Greenstone Corp
Astăzi 26 Septembrie 2016, Luni - Ultima actualizare la 27 Septembrie 2016
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 

 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39

 

 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.



- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Ultima oră 27 Septembrie 2016, ora: 18:07

Locuitorii din Chișinău pot depune cereri pentru compensații la căldură

Locuitorii municipiului Chişinău pot depune dosarele pentru a beneficia de compensaţii la căldură pentru sezonul de încălzire 2016-2017. În acest an, dosarele pot fi depuse cu o lună mai devreme.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 21:01

LIVE 10TV: Emisiunea „Sfatul Țării”, cu Constantin Codreanu

LIVE 10TV: Emisiunea „Sfatul Țării”, cu Constantin Codreanu

Subiectul Reunirii celor două state românești revine în studioul 10 TV. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 17:53

(LIVE 10 TV) Cod Galben: (Ne)siguranța în trafic

(LIVE 10 TV) Cod Galben: (Ne)siguranța în trafic

Anual, peste 10 de milioane de persoane sunt grav rânite în urma accidentelor rutiere, iar zeci de mii de oameni își pierd viața. Doar în Uniunea Europeană anul trecut au avut loc peste 1 milion de accidente, soldate cu 43 de mii de morți. Potrivit statisticelor, de...

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 26 Septembrie 2016, ora: 17:48

A fost vernisată o expoziţie dedicată obiectivelor turistice ale Moldovei

A fost vernisată o expoziţie dedicată obiectivelor turistice ale Moldovei

O expoziţie sub genericul „Descoperă Moldova”, consacrată sectorului turistic al ţării noastre a fost inaugurată astăzi la Chişinău. Evenimentul a fost organizat de Agenția Turismului, Asociația Națională de Turism Receptor și Proiectul de Competitivitate al USAID Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 17:23

A fost lansată o carte destinată regretatului jurnalist sportiv Alexandru Gheorghiţă

La Chișinău a fost lansată cartea ”Alexandru Gheorghiță - o viață, un destin”, consacrată activităţii de creaţie a regretatului jurnalist sportiv Alexandru Gheorghiţă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 17:17

Auditori europeni din domeniul securităţii aeronautice în vizită de lucru la AIC

Auditori europeni din domeniul securităţii aeronautice în vizită de lucru la AIC

În perioada 21-27 septembrie, Aeroportul Internațional Chişinău a fost gazda Auditului CEAC de securitate (Conferința Europeană a Aviației Civile) în cadrul programului One-Stop Security, menit să susțină R. Moldova în procesul de validare a măsurilor de securitate...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 17:04

Ultima oră! Guvernul vrea acord cu FMI cât mai rapid! Și-a angajat răspunderea pentru a se încadra în termen

Guvernul și-a asumat luni răspunderea privind proiectul de lege care se referă la executarea asigurării garanțiilor de stat acordate Bănci Naționale pentru creditul oferit băncilor falimentare în anii 2014-2015 pentru a acoperi tranzacțiile frauduloase din sistemul bancar. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 16:56

Guvernul și-a asumat răspunderea pentru șapte legi din pachetul financiar-bancar, convenit cu FMI

Guvernul, convocat astăzi în ședință extraordinară, a decis să-și asume răspunderea în fața Parlamentului pe șapte legi care se referă la sectorul financiar-bancar, dar și la convertirea în datorie de stat a creditelor de urgență oferite de către Executiv celor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 16:44

S-au aprobat 100 de secțiilor de votare peste hotare la 30 octombrie curent

S-au aprobat 100 de  secțiilor de votare peste hotare la 30 octombrie curent

În ziua alegerilor prezidențiale – 30 octombrie curent, vor fi deschise 100 de secții de votare peste hotare. Un proiect în acest sens a fost adoptat în cadrul ședinței Guvernului, care a avut loc astăzi.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 26 Septembrie 2016, ora: 16:18

Acordul de comerț liber dintre Republica Moldova și Turcia intră în vigoare începând cu 1 noiembrie 2016

La 1 noiembrie 2016 intră în vigoare Acordul de comerț liber dintre Republica Moldova și Turcia, care are drept scop promovarea comerțului reciproc, dezvoltarea relațiilor economice dintre țări, eliminarea barierelor în calea comerțului şi extinderea schimburilor comerciale,...

