Astăzi 4 Mai 2016, Miercuri - Ultima actualizare la ora 08:14
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 

 

 

 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.



- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 07:49

Programul manifestărilor festive de la Castelul Peleș

Programul manifestărilor festive de la Castelul Peleș

Depunere de flori și spectacol militar la Statuia Regelui Carol I 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 07:30

Cum să te machiezi când porți ochelari! Iată 6 trucuri

Cum să te machiezi când porți ochelari! Iată 6 trucuri

 Fie că porți ochelari în permanență sau îi alternezi cu lentilele de contact, machiajul, atunci când porți astfel de accesorii, trebuie să fie un pic diferit.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 07:27

Istoricul zilei de 4 mai

Istoricul zilei de 4 mai

1646 – Apare, la Iaşi , Cartea românească de învăţătură de la prăvilele împărăteşti şi de la alte giudeţe, primul cod de legi tipărit în limba română

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 07:21

(TIMPUL 4 mai 2013) Ghimpu: Coaliţia PLDM-PCRM, a dat o adevărată lovitură de stat

Votul de vineri din parlament a noii coaliţii PLDM-PCRM pune în pericol viitorul european al Republicii Moldova, dar şi lupta împotriva corupţiei, după ce Centrul Naţional Anticorupţie a fost trecut din nou în subordinea guvernului, scrie sâmbătă liderul Partidului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 07:17

Curtea Supremă din Ungaria a autorizat organizarea unui referendum împotriva relocării de refugiați

Curtea Supremă a Ungariei a autorizat oficial, marți, guvernul să organizeze un referendum împotriva planului european de repartizare a refugiaților între țările membre ale UE, plan cu care premierul conservator Viktor Orban nu este de acord, informează AFP, citată de AGERPRES...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 07:09

Horoscop 4 mai 2016 : Taur, nu te lasă influenţat negativ de persoanele din jur

Horoscop 4 mai 2016 : Taur, nu te lasă influenţat negativ de persoanele din jur

 Cele mai importante previziuni astrologice pentru toate zodiile.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 3 Mai 2016, ora: 19:42

Instanța supremă din Italia: furtul în cazul înfometării nu e o infracțiune

Furtul unor cantități mici de alimente pentru a preveni foametea nu e o infracțiune, a decis instanța supremă din Italia, în cazul unui bărbat fără adăpost.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 3 Mai 2016, ora: 19:16

(Opinie) Cu oligarhul în America

Pe mulţi îi contrariază faptul că americanii l-au primit pe Vlad Plahotniuc la un nivel de invidiat. Participând la cel mai important eveniment al prestigiosului centru de analiză Consiliul Atlantic, cel mai detestat oligarh din Republica Moldova s-a întâlnit cu...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 3 Mai 2016, ora: 19:04

Vicepremierul rus Dmitri Kozak și alți foști și actuali demnitari ruși dați în urmărire internațională în Spania ca membri ai unor grupări mafiote

Vicepremierul rus Dmitri Kozak, cunoscut în Moldova mai ales pentru tentativa nereușită de federalizare a țării în vederea rezolvării conflictului transnistrean, a fost dat în urmărire internațională împreună cu alți foști și actuali demnitari ruși apropiați...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 18:42

Serviciul Vamal a depistat într-o scrisoare recomandată, obiecte de cult

Serviciul Vamal a depistat într-o scrisoare recomandată, obiecte de cult

Inspectorii unui post vamal din capitală au depistat în urma unui control obiecte de cult, camuflate în scrisori recomandate care urmau să fie expediate fraudulos.

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 3 Mai 2016, ora: 18:25

O expoziție de picturi realizate în vin și cafea va avea loc la Chișinău

O expoziție de picturi realizate în vin și cafea va avea loc la Chișinău

La Chișinău va avea loc o expoziție inedită de pictură non-tradițională realizată în vin și cafea. Expoziția va cuprinde în jur de 40 de lucrări de dimensiuni diferite și vor reprezenta cele mai reușite realizări a trei artiști naționali din ultima perioadă.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 3 Mai 2016, ora: 18:17

Angela Merkel vrea să lupte împotriva ascensiunii Frontului Național în Franța

Angela Merkel vrea să lupte împotriva ascensiunii Frontului Național în Franța

Cancelarul federal al Germaniei, Angela Merkel, s-a angajat marți, în fața elevilor francofoni din Berlin, să lupte împotriva ascensiunii Frontului Național în Franța, în condițiile în care partidul de extremă dreapta condus de Marine Le Pen a criticat...

( ) Citeşte tot articolul

Social 3 Mai 2016, ora: 18:00

Marcajele de pe carosabilele din Capitală, invizibile

Marcajele de pe carosabilele din Capitală, invizibile

Străzile din Chişinău sunt o junglă din care scapă cine poate. Trecerile de pietoni din Capitală sunt adevărate capcane, mai ales dacă marcajul de pe carosabil este şters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 17:41

Un bărbat din Cahul, trasportat cu elicopterul SMURD la Chişinău

Un bărbat de 80 de ani din raionul Cahul, diagnosticat cu insuficienţă cardiacă, a fost transportat cu un elicopter SMURD la Chişinău. Pacientul a fost internat la Spitalul de Urgenţă.

