Astăzi 25 Iunie 2017, Duminică - Ultima actualizare la ora 20:26
Abonamente

a

 


 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Social 2 Ianuarie 2017, ora 07:03    Din editia print

Masa de sărbători: la un colț se plânge, la altul se cântă

Marime Font

Moldovenii au intrat deja în forfota pregătirilor pentru sărbătorile de iarnă, iar cea mai importantă preocupare a conaționalilor rămâne a fi și în acest an – masa festivă. Unii oameni sunt dispuși să scoată din buzunar sume impunătoare, iar alții strâng din umeri atunci când văd prețurile usturătoare. De aceea în timp ce o parte dintre moldoveni se vor delecta cu bucate alese, cealaltă se va bucura și de o bucată de pâine proaspătă. 

Săptămâna aceasta am vizitat Piața Centrală, care în apropierea sărbătorilor s-a transformat într-un adevărat furnicar. Ne-am strecurat printre tarabele cu produse alimentare și am încercat să aflăm de la unii cumpărători cât sunt dispuși să cheltuiască pentru masa de sărbătoare și ce bucate vor savura de Crăciun și de Revelion.

„Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei”

Pe Natalia, am surprins-o în timp ce cumpăra fructe și legume. Femeia ne-a spus că pentru masa de revelion a rezervat o sumă frumușică. „Peste două mii de lei am strâns doar pentru masa de sărbătoare că acum prețurile sunt mari și banii se cheltuiesc repede”, explică cumpărătoarea. Interlocutoarea mea a recunoscut că este casnică și pentru a aduna această sumă a trebuit să facă economii câteva luni. „Soțul muncește, am un fiu tânăr care tot are serviciu, câte un pic de la fiecare și s-au adunat banii. Noi am început a economisi cu trei luni în urmă și iată acum vom avea ce pune pe masa de sărbătoare, că altfel nu se poate”, spune femeia de 45 de ani.

La câțiva pași, mi-a atras atenția o doamnă de 67 de ani, care ducea cu greu pungile pline de cumpărături. Maria mi-a spus că are mare noroc de copiii care o susțin și o ajută în toate și de aceea își permite la sărbători să aranjeze o masă bogată. „Eu am trei copii care mă ajută și în plus locuiesc împreună cu o fiică. Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei. Ce, aceștia-s bani în ziua de azi? Cumperi niște fructe și legume și trebuie să achiți o mie de lei. Dar mai vrei și o bucățică de carne pentru răcituri (n.red.: piftie), și niște salam, și scrumbie și încă câte mai trebuie pentru o masă bogată”, afirmă femeia.

„Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou, noi numai de Crăciun”

În timp ce unii moldoveni aranjează masa festivă atât de Crăciun, cât și de Revelion, alții renunță la una dintre ele pentru a mai putea economisi. Printre aceștia se numără și Nina, o femeie de 52 de ani care consideră că Revelionul nu este sărbătoare, dar Crăciunul trebuie petrecut cum se cuvine pentru că atunci copiii și nepoții se reîntorc la casa părintească. „Anul Nou nu este sărbătoare! Fac o mămăliguță, pește prăjit, niște brânză și iată toată masa. Dar de Crăciun va trebui să pregătesc o masă bogată că atunci vor veni copiii și nepoții în ospeție și asta e bucuria lor. De Crăciun am să cheltuiesc vreo două mii de lei și am să gătesc răcituri (n.red.: piftie), sarmale, salate cu maioneză, un borș scăzut și multe alte bunătăți. Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou și de Crăciun, dar noi mai rar, că n-avem de unde”, spune Nina.



Și Lilia, o studentă de 20 de ani, mi-a spus că nu sărbătorește Revelionul pentru că încă ne aflăm în perioada postului, în schimb pentru masa de Crăciun va aloca în jur de o mie de lei. „De Anul Nou voi găti mâncare de post, dar iată pentru masa de Crăciun voi cheltui peste 800 de lei. Voi găti de toate și vom aștepta oaspeți. Eu sunt studentă, soțul are un salariu de patru mii de lei, din care achităm lunar chiria, serviciile comunale și nu prea ne ajunge. Prețurile sunt cam pipărate, dar ce să facem, odată-n an este așa sărbătoare”, recunoaște tânăra emoționată.

