Astăzi 23 August 2014, Sâmbătă - Ultima actualizare la 22 August 2014
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 

 

 

Chişinău
12°
Hânceşti
13°
Tiraspol
13°
Chişinău 53 Hânceşti 55 Tiraspol 55

 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.


- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Eveniment 22 August 2014, ora: 18:13 de Constantin Tănase

Minunile de pe „muntele lui Robu”

Minunile de pe „muntele lui Robu” Din editia print

Mâine, 23 august, la Moeciu de Jos, lângă Brașov, pe „muntele lui Robu” își începe lucrările Festivalul Fânului, a treia ediție

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 22 August 2014, ora: 16:51

Kievul acuză Moscova de „invazie directă”

Kievul acuză Moscova de „invazie directă”

Rusia a decis să trimită în Ucraina convoiul său umanitar fără a aştepta să fie inspectat. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 22 August 2014, ora: 14:10

Tinerii democraţi promovează Moldova prin fotografie

Tinerii democraţi promovează Moldova prin fotografie

Tinerii democraţi se mândresc cu țara lor şi îi invită pe toţi moldovenii să-şi exprime patriotismul într-un concurs de fotografii pe Facebook, intitulat “Sufletul meu e Moldova”.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 22 August 2014, ora: 12:49

(RĂZBOI ÎN DONBAS) Teroriștii au doborât un elicopter Mi-24 al Ucrainei, membrii echipajului au decedat

(RĂZBOI ÎN DONBAS) Teroriștii au doborât un elicopter Mi-24 al Ucrainei, membrii echipajului au decedat

Teroriștii au reușit să doboare un elicopter de tip Mi-24 în apropiere de Gheorgheevka (Lugansk).

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 August 2014, ora: 12:30

Piața Roșie din Moscova VOPSITĂ în CULORILE UCRAINEI (FOTO)

Piața Roșie din Moscova VOPSITĂ în CULORILE UCRAINEI (FOTO)

Pe pavajul Pieței Roșii din Moscova au apărut două linii în culorile drapelului Ucrainei. Linia galbenă a fost trasată pentru un marcaj, care ar ajuta participanții la repetiția pentru un festival.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 August 2014, ora: 12:00

(RĂZBOI ÎN UCRAINA) Teroriștii din Donețk REFUZĂ să le dea oamenilor ajutorul umanitar trimis de Kiev. 100 de separatiști NIMICIȚI lângă Snejnoe, 11 GRAD-uri, 3 tancuri și 5 mașini militare DISTRUSE de forțele antiteroriste

(RĂZBOI ÎN UCRAINA) Teroriștii din Donețk REFUZĂ să le dea oamenilor ajutorul umanitar trimis de Kiev. 100 de separatiști NIMICIȚI lângă Snejnoe, 11 GRAD-uri, 3 tancuri și 5 mașini militare DISTRUSE de forțele antiteroriste

Teroriștii din Donețk au refuzat să primească și să distribuie oamenilor din regiunile ocupate de ei, ajutorul umanitar trimis de oficialii de la Kiev. Anunțul a fost făcut de către liderul republicii populare Donețk, Boris Litvinov.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 August 2014, ora: 11:37

Suspecții în cazul arborării drapelului ucrainean în vârful unui zgârie-nori din Moscova riscă șapte ani de închisoare

Suspecții în cazul arborării drapelului ucrainean în vârful unui zgârie-nori din Moscova riscă șapte ani de închisoare

Cei patru suspecti, în cazul arborării drapelului ucrainean în vârful unui zgârie-nori din epoca stalinistă, la mică distanță de Kremlin vor sta în arest la domiciliu. 

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 August 2014, ora: 11:27

Rusia anunță că va intra în Ucraina cu convoiul său umanitar chiar și FĂRĂ permisiunea Kievului: Coloana SE ÎNDREAPTĂ SPRE LUGANSK

Rusia anunță că va intra în Ucraina cu convoiul său umanitar chiar și FĂRĂ permisiunea Kievului: Coloana SE ÎNDREAPTĂ SPRE LUGANSK

Rusia susține că va intra în Ucraina cu convoiul său umanitar chiar și fără permisiunea Kievului. 'Rusia a luat decizia să acționeze - coloana începe să se îndrepte spre Lugansk', relatează Itar-Tass, citând o declarație a Ministerului rus de Externe.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 August 2014, ora: 10:28

(DECLARAȚIE) Ucraina NU va accepta 'îngheţarea conflictului' cu Rusia

(DECLARAȚIE) Ucraina NU va accepta 'îngheţarea conflictului' cu Rusia

Ucraina nu va accepta 'îngheţarea conflictului' cu Rusia şi îşi pune speranţe în cooperarea tehnico-militară cu Uniunea Europeană. Declarația aparține șefului adjunct al administraţiei prezidenţiale de la Kiev, Valeri Cealâi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2014, ora: 10:04

Mai multe hectare de iarbă uscată AU LUAT FOC lângă Rezervația “Codru”

Mai multe hectare de iarbă uscată AU LUAT FOC lângă Rezervația “Codru”

Un incendiu de vegetație a izbucnit ieri, 21 august, lângă satul Ciuciuleni, raionul Hîncești, în apropiere de Rezervația Naturală “Codru”. 

