Astăzi 30 Martie 2017, Joi - Ultima actualizare la ora 20:12
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

a

 

 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.



- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 20:12

Parlamentul a modificat Codul Audiovizualului. Deținătorii de licențe de emisie vor putea avea maxim două de același tip

Deținătorii mai multor licențe de emisie sunt obligați să renunțe la licențe, păstrând numai două de același tip (2 –TV, 2 Radio), după anularea de către Parlament a articolul (II) din legea pentru modificarea și completarea articolului 66 din Codul audiovizualului al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 17:47

Parlamentul a votat crearea unui nou organ de urmărire penală

Parlamentul a votat crearea unui nou organ de urmărire penală

Parlamentul a votat în a doua lectură pentru crearea unui nou organ de urmărire penală – Agenția pentru Recuperarea Bunurilor Infracționale (ARBI) care va avea statut de subdiviziune autonomă în cadrul Centrului Național Anticorupție (CNA).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 17:45

Tiraspolul a dispus încetarea urmării penale a zece funcționari moldoveni

Liderul de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, a înmânat președintelui Igor Dodon lista cu zece funcționari moldoveni în privința cărora s-a dispus încetarea urmării penale în dosare intentate de organele din stânga Nistrului. Despre aceasta șeful statului a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 17:31

Tinerii ar putea avea dreptul să cumpere alcool doar după ce vor împlini 21 de ani

Tinerii ar putea avea dreptul să cumpere alcool doar după ce vor împlini 21 de ani

Vânzarea alcoolului tinerilor care nu au împlinit vârsta de 21 de ani ar putea fi interzisă. Un grup de deputați au elaborat un proiect de lege care prevede că agenții economici pot comercializa cu amănuntul producţie alcoolică numai persoanelor care au împlinit...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 17:27

Antreprenori din Hînceşti au participat, la Varșovia, la Forumul de afaceri

Un grup format de 16 antreprenori în domeniul agro-alimentar din raionul Hînceşti au participat la Forumul de afaceri Polonia – Republica Moldova, care s-a desfăşurat la Varşovia. Acest eveniment a avut loc în cadrul unei vizite de studiu în Polonia a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 17:25

Cele mai importante subiecte din ziarul TIMPUL de vineri, 31 martie 2017

Cele mai importante subiecte din ziarul TIMPUL de vineri, 31 martie 2017

Vă prezentăm mai jos cele mai importante subiecte pregătite de echipa ziarului TIMPUL, în ediția de Vineri, 31 martie 2017:

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 17:17

Dodon vs Krasnoselski: Liderul de la Tiraspol sugerează că Igor Dodon „nu poate semna nimic în locul altcuiva”

Dodon vs Krasnoselski: Liderul de la Tiraspol sugerează că Igor Dodon „nu poate semna nimic în locul altcuiva”

Președintele Igor Dodon afirmă că a identificat, în cadrul întâlnirii pe care a avut-o joi, 30 martie, cu liderul separatist de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, soluții pentru mai multe dintre problemele locuitorilor de pe ambele maluri ale Nistrului.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 30 Martie 2017, ora: 17:08

Anastasia Nichita și-a asigurat argintul la Europenele de lupte Under-23

Anastasia Nichita și-a asigurat argintul la Europenele de lupte Under-23

Eleva Liceului Internat Republican cu Profil Sportiv, Anastasia Nichita (60 kg) s-a calificat astăzi în finala Campionatului European de lupte libere, care se desfășoară la Szombathely (Ungaria), asigurîndu-și minimum medalia de argint, transmite MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 16:58

Fosta președintă sud-coreeană Park Geun-Hye, audiată timp de nouă ore de un tribunal din Seul

Fosta președintă sud-coreeană Park Geun-Hye, audiată timp de nouă ore de un tribunal din Seul

Fosta președintă sud-coreeană Park Geun-Hye a compărut timp de nouă ore joi în fața unui tribunal din Seul, care va lua o decizie privind eventuala sa arestare în cazul scandalului de corupție în care este implicată, relatează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 16:53

Orban propune Ucrainei să legalizeze dubla cetățenie pentru maghiarii din Transcarpatia

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a invitat Ucraina sa discute despre semnarea unui acord privind acordarea dublei cetățenii pentru maghiarii care trăiesc în această țară.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 30 Martie 2017, ora: 16:46

Aspectele impulsionării cooperării moldo-române în domeniul energetic, discutate la București

Aspectele impulsionării cooperării moldo-române în domeniul energetic, discutate la București

Impulsionarea cooperării moldo-române în domeniul energetic și realizarea în termeni cât mai operativi a proiectelor energetice comune, specificate în Memorandumul interguvernamental semnat în 2015, este discutată la București de viceministrul Economiei,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 16:42

