Astăzi 25 Iulie 2016, Luni - Ultima actualizare la 24 Iulie 2016
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 


 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.



- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Eveniment 24 Iulie 2016, ora: 18:07 de Ion Macovei

(FOTO) Primul bust al regelui Ferdinand I a fost instalat la Nisporeni

(FOTO) Primul bust al regelui Ferdinand I a fost instalat la Nisporeni

Din inițiativa unui grup de tineri, autoritățile locale au reabilitat un monument distrus de sovietici.  

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 24 Iulie 2016, ora: 13:56

Grupul Leancă se va alătura majorității parlamentare

Grupul Leancă se va alătura majorității parlamentare Foto: politic.md

Partidul Popular European din Moldova a decis să negocieze un Acord cu majoritatea parlamentară formată din PDM, PL, foști deputați liberal-democrați, comuniști și socialiști. 

( ) Citeşte tot articolul

Muzică 24 Iulie 2016, ora: 13:35

Naistul Vasile Iovu a împlinit 66 de ani

Naistul Vasile Iovu a împlinit 66 de ani

Cunoscutul naist Vasile Iovu, solist-instrumentist al Orchestrei de muzică populară „Folclor” a Filarmonicii Naţionale „S. Lunchevici”, profesor universitar, Artist al Poporului, deținător al ”Ordinului Republicii, îşi sărbătoreşte astăzi cea de-a...

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 24 Iulie 2016, ora: 09:17

La Bardar a fost reinstalat un monument distrus de sovietici

La Bardar a fost reinstalat un monument distrus de sovietici Foto: Constantin Codreanu

În satul Bardar, raionul Ialoveni, a fost reabilitat monumentul - o acvilă în bronz cu cruce - ridicat în amintirea ostașilor din sat căzuți în primul război mondial. Lucrarea sculpturală este o donație a Societății cultural-istorice "Mihai Viteazul" din...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 24 Iulie 2016, ora: 08:57

Ministrul de Externe al Germaniei vine la Chişinău

Ministrul de Externe al Germaniei vine la Chişinău

  Ministrul de Externe al Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, va întreprinde marți o vizită la Chişinău.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 24 Iulie 2016, ora: 08:25

SUA şi România condamnă atentatul terorist din Kabul

SUA şi România condamnă atentatul terorist din Kabul

SUA condamnă în modul cel mai dur atacul terifiant din Kabul, Afganistan, care a luat viaţa a peste 80 de oameni şi a lăsat sute de răniţi, se spune într-o declaraţie a Casei Albe din Washington. 

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 24 Iulie 2016, ora: 08:02 de Lia Ciutac

Cum se pregătesc autoritățile de marcarea celor 25 de ani de independență

Cum se pregătesc autoritățile de marcarea celor 25 de ani de independență Din editia print

În acest an, Republica Moldova marchează 25 de ani de la independență. Atât în Capitală, cât și în toată țara vor fi organizate un șir de evenimente de scurtă și de lungă durată. Ne-am propus în materialul următor să vedem care sunt cheltuielile...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 23 Iulie 2016, ora: 16:56

Veteranii de război părăsesc Platforma Demnitate și Adevăr

Veteranii de război părăsesc Platforma Demnitate și Adevăr Foto: ramin mazur

Veteranii de război părăsesc Platforma civică Demnitate și Adevăr. Decizia a fost luată sâmbătă, cu votul majorității, în urma ședinței Consiliului veteranilor de război.    

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 23 Iulie 2016, ora: 16:30

Peste 6 milioane de lei vor fi alocate pentru premiera polițiștilor care au apărat oficiul lui Vlad Plahotniuc

Peste 6 milioane de lei vor fi alocate pentru premiera polițiștilor care au apărat oficiul lui Vlad Plahotniuc Foto: ramin mazur

Ministerul Finanțelor va aloca din fondul de rezervă peste șase milioane de lei pentru premierea polițiștilor care au asigurat ordinea publică în timpul protestelor din 24 aprilie, organizate de Platforma Civică „Demnitate și Adevăr”. 

( ) Citeşte tot articolul

Externe 23 Iulie 2016, ora: 16:15

Distrugătorul american USS Ross a ancorat în Odesa

Distrugătorul american USS Ross a ancorat în Odesa

La Odesa a sosit distrugătorul american USS Ross care urmează să participe la exercițiile militare Sea Breeze 2016. 

