Astăzi 24 Mai 2017, Miercuri - Ultima actualizare la 17 Iulie 2017
Abonamente

a


 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Social 2 Ianuarie 2017, ora 07:03    Din editia print

Masa de sărbători: la un colț se plânge, la altul se cântă

Marime Font

Moldovenii au intrat deja în forfota pregătirilor pentru sărbătorile de iarnă, iar cea mai importantă preocupare a conaționalilor rămâne a fi și în acest an – masa festivă. Unii oameni sunt dispuși să scoată din buzunar sume impunătoare, iar alții strâng din umeri atunci când văd prețurile usturătoare. De aceea în timp ce o parte dintre moldoveni se vor delecta cu bucate alese, cealaltă se va bucura și de o bucată de pâine proaspătă. 

Săptămâna aceasta am vizitat Piața Centrală, care în apropierea sărbătorilor s-a transformat într-un adevărat furnicar. Ne-am strecurat printre tarabele cu produse alimentare și am încercat să aflăm de la unii cumpărători cât sunt dispuși să cheltuiască pentru masa de sărbătoare și ce bucate vor savura de Crăciun și de Revelion.

„Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei”

Pe Natalia, am surprins-o în timp ce cumpăra fructe și legume. Femeia ne-a spus că pentru masa de revelion a rezervat o sumă frumușică. „Peste două mii de lei am strâns doar pentru masa de sărbătoare că acum prețurile sunt mari și banii se cheltuiesc repede”, explică cumpărătoarea. Interlocutoarea mea a recunoscut că este casnică și pentru a aduna această sumă a trebuit să facă economii câteva luni. „Soțul muncește, am un fiu tânăr care tot are serviciu, câte un pic de la fiecare și s-au adunat banii. Noi am început a economisi cu trei luni în urmă și iată acum vom avea ce pune pe masa de sărbătoare, că altfel nu se poate”, spune femeia de 45 de ani.

La câțiva pași, mi-a atras atenția o doamnă de 67 de ani, care ducea cu greu pungile pline de cumpărături. Maria mi-a spus că are mare noroc de copiii care o susțin și o ajută în toate și de aceea își permite la sărbători să aranjeze o masă bogată. „Eu am trei copii care mă ajută și în plus locuiesc împreună cu o fiică. Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei. Ce, aceștia-s bani în ziua de azi? Cumperi niște fructe și legume și trebuie să achiți o mie de lei. Dar mai vrei și o bucățică de carne pentru răcituri (n.red.: piftie), și niște salam, și scrumbie și încă câte mai trebuie pentru o masă bogată”, afirmă femeia.

„Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou, noi numai de Crăciun”

În timp ce unii moldoveni aranjează masa festivă atât de Crăciun, cât și de Revelion, alții renunță la una dintre ele pentru a mai putea economisi. Printre aceștia se numără și Nina, o femeie de 52 de ani care consideră că Revelionul nu este sărbătoare, dar Crăciunul trebuie petrecut cum se cuvine pentru că atunci copiii și nepoții se reîntorc la casa părintească. „Anul Nou nu este sărbătoare! Fac o mămăliguță, pește prăjit, niște brânză și iată toată masa. Dar de Crăciun va trebui să pregătesc o masă bogată că atunci vor veni copiii și nepoții în ospeție și asta e bucuria lor. De Crăciun am să cheltuiesc vreo două mii de lei și am să gătesc răcituri (n.red.: piftie), sarmale, salate cu maioneză, un borș scăzut și multe alte bunătăți. Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou și de Crăciun, dar noi mai rar, că n-avem de unde”, spune Nina.



Și Lilia, o studentă de 20 de ani, mi-a spus că nu sărbătorește Revelionul pentru că încă ne aflăm în perioada postului, în schimb pentru masa de Crăciun va aloca în jur de o mie de lei. „De Anul Nou voi găti mâncare de post, dar iată pentru masa de Crăciun voi cheltui peste 800 de lei. Voi găti de toate și vom aștepta oaspeți. Eu sunt studentă, soțul are un salariu de patru mii de lei, din care achităm lunar chiria, serviciile comunale și nu prea ne ajunge. Prețurile sunt cam pipărate, dar ce să facem, odată-n an este așa sărbătoare”, recunoaște tânăra emoționată.