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 26 Septembrie 2016, ora: 16:05

Teatrul de valoare, transgresând frontiere

Teatrul de valoare, transgresând frontiere Din editia print

Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Chișinău şi-a deschis a 95-a stagiune cu „Reuniunea teatrelor naționale românești”, ediția a II-a „Evenimentul organizat la Chişinău, scria Marina Constantinescu, directorul Festivalului Naţional de Teatru de la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 15:53

Peste 2.000 ţigarete ascunse în bancheta unui autoturism, depistate de poliţiştii de frontieră

Peste 2.000 ţigarete ascunse în bancheta unui autoturism, depistate de poliţiştii de frontieră

Poliţiştii de frontieră gălăţeni au descoperit peste 2.000 de ţigarete de contrabandă ascunse de o femeie în lateralele banchetei din spate şi în bagajele personale, în vederea obţinerii unui profit prin revânzarea acestora.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 15:36

Financial Times: Reuniunea separatiştilor din toate colţurile lumii, la Moscova. Regiunea transnistreană, printre „vedete”

Financial Times: Reuniunea separatiştilor din toate colţurile lumii, la Moscova. Regiunea transnistreană, printre „vedete”

Duminică, 25 septembrie, Moscova a găzduit o conferinţă internaţională a separatiştilor de pe toate meridianele lumii, din Puerto Rico şi până în Liban. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 15:32

Infografic: Startup-ul pentru studenții străini în R.Moldova

Infografic: Startup-ul pentru studenții străini în R.Moldova

Universitățile din R. Moldova sunt atractive pentru cetățenii străini. Mulți studenți aleg să-și facă studiile aici, unii chiar dorind să-și înființeze o afacere sau să-și găsească un job. Vedeți mai jos un infografic despre cum și dacă pot face un start up studenții...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 15:26

Reprezentantul Special al OSCE pentru procesul de reglementare transnistreană va efectua o vizită la Chișinău și Tiraspol

Reprezentantul Special al Președintelui în exercițiu al OSCE din partea Germaniei pentru procesul de reglementare transnistreană, Cord Meier-Klodt, va efectua în perioada 26-28 septembrie curent o vizită de lucru la Chișinău și Tiraspol, informează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 15:04

Gazoductul Ungheni - Chișinău, sabotat de Gazprom?

Gazoductul Ungheni - Chișinău, sabotat de Gazprom?

Autoritățile au anunțat un nou termen pentru extinderea gazoductului Iași-Ungheni până la Chișinău, fiind vorba de sfârșitul anului 2019, după ce inițial se spunea că va fi gata în 2016.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 14:43

Până în 2021, profesorii cu vârsta de pensionare ar putea constitui jumătate din cadrele didactice din RM, potrivit unui studiu

Până în 2021, profesorii cu vârsta de pensionare ar putea constitui jumătate din cadrele didactice din RM, potrivit unui studiu

Sistemul de remunerare a cadrelor didactice din R. Moldova este ineficient și neatractiv pentru tinerii specialiști. Acestea sînt concluziile unui studiu preliminar realizat de compania estoniană de consultanță „Civitta Kęstutis Jovaišas”, a anunțat astăzi...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 26 Septembrie 2016, ora: 14:36

„Coşmarul” lui Şevciuk şi-a anunţat candidatura la şefia regiunii transnistrene

„Coşmarul” lui Şevciuk şi-a anunţat candidatura la şefia regiunii transnistrene Din editia print

Aşa-zisul „preşedinte” al Sovietului Suprem de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, şi-a anunţat recent intrarea în cursa electorală pentru şefia regiunii transnistrene.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 14:27

Un adolescent de 15 ani a fost omorât cu cruzime pe strada Calea Basarabiei

Un adolescent de 15 ani a fost omorât cu cruzime  pe strada Calea Basarabiei

Cadavrul unui minor de 15 ani a fost descoperit în această dimineață, pe strada Calea Basarabiei din mun. Chișinău. Descoperirea a avut loc în jurul orei 09.00, de către un trecător, care a sunat imediat la urgență și a chemat poliția, informează realitatea.md

( ) Citeşte tot articolul

Economie 26 Septembrie 2016, ora: 14:15

România a importat vinuri în valoare de 42,4 milioane de euro

România a importat vinuri în valoare de 42,4 milioane de euro

 În 2015, România a importat de peste Prut 7.947 tone de vin, în valoare de 5,4 milioane de euro.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 Septembrie 2016, ora: 14:04

Șeful SIE, Mihai Răzvan Ungureanu, a demisionat

Șeful Serviciului de Informații Externe, Mihai Răzvan Ungureanu, a demisionat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 14:01

Misiunea preelectorală a APCE efectuează o vizită în Republica Moldova

Misiunea preelectorală a APCE efectuează o vizită în Republica Moldova

Comisia ad-hoc a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei pentru observarea alegerilor prezidențiale din Republica Moldova efectuează o vizită la Chișinău, în perioada 26-29 septembrie 2016.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 13:40

