Astăzi 27 Iulie 2017, Joi - Ultima actualizare la ora 09:50
Abonamente

Opinii & Editoriale 15 Aprilie 2017, ora 08:55    Din editia print

Marime Font

Somn ușor în noaptea de Paști!

 „Hai să mâncăm și să bem binișor până dimineață și pe urmă ne-om duce să sfințim pasca.”
„Hristos a fost un om înțelept, dar el nu putea să învie. Astea-s povești la fel de gogonate ca și cea despre nașterea lui din fecioară.”
„Mie nu-mi place să mă duc și să stau toată slujba la biserică. Eu mă duc numai să sfințesc pasca și vin acasă, dar în biserică nu intru, pentru că mă enervează popii.”
„Dumnezeu e o teorie pentru proști.”
„Stai să-mi vopsesc buzele, că mă duc la sfințit pasca.”
„Astăzi e Paștele, dar nu Învierea lui Hristos. Eu n-am nimic cu Hristos și nici nu vreau să aud de el. În el cred numai popii lacomi și babele proaste. Fă femeie, dă-mi mai repede pasca ceea, că popa o să se ducă acasă.”
„Biserica fură bani de la oameni și nu plătește impozite. De aia preoții îs așa de grași.”
„Hai să sfințim pasca la catedrală ca să-l vedem pe Dodon.”
„E absurd să te spovedești unui preot, care îți este străin. Mai bine te spovedești unui prieten, care, crezi tu, îți este mai apropiat.”
„La biserica asta nu-i bine de dus, fiindcă popa are Jeep, dar noi n-avem nici bicicletă.”
„Eu nu mă împărtășesc niciodată, ca să nu mă molipsesc de vreo boală de la lingurița aceea.”
„Hai că merg și eu la sfințit pasca, poate agățăm vreo gagică.”

a

 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

O chepcă nouă

Dacă gândiți așa, stați frumușel acasă în noaptea de Paști. Nu are niciun sens să vă duceți la biserică pentru a sfinți pasca, dacă nu credeți în sfințenia ei. De ochii lumii ați putea face și altceva, de exemplu să vă cumpărați o chepcă nouă și să vă făliți cu ea prin oraș.

Și a doua zi să mâncați și să beți, fiindcă e sărbătoare și trebuie să răsune muzica. Iar când ciocniți ouăle, mai bine să nu ziceți „Hristos a înviat”, cu atât mai puțin „Adevărat a înviat”, dacă nu credeți în el și cu alte ocazii chiar vă distrați de numele lui. Fiți corecți cu voi înșivă, dacă vă respectați și vreți să vă bucurați inclusiv de stima apropiaților voștri.



Eu am avut un prieten ateu pur sânge. El toată viața a făcut bancuri pe seama creștinilor și de Paști se ducea la sfințit pasca numai la insistența nevestei sale. Întorcându-se acasă, el se distra copios pe seama popii și a cântecelor bisericești. Era un om destul de avut, practic nu ducea lipsă de nimic. Dar când viața i s-a părut cea mai frumoasă, s-a îmbolnăvit de cancer. A cheltuit o sumedenie de bani pe la medici din toate țările, dar nu a reușit să se trateze. Păcat. Și a murit în chinuri groaznice acasă la el. Înainte de a nu mai fi, prietenul meu i-a spus soției sale: „Dumnezeu a fost toată viața lângă mine, dar eu mi-am bătut joc de el. Acum îi simt pedeapsa.”

Îmbată-te și dormi

Nu vreau să zic că toți necredincioșii vor păți așa, Doamne păzește. Și nici că biserica are de suferit ca urmare a atitudinii acestora față de ziua Învierii. În realitate, de suferit au numai omănașii ăștia. Pentru că chiar de vor trăi o sută de ani și vor muri de bătrânețe, sufletul le va rămâne neîmpăcat. E ca și cum ai gusta din dragostea unei persoane care te repugnă, când simți până în măduva oaselor rușinea aia de tine însuți. Și, doi la mână, ești o ființă fără demnitate, fiindcă necredința ta este falsă. Dar cel mai important este altceva: nici nu știi cum Dumnezeu, și raiul, și iadul ar putea să existe. Atunci ai ars-o, te-ai făcut praf. De aceea, pentru orice eventualitate, păzește-te și nu te juca cu el. Lasă-l în pace, chiar dacă-i zi de Paști. Îmbată-te, distrează-te și dormi.

