Astăzi 26 Noiembrie 2014, Miercuri - Ultima actualizare la ora 11:35
Abonamente

Carte 22 Mai 2011, ora 15:21

Un critic pe săptămânăRadmila Popovici-Paraschiv - Acorduri poetice în melodia debutului

Marime Font

Foto: voceabasarabiei.net

 

 

 
Chişinău
-3°
Hânceşti
-3°
Tiraspol
-3°
Chişinău 26 Hânceşti 27 Tiraspol 27

 

Un imperativ interior a îndemnat-o pe Radmila Popovici-Paraschiv (foto), după ce mai mulţi ani la rând, în calitate de textier, a avut o prestanţă apreciabilă pe piaţa muzicală autohtonă, să pună la dispoziţia publicului o altă faţă a vocaţiei sale poetice.  

Volumul Mi-s, un debut cu un număr impunător de poeme, ne convinge că într-o societate ca a noastră, devenind tot mai de consum, autoarea nu ascultă doar de reţeta succesului imediat şi că poezia sa are alte mobiluri decât potrivirea la gustul, nu neapărat mediocru, al celor deschişi în exclusivitate muzicii de divertisment. Faptul că orice cântec, fie şi din domeniul muzicii uşoare, nu rezistă la prima rafală de timp - dacă melodia nu este susţinută de un text poetic cu intensitate vizionară şi densitate imaginativă - constituie un subiect demn de o analiză aparte. Pentru moment, vom aborda acest volum de poezie dincoace de hopul interdisciplinar, pe dimensiunea literară.
Poezia Radmilei te încadrează imediat pe traseul simbolic al iniţierii personale, jalonat în zigzagul tensionat al întrebărilor fundamentale – „mi-s” ori „n…uusss”. Calitatea expresiei te cucereşte de la primele texte ce anunţă, aşa cum era de aşteptat, o călătorie poetică în misterul fiinţei: „Mi-s luntre / pe apă de gânduri plutesc - / nu-s unsă, străpunsă încet putrezesc / Mi-s grotă / din ţurţuri îmi picură ser - / şuviţe durabile pentru reper…/ Mi-s urmă / stelară călcată de tot / mă sapă, mă ară un timp idiot… / Femeie mi-s / Cine m-a vrut, blestemat / să zacă în mine / să… / Mi-s de păcat” („Mi-s”). (…)

Mai aproape structural de poetica explorărilor de profunzime, fără a renunţa la figuri, tropi şi rimă, Radmila se racordează la noua sensibilitate în registrul poetizării corporalului. Se poate spune, în fapt, că autobio(ego)grafia poetică a acestui volum se compune din expresii ale multiplelor ipostaze ale eului, determinate de abordarea relaţiei trup-suflet şi trup-literă. Pentru a cunoaşte fiinţa, poeta îşi face vizite repetate („îmi pipăi întâmplarea care sunt”), iar poezia e văzută ca o scriere cu sine, ca o extensie a senzorial-corporalului în pagină. Spectacolul dezmembrării progresive în pagină („mă deformez în umede cuvinte”) consacră o undă lirică care, posibil, merită a fi explorată mai mult pe viitor. (…) De fapt e vorba de frustrări eterne: stigmatul neîmplinirii, trecerea timpului, pierderea frumuseţii juvenile, căutarea căldurii şi protecţiei bărbatului, diferite fiind doar exteriorizările imagistice. În acest sens, merită atenţie mai ales acele dansuri existenţiale în ritm de vals şi de tangou, asemuind feminitatea cu muzicalitatea. De aici nu mai e mult până la contopirea totală a sinelui cu textul poeziei: „Agaţă-mă de-un semn de întrebare/ întors de-afirmative // Subliniază-mă ca pe-o eroare / din frazele pasive” (Semnată).
Aceste acorduri fixează un imaginar şi un stil ale unei experienţe poetice care trebuie să aibă continuitate. Cititorul le acreditează, dar mai are, cel puţin, „opt cereri”!