„De Crăciun o să-mi cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”

Din păcate, nu toți moldovenii vor avea un ospăț bogat de sărbători, unii se vor bucura dacă vor avea o pâine proaspătă pe masă. Pe Elena, o doamnă de 72 de ani, am observat-o în timp ce cumpăra un kilogram de făină de porumb. Avea hainele curate și asortate cu gust, spatele drept și privirea blândă, doar mersul agale îi putea trăda vârsta. Aparent era un cumpărător obișnuit și niciun detaliu nu trăda drama prin care va trece de sărbători. M-am apropiat și am întrebat-o, ca pe mulți alți oameni, câți bani și-a pregătit pentru masa festivă. Elena s-a oprit, m-a privit cu o sinceritate care te îngheață și mi-a spus că va fi bucuroasă dacă de sărbători își va putea cumpăra un litru de lapte și o pâine proaspătă. „Știți, cu pensia mea de 1200 de lei nu-ți arde de sărbători. Iată, chiar astăzi am achitat 800 de lei pentru căldură, iar 200 le-am pus de-o parte pentru energia electrică, așa că îmi mai rămân 200 de lei ca să-mi cumpăr câte o pâine până luna viitoare”, a mărturisit bătrâna.

Femeia a mai adăugat că își poate permite un meniu diversificat doar vara, când nu achită pentru încălzirea apartamentului, tot atunci își face provizii pentru iarnă ca să nu moară de foame. „Pește și poate o bucățică de carne mănânc numai vara și atunci o dată-n lună. Tot în perioada caldă a anului cumpăr făină, zahăr, ulei, crupe și paste. Și iarna prăjesc niște ceapă, o adaug la paste și mănânc, asta este masa de toate zilele și cea de sărbători. De Crăciun poate o să-mi mai cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”, concretizează interlocutoarea mea cu lacrimi în ochi.

„Nu știu ce voi mânca azi, nu mai vorbesc de sărbători”

Un pic mai încolo mi-a atras atenția un bătrân care mergea încet sprijinindu-se într-un baston și privea cu nesaț către ghereta la care se vindeau covrigi calzi. Avea hainele neîngrijite care erau mult prea subțiri pentru gerul de afară. După ce m-a studiat un pic, moș Ilie a recunoscut că nu știe ce va mânca astăzi, altminteri de sărbători. „Am avut de toate, dar acum mor de foame. Bat pe la uși, dar nu mă aude nimeni. Am fost la viața mea fotoreporter, pe atunci nu erau televiziuni și eu umblam toată Moldova și fotografiam. Am făcut poze pentru elevi și studenți, am fotografiat și filmat multe nunți și cumetrii și pe la Ministerul Agriculturii am lucrat. Însă acum la 81 de ani, am ajuns să mor de foame”, mărturisește bătrânul.

Interlocutorul meu a spus că din cauza impozitelor mari care nu au fost achitate la timp, i-a fost luată casa, pe care a recâștigat-o în instanță, dar încă mai are probleme cu multe alte instituții ale statului. „Acum, am probleme cu cei de la Union Fenosa și de la Apă Canal, care mi-au pus în cârcă multe datorii. Așa că am tăiat toate comunicațiile și îngheț în casă. Nu știu ce voi mânca azi, nu mai zic de sărbători. Însă îmi pun speranța în Dumnezeu, El le va rezolva pe toate. Înainte mă duceam la o cantină socială, dar acum s-a închis. E foarte greu, mă lupt pentru drepturile mele, dar în zădar”, spune moș Ilie.

Potrivit Hotărârii Guvernului nr. 488 din 20 aprilie 2016 cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real este de 2100 de lei pe lună, iar conform Casei Naționale de Asigurări Sociale, pensia minimă indexată conform vârstei pentru cei care au lucrat în agricultură constituie 844,71 lei, iar pentru ceilalți beneficiari conform vârstei - 948,84 lei. 

Un articol de: Ana Marchitan
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 14:35

Acțiune fără precedent a procurorilor anticorupție din Ucraina

În Ucraina a fost declansata o operațiune pe scară largă de reținere a persoanelor suspectate de corupție, au anunțat miercuri, într-o conferinta de presă, procurorul militar șef al Ucrainei, Anatoli Matios și ministrul Afacerilor Interne – Arsen Avakov, scrie Radio...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 14:29

Domeniul construcțiilor își revine după recesiunea din 2016

Domeniul construcțiilor în Republica Moldova își revine lent după recesiunea de anul trecut, dar unii experți prognozează falimentarea mai multor companii specializate din cauza cererii reduse și a neadaptării la rigorile pieței, informează Radio Chișinău. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 14:17

Deconectări de apă în satul Colonița

Deconectări de apă în satul Colonița

Joi și vineri, 25 și 26 mai, sunt posibile întreruperi în alimentarea cu apă potabilă a rețelelor din localitatea Colonița din municipiul Chișinău, transmite IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 14:12

Consiliul Marii Adunări Naționale susține protestul din 11 iunie

Consiliul Marii Adunări Naționale susține protestul organizat duminică, 11 iunie, împotriva schimbării sistemului electoral.