În ultimul timp, de când biserica este atacată prin toate mijloacele posibile la nivel mondial și toate viciile sunt ridicate la nivel de valori fundamentale, tot mai mulți oameni obișnuiesc să apeleze la preoți doar în trei cazuri: când se căsătoresc, când li se naște vreun copil și când mor. În ultimul caz, firește că nu ei se adresează la biserică, ci rudele lor. Unii dintre aceștia solicită să le fie săvârșire cele trei taine bisericești: cununia, botezul și prohodul, doar pentru a se supune tradiției. Cunosc, de exemplu, chiar și un satanist, care și-a cununat finii fără niciun regret la o biserică din Chișinău. Dar între aceste evenimente și umblatul la biserică de Paști cu torba plină există o mare diferență. În primul caz, tu devii membru al bisericii, indiferent de motivele pentru care o faci. Iar în al doilea caz, te iei în derâdere pe tine, și apoi pe Dumnezeu. Și dacă el există, totuși, acest joc este foarte periculos. Dacă Dumnezeu nu există, tu te faci de râs mai întâi de toate în fața conștiinței tale. Ești un fel de Dodon, care-și schimbă opțiunile după cum plouă cu bani și amăgește de-i scapără cerul gurii.

„Poate mă ajuți să mă fac popă?”

Fiind născut într-o familie creștină și având mulți cunoscuți în rândul clerului, cunosc mult mai bine decât criticii bisericii în ce măsură a scăzut moralitatea în ultimul timp printre preoții și unii ierarhi nu numai de la noi. Când aud unele istorii incredibile despre slujitorii celor sfinte, îmi amintesc deseori de bunul meu Eugen Cioclea, și el ateu convins, care într-o zi m-a întrebat: „Băi zăpăcitule, știi că mor de foame, poate mă ajuți cumva să mă fac popă?”. Eu îi spuneam că e bâlbâit și că n-o să poată predica. Cioclea s-a conformat situației, dar m-a învățat o lecție - că unii preoți îmbracă sutana cu alt scop.

La fel de bine știu că din cauza acestora și a luxului în care se scaldă unii dintre ei, crește sminteala în rândul oamenilor simpli. Cum poți să ai încredere pe bună dreptate în asemenea oameni? Întrebarea e foarte logică și corectă, însă contează și răspunsul. Eu nu-s sigur că sunt mai bun decât ei. Dar tu ești sigur că popa e mai păcătos decât tine? Chiar să fie și așa, eu, bunăoară, când mă duc la biserică, nu merg la popă și nici nu mă rog lui. Eu nici nu mă mărturisesc lui, ci lui Dumnezeu. Popa e intermediarul, care poate și să doarmă când tu vorbești, pentru că Dumnezeu te ascultă și îți descoperă pocăința, dacă îți pare rău într-adevăr de păcatele tale. Și când comunic cu un preot, eu nu discut cu omul, ci cu puterea care i-a fost dată în momentul hirotonirii de a lega și a dezlega. Nu mă interesează, deci, persoana, ci evenimentul. Și dacă credem în Dumnezeu, noi ne închinăm bisericii lui, în ciuda tuturor pietrelor care zboară în număr tot mai mare asupra ei atât din interior, cât și din exterior. Dar dacă nu credem, în zadar ne umplem sacoșa cu pârjoale și ouă  în noaptea de Paști. Din asta riscăm să nu câștigăm nimic. În schimb, să avem o noapte pierdută aiurea. Pentru că Dumnezeu, fie că există, fie că nu, nu e o jucărie. Dacă vreți să fiți liniștiți, vă doresc „somn ușor” în cazul în care nu-l iubiți și disprețuiți popii, sau „Hristos a înviat” în cazul în care, de bine de rău, nu v-ați dezis de El.

P.S. pentru Karlik. Mâine, a doua zi de Paști, se împlinesc doi ani de când am scris articolul acela despre Paștele Blajinilor, care ne-a împins unul spre altul. Poate e timpul să murim și noi, dacă tu ai îngropat toți morții?
 

