Astăzi 1 Iunie 2016, Miercuri - Ultima actualizare la ora 10:11
Abonamente
servicii prin satelit SES

Interviu 26 Mai 2012, ora 08:24

(INTERVIU) Cum e să fii soţul interpretei Olga Ciolacu

Marime Font

 

 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Despre Valentin Bătrânac, soţul reputatei Olga Ciolacu, aş putea scrie cel puţin două pagini de ziar, aşa că mi-a fost cam greu să mă încadrez în spaţiul rezervat. 

A făcut Facultatea de Jurnalism, a fost producător şi realizator TV mai mulţi ani. A organizat cu succes numeroase spectacole şi concerte în Europa, Rusia, dar şi peste ocean. Notabil este faptul că, după scoaterea sârmei ghimpate de la Prut, Valentin Bătrânac a fost primul care în 1990 a adus la urechea publicului român sonoritatea vocilor basarabene, organizând astfel cel dintâi spectacol la Sala Palatului din Bucureşti. De atunci itinerarul său a fost pecetluit, reuşind în acest răstimp să adune pe scenele din Moldova prezenţe notabile din lumea muzicii şi teatrului românesc. Valentin Bătrânac şi Olga Ciolacu sunt părinţii artistici ai primului teatru de varietăţi din Moldova. Se autodefineşte ca fiind un combatant sortit să stea în avangarda artei şi a soţiei sale. De aceea s-a dedicat plenar activităţilor de impresariat, lucru pe care îl face cu multă dragoste şi demnitate. Vorbeşte cu mare pasiune despre meseria sa, dar cu şi mai mare patos despre cea care de 38 de ani îi este consoartă, adorata Lica...

 
- Domnule Bătrânac, cum e să fii soţul vestitei interprete Olga Ciolacu?
- Ştii care este cel mai mare paradox în această lume? Să ne naştem liberi, ca apoi să trăim în lanţul destinului sortit de Dumnezeu. Eu am fost condamnat să fiu soţul a două femei cu totul diferite - soţia Olga Ciolacu şi vedeta Olga Ciolacu. Prima este gospodină, frumoasă, soţie şi mamă, cea de-a doua este promptă, inteligentă şi categorică. Acolo nu mai sunt soţul ei, ci doar impresarul Valentin Bătrânac. Recunosc că e dificil să fiu soţul celor două, uneori îmi reuşeşte, alteori mai puţin.



- Vă ascundeţi vârsta?
- Niciodată. Am lucrat întotdeauna cu oameni tineri, ceea ce m-a făcut să mă simt ca ei. Atâta timp cât reuşesc - mă mişc, îmi menţin vigurozitatea.

- Vă temeţi de bătrâneţe?
- Nici de ea nu mă tem. Doar atunci când mă uit în oglindă îmi dau seama că am peste şaizeci de ani, însă nu mă întristez. Merg înainte.

- Vă sperie moartea?
- Nu m-am gândit la asta, deşi acest tragic moment poate surveni oricând, Doamne fereşte. Poate mi-ar părea rău că n-am reuşit mai mult. Noţiunea în sine nu-mi provoacă groază, este inevitabilă. Trec uşor peste gândul că voi dispărea cândva. Deocamdată mă simt dator vieţii...

- Vă place să munciţi?
- Părinţii mei au fost ţărani şi de mic copil am fost educat prin muncă. Ştiu a prăşi, a mulge vaca, a curăţa pomi, a construi o casă, a săpa o fântână, a prelucra lemnul şi implicit activităţile ce ţin de impresariat. Îmi place munca şi nu mă tem de ea. Programul este să fiu mereu omniprezent.

- Ce admiraţi cel mai mult la soţia dvs.?
- Inteligenţa, corectitudinea, modul în care şi-a educat publicul şi faptul că a ştiut să-şi aleagă cu mare migală repertoriul.

- Dar la fiica dvs., Alexandrina?
- Romantismul pe care l-a moştenit de la mine, principialitatea şi tăria de caracter ale Olgăi, la fel şi modul în care încearcă să lupte singură.

- Ce vă place mai puţin la fiica dvs.?
- Faptul că are mai puţin timp pentru noi. După ce puii zboară din cuib, nu mai putem face nimic. Ei trebuie să şi-l construiască pe-al lor. Asta e legea vieţii.

- Cine sunt naşii dvs. de cununie?
- Avem două perechi de naşi - unchiul meu de la Donduşeni, care, din nefericire, nu mai este şi soţia sa. Iar din partea Olgăi - sora ei mai mare, care la fel a plecat la cele sfinte, şi soţul ei. Deci, familiile Costică şi Ana Iapăscurtă şi Vasile şi Veronica Avram.

