Astăzi 20 August 2017, Duminică - Ultima actualizare la ora 18:27
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

a

 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.



- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Ultima oră 20 August 2017, ora: 18:27

ȘOCANT / Campionul lumii la powerlifting a fost OMORÂT ÎN BĂTAIE / VIDEO (+18)

ȘOCANT / Campionul lumii la powerlifting a fost OMORÂT ÎN BĂTAIE / VIDEO (+18)

În Habarovsk, campionul mondial și european, Andrei Drachev, a fost ucis. Sportivul se afla într-o cafenea locală unde s-a certat cu unul dintre vizitatori.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 17:40

Bucureștiul va dona un MILION de euro orașului Chișinău cu prilejul Centenarului UNIRII

Bucureștiul va dona un MILION de euro orașului Chișinău cu prilejul Centenarului UNIRII

Primarul Sectorului 1, Daniel Tudorache, a anunțat, duminică, la Conferința "Centenarul Unirii și Basarabia", că până la sfârșitul anului 2017 Consiliul Local al sectorului 1 va acorda administrației din Chișinău un milion de euro, informează Agerpres.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 17:13

USS Indianapolis, un vas de război american, DESCOPERIT la 72 de ani după ce a fost scufundat /// FOTO

USS Indianapolis, un vas de război american, DESCOPERIT la 72 de ani după ce a fost scufundat /// FOTO

USS Indianapolis, un vas de război american, descoperit la 72 de ani după ce a fost scufundat de un submarin japonez în cel de-al doilea război mondial, scrie BBC News.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 17:04

BREAKING NEWS /// Un elicopter S-A PRĂBUȘIT în Portugalia

BREAKING NEWS /// Un elicopter S-A PRĂBUȘIT în Portugalia

Un elicopter care participa la stingerea incendiilor de pădure în districtul Viseu din nordul Portugaliei s-a prăbușit duminică, potrivit agenției de presă portugheze Lusa, preluată de Xinhua.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 16:05

Atac TERORIST la Damasc soldat cu 4 MORȚI

Atac TERORIST la Damasc soldat cu 4 MORȚI

Patru oameni au fost omorâți și alți patru au fost răniți azi după ce o grupare terorită a lansat câteva rachete asupra Expoxiție Industrială Internațională de Damasc, capitala Siriei relatează ria.ru.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 15:50

Nu mai folosi EMOTICOANE în conversațiile ONLINE. Riști să fii acuzat de INCOMPETENȚĂ

Nu mai folosi EMOTICOANE în conversațiile ONLINE. Riști să fii acuzat de INCOMPETENȚĂ

Spre deosebire de efectul pozitiv al zâmbetului în întâlnirile față în față, folosirea emoticoanelor - simboluri grafice pentru diferite emoții - în corespondența de serviciu nu îmbunătățește tonul mesajului, ci poate lăsa impresia de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 15:19

VIDEO // Taximetriștii din Barcelona, EROI după MASCRUL de pe Rambla

VIDEO // Taximetriștii din Barcelona, EROI după MASCRUL de pe Rambla

Taximetriştii din Barcelona sunt văzuţi drept eroi pentru felul în care s-au mobilizat, după atacul terorist de la Barcelona. Ei au dus răniţii la spital şi i-au ajutat pe cei prinşi în haos să-şi găsească apropiaţii daţi dispăruţi ori să ajungă la hotel sau acasă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 14:55

CUM prepari CELE MAI BUNE MURĂTURI

CUM prepari CELE MAI BUNE MURĂTURI

 Cum  mai e puțin până când fructele și legumele de sezon se vor sfârși, orice gospodină  se gândește să-și abrovizioneze cămara cu murături.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 14:43

Mamele TERORIȘTILOR de la Barcelona CONDAMNĂ DUR faptele fiilor: „Vreau să se PREDEA”