Vlad Țurcanu: Dodon se preface că nu există Biroul de Reintegrare și se bazează doar pe experți ruși sau pro-ruși

Vlad Țurcanu: Dodon se preface că nu există Biroul de Reintegrare și se bazează doar pe experți ruși sau pro-ruși

Întrevederea de joi, 30 martie, dintre președintele Igor Dodon și liderul separatist de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski, nu se va solda cu rezultate palpabile, în situația în care șeful statului acționează pe cont propriu, fără acordul Guvernului și a Biroului pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 16:33

Anchetă în cazul a doi cetățeni moldoveni depistați cu pașapoarte ștampilate în fals

Anchetă în cazul a doi cetățeni moldoveni depistați cu pașapoarte ștampilate în fals

Polițiștii de la Punctul de Trecere a Frontierei Oancea cercetează doi cetățeni moldoveni, soț și soție, în pașapoartele cărora erau aplicate mai multe ștampile false, au informat joi reprezentanții Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră (ITPF) Iași.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 30 Martie 2017, ora: 16:30

Expert Grup: cum poate sistemul privat de pensii impulsiona dezvoltarea sistemului financiar?

Expert Grup: cum poate sistemul privat de pensii impulsiona dezvoltarea sistemului financiar?

Expert-Grup lansează studiul „O altă latură a reformei sistemului de pensionare: cum poate sistemul privat de pensii impulsiona dezvoltarea sistemului financiar?", semnat de Dumitru Pintea, economist în cadrul Centrului Analitic.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 16:27

Papa Francisc: Visez la o Biserică apropiată suferințelor omului

Papa Francisc: Visez la o Biserică apropiată suferințelor omului

Papa Francisc a mărturisit joi că visează la o Biserică apropiată suferințelor omului, "la o Biserică milostivă", în mesajul său adresat în pregătirea celei de-a IX-a Întâlniri Mondiale a Familiilor 2018, care va avea loc anul viitor între 22 și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 16:25

Ministerul Apărării a încheiat Cursul în domeniul transportării muniţiilor

Ministerul Apărării a încheiat Cursul în domeniul transportării muniţiilor

La Ministerul Apărării s-a încheiat astăzi Cursul în domeniul transportării muniţiilor în condiţii de siguranţă. Cu această ocazie, la sediul instituţiei a avut loc o ceremonie, la care a participat şeful Marelui Stat Major, comandantul Armatei Naţionale, generalul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 16:18

Prim-vicebașcanul Găgăuziei: România este un exemplu pentru noi

Prim-vicebașcanul Găgăuziei: România este un exemplu pentru noi

Adjunctul bașcanului Găgăuziei, Vadim Ceban, este de părere că România reprezintă un exemplu pentru Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 16:16

Stop Fals! R.Moldova, subiect în campaniile de dezinformare ale Kremlinului

Stop Fals! R.Moldova, subiect în campaniile de dezinformare ale Kremlinului

Reprezentările extrem de negative ale vieții în Europa au continuat să fie o tendință de top în această săptămână, constată East StratCom, care este un task force (grup de lucru) instituit la cererea Consiliului European, cu scopul de a aborda campaniile de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 16:05

Testarea tehnică a microbuzelor de pe rutele municipale

Testarea tehnică a microbuzelor de pe rutele municipale

În municipiul Chişinău se va desfăşura în perioada 4 – 15 aprilie, prima etapă a testării tehnice a autovehiculelor autorizate pentru transportul de călători pe rutele municipale, potrivit unui comunicat de presă al Primăriei municipiului Chişinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 16:05

Sub presiunea opiniei publice, agenția de știri slovacă TASR rupe contractul cu Agenția rusă Sputnik

Sub presiunea opiniei publice, agenția de știri slovacă TASR rupe contractul cu Agenția rusă Sputnik

Una dintre cele mai mari agenții de știri din Slovacia – TASR – rupe contractul semnat recent cu agenția de știri rusa Sputnik, anunta Dennikn.sk.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 16:01

Se interzice vânzarea sedimentelor solide obținute la curățarea șenalului navigabil

Deputații au aprobat în primă lectură modificarea mai multor acte legislative prin care se interzice comercializarea sedimentelor solide – nisip, prundiş, pietriş, pietre, obținute în urma lucrărilor de amenajare a şenalului navigabil în amontele râurilor sau...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 15:55

Postul vamal Sculeni va fi extins şi modernizat

Postul vamal Sculeni va fi extins şi modernizat

Directorul general al Serviciului Vamal, Vitalie Vrabie, a dispus responsabililor din cadrul autorităţii iniţierea demersurilor de proiectare şi reconstrucţie a postului vamal Sculeni. Pe 29 martie Vitalie Vrabie a inspectat postul de la Sculeni, care înregistrează una din cele mai...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 15:55