Un articol de: Pavel Păduraru Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 09:43

Prima victorie şi primul gol pentru Echipa lui Hagi în cupele europene (VIDEO)

Prima victorie şi primul gol pentru Echipa lui Hagi în cupele europene (VIDEO)

Formaţia FC Viitorul a învins, miercuri seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa cipriotă APOEL Nicosia, în prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Este prima victorie a constănţenilor în cupele europene, iar Cristian Ganea a marcat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 09:04

Partidul lui Saakaşvili adună oamenii pe Maidan

Partidul lui Saakaşvili adună oamenii pe Maidan

Partidul creat de Mihail Saakașvili „Mișcarea Forțelor Noi “ invită toți doritorii să vină pe Piața Independenței din Kiev pentru a protesta împotriva actualei guvernări ucrainene. Potrivit unui mesaj pe pagina de Facebook a  partidului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:51

Noul program de miliarde a Guvernului: Prima casă

Noul program de miliarde a Guvernului: Prima casă

Cabinetul de miniștri a aprobat conceptul Programului de stat Prima casă, prin care vrea să faciliteze accesul persoanelor fizice, în special a tinerelor familii, la creditele ipotecare, prin garantarea parțială a acestora de către stat. Valoarea acestuia este de peste un miliard de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:43

Farit Muhametşin, avertizat de MAE să nu participe la manifestaţiile din Transnistria. Ce va face ambasadorul

Farit Muhametşin, avertizat de MAE să nu participe la manifestaţiile din Transnistria. Ce va face ambasadorul

Ambasadorul Federaţiei Ruse la Chişinău, Farit Muhametşin, a fost convocat miercuri, 26 iulie, la Ministerul Afacerilor Externe, pentru a i se transmite că intenţia delegaţiei ruse de a participa la manifestaţiile din Transnistria cu ocazia aniversării a 25 de ani de la începutul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:37

Cine sunt membri ai Comisiei pentru decernarea Premiului Național revocați din funcție

Cine sunt membri ai Comisiei pentru decernarea Premiului Național revocați din funcție Din editia print

În contextul reorganizării cabinetului de miniștri, doi membri ai Comisiei pentru decernarea Premiului Național au fost revocați. Pentru a asigura funcționarea Comisiei s-a propus ca Ruxanda Glavan să fie înlocuită cu Stela Grigoraș, numită în fruntea Ministerului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:31

De unde se informează Igor Dodon: „Le frunzăresc când reușesc”

De unde se informează Igor Dodon: „Le frunzăresc când reușesc”

Igor Dodon urmărește noutățile din Republica Moldova și se documentează din mai multe surse, totuși este categoric împotrivă la ceea ce se întâmplă la postul public Moldova 1. Despre acest fapt a declarat șeful statului în cadrul unei întâlniri cu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:20

Poroşenko i-a retras cetăţenia ucraineană fostului aliat politic Mihail Saakaşvili. Fostul lider de la Tbilisi riscă să fie extrădat în Georgia

Poroşenko i-a retras cetăţenia ucraineană fostului aliat politic Mihail Saakaşvili. Fostul lider de la Tbilisi riscă să fie extrădat în Georgia

Petro Poroşenko, preşedintele Ucrainei, i-a retras cetăţenia ucraineană fostului aliat Mihail Saakaşvili, în cadrul unei manevre surprinzătoare percepută ca fiind o tentativă de blocare a aspiraţiilor politice ale fostului preşedinte georgian, relatează site-ul agenţiei Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 27 Iulie 2017, ora: 08:13

O premieră şi o avertizare de la Banca Naţională

O premieră şi o avertizare de la Banca Naţională

Pe 26 iulie 2017, Banca Națională a Moldovei a transmis în premieră în direct prezentarea de către Vladimir Munteanu, prim-viceguvernator al BNM, a deciziei de politică monetară. Şedinţa Comitetului executiv al BNM la care s-a adoptat decizia a fost însă închisă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:09

Netanyahu vrea să expulzeze biroul Al Jazira din Israel

Netanyahu vrea să expulzeze biroul Al Jazira din Israel

 Premierul israelian Benjamin Netanyahu a anunțat miercuri că nu mai vrea ca Al Jazira - cu sediul în Qatar - să aibă un birou pe teritoriului statului Israel, întrucât acesta ar inflama spiritele în privința locurilor sfinte, relatează France Presse.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:02

METEO: Averse cu grindină şi ploi de scurtă durată

METEO: Averse cu grindină şi ploi de scurtă durată

 Astăzi se aşteaptă cer variabil. Ziua, pe arii extinse vor cădea ploi de scurtă durata. Spre seară izolat averse cu grindină. Presiunea atmosferică va fi scăzută. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 07:55

