Astăzi 24 Octombrie 2014, Vineri - Ultima actualizare la ora 18:51
Abonamente

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 

 

 

Chişinău
-1°
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 30 Hânceşti 32 Tiraspol 32

 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.


- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Ultima oră 24 Octombrie 2014, ora: 18:51

(RAPORT GLOBAL) Moldova în topuri. Cât de corect cheltuie Guvernul BUGETUL NAȚIONAL

(RAPORT GLOBAL) Moldova în topuri. Cât de corect cheltuie Guvernul BUGETUL NAȚIONAL

Raportul World Economic Forum relevă că Republica Moldova cheltuie banii publici într-un mod extrem de ineficient. Țara noastră se situează pe locul 102 într-un clasament mondial privind risipa banilor publici, în care este analizată situația din 144 de țări.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 24 Octombrie 2014, ora: 18:23

Putin recunoaște că l-a ajutat pe Ianukovici să fugă din Kiev

Putin recunoaște că l-a ajutat pe Ianukovici să fugă din Kiev

Președintele Rusiei Vladimir Putin a recunoscut că în februarie 2014 l-a ajutat pe fostul președinte al Ucrainei Viktor Ianukovici să fugă de la Kiev în Crimeea. Declarația a fost făcută în cadrul forumului "Valdai".

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 24 Octombrie 2014, ora: 18:04

Ostilităţile s-ar putea intensifica în estul Ucrainei în contextul alegerilor

Insurgenţii proruşi din estul Ucrainei şi autorităţile de la Kiev se aşteaptă la reluarea ostilităţilor, în contextul scrutinului legislativ ucrainean, relatează AFP, citată de Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 17:58

Băsescu: Niciun metru cub de gaz românesc nu va tranzita proiectul rusesc South Stream. Exportul de gaze se va face prin Transgaz

Băsescu: Niciun metru cub de gaz românesc nu va tranzita proiectul rusesc South Stream. Exportul de gaze se va face prin Transgaz

Preşedintele României Traian Băsescu a declarat vineri, după Consiliul European, că "niciun gram, niciun metru cub de gaz românesc" nu va tranzita proiectul South Stream, care va trece prin Bulgaria, precizând că exporturile româneşti de gaze se vor face...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 24 Octombrie 2014, ora: 17:36

Vladimir Puţin acuză SUA de "dictatură unilaterală": Câştigătorii Războiului Rece vor să remodeleze lumea

Vladimir Puţin acuză SUA de "dictatură unilaterală": Câştigătorii Războiului Rece vor să remodeleze lumea

Preşedintele rus Vladimir Puţin a criticat vineri ceea ce el a catalogat drept "dictatură unilaterata" a Statelor Unite în afacerile globale şi a declarat că "aşa-numiţii" câştigători ai Războiului Rece vor o nou ordine mondială care să îi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 17:20

Patru etnici români, în lupta pentru un loc în Parlamentul ucrainean

Patru etnici români, în lupta pentru un loc în Parlamentul ucrainean

La mai puțin de doi ani de la ultimele alegeri anticipate, Ucraina votează din nou, duminică. Noul preşedinte ales în luna mai, Petro Poroşenko, încearcă în acest fel să atingă mai multe ţinte: să-şi consolideze puterea, să scape de politicienii din era...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 16:44

Ploi și lapoviță în țară. Poliția le amintește șoferilor să-și echipeze mașinile corespunzător

Ploi și lapoviță în țară. Poliția le amintește șoferilor să-și echipeze mașinile corespunzător

Polițiștii de patrulare le amintesc șoferilor să-şi echipeze mijloacele de transport cu pneuri pentru sezonul de iarnă, pentru a evita accidentele sau blocajele pe traseu, având în vedere că se așteaptă în lapoviţă şi ninsoare.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 24 Octombrie 2014, ora: 16:44

Ambasada SUA din București promovează produse din R. Moldova

Ambasada Statelor Unite ale Americii din București va găzdui, pe 28 octombrie 2014, o recepție de promovare a produselor alimentare moldovenești și Gala Producătorilor de Fructe din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 24 Octombrie 2014, ora: 16:42

Agricultura din RM trebuie să pună în valoare Acordul cu UE

”Unul dintre obiectivele strategice pentru agricultura moldovenească este acela de a pune în valoare la maxim Acordul de Asociere Moldova – Uniunea Europeană. Ca să cumpere produsele noastre, europenii trebuie să ne cunoască mai bine, iar noi trebuie să cunoaștem la...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 24 Octombrie 2014, ora: 16:37

