Fotbal

Magie în fotbalul german. Robert Lewandowski a marcat 5 goluri pentru Bayern Munchen

În prima parte, Daniel Caligiuri a deschis scorul, în minutul 26, iar Joshua Guilavogui a fost foarte aproape să facă 2-0, cu un lob de la mijlocul terenului, după ce Manuel Neuer a ieşit din nou din poartă în stilul sau caracteristic.

După pauză, Lewandowski a marcat pentru prima dată în minutul 51, şi-a adus echipa în avantaj un minut mai târziu, apoi a puctat de alte tri ori în minutele 55, 57 şi 60. Ultima reuşită a polonezului a fost şi cea mai frumoasă, acesta reluând în poartă, din cădere, de la marginea careului, o centrare venită de la Mario Gotze de pe partea dreapta.

„Sunt foarte satisfăcut, a fost incredibil. Am vrut doar să şutez, chiar nu m-am gândit la ce s-ar putea întâmplă după. După ce am marcat o dată, ştiam că vom progresa şi vom mai marca de cel puţin două ori, dar cinci goluri… E incredibil”, a comentat jucătorul.

Sursa: sptfm.ro