Astăzi 1 Septembrie 2015, Marţi - Ultima actualizare la ora 12:33
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 

 
 
Chişinău
32°
Hânceşti
34°
Tiraspol
34°
Chişinău 90 Hânceşti 93 Tiraspol 93
 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.


- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 12:33

(Imagini video „apocaliptice” pe lacul Baikal) Greenpeace îi cere lui Putin să stingă incendiile: ”Ridică-te şi mergi la lupta cu focul”

(Imagini video „apocaliptice” pe lacul Baikal) Greenpeace îi cere lui Putin să stingă incendiile: ”Ridică-te şi mergi la lupta cu focul”

Un utilizatori YouTube din Rusia a postat pe internet imagini video „apocaliptice”, realizate de pe o barcă aflată pe lacul Baikal.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 12:23

Fosta șefă a DIICOT reținută de DNA: Ar fi primit mii de euro MITĂ pentru a clasa un dosar

Fosta șefă a DIICOT reținută de DNA: Ar fi primit mii de euro MITĂ pentru a clasa un dosar

Fosta șefă a DIICOT Alina Bica a fost reținut marți, pentru 24 de ore, de procurorii DNA.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 1 Septembrie 2015, ora: 12:21

În capitala Pakistanului a fost deschis Consulatul Onorific al R. Moldova

În capitala Pakistanului a fost deschis Consulatul Onorific al R. Moldova

La 29 august, la Islamabad, în cadrul unei ceremonii solemne, a avut loc inaugurarea sediului Consulatului Onorific al Republicii Moldova în oraşul Lahore, Republica Islamică Pakistan.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 12:06

Steliștii sînt bulversați de discuțiile despre marcă și palmares: ”Nu ne mai cheamă Steaua!”. Becali anunţă sfîrşitul Stelei o dată cu plecarea sa

Steliștii sînt bulversați de discuțiile despre marcă și palmares: ”Nu ne mai cheamă Steaua!”. Becali anunţă sfîrşitul Stelei o dată cu plecarea sa

Fotbaliștilor li s-a confirmat că Steaua va fi una singură, echipa Armatei. ”Conducerea ne-a spus că noi continuăm fără numele tradițional și fără siglă, dar cu palmares”, zice Adi Popa.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 11:55

Valeriu Streleţ: Limba română este un simbol de IDENTITATE a statului

Limba română este un simbol de identitate a Republicii Moldova, alături de drapel, stemă şi imn. Declaraţia a fost făcută de prim-ministrul Valeriu Streleţ la şedinţa festivă a Adunării Generale a Academiei de Ştiinţe a Moldovei, consacrată Sărbătorii Naţionale...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 11:45

Kremlinul vrea să interzică ştirile negative despre criză şi proteste: ”Să te uiţi la TV pe stomacul gol nu este atât de interesant”

Kremlinul vrea să interzică ştirile negative despre criză şi proteste: ”Să te uiţi la TV pe stomacul gol nu este atât de interesant”

Având în vedere situaţia financiară şi economică dificilă din Rusia, eficiența propagandei de stat scade. Să te uiţi la TV pe stomacul gol nu este atât de interesant, şi ruşii au început să se plângă tot mai des că situaţia din ţară se deteriorează.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 11:39

O țară pe care o iubești nu o furi. DNA poate trece Prutul

DNA poate trece Prutul, afirmă Monica Macovei. Europarlamentarul a acordat un amplu interviu pentru Europa Liberă, în care a mai vorbit despre lupta anticorupție, politică internă și externă a României și Republicii Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 11:39

ANALIZĂ „Justiţia“ lui Putin muşcă din nou

„Justiţia“ lui Putin muşcă din nou

Tribunalul militar din Rostov-pe-Don l-a condamnat marţi, 25 august, pe cineastul ucrainean Oleg Senţov, militant al Maidanului, la 20 de ani de detenţie în regim sever, pentru „terorism“.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 11:32

„Poate o ţară care este identificată drept una coruptă, capturată de oligarhi, să promoveze integrarea europeană?”

„Poate o ţară care este identificată drept una coruptă, capturată de oligarhi, să promoveze integrarea europeană?”

Europa Liberă: Cei nemulţumiţi de activitatea guvernării, de puterea pretins pro-europeană, dar nu tocmai în fapte, au dilema pe care o are şi presa: atunci când critici guvernarea, torni apă la moara adversarilor, care nu sunt pro-europeni, dimpotrivă, vor să vină la putere...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 11:31

Astăzi în capitală circulă mai multe troleibuze şi autobuze

Astăzi în capitală circulă mai multe troleibuze şi autobuze

Regia Transport Electric Chişinău şi Parcul Urban de Autobuze au suplimentat de astăzi, 1 septembrie, numărul de unităţi de transport pe rute. În capitală circulă 228 de troleibuze şi 122 de autobuze, scrie IPN.  