„De Crăciun o să-mi cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”

Din păcate, nu toți moldovenii vor avea un ospăț bogat de sărbători, unii se vor bucura dacă vor avea o pâine proaspătă pe masă. Pe Elena, o doamnă de 72 de ani, am observat-o în timp ce cumpăra un kilogram de făină de porumb. Avea hainele curate și asortate cu gust, spatele drept și privirea blândă, doar mersul agale îi putea trăda vârsta. Aparent era un cumpărător obișnuit și niciun detaliu nu trăda drama prin care va trece de sărbători. M-am apropiat și am întrebat-o, ca pe mulți alți oameni, câți bani și-a pregătit pentru masa festivă. Elena s-a oprit, m-a privit cu o sinceritate care te îngheață și mi-a spus că va fi bucuroasă dacă de sărbători își va putea cumpăra un litru de lapte și o pâine proaspătă. „Știți, cu pensia mea de 1200 de lei nu-ți arde de sărbători. Iată, chiar astăzi am achitat 800 de lei pentru căldură, iar 200 le-am pus de-o parte pentru energia electrică, așa că îmi mai rămân 200 de lei ca să-mi cumpăr câte o pâine până luna viitoare”, a mărturisit bătrâna.

Femeia a mai adăugat că își poate permite un meniu diversificat doar vara, când nu achită pentru încălzirea apartamentului, tot atunci își face provizii pentru iarnă ca să nu moară de foame. „Pește și poate o bucățică de carne mănânc numai vara și atunci o dată-n lună. Tot în perioada caldă a anului cumpăr făină, zahăr, ulei, crupe și paste. Și iarna prăjesc niște ceapă, o adaug la paste și mănânc, asta este masa de toate zilele și cea de sărbători. De Crăciun poate o să-mi mai cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”, concretizează interlocutoarea mea cu lacrimi în ochi.

„Nu știu ce voi mânca azi, nu mai vorbesc de sărbători”

Un pic mai încolo mi-a atras atenția un bătrân care mergea încet sprijinindu-se într-un baston și privea cu nesaț către ghereta la care se vindeau covrigi calzi. Avea hainele neîngrijite care erau mult prea subțiri pentru gerul de afară. După ce m-a studiat un pic, moș Ilie a recunoscut că nu știe ce va mânca astăzi, altminteri de sărbători. „Am avut de toate, dar acum mor de foame. Bat pe la uși, dar nu mă aude nimeni. Am fost la viața mea fotoreporter, pe atunci nu erau televiziuni și eu umblam toată Moldova și fotografiam. Am făcut poze pentru elevi și studenți, am fotografiat și filmat multe nunți și cumetrii și pe la Ministerul Agriculturii am lucrat. Însă acum la 81 de ani, am ajuns să mor de foame”, mărturisește bătrânul.

Interlocutorul meu a spus că din cauza impozitelor mari care nu au fost achitate la timp, i-a fost luată casa, pe care a recâștigat-o în instanță, dar încă mai are probleme cu multe alte instituții ale statului. „Acum, am probleme cu cei de la Union Fenosa și de la Apă Canal, care mi-au pus în cârcă multe datorii. Așa că am tăiat toate comunicațiile și îngheț în casă. Nu știu ce voi mânca azi, nu mai zic de sărbători. Însă îmi pun speranța în Dumnezeu, El le va rezolva pe toate. Înainte mă duceam la o cantină socială, dar acum s-a închis. E foarte greu, mă lupt pentru drepturile mele, dar în zădar”, spune moș Ilie.

Potrivit Hotărârii Guvernului nr. 488 din 20 aprilie 2016 cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real este de 2100 de lei pe lună, iar conform Casei Naționale de Asigurări Sociale, pensia minimă indexată conform vârstei pentru cei care au lucrat în agricultură constituie 844,71 lei, iar pentru ceilalți beneficiari conform vârstei - 948,84 lei. 

Un articol de: Ana Marchitan
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 25 Iunie 2017, ora: 20:26

Băsescu: Dodon vrea să dea ţara Federaţiei Ruse, iar Plahotniuc vrea să trateze Moldova ca pe o afacere personală

Fostul preşedinte al României, Traian Băsescu, a comentat situaţia actuală din Republica Moldova. Potrivit lui, la Chişinău există doi poli de putere, fiind vorba de Vlad Plahotniuc şi Igor Dodon.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2017, ora: 20:16