- Câţi fini aveţi?
- Patru perechi.

- Cât de des mergeţi la biserică?
- La noi este o tradiţie de a vizita bisericile şi mănăstirile. Biserica este locul unde ne tratăm de stres, acolo ne regăsim liniştea şi echilibrul spiritual şi emoţional. Deci, foarte des.

- Ce credeţi despre homosexuali?
- E treaba lor ce fac. Mă miră însă faptul că ţara noastră este impusă să adopte o lege atât de controversată. De fapt, nu-i accept sub nicio formă.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- La ţară, la Lozova. Acolo avem 30 de ari de pădure şi mergem adesea să petrecem, să stăm în mijlocul naturii.

- Ce ziare citiţi?
- În special, cele româneşti - TIMPUL, „JURNAL de Chişinău”, „Ziarul de Gardă” şi, ocazional, „Moldavskie Vedomosti”.

- Ce canale TV priviţi?
- Urmăresc programele de la Jurnal TV şi „Moldova 1”, am lucrat acolo şi încă ceva mă leagă de Publika TV.

- Ce slăbiciuni aveţi?
- Uneori sunt nesigur, răvăşit şi pasiv. Dar asta nu-mi umbreşte speranţa şi cutezanţa pentru noi realizări, fiindcă am libertate totală în acţiuni şi dorinţa nestăvilită de a continua înfăptuirea tuturor aspiraţiilor. Integritatea noastră rămâne până la urmă ca un destin, ea va fi lumina care ne va ghida calea spre infinitul necunoscut când vom pleca din această lume, încă neînţeleasă de mine. Dar până atunci eu îmi trăiesc viaţa în generozitate şi iubire. Viaţa e o operă de artă dintr-o colecţie particulară.

- Ce calitate nu aveţi, dar aţi vrea s-o aveţi?
- Probabil să fiu mai ordonat.

- Ce nu vă place la femei?
- Nu ştiu ce ar putea să nu-mi placă la ele. Toate sunt diferite. Nu, nu vreau să le jignesc...

- Ce nu vă place la bărbaţi?
- Lăudăroşenia, mai ales a celor care au grijă să „informeze” că cineva le-a fost la picioare. „Cezari” a căror aură eclipsează pe toată lumea.

- O întrebare cu echivoc - credeţi în vise?
- Da, cred şi mă bucur atunci când se împlinesc. Cele din timpul nopţii nu prea le am, fiindcă dorm foarte puţin, de aceea nici nu le caut interpretarea.

- Care este actorul dvs. preferat?
- Florin Piersic. Este actorul tuturor românilor.

- Care este scriitorul dvs. preferat?
- Marin Preda.

- Dacă aţi lua viaţa de la început, la ce aţi renunţa?
- Mă consider un bărbat împlinit şi nu prea am la ce renunţa sau schimba.

- Care este mâncarea dvs. preferată?
- Zeama de găină şi piureul cu carne sau costiţă. În general, mâncarea tradiţională românească.

- Unde vă place să vă odihniţi?
- Odihna mea este în maşină, dat fiind faptul că nu am timp de repaos. Dar îmi place să merg în România - la Braşov, Sibiu, Sinaia, Bistriţa, Reghin, Târgu-Neamţ, Cluj, deci prefer în mod special Transilvania.

- Aţi accepta să lucraţi peste hotare?
- Categoric, nu. Doar cu condiţia să fac naveta între ţara X şi Moldova, altfel nu.

- Ce faceţi când sunteţi supărat?
- Tac. Ciolacu ştie că, atunci când o strig Olga, înseamnă că sunt supărat, dar de regulă eu îi spun Lica, iar ea - Liuca.

- Unde v-aţi cunoscut?
- Eu lucram deja la televiziune. Şi, stând pe hol la o ţigară, am observat o fată înaltă, suplă, care tocmai urca scările. Observând că o ţintuiesc cu privirea, s-a oprit preţ de câteva clipe după care a plecat. Eram nedumerit de faptul că nu aflasem despre noul angajat al televiziunii. Şi deoarece era în ajunul sărbătorilor de iarnă, m-am dus direct la ea şi i-am spus că Anul Nou îl vom petrece împreună ca, de altfel, şi tot restul vieţii. La 8 martie ne-am înscris, iar pe 9 mai am făcut nunta.