( ) Citeşte tot articolul

Educație 24 Mai 2017, ora: 14:04

Peste 19 mii de candidați sunt admiși la BAC

Peste 19 mii de candidați sunt admiși la BAC

La sesiunea 2017 a examenelor de bacalaureat, care se va desfășura în perioada 2-20 iunie, sunt admiși 19 500 de candidați. Probele vor avea loc în 93 de centre de BAC, transmite IPN cu referire la un comunicat de presă al Ministerului Educației.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 14:00

Limbra rusă – pe cale de reducere la posturile tv din Ucraina

Limbra rusă – pe cale de reducere la posturile tv din Ucraina

După ”ucrainizarea” posturilor de radio din țara vecină, Rada Supremă de la Kiev s-a apucat să promoveze limba ucraineana si la posturile tv din Ucraina. Marți, 23 mai, deputații au aprobat Legea care impune ca tipul total de emisie sa fie în proportie de 75% în...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 24 Mai 2017, ora: 13:55

EURONEST despre accelerarea asocierii R. Moldova şi UE

Vicepremierul Octavian Calmîc, ministru al Economiei, a avut ieri o întrevedere cu membrii delegaţiei Adunării Parlamentare (AP) EURONEST. Părţile au discutat despre măsurile necesare pentru accelerarea asocierii politice şi economice mai profunde între Uniunea Europeană...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 13:50

Igor Dodon declară că nu va susține proiectul PD privind combaterea propagandei rusești

Igor Dodon declară că nu va susține proiectul PD privind combaterea propagandei rusești

Președintele Igor Dodon nu va susține proiectul propus de Partidul Democrat privind combaterea propagandei rusești în mass-media din R. Moldova. Șeful statului a declarat într-un interviu oferit agenției ruse de știri TASS, că nu va admite îndepărtarea R. Moldova de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 13:41

Aparatele pentru măsurarea conținutului de nitrați nu se supun controlului metrologic

Aparatele pentru măsurarea conținutului de nitrați nu se supun controlului metrologic

Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor atenționează că este unica autoritate publică abilitată cu dreptul de control al produselor alimentare, iar aparatele care se utilizează pe piață pentru a măsura conținutul de nitrați nu pot fi utilizate la efectuarea controalelor,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 12:52

(Sondaj) Oamenii sunt mai optimiști față de direcția în care îndreaptă țara

(Sondaj) Oamenii sunt mai optimiști față de direcția în care îndreaptă țara

Tendințele societății din Republica Moldova se schimbă, arată ultimul sondaj de opinie realizat de compania americană ”Lake Research Partners” pe cel mai mare eșantion din istoria Republicii Moldova – peste 12 mii de respondenți. Astfel, studiul arată că deși...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 11:39

SRI: Au fost atentate dejucate în România

SRI: Au fost atentate dejucate în România

În România au fost dejucate acte teroriste, spun ofiţerii antitero. Asta şi pentru că persoane care se aflau în diverse stadii de radicalizare au fost expulzate din ţară şi nu li s-a mai permis să revină. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 24 Mai 2017, ora: 11:21

Marea Britanie Nivelul alertei teroriste a fost întărit, armata va fi pe străzi (Theresa May)

Marea Britanie Nivelul alertei teroriste a fost întărit, armata va fi pe străzi (Theresa May)

Nivelul de alertă teroristă din Marea Britanie a fost întărit și trece de la "grav" la "critic", iar armata va veni în sprijinul poliției, a anunțat marți premierul Theresa May după atentatul de la Manchester, scrie AFP. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 10:57

Un militar a murit în urma unui salt cu paraşuta pe Aerodromul Clinceni

Un militar a murit în urma unui salt cu paraşuta pe Aerodromul Clinceni

Un militar şi-a pierdut viaţa marţi în timpul unui exerciţiu de paraşutare pe Aerodromul Clinceni, anunţă Ministerul Apărării Naţionale. Parchetul Militar a deschis o anchetă pentru a stabili circumstanţele în care s-a produs accidentul. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 24 Mai 2017, ora: 10:55

Atacul terorist de la Manchester ține primele pagini ale presei internaţionale. Liderii lumii promit să-şi unească eforturile pentru a combate terorismul