Şalaru: Vom coopera doar cu PAS și Maia Sandu

Şalaru: Vom coopera doar cu PAS și Maia Sandu

Preşedintele executiv al Partidului Unităţii Naţionale (PUN), Anatol Şalaru, a declarat duminică, 25 iunie, în cadrul congresului extraordinar al formaţiunii, că unicul partid cu care formaţiunea sa este dispus să colaboreze pe viitor este Partidul Acţiune şi Solidaritate,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2017, ora: 20:09

Protocol de colaborare între PMP și Partidul Unității Naționale din Republica Moldova: UNIREA cu România este obiectivul nostru

Partidul Mișcarea Populară a semnat un protocol de colaborare cu Partidul Unității Naționale din Republica Moldova, cele două partide având ca obiectiv politic unirea Republicii Moldova cu România, a anunțat Traian Băsescu, într-un mesaj postat pe pagina sa de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2017, ora: 17:46

Băsescu intră în lupta politică la Chișinău unde a fost ales președinte de onoare al Partidului Unității Naționale (PUN) condus de Șalaru / VIDEO

Băsescu intră în lupta politică la Chișinău unde a fost ales președinte de onoare al Partidului Unității Naționale (PUN) condus de Șalaru / VIDEO

Fostul președinte al României a fost ales în funcția de președinte de onoare al Partidului Unității Naționale (PUN), formațiune politică lansată de ex-ministrul Apărării, Anatol Șalaru după fuzionarea cu DREAPTA (Ana Guțu). La congresul extraordinar al partidului, care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2017, ora: 12:39

Absolvenții Academiei Militare și-au primit diplomele de licență și gradul de „locotenent”

Absolvenții Academiei Militare și-au primit diplomele de licență și gradul de „locotenent”

58 de absolvenți ai promoției 2017 a Academiei Militare „Alexandru cel Bun” din Chișinău, printre care 11 fete, au primit diplome de licență și gradul militar primar al corpului de ofițeri „locotenent”.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2017, ora: 09:30

Programul Zilei Naționale a Portului Popular marcată astăzi la Chișinău

Programul Zilei Naționale a Portului Popular marcată astăzi la Chișinău

În Republica Moldova este sărbătorită astăzi cea de-a două ediție a Zilei Naționale a Portului Popular. Aceasta este marcată în ultima zi de duminică a lunii iunie, informează Ministerul Culturii. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2017, ora: 13:32

Furtuna și ploaia torențială au doborât peste 130 de copaci în Chișinău și au rupt zeci de fire electrice

Furtuna și ploaia torențială au doborât peste 130 de copaci în Chișinău și au rupt zeci de fire electrice

În Chişinău au fost doborâţi sau rupți de vânt peste 130 de copaci, iar la 46 de adrese au fost deteriorate reţelele de contact ale transportului electric. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2017, ora: 11:12

CUTREMUR în România

CUTREMUR în România

Un cutremur cu magnitudinea de 4,2 pe scara Richter s-a produs sâmbătă dimineața, în județul Buzău, la ora locală 2:50, potrivit Institutului Național pentru Fizica Pământului (INFP). 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2017, ora: 10:58

(VIDEO) Chiril Lucinschi rămâne în AREST. Iată schema prin care ar fi comis spălarea de bani

(VIDEO) Chiril Lucinschi rămâne în AREST. Iată schema prin care ar fi comis spălarea de bani

Judecătoria Sectorului Buiucani a admis astăzi demersul procurorilor de a prelungi mandatul de arest la domiciliu pe numele fostului deputat, Chiril Lucinschi, care este învinuit de spălare de bani în așa-numitul dosar „furtul miliardului”, scrie deschide.md.  

( ) Citeşte tot articolul

Carte 24 Iunie 2017, ora: 08:04

Corneliu Zelea Codreanu, fost terorist creştin

Corneliu Zelea Codreanu, fost terorist creştin

Dintre toate genurile, la biografii stăm cel mai prost. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2017, ora: 07:04

ÎNCOTRO? Moldova riscă să rămână fără presa scrisă

ÎNCOTRO? Moldova riscă să rămână fără presa scrisă Din editia print

Moldova încearcă din răsputerile să se integreze în Uniunea Europeană, fiindcă se vrea cât mai rapid să se alăture valorilor europene. Dar ce însemnă aceste valori europene?

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 24 Iunie 2017, ora: 07:00

Mihai Eminescu pentru ziarul TIMPUL: AFLĂM CĂ ACTUALUL MINISTRU...