Mamele TERORIȘTILOR de la Barcelona CONDAMNĂ DUR faptele fiilor: „Vreau să se PREDEA”

Mamele teroriştilor de la Barcelona şi Camprils resping faptele fiilor lor şi suspectează că cineva le-a radicalizat copiii, despre care spun că duceau vieţi normale, relatează El Pais.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 14:28

Uită de STOMATOLOG // Cum să ai dinţi mai ALBI cu tratamente din CĂMARĂ

Uită de STOMATOLOG // Cum să ai dinţi mai ALBI cu tratamente din CĂMARĂ

Un zâmbet perfect poate să cucerească într-o secundă. Află de pe unica.ro câteva metode naturale de albire a dinţilor, pe care le poţi pune în practică la tine acasă. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 13:57

Atacuri la Barcelona // Poliția CAUTĂ încă un suspect

Atacuri la Barcelona // Poliția CAUTĂ încă un suspect

Poliția din Catalonia a declarat duminică că anchetatorii lucrează la ipoteza a 12 suspecți în atacurile comise joi la Barcelona și un bărbat este căutat încă de forțele de poliție, relatează Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 13:37

CFM // Moldovenii vor CĂLĂTORI la București cu 19 EURO

CFM // Moldovenii vor CĂLĂTORI la București cu 19 EURO

Călătorii cursei de tren Chișinău – București, vor putea beneficia de noi tarife, prin intermediul ofertei SMART Prietenia, anunță Calea Ferată din Moldova, printr-un comunicat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 13:16

IMAGINI ȘOCANTE // O tânără de 18 ani a murit la o nuntă după ce a furat mireasa

IMAGINI ȘOCANTE // O tânără de 18 ani a murit la o nuntă după ce a furat mireasa

O tânără de 18 ani a murit, iar o alta în vârstă de 19 ani a fost grav rănită, în urma unui accident rutier produs, în noaptea de sâmbătă spre duminică, pe un drum comunal din judeţul Buzău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 12:44

Reţete UIMITOARE de folosire a bicarbonatului de sodiu în diverse boli

Reţete UIMITOARE de folosire a bicarbonatului de sodiu în diverse boli

 Utilizezi cu siguranţă bicarbonatul de sodiu de multe ori în bucătărie. Dar ştiai că poţi prepară mai multe remedii naturale pentru diverse boli?

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 12:25

TOP 3 cei mai PERICULOȘI bărbați din HOROSCOP // Frâng INIMI pe bandă rulantă

TOP 3 cei mai PERICULOȘI bărbați din HOROSCOP // Frâng INIMI pe bandă rulantă

Astrele influenţează comportamentul unui bărbat faţă de o femeie. Vezi care sunt cei mai periculoşi bărbaţi care pot răni cu uşurinţă o femeie, în funcţie de zodie!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 12:09

UIMIRE printre cercetători // Ciuperca lui DUMNEZEU te VINDECĂ de CANCER

UIMIRE printre cercetători // Ciuperca lui DUMNEZEU te VINDECĂ de CANCER

Calităţile terapeutice ale ciupercii Agaricus Blazei Murill au fost relevate de doi cercetători americani, care au descoperit în pădurile Braziliei o comunitate în care media de vârstă nu doar că depăşea 100 de ani, dar oamenii erau foarte sănătoşi

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 11:39

COȘMARUL ISIS, dezvăluit din interior. „Statul”- miniserialul care arată TEROAREA din teritoriul jihadiștilor

COȘMARUL ISIS, dezvăluit din interior. „Statul”- miniserialul care arată TEROAREA din teritoriul jihadiștilor

Statul Islamic rămâne un subiect spinos, mai ales din cauza atrocităților comise de gruparea teroristă care a controlat, până nu cu mult timp în urmă, teritorii întinse din Siria și Irak. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 11:36

Principala OCUPAȚIE a moldovenilor pe timp de vară - REPARAȚIA!