Costul redus al terenurilor agricole din România îi atrage pe investitori

Fondurile care investesc în terenuri agricole din România plătesc un preț mult mai mic decât în Germania și Marea Britanie, în timp ce potențialul de creștere a producției este mult mai mare, informează Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 16:30

ONU: Peste 824.000 de persoane refugiate sau strămutate de la începutul conflictului din Ucraina

ONU: Peste 824.000 de persoane refugiate sau strămutate de la începutul conflictului din Ucraina

Peste 824.000 de persoane au fost forțate să își părăsească locuințele din Ucraina din cauza conflictului care face ravagii în această țară de la începutul anului, a anunțat vineri UNHCR (Înaltul Comisariat al ONU pentru Refugiați), citat de France Presse.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 24 Octombrie 2014, ora: 16:27

Guvernul ar putea recurge din nou la asumarea răspunderii în fața Parlamentului

Ministrul economiei propune ca subvenţiile pentru producătorii de mere să fie suplimentate cu 50-60 de milioane de lei pentru a putea fi acordate tuturor producătorilor. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 16:03

Tiraspolul recurge la embarouri: nu mai importă animale și paie din câteva state europene

Aș-zisul serviciu vamal din regiunea transnistreană a anunțat vineri instituirea unui embargou asupra mai multor produse din regiunea ucreaineană Cernigovsk, din Polonia, Letonia, Lituania și Estonia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 15:35

Leancă: Drumurile de calitate înseamnă siguranţă în trafic, fiecare este aşteptat de cineva acasă

Leancă: Drumurile de calitate înseamnă siguranţă în trafic, fiecare este aşteptat de cineva acasă

Prim-ministrul Iurie Leancă a felicitat drumarii şi automobiliştii cu prilejul sărbătorii lor profesionale şi le-a înmânat diplome guvernamentale celor care au obţinut rezultate remarcabile în domeniu. El spus că reabilitarea calitativă a drumurilor din Moldova este o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 15:16

Nicolae Timofti i-a adresat un mesaj de felicitare președintelui ales al Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker

Nicolae Timofti i-a adresat un mesaj de felicitare președintelui ales al Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker

Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, i-a adresat un mesaj de felicitare președintelui ales al Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, cu ocazia votului de încredere pe care i l-a acordat Parlamentul European.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 24 Octombrie 2014, ora: 15:07

Complexul Etno-Cultural VATRA vă invită la „PICNICUL ANULUI”

Complexul Etno-Cultural VATRA  vă invită la „PICNICUL ANULUI”

Vizitatorii sunt invitați să guste din plăcintele coapte la cuptor, cărnița la proțap, sarmale, friptură, mici, dar și fasolița la ceaun cu mămăligă, însoțite de vin fiert și must.  

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 24 Octombrie 2014, ora: 14:30

Intonarea imnului Ucrainei în şcolile din Doneţk, considerată un act cu caracter diversionist

Intonarea imnului Ucrainei în şcolile din Doneţk, considerată un act cu caracter diversionist

Intonarea imnului Ucrainei în şcolile din Doneţk va fi considerat un act cu caracter diversionist. Anunțul a fost făcut de către autoproclamatul premier al regiunii, Aleksandr Zaharcenko. potrivit acestuia, militanţii proruşi vor recupera în scurt timp raioanele Slaviansk,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 14:26

Prima ninsoare din acest an, surprinsă de un cititor al TIMPULUI

Prima ninsoare din acest an, surprinsă de un cititor al TIMPULUI

Un cititor din Briceni ne-a trimis la redacție imagini cu prima ninsoare din acest an. Omul ne asigură că înghețul l-a prins cu roadele strânse și că lăsase doar ”câteva”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 14:25

Teroriștii de la Tiraspol impun EMBARGO la unele produse alimentare din UE: “Contravin normelor SANITARE”

Pretinsul comitet vamal al Transnistriei anunţă impunerea unor restricţii la importul unor mărfuri din Ucraina şi unele state din Uniunea Europeană, cum ar fi Polonia, Lituania sau Letonia. 