Mihai Eminescu pentru ziarul TIMPUL: AFLĂM CĂ ACTUALUL MINISTRU... Din editia print

Aflăm că actualul ministru al instrucţiei publice, dl Cantilli, ar fi însărcinat cu organizarea instrucţiei în Dobrogea pe un ilustru personaj al cărui nume adevărat mărturisim că nu 1-am putut afla nici până azi, dar care a sfeterisit porecla unei vechi şi demult...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2017, ora: 06:57

In memoriam Cu inima a rămas aici…

Cu inima a rămas aici… Din editia print

Astăzi, Constantin Tănase ar fi împlinit 68 de ani. Atât Republica Moldova, cât și România se confruntă cu o criză politică profundă. Constantin Tănase, bun român și ziarist de excepție, ar fi tratat subiectele actuale în stilul său specific, cu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2017, ora: 06:38

Azilul i-a devenit a doua casă

Azilul i-a devenit a doua casă Din editia print

Uneori situația reală a bătrânilor, care sunt lipsiți de mai multe oportunități, nu este observată și conștientizată de alte persoane. Bătrânii sunt adesea comparați cu niște copii, care au nevoie de grijă și susținere. Ajungând la o vârstă...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Iunie 2017, ora: 06:02

Vara asta soarele răsare în București prin cartea BLOCAȚI ÎN LABIRINT

Vara asta soarele răsare în București prin cartea BLOCAȚI ÎN LABIRINT

Dacă ai vrut întotdeauna să vezi Bucureștiul, vara asta e momentul potrivit! În luna iulie, campania Cunoaște-ți Țara propune celor interesați să vadă capitala României pentru trei zile.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iunie 2017, ora: 17:13

Procurorii cer 4 ani și 6 luni de închisoare pentru Grigore Petrenco

Procurorii cer patru ani și şase luni de închisoare, cu executare în penitenciar de tip semiînchis, și aplicarea unei amenzi de 500 de unități convenționale pentru președintele Partidului „Casa Noastră Moldova” Grigore Petrenco. Acesta, alături de alți...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 23 Iunie 2017, ora: 14:36

PROGNOZA METEO. Vreme CANICULARĂ în următoarele zile

PROGNOZA METEO. Vreme CANICULARĂ în următoarele zile Din editia print

În următoarele zile, în Capitală temperaturile vor urca ziua până la 36 de grade, iar noaptea sunt prognozate până la 23 de grade Celsius.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 23 Iunie 2017, ora: 14:20

Ziua Națională a Portului Popular

Ziua Națională a Portului Popular Din editia print

Cea de-a doua ediție a Zilei Naționale a Portului Popular va avea loc pe 25 iunie, la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală, str. M. Kogălniceanu, 82, începând cu ora 11:00, cu intrare liberă. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iunie 2017, ora: 14:11

Prietenia Dodon-Putin afectează cetățenii moldoveni

Prietenia Dodon-Putin afectează cetățenii moldoveni Din editia print

Deputatul Parlamentului European Siegfried Mureșan este de părere că legătura de prietenie pe care o are președintele Republicii Moldova Igor Dodon cu cel al Federației Ruse Vladimir Putin afectează cetățenii Republicii Moldova. Într-o declarație politică de presă, citată de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iunie 2017, ora: 14:07

Moldova a relansat dialogul cu SUA

Moldova a relansat dialogul cu SUA

Republica Moldova a relansat astăzi dialogul strategic cu Statele Unite ale Americii. Ministrul de externe, Andrei Galbur a declarat într-o conferință de presă că în cadrul evenimentului oficial s-a discutat despre reformele asumate de Guvern și despre perspectivele cooperării...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iunie 2017, ora: 13:24

Incendiul de la Grenfell Tower din Londra s-a declanșat de la un congelator

Incendiul de la Grenfell Tower din Londra s-a declanșat de la un congelator

Incendiul devastator care a cuprins blocul Grenfell Tower din Londra și în urma căruia au murit ori sunt date dispărute cel puțin 79 de persoane s-a declanșat de la congelatorul unui frigider, a comunicat vineri poliția londoneză, transmite Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iunie 2017, ora: 13:09

Belarus s-a împrumutat 1,4 miliarde de dolari de pe piața internațională

Belarus s-a împrumutat 1,4 miliarde de dolari de pe piața internațională

Belarus a plasat în doua tranșe titluri de stat în euro în sumă totală de 1,4 miliarde $, a anunțat secretarul de presă al Ministerului de Finanțe din Belarus, Irina Komar, informeaza BELTA.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iunie 2017, ora: 12:52