Limitări de circulație prin punctul de trecere Palanca, începând de pe 31 iulie

Limitări de circulație prin punctul de trecere Palanca, începând de pe 31 iulie

În legătură cu desfășurarea lucrărilor de reconstrucție a punctului comun de trecere a frontierei ”Palanca”, Poliția de Frontieră și Serviciul Vamal informează participanții la traficul transfrontalier despre instituirea, din data de 31 iulie a.c., a unor restricții...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 27 Iulie 2017, ora: 07:52

Datoriile la salarii depășesc în Transnistria suma de 2 milioane de dolari

Datoriile la salarii depășesc în Transnistria suma de 2 milioane de dolari

Restanțele salariale în regiunea separatistă transnistreană s-au majorat pe parcursul lunii iunie cu 3,6 milioane de ruble transnistrene, depășind la începutul lui iulie cifra de 31,8 milioane de ruble, echivalent cu 2,1 milioane de dolari.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 07:50

Bruxelles este îngrijorat în legătură cu noile sancțiuni ale SUA împotriva Rusiei

Comisia Europeană și-a exprimat miercuri într-un comunicat ‘îngrijorarea’ după adoptarea de către Congresul american a unor noi sancțiuni împotriva Rusiei, transmite AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 07:35

Opinie: Republica Moldova riscă izolarea internațională

Opinie: Republica Moldova riscă izolarea internațională

Republica Moldova riscă să fie izolată internațional din cauza politicii guvernării de la Chișinău. Declarația a fost făcută de directorul Colegiului Național de Informații din România, Iulian Fota, în cadrul emisiunii „Punctul pe azi” de la postul de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 07:32

Zeci de demnitari cu averi ascunse pot scăpa nepedepsiți

Zeci de demnitari cu averi ascunse pot scăpa nepedepsiți

Noile prevederi ale legilor care fac parte din „pachetul de integritate” obligă candidații la funcția de șef al Autorității Naționale de Integritate (ANI) să fie verificați de Serviciul de Informații și Securitate (SIS) – dacă au fost sau nu colaboratori ai KGB sau...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 07:29

Petitie online pentru ca Denisa sa apara in Calendarul Crestin Ortodox

Petitie online pentru ca Denisa sa apara in Calendarul Crestin Ortodox

Moartea fulgerătoare a Denisei Răducu la doar 27 de ani a şocat pe toată lumea.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 06:52

Belarus și costul financiar al prieteniei cu Rusia

Belarus și costul financiar al prieteniei cu Rusia Din editia print

Dincolo de orice afirmații venite din partea oficialilor ruși, Moscova resimte destul de puternic sancțiunile economice impuse de Occident, iar acest lucru este oglindit inclusiv în politica sa externă.

( ) Citeşte tot articolul

Social 27 Iulie 2017, ora: 06:46 de Ana Marchitan

Ce-ar schimba diaspora în Republica Moldova

Ce-ar schimba diaspora în Republica Moldova Din editia print

Tot mai mulți conaționali aleg să-și construiască un viitor departe de hotarele Republicii Moldova. O bună parte dintre aceștia sunt tineri care au un potențial fizic și intelectual enorm, pe care statul îl pierde, fără ca măcar să încerce să-l valorifice. În...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 06:37

Cât de deștept ești? Problema din imagine sigur te va păcăli

Cât de deștept ești? Problema din imagine sigur te va păcăli

Dacă până acum credeai că ești expert în matematică, această problemă sigur te va zăpăci de cap. Totuși, cerința nu este chiar atât de complicată precum pare și poate fi rezolvată rapid, chiar și de un copil care abia a învățat să adune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 06:35

Mulți oameni au acest semn pe mâini. Află de ce e specială steaua din palme

Mulți oameni au acest semn pe mâini. Află de ce e specială steaua din palme

Printre semnele particulare pe care le analizează chiromanția se numără și steaua din palme.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 27 Iulie 2017, ora: 06:27

Durere la tâmple. Este periculoasă?

Durere la tâmple. Este periculoasă?

Durere la tâmple. Este o durere cu caracter pulsatil, însoţită de fotofobie și de apatie. După criza de durere la tâmple, persistă starea de oboseală care, de multe ori, poate să şi preceadă apariţia crizei dureroase. 

