Astăzi 26 Aprilie 2017, Miercuri - Ultima actualizare la ora 11:59
Abonamente

a

 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Social 2 Ianuarie 2017, ora 07:03    Din editia print

Masa de sărbători: la un colț se plânge, la altul se cântă

Marime Font

Moldovenii au intrat deja în forfota pregătirilor pentru sărbătorile de iarnă, iar cea mai importantă preocupare a conaționalilor rămâne a fi și în acest an – masa festivă. Unii oameni sunt dispuși să scoată din buzunar sume impunătoare, iar alții strâng din umeri atunci când văd prețurile usturătoare. De aceea în timp ce o parte dintre moldoveni se vor delecta cu bucate alese, cealaltă se va bucura și de o bucată de pâine proaspătă. 

Săptămâna aceasta am vizitat Piața Centrală, care în apropierea sărbătorilor s-a transformat într-un adevărat furnicar. Ne-am strecurat printre tarabele cu produse alimentare și am încercat să aflăm de la unii cumpărători cât sunt dispuși să cheltuiască pentru masa de sărbătoare și ce bucate vor savura de Crăciun și de Revelion.

„Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei”

Pe Natalia, am surprins-o în timp ce cumpăra fructe și legume. Femeia ne-a spus că pentru masa de revelion a rezervat o sumă frumușică. „Peste două mii de lei am strâns doar pentru masa de sărbătoare că acum prețurile sunt mari și banii se cheltuiesc repede”, explică cumpărătoarea. Interlocutoarea mea a recunoscut că este casnică și pentru a aduna această sumă a trebuit să facă economii câteva luni. „Soțul muncește, am un fiu tânăr care tot are serviciu, câte un pic de la fiecare și s-au adunat banii. Noi am început a economisi cu trei luni în urmă și iată acum vom avea ce pune pe masa de sărbătoare, că altfel nu se poate”, spune femeia de 45 de ani.

La câțiva pași, mi-a atras atenția o doamnă de 67 de ani, care ducea cu greu pungile pline de cumpărături. Maria mi-a spus că are mare noroc de copiii care o susțin și o ajută în toate și de aceea își permite la sărbători să aranjeze o masă bogată. „Eu am trei copii care mă ajută și în plus locuiesc împreună cu o fiică. Pentru masa de sărbătoare plănuim să cheltuim peste trei mii de lei. Ce, aceștia-s bani în ziua de azi? Cumperi niște fructe și legume și trebuie să achiți o mie de lei. Dar mai vrei și o bucățică de carne pentru răcituri (n.red.: piftie), și niște salam, și scrumbie și încă câte mai trebuie pentru o masă bogată”, afirmă femeia.

„Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou, noi numai de Crăciun”

În timp ce unii moldoveni aranjează masa festivă atât de Crăciun, cât și de Revelion, alții renunță la una dintre ele pentru a mai putea economisi. Printre aceștia se numără și Nina, o femeie de 52 de ani care consideră că Revelionul nu este sărbătoare, dar Crăciunul trebuie petrecut cum se cuvine pentru că atunci copiii și nepoții se reîntorc la casa părintească. „Anul Nou nu este sărbătoare! Fac o mămăliguță, pește prăjit, niște brânză și iată toată masa. Dar de Crăciun va trebui să pregătesc o masă bogată că atunci vor veni copiii și nepoții în ospeție și asta e bucuria lor. De Crăciun am să cheltuiesc vreo două mii de lei și am să gătesc răcituri (n.red.: piftie), sarmale, salate cu maioneză, un borș scăzut și multe alte bunătăți. Lumea bogată sărbătorește și de Anul Nou și de Crăciun, dar noi mai rar, că n-avem de unde”, spune Nina.



Și Lilia, o studentă de 20 de ani, mi-a spus că nu sărbătorește Revelionul pentru că încă ne aflăm în perioada postului, în schimb pentru masa de Crăciun va aloca în jur de o mie de lei. „De Anul Nou voi găti mâncare de post, dar iată pentru masa de Crăciun voi cheltui peste 800 de lei. Voi găti de toate și vom aștepta oaspeți. Eu sunt studentă, soțul are un salariu de patru mii de lei, din care achităm lunar chiria, serviciile comunale și nu prea ne ajunge. Prețurile sunt cam pipărate, dar ce să facem, odată-n an este așa sărbătoare”, recunoaște tânăra emoționată.