Atacul terorist de la Manchester ține primele pagini ale presei internaţionale. Liderii lumii promit să-şi unească eforturile pentru a combate terorismul

radiochisinau.md/atacul-terorist-de-la-manchester-tine-primele-pagini-ale-presei-internationale---50880.htmlAtacul abominabil de la Manchester, soldat cu numeroşi morţi şi răniţi, în special tineri, ocupă, prin mărturii cutremurătoare şi declaraţii de condamnare, primele pagini...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 24 Mai 2017, ora: 10:30

Estonia: Exerciții ale armatei franceze pentru a contracara amenințarea rusă

Estonia: Exerciții ale armatei franceze pentru a contracara amenințarea rusă

Peste 300 de soldați francezi, însoțiți de tancuri Leclerc, au efectuat marți pentru prima dată exerciții în Estonia, pentru a asigura această țară baltică, membră a NATO, îngrijorată de amenințarea vecinului rus, relatează AFP. 

( ) Citeşte tot articolul

Muzică 24 Mai 2017, ora: 10:24

DOCUMENTAR: Cântărețul de muzică populară Benone Sinulescu, la 80 de ani

DOCUMENTAR: Cântărețul de muzică populară Benone Sinulescu, la 80 de ani

Cântărețul de muzică populară Benone Sinulescu s-a născut la 24 mai 1937, în localitatea Siriu din județul Buzău. 

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 24 Mai 2017, ora: 10:16

John Brennan, fost director CIA, îngrijorat cu privire la contacte între apropiaţi ai lui Trump şi oficiali ruşi / Donald Trump a încălcat legea dacă a dezvăluit Rusiei informaţii clasificate

John Brennan, fost director CIA, îngrijorat cu privire la contacte între apropiaţi ai lui Trump şi oficiali ruşi / Donald Trump a încălcat legea dacă a dezvăluit Rusiei informaţii clasificate

John Brennan, fost director al Agenţiei Centrale de Informaţii din Statele Unite, a declarat, în cursul audierilor în Congres, că a fost preocupat de unele interacţiuni între membri ai echipei de campanie a lui Donald Trump şi oficiali ruşi. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 09:33

(FOTO) Plahotniuc și Edelweiss a lansat un proiect nou pentru vârstnicii care au nevoie de ajutor

(FOTO) Plahotniuc și Edelweiss a lansat un proiect nou pentru vârstnicii care au nevoie de ajutor

Președintele Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, a anunțat aseară într-o postare pe facebook despre lansarea proiectului "Respect pentru seniori", împreună cu echipa Edelweiss. Liderul democraților a plasat, în acest context, și câteva...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 09:28

Peste 100 de copii vor fi instruiți de salvatori, pompieri și polițiști într-o tabără de vară

Peste 100 de copii vor fi instruiți de salvatori, pompieri și polițiști într-o tabără de vară

Peste 100 de copii din toată țara vor fi instruiți de salvatori, pompieri și polițiști într-o tabără de vară din localitatea Moscovei raionul Cahul. Elevii cu vârste între 16 -17 ani vor învăța mai multe despre bazele securității, transmite Politik.md. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 09:25

Produse din carne, fără acte de proveniență, reținute la Otaci

Produse din carne, fără acte de proveniență, reținute la Otaci

Urmare a complexului de măsuri, întreprinse de către polițiștii de frontieră din Direcția regională NORD în conlucrare cu reprezentanții Inspectoratului de Poliție Ocnița, a fost destructurat un canal de introducere din Ucraina în R.Moldova a produselor și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 09:24

Patru persoane aflate în conflict cu legea au fost reținute la frontieră

Patru persoane aflate în conflict cu legea au fost reținute la frontieră

În rezultatul desfășurării activităților de supraveghere și control la frontiera de stat, prevenire și combatere a migrației ilegale și a infracționalității transfrontaliere, angajații Poliţiei de Frontieră, pe parcursul a 24 de ore, au înregistrat următoarele acțiuni...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Mai 2017, ora: 09:17

România, condamnată la CEDO pentru un caz de violenţă familială. Ce SUMĂ trebuie să plătească statul român

România, condamnată la CEDO pentru un caz de violenţă familială. Ce SUMĂ trebuie să plătească statul român

O instanţă a Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO) a dispus condamnarea României la plata unor daune de 9.800 de euro unei femei din judeţul Hunedoara, în contextul în care autorităţile române nu au luat măsurile adecvate după o serie de agresiuni familiale...