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 11:31

(RĂZBOI ÎN UCRAINA) Separatiștii ATACĂ forțele ucrainene cu arme de calibru mic, în ciuda noului armistițiu din 1 septembrie

(RĂZBOI ÎN UCRAINA) Separatiștii ATACĂ forțele ucrainene cu arme de calibru mic, în ciuda noului armistițiu din 1 septembrie

În ultimele 24 de ore, în zona antiteroristă situația este stabilă. Separatiștii au redus din intensitatea atacurilor, în mare parte cele efectuate din arme de calibru mic, forțele antiteroriste fiind atacate de câteva ori de inamic, scrie presa ucraineană.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 11:18

S-a dat startul noului an de învățământ. Vezi câți copii merg astăzi în clasa I

S-a dat startul noului an de învățământ. Vezi câți copii merg astăzi în clasa I

Pentru mai bine de 340 de mii de elevi clopoţelul a dat startul unui nou an de învăţământ. 35 de mii de copii merg astăzi, 1 septembrie, în clasa I, scrie IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 11:06

Casa părintească a poetului Grigore Vieru a fost transformată în muzeu

Casa părintească a poetului Grigore Vieru a fost transformată în muzeu

Casa în care a copilărit poetul Grigore Vieru, din satul Pererâta, raionul Briceni, a fost restaurată şi transformată în casă-muzeu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 10:47

Două cutremure s-au produs azi în România

Două cutremure s-au produs azi în România

Două cutremure au avut loc marți dimineață în zona Vrancea, primul seism cu magnitudinea de 3,3 grade Richter a avut loc în județul Vrancea urmat la jumătate de oră de un seism de 3,4 grade în județul Buzău.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 10:39

Rușii vor să blocheze DEFINITIV importul de carne din Uniunea Europeană și SUA

Rușii vor să blocheze DEFINITIV importul de carne din Uniunea Europeană și SUA

Rusia vrea să blocheze furnizarea de carne importată, chiar și în cazul în care embardoul alimentar va fi anulat. 

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 1 Septembrie 2015, ora: 10:06

Aproximativ 2.500 de militari vor participa la exerciții NATO în Marea Neagră

Aproximativ 2.500 de militari vor participa la exerciții NATO în Marea Neagră

Forțele navale NATO vor desfășura, în perioada 31 august-12 septembrie, noi exerciții militare în Marea Neagră.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 10:00

Jurnaliști din Chișinău reţinuți de miliţienii transnistreni

O echipă de filmare a Publika TV, reporterul Oxana Bodnar şi cameramanul Igor Crocos, a fost reţinută de aşa-zişii miliţieni transnistreni, la Corjova, localitate controlată de autorităţile de la Chişinău.

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 1 Septembrie 2015, ora: 09:50

Lituania a pus sub acuzare cetățeni ai Rusiei, Belarusului și Ucrainei pentru crimele în cazul reprimării sovietice

Lituania a pus sub acuzare cetățeni ai Rusiei, Belarusului și Ucrainei pentru crimele în cazul reprimării sovietice

Lituania a pus sub acuzare 66 de cetățeni ai Rusiei, Belarusului și Ucrainei pentru crime de război și crime împotriva umanității în legătură cu moartea a 13 civili în timpul unei represiuni a autorităților sovietice împotriva mișcării proindependență a...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 09:45

(VIOLENȚE ÎN UCRAINA) Poroșenko denunță o 'acțiune anti-ucraineană' și promite că vinovații vor fi sever pedepsiți

(VIOLENȚE ÎN UCRAINA) Poroșenko denunță o 'acțiune anti-ucraineană' și promite că vinovații vor fi sever pedepsiți

Președintele ucrainean Petro Poroșenko a criticat luni violențele din fața Parlamentului de la Kiev, soldate cu un mort și o sută de răniți, promițând o pedeapsă severă pentru cei vinovați, relatează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 09:42

Consiliile Americane pentru Învăţământ Internaţional anunţă desfăşurarea ediţiei Programului de schimb academic – FLEX 2016 – 2017

Consiliile Americane pentru Învăţământ Internaţional anunţă desfăşurarea ediţiei Programului de schimb academic – FLEX 2016 – 2017

Programul este finanţat în întregime de Guvernul SUA şi oferă elevilor din Republica Moldova posibilitatea de a petrece un an academic în SUA – GRATUIT!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 09:34

(VIDEO) Individul care a aruncat o grenadă în membrii Gărzii Naționale a fost surprins de camerele video

(VIDEO) Individul care a aruncat o grenadă în membrii Gărzii Naționale a fost surprins de camerele video

Jurnaliștii ”RadioSvaboda” au înregistrat video momentul în care un participant la ciocnirile de ieri, aruncă cu o grenadă în membri ai Gărzii Naționale, lângă sediul Parlamentului.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 1 Septembrie 2015, ora: 09:18

ISTORIA DESPRE 1 SEPTEMBRIE: Germania nazistă a atacat Polonia, declanşând al doilea Război Mondial

ISTORIA DESPRE 1 SEPTEMBRIE: Germania nazistă a atacat Polonia, declanşând al doilea Război Mondial