- Ce aţi visat să deveniţi în copilărie?
- Acordeonist, de altfel şi tatăl meu iubea foarte mult muzica.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Social 1 Iunie 2016, ora: 10:11 de Dorin Galben

Și bogații cumpără haine de mâna a doua

Și bogații cumpără haine de mâna a doua Din editia print

Hainele și încălțămintea de la casele de modă celebre cum ar fi Gucci, Dolce Gabanna, Mango, Zara, Hugo Boss, Kalvin Klein, Nike, Adidas etc. sunt purtate și de moldovenii cu venituri modeste.  

( ) Citeşte tot articolul

Social 1 Iunie 2016, ora: 10:10

CNPM: Angajatorii s-au pomenit ostaticii populismului politic

CNPM: Angajatorii s-au pomenit ostaticii populismului politic

Confederaţia Naţională a Patronatului din Moldova (CNPM) a emis un comunicat prin care angajatorii îşi exprimă dezacordul cu modalitatea în care a fost instituită ziua nelucrătoare de 1 iunie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Iunie 2016, ora: 10:07

Care este situaţia în raioanele ţării în urma ploilor torențiale de ieri seara

Care este situaţia în raioanele ţării în urma ploilor torențiale de ieri seara

Ploaia de aseară a făcut prăpăd în mai multe raioane din ţară, dar şi în Chişinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Iunie 2016, ora: 10:00

Şedinţă de urgenţă în urma ploilor abundente din 31 mai

Şedinţă de urgenţă în urma ploilor abundente din 31 mai

În seara zilei de ieri la Centrul Operaţional de Dirijare a Situaţiilor Excepţionale a avut loc o şedinţă de lucru convocată de Prim-ministrul Republicii Moldova Pavel Filip.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Iunie 2016, ora: 09:51

Ministrul Mediului anunţă schimbări

Ministrul Mediului anunţă schimbări

În decurs de cinci ani, toţi locuitorii satelor vor achita, la fel ca şi locuitorii oraşelor, taxe pentru evacuarea deşeurilor. Anunţul a fost făcut de către ministrul mediului, Valeriu Munteanu, în cadrul unei emisiuni televizate. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 1 Iunie 2016, ora: 07:45

01 iunie – Istoricul zilei

Este 1 iunie, oficial vine vara, şi este Ziua Internaţională a Copilului, menţionată pentru prima dată la Geneva la Conferinţă Mondială pentru Protejarea şi Bunăstarea Copiilor în luna august a anului 1925. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Iunie 2016, ora: 07:31

(TIMPUL 1 iunie 2013) MOLDOVA ÎNCOTRO Speakerul Igor Corman recunoaște că PLDM + PDM sunt gata să facă față opoziției din partea PL

 Noua configuraţie politică de la guvernare sub forma Coaliţiei Pro-Europene îşi va găsi reflectare într-o viitoare lege care va reglementa actul de guvernare coaliţională.

( ) Citeşte tot articolul

Femeia 1 Iunie 2016, ora: 07:25

Îngheţată de ciocolată cu sos de cireşe

Îngheţată de ciocolată cu sos de cireşe

 Iată un desert simplu şi absolut delicios: îngheţată de ciocolată cu sos de cireşe!

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 1 Iunie 2016, ora: 07:22

Horoscop 1 iunie 2016 Berbecii sunt înconjuraţi de persoanele potrivite

Horoscop 1 iunie 2016 Berbecii sunt înconjuraţi de persoanele potrivite

Horoscop 1 iunie 2016. Previziuni pentru 01.06.2016!  O zi destul de complicată pentru Balanţe! 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Mai 2016, ora: 19:53

Greva foamei declarată de Filat doar pentru presă! DIP nu a fost anunțat despre intenția inculpatului

Greva foamei anunțată de Vlad Filat rămâne deocamdată la nivel de declarații, cel puțin acest lucru reiese din faptul că până la ora actuală fostul prim-ministru nu a înștiințat oficial despre acest lucru conducerea Penitenciarului, unde se află în arest...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Mai 2016, ora: 17:51

70 mii hectare de vegetaţie au fost invadate de LĂCUSTE în sudul Rusiei-VIDEO

70 mii hectare de vegetaţie au fost invadate de LĂCUSTE în sudul Rusiei-VIDEO

Invazie apocaliptică de lăcuste în sudul Rusiei. Insectele au pus stăpânire pe o suprafaţă de 70 de mii de hectare de vegetaţie. În Daghestan, regiunea cea mai afectată, localnicii sunt disperaţi, iar autorităţile întreprind măsuri de urgenţă

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Mai 2016, ora: 17:39

Echipele de intervenţie a ACC vor fi la datorie şi de 1 iunie

Echipele de intervenţie a ACC vor fi la datorie şi de 1 iunie

Pentru a asigura buna desfăşurare a proceselor de alimentare cu apă şi de canalizare, mai mulţi agajaţi ai SA „Apă-Canal Chişinău” vor fi la datorie şi de 1 iunie, zi declarată liberă printr-o hotărâre de Guvern.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Mai 2016, ora: 17:15

Trei afaceriști, reținuți pentru escrocherii la magazinul UNIC

Trei afaceriști, reținuți pentru escrocherii la magazinul UNIC

Trei oameni de afaceri au fost reţinuţi astăzi de către procurorii anticorupţie şi ofiţerii CNA, fiind bănuiţi de escrocherie, exprimată prin dobândirea ilicită a bunurilor altei persoane prin înşelăciune şi abuz de încredere, fapt ce a cauzat daune în...