„De Crăciun o să-mi cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”

Din păcate, nu toți moldovenii vor avea un ospăț bogat de sărbători, unii se vor bucura dacă vor avea o pâine proaspătă pe masă. Pe Elena, o doamnă de 72 de ani, am observat-o în timp ce cumpăra un kilogram de făină de porumb. Avea hainele curate și asortate cu gust, spatele drept și privirea blândă, doar mersul agale îi putea trăda vârsta. Aparent era un cumpărător obișnuit și niciun detaliu nu trăda drama prin care va trece de sărbători. M-am apropiat și am întrebat-o, ca pe mulți alți oameni, câți bani și-a pregătit pentru masa festivă. Elena s-a oprit, m-a privit cu o sinceritate care te îngheață și mi-a spus că va fi bucuroasă dacă de sărbători își va putea cumpăra un litru de lapte și o pâine proaspătă. „Știți, cu pensia mea de 1200 de lei nu-ți arde de sărbători. Iată, chiar astăzi am achitat 800 de lei pentru căldură, iar 200 le-am pus de-o parte pentru energia electrică, așa că îmi mai rămân 200 de lei ca să-mi cumpăr câte o pâine până luna viitoare”, a mărturisit bătrâna.

Femeia a mai adăugat că își poate permite un meniu diversificat doar vara, când nu achită pentru încălzirea apartamentului, tot atunci își face provizii pentru iarnă ca să nu moară de foame. „Pește și poate o bucățică de carne mănânc numai vara și atunci o dată-n lună. Tot în perioada caldă a anului cumpăr făină, zahăr, ulei, crupe și paste. Și iarna prăjesc niște ceapă, o adaug la paste și mănânc, asta este masa de toate zilele și cea de sărbători. De Crăciun poate o să-mi mai cumpăr un litru de lapte și o pâine proaspătă”, concretizează interlocutoarea mea cu lacrimi în ochi.

„Nu știu ce voi mânca azi, nu mai vorbesc de sărbători”

Un pic mai încolo mi-a atras atenția un bătrân care mergea încet sprijinindu-se într-un baston și privea cu nesaț către ghereta la care se vindeau covrigi calzi. Avea hainele neîngrijite care erau mult prea subțiri pentru gerul de afară. După ce m-a studiat un pic, moș Ilie a recunoscut că nu știe ce va mânca astăzi, altminteri de sărbători. „Am avut de toate, dar acum mor de foame. Bat pe la uși, dar nu mă aude nimeni. Am fost la viața mea fotoreporter, pe atunci nu erau televiziuni și eu umblam toată Moldova și fotografiam. Am făcut poze pentru elevi și studenți, am fotografiat și filmat multe nunți și cumetrii și pe la Ministerul Agriculturii am lucrat. Însă acum la 81 de ani, am ajuns să mor de foame”, mărturisește bătrânul.

Interlocutorul meu a spus că din cauza impozitelor mari care nu au fost achitate la timp, i-a fost luată casa, pe care a recâștigat-o în instanță, dar încă mai are probleme cu multe alte instituții ale statului. „Acum, am probleme cu cei de la Union Fenosa și de la Apă Canal, care mi-au pus în cârcă multe datorii. Așa că am tăiat toate comunicațiile și îngheț în casă. Nu știu ce voi mânca azi, nu mai zic de sărbători. Însă îmi pun speranța în Dumnezeu, El le va rezolva pe toate. Înainte mă duceam la o cantină socială, dar acum s-a închis. E foarte greu, mă lupt pentru drepturile mele, dar în zădar”, spune moș Ilie.

Potrivit Hotărârii Guvernului nr. 488 din 20 aprilie 2016 cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real este de 2100 de lei pe lună, iar conform Casei Naționale de Asigurări Sociale, pensia minimă indexată conform vârstei pentru cei care au lucrat în agricultură constituie 844,71 lei, iar pentru ceilalți beneficiari conform vârstei - 948,84 lei. 

Un articol de: Ana Marchitan
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

CSI / Rusia 26 Aprilie 2017, ora: 11:59

Senator american: Statele Unite şi Rusia sunt deja într-un nou Război Rece

Senator american: Statele Unite şi Rusia sunt deja într-un nou Război Rece

Statele Unite şi Rusia sunt într-un nou Război Rece, a afirmat republicanul Richard Burr, preşedintele Comisiei pentru Informaţii din Senatul american, atrăgând atenţia că atât Moscova, cât şi Beijingul utilizează noi tehnologii în sens ofensiv, informează...

