Astăzi 20 Aprilie 2014, Duminică - Ultima actualizare la ora 08:04
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 

 

 

 


Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 49 Hânceşti 48 Tiraspol 48

 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.


- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Social 20 Aprilie 2014, ora: 08:04 de Ion Macovei

Descoperă lumea altfel. Postcrossingul unește iubitorii de cărți poștale din Republica Moldova

Descoperă lumea altfel. Postcrossingul unește iubitorii de cărți poștale din Republica Moldova Din editia print

Rețelele de socializare ne-au scutit de obligația de a aștepta câteva zile un răvaș din partea prietenilor sau să mergem noi la poștă și să le spunem printr-o scrisoare ce mai facem. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Aprilie 2014, ora: 08:00 de Iurie Colesnic

În culisele Istoriei. Un om în căutare de sine: LEON DONICI

În culisele Istoriei. Un om în căutare de sine: LEON DONICI

„Într-o zi rătăceam în tovărăşia unui bătrân prin mahalalele Chişinăului. Ajunşi în piaţa Râşcanu, în faţa unei case mici, în care se afla o fierărie, tovarăşul meu mă apucă de mână: 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 19 Aprilie 2014, ora: 09:29

(STATISTICĂ) Activitatea industriei Republicii Moldova în ianuarie-februarie 2014

(STATISTICĂ) Activitatea industriei Republicii Moldova în ianuarie-februarie 2014

Biroul Naţional de Statistică comunică, că în ianuarie-februarie 2014 indicele producţiei industriale faţă de ianuarie-februarie 2013 a constituit 110,3%. În luna februarie 2014 faţă de februarie 2013 acest indice a marcat 108,2%.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 19 Aprilie 2014, ora: 09:25

19 aprilie: ISTORICUL ZILEI

Are loc semnarea convenţiei ruso-turce de la Balta-Liman, care consfinţeşte pe plan diplomatic internaţional înăbuşirea Revoluţiei de la 1848 din ţările române. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 19 Aprilie 2014, ora: 09:12

rusism = fascism Separatiştii proruşi JEFUIESC ȘI AGRESEAZĂ romi din oraşul ucrainean Slaviansk

Separatişti proruşi din oraşul ucrainean Slaviansk atacă şi jefuiesc romi, indiferent de vârsta şi sexul acestora, a anunţat sâmbătă dimineaţa agenţia oficială Ukrinform.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 19 Aprilie 2014, ora: 08:13

(FASCIM = RUSISM) Obama şi-a exprimat dezgustul faţă de adoptarea unor măsuri antisemite la Doneţk

(FASCIM =  RUSISM) Obama şi-a exprimat dezgustul faţă de adoptarea unor măsuri antisemite la Doneţk

Preşedintele american Barack Obama şi-a exprimat, vineri, "dezgustul" faţă de adoptarea unor măsuri antiseminte de către activişti proruşi, la Doneţk, a anunţat consilierul prezidenţial american pentru Securitatea Naţională, Susan Rice, informează Mediafax. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 19 Aprilie 2014, ora: 07:55

(DOCUMENT) Adevărul din Moldova intră în insolvenţă! ZIARUL ARE DATORII DE MILIOANE

(DOCUMENT) Adevărul din Moldova intră în insolvenţă! ZIARUL ARE DATORII DE MILIOANE

ÎCS “Adevărul Media” SRL intră în insolvenţă. O cerere privind intentarea procesului de insolvabilitate a fost adresată chiar de compania în cauză. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2014, ora: 07:52

Presa engleză: Putin are în băncile din Elveția în jur de 40 de miliarde de dolari

Presa engleză: Putin are în băncile din Elveția în jur de 40 de miliarde de dolari

Publicație The Times scrie că SUA pregătește să înăsprească sancțiunile împotriva Kremlinului, iar conform unor oficiali, chiar Putin ar putea fi vizat. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 19 Aprilie 2014, ora: 07:25

Ponta şi Leancă se vor întâlni în satul Sculeni şi vor marca eliminarea vizelor europene

Premierul Victor Ponta şi omologul său moldovean, se vor întâlni pe 29 aprilie în satul Sculeni, raionul Ungheni, şi vor marca eliminarea vizelor europene pentru cetăţenii Republicii Moldova, informează Guvernul român. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 19 Aprilie 2014, ora: 07:20