La 1 septembrie 1715 a murit Ludovic al XIV-lea, supranumit “Regele Soare”, după o domnie de 72 de ani. În 1870, Prusia a zdrobit Franţa în bătălia de la Sedan. În 1939, Germania a atacat Polonia, declanşând al doilea Război Mondial. Iar în 1983, un...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 08:16

EXPLOZIA din fața Parlamentului de la Kiev, într-o GALERIE FOTO

EXPLOZIA din fața Parlamentului de la Kiev, într-o GALERIE FOTO Din editia print

Un membru al Gărzii Naţionale a fost ucis, iar alţi cel puţin 100 au fost răniţi în cursul protestelor violente de luni, în faţa Parlamentului Ucrainei, a anunţat Ministerul de Interne, relatează BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 08:15

Dorin Chirtoacă a cerut-o în căsătorie pe jurnalista Anișoara Loghin

Dorin Chirtoacă a cerut-o în căsătorie pe jurnalista Anișoara Loghin

Primarul Chișinăului Dorin Chirtoacă a hotărât să se însoare. De Ziua Limbii Române, pe scena amplasată în Piața Marii Adunări Naționale, acesta a cerut-o în căsătorie pe jurnalista de la PRO TV Chișinău Anișoara Loghin.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 08:15

Premierul de la Kiev cere detenție pe viață pentru cel care a aruncat o grenadă în membri ai Gărzii Naționale

Premierul de la Kiev cere detenție pe viață pentru cel care a aruncat o grenadă în membri ai Gărzii Naționale

Premierul Ucrainei, Arseni Iațeniuk, a cerut detenție pe viață pentru cel care a aruncat luni cu o grenadă în membri ai Gărzii Naționale, lângă sediul Parlamentului, informează agențiile de presă Unian și Interfax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 08:13

Fotoreportaj din Comrat (Găgăuzia), sub privirile lui Lenin!

Fotoreportaj din Comrat (Găgăuzia), sub privirile lui Lenin!

Delegaţia Prahovei, prezentă la sărbătorile naţionale ale R.Moldova, a avut în program, printre altele, şi o vizită la Comrat, capitala Uniunii Teritoriale Autonome Găgăuzia.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 08:05

Ucraina și separatiștii au convenit să depună eforturi pentru încetarea completă a focului de la 1 septembrie

Ucraina și separatiștii au convenit să depună eforturi pentru încetarea completă a focului de la 1 septembrie

Într-un gest de susținere a unei încetări a focului fragile, Ucraina și separatiștii proruși au convenit miercuri să depună eforturi pentru oprirea completă a tuturor violărilor armistițiului de marțea viitoare, au declarat reprezentanți ai OSCE și un rebel, relatează...

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 1 Septembrie 2015, de Octavian Țâcu

Mândria de a fi român (Reflecții pe marginea unei dispute între Lucian Boia și Ioan Aurel Pop)

Nu este ușor să fii istoric. Este o meserie cam ingrată, pentru că este afectată de trecerea timpului, de schimbarea regimurilor sau de conflictul de generații. Dar cel mai mult de păcatul originar al istoricului de a coaliza cu politicul și victorioșii, care de cele mai multe ori condiționează scrierea...

() Citeşte tot articolul

Editorial 1 Septembrie 2015, de Constantin Tănase

Moldovenismul cu ușankă rusească și cu papion european

 Fragment din cartea „Groapa cu lei”, 2014

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 August 2015, de Moni Stănilă

Sărmanii noștri săraci

Devalorizarea continuă a leului ne pune pe toți în dificultate. Salariile noastre în lei, tot așa rămân. Pe lângă asta, scumpirile de la miezul nopții își spun cuvântul.

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 25 August 2015, de Constantin Tănase

Râsul de la televiziune

Fragment din cartea „Ochiul lui Esop”, 2000

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 August 2015, de Moni Stănilă

O porție sănătoasă de cultură

În 2009 veneam din Timișoara la Chișinău cu un proiect nou. Pe lângă poezie voiam și artă vizuală. Ana Toma ne-a realizat o carte-obiect în urma întâlnirii cenaclurilor Pavel Dan din Timișoara și Stare de Urgență din Chișinău, iar Ghenadie Popescu - un film.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 August 2015, de Marin Basarab

O bilă albă pentru Ilan Shor

Ilan Shor este cel mai frumos lucru care s-a întâmplat în Orhei de vreo 15 ani încoace. Cine ar fi crezut că un afacerist dubios, cu o presupusă implicare în furtul miliardului, va deveni un primar bun. Nimeni!

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 August 2015, de Moni Stănilă

„Vinde averea ta"

 „(...) Zis-a lui tânărul: Toate acestea le-am păzit din copilăria mea. Ce-mi mai lipseşte? Iisus i-a zis: Dacă voieşti să fii desăvârşit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor şi vei avea comoară în cer; după aceea, vino şi urmează-Mi. Ci, auzind cuvântul acesta,...