Astăzi 28 Iunie 2016, Marţi - Ultima actualizare la 27 Iunie 2016
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 

 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.



- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 18:15

Brexit: Guvernul britanic nu va declanșa în acest moment Articolul 50, afirmă Cameron

Brexit: Guvernul britanic nu va declanșa în acest moment Articolul 50, afirmă Cameron

Guvernul britanic nu va declanșa la acest moment Articolul 50 privind ieșirea din Uniunea Europeană, a declarat luni, în Parlament, premierul David Cameron, după referendumul de joi la care britanicii au votat pentru părăsirea blocului comunitar.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 17:49

NATO numește în premieră o femeie în postul de secretar general adjunct

NATO numește în premieră o femeie în postul de secretar general adjunct

NATO o numește pe Rose Gottemoeller, oficial american din domeniul apărării, în poziția de secretar general adjunct, ea devenind astfel femeia cu cea mai înaltă poziție în istoria de 67 de ani a Alianței Nord-Atlantice, a anunțat luni șeful NATO, Jens Stoltenberg,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 17:08

Moldova și Ucraina au reluat consultările în problema funcționării Complexului hidroenergetic nistrean de la Novodnestrovsk

Moldova și Ucraina au reluat consultările în problema funcționării Complexului hidroenergetic nistrean de la Novodnestrovsk

Problema funcționării Complexului hidroenergetic nistrean de la Novodnestrovsk, situația ecologică din regiunea dată, creată în urma exploatării acestui nod, precum și alte chestiuni bilaterale au fost discutate în cadrul reuniunii grupelor de experți din Republica Moldova...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 16:59

Erdogan i-a prezentat lui Putin scuze pentru doborârea avionului militar rus

Erdogan i-a prezentat lui Putin scuze pentru doborârea avionului militar rus

Președintele turc Recep Tayyip Erdogan i-a trimis o scrisoare omologului său rus Vladimir Putin în care exprimă scuze pentru doborârea, în luna noiembrie, a unui avion militar rus în apropierea graniței turco-siriene, relatează luni Reuters, citând un purtător...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 16:57

Georgia anulează serviciul militar obligatoriu

Georgia anulează serviciul militar obligatoriu

Ministrul Apărării din Georgia, Tinatin Khidasheli, a semnat pe 27 iunie un ordin prin care este abolit serviciul militar obligatoriu în ţara. Khidasheli a semnat ordinul corespunzător la întâlnirea cu jurnaliștii în timpul prezentarii raportului anual privind...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 16:49

Se aşteaptă ploi foarte puternice

Se aşteaptă ploi  foarte puternice

Serviciul Hidrometeorologic de Stat a anunţat cod galben de instabilitate atmosferică. În următoarele două zile, de la data de 28.06 până  pe 29 .06  în ţară se vor înregistra ploi cu descărcări electrice, grindină şi vijelie, transmite 

( ) Citeşte tot articolul

Social 27 Iunie 2016, ora: 16:31

Zilele Diasporei vor fi organizate anual în luna august

Zilele Diasporei vor fi organizate anual în luna august

În Republica Moldova, în fiecare an, la finele celei de-a treia săptămâni a lunii august, vor fi organizate evenimente şi manifestaţii dedicate diasporei, iar o dată la doi ani, în cadrul Zilelor Diasporei, se va convoca Congresul ordinar al Diasporei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 16:05

Comisia Electorală Centrală va fi condusă de Alina Rusu

Comisia Electorală Centrală va fi condusă de Alina Rusu

Alina Rusu a fost aleasă în calitate de președinte al Comisiei Electorale Centrale. Decizia a fost luată astăzi cu votul a 6 membri ai Comisiei. Printre candidaturi a fost cea a lui Maxim Lebedinschi dar și doi candidați care au refuzat „onoarea”,informează AGORA.MD

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 15:49

Complexul cultural-sportiv din Varniţa a fost inaugurat după renovare

Complexul cultural-sportiv din Varniţa a fost inaugurat după renovare

Complexul cultural-sportiv din localitatea Varniţa din raionul Anenii Noi a fost inaugurat după renovare. Proiectul a fost realizat cu susţinerea Uniunii Europene, prin Programului de consolidare a încrederii între locuitorii ambelor maluri ale râului Nistru şi a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 15:44

Israelul va achita 20 de milioane de dolari compensații Turciei pentru raidul din 2010; blocada Fâșiei Gaza continuă

Israelul va achita 20 de milioane de dolari compensații Turciei pentru raidul din 2010; blocada Fâșiei Gaza continuă