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 26 Aprilie 2017, ora: 11:25

Brexit: UE va exclude serviciile financiare din acordul cu Regatul Unit (presă)

Brexit: UE va exclude serviciile financiare din acordul cu Regatul Unit (presă)

Uniunea Europeană intenționează să excludă sectorul serviciilor financiare din acordul financiar cu Regatul Unit, după Brexit, scrie marți publicația online EUobserver, preluată de Xinhua. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 10:41

Michael Flynn, fost consilier prezidenţial, probabil a încălcat legea refuzând să dezvăluie venituri din Rusia şi Turcia/ Casa Albă a refuzat să colaboreze în anchetă

Michael Flynn, fost consilier prezidenţial, probabil a încălcat legea refuzând să dezvăluie venituri din Rusia şi Turcia/ Casa Albă a refuzat să colaboreze în anchetă

Fostul consilier prezidenţial american pentru Siguranţă Naţională Michael Flynn probabil a încălcat legea prin refuzul de a dezvălui sume primite din Rusia şi Turcia, au anunţat marţi şefii Comisiei de Supraveghere din Camera Reprezentanţilor, citaţi de cotidianul The...

( ) Citeşte tot articolul

Social 26 Aprilie 2017, ora: 10:25

12 specialiști din Republica Moldova au susținut examenul de certificare pentru Diploma Europeană de Sommelier

12 specialiști din Republica Moldova au susținut examenul de certificare pentru Diploma Europeană de Sommelier

12 pretendenți la titlul de sommelier au susținut marți, 25 aprilie 2017, examenul pentru atribuirea certificatului de sommelier european, după ce au urmat un curs de instruire în acest domeniu.

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 09:51

Procuror italian: Organizaţii ce salvează imigranţii din Marea Mediterană ”conspiră” cu traficanţii

Procuror italian: Organizaţii ce salvează imigranţii din Marea Mediterană ”conspiră” cu traficanţii

Carmelo Zuccaro, un procuror italian, a declarat că există dovezi că anumite organizaţii nonguvernamentale sunt în legătură directă cu traficanţii de imigranţi din Libia, informează presa internaţională. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2017, ora: 09:09

CIFRA SĂPTĂMÂNII: 30,6 milioane de dolari

Iată care este cifra săptămânii precedente: 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2017, ora: 09:00

Omul Săptămânii: Maia Morgenstern

Omul Săptămânii: Maia Morgenstern Din editia print

Maia Emilia Ninel Morgenstern s-a născut pe 1 mai 1962 la București. Este o actriță română de teatru și film.  

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:57

Wikipedia îşi lansează site de ştiri: Jimmy Wales, cofondatorul enciclopediei online, anunţă crearea platformei Wikitribune ce va combate fenomenul "fake news"

Wikipedia îşi lansează site de ştiri: Jimmy Wales, cofondatorul enciclopediei online, anunţă crearea platformei Wikitribune ce va combate fenomenul "fake news"

Jimmy Wales, cofondatorul Wikipedia, va lansa platforma de ştiri Wikitribune, care va combina munca jurnaliştilor profesionişti cu cea a voluntarilor, pentru a oferi articole "factuale şi neutre" care ajută la combaterea problemei "ştirilor false" (aşa-numitele...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:56

Reuters: Armata americană dislocă în Coreea de Sud componente ale apărării antirachetă

Reuters: Armata americană dislocă în Coreea de Sud componente ale apărării antirachetă

Armata americană a început să transfere părţi ale sistemului de apărare antirachetă într-un loc planificat de desfăşurare în Coreea de Sud, pe fondul tensiunilor ridicate asupra programelor de rachete nucleare din Coreea de Nord, a informat miercuri agenţia de ştiri...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:55

Senatul american a fost convocat la Casa Albă pentru a discuta despre situaţia din Coreea de Nord

Oficiali de rang înalt ai Administraţiei Donald Trump vor prezenta, miercuri, un raport la Casa Albă privind situaţia din Coreea de Nord, în prezenţa întregului Senat american, relatează site-ul agenţiei Reuters. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2017, ora: 08:53

INS București: Anul trecut, 349.000 de persoane apte de muncă erau inactive şi nu îşi căutau de lucru

INS București: Anul trecut, 349.000 de persoane apte de muncă erau inactive şi nu îşi căutau de lucru

Forţa de muncă potenţială adiţională cuprindea 349.000 de persoane apte de muncă, dar care sunt inactive şi nu-şi caută de lucru, iar ponderea persoanelor subocupate în totalul populaţiei active a fost în anul 2016 de 2,4%, arată datele comunicate marţi de Institutul...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:38