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 23 Iulie 2016, ora: 15:52

Românii de peste hotare ignoră votul prin corespondență

Românii de peste hotare ignoră votul prin corespondență

Noua lege a votului prin corespondenţă îi interesează prea puțin pe românii din diaspora. Din două milioane de români care trăiesc legal în Spania şi Italia, doar 2.000 s-au înscris în Registrul Electoral pentru a vota în toamnă, la...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 23 Iulie 2016, ora: 15:15

Explozie în Afganistan. Cel puțin 61 de persoane și-au pierdut viața

Explozie în Afganistan. Cel puțin 61 de persoane și-au pierdut viața

O explozie s-a declanșat în timpul unui protest din capifala afgană Kabul. Cel puțin 61 de persoane și-au pierdut viața, iar alte 207 au fost rănite,transmite agenția Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 23 Iulie 2016, ora: 14:57

Mihail Gofman a trimis o scrisoare Procuraturii Anticorupție. Luni vom afla ce conține

Mihail Gofman a trimis o scrisoare Procuraturii Anticorupție. Luni vom afla ce conține

Fostul şef al Secţiei prevenirea spălării banilor şi monitorizarea tranzacţiilor în cadrul Băncii Sociale, Sergei Sagaidac, a postat un mesaj pe Facebook în care anunță că luni 25 iulie va fi publicată și transmisă mass-mediei scrisoarea avocatului din SUA al lui Mihail...

( ) Citeşte tot articolul

Soroca 23 Iulie 2016, ora: 14:03

Parcul din preajma cetății Soroca va fi amenajat cu ajutorul polonezilor

Parcul din preajma cetății Soroca va fi amenajat cu ajutorul polonezilor

La Soroca a avut loc Conferinţa de lansare a proiectului „Amenajarea parcului din preajma Cetăţii Medievale Soroca”, informează ziarul Observatorul de Nord. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 23 Iulie 2016, ora: 13:49

Aeroportul insulei Madeira va purta numele lui Cristiano Ronaldo

Aeroportul insulei Madeira va purta numele lui Cristiano Ronaldo

Aeroportul Internațional Funchal de pe insula Madeira va fi redenumit în cinstea capitanului echipei naționale de fotbal din Portugalia Criastiano Ronaldo, care s-a născut pe această insulă, informează Journal de Noticias. 

( ) Citeşte tot articolul

Externe 23 Iulie 2016, ora: 13:14

Trei kosovari. trei turci și un grec au fost uciși în atacul de la Munchen

Trei kosovari. trei turci și un grec au fost uciși în atacul de la Munchen

Trei dintre cele 10 persoane ucise în atacul armat de la Munchen erau de origine kosovară, infomează presa de la Priştina, citată de site-ul agenţiei Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 23 Iulie 2016, ora: 12:58

Sportivii moldoveni pleacă marți la Olimpiada de la Rio

Sportivii moldoveni pleacă marți la Olimpiada de la Rio

Lotul național olimpic se va întâlni luni, 25 iulie, cu premierul Pavel Filip.  

( ) Citeşte tot articolul

Afaceri 23 Iulie 2016, ora: 12:23

Soluția propusă de Ministerul Economiei micilor comercianți pentru sporirea veniturilor

Soluția propusă de Ministerul Economiei micilor comercianți pentru sporirea veniturilor

Ministerul Economiei propune deținătorilor de patentă să se înregistreze ca antreprenori individuali care ar beneficia de o contabilitate simplificată și ar achita un impozit de 2 sau 3 la sută din venitul obținut.  

( ) Citeşte tot articolul

Finanţe 23 Iulie 2016, ora: 12:14

Prețul apartamentelor în Chișinău a scăzut cu 1,3%

Prețul apartamentelor în Chișinău a scăzut cu 1,3%

Numărul tranzacțiilor de vânzare-cumpărare a bunurilor imobile este în scădere continuă, a treia lună consecutiv, după ce în luna martie au fost înregistrate cele mai multe tranzacții din acest an, peste 13,2 mii. În iunie, numărul acestora a coborît...

( ) Citeşte tot articolul

Spectacole 23 Iulie 2016, ora: 11:49

Fluierarii din toată țara vor cânta la Corjova

Fluierarii din toată țara vor cânta la Corjova

Mai mulți interpreți fluierari și ansambluri vor participa duminică, 24 iulie, la Festivalul-concurs național „Nistrule cu apă lină”, ediția a VIII-a.  

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 23 Iulie 2016, ora: 11:39

La Vulcănești va fi construit un complex sportiv cu piscină

La Vulcănești va fi construit un complex sportiv cu piscină

În orașul Vulcănești va fi construit un complex sportiv care va include o piscină de 25 de metri, o sală sportivă și corpul administrativ. 

