Ultima oră

Turneul de la Madrid: Irina Begu a învins-o pe Garbine Muguruza

Begu (25 ani, 34 WTA) a reuşit să se impună la capătul unui meci de două ore şi 42 de minute, cu multe răsturnări de scor, în faţa numărului patru mondial. Duminică Begu a avut nevoie de două ore şi 32 de minute pentru a o eliminat pe Eugenie Bouchard.

Irina Begu a avut un început excelent de meci, a condus cu 3-0, 4-1 şi 5-3, dar a pierdut primul set cu 5-7. În setul al doilea, românca a condus cu 5-2, dar Muguruza a întors scorul, 5-6, însă Begu a dus actul secund în tiebreak, unde s-a impus cu 7-4. În decisiv, Irina a condus cu 2-0, apoi iberica a întors scorul, 2-3, dar Begu a mai reuşit un tur de forţă, cu patru ghemuri consecutive câştigate, ultimul pe serviciul jucătoarei spaniole, care a comis două duble greşeli consecutive.

Irina Begu s-a calificat în optimi şi şi-a asigurat un cec de 59.490 de euro şi 120 de puncte WTA.

Begu pierduse primele două confruntări cu Muguruza (22 ani), care s-a impus în 2012 în sferturi la Bucureşti, cu 1-6, 6-3, 7-5, şi anul trecut în Fed Cup, cu 6-3, 6-2. Următoarea adversară a Irinei Begu va fi jucătoarea americană Christina McHale (23 ani, 59 WTA), care a trecut surprinzător de Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numărul 13, cu 7-6 (3), 6-4. McHale s-a impus în singura confruntare de până acum, în 2008, la San Diego în primul tur, cu 6-2, 6-3.

Sursa: romanialibera.ro