Aliona Grati, critic literar



blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 26 Noiembrie 2014, ora: 11:23

Doi pompieri au decedat într-un incendiu izbucnit într-un centru comercial din Telenești

Doi pompieri au decedat într-un incendiu izbucnit într-un centru comercial din Telenești

Doi pompieri și-au pierdut viața într-un incendiu izbucnit, într-un centru comercial din Telenești.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 Noiembrie 2014, ora: 11:23

(BOMBĂ) UE și SUA vor să-i convingă pe comuniștii de la Chișinău să participe la o mare coaliție de guvernare

(BOMBĂ) UE și SUA vor să-i convingă pe comuniștii de la Chișinău să participe la o mare coaliție de guvernare

Există o tendință, acum, a Uniunii Europene și a Statelor Unite, prin emisari mai mult sau mai puțin subtili, să-i convingă pe comuniștii de la Chișinău să participe la o mare coaliție, împreună cu ceilalți, pentru a face digerabilă Europa, în primul rând cu...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 26 Noiembrie 2014, ora: 11:22

Pentru Basarabia FĂRĂ VORONIN

Pentru Basarabia FĂRĂ VORONIN

La mai bine de cinci ani de la primăvara basarabeană, nimic nu a oprit ca memoria eroilor, a tinerilor ce și-au dorit o Basarabie europeană în hotarul românesc să nu fie iarăși întinată de „întâistătătorul” Vladimir Voronin. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Noiembrie 2014, ora: 11:14

O șoferită și-a găsit mașina parcată în fața casei sale de la Botanica făcută SCRUM (GALERIE FOTO)

O șoferită și-a găsit mașina parcată în fața casei sale de la Botanica făcută SCRUM (GALERIE FOTO)

O femeie care și-a parcat mașina în fața casei, a găsit-o a doua zi făcută scrum. Incendiul a avut loc pe bulevardul Dacia 5, în jurul orei 03:00. La faţa locului au mers pompierii şi poliţia.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 Noiembrie 2014, ora: 11:00

"Fulger" a descins la domiciliul unui activist Antifa (FOTO)

"Fulger" a descins la domiciliul unui activist Antifa (FOTO)

Unitatea de poliţie cu destinaţie specială "Fulger" a descins în această dimineaţă, 26 noiembrie, la domiciliul lui Mihail Amerberg, activist Antifa.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 Noiembrie 2014, ora: 10:28

Fostul director al SIS dezvăluie: Renato Usatîi mi s-a lăudat că are relații cu serviciile secrete ruse

„Renato Usatîi este o persoană parașutată în Republica Moldova și eu vă spun asta în cunoștință de cauză. Eu nu presupun, dar știu cu siguranță dintr-o discuție personală (n.r. - cu Usatîi) că acesta are relații cu serviciile speciale ale Federației...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 26 Noiembrie 2014, ora: 10:20

(RĂZBOI ÎN UCRAINA) Teroriștii au atacat de 50 de ori forțele ucrainene în ultimele 24 de ore

(RĂZBOI ÎN UCRAINA) Teroriștii au atacat de 50 de ori forțele ucrainene în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 50 de atacuri din partea teroriștilor pro-ruși către pozițiile ucrainene în direcția Lugansk – 16 ori, Donețk – 16 ori și Debalițevo – 15 ori.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 26 Noiembrie 2014, ora: 09:39

Liberalii anunță că sunt deschiși pentru o coaliție cu partidele pro-europene după alegerile de duminică

Liberalii anunță că sunt deschiși pentru o coaliție cu partidele pro-europene după alegerile de duminică

Liderul Partidului Liberal, Mihai Ghimpu susține că formaţiunea pe care o conduce este dispusă să facă o alianţă postelectorală de guvernare cu partidele pro-europene ale actualei puteri, asta în ciuda faptului că au avut divergenţe în trecut.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Noiembrie 2014, ora: 09:24

Trei judecători din Orhei, Ialoveni și Chișinău au obținut calificativul ”INSUFICIENT” la evaluarea performanțelor

Trei judecători din Orhei, Ialoveni și Chișinău au obținut calificativul ”INSUFICIENT” la evaluarea performanțelor

Trei judecători au obținut calificativul ”insuficient” în cadrul evaluării performanțelor. Potrivit portalului Magistrat, unul este judecător la Curtea de Apel Chișinău în timp ce alții doi activează în cadrul Judecătoriilor Orhei și Ialoveni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Noiembrie 2014, ora: 09:14

Kievul acuză Rusia că trimite întăriri militare proaspete separatiştilor pro-ruşi

Kievul acuză Rusia că trimite întăriri militare proaspete separatiştilor pro-ruşi

Ucraina a acuzat din nou Rusia că ar trimite întăriri militare proaspete separatiştilor pro-ruşi din est.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 26 Noiembrie 2014, ora: 08:55

ALEGERI în R. MOLDOVA: Revoluţia Facebook se mută la Chişinău? Moldovenii din diaspora pot decide dacă ţara lor merge cu Europa sau cu Rusia

ALEGERI în R. MOLDOVA: Revoluţia Facebook se mută la Chişinău? Moldovenii din diaspora pot decide dacă ţara lor merge cu Europa sau cu Rusia

Cetăţenii Republicii Moldova sunt aşteptaţi duminică la urne, pentru a vota în cadrul alegerilor legislative care vor decide configuraţia viitorului Parlament, a următorului Guvern şi, în 2016, inclusiv numele preşedintelui ţării. 