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 23 Iulie 2016, ora: 11:33

Contrabanda a 600 kg de tutun pentru narghilea a fost contracarată la Comrat

Contrabanda a 600 kg de tutun pentru narghilea a fost contracarată la Comrat

 Angajaţii Secţiei echipe mobile ”SUD” a Serviciului Vamal au contracarat o tentativă de plasare pe piaţă a 600 kg de tutun nedeclarate, cu valoarea totală estimată la aproximativ 300 000 lei, informează Serviciul Vamal.  

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 23 Iulie 2016, ora: 11:15

Postul vamal Otaci-Moghileov-Podolsk se va închide temporar

Postul vamal Otaci-Moghileov-Podolsk se va închide temporar

Serviul Vamal anunță că la postul vamal Otaci-Moghileov-Podolsk va instala echipamentului de control special.

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 23 Iulie 2016, ora: 10:55

Ambasada din Berlin a deschis un număr de urgență pentru cetățenii moldoveni

Ambasada din Berlin a deschis un număr de urgență pentru cetățenii moldoveni

În contextul incidentului cu implicarea unor persoane înarmate care a avut loc la un centru comercial din or. Munich, Germania, autoritățile acestui oraș au declarat stare de alertă pe tot teritoriul orașului. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 23 Iulie 2016, ora: 10:46 de Iurie Colesnic

UN BĂLȚEAN DIN PANTEONUL NAȚIONAL

UN BĂLȚEAN DIN PANTEONUL NAȚIONAL Din editia print

În cartea lui Emanoil Catelly În slujba neamului. Pagini închinate lui Ion Pelivan (Bălţi, 1936), primită în dar de la preotul Dimitrie Balaur, am găsit o fărâmă de filă pe care preotul a scris cu creionul câteva rânduri: „Catelly, fost...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 22 Iulie 2016, ora: 22:02

Atac la Munchen: Cel puțin șase morți și mai mulți răniți

Atac la Munchen: Cel puțin șase morți și mai mulți răniți

Mai mulți oameni au murit în urma unui incident armat de vineri seară dintr-un centru comercial din Munchen, capitala landului Bavaria din sud-estul Germaniei.

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 24 Iulie 2016, de Octavian Țâcu

Europa post-Brexit: recurs la istorie

La prima impresie, Uniunea Europeană pare acum un boxer prins în colțul ringului, care cu greu face față ploii de pumni turnate asupra sa de diferiți adversari. Criza din Grecia a demonstrat limitele modelului economic de succes, punând la îndoială valabilitatea zonei euro. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Iulie 2016, de Moni Stănilă

Bătuți de Dumnezeu

Ne uităm în jur cu mare tristețe. Pădurile dispar sub drujbele celor bogați, oamenii bolnavi nu au bani de medicamente, grindina lovește cât oul de găină, distrugând gospodării și recolte, inundațiile sunt la ordinea zilei în toată lumea, cutremure, boli noi, probleme din ce...

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Iulie 2016, de Dan Nicu

Fără jumătăți de măsură în chestiunea Reunirii

Recent, a fost lansată ideea unui „stat comun România-Republica Moldova”, ca o formă de realizare a unității naționale și integrării europene a R. Moldova. Această propunere vine de pe paginile ziarului „Literatura și Arta” din 23 iunie, de la redactorul-șef al acesteia,...

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Iulie 2016, de Pavel Păduraru

Să nu ne expunem riscului de a fi sinuciși

Chiar zilele trecute Procuratura Generală a făcut un apel, prin care roagă toată lumea care deţine informaţii relevante despre fraudele din sistemul bancar să colaboreze cu anchetatorii. Procurorii dau asigurări că întreprind toate măsurile necesare pentru a investiga corect infracțiunea...

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 22 Iulie 2016, de Constantin Tănase

Abdicarea morală a intelectualității

Fragment din cartea „Blestemul de a fi”, 2009

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 20 Iulie 2016, de Lia Ciutac

Viteza, beția și corupția la moldoveni fierb într-o oală

Săptămâna trecută a avut loc un accident în capitală, în care un șofer urcat beat la volan a rănit grav un pieton. Se întâmplă peste tot diverse accidente, în urmă căruia oamenii au de suferit, însă acest caz nu m-a lăsat indiferentă.

() Citeşte tot articolul

Editorial 19 Iulie 2016, de Marin Basarab

Educația beată și credinţa afumată

Cu câțiva ani în urmă, un bun prieten de-al meu dorea să organizeze o petrecere în aer liber în scuarul din fața Liceului „Gheorghe Asachi”. Evenimentul se numea Kompot – un eveniment la care lumea se aduna vară de vară ca să asculte muzică bună, să comunice cu...