Moldovenii, vara nu dorm, iar unii dintre ei nu merg în vacanță pentru că s-au apucat de reparații. Lucrul dat este confirmat atât de ei, cât și de vânzătorii magazinelor de materiale de construcții din Bălți. Potrivit comercianților, numărul clienților crește...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 11:21

Avion PRĂBUȘIT în apropiere de Iași // A doua VICTIMĂ și-a REVENIT

Avion PRĂBUȘIT în apropiere de Iași // A doua VICTIMĂ și-a REVENIT

Bărbatul de 33 de ani din avionul prăbușit sâmbătă după-amiaza într-o râpă din apropierea satului Vâlcica, comuna Tătăruși, a fost stabilizat de echipele de medici de la Spitalul Sfântul Spiridon din Iași.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 11:14

Statul Islamic AMENINȚĂ Italia, singura ȚARĂ turistică în care n-au fost ATENTATE majore

Statul Islamic AMENINȚĂ Italia, singura ȚARĂ turistică în care n-au fost ATENTATE majore

În contextul atacurilor din Spania şi Rusia, revendicate de gruparea teroristă Stat Isamic, presă italiană scrie că ISIS ameninţă Italia, singură ţară turistică în care nu au fost atentate majore în ultimii ani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 10:56

Dezvăluirile SINCERE ale Brigittei Macron despre viața de cuplu: Eu cu RIDURILE mele, el cu TINEREȚEA lui

Dezvăluirile SINCERE ale Brigittei Macron despre viața de cuplu: Eu cu RIDURILE mele, el cu TINEREȚEA lui

Dezvăluirile lui Brigitte Macron despre viața alături de soțul său și diferența de vârstă dintre ei. Soția lui Emmanuel Macron a oferit revistei Elle Franța primul interviu după alegerea soțului său la Palatul Elysee

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 20 August 2017, ora: 10:48

Cine a fost „CREIERUL” din spatele ATACURILOR sângeroase din Spania?

Cine a fost „CREIERUL” din spatele ATACURILOR sângeroase din Spania?

Autorităţile spaniole au aflat cine a fost şeful grupării teroriste care a pus la cale atentatele de joi. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 10:36

Aurstralia are un plan NOU pentru prevenirea ATACURILOR teroriste

Aurstralia are un plan NOU pentru prevenirea ATACURILOR teroriste

Premierul australian Malcolm Turnbull a prezentat duminică un nou plan pentru a preveni atacuri teroriste, în special cele comise cu vehicule în locuri publice aglomerate, relatează DPA.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 10:04

Cetățenii R. Moldova AVERTIZAȚI să nu călătorească în Portugalia

Cetățenii R. Moldova AVERTIZAȚI să nu călătorească în Portugalia

 Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene al Republicii Moldova informează cetățenii care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Republica Portugheză că Guvernul portughez a declarat, preventiv, stare de calamitate, în intervalul 18 - 22...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 09:52

FLASH / Niciun cetățean din RM nu este printre victimile ATACULUI terorist din Rusia

FLASH / Niciun cetățean din RM nu este printre victimile ATACULUI terorist din Rusia

Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene al Republicii Moldova comunică faptul că în ziua de 19 august 2017, în orașul Surgut, Federația Rusă, a avut loc un atac soldat cu 8 persoane rănite, relatează MOLDPRES cu referire la Serviciul de informare şi comunicare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 09:42

Dezvăluiri INCREDIBILE / Tânăra care A SCĂPAT cu viață din trei atentate teroriste. Cum a păcălit MOARTEA la Barcelona

Dezvăluiri INCREDIBILE / Tânăra care A SCĂPAT cu viață din trei atentate teroriste. Cum a păcălit MOARTEA la Barcelona

Julia Monaco, în vârstă de 26 de ani, din Melbourne, se afla la cumpărături într-un mall atunci când furgoneta a dezlănțuit teroarea, joi, pe La Rambla, în Barcelona, relatează The Daily Mail.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 09:32