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 27 Iulie 2017, ora: 06:14

Sfatul zilei de 27 iulie 2017. Scorpionii, nevoiți să renunțe la visul lor

Sfatul zilei de 27 iulie 2017. Scorpionii, nevoiți să renunțe la visul lor

Citește sfatul zilei de 27 iulie 2017 și vezi ce te îndeamnă astrele să faci. Scorpionii sunt nevoiți să renunțe la visul lor. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 06:02

„Ți-am înviat fiica! Ți-o dăm la telefon”. Asta a auzit o mamă după ce și-a îngropat copilul. Ce a urmat

„Ți-am înviat fiica! Ți-o dăm la telefon”. Asta a auzit o mamă după ce și-a îngropat copilul. Ce a urmat

Viața unei mame a fost dată peste cap după ce a primit un telefon misterios. La capătul firului era cineva care i-a spus următoarele: „Ți-am înviat fiica. Ți-o putem da la telefon”. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 19:04

ANALIZĂ. Drama basarabenilor minori. 60 de mii de persoane au rămas fără cetățenia română

ANALIZĂ. Drama basarabenilor minori. 60 de mii de persoane au rămas fără cetățenia română

Problema persoanelor care au obținut cetățenia română odată cu părinții, fiind minori, ia amploare, anunță 10TV.MD.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 Iulie 2017, ora: 19:03

ÎNCOTRO? Rogozin vine la Chișinău vineri. Igor Dodon: „Cu motocicleta probabil”

ÎNCOTRO? Rogozin vine la Chișinău vineri. Igor Dodon: „Cu motocicleta probabil”

Vicepremierul rus vine în această săptămână la Chișinău. Despre aceasta a anunțat președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, transmite 10tv.md.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:54

După ce le-a dat diplome elevilor de nota 10 la Bacalaureat, Igor Dodon a promis că examenele vor fi opționale

După ce le-a dat diplome elevilor de nota 10 la Bacalaureat, Igor Dodon a promis că examenele vor fi opționale

Deși nu a anulat Bacalaureatul, așa cum a declarat în campania electorală, Igor Dodon vine cu noi promisiuni și spune că examenul va deveni opțional începând cu anul viitor. Președintele a mai insistat pe faptul că limba de stat este moldovenească și că va face tot...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:48

O batrânică a fost violată de un vecin mai tânăr! Motivul pentru care nu a depus plângere la poliţie

O batrânică a fost violată de un vecin mai tânăr! Motivul pentru care nu a depus plângere la poliţie

Întâmplare incredibilă într-un sat din Dâmboviţa. O bătrână violată şi-a iertat agresorul, un tânăr care o atacase pentru a treia oară în propria casă.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:43

Dodon despre interzicerea propagandei ruse: „De faptul că vectorul european este în scădere nu sunt vinovate posturile rusești”

Dodon despre interzicerea propagandei ruse: „De faptul că vectorul european este în scădere nu sunt vinovate posturile rusești”

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, în dialog cu presa. Evenimentul are loc la Reședința de Stat de la Condrița. 

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Satiric 26 Iulie 2017, ora: 18:40

IMAGINEA ZILEI / Președintele Igor Dodon citește TIMPUL.MD

IMAGINEA ZILEI / Președintele Igor Dodon citește TIMPUL.MD

Președinția condusă de Igor Dodon a surprins pe toată lumea după ce a trimis în această dimineață un comunicat de presă și a atașat o poză unde președintele R. Moldova citește site-ul nostru (www.timpul.md). 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:28

Incident pe aeroportul din Chișinău! Pneul unei aeronave s-a spart la aterizare

Incident pe aeroportul din Chișinău! Pneul unei aeronave s-a spart la aterizare

În timpul aterizării aeronavei Airbus A320 a companiei Air Moldova, de pe cursa Antalya-Chișinău, unul dintre pneuri s-a spart. Incidentul a avut loc în jurul orei 11:15 pe Aeroportul Internațional Chișinău.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:04

Preşedintele Turciei se distanţează tot mai mult de Occident şi se apropie de Rusia

Preşedintele Turciei se distanţează tot mai mult de Occident şi se apropie de Rusia

Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, a declarat că era Turciei docile, care se înclină în faţa fiecărei solicitări a Occidentului, a luat sfârşit. Erdoğan a făcut aceste declaraţii marţi, în contextul în care oficiali europeni de rang înalt...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:02

