Astăzi 22 Ianuarie 2017, Duminică - Ultima actualizare la ora 10:50
Abonamente

 

 

 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Social 2 Ianuarie 2017, ora 07:03    Din editia print

Masa de sărbători: la un colț se plânge, la altul se cântă

Marime Font

Moldovenii au intrat deja în forfota pregătirilor pentru sărbătorile de iarnă, iar cea mai importantă preocupare a conaționalilor rămâne a fi și în acest an – masa festivă. Unii oameni sunt dispuși să scoată din buzunar sume impunătoare, iar alții strâng din umeri atunci când văd prețurile usturătoare. De aceea în timp ce o parte dintre moldoveni se vor delecta cu bucate alese, cealaltă se va bucura și de o bucată de pâine proaspătă. 

Săptămâna aceasta am vizitat Piața Centrală, care în apropierea sărbătorilor s-a transformat într-un adevărat furnicar. Ne-am strecurat printre tarabele cu produse alimentare și am încercat să aflăm de la unii cumpărători cât sunt dispuși să cheltuiască pentru masa de sărbătoare și ce bucate vor savura de Crăciun și de Revelion.

„Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei”

Pe Natalia, am surprins-o în timp ce cumpăra fructe și legume. Femeia ne-a spus că pentru masa de revelion a rezervat o sumă frumușică. „Peste două mii de lei am strâns doar pentru masa de sărbătoare că acum prețurile sunt mari și banii se cheltuiesc repede”, explică cumpărătoarea. Interlocutoarea mea a recunoscut că este casnică și pentru a aduna această sumă a trebuit să facă economii câteva luni. „Soțul muncește, am un fiu tânăr care tot are serviciu, câte un pic de la fiecare și s-au adunat banii. Noi am început a economisi cu trei luni în urmă și iată acum vom avea ce pune pe masa de sărbătoare, că altfel nu se poate”, spune femeia de 45 de ani.

La câțiva pași, mi-a atras atenția o doamnă de 67 de ani, care ducea cu greu pungile pline de cumpărături. Maria mi-a spus că are mare noroc de copiii care o susțin și o ajută în toate și de aceea își permite la sărbători să aranjeze o masă bogată. „Eu am trei copii care mă ajută și în plus locuiesc împreună cu o fiică. Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei. Ce, aceștia-s bani în ziua de azi? Cumperi niște fructe și legume și trebuie să achiți o mie de lei. Dar mai vrei și o bucățică de carne pentru răcituri (n.red.: piftie), și niște salam, și scrumbie și încă câte mai trebuie pentru o masă bogată”, afirmă femeia.

„Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou, noi numai de Crăciun”

În timp ce unii moldoveni aranjează masa festivă atât de Crăciun, cât și de Revelion, alții renunță la una dintre ele pentru a mai putea economisi. Printre aceștia se numără și Nina, o femeie de 52 de ani care consideră că Revelionul nu este sărbătoare, dar Crăciunul trebuie petrecut cum se cuvine pentru că atunci copiii și nepoții se reîntorc la casa părintească. „Anul Nou nu este sărbătoare! Fac o mămăliguță, pește prăjit, niște brânză și iată toată masa. Dar de Crăciun va trebui să pregătesc o masă bogată că atunci vor veni copiii și nepoții în ospeție și asta e bucuria lor. De Crăciun am să cheltuiesc vreo două mii de lei și am să gătesc răcituri (n.red.: piftie), sarmale, salate cu maioneză, un borș scăzut și multe alte bunătăți. Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou și de Crăciun, dar noi mai rar, că n-avem de unde”, spune Nina.



Și Lilia, o studentă de 20 de ani, mi-a spus că nu sărbătorește Revelionul pentru că încă ne aflăm în perioada postului, în schimb pentru masa de Crăciun va aloca în jur de o mie de lei. „De Anul Nou voi găti mâncare de post, dar iată pentru masa de Crăciun voi cheltui peste 800 de lei. Voi găti de toate și vom aștepta oaspeți. Eu sunt studentă, soțul are un salariu de patru mii de lei, din care achităm lunar chiria, serviciile comunale și nu prea ne ajunge. Prețurile sunt cam pipărate, dar ce să facem, odată-n an este așa sărbătoare”, recunoaște tânăra emoționată.