Permise de conducere românești suspecte, depistate de vameși într-un colet poștal

Permise de conducere românești suspecte, depistate de vameși într-un colet poștal

Angajații postului vamal Chișinău 2 au prevenit o tentativă de scoatere ilegală din țară și punere în circulație a șase permise de conducere românești, care prezintă indicii vădite de falsificare.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 26 Septembrie 2016, ora: 13:26

BEI va oferi un împrumut de 50 mln de euro pentru reformarea Căii Ferate din Moldova

BEI va oferi un împrumut de 50 mln de euro pentru reformarea Căii Ferate din Moldova

Întreprinderea de stat „Calea Ferată din Moldova” va beneficia de un împrumut în valoare de 52,5 mln euro din partea Băncii Europene de Investiții (BEI).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Septembrie 2016, ora: 13:16

Fundația „Edelweiss” a lansat proiectul „Satul viitorului”

Fundația  „Edelweiss” a lansat proiectul „Satul viitorului”

Fundația lui Vlad Plahotniuc „Edelweiss” lansează un nou proiect de stimulare a modernizării satelor din întreaga țară, cu genericul „Satul viitorului”.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 26 Septembrie 2016, ora: 13:15

Expoziția „Securitatea rutieră pe înțelesul copiilor” și-a deschis ușile

Expoziția „Securitatea rutieră pe înțelesul copiilor”  și-a deschis ușile

Peste 30 de lucrări dedicate securității rutiere, elaborate de către copiii din instituțiile pre-școlare din mun. Chişinău şi mun. Bălţi, au fost expuse la galeria Shopping Malldova din Chișinău. Expoziția se desfășoară în perioada 26 septembrie – 10 octombrie 2016...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 Septembrie 2016, ora: 12:36

Uniunea Europeană finanțează reformele Guvernului condus de Filip

Uniunea Europeană reia finanțările acordate Republicii Moldova după ce s-a convins că Guvernul Filip a reușit să stabilizeze situația din țară și și-a îndeplinit angajamentele asumate.

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 26 Septembrie 2016, de Dan Nicu

Moștenirea sovietică în slujba partidului dominant

În virtutea vârstei la care am ajuns, 27 de ani, nu am avut ocazia să cunosc perioada sovietică, decât la o vârstă la care memoria cursivă încă nu exista. Prin urmare, cele mai vechi amintiri le am din primii ani postsovietici.

() Citeşte tot articolul

Editorial 26 Septembrie 2016, de Octavian Țâcu

Bătălia diplomatică pentru Basarabia (XXI) Acțiunea subversivă sovietică (II)

Între anii 1918-1940 iniţiatorii şi inspiratorii luptei împotriva autorităţilor române pentru ieşirea Basarabiei din componenţa României erau fie reprezentanţii minorităţilor naţionale, în special evrei, ruşi sau ucraineni, fie oameni pregătiţi special şi strecuraţi din...

() Citeşte tot articolul

Editorial 25 Septembrie 2016, de Constantin Tănase

„Ultima ocupație a Basarabiei ”, Fragment din cartea „Blestemul de a fi”, 2009

Interviul lui Voronin acordat publicației „Kommersant” n-a prea deranjat pe nimeni la Chișinău. Presa a făcut câteva comentarii mai mult protocolare, iar opoziția în general nu a reacționat în niciun fel. (Cu excepția Mișcării „Acțiunea Europeană”). 

() Citeşte tot articolul

Editorial 25 Septembrie 2016, de Moni Stănilă

Cu gândul la școală

În fiecare an în luna septembrie toată lumea își amintește despre prima zi de școală. Rețelele de socializare sunt pline cu fotografii vechi sau cu cele ale copiilor la început de an școlar. Ca un fel de mică primăvară în plină toamnă.

() Citeşte tot articolul

Editorial 25 Septembrie 2016, de Pavel Păduraru

Socialistul Dodon ar putea deveni unionist

Dacă următorul președinte al R. Moldova va fi Igor Dodon, el ar putea să-și schimbe iarăși macazul și să revină la poziția proeuropeană, pe care a adoptat-o în 2011, când a declarat că aderarea R. Moldova la Uniunea Vamală ar fi o utopie. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Septembrie 2016, de Moni Stănilă

Cu pași mărunți pe drumuri grele

Am văzut că mai multe asociații obștești îndeamnă lumea să boicoteze alegerea președintelui, pe motiv că modificarea Curții Constituționale din martie anul curent nu e legală.

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Septembrie 2016, de Marcela Țușcă

Ambasadorul SUA la Chișinău și democrația