FOTO // O româncă a „inventat” casa rezistentă la CUTREMUR şi FOC

FOTO // O româncă a „inventat” casa rezistentă la CUTREMUR şi FOC

Maria Posta a realizat, în scop demonstrativ, o casă dintr-un container industrial, de tip birou. Aceasta are izolaţie, aer condiţionat şi multă lumină. Tîrgumureşeanca spune că există posibilitatea construirii unei astfel de case şi din containere maritime care sunt mult...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 08:56

Președintele „tuturor” iubește gagăuzii dar îi urăște pe români - Dodon susține Comratul pentru că acesta este împotriva cursului UNIONIST exprimat de Chișinău

Președintele „tuturor” iubește gagăuzii dar îi urăște pe români - Dodon susține Comratul pentru că acesta este împotriva cursului UNIONIST exprimat de Chișinău

Președintele Republicii Moldova a sărbătorit ieri Proclamarea Republicii Găgăuze” din banii rusești. După eveniment șeful statului a postat un mesaj pe rețele sociale unde a declarat că va susține în continuare Găgăuzia în toate demersurile sale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 08:53

Arhiva TIMPUL / INVESTIGAȚIE - „Afacerile cu pașapoarte” în istoria RM sau de ce Merkel îi va ofili zâmbetul lui Filat?

Arhiva TIMPUL / INVESTIGAȚIE - „Afacerile cu pașapoarte” în istoria RM sau de ce Merkel îi va ofili zâmbetul lui Filat?

Două companii germane cu renume mondial au fost excluse dintr-o licitație privind fabricarea pașapoartelor pentru moldoveni, deși propuneau oferte mai avantajoase decât câștigătorul desemnat de Ministerul Finanțelor, scria timpul.md la 20 august 2012/

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 20 August 2017, ora: 08:48

5 SUPER ALIMENTE care îți pot salva viața

5 SUPER ALIMENTE care îți pot salva viața

Toata lumea stie ca o alimentatie sanatoasa contribuie la prelungirea sperantei de viata. Iata 5 superalimente care iti pot salva viata, recomandate de specialistii Realbuzz.com. Sunt atat de des folosite, incat nici nu te-ai gandi la ele ca la niste “salvatori”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 08:32

MĂRTURII despre Ivan cel Groaznic // „ZILNIC o mie de oameni erau azvârliți în apă şi înecați”

MĂRTURII despre Ivan cel Groaznic // „ZILNIC o mie de oameni erau azvârliți în apă şi înecați”

Ivan cel Groaznic ocupă un loc important nu doar în istoria Rusiei, ci și în memoria colectivă a rușilor.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 20 August 2017, ora: 08:28

Teroriştii din Barcelona voiau să arunce în aer Sagrada Familia. Planul, dat peste cap de o explozie ACCIDENTALĂ

Teroriştii din Barcelona voiau să arunce în aer Sagrada Familia. Planul, dat peste cap de o explozie ACCIDENTALĂ

 aCelula teroristă care a acționat joi în La Rambla intenționa să producă o explozie de proporții în Sagrada Familia, informează El Confidencial, care citează surse din cadrul investigației. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 August 2017, ora: 08:23

20 august în ISTORIE - A avut loc BĂTĂLIA DE LA LIPNIC între Ştefan cel Mare şi TĂTARI (1470)

20 august în ISTORIE - A avut loc BĂTĂLIA DE LA LIPNIC între Ştefan cel Mare şi TĂTARI (1470)

Prevăzînd că va avea în curînd de luptat cu Turcii, Ştefan III-lea voia să aibă în Muntenia (Valahia) un domn prieten, în locul vasalului turcesc, Radu cel Frumos, precum şi să încheie tratate de alianţă cu alţi vecini. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 07:52

Moscova e NERVOASĂ - Livrarea de rachete americane către România, determină Rusia să-și întărească unitățile militare

Moscova e NERVOASĂ - Livrarea de rachete americane către România, determină Rusia să-și întărească unitățile militare

Livrarea către România a unor sisteme americane de rachete și artilerie destabilizează situația din regiune și determină Rusia să-și întărească unitățile sale militare, a declarat parlamentarul rus Iuri Șvîtkin, citat de Sputnik.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 07:45

Suferi de mâncărimi ale scalpului? Iată care pot fi cauzele!