Ce pățesc în Irak copiii luptătorilor jihadiști ai ISIS. Dezvăluiri cutremurătoare despre soarta crudă a copiilor

Ce pățesc în Irak copiii luptătorilor jihadiști ai ISIS. Dezvăluiri cutremurătoare despre soarta crudă a copiilor

Mosul a fost eliberat de sub tirania Statului Islamic, însă în urma luptătorilor jihadiști au rămas numai ruine, familii destrămate, soții adolescente și copiii teroriștilor, traumatizați și crescuți sub semnul violenței. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 17:43

O fetiță născută prematur, la Edineț, a ajuns în stare foarte gravă pentru că felcerul de tură al unui echipaj Aviasan nu a răspuns la telefon

O fetiță născută prematur, la Edineț, a ajuns în stare foarte gravă pentru că felcerul de tură al unui echipaj Aviasan nu a răspuns la telefon

Clipe de coșmar pentru doi părinți din Edinet. Fetiță lor născută prematur a fost internată în stare extrem de gravă la spitalul din Bălți, iar medicii de acolo le-ar fi spus că nu au aparatele necesare pentru a-i acordă îngrijiri medicale micuței, anunță protv.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 17:38

Motivul pentru care sticlele de bere au culori diferite

Motivul pentru care sticlele de bere au culori diferite

În timp ce experţii în domeniul berii ştiu câte ceva despre culoarea unei sticle de bere, mulţi consumatori nu acordă prea multă importanţă motivului pentru care sticlele de bere au culori diferite.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 17:37

Autoritățile se laudă că au recuperat fizic peste 1 miliard de lei

Autoritățile se laudă că au recuperat fizic peste 1 miliard de lei

Dacă o bună administrare și management înseamnă capturare, atunci da, sunt de acord cu aceasta. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 17:25

Circulația prin postul vamal „Palanca" va fi limitată, de la 31 iulie

Circulația prin postul vamal „Palanca" va fi limitată, de la 31 iulie

Serviciul Vamal a anunțat că, începând cu 31 iulie curent, circulația prin postul vamal „Palanca” va fi limitată, în legătură cu desfășurarea lucrărilor de reconstrucție a punctului comun de trecere a frontierei, informează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 Iulie 2017, ora: 17:22

România vrea să achiziționeze încă 36 de avioane. Ce fel de avioane și ce vor face autoritățile cu ele

România vrea să achiziționeze încă 36 de avioane. Ce fel de avioane și ce vor face autoritățile cu ele

România va cumpără sisteme mobile americane de artilerie cu rachete HIMARS şi va achiziţiona încă 36 de avioane de vânătoare F-16 până în 2022, a anunţat miercuri ministrul Apărării, Adrian Ţuţuianu. Ministrul a precizat că ministerul caută să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 17:13

Cum se circulă la frontieră

Cum se circulă la frontieră

Poliția de Frontieră vă informează că la ora actuală sunt puncte de trecere cu circulația îngreunată din cauza traficului intensificat, unde media timpului de așteptare depășește 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:45

Familiile tinere vor putea beneficia de o locuință: Conceptul Programului „Prima casă" a fost aprobat de Executiv

Familiile tinere vor putea beneficia de o locuință: Conceptul Programului „Prima casă" a fost aprobat de Executiv

Cabinetul de miniștri a aprobat, în cadrul ședinței de astăzi, conceptul Programului de stat „Prima casă". Documentul vine să faciliteze accesul persoanelor fizice, în special a tinerelor familii, la creditele ipotecare, prin garantarea parțială a acestora de către...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:39

Uniunea Europeană susține antreprenorii din UTA Găgăuzia și raionul Taraclia

Uniunea Europeană susține antreprenorii din UTA Găgăuzia și raionul Taraclia

16 antreprenori din UTA Găgăuzia și raionul Taraclia au primit granturi din partea Uniunii Europene, în valoare de până la 17.900 de euro fiecare. Banii sunt destinați pentru crearea noilor afaceri și dezvoltarea întreprinderilor mici și mijlocii și vor permite crearea a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:31

Cum îți poți prelungi viața cu 7 ani

Cum îți poți prelungi viața cu 7 ani

Un studiu realizat de Health Affairs scoate în evidenţă că dacă nu fumezi, ai o greutate optimă şi consumi alcool doar în cantităţi moderate, atunci vei avea toate şansele să îţi extinzi speranţa de viaţă cu şapte ani, relatează TIME.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:27

