În primăvară R. Moldova îşi va deschide o ambasadă în Japonia

În primăvară R. Moldova îşi va deschide o ambasadă în Japonia

Republica Moldova îşi va deschide o reprezentanţă diplomatică în Japonia. Despre aceasta au discutat marţi, 16 decembrie, prim-ministrul în exerciţiu, Iurie Leancă, şi Shigeki Sumi, numit recent în funcţia de ambasador al Japoniei în Republica Moldova, cu...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 17 Decembrie 2014, ora: 10:42

Rusia vinde din rezervele de aur pentru a face rost de bani

Rusia vinde din rezervele de aur pentru a face rost de bani

Rusia a fost luată prin surprindere de creșterea ratei dobânzii și nu a reușit să oprească prăbușirea rublei. Următorul pas disponibil pentru a repara ravagiile economice provocate de sancțiuni și scăderea prețului petrolului este vânzarea aurului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 10:23

Decanul Baroului de Avocaţi Nord a fost amendat cu 50 de mii de lei pentru trafic de influenţă

Decanul Baroului de Avocaţi Nord a fost amendat cu 50 de mii de lei pentru trafic de influenţă

Decanul Baroului de Avocaţi Nord, învinuit de comiterea traficului de influenţă a fost amendat cu 50 de mii de lei, anunță Procuratura Anticorupţie. 

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 17 Decembrie 2014, ora: 09:50

COZI și RAFTURI GOALE în magazinele din Rusia: Oamenii se grăbesc să-și cheltuie economiile cât rubla mai are valoare (GALERIE FOTO)

COZI și RAFTURI GOALE în magazinele din Rusia: Oamenii se grăbesc să-și cheltuie economiile cât rubla mai are valoare (GALERIE FOTO)

Ruşii se grăbesc să cheltuie economiile pe care le au în ruble şi să-şi facă provizii cât moneda rusească mai are valoare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2014, ora: 09:31

Poliţiştii şi procurorii fac noi percheziţii la persoane ce au legătură cu Partidul "Patria"

Poliţiştii şi procurorii fac noi percheziţii la persoane ce au legătură cu Partidul "Patria"

Poliţiştii şi procurorii fac percheziţii la domiciliile a peste 20 de persoane care au legătură cu Partidul "Patria". Informaţia a fost confirmată de către procurorul Viorel Morari.

( ) Citeşte tot articolul


Opinii & Editoriale 17 Decembrie 2014, de Constantin Tănase

Absurdul, ca unica șansă

Cu toate reticențele noastre față de „ideologiile statale”, trebuie să recunoaștem că Moldova are nevoie de o asemenea ideologie, adică de niște repere fundamentale de ordin național și spiritual, care să fie acceptate de întreaga societate. Dacă aceste repere lipsesc, statul se află...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 17 Decembrie 2014, de Lia Ciutac

100 de lei

100 de lei echivalează astăzi cu 5.21 euro și 6.48 dolari americani. 

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 17 Decembrie 2014, de Constantin Tănase

Moldovele din R. Moldova

Actuala R. Moldova e catastrofal de diferită. Există o Moldovă chinuită și săracă și alta cinică și bogată, o Moldovă pașnică și credincioasă și alta agresivă și atee, o Moldovă care dă mită și una care ia mită, o Moldovă care muncește, ca furnica din fabulă, și una care cântă ca...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 16 Decembrie 2014, de Ion Macovei

Marea încredere a oamenilor în poliție

Dorin Recean, ministrul de Interne iubitor de expresii gen „am să-l trăsnesc cu capul de asfalt” și-a luat rămas bun de la colegi și alegători, anunțând că se retrage din mediul public în cel privat, adică, probabil, în afaceri. 

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 15 Decembrie 2014, de Silviu Tănase

Cine va lua decizii greșite, pe banii noștri, în următorii ani

Politicienii noștri ne-au obișnuit cu decizii luate în culise și cu nepăsarea față de societate care are tot dreptul să știe cine și cum va conduce R. Moldova în viitorii patru ani. 

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 15 Decembrie 2014, de Marin Basarab

Hoții de la Ministerul Sănătății

Într-un stat normal, în ultimii 3 ani de la Ministerul Sănătății aveau să zboare capete și să urmeze demisii după demisii. Într-un stat normal cineva de la Ministerul Sănătății ar fi înfundat demult pușcăria.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 15 Decembrie 2014, de Octavian Țâcu

Jurnal de călătorie: Georgia ancestrală

Agitate timpuri mai trăim. Și nu pentru că aș avea o neliniște interioară legată de lucrurile care se întâmplă în jurul nostru. Ci pentru că ultima perioadă în care am călătorit între Chișinău, Kiev, Almatî, Astana și Tbilisi, mi-a arătat un freamăt general...