Suferi de mâncărimi ale scalpului? Iată care pot fi cauzele! Din editia print

Dacă vă scărpinaţi constant capul şi aveţi un scalp sensibil, ar putea fi mai mult decât mătreaţă - o problemă comună cu care se confruntă peste 70% dintre oameni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 07:44

UIMITOR // A primit 13 000 de euro despăgubiri, după ce a fost MUȘCAT de un ȚÂNȚAR.

UIMITOR // A primit 13 000 de euro despăgubiri, după ce a fost MUȘCAT de un ȚÂNȚAR.

Un ofiţer de poliţie a primit peste 13.000 de euro compensaţie după ce a fost muşcat de un ţânţar în timpul orelor de lucru, scrie BusinessMagazin.ro.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 07:37

Românii care au devenit EROI pentru victimele atentatului din Barcelona!

Românii care au devenit EROI pentru victimele atentatului din Barcelona!

Deşi a fost rănit, Ion a rămas să îi ajute pe cei din jur, spulberaţi de furgoneta teroriştilor. La câţiva paşi, Gabriel a fost şi el grav rănit de atacatori. Tocmai îşi ceruse iubita în căsătorie. Acum, este pe un pat de spital, iar medicii sunt rezervaţi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 07:25

EXCLUSIV /// HOROSCOP POLITIC /// Astrele RECOMANDĂ R. Moldova să se FEREASCĂ de Rusia

EXCLUSIV /// HOROSCOP POLITIC /// Astrele RECOMANDĂ R. Moldova să se FEREASCĂ de Rusia

Născută la 27 august 1991, Republica Moldova, este o fecioară tipică, extrem de analitică si critică.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 07:20

FURTUNĂ în Austria: O româncă a murit și peste o sută de persoane sunt grav rănite

FURTUNĂ în Austria: O româncă a murit și peste o sută de persoane sunt grav rănite

O furtună de proporții, produsă vineri în Austria, a provocat moartea unei românce în vârstă de doar 19 ani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 07:15

Detaliile CUTREMURĂTOARE din viața unei femei: „Până la vârsta de 12 ani, am fost VIOLATĂ de peste 1700 de ori”

Detaliile CUTREMURĂTOARE din viața unei femei: „Până la vârsta de 12 ani, am fost VIOLATĂ de peste 1700 de ori”

Caz cutremurător în Belgia. Anneke Lucas, o femeie ajunsă acum la vârsta de 53 de ani, a povestit cum a fost vândută de către propria mamă unei reţele de pedofili din Belgia când avea doar şase ani în 1969. Până la vârsta de 12 ani, ea a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 August 2017, ora: 07:00

HOROSCOP 20 AUGUST 2017 // O zodie are mare noroc la bani

HOROSCOP 20 AUGUST 2017 // O zodie are mare noroc la bani

Ziua de azi se află sub influenţa trigonului Soare-Uranus, care favorizează producerea unor evenimente neobişnuite. De asemenea, acest trigon impulsionează inventivitatea şi ingeniozitatea şi poate contribui la descoperiri sau creaţii inedite ori neconvenţionale. La nivel macro este...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 August 2017, ora: 20:48

Raport NASA DESECRETIZAT. Supervulcanul care amenință chiar în acest moment OMENIREA

Oamenii de știință de la NASA au dat publicității, în urma unui documentar BBC, un raport ținut secret până recent și care are la bază o ipoteză înspăimântătoare legată de activitatea vulcanică a unei zone din Statele Unite.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 August 2017, ora: 19:22