Israelul va achita 20 de milioane de dolari (aproximativ 18 milioane de euro) drept compensații familiilor celor zece turci uciși în asaltul navei Mavi Marmara în 2010 în cadrul acordului de reconciliere israeliano-turc ce urmează să fie semnat marți, a anunțat luni...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 13:39

Discuții în Austria privind atragerea investițiilor străine

Cancelarul Austriei, Christian Kern, și-a exprimat sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova în cadrul unei întâlniri cu președintele Partidului Democratdiin Moldova (PDM), Marian Lupu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 13:26

Țigani români din zona de lux a Londrei, săltați și trimiși acasă, în România

Țigani români din zona de lux a Londrei, săltați și trimiși acasă, în România

63 de cersetori tigani au primit cadou bilete de avion de la politia din Londra. Disperati sa scape de ei, englezii le-au platit drumul inapoi până in România.

( ) Citeşte tot articolul

Social 27 Iunie 2016, ora: 13:21

Zeci de studenți și lectori din Moldova la București

Zeci de studenți și lectori din  Moldova la București

Opt muzee, întrevedere cu conducerea Facultății de Istorie a Universității din București, o prelegere, tur ghidat prin Centrul Vechi și posibilitatea de a vedea sculptura lui Constantin Brâncuși „Cumințenia Pământului” sunt câteva dintre atracțiile de...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 Iunie 2016, ora: 12:26

Vlad Filat a fost condamnat: 9 ani de închisoare

Vlad Filat a fost condamnat: 9 ani de închisoare

Vlad Filat a fost condamnat la 9 ani de închisoare. Sentința este cu drept de atac. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 12:18

GRAFIC: Şoferii din Republica Moldova vor achita cele mai mari amenzi din Europa

GRAFIC: Şoferii din Republica Moldova vor achita cele mai mari amenzi din Europa

Șoferi moldovenii vor achita cele mai mari amenzi rutiere din Europa. Şi asta după ce, recent, Parlamentul a adoptat modificări legislative prin care unitatea convenţională utilizată la stabilirea amenzilor se măreşte de la 20 de lei la 50,5 lei fiind egală cu 1% din salariu mediu pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 12:09

O treime dintre chișinăuieni ar vota unirea cu România

O treime dintre chișinăuieni ar vota unirea cu România

În cazul unui referendum pentru unirea cu România, 32% din locuitorii Chișinăului ar vota pentru, potrivit unui sondaj realizat la comanda portalului www.curentul.md.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 27 Iunie 2016, ora: 11:49

Program național: 100.000 de basarabeni vor vizita România

Program național: 100.000 de basarabeni vor vizita România

100.000 de cetățeni ai Republicii Moldova vor avea ocazia să se familiarizeze cu realitățile sociale, culturale și economice ale României în cadrul unui program național desfășurat în intervalul iunie – final de septembrie.

( ) Citeşte tot articolul

Social 27 Iunie 2016, ora: 11:37

Peste 28 mii de persoane s-au adresat la corturile anti-caniculă instalate în întreaga țară

Peste 28 mii de persoane s-au adresat la corturile anti-caniculă instalate în întreaga țară

În ultimele opt zile, peste 28 mii de persoane s-au adresat la corturile anti-caniculă instalate de salvatori în regiunile de sud, centru și nord ale țării.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 27 Iunie 2016, ora: 11:25

Conferința "Istorie și memorie în spațiul românesc: 76 de ani de la anexarea Basarabiei de către URSS" la Paris

Conferința "Istorie și memorie în spațiul românesc: 76 de ani de la anexarea Basarabiei de către URSS" la Paris

În fiecare an la Paris se organizează un eveniment prin care comunitatea românilor comemorează aniversarea anexării Basarabiei de către imperiul sovietic (28 iunie 1940).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 11:15

Lanțul de restaurante La Plăcinte face propagandă pro-rusă și condamnă „ocupația sângeroasă a românilor”

Lanțul de restaurante La Plăcinte face propagandă pro-rusă și condamnă „ocupația sângeroasă a românilor”

Un blogger din România cere internauților să boicoteze lanțul de restaurante La Plăcinte el menționează într-o postare pe blog despre restaurant: „Ce vedeți în imagini nu sunt pagini din vreun manual de rusificare sau ceva. Ci sunt pliantele care se află pe mesele...

( ) Citeşte tot articolul

Sport 27 Iunie 2016, ora: 11:11

Wimbledon: Simona Halep, Irina Camelia Begu si Patricia Tig vor evolua luni

România va avea trei jucătoare care vor evolua încă din prima zi a turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Irina Camelia Begu (favorită numărul 25) va deschide "balul", de la ora 13:30, într-un meci împotriva Carinei Witthoeft (Germania, locul 109 WTA)....