„De Crăciun o să-mi cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”

Din păcate, nu toți moldovenii vor avea un ospăț bogat de sărbători, unii se vor bucura dacă vor avea o pâine proaspătă pe masă. Pe Elena, o doamnă de 72 de ani, am observat-o în timp ce cumpăra un kilogram de făină de porumb. Avea hainele curate și asortate cu gust, spatele drept și privirea blândă, doar mersul agale îi putea trăda vârsta. Aparent era un cumpărător obișnuit și niciun detaliu nu trăda drama prin care va trece de sărbători. M-am apropiat și am întrebat-o, ca pe mulți alți oameni, câți bani și-a pregătit pentru masa festivă. Elena s-a oprit, m-a privit cu o sinceritate care te îngheață și mi-a spus că va fi bucuroasă dacă de sărbători își va putea cumpăra un litru de lapte și o pâine proaspătă. „Știți, cu pensia mea de 1200 de lei nu-ți arde de sărbători. Iată, chiar astăzi am achitat 800 de lei pentru căldură, iar 200 le-am pus de-o parte pentru energia electrică, așa că îmi mai rămân 200 de lei ca să-mi cumpăr câte o pâine până luna viitoare”, a mărturisit bătrâna.

Femeia a mai adăugat că își poate permite un meniu diversificat doar vara, când nu achită pentru încălzirea apartamentului, tot atunci își face provizii pentru iarnă ca să nu moară de foame. „Pește și poate o bucățică de carne mănânc numai vara și atunci o dată-n lună. Tot în perioada caldă a anului cumpăr făină, zahăr, ulei, crupe și paste. Și iarna prăjesc niște ceapă, o adaug la paste și mănânc, asta este masa de toate zilele și cea de sărbători. De Crăciun poate o să-mi mai cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”, concretizează interlocutoarea mea cu lacrimi în ochi.

„Nu știu ce voi mânca azi, nu mai vorbesc de sărbători”

Un pic mai încolo mi-a atras atenția un bătrân care mergea încet sprijinindu-se într-un baston și privea cu nesaț către ghereta la care se vindeau covrigi calzi. Avea hainele neîngrijite care erau mult prea subțiri pentru gerul de afară. După ce m-a studiat un pic, moș Ilie a recunoscut că nu știe ce va mânca astăzi, altminteri de sărbători. „Am avut de toate, dar acum mor de foame. Bat pe la uși, dar nu mă aude nimeni. Am fost la viața mea fotoreporter, pe atunci nu erau televiziuni și eu umblam toată Moldova și fotografiam. Am făcut poze pentru elevi și studenți, am fotografiat și filmat multe nunți și cumetrii și pe la Ministerul Agriculturii am lucrat. Însă acum la 81 de ani, am ajuns să mor de foame”, mărturisește bătrânul.

Interlocutorul meu a spus că din cauza impozitelor mari care nu au fost achitate la timp, i-a fost luată casa, pe care a recâștigat-o în instanță, dar încă mai are probleme cu multe alte instituții ale statului. „Acum, am probleme cu cei de la Union Fenosa și de la Apă Canal, care mi-au pus în cârcă multe datorii. Așa că am tăiat toate comunicațiile și îngheț în casă. Nu știu ce voi mânca azi, nu mai zic de sărbători. Însă îmi pun speranța în Dumnezeu, El le va rezolva pe toate. Înainte mă duceam la o cantină socială, dar acum s-a închis. E foarte greu, mă lupt pentru drepturile mele, dar în zădar”, spune moș Ilie.

Potrivit Hotărârii Guvernului nr. 488 din 20 aprilie 2016 cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real este de 2100 de lei pe lună, iar conform Casei Naționale de Asigurări Sociale, pensia minimă indexată conform vârstei pentru cei care au lucrat în agricultură constituie 844,71 lei, iar pentru ceilalți beneficiari conform vârstei - 948,84 lei. 

Un articol de: Ana Marchitan
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Ianuarie 2017, ora: 10:50

Cel mai mare bulevard din lume are 18 benzi

Cel mai mare bulevard din lume are 18 benzi

Avenida 9 De Julio este un bulevard din capitala Argentinei, Buenos Aires, considerat ca fiind cea mai mare artera de circulatie din lume, avand in vedere anvergura sa.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 22 Ianuarie 2017, ora: 10:30

Tehnologiile moderne, utilizate pe larg în procesul educaţional

Tehnologiile moderne, utilizate pe larg în procesul educaţional

La Liceul Teoretic „Constantin Spătaru” din oraşul Leova tehnologiile moderne sunt utilizate pe larg în procesul educaţional. Acestea fac lecţiile mult mai interesante şi mai atractive, astfel, tot mai multe cadre didactice renunţă la metodele clasice de predare în...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 22 Ianuarie 2017, ora: 10:20

