Astăzi 6 Martie 2015, Vineri - Ultima actualizare la 5 Martie 2015
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 

 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 41 Hânceşti 37 Tiraspol 37

 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.


- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Ultima oră 5 Martie 2015, ora: 19:19

Secretarul general adjunct al NATO: Soldații ruși mor în numar mare în estul Ucrainei

Soldaţii ruşi mor "în număr mare" în luptele din estul Ucrainei, a declarat joi, la Riga, secretarul general adjunct al NATO Alexander Vershbow, citat de AFP. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 18:20

Oficialii țărilor Grupului Vișegrad, in Republica Moldova

Adjuncții miniştrilor de externe ai ţărilor Grupului Vişegrad, Cehia, Polonia, Slovacia și Ungaria vor efectua, în perioada 5-6 martie 2015, o vizită în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 5 Martie 2015, ora: 17:52

Moldova şi alte 5 state creează reţeaua incubatoarelor de afaceri din bazinul Mării Negre

Republica Moldova, Grecia, România, Armenia, Ucraina şi Turcia au creat o platforma internaţională de colaborare pentru incubatoarele de afaceri – „Black Sea BI-Net”. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 17:45

Cele mai IMPORTANTE subiecte din TIMPUL de vineri, 6 martie

Cele mai IMPORTANTE subiecte din TIMPUL de vineri, 6 martie

Vă prezentăm cele mai importante subiecte pregătite pentru Dvs de echipa ziarului TIMPUL, în ediția de Vineri, 6 martie:

( ) Citeşte tot articolul

Social 5 Martie 2015, ora: 17:42

Date ALARMANTE! Mii de moldoveni MOR din cauza bolilor de inimă

Date ALARMANTE! Mii de moldoveni MOR din cauza bolilor de inimă

Cei mai mulţi moldoveni mor din cauza bolilor de inimă. Potrivit Ministerului Sănătății, anul trecut aproape 23 de mii de oameni aveau boli cardiovasculare, cu 700 mai mulți decât în 2013.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 17:36 de Ana Gherciu

TOT ce trebuie să facă Guvernul Gaburici pentru a reforma R. Moldova

TOT ce trebuie să facă Guvernul Gaburici pentru a reforma R. Moldova

Partenerii de dezvoltare ai Republicii Moldova au prezentat noului prim-ministru al Republicii Moldova, Chiril Gaburici, un document cu recomandări care se bazează pe direcțiile politicii existente descrise în Strategia Națională de Dezvoltare „Moldova 2020”, angajamentele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 17:24

(ÎNCOTRO?) Gen. Ben Hodges (SUA): Vladimir Putin încearcă să deţină controlul asupra gurilor Dunării

(ÎNCOTRO?) Gen. Ben Hodges (SUA): Vladimir Putin încearcă să deţină controlul asupra gurilor Dunării

Comandantul trupelor americane din Europa, generalul Ben Hodges, afirmă că Rusia încearcă să deţină controlul asupra gurilor Dunării, ceea ce i-ar oferi o poziţie de forţă asupra economiilor sud-est europene, potrivit The Daily Telegraph. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 17:12

Polonia: Este în interesul Europei să întărească și să înarmeze armata ucraineană

Polonia: Este în interesul Europei să întărească și să înarmeze armata ucraineană

Stanislaw Koziej, șeful Biroului Național de Securitate de la Varșovia, a declarat joi că întărirea și dotarea forțelor armatei ucrainene ar fi în interesul Uniunii Europene, inclusiv al Poloniei, dar și al Ucrainei, informează Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 17:09

Stephane Bride și Marius Lazurcă au discutat despre cooperarea economică dintre R. Moldova și România

Stephane Bride și Marius Lazurcă au discutat despre cooperarea economică dintre R. Moldova și România

Ministrul Economiei, Stephane Bride a avut, astăzi, o întrevedere cu ambasadorul României în Republica Moldova, Marius Lazurcă, anunță într-un comunicat de presă Ministerul Economiei. Întâlnirea cu diplomatul român, potrivit sursei citate, a...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 5 Martie 2015, ora: 16:45

Piața românească de capital are cea mai rapidă evoluție din Europa

Piața românească de capital are cea mai rapidă evoluție din Europa

Piața românească de capital are cea mai rapidă evoluție din Europa, a declarat joi directorul general al Bursei de Valori București/ BVB/, Ludwik Sobolewski, la conferința România Investor Day, la Londra.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 5 Martie 2015, ora: 16:38

Antreprenorii industriei textile participă la seminare privind implementarea Acordului de Liber Schimb Aprofundat

Antreprenorii industriei textile participă la seminare privind implementarea Acordului de Liber Schimb Aprofundat

Producătorii autohtoni din domeniul industriei textile și cea de procesare au început un nou ciclu de seminare informative privind cerințele de implementare a Acordului de Liber Schimb Aprofundat și Cuprinzător.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 5 Martie 2015, ora: 16:37

(PUBLICAȚIE GERMANĂ) Ucraina este începutul prăbușirii lui Putin

(PUBLICAȚIE GERMANĂ) Ucraina este începutul prăbușirii lui Putin

Redactorul șef al publicației poloneze Gazeta wyborcza, Adam Mihnik susține în cadrul unui interviu pentru o publicație germană că deciziile care au fost luate în cadrul negocierilor de la Minsk nu vor fi respectate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 15:57

Patronul firmei care a reparat trenurile moldovenești a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare

Patronul firmei care a reparat trenurile moldovenești a fost condamnat la 4 ani de închisoare cu executare