Ministerul Educației mărește nota la examenul de fizică, pentru că a greșit exercițiile de Bacalaureat

Ministerul Educației mărește nota la examenul de fizică, pentru că a greșit exercițiile de Bacalaureat

În debutul ședinței de astăzi a Executivului, ministrul Educației, Culturii și Cercetării a raportat despre rezultatele activității Comisiei privind reevaluarea a 187 de teste la examenul de fizică, în corespundere cu baremul corectat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:20

Armani își reduce de trei ori numărul brandurilor

Armani își reduce de trei ori numărul brandurilor

Giorgio Armani îşi va restrânge numărul brandurilor şi reţeaua de magazine după ce compania italiană a înregistrat primele scăderi ale vânzărilor din 2009, potrivit Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:15

Sute de kilograme de bunuri de uz personal, reținute de vameși la intrarea în țară

Sute de kilograme de bunuri de uz personal, reținute de vameși la intrarea în țară

Angajații postului vamal Briceni au reținut peste 300 de kg de bunuri de uz personal folosite, care fac parte din categoria mărfurilor interzise pentru importare. Acestea erau disimulate printre alte loturi de articole vestimentare uzate, aduse din Germania de către un agent economic autohton.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 15:55

Informația despre faptul că Dodon n-a promulgat legea privind sistemul electoral a fost un fâs

Informația despre faptul că Dodon n-a promulgat legea privind sistemul electoral a fost un fâs

Deputatul democrat Sergiu Sîrbu scoate la iveală falsurile promovate de portalul Agora.md care a publicat cu titlu de „BOMBĂ” informația, potrivit căreia președintele Igor Dodon ar fi promulgat un alt proiect de lege, nu cel al votului mixt.

( ) Citeşte tot articolul


Bună Dimineața 27 Iulie 2017, de Ana Marchitan

Sunt copila pe care ați lăsat-o să se nască singură, nu vă mustră conștiința?

Știrea despre tânăra care a fost lăsată să nască singură într-un spital municipal a șocat, pe bună dreptate, întreaga societate. Ministerul Sănătații s-a autosesizat, internauții au semnat o petiție online și au scris mii de comentarii, apoi apele s-au calmat. Dar cine-i...

() Citeşte tot articolul

Editorial 27 Iulie 2017, de Dan Nicu

Despre securitatea Republicii Moldova. Adică despre pace și stabilitate

Nu obișnuiesc să abordez în editorialele pentru TIMPUL probleme de securitate națională. Până acum, am făcut-o intenționat. Asta pentru că eu am o credință personală în ceea ce privește securitatea Republicii Moldova.

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 26 Iulie 2017, de Constantin Tănase

La noi, „La Moldova”, viața unui om costă cât un salariu de deputat

La noi, „la Moldova”, totul se plătește cu sânge. Zilnic plătim tribut de sânge unei guvernări inumane și iresponsabile. La noi, „la Moldova”, ca să apară barierele la căile ferate, trebuie să plătim cu morți. Tot cu morți plătim ca să apară...

() Citeşte tot articolul

Editorial 26 Iulie 2017, de Moni Stănilă

Cenușăreasa inimilor

Spunem de multă vreme că la noi cultura e o cenușăreasă și avem dreptate. Pentru proiecte culturale cu greu se găsește vreun sprijin. Dar să nu uităm cine a fost Cenușăreasa. Săracă sau nu, ea a ajuns să fie cea aleasă. Până la urmă, dacă citești povestea, vrei să fii Cenușăreasa, nu...

() Citeşte tot articolul

Editorial 25 Iulie 2017, de Marin Basarab

Chişinău – cel mai frumos şantier de pe planetă

De mai bine de un an, Chişinăul s-a transformat într-un şantier de construcţii. Și înainte Chişinăul semăna foarte mult cu o capitală.

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Iulie 2017, de Silviu Tănase

Noua ideologie supremă - Republica la final de drum

Moldovenii care au creat acest stat au fost convinși că, depărtându-se de Moscova și adoptând grafia latină, vor reuși să scape de minciunile sovietice, deci, să creeze un stat românesc bazat pe drepturi. La peste 20 de ani de la independență constatăm că doar dreptul de a fi criminal...