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 24 Octombrie 2014, ora: 13:45

UE NU va recunoaşte rezultatele alegerilor organizate de separatiştii din estul Ucrainei

UE NU va recunoaşte rezultatele alegerilor organizate de separatiştii din estul Ucrainei

Liderii Uniunii Europene au decis că UE nu va recunoaşte şi nu va accepta rezultatele alegerilor pe care separatiştii din estul Ucrainei vor să le organizeze în noiembrie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 13:15

La Otaci și Briceni NINGE (GALERIE FOTO)

La Otaci și Briceni NINGE (GALERIE FOTO)

Iarna dă târcoale în toată țara, iar la Briceni de dimineață au căzut deja primii fulgi. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 12:34

Grav accident lângă Peresecina: O mașină s-a ciocnit cu un microbuz: O persoană a murit, iar două sunt rănite

Grav accident lângă Peresecina: O mașină s-a ciocnit cu un microbuz: O persoană a murit, iar două sunt rănite

O persoană a murit, iar alte două au fost rănite în urma unui grav acident care s-a produs în apropiere de Peresecina.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 12:33

De ce a explodat o fabrică a concernului ucrainean Ukroboronprom în regiunea Donețk?

De ce a explodat o fabrică a concernului ucrainean Ukroboronprom în regiunea Donețk?

Cel mai important eveniment din Donețk, care a aruncat o umbră pe faptul că a devenit imposibilă organizarea unor alegeri în regiune, a fost o urgența la fabrica de produse chimicale, care aparține concernului ucrainean Ukroboronprom.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 12:19

(CLASAMENT) România ocupă locul 12 la nivel mondial la producţia de vin

(CLASAMENT) România ocupă locul 12 la nivel mondial la producţia de vin

România a înregistrat în acest an, din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile, o scădere de 20% a producţiei de vin, la 4,1 milioane de hectolitri. Cu toate acestea, țara vecină ocupă locul al 12-lea în topul producătorilor la nivel mondial, arată datele...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 24 Octombrie 2014, ora: 12:12

Un AVION a fost LOVIT de un vehicul de transport de bagaje pe un aeroport din Rusia

Un AVION a fost LOVIT de un vehicul de transport de bagaje pe un aeroport din Rusia

Un avion ce aparține companiei aeriene ruse Ural Airlines s-a ciocnit cu un vehicul de transport de bagaje, astăzi, 24 octombrie, pe aeroportul de la Ekaterinburg, în vestul Rusiei, potrivit agenţiei ruse de ştiri Tass.

( ) Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 Octombrie 2014, de Tatiana T. Macovei

„La Moldova toamnele” sau cum scoate ploaia nesimțirea din șoferi

Nu ne-a prea răsfățat natura cu o toamnă cu mult soare și vreme frumoasă. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 23 Octombrie 2014, de Victoria Vioară

Kremlinul a devenit grijuliu cu migranții moldoveni

Rusia a adoptat o atitudine grijulie față de migranții din Republica Moldova. Oamenii aceia simpli, care muncesc din greu pe șantierele din Moscova, umiliți, neplătiți cu lunile, amenințați cu expulzarea, au sensibilizat dintr-odată autoritățile ruse.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 22 Octombrie 2014, de Marin Basarab

Porcul

Din start, doream să intitulez acest articol „Idiotul”. Mai apoi mi-am adus aminte de eroul lui Fiodor Mihailovici Dostoievski şi mi-am dat seamă că specimenul despre care vom vorbi în acest articol nu merită titlul de „idiot” – e prea perfid, prea mârşav şi prea...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 22 Octombrie 2014, de Ana Gherciu

Pică para mălăiață sau nu pică?

„Cât se poate de stat în țara asta? Trebuie să fugim de-aici cât mai repede”, aud suficient de frecvent fie de la rude, cunoscuți și chiar prieteni. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 21 Octombrie 2014, de Ion Macovei

Scuarul Cehov - spațiu pentru oameni

Până nu demult nici nu știam că există scuarul Cehov în Chișinău.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Octombrie 2014, de Marin Basarab

3 lei – atât costă viaţa ta!

Criminalilor! Ucigaşilor! Bandiţilor! Nesimţiţilor! Da, e vorba de voi! Voi care sper că citiţi acest articol.

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Octombrie 2014, de Octavian Țâcu

Sportul și Jocurile electorale 2014

Motto: „Adevărul umblă întotdeauna cu capul spart”. (proverb antic grecesc)  

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Octombrie 2014, de Moni Stănilă

Cel mai democratic stat din lume nedreptățit în Moldova

După ce președintele Nicolae Timofti l-a pus la punct pe Putin la Minsk, într-un mod care ne-a lăsat pe toți cu gura căscată, CCA iese la rampă și sancţionează preluarea programelor de ştiri ale unor posturi ruseşti de televiziune.