Politică și dragoste la Palatul Elysee

Politică și dragoste la Palatul Elysee

Francezii se pregătesc de o premieră la Palatul Elysee, indiferent de rezultatul alegerilor din 7 mai. Dacă va câştiga Emmanuel Macron, aşa cum indică sondajele de opinie, vor avea cel mai tânăr preşedinte din istoria Hexagonului. Dacă scrutinul va fi câştigat de...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 26 Aprilie 2017, ora: 08:36

Parlamentul de la București, în şedinţă solemnă. Principesa Margareta se va adresa plenului

Parlamentul de la București, în şedinţă solemnă. Principesa Margareta se va adresa plenului

Camera Deputaţilor şi Senatul se întrunesc, miercuri, de la ora 9.00, în şedinţă solemnă comună cu ocazia aniversării centenarului "Iaşi - Capitala Regatului României 1916-1918 şi Oraş al Marii Uniri". La eveniment a fost invitată şi principesa Margareta,...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:32

Avioane americane F-35 au aterizat în Estonia pentru exerciții comune

Avioane americane F-35 au aterizat în Estonia pentru exerciții comune

Două avioane de luptă F-35 americane au aterizat marți în Estonia, unde vor participa la exerciții comune - o premieră în regiune, transmite AFP. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:30

Polonia: Persoane necunoscute au tăiat copaci de pe proprietatea ministrului mediului, autorul legii care a permis defrișări

Polonia: Persoane necunoscute au tăiat copaci de pe proprietatea ministrului mediului, autorul legii care a permis defrișări

Persoane necunoscute 'au tăiat circa 30 de copaci' de pe proprietatea privată a ministrului polonez al mediului, Jan Szyszko, autorul unei legi controversate care a dus la defrișări masive în Polonia, a anunțat marți poliția poloneză, informează AFP. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:29

Peste 130 de replici ale seismului cu magnitudinea de 6,9 produs luni în Chile

Peste 130 de replici ale seismului cu magnitudinea de 6,9 produs luni în Chile

Peste 130 de replici s-au înregistrat în ultimele ore în zona de centru a statului Chile unde luni s-a produs un cutremur cu magnitudinea de 6,9 grade pe Richter, care nu s-a soldat cu victime, dar a provocat pagube materiale, relatează marți EFE. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:27

Aviația turcă lovește luptătorii kurzi sprijiniți de SUA

Aviația turcă lovește luptătorii kurzi sprijiniți de SUA

Armata turcă a anunțat marți uciderea a aproximativ 70 de militanți kurzi în Irak și Siria, transmite Reuters. Aviația militară a Turciei a atacat grupuri afiliate Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK) în regiunea Sinjar din Irak și nord-estul Siriei. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:26

Conflict comercial între SUA și Canada: Președintele Trump și premierul Trudeau își anunță pozițiile

Conflict comercial între SUA și Canada: Președintele Trump și premierul Trudeau își anunță pozițiile

Luni seara, președintele american Donald Trump a impus taxe asupra importurilor de lemn de construcție din Canada, iar marți în zori a scris, cum obișnuiește, un mesaj pe Twitter: "Canada a îngreunat foarte mult afacerile fermierilor noștri din domeniul lactatelor, din...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:24

Atenționare de călătorie: Bulgaria - restricții pe autostrada HEMUS

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care doresc să călătorească în Bulgaria că până joi, ora 17,00, se oprește circulația pe ambele sensuri pe autostrada HEMUS, pe sectorul de drum care leagă Sofia de Yablanitsa (segment al rutei Sofia -...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:22

Venezuela: Protestele fac noi victime, unele companii petroliere își repatriază angajații străini

Venezuela: Protestele fac noi victime, unele companii petroliere își repatriază angajații străini

Pe fondul tulburărilor politice tot mai violente din Venezuela, unele companii petroliere și-au redus și mai mult numărul de angajați străini, afirmă surse informate, citate de Reuters. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2017, ora: 08:17

Șeful CFM, Iurie Topală are statut de BĂNUIT în dosarul parcărilor cu plată din Chișinău

Șeful Întreprinderii „Calea Ferată din Moldova”, Iurie Topală se află acum la sediul Centrului Național Anticorupție, unde este audiat în dosarul trucărilor licitațiilor privind selectarea companieu ce trebuia să amenajeze parcări în capitală. 