Mai multe secţii de vot în R. Moldova şi Spania pentru români la europarlamentare

Numărul secţiilor de votare din străinătate pentru alegerile europarlamentare a rămas la fel ca în 2009, fiind dublat numărul celor din Moldova - de la 4 la 8 - şi din Spania - de la 9 la 18, în timp ce în SUA au rămas 5 secţii de vot, faţă de 19, la precedentele...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 19 Aprilie 2014, ora: 07:19

Procesele demografice negative cresc povara Sistemului asigurărilor sociale de stat

Sistemul de pensii este grav afectat de procesele demografice negative. În Republica Moldova în anul 2013 persoanele cu vârsta de peste 60 de ani au constituit 15,3% din numărul total al populaţiei.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 19 Aprilie 2014, ora: 05:14

Pacea de la Geneva - un nou război al declarațiilor între SUA și Rusia. Separatiştii din așa-numita "republica Doneţk" au respins acordul

Pacea de la Geneva - un nou război al declarațiilor între SUA și Rusia. Separatiştii din așa-numita "republica Doneţk" au respins acordul

Statele Unite s-au arătat sceptice, vineri, faţă de respectarea de către Rusia a acordului încheiat joi, la Geneva, în scopul detensionării situaţiei din Ucraina și amenință Moscova că va suporta consecințele dacă nu va lua măsuri.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Aprilie 2014, ora: 22:32

eroii nu mor niciodată! Rezistenţă anticomunistă: Tricolorul lui Gheorghe Muruziuc

Rezistenţă anticomunistă: Tricolorul lui Gheorghe Muruziuc Din editia print

(În dimineaţa zilei de 28 iunie 1966, un Tricolor flutura deasupra Fabricii de zahăr din Alexăndreni)

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 18 Aprilie 2014, ora: 16:48

Primii cinci-șase piloți români care vor deveni și instructori pe F-16 vor pleca la pregătire în toamnă

Primii cinci-șase piloți români care vor deveni și instructori pe F-16 vor pleca la pregătire în toamnă

Ministrul Apărării Naționale, Mircea Dușa, a declarat joi la Cluj că la fel de important ca aducerea în țară a avioanelor F 16 este ca România să își creeze și capabilitățile necesare folosirii acestor aparate de zbor. 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 18 Aprilie 2014, ora: 15:15

Timofti cere modificarea formatului 5+2 privind Transnistria, considerând că actualul format este ineficient

Timofti cere modificarea formatului 5+2 privind Transnistria, considerând că actualul format este ineficient

Preşedintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, cere modificarea formatului 5+2 privind Transnistria, considerând că actualul format este ineficient. Declaraţia a fost făcută joi, într-o întâlnire pe care preşedintele moldovean a avut-o cu o delegaţie de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Aprilie 2014, ora: 12:53

Unsprezece judecători au fost eliberați din funcție

Unsprezece judecători au fost eliberați din funcție, conform cererii depuse. Președintele țării a semnat un decret în acest sens. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Aprilie 2014, ora: 12:28

Un agent al poliţiei rutiere din Basarabeasca a fost condamnat pentru corupţie

Un inspector al secţiei poliţiei rutiere a Inspectoratului de poliţie Basarabeasca a fost condamnat pentru comiterea actelor de corupţie.

( ) Citeşte tot articolul

Afaceri 18 Aprilie 2014, ora: 12:28

Embargourile impuse de Rusia au schimbat direcția exporturilor

Embargourile impuse de Rusia au schimbat direcția exporturilor Foto: http://agrointel.ro/

Embargourile temporare ale Rusiei la producţia agricolă şi vinurile din Republica Moldova devin un lucru obişnuit. 

( ) Citeşte tot articolul

Soroca 18 Aprilie 2014, ora: 12:27

Austriecii construiesc o șosea de centură nouă la Soroca

Austriecii construiesc o șosea de centură nouă la Soroca

Șoseaua de centură a orașului Soroca este reconstruita de la zero în cadrul Programului Compact.  