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 August 2014, ora: 08:57

Ucrainenii își vopsesc orașul în culorile drapelului: Garduri, balustrade sau borduri în albastru şi galben

Ucrainenii își vopsesc orașul în culorile drapelului: Garduri, balustrade sau borduri în albastru şi galben

Locuitorii Kievului şi-au vopsit oraşul în albastru şi galben. Inspiraţi de activiştii care au arborat drapelul naţional la Moscova, ucrainenii se pregătesc să-şi sărbătorească independenţa cu un decor patriotic.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 22 August 2014, ora: 08:50

Candu i-a spus lui Rogozin că restricțiile aplicate de Rusia sunt nejustificate

Vicepremierul Andrian Candu i-a cerut omologului rus suspendarea sancțiunilor economice impuse Republicii Moldova. Mesajul a fost transmis în cadrul întâlnirii de miercuri, 21 august, a întâlnirii copreşedinţilor Comisiei interguvernamentale moldo-ruse pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2014, ora: 08:47

Un moldovean a fost prins în timp ce gonea cu 205km/h prin Sibiu

Un moldovean a fost prins în timp ce gonea cu 205km/h prin Sibiu

Un șofer a fost prins de oamenii legii români pe DN 1 rulând cu o viteză de 205 km/h prin Sibiu. Șoferul era la volanul unui autoturism BMW seria 7.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 August 2014, ora: 08:32

Poroșenko promită să îi ceară lui Putin să retragă militanții ruși de pe teritoriul Ucrainei

Poroșenko promită să îi ceară lui Putin să retragă militanții ruși de pe teritoriul Ucrainei

Președintele nou ales al Ucrainei, Petro Poroșenko promită să îi ceară lui Putin să retragă militanții ruși de pe teritoriul Ucrainei . Liderul de la Kiev a adăugat că pentru asemenea cerere ucrainenii trebuie să se afle pe o poziție de negocieri...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 22 August 2014, ora: 08:30

Conflictul din estul Ucrainei intră în următoarea rundă, cea decisivă. Un război ruso-ucrainean nu mai este exclus

Miniştrii de externe din Germania, Franţa, Rusia şi Ucraina au negociat condiţiile unui armistiţiu pentru Estul Ucrainei, până acum fără succes. Pe zi ce trece, luptele de la Doneţk şi Luhansk devin tot mai intense.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 22 August 2014, ora: 07:57 de Constantin Tănase

Constantin Tănase: Mizeria Dodon!

Constantin Tănase: Mizeria Dodon!

Liderul Partidului Socialiştilor din R. Moldova (PSRM), Igor Dodon, a lansat un nou spot, dedicat aniversării a 655 de ani de la întemeierea Moldovei. În acest spot Dodon face următoarea „etapizare” a istoriei Moldovei:

( ) Citeşte tot articolul

Politică 22 August 2014, ora: 07:03

Veaceslav Untilă, vicepreședinte al Partidului Liberal: O nouă provocare - marca Rogozin

Veaceslav Untilă, vicepreședinte al Partidului Liberal: O nouă provocare - marca Rogozin Din editia print

Vicepremierul rus Dmitri Rogozin este cunoscut prin declaraţiile sale scandaloase, dar şi prin provocările de răsunet pe care le face. Anterior, Republica Moldova nu o dată a fost subiectul ales de el pentru declaraţii şi postări deloc amicale pe reţelele de socializare. Totodată, nu...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 21 August 2014, ora: 16:30

(RĂZBOI ÎN DONBAS) Aviația ucraineană bombardează tancurile rusești din Donbas. Războiul continuă în Donețk, Lugansk și Ilovaisk (GALERIE FOTO)

(RĂZBOI ÎN DONBAS) Aviația ucraineană bombardează tancurile rusești din Donbas. Războiul continuă în Donețk, Lugansk și Ilovaisk (GALERIE FOTO)

Separatiștii proruși au doborât miercuri un avion de luptă ucrainean SU-25 cu un singur loc în regiunea Lugansk din estul Ucrainei, a anunțat un purtător de cuvânt militar, informează Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 August 2014, ora: 16:04

"Spasibo Putin!" Brânza în magazinele din Finlanda s-a ieftinit în urma embargoului impus de ruși (FOTO)