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 26 Aprilie 2017, ora: 08:10

De ce să-ţi speli părul cu bicarbonat de sodiu

De ce să-ţi speli părul cu bicarbonat de sodiu

Tot mai multe femei se plâng de produsele pentru îngrijirea părului pe motiv că nu ar fi foarte eficiente. Pentru a redă strălucirea şi volumul podoabei capilare, e nevoie de un singur condiment: bicarbonat de sodiu. 

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 26 Aprilie 2017, ora: 07:13

Fructul care arde grăsimea de pe burtă. Cum trebuie să îl prepari pentru a fi eficient

Fructul care arde grăsimea de pe burtă. Cum trebuie să îl prepari pentru a fi eficient

Dacă vrei să scapi de grăsimea de pe burtă, poţi încerca să consumi avocado. Iată cum trebuie să îl prepari astfel încât să te ajute să scapi de această problema. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2017, ora: 18:25

Premierul Filip: Celula de criză rămâne în continuare până ce nu sunt curățate toate străzile

Prim-ministrul Pavel Filip a dat indicații șefului Serviciului Protecție Civilă și Situații Excepționale, Mihail Harabagiu, să apeleze fiecare primar din raioane, inclusiv și din municipiul Chișinău, pentru a afla de ce forțe au nevoie în scopul deblocării mai rapide a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2017, ora: 17:57

Festival filmului american începe la Chișinău

Festival filmului american începe la Chișinău

Ambasada Statelor Unite ale Americii invită publicul la cea de-a unsprezecea ediţie a Festivalului filmului american, care se va desfășura la Centrul cultural Odeon în perioada 26 aprilie - 1 mai. Intrarea la toate proiecțiile este liberă, transmite IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2017, ora: 17:45

Echipa națională de fotbal feminin și-a aflat adversarele

Echipa națională de fotbal feminin și-a aflat adversarele

Lotul național de fotbal feminin și-a aflat, astăzi, partenerele de întrecere în runda a doua preliminară a Campionatului Mondial-2018, relatează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 25 Aprilie 2017, ora: 17:37

Serviciile municipale au primit finanțări pentru lichidarea consecințelor calamităților

Pentru lichidarea consecințelor calamităţilor naturale din 20-21 aprilie, din Fondul de rezervă al municipiului Chişinău va fi alocată, la această etapă, suma de 11,7 milioane lei. Sursele financiare au fost distribuite serviciilor şi întreprinderilor municipale, transmite IPN

( ) Citeşte tot articolul


Constantin Tănase 26 Aprilie 2017, de Constantin Tănase

Unsul Huntei

„Politicianul de rasă” Diacov, obosit și roșu la față, a spus într-un acces de sinceritate că Parlamentul e „incompetent și impotent”, iar deputații sunt niște „amărâți”. Ciudat, dar nici un deputat nu s-a supărat și nu i-a cerut socoteală pentru...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 26 Aprilie 2017, de Moni Stănilă

Primăvara a început cum trebuie

Am avut la Chișinău un început de primăvară culturală. Evenimente pe toate gusturile, în diferite locații. Eu voi aminti doar câteva, cele la care am participat.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 26 Aprilie 2017, de Dorin Galben

Vă rog frumos, încetați să ne prostiți în halul ăsta!

În ultimele săptămâni am impresia că au fost mai multe rețineri pentru abuz de putere și acte de corupție decât a avut Republica Moldova de la independență încoace. Observ o groază de lume care jubilează, că vezi Doamne s-au apucat oamenii legii să-i pună la dubă pe cei care au...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 25 Aprilie 2017, de Lia Ciutac

Se fac economii pe sănătatea cetățenilor

Săptămâna trecută am fost în vizită la medicul de familie. Pentru că sunt un pacient responsabil și prefer să previn decât să tratez, în fiecare an trec controlul medical anual fără ca să aștept să mă doară ceva. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 24 Aprilie 2017, de Georgeta Carasiucenco

Să se mute Dodon la Moscova

Președintele Igor Dodon a anunțat că va participa la parada din Piața Roșie pe 9 mai, la Moscova. Va fi a treia oară de când președintele actual al Republicii Moldova întreprinde o vizită în Federația Rusă.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Aprilie 2017, de Moni Stănilă

Învierea de obște

Cea mai importantă sărbătoare a creștinismului e Învierea Domnului. Nașterea Sa doar anunța mântuirea omului prin faptul că Dumnezeu S-a făcut om, dar prin patimile și ridicarea din morți, Hristos omoară în trupul Său moartea și păcatul.  

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 21 Aprilie 2017, de Irina Tabaranu

O metodă eficientă să scapi de birocrație