( ) Citeşte tot articolul

Economie Mondială 31 Mai 2016, ora: 17:08

India, economia cu cel mai puternic ritm de creștere din lume: 7,6%

India, economia cu cel mai puternic ritm de creștere din lume: 7,6%

Produsul Intern Brut al Indiei a înregistrat în exercițiul 2015-2016, încheiat la finele lunii martie, o creștere în ritm anual de 7,6%, după un avans de 7,2% în exercițiul precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 31 Mai 2016, ora: 16:54

Alimente ce îi fac pe oameni fericiți

Alimente ce îi fac pe oameni fericiți

Unele fructe, legume și peștele ar avea capacitatea de a-i face fericiți pe oameni - este teoria pe care un medic, Bernard Fontanille, și o ziaristă în domeniul sănătății, Laurence Grezaud, o dezvoltă în cartea "Alimentele care aduc fericire". Printre alimentele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Mai 2016, ora: 16:45

Marea Britanie va întări paza maritimă pentru a stopa traversarea Canalului Mânecii de către migranți

Marea Britanie va întări paza maritimă pentru a stopa traversarea Canalului Mânecii de către migranți

Marea Britanie investește în suplimentarea ambarcațiunilor de patrulare și a supravegherii maritime pentru a împiedica traversarea Canalului Mânecii de către migranți, a declarat marți un purtător de cuvânt al premierului David Cameron, transmite Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Mai 2016, ora: 16:38

Cereri de urmărire penală a patru foști miniștri români în dosarul Rompetrol II, transmise ministrului justiției

În România, președintele Klaus Iohannis a transmis, marți, ministrului Justiției cererile de urmărire penală pentru patru foști miniștri, Mihai Tănăsescu, Dan Ioan Popescu, Sebastian Vlădescu și Gheorghe Pogea, în dosarul Rompetrol II. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Mai 2016, ora: 16:25

Asistență juridică GRATUITĂ pentru cei persecutați pentru că se declară români

Asistență juridică GRATUITĂ pentru cei persecutați pentru că se declară români

Orice cetățean al Republicii Moldova care se consideră persecutat pe motiv că se declară român sau are convingeri unioniste va putea beneficia de asistență juridică gratuită.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Mai 2016, ora: 16:15

Vlad Filat a intrat DIN NOU în greva foamei

Vlad Filat a intrat  DIN NOU în greva foamei

Fostul premier Vlad Filat, arestat preventiv pentru trafic de influență și corupție, a intrat din nou în greva foamei, în semn de protest față acțiunile întreprinse de către Procuratura Anticorupție și Administrația Departamentului Instituțiilor Penitenciare. Despre...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 31 Mai 2016, ora: 16:15

Limba moldovenească – o invenție politică, ce va dispărea din Ucraina

Limba moldovenească – o invenție politică, ce va dispărea din Ucraina

Denumirea de limbă moldovenească va dispărea treptat din școlile din Ucraina, fiind vorba de o denumire inventată politic în perioada sovietică, iar limba română va fi predată din ce în ce mai mult în univeristățile ucrainene, susține profesorul Sergii Luchkanin.

( ) Citeşte tot articolul

Social 31 Mai 2016, ora: 16:12

De 1 iunie, părinții și copiii vor putea călători gratuit cu trenul

De 1 iunie, părinții și copiii vor putea călători gratuit cu trenul

De 1 iunie, cu prilejul Zilei Ocrotirii Copilului, Calea Ferată va oferi bilete de călătorie gratuite pentru fiecare părinte, informează ZUGO.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Mai 2016, ora: 16:04

Reacții la amenințarea lui Putin: România și Polonia – pe picior de „semirăzboi” cu Rusia?

Reacții la amenințarea lui Putin: România și Polonia – pe picior de „semirăzboi” cu Rusia?

În timpul vizitei sale la Athos, Vladimir Putin a declarat că Rusia va fi obligată să „ia în cătare” România și Polonia, ca răspuns la desfășurarea sistemelor de apărare antirachetă în aceste țări.