"Spasibo Putin!" Brânza în magazinele din Finlanda s-a ieftinit în urma embargoului impus de ruși (FOTO)

O plăcuță pe care sunt trecute cuvinte de recunoștință pentru președintele rus a apărut în magazinele finlandeze, mulțumindu-i lui Putin pentru brânză ieftină. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 21 August 2014, ora: 16:02

Procurorii verifică afacerea cu terenuri ce aparțin unor rude de-a lui Vlad Filat

După ce Realitatea TV şi realitatea.md au difuzat investigaţia despre compana "Caravita Co" SRL, specializată în achiziţionarea terenurilor și lucrărilor agricole, care aparţine nepotului fostului premieri Vlad Filat, Vladimir Rusă, în vârstă de 26 de ani,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 August 2014, ora: 15:39

Șevciuk cheamă militarii în termen și rezerviștii la comisariatele militare

Șevciuk cheamă militarii în termen și rezerviștii la comisariatele militare

Liderul regimului separatist de la Tiraspol, Evgheni Șevciuk, a semnat un decret potrivit căruia toți militarii în termen, rezerviștii și angajații așa-numitelor agenții guvernamentale sunt așteptați la comisariatele militare.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 21 August 2014, ora: 15:35

Conducerea Armatei a verificat tehnica militară din dotarea brigăzii de infanterie "Ștefan cel Mare" (VIDEO)

Conducerea Armatei a verificat tehnica militară din dotarea brigăzii de infanterie "Ștefan cel Mare" (VIDEO)

Şeful Marelui Stat Major, comandantul Armatei Naţionale, colonelul Igor Gorgan, a inspectat astăzi tehnica militară din dotarea Brigăzii de infanterie “Ştefan cel Mare”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 August 2014, ora: 15:25

De Ziua Independenţei, cetățenii sunt așteptați în Piaţa Marii Adunări Naţionale la un concert de zile mari. VEZI programul

Programul dedicat aniversării a 23-a de la proclamarea independenţei Republicii Moldova va începe pe data de 26 august, la Palatul Republicii, unde vor fi decernate Premiile Naţionale celor opt laureaţi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 August 2014, ora: 15:06

Protest anti-Rogozin la Chișinău: „Rogozin și Vova, plecați din Moldova!”

Protest anti-Rogozin la Chișinău: „Rogozin și Vova, plecați din Moldova!”

Rogozin NU este binevenit în R. Moldova. Cu un astfel de mesaj îl vor întâmpina tinererii liberali pe oficial chiar pe aeroportul din Capitală, astăzi, la ora 17.00. 

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 August 2014, ora: 14:08

Narîșkin despre excluderea rublei: Arată nivelul capacităților intelectuale ale politicianului ce a venit cu propunerea

Narîșkin despre excluderea rublei: Arată nivelul capacităților intelectuale ale politicianului ce a venit cu propunerea

Propunerea vicepreședintelui Parlamentului European, Ryszard Czarnecki de a exclude rubla din schimburile financiare internaționale arată 'nivelul capacităților intelectuale' ale politicianului polonez, a declarat șeful Dumei ruse (camera inferioară a parlamentului), Serghei Narîșkin.

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 21 August 2014, de Constantin Tănase

În fiecare din noi trăiește câte un rahat de Rogozin

Știu, demnitatea și patriotismul nu mai sunt azi la modă. A invoca aceste sentimente înseamnă a te plasa automat în zona celor „învechiți”, „încremeniți în proiecte”, „depășiți de timp”. Azi trăim în altă epocă, epoca...

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 August 2014, de Constantin Tănase

Închideți, uăi, gura!

Întreabă unul, mirat: - Uăi, da Petrică-Pentelei Sandulache, a întors statului cei 400 000 euro furați!?

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 20 August 2014, de Ana Gherciu

(So)fâsticeala pietonală

„Este prea sofisticat”. Asta e tot ce a putut stoarce din el şeful adjunct al Direcţiei generale Arhitectură, Urbanism şi Relaţii Funciare a Consiliului Municipal Chişinău, Radu Blaj, întrebat de jurnalistul de la Curentul de ce strada pietonală Alexandru Diordiță nu arată așa cum a...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 19 August 2014, de Ala Coica

Putin ne dă în cap, da noi tot „la Rusia” vrem

Zilele trecute veneam spre Chișinău. În microbuz, doi bărbați vorbeau despre R. Moldova și relațiile cu vecinii. Unul dintre ei, un bărbat de vreo 35 de ani îi zice vecinului de scaun:

() Citeşte tot articolul

Editorial 18 August 2014, de Constantin Tănase

Stop justiția! Verde pentru corupție!

Fănuș Neagu era convins că, „un vin trebuie să aibă cinci calităţi: să fie alb, sec, rece, mult şi gratis!”.  

() Citeşte tot articolul