Astăzi 24 August 2017, Joi - Ultima actualizare la ora 11:40
Abonamente

20 de ani de Independență 18 Mai 2013, ora: 08:35

(TERORISM) Ce semnifică mutarea sovietului suprem din Tiraspol la TIGHINA

(TERORISM) Ce semnifică mutarea sovietului suprem din Tiraspol la TIGHINA

Interviu cu Ion Leahu, fostul membru al delegaţiei Republicii Moldova în Comisia Unificată de Control – mecanism tripartit pentru supravegherea situaţiei din Zona de Securitate de la Nistru. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 14 Martie 2012, ora: 14:23

La Coşniţa va fi deschis un muzeu al eroilor

La Coşniţa va fi deschis un muzeu al eroilor Foto: sasha.zice.md

Pe 2 martie 2013, la Coşniţa va fi inaugurat un Muzeu al eroilor căzuţi pentru independenţa ţării în războiul de pe Nistru din 1992. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 29 Octombrie 2011, ora: 11:20 de Pavel Păduraru

VIDEO Interviu cu P. Lucinschi despre PCRM, colaborarea cu Roșca sau importanța PL

Interviu cu P. Lucinschi despre PCRM, colaborarea cu Roșca sau importanța PL Foto: Timpul.md

În cadrul ciclului de interviuri cu genericul „20 de ani de Independenţă”, ex-președintele RM Petru Lucinschi vorbeşte în acest interviu despre PCRM, Ceaușescu sau lupta pentru adevăr....

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 14 Octombrie 2011, ora: 05:30 de Pavel Păduraru

interviu Mircea Snegur: „Ne-am achitat cu România cu un MiG 29”

Mircea Snegur: „Ne-am achitat cu România cu un MiG 29” Din editia print

- Dle preşedinte, cum explicaţi metamorfoza la care s-au dedat oamenii noştri după destrămarea URSS, când, peste noapte, s-au transformat din atei în creştini, din securişti în unionişti, din comunişti în patrioţi? Dacă nu cădea imperiul, n-ar fi cântat...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 11 Octombrie 2011, ora: 11:50

VIDEO Interviu cu Vlad Filat despre comuniști, Plahotniuc, MAI și problemele din AIE

Interviu cu Vlad Filat despre comuniști, Plahotniuc, MAI și problemele din AIE Foto: Timpul.md

În cadrul ciclului de interviuri cu genericul „20 de ani de Independenţă”, premierul Vlad Filat vorbeşte în acest interviu, realizat la 5 octombirie, 2011, despre condiţiile în care ar putea vota şeful statului împreună cu PCRM; despre scopul şi...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 9 Septembrie 2011, ora: 11:00 de Pavel Păduraru

INTERVIU Greceanîi: Ce se va întâmpla, veţi vedea - o să fie interesant!

Greceanîi: Ce se va întâmpla, veţi vedea - o să fie interesant! Din editia print

Zinaida Grecianâi, prim-ministru al R. Moldova în anii 2008-2009

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 5 Septembrie 2011, ora: 18:52 de Pavel Păduraru

VIDEO: Ciubuc: Nu te poţi băga în gura ursului, dacă n-ai forţe

Ciubuc: Nu te poţi băga în gura ursului, dacă n-ai forţe Foto: Timpul.md

TIMPUL continuă seria de video-interviuri începută cu ocazia împlinirii celor 20 de ani de independenţă a RM, când a decis să intervieveze toţi demnitarii care au stat la cârma acestui stat din anii ’90 încoace. Seria continuă cu Ion Ciubuc, premier...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 2 Septembrie 2011, ora: 14:12 de Pavel Păduraru

INTERVIU VIDEO: Andrei Sangheli: Ucraina are interese ascunse în RM

VIDEO: Andrei Sangheli: Ucraina are interese ascunse în RM Foto: Timpul.md

Cotidianul TIMPUL continuă seria de video-interviuri începută cu ocazia împlinirii celor 20 de ani de independenţă a RM, când a decis să intervieveze toţi demnitarii care au stat la cârma acestui stat din anii ’90 încoace.

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 29 August 2011, ora: 12:23

FOTO TIMPUL.MD: Parada militară de Ziua Independenţei

Parada militară de Ziua Independenţei Foto: Liviu Dumitru

Ziua Independenţei a fost celebrată somptuos cu paradă militară şi muzică populară. Liderii politici au depus flori la monumentul lui