Omul de afaceri Gruia Stoica, judecat pentru infracţiunea de cumpărare de influenţă în legătură cu o licitaţie organizată de Complexul Energetic Oltenia, a fost condamnat, joi, de Curtea de Apel Ploieşti la patru ani de închisoare cu executare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 15:42

Moldovenii îi răspund ocupantului rus: ”Sus, pe malul Nistrului” / VIDEO

Moldovenii îi răspund ocupantului rus: ”Sus, pe malul Nistrului” / VIDEO

”Nu mai auzisem acest cântec, doar citisem despre el în presă”. Povestea Nicolae Sulac, într-un interviu, cum a ajuns să cânte în fața unei comisii (pe timpul URSS) această melodie populară, cu un text mai mult decât inacceptabil pe vremea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 15:29

Ucraina distruge drumurile agricole care duc spre Transnistria de teama unui atac

Ucraina distruge drumurile agricole care duc spre Transnistria de teama unui atac

Tiraspolul a reacționat deja la această inițiativă a Ucrainei, liderul separatist, Evgheni Şevciuk, susținând că “manifestările războinice ale Kievului stârnesc îngrijorarea Transnistriei”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 15:28

Glavan: Nu există motive de îngrijorare privind achitarea pensiilor şi prestaţiile sociale

Glavan: Nu există motive de îngrijorare privind achitarea pensiilor şi prestaţiile sociale

Ministrul muncii, protecţiei sociale şi familiei Ruxanda Glavan a dat joi asigurări în plenul Parlamentului că nu există restanţe la achitarea pensiilor şi altor prestaţii sociale şi nu există motive de îngrijorare în această privinţă, notează IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 15:25

Avioane de pasageri erau pe cale să se ciocnească cu bombardiere rusești

Avioane de pasageri erau pe cale să se ciocnească cu bombardiere rusești

Presa irlandeză relatează în aceste zile că mai multe aeronave comerciale care transportau sute de civili au trebuit să fie deviate în aer, în timpul zborului, pentru a preîntâmpina eventuale coliziuni cu două bombardiere nucleare rusești de tip TU 95 -Bear.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 5 Martie 2015, ora: 15:21

Șeful diasporei pleacă fiindcă nu vrea să lucreze alături de comuniști și se alătură lui Iurie Leancă

Șeful diasporei pleacă fiindcă nu vrea să lucreze alături de comuniști și se alătură lui Iurie Leancă

 Victor Lutenco, șeful Biroului pentru Relații cu Diaspora din cadrul Guvernului Republicii Moldova și-a dat, astăzi demisia. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 5 Martie 2015, ora: 15:18

Președintele Poloniei a ratificat Acordul de Asociere dintre UE și Ucraina

Președintele Poloniei a ratificat Acordul de Asociere dintre UE și Ucraina

Președintele Poloniei, Bronislaw Komorowski, a ratificat Acordul de Asociere dintre UE și Ucraina, informează biroul de presă al șefului statului polonez.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 15:10

ÎNCOTRO? Ministrul Tineretului din R. Moldova NU ȘTIE limba oficială și vorbește în limba rusă la ședințele de guvern

Noul ministru al Tineretului și Sportului, Sergiu Afanasenco, este singurul membru al cabinetului condus de Chiril Gaburici care nu vorbește în limba română la ședințele Executivului. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 14:48

Mircea Geoană, la RFI: “Rusia nu se va domoli până nu va lua cel puţin orașul Mariupol”

Mircea Geoană, la RFI: “Rusia nu se va domoli până nu va lua cel puţin orașul Mariupol”

Armistiţiul din Ucraina continuă să fie doar parţial respectat, lupte sporadice şi victime fiind raportate aproape zilnic.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 5 Martie 2015, ora: 14:42

(DECLARAȚIE) Putin vrea să ajungă la gurile Dunării, iar NATO vrea tancuri la granița Republicii Moldova

(DECLARAȚIE) Putin vrea să ajungă la gurile Dunării, iar NATO vrea tancuri la granița Republicii Moldova

Rusia încearcă să obțină control asupra gurilor Dunării pentru a slăbi economic statele sud-est europene, a avertizat comandantul trupelor SUA în Europa, generalul Frederick Hodges.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 14:40

Șalarul îl face praf pe Gaburici: ”Ceea ce contează e ca trebuie sa fie mai prost decât Șăfu”

Șalarul îl face praf pe Gaburici: ”Ceea ce contează e ca trebuie sa fie mai prost decât Șăfu”

Azi am aflat ca trebuie sa ma mândresc de faptul ca Kiril Gaburici, actualul prim-ministru, lucrează asupra unei teze de "dottore", ca sa fie si el in rând cu lumea buna.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 5 Martie 2015, ora: 14:28

Garry Kasparov: „Rusia vrea să exporte în Rep. Moldova statul poliţienesc”

Garry Kasparov: „Rusia vrea să exporte în Rep. Moldova statul poliţienesc”

Garry Kasparov, considerat cel mai mare jucător de şah din istorie, scriitor, activist politic şi unul dintre figurile centrale ale opozanţilor lui Vladimir Putin, spune că preşedintele rus vrea să importe în Republica Moldova, Georgia şi Ucraina „statul poliţienesc” pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Martie 2015, ora: 14:25

La Chișinău se desfășoară expoziția internațională specializată „Moldagrotech-2015”

Ministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare, Ion Sula a participat la inaugurarea expoziţiei „MOLDAGROTECH” (Spring), ediţia a XXVIII-a, care se desfășoară în aceste zile în capitală și va dura până pe 7 martie.

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 5 Martie 2015, de Moni Stănilă

Terapie prin artă