Penitenciarele în care ar putea ajunge Șor

Penitenciarele în care ar putea ajunge Șor

Primar al orașului Orhei, Ilan Șor, a fost condamnat la 7 ani și șase luni de închisoare într-un penitencoiar de tip semiînchis pentru cumul de infracțiuni. Instanța însă a dispus ca Șor să fie eliberat din arest sub control judiciar, iar pedeapsa pentru acesta...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 23 Iunie 2017, ora: 12:33

Președintele Franței, Emmanuel Macron, va veni în vizită în România

Președintele Franței, Emmanuel Macron, va veni în vizită în România

Președintele Franței, Emmanuel Macron, va veni în vizită în România în perioada următoare, au declarat pentru AGERPRES reprezentanții Administrației Prezidențiale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iunie 2017, ora: 12:28

Oficial: Activitatea teroristă va fi pedepsită penal

Cetățenii Republicii Moldova care practică sau sînt implicaţi în acte de terorism, atît în ţară cît şi peste hotare, riscă pedepse penale. Deputaţii au operat astăzi în acest sens modificări la Codul de procedură penală.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iunie 2017, ora: 12:15

Exerciții militare la Bălți

Exerciții militare la Bălți

Circa 200 de militari din Batalionul 22 de menținere a păcii şi Brigada „Moldova” participă la exercițiul „Scutul Păcii 2017”, care se desfășoară la Centrul de instruire militară din municipiul Bălți.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iunie 2017, ora: 12:03

Ce se va întâmpla cu românii din Marea Britanie după BREXIT

Ce se va întâmpla cu românii din Marea Britanie după BREXIT

Premierul britanic Theresa May a declarat, vineri, că oferta pe care a prezentat-o cu privire la drepturile cetăţenilor Uniunii Europene care vor locui în Marea Britanie după Brexit este foarte corectă şi foarte serioasă. Liderii europeni au primit cu scepticism oferta făcută joi...

( ) Citeşte tot articolul


Constantin Tănase 24 Iunie 2017, de Constantin Tănase

Meditații la poarta abatorului

Deie-mi-se voie să încep vorba astăzi cu un citat din „Omul românesc” de Mircea Vulcănescu: „Precum țăranul așa de înrădăcinat într-ale sale, cu criterii și norme precise, transplantat în viața burgheză își pierde toate aceste însușiri și...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 Iunie 2017, de Pavel Păduraru

Lecția pentru R. Moldova a Laurei Codruța Kovesi

Pe fundalul crizei politice declanșate ca urmare a căderii Guvernului Sorin Grindeanu, opinia publică de peste Prut s-a scandalizat recent în legătură cu un șir de înregistrări audio, în care procurorul-șef al Direcției Naționale Anticorupție (DNA), Laura Codruța Kovesi, le cere...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 23 Iunie 2017, de Ana Gabor

Cum e Facebook-ul, domnule Tănase?

Anul 2013. Era o zi frumoasă de vară. La doar patru zile distanță de aniversarea dumnealui la care a fost multă lume bună. După amiază, Constantin Tănase mă sună și întreabă cu un ton grav și, în același timp, extrem de prietenos: „Când mai vii pe la noi? Vreau să-mi creezi...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 23 Iunie 2017, de Moni Stănilă

Un centenar care ar trebui să ne bage mințile în cap

În 21 iunie s-au împlinit 100 de ani de la publicarea, imnului de stat, poemul Limba noastră a poetului și preotului, drag nouă tuturor, Alexie Mateevici. O zi minunată pe care miniștrii nu s-au înghesuit să o serbeze.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 23 Iunie 2017, de Ana Marchitan

Noi nu suntem o generație pierdută

Am obosit să aud zilnic cum tinerii sunt catalogați drept lipsiți de bun-simț, netrebnici, necărturari, superficiali sau materialiști. M-am plictisit să văd știri despre cei mai nepregătiți elevi, despre crime comise de adolescenți, despre tineri de bani gata etc. Mă doare că aud tot mai des expresia:...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 22 Iunie 2017, de Marin Basarab

Dragi cineaști, lăsați orgoliile personale și apucați-vă de lucru

De ceva timp observ un schimb de replici dure între o mână de cineaști de la noi și conducerea CNC în frunte cu Valeriu Jereghi. Țin minte că discutam într-o zi cu un prieten care lansează un proiect dedicat cinematografiei autohtone – cinehub.md, și acest prieten îmi...