SUA: Donald Trump i-a asigurat pe angajații CIA că îi va susține „1000%"

SUA: Donald Trump i-a asigurat pe angajații CIA că îi va susține „1000%"

Președintele SUA, Donald Trump, i-a asigurat sâmbătă pe angajații CIA că îi va susține „1000%", încercând să calmeze polemica creată de referirile sale foarte critice la adresa agenției de informații înainte de preluarea funcției.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 22 Ianuarie 2017, ora: 10:10

Limba română, promovată la Leova

Limba română, promovată la Leova

Din luna octombrie a anului trecut în cadrul Liceului Teoretic „Mihai Eminescu” din oraşul Leova este implementat proiectul „Ambasadorii limbii române în şcoală”, iniţiat de filiala din Republica Moldova a Asociaţiei Generale a Învăţătorilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2017, ora: 10:00

Tot mai multe persoane solicită semnătura electronică

Tot mai multe persoane solicită semnătura electronică

Peste 80 de mii de cetăţeni au solicitat deja semnături electronice, de la lansarea serviciului. Ei spun că acum pot semna acte, rapoarte, cereri, dar şi declaraţii la distanţă, ceea ce le economiseşte din timp şi bani. 

( ) Citeşte tot articolul

Externe 22 Ianuarie 2017, ora: 09:50

Zi de doliu în Ungaria după accidentul de autocar din Italia

Zi de doliu în Ungaria după accidentul de autocar din Italia

Premierul Ungariei Viktor Orban a decretat ziua de luni, 23 ianuarie zi de doliu național după accidentul de autocar din Italia soldat cu moartea a 16 cetățeni ungari. 

( ) Citeşte tot articolul

Externe 22 Ianuarie 2017, ora: 09:40

Un autocar cu elevi a luat foc: 16 morți și 40 de răniți

Un autocar cu elevi a luat foc: 16 morți și 40 de răniți

Șaisprezece persoane au murit si circa 40 au fost rănite dupa ce un autocar în care se aflau elevi ungari a luat foc pe o autostradă din nordul Italiei, a anuntat sambata politia si pompierii italieni.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 22 Ianuarie 2017, ora: 09:30

Verdictul MAI cu referire la incedindiul de la Bamboo

Verdictul MAI cu referire la incedindiul de la Bamboo

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne, Monica Dajbog, a subliniat sâmbătă, în contextul incendiului de la Clubul Bamboo, că, potrivit legii, funcționarea unui obiectiv fără deținerea autorizației de securitate la incendiu se realizează cu răspunderea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2017, ora: 09:20

Republica Moldova - în topul celor mai atacate ţări din punct de vedere cibernetic

Republica Moldova - în topul celor mai atacate ţări din punct de vedere cibernetic

Republica Moldova se află pe locul 87 în topul celor mai atacate ţări din punct de vedere cibernetic. Cel puţin acest lucru reiese dintr-un raport internaţional. Astfel, doar anul trecut în ţara noastră au fost înregistrate circa şase milioane de alerte cibernetice.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 22 Ianuarie 2017, ora: 09:10

Zarea Bălţi şi-a întărit componenţa

Zarea Bălţi şi-a întărit componenţa

Zarea Bălţi îşi întăreşte rândurile pentru partea a doua a Campionatului Moldovei. Echipa din nordul Moldovei a ajuns la un acord cu fundaşul moldovean Denis Rasulov şi bulgarul Tihomir Trifonov

( ) Citeşte tot articolul

Externe 22 Ianuarie 2017, ora: 09:00

Cum se va schimba lumea după venirea lui Donald Trump la Casa Albă

Cum se va schimba lumea după venirea lui Donald Trump la Casa Albă

Învestirea lui Donald Trump ca preşedinte al SUA ar putea marca apariţia unei noi epoci economice în care comerţul va deveni mai dificil, iar lumea va ajunge divizată în regiuni distincte, relevă un studiu al băncii elveţiene Credit Suisse.