(FOTO / VIDEO) CATASTROFĂ feroviară în India: ZECI de victime, după ce un tren a DERAIAT / IMAGINI ȘOCANTE (+18)

(FOTO / VIDEO) CATASTROFĂ feroviară în India: ZECI de victime, după ce un tren a DERAIAT / IMAGINI ȘOCANTE (+18)

Zece persoane şi-au pierdut viaţa şi alte zeci au fost rănite sâmbătă în urma deraierii unui tren în nordul Indiei, a anunţat un responsabil al serviciilor medicale indiene, informează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 August 2017, ora: 18:51

Un TIR cu bere s-a RĂSTURNAT. Oamenii au SĂRIT să își umple mașinile cu sticle

Un TIR cu bere s-a RĂSTURNAT. Oamenii au SĂRIT să își umple mașinile cu sticle

Evenimentul rutier s-a produs sâmbătă, 19 august, în jurul orei 11:00, la sensul giratoriu de pe DN 79, mai exact la intersecția cu drumul ce duce spre localitatea Sânleani (județul Arad, România).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 August 2017, ora: 18:03

Ce boală RIȘTI să dezvolți dacă dormi cu lumina aprinsă în timpul nopții

Ce boală RIȘTI să dezvolți dacă dormi cu lumina aprinsă în timpul nopții

Poate că faci asta încă din copilărie și efectiv nu poți să adormi dacă este beznă în dormitor, însă ar trebui să scapi rapid de acest obicei. Expunerea la lumină în timpul nopții poate favoriza apariția unei boli grave, care îți pune viața în...

( ) Citeşte tot articolul


Bună Dimineața 18 August 2017, de Ana Gabor

Să nu ne lepădăm!

„România nu are nevoie de noi”, „Românii nu ne iubesc”, „Moldovenii nu sunt români”. Mituri! 

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 18 August 2017, de Răzvan Munteanu

Neutralitatea nu mai este o soluție. Înțelege oare Chișinăul acest lucru?

Luna septembrie reprezintă un test pentru securitatea europeană, iar asta pentru că după ce Rusia și Belarusul vor pune în practică exercițiul militar Zapad-17, suspectat de NATO că ar reprezenta o posibilă acțiune mascată de agresiune a statelor baltice sau a Ucrainei, un alt exercițiu militar va...

() Citeşte tot articolul

Editorial 17 August 2017, de Moni Stănilă

Ne obișnuim cu răul

Săptămâna trecută am fost un weekend în Ucraina. Multe din cele observate de acolo m-au pus pe gânduri. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 17 August 2017, de Ana Marchitan

Despre rușinea de a fi născut în Republica Moldova

La sfârștitul anilor '90 migrația cetățenilor din Republica Moldova a luat amploare. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 16 August 2017, de Pavel Păduraru

Metamorfoza jurnalistului moldovean din 2009 încoace

Îmi amintesc în ultimul timp cu plăcere și dor de perioada guvernării Voronin și am impresia că e posibil să nu mai trăim niciodată momente atât de memorabile ca atunci.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 16 August 2017, de Octavian Țâcu

Politici etnolingvistice: experiențe europene (I)

Luna august ne-a adus întotdeauna în istorie un fel aparte de mobilizare, determinând schimbări profunde ale identității noastre politice, sociale și culturale. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 16 August 2017, de Silviu Tănase

Cum va sărbători Dodon independența

Președintele Dodon s-a întors din al 5-lea concediu în acest an. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 16 August 2017, de Georgeta Carasiucenco

Partidul Flămânzilor

Se spune despre noi, sau aşa ne place nouă să ne spună, ori statisticile demonstrează că suntem săraci. Săraci de avuție, de cultură, de suflet - săraci în totalitate.

() Citeşte tot articolul