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 26 Noiembrie 2014, ora: 08:37

(DECLARAȚIE) Sancțiunile împotriva Rusiei, necesare până când Moscova va contribui la soluționarea crizei din Ucraina

(DECLARAȚIE) Sancțiunile împotriva Rusiei, necesare până când Moscova va contribui la soluționarea crizei din Ucraina

Deocamdată nu a sosit timpul pentru anularea sancțiunilor împotriva Rusiei. De această părere este cancelarul federal al Germaniei, Angela Merkel. 

( ) Citeşte tot articolul

Auto 26 Noiembrie 2014, ora: 08:30 de Dorin Galben

Cât costă să-ți cumperi și să întreții o mașină în R. Moldova?

Cât costă să-ți cumperi și să întreții o mașină în R. Moldova? Din editia print

Sunt multe persoane care adună bani, mai mulți ani la rând, ca să-şi cumpere o maşină. Majoritatea nu se gândesc, din timp, cam cât costă s-o întreții după ce o cumperi. În multe cazuri taxele, impozitele şi multe alte plăţi costă mai mult decât...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Noiembrie 2014, ora: 08:20

Armata americană trimite tancuri în România

Armata americană trimite tancuri în România

Armata americană va trimite aproximativ 150 de tancuri şi vehicule blindate în mai multe state membre ale NATO. O parte dintre acestea vor staţiona în ţări din Europa de Est, printre care România, pentru a participa la exerciţii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Noiembrie 2014, ora: 08:20

Noi facem TIMPUL: Silvia Strătilă

Noi facem TIMPUL: Silvia Strătilă Din editia print

La rugămintea mai multor cititori, începând cu ediția aniversară a ziarului, vă vom prezenta echipa ziarului TIMPUL.

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Noiembrie 2014, ora: 08:14

Vicepreşedintele american, Joe Biden l-a felicitat pe Klaus Iohannis pentru câştigarea alegerilor

Vicepreşedintele american, Joe Biden l-a felicitat pe Klaus Iohannis pentru câştigarea alegerilor

Președintele ales, Klaus Iohannis, a fost sunat de vicepreşedintele american, Joe Biden, care l-a felicitat pentru victoria în alegeri. Potrivit acestuia, rata de participare impresionantă reprezintă un indiciu al unei democraţii puternice şi sănătoase, arată un comunicat al Casei...

( ) Citeşte tot articolul

Carte 26 Noiembrie 2014, ora: 08:04 de Ana Gherciu

Cine mai citește în Moldova?

Cine mai citește în Moldova? Din editia print

Piața cărții din Republica Moldova descurajează editorii și librarii tot mai mult pe an ce trece. Iar dacă lansarea de carte este în vestul continentului un eveniment cultural important, atunci aici lansările sunt trecute cu vederea atât de presă, de autorități, cât...

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 26 Noiembrie 2014, ora: 08:00

Campania EU Votez Pro-Europeni! a ajuns la Soroca

Campania EU Votez Pro-Europeni! a ajuns la Soroca

În zilele de 24 și 25 noiembrie, Asociația Convergențe Europene și AC Pro-Basarabia și Bucovina au adus campania EU Votez Pro-Europeni! în orașul Soroca.

( ) Citeşte tot articolul

Carte 26 Noiembrie 2014, ora: 07:00

Lansare de carte Trecuturile greco-romane ale Basarabiei vor fi discutate la Librăria din Centru

Trecuturile greco-romane ale Basarabiei vor fi discutate la Librăria din Centru

Joi, 27 noiembrie, la ora 18.15, la Librăria din Centru (bdul Ștefan cel Mare nr.126) din Chișinău, va avea loc lansarea volumului Antichitatea greco-romană la Nistrul de Jos și în teritoriile învecinate de Ion Țurcanu, apărut la Editura Cartier în colecția Cartier...

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 26 Noiembrie 2014, ora: 06:33

Autoritatea Europeană pentru Protecţia Datelor

Autoritatea Europeană pentru Protecţia Datelor Din editia print

Autoritatea Europeană pentru Protecţia Datelor a fost creată în 2001. Aceasta asigură că instituţiile şi organismele UE respectă dreptul la intimitate al cetăţenilor atunci când prelucrează datele cu caracter personal.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 26 Noiembrie 2014, ora: 05:22 de Iurie Colesnic

În culisele Istoriei PĂZEȘTE-MĂ, DOAMNE, DE PRIETENI...