( ) Citeşte tot articolul

Social 22 Ianuarie 2017, ora: 08:50

Mai multe responsabilităţi, dar nu şi finanţare

Mai multe responsabilităţi, dar nu şi finanţare

 Opt oraşe vor obţine din acest an statut de municipiu, edililor acestora nu le prea sunt clare însă regulile de joc. Totodată, reprezentanţii Congresului Autorităţilor Locale declară că, în prezent, nu există suficiente pârghii pentru ca administraţia publică...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 22 Ianuarie 2017, ora: 08:40

Putin îl va suna pe Trump în următoarele zile

Putin îl va suna pe Trump în următoarele zile

Președintele rus Vladimir Putin ar urma să îl sune pe președintele american Donald Trump în următoarele zile pentru a-l felicita pentru preluarea funcției, a afirmat sâmbătă purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2017, ora: 08:30

Soroca - capitala culturală a ţării, pentru o zi

Soroca - capitala culturală a ţării, pentru o zi

 Pentru o zi, oraşul Soroca a devenit capitala culturală a ţării. Cu muzică, dans şi voie bună, sorocenii au marcat Ziua Naţională a Culturii.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 22 Ianuarie 2017, ora: 08:20

Un aisberg gigantic este din ce în ce mai aproape să se desprindă de Antarctica

Un aisberg gigantic este din ce în ce mai aproape să se desprindă de Antarctica

O fisură, care amenință să ducă la desprinderea, în Antarctica, a celui mai mare aisberg format vreodată, a crescut cu circa 10 km în decurs de trei săptămâni, au anunțat vineri cercetători de la Universitatea din Swansea.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2017, ora: 08:15

Eurovision 2017: Rezultatele audițiilor publice

Eurovision 2017: Rezultatele audițiilor publice

IPNA Compania „Teleradio-Moldova” a organizat astăzi, 21 ianuarie, audiţiile live ale pieselor înscrise în selecţia naţională a concursului Eurovision 2017. În urma audiţiilor de astăzi, 14 de melodii, care vor intra ulterior în competiţie, au fost...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 22 Ianuarie 2017, ora: 08:10

2017 - un an al stabilităţii economice în Moldova

2017 - un an al stabilităţii economice în Moldova

Schimbarea ratingului Republicii Moldova de la negativ la stabil de către compania de evaluare financiară „Moody’s” demonstrează că anul 2017 va fi unul al stabilităţii economice. Este părerea experţilor în domeniu care mai cred că noul indice, chiar dacă este...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 22 Ianuarie 2017, ora: 08:00

Donald Trump a ordonat retragerea ambasadorilor numiţi de Administraţia Barack Obama.

Donald Trump a ordonat retragerea ambasadorilor numiţi de Administraţia Barack Obama.

Donald Trump le-a cerut ambasadorilor numiţi de Barack Obama să îşi părăsească posturile pe 20 ianuarie, deşi înlocuitorii nu au fost încă numiţi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Ianuarie 2017, ora: 07:42

Ceaiuri pentru o stare de bine

Ceaiuri pentru o stare de bine

Despre ceaiuri se aud numai vorbe bune. De la cel verde până la ceaiurile oolong sau rooibos toate au dovedit că au un efect benefic asupra sănătății și pot preveni apariția anumitor boli. Multe dintre ele au un efect și asupra psihicului și pot influența starea în care ne...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 22 Ianuarie 2017, ora: 07:00

Horoscop 22 ianuarie 2017

Horoscop 22 ianuarie 2017

 Vezi ce ți-au pregătit astrelele pentru astăzi, 22 ianuarie 2017.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Ianuarie 2017, ora: 16:52

IGP lansează proiectul „Supraveghere de Vecinătate”

IGP lansează proiectul „Supraveghere de Vecinătate”

 Proiectul „Supraveghere de Vecinătate”, prin care Inspectoratul General al Poliţiei își propune să apropie cetățenii de poliție și să-i încurajeze să aibă o atitudine civică activă și să contribuie la descoperirea infracțiunilor, a fost lansat...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 21 Ianuarie 2017, ora: 16:28

VIDEO : Președintele SUA Donald Trump și Prima Doamnă Melania Trump, primul dans, după învestire

VIDEO : Președintele SUA Donald Trump și Prima Doamnă Melania Trump, primul dans, după învestire

Președintele american Donald Trump și soția sa, Prima Doamnă a SUA, Melania Trump, au dansat în deschiderea a trei baluri, vineri seara, după ceremonia de învestire.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Ianuarie 2017, ora: 16:00

INP vine cu recomandări către conducătorii auto

INP vine cu recomandări către conducătorii auto

Inspectoratul Naţional de Patrulare (INP) menţionează că, la această oră, nu sunt semnalate drumuri naţionale cu circulaţia rutieră întreruptă din cauza vremii nefavorabile.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Ianuarie 2017, ora: 15:30