( ) Citeşte tot articolul

Social 3 Mai 2016, ora: 17:41

Holocaustul transnistrean: Cum au ajuns românii să deporteze 150.000 de evrei originari din Cernăuţi

Holocaustul transnistrean: Cum au ajuns românii să deporteze 150.000 de evrei originari din Cernăuţi

Josef Bursug, evreu născut în Transnistria, în anul 1931, a fost martorul terorii Holocaustului transnistrean, care se baza pe marşuri ale morţii şi exterminare prin înfometare, scrie Descoperă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 16:57

Norvegia: Accidentul de elicopter soldat cu decesul a 13 persoane, cauzat de o defecțiune tehnică

Norvegia: Accidentul de elicopter soldat cu decesul a 13 persoane, cauzat de o defecțiune tehnică

 Accidentul de elicopter care a avut loc vineri în Norvegia și s-a soldat cu moartea a 13 persoane a fost cauzat de o defecțiune tehnică, au anunțat marți anchetatorii norvegieni, informează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 16:44

Ecosistemul Marea Barieră de Corali din Australia amenințat cu dispariția

Ecosistemul Marea Barieră de Corali din Australia amenințat cu dispariția

Savanții australieni au spus că numai șapte procente din Marea Barieră de Corali, una din cele mai mari atracții turistice ale țării, n-au fost deocamdată atinse de fenomenul „înălbirii”, care riscă să distrugă complet jumătate din ramura nordică. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 16:29

Descoperirea anomaliilor genetice aflate la originea cancerului de sân duc la dezvoltarea unor noi tratamente

Descoperirea anomaliilor genetice aflate la originea cancerului de sân  duc la dezvoltarea unor noi tratamente

 O echipă de cercetători a anunțat că a descoperit practic toate anomaliile genetice aflate la originea cancerului de sân, progres care ar putea duce la dezvoltarea unor noi tratamente, mai eficiente, împotriva acestei boli, se arată într-un studiu publicat în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 16:23

Ploi cu descărcări electrice, în următoarele zile

Ploi cu descărcări electrice, în următoarele zile

Mâine vremea va fi determinată de influența unei zone de aer cu presiunea atmosferică scăzută. Cerul va fi variabil, izolat vor cădea ploi cu descărcări electrice. Vântul va sufla din nord-est, slab, la moderat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 16:16

Teatrul pentru Copii și Tineret „Luceafărul” din Iași trece Prutul

Teatrul pentru Copii și Tineret „Luceafărul” din Iași trece Prutul

Teatrul pentru Copii și Tineret „Luceafărul" trece Prutul. Săptămâna viitoare spectacolul Harap Alb, după Ion Creangă, în regia lui Ion Ciubotaru, va fi prezentat la Străşeni, Nisporeni şi Călăraşi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 16:00

La Academia de Ştiinţe a fost lansată o carte „Maria Cebotari – Stea rătăcitoare”

La Academia de Ştiinţe a Moldovei a avut loc astăzi lansarea cărţii „Maria Cebotari – Stea rătăcitoare” de Aurelian Dănilă, doctor habilitat în studiul artelor, profesor universitar, laureat al Premiului Naţional, relatează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 15:56

Astmul, o maladie cronică tot mai răspândită

Astmul, o maladie cronică tot mai răspândită

Astmul este o maladie cronică tot mai răspândită, care afectează 334 de milioane de persoane din întreaga lume și poate fi chiar fatală dacă nu este tratată corespunzător, avertizează medicii cu prilejul Zilei mondiale de combatere a astmului, marcată anual în prima...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 15:39

Un deputat rus a numit autorităţile de la Chişinău ”fascişti neexterminaţi” din cauza militarilor americani

Un deputat rus a numit autorităţile de la Chişinău ”fascişti neexterminaţi” din cauza militarilor americani

Un deputat rus din Duma de Stat, originar din regiunea transnistreană, Roman Hudeakov, a declarat astăzi că la Chişinău la guvernare au venit nişte „fasciştii neexterminaţi”, deoarece au admis ca tehnică militară a NATO să meargă în marș pe teritoriul țării. Mai...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 15:28

Un tanar a murit pe loc dupa ce a intrat cu motocicleta intr-un paraped

Un tanar a murit pe loc dupa ce a intrat cu motocicleta intr-un paraped

Inca un tanar a murit pe loc dupa ce a intrat cu motocicleta intr-un paraped de pe marginea drumului in apropiere de Causeni

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Mai 2016, ora: 15:07

Un oraş din Bulgaria a interzis purtarea vălului islamic în public

Un oraş din Bulgaria a interzis purtarea vălului islamic în public

 Oraşul bulgăresc Pazardjik – locuit de un număr mare de romi adepţi ai unei forme ultraconservatoare a islamului – a interzis purtarea vălului islamic în locuri publice. Consiliul municipal din Pazardjik a adoptat interdicţia privind purtarea vălului în...

( ) Citeşte tot articolul

Finanţe 3 Mai 2016, ora: 14:50

Proiectul Legii Bugetului pentru anul 2016. Care sunt beneficiarii

Proiectul Legii Bugetului pentru anul 2016. Care sunt beneficiarii

Cu o întârziere de peste 7 luni, Ministerul Finanțelor a făcut public proiectul Legii Bugetului pentru anul 2016.

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 4 Mai 2016, de Octavian Țâcu

9 Mai: O istorie controversată a prizonierilor de război (I)

Se apropie ziua de 9 mai, o dată profund dezbinătoare pentru societatea noastră. La fel ca multe altele de altfel, fie că este 1812, 1918, 1940, 1941 sau 1944. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 3 Mai 2016, de Silviu Tănase

R. Moldova (nu) va fi membră a UE în 2029

Liderul PDM, Marian Lupu a declarat în această săptămână, că R. Moldova „va depune cererea de aderare la UE în 2019”.  

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 2 Mai 2016, de Moni Stănilă

Adio, arme

Toată lumea a auzit următorul lucru: pentru dezvoltarea unei țări e vital accentul pus pe cultură și sprijinirea ei. Dar prea puțini credem sincer acest lucru.

() Citeşte tot articolul