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 Iunie 2016, ora: 11:11

Moldova rămâne atașată cursului său european

Declarațiile premierului Pavel Filip referitor la Brexit și viitorul Republicii Moldova au fost citate de cele mai influente publicații din Uniunea Europeană, alături de cele ale altor lideri politici regionali și internaționali.

( ) Citeşte tot articolul

Social 27 Iunie 2016, ora: 10:50

Patru persoane s-au înecat în această duminică

Patru persoane s-au înecat în această duminică

 Patru bărbaţi şi-au pierdut viaţa în bazinele acvatice din ţară în această duminică, 26 iunie. Două dintre cazuri au avut loc în capitală, transmite Serviciul Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 10:45

Un avion la bordul căruia se aflau peste 240 de oameni o a luat foc pe pistă.- VIDEO

Un avion  la bordul căruia se aflau peste 240 de oameni o a luat foc pe pistă.- VIDEO

Un avion al companiei Singapore Airlines Ltd, care se îndrepta spre Milano, a luat foc luni dimineaţă, după ce s-a întors pe aeroportul Changi, când unul dintre motoare a transmis un semnal de alarmă. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 10:40

Aur pentru Moldova la Campionatul European la Șah

Aur pentru Moldova la Campionatul European la Șah

Noul campion european la șah între elevi este din Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Social 27 Iunie 2016, ora: 10:33

Scăldat interzis în Marea Neagră, plaje din Odesa, închise

Scăldat interzis în Marea Neagră, plaje din Odesa, închise

Șase plaje din Odesa au fost închise, în urma ploilor abundente care s-au abătut asupra Ucrainei. Astfel, scăldatul în Marea Neagră este interzis, deoarece apa este foarte murdară, transmite 24h.MD.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 10:20

Ministerul Educaţiei: Rata de promovare a examenelor de BAC este de 53,95%

Ministerul Educaţiei: Rata de promovare a examenelor de BAC este de 53,95%

 Rata de promovare a examenelor de BAC din acest an este de 53,95%, adică 11.600 de elevi au promovat examenul de maturitate. Anunţul a fost făcut de directorul Agenţiei de asigurare a calităţii, Anatol Topală. 

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 27 Iunie 2016, de Silviu Tănase

Unioniștii și alegerile

Campania prezidențială de care ne apropiem cu viteză scoate în față un paradox, specific acestui stat. Partidele de la putere nu au sistem clar de alegere a unui candidat (așa cum se întâmplă în Statele Unite) și nici nu cunosc cine ar putea fi avansat drept candidat din partea PDM...

() Citeşte tot articolul

Editorial 27 Iunie 2016, de Marin Basarab

Circul și menajeria – al patrulea Reich

„Atâta timp cât vor exista abatoare, vor exista şi războaie”  (Lev Tolstoi) 

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Iunie 2016, de Octavian Țâcu

Bătălia diplomatică pentru Basarabia (XIV): Efectele Pactului Briand-Kellogg

Anii 1928-1929 au adus o reangajare a contactelor politico - diplomatice între România şi URSS. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Iunie 2016, de Marin Basarab

9 ani de „prostie clinică”

V-ați întrebat vreodată cum e să ucizi un oraș? E foarte simplu, un oraș nu e neapărat să fie ucis cu arme, militari și tancuri.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Iunie 2016, de Dan Nicu

Lamentările deținutului filat

Locuitorul forțat și filat al Penitenciarului nr.13 își construiește de mai multe luni o imagine de erou, și dacă se poate, martir (cel puțin potențial).  

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 21 Iunie 2016, de Ion Macovei

Romania şi Rusia s-au luat de mână

...şi au plecat acasă. România s-a făcut de râs duminică în faţa Albaniei punând capăt unei prestaţii lamentabile, iar meciul de aseară dintre Ţara Galilor şi Rusia a pus punct în problema ruşilor la EURO 2016.

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Iunie 2016, de Silviu Tănase

Bătălia pentru Moldova - alegerile prezidențiale

Peste aproximativ patru luni, cetățenii din R. Moldova vor merge la vot să aleagă viitorul președinte al R. Moldova.  

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 19 Iunie 2016, de Moni Stănilă

Frica de a fi cu Dumnezeu

Vechiul Testament ne spune în repetate rânduri, în psalmi și în cărțile sapiențiale, că „frica de Dumnezeu e începutul mântuirii" (de ex: Iov 28; 28). Dar oare înțelegem cum trebuie această frică?