80% din găgăuzi au încredere în instituțiile politice și în președinte

80% din găgăuzi au încredere în instituțiile politice și în președinte

Lipsa locurilor de muncă, prețurile ridicate, grija pentru copii, sărăcia și corupția sunt principalele probleme care-i neliniștesc pe locuitorii Găgăuziei, arată un sondaj prezentat, joi, 30 martie, de organizația obștească Piligrim-Demo. 68% dintre respondenți cred că regiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 15:50

Reporteri Fara Frontiere constată declanșarea în Rusia a unor represiuni fără precedent

Reporteri Fara Frontiere constată declanșarea în Rusia a unor represiuni fără precedent

Organizația internațională „Reporteri fără frontiere“ condamna „detenția a zeci de jurnaliști“, care transmiteau despre protestele anticorupție din Rusia, ce au avut loc pe 26 martie, se spune într-un comunicat postat pe site-ul organizației.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 15:47

Arheologii au adus la lumină încă o bucată din corabia faraonului Khufu

Arheologii au adus la lumină încă o bucată din corabia faraonului Khufu

O bucată de lemn despre care se crede că a făcut odată parte din corabia unui faraon al Regatului Vechi al Egiptului a fost adusă la lumină lângă Marea Piramidă din Ghiza, a anunțat miercuri o echipă de arheologi din Egipt și Japonia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 15:44

Înregistrarea pentru depunerea dosarului pentru cetățenia română se va face doar on-line

Înregistrarea pentru depunerea dosarului pentru cetățenia română se va face doar on-line

Începând cu data de 02.05.2017, la Birourile teritoriale din Galați, Iași și Suceava, înregistrarea dosarelor de cetățenie se va face numai pe baza programărilor online de pe site-ul instituției. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Martie 2017, ora: 15:44

Oamenii de știință au aflat care este cel mai sănătos tip de regim pentru inimă (studiu)

Oamenii de știință au aflat care este cel mai sănătos tip de regim pentru inimă (studiu)

Oricât de tentante ar fi dietele restrictive pentru a scăpa de kilogramele în plus sau pentru atingerea unor scopuri în materie de performanțe sportive, acestea pot avea un efect negativ asupra sănătății inimii, potrivit unui studiu efectuat recent de o echipă de oameni...

( ) Citeşte tot articolul


Opinii & Editoriale 30 Martie 2017, de Octavian Țâcu

Minoritățile etnice din Basarabia (V) Găgăuzii (I)

Din mai multe puncte de vedere, situația găgăuzilor în R. Moldova este unică. În primul rând, fiind de origini turcice acesta este un popor de religie ortodoxă. Apoi, deși sunt doar al patrulea grup etnic ca mărime din republică, spre deosebire de ruși, ucraineni și chiar bulgari,...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 30 Martie 2017, de Dan Nicu

Kremlin: Disperare și legare de glie în secolul XXI

Președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, definitivează în aceste zile, un proiect politic mai vechi, inițiat la nivelul Administrației prezidențiale de la Moscova în anul 2012. Este vorba despre inițiativa de a le acorda tuturor foștilor cetățeni ai Imperiului Rus sau Uniunii Republicilor...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 30 Martie 2017, de Moni Stănilă

Acolo unde curg râuri de lapte și miere

La aproape un deceniu și jumătate de la debutul în proză, a fost publicată (în sfârșit!) o carte de Vladimir Lorcenkov tradusă în limba română. Faptul că traducerea cărții s-a făcut cu sprijinul Ministerului Culturii ne demonstrează că nu e totul pierdut sau că...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 30 Martie 2017, de Tatiana T. Macovei

Of, Moldovă, cu ce ai greșit pe acest pământ?

Se ia un teanc de foi și ceva cerneală, nu nu e nevoie de talent. Nu e o rețetă, sunt doar cuvintele cheie ce descriu politica de la noi din țară. Nu e nevoie de multă minte, iar totul se scrie la nimereală. Din atâta ”muncă silnică” ceva tot va da rezultate. Dar de unde rezultate...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 29 Martie 2017, de Dorin Galben

Mi-e scârbă de jurnaliștii care se lasă folosiți ca niște prezervative

În Republica Moldova cea mai mare parte a presei este folosită pe post de bâtă politică și de instrument de reglare de conturi. În goană după senzațional, propagandă și știri manipulatorii, comandate de stăpâni, jurnaliștii uită că au de fapt misiunea să informeze cetăţenii....