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 18 Aprilie 2014, ora: 12:26

Sfaturi de la bunica: cum vopsim ouăle

Sfaturi de la bunica: cum vopsim ouăle Din editia print

Așa cum sărbătorile de Paști sunt mai aproape ca niciodată, ne-am propus să vă amintim de tradiționalele metode de vopsire a ouălor. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Aprilie 2014, ora: 12:04

Autoritățile separatiste au decis să restituie ștampila Liceului Teoretic „Lucian Blaga”

Autoritățile separatiste au restituit ștampila Liceului Teoretic „Lucian Blaga”. Decizia a fost luată în urma discuțiilor din cadrul grupului de lucru pentru educaţie, informează Ministerul Educației.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Aprilie 2014, ora: 12:04

De ce tăiem mielul de Paşti?

De ce tăiem mielul de Paşti?

Ritual străvechi, plin de semnificaţii precise, dar care astăzi par a se estompa tot mai mult sub presiunea post-modernismului galopant, tăierea mieilor de Paşti este un fenomen complex care este încă întâlnit la noi. Multora le repugnă sacreificarea unui animal aparent...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 18 Aprilie 2014, ora: 12:01

Cadou neaşteptat pentru oraşul Constanţa

Câteva mii de turişti occidentali care ar fi trebuit să ajungă în acest an la Odesa vor fi redirecţionaţi către Constanţa. Peste 40 de nave de croazieră cu turişti americani şi germani vor evita portul din Ucraina, din cauza situaţiei tensionate din zonă.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 18 Aprilie 2014, ora: 11:43

Ofiţer CNA dat afară pentru că a încălcat grav disciplina de serviciu

Ofiţer CNA dat afară pentru că a încălcat grav disciplina de serviciu

Șeful adjunct al Serviciului Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor va fi eliberat din funcţie de către Colegiul disciplinar al Centrul Naţional Anticorupţie. În urma unei anchete s-a stabilit că ofiţerul CNA a încălcat grav disciplina de serviciu şi...

( ) Citeşte tot articolul




 

Bună Dimineața 17 Aprilie 2014, de Constantin Tănase

Moscovă iubită, mândră capitală…

Când Federația Rusă s-a declarat succesoarea de drept a defunctei Uniuni Sovietice câți dintre liderii politici ai R. Moldova au pus problema înaintării notei de plată rușilor pentru crimele comise de URSS împotriva moldovenilor pentru pagubele uriașe produse?

() Citeşte tot articolul

Editorial 16 Aprilie 2014, de Constantin Tănase

Apropo, de dedesubturile (geo)politice ale atacurilor lui Dodon la adresa compozitorului Eugen Doga

…Povestea odată Eugeniu Doga că s-a nimerit să zboare la Moscova în același avion cu I. Dodon, pe atunci mare grangur în guvernul comunist al lui Voronin. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 16 Aprilie 2014, de Dorin Galben

Drama moldovenilor de la sate

Bătrânii trăiesc dintr-o pensie foarte mică, tinerii nu au locuri de muncă și mulți pleacă peste hotare, iar cei care rămân acasă își beau mințile. Zeci de case au rămas părăsite, iar drumurile sunt într-o stare degradată. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 15 Aprilie 2014, de Marin Basarab

Pietonala pentru bărbați și discriminarea femeii într-o țară „europeană”

Mai în glumă, mai în serios, multașteptata stradă pietonală din Chișinău s-a dovedit a fi una doar pentru bărbați. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 15 Aprilie 2014, de Constantin Tănase

După Paști R. Moldova va fi ocupată de ruși!

Nu trebuie să ne facem iluzii – omenirea, inclusiv noi, românii, am plătit de atâtea ori preț greu pentru iluzii! – Rusia nu se va opri din noua ei aventură istorică.

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 14 Aprilie 2014, de Constantin Tănase

Crucea de la răscruce. Moldova între nostalgia trecutului și nostalgia europeană

Motto:  Când ai zece pași de făcut, nouă pași sunt jumătatea drumului. (Proverb chinezesc)

() Citeşte tot articolul

Editorial 14 Aprilie 2014, de Octavian Țâcu

Peisajul politic din Republica Moldova (X). Partidele de stânga

În tentativa de a diseca din punct de vedere doctrinar şi ideologic stânga politică în R. Moldova vom face referire la trei grupuri de partide.