Eurovision 2017: START audiţiilor LIVE

Eurovision 2017: START audiţiilor LIVE

A  ÎncePUT confruntarea pentru etapa naţională Eurovision 2017. Astăzi, 21 ianuarie, începând cu ora 13:00, au avut loc audiţiile live în cadrul selecţiei naţionale Eurovision 2017.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 21 Ianuarie 2017, ora: 15:20

Cetăţenii, mai informaţi asupra măsurilor de prevenire a cancerului de col uterin

Cetăţenii, mai informaţi asupra măsurilor de prevenire a cancerului de col uterin

În perioada 22 – 28 ianuarie se va desfăşura Săptămâna Europeană de prevenire a cancerului de col uterin. Acţiunea are drept scop informarea şi sensibilizarea populaţiei, privind modul de prevenire a acestei maladii, prin programe de screening şi vaccinare.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 21 Ianuarie 2017, ora: 15:10

Salariile funcţionarilor publici ar putea fi majorate

Salariile funcţionarilor publici ar putea fi majorate

Guvernul îşi propune să majoreze salariile funcţionarilor publici cu peste 50 la sută. Declaraţia a fost făcută de către premierul Pavel Filip, în cadrul emisiunii „Moldova în Direct” de la postul public de televiziune. Şeful Executivului a precizat că...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 21 Ianuarie 2017, ora: 14:48

PCRM l-a comemorat pe Lenin

PCRM l-a comemorat pe Lenin

Şi-au omagiat idolul. Vorbim despre membrii şi simpatizanţii PCRM, care au mers astăzi la monumentul revoluţionarului Vladimir Ilici Lenin pentru a-l comemora, la 93 de ani de la moarte. În acest sens, membrii partidului, dar şi mai mulţi simpatizanţii au depus flori la monumentul...

( ) Citeşte tot articolul


Opinii & Editoriale 19 Ianuarie 2017, de Moni Stănilă

Plugușor cu două mâțe leșinate

Plugușorul nostru, hăitura - cum îi spunem noi, are frumosul vers „plugușor cu patru boi” care sugerează bunăstarea celui care ară în noul an. Dar la cum merg treburile în Republica Moldova, putem spune că avem un plugușor de lemn tras de două mâțe leșinate.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 19 Ianuarie 2017, de Marin Basarab

Republica pungilor şi a punguliţelor de plastic

Moldovenii au o dragoste aparte pentru plastic. Plasticul e peste tot în viaţa noastră, din fragedă copilărie, când mai toate jucăriile sunt din plastic de provenienţă dubioasă, până la adânci bătrâneţe, când punga de plastic, mai bine zis pungile sunt nelipsite din...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 19 Ianuarie 2017, de Pavel Păduraru

Ghimpu culege mere dintr-o livadă moartă sau de ce Dodon încă nu poate fi demis

În loc să trezească aprobare în rândul societății, inițiativa Partidului Liberal de a iniția procedura de suspendare din funcție a președintelui Igor Dodon a provocat doar zâmbete și glume... Nu e de mirare, deoarece propunerea lui Mihai Ghimpu de a-l scoate din cărțile guvernării...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 18 Ianuarie 2017, de Irina Tabaranu

Unde e Ghimpu, acolo-i circ

Ghimpu a devenit pe arena politică de la noi din țară un fel de clovn. Unde-i el, acolo-i circ. Ultimul spectacol l-a dat chiar de Ziua Culturii Naționale, de ziua marelui poet Eminescu.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 18 Ianuarie 2017, de Octavian Țâcu

Copilul din vestiar

A început și anul 2017. Parcă despre mai multe îmi vine să scriu, dar nu știam din ce să aleg. Pare deopotrivă comic și grețos behăitul antiromânesc, antieuropean și prorusesc al caprei de Dodon, ca și grohăitul geopolitic a lui Plahotniuc, doar că la început de an nu merită...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 17 Ianuarie 2017, de Dorin Galben

Părinții plecați sunt așteptați acasă de copii șomeri, cu studii superioare

Noi, cei care trăim în R. Moldova, de regulă, considerăm că oamenii plecați peste hotare fac bani cu carul și se bucură din plin de viață în țările calde. Mulți cred că acolo ei n-au bătăi de cap și nici nevoi. Lucrurile nu stau chiar așa. Nimeni nu pleacă de viață bună, iar traiul...