PĂZEȘTE-MĂ, DOAMNE, DE PRIETENI... Din editia print

Cine își imaginează că în 1917-18 lupta pentru școala națională a fost ușoară greșește amarnic. A fost o luptă pe viață și pe moarte dusă de primii apostoli ai învățământului în limba română.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 25 Noiembrie 2014, ora: 18:02

Franța amână livrarea primei nave Mistral către Rusia; supărat, un deputat rus propune renunțarea la vinurile franțuzești

Franța amână livrarea primei nave Mistral către Rusia; supărat, un deputat rus propune renunțarea la vinurile franțuzești

 Franța a anunțat marți amânarea "până la noi ordine" a livrării primei nave de luptă Mistral comandate de Rusia, livrare suspendată de către Paris până la o rezolvare a crizei din Ucraina, relatează AFP, citată de Agerpres.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 25 Noiembrie 2014, ora: 17:55

Preţul petrolului ar putea scădea la 60 de dolari pe baril dacă OPEC nu va reduce producţia

Preţul petrolului ar putea scădea la 60 de dolari pe baril dacă OPEC nu va reduce producţia

Preţul petrolului ar putea scădea la 60 de dolari pe baril dacă membrii OPEC nu vor conveni reducerea semnificativă a producţiei, la reuniunea de săptămâna viitoare de la Viena, potrivit reprezentanţilor unor fonduri de investiţii, citaţi de Reuters, scrie Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 25 Noiembrie 2014, ora: 17:28

Veaceslav Negruța: Dacă în Ucraina Rusia a aplicat forţa şi tancul, în Republica Moldova a folosit o tactică inteligentă şi atentă

Veaceslav Negruța: Dacă în Ucraina Rusia a aplicat forţa şi tancul, în Republica Moldova a folosit o tactică inteligentă şi atentă

Banca de Economii este „controlată de către un aşa-numit investitor strategic din Rusia, care, de fapt, controlează fluxurile financiare a întregului sistem bugetar”, afirmă fostul ministrul al Finanțelor, Veaceslav Negruța.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Noiembrie 2014, ora: 17:00

Klaus Iohannis vine la Chișinău

Klaus Iohannis vine la Chișinău

Președintele ales al României Klaus Iohannis va efectua vineri o vizită la Chișinău la invitația președintelui Republicii Moldova Nicolae Timofti.

( ) Citeşte tot articolul

 


Bună Dimineața 26 Noiembrie 2014, de Ana Gherciu

Respectul neargumentat față de bătrâni

Să vă spun o istorie despre Ionică. El este elev în clasa a III-a, mai face câte o năzbâtie, dar per general e cuminte, mai ia câte un 7 la matematică, dar de obicei învață bine, își iubește și respectă rudele, dar se mai rățoiește uneori la bunelu’ fiindcă e...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 26 Noiembrie 2014, de Moni Stănilă

Ceasul al 11-lea

Ne apropiem de 30 noiembrie şi parcă e prea multă linişte. O linişte care mă pune pe gânduri. Ce se întâmplă cu politicienii noştri? Oraşul nu mai e tapetat de sus până jos cu afişe. E o linişte de parcă se cunoaşte deja învingătorul. În Ucraina au câştigat...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 25 Noiembrie 2014, de Lia Ciutac

La spital te îmbolnăvești văzând cu ochiul

Una dintre greutățile vieții este să ai grijă de sănătatea ta. În sistemul nostru în continuă perfecționare, fiecare are istoria sa de luptă pentru dreptul de a fi sănătos. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Noiembrie 2014, de Marin Basarab

Un mare respect pentru națiunea română de pretutindeni

În secolul XXI este imposibil să limitezi o națiune la granițele ei geo-politice. Românii nu sunt doar în România, românii sunt peste tot în lume, pe toate continentele și în mai toate țările. Ce este mai important, așa dispersați cum sunt prin lume, românii...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 Noiembrie 2014, de Constantin Tănase

Eu m-am săturat de acești „părinți”

Deoarece cum spunea clasicul, tot românul se naște poet (iar moldovenii sunt și ei un fel de români), politicienii naționali au imaginație de barzi și, când se încurcă în noțiuni politice, trec la figuri de stil, cea mai la modă figură de stil pe care o folosesc azi este...

() Citeşte tot articolul

Atitudini 24 Noiembrie 2014, de Silviu Tănase

Cine a distrus imaginea actualei guvernări?

Pericolul real al revenirii la putere a agenților de influență ai Kremlinului a creat panică în actuala elită de la putere. Așa cum pentru R. Moldova este vital să rămână pe o orbită proeuropeană, pentru actualii politicieni menținerea la putere este o problemă de viață și de moarte. 

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 Noiembrie 2014, de Octavian Țâcu