( ) Citeşte tot articolul

Social 31 Mai 2016, ora: 15:47

O fostă Miss Turcia a fost condamnată la 14 luni de închisoare pentru insulte la adresa lui Erdogan

O fostă Miss Turcia a fost condamnată la 14 luni de închisoare  pentru insulte la adresa lui Erdogan

O fostă Miss Turcia, Merve Buyuksarac, a fost condamnată marți la un an și două luni de închisoare cu suspendare pentru că a postat pe contul său de Instagram un poem satiric care conținea insulte la adresa președintelui turc Recep Tayyip Erdogan, a indicat presa locală, preluată...

( ) Citeşte tot articolul

Social 31 Mai 2016, ora: 15:40

„Magnatul laptelui” din Moldova are planuri mari în România

„Magnatul laptelui” din Moldova are planuri mari în România

Un milionar din Republica Moldova vrea să deschidă 50 de magazine de produse lactate în România. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Mai 2016, ora: 15:32

Apeductele alimentează doar jumătate din populația țării

Apeductele alimentează doar jumătate din populația țării

Pe parcursul anului trecut lungimea totală a reţelelor şi apeductelor de distribuţie a apei potabile a constituit 12,8 mii km sau cu 2,3 mii km mai mult faţă de 2014. În total acestea alimentează 51% din populația țării.

( ) Citeşte tot articolul

Social 31 Mai 2016, ora: 15:23

ANRE a stabilit limita prețurilor la benzină, motorină și gaz lichefiat

ANRE a stabilit limita prețurilor la benzină, motorină și gaz lichefiat

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a anunțat prețurile plafon de comercializare cu amănuntul a carburanților. Astfel prețul cel mai mare pentru benzină auto Premium-95 cu cifra octanică de minimum 95 – 16.21 lei/litrul, pentru motorină - 13.83...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 31 Mai 2016, ora: 15:14

Turcia a acuzat Rusia de crimă de război după „masacrul de la Idlib”

Turcia a acuzat Rusia de crimă de război după „masacrul de la Idlib”

Ministerul turc de Externe a acuzat Rusia de moartea a 60 de civili în orașul sirian Idlib, scrie Reuters.

( ) Citeşte tot articolul


Bună Dimineața 1 Iunie 2016, de Ion Macovei

Un job de vis la BNS

În ultimele patru luni, Biroul Național de Statistică a cunoscut trei directori generali.  

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 31 Mai 2016, de Lia Ciutac

Legea antifumat nu este luată în serios de autorități

Astăzi, 31 mai 2016, a intrat în vigoare prevederea legii privind controlul tutunului, care interzice fumatul în locurile publice. În timp ce autoritățile invită cetățenii să respecte acestea prevederi, unele persoane responsabile declară deschis că această lege va fi...

() Citeşte tot articolul

Editorial 31 Mai 2016, de George Simion

Veniți, fraților, ACASĂ!

Vara asta, 100 000 de cetățeni ai Republicii Moldova vor veni în Țară prin intermediul unui proiect al multor organizații și cu ajutorul asociației pe care o conduc.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 30 Mai 2016, de Silviu Tănase

Buncărele nu ne vor salva

Săptămâna trecută am vizitat un stejar străvechi aflat în raionul Șoldănești, la umbra căruia s-ar fi odihnit chiar voievodul Moldovei, Ștefan cel Mare.  

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 29 Mai 2016, de Moni Stănilă

Unde e faima noastră

„Unde e faima mea?”, se întreba autoironic într-un poem Hose Pablo. Întrebare care, trebuie să recunosc, îmi vine des în minte când e vorba de cultură. Însă nu faima lui Hose sau a altor colegi e importantă aici, ci a tuturor.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 29 Mai 2016, de Moni Stănilă

Conștiința

Dacă tot suntem încă sub lumina Învierii, când mulți creștini s-au străduit mai mult în cele duhovnicești și s-au apropiat de scaunul spovedaniei, aș vrea să vă atrag atenția asupra unui cuvânt de învățătură.

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 29 Mai 2016, de Constantin Tănase

Matahalele antiromânismului

Fragment din cartea „Blestemul de a fi”, 2009

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 29 Mai 2016, de Octavian Țâcu

Bătălia diplomatică pentru Basarabia (XII) - Interferențe italiene

Eşecul Conferinţei de la Viena, dar mai ales cele două evenimente majore antiromâneşti din acelaşi an - crearea Republicii Autonome Moldoveneşti şi răscoala de la Tatarbunar - au provocat o criză a relaţiilor sovieto-române.

() Citeşte tot articolul