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 24 Mai 2017, ora: 09:10

Germania cere modalităţi concrete pentru aprofundarea integrării la nivelul Uniunii Europene

Germania cere modalităţi concrete pentru aprofundarea integrării la nivelul Uniunii Europene

Uniunea Europeană trebuie să identifice modalităţi pentru intensificarea cooperării în domeniile economic, al securităţii, migraţiei şi politicii externe, fără a aştepta modificarea tratatelor, afirmă ministrul german al Finanţelor, Wolfgang Schäuble. 

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 24 Mai 2017, ora: 09:08

Festivalul de la Cannes: înconjurul lumii în 80 de filme

Festivalul de la Cannes: înconjurul lumii în 80 de filme

...Sărbătorirea celor 70 de ani, anunțată pentru 23 mai, s-a petrecut fără foc de artificii, cum fusese prevăzut, elegant, într-o atmosferă caldă: o reuniune de familie unde sunt invitați prietenii de nădejde; nu atât ceremonie, cât prilej de a vorbi despre și prin...

( ) Citeşte tot articolul

Film 24 Mai 2017, ora: 09:06

Actorul Roger MOORE, care l-a interpretat pe faimosul spion James Bond, a murit la vârsta de 89 de ani

Actorul Roger MOORE, care l-a interpretat pe faimosul spion James Bond, a murit la vârsta de 89 de ani

Actorul Roger Moore, care l-a interpretat pe faimosul spion James Bond, a murit în Elveţia, după o luptă scurtă împotriva cancerului, a anunţat familia actorului, potrivit The Telegraph. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 24 Mai 2017, ora: 08:58

Agenţiile secrete din SUA încă nu pot confirma că atacul din Manchester a fost comis de reţeaua Stat Islamic

Agenţiile secrete din SUA încă nu pot confirma că atacul din Manchester a fost comis de reţeaua Stat Islamic

Agenţiile secrete americane încă nu pot confirma că atacul produs luni seară în oraşul britanic Manchester a fost comis de reţeaua teroristă Stat Islamic, afirmă Dan Coats, directorul Serviciilor de informaţii din Statele Unite, relatează site-ul publicaţiei The Hill. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 24 Mai 2017, ora: 08:52

Peste 220 de civili au murit în Siria,după raidurile coaliţiei antiteroriste coordonate de SUA-OSDO

Peste 220 de civili au murit în Siria,după raidurile coaliţiei antiteroriste coordonate de SUA-OSDO

Cel puţin 225 de civili au decedat în urma raidurilor aeriene efectuate, în ultima lună, în Siria, de aeronave ale coaliţiei antiteroriste coordonate de SUA, a anunţat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului, informează site-ul postului France 24. 

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 24 Mai 2017, de Octavian Țâcu

Îngerii roșii

Cu ceva timp în urmă am dat curs unei invitații din partea Asociației pentru Educație DAR, condusă de Dragomir Mărgineanu, de a merge la o întâlnire cu studenții Colegiului Agroindustrial din orașul Râșcani, pentru o prezentare de carte și film despre românii din Kazahstan....

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 23 Mai 2017, de Constantin Tănase

Teroarea absurdului firesc

Sunt convins că cel mai mare pericol care ne paște astăzi este cel de a ne obișnui cu absurdul și anormalitatea, care încep să ne terorizeze existența. A te obișnui cu absurdul și anormalul înseamnă a-ți pierde capacitatea de a reacționa adecvat la cele ce se petrec în jurul tău, iar a...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 23 Mai 2017, de Moni Stănilă

De la visul european la coșmarul socialist

Nu știu cum vi se pare vouă, dar eu trăiesc cu senzația tot mai clară că, în loc să înaintăm, ne întoarcem în timp.

() Citeşte tot articolul

Editorial 22 Mai 2017, de Silviu Tănase

Pisica bună prinde șoareci răi

Relația dintre autoritățile responsabile de combaterea corupției și angajații statului seamănă cu celebrele desene animate Disney - Tom și Jerry. Aparent, avem un motan vigilent care prinde șoareci răi.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 21 Mai 2017, de Moni Stănilă

„Nu doar cu pâine va trăi omul”

În cele patruzeci de zile petrecute în pustiu, Iisus a fost ispitit de diavol care a încercat să Îl corupă cu mâncare, cu slavă deșartă, cu avere.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 19 Mai 2017, de Ana Gabor

Vă bucurați, domnule Igor Dodon?!

Săptămâna curentă a adus o veste tristă tinerilor basarabeni care vor să-și continue studiile în România. Comisia parlamentară România - R. Moldova din Parlamentul de la București a solicitat Ministerului Educației să prezinte oferta educațională tinerilor din R. Moldova pentru...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 19 Mai 2017, de Pavel Păduraru

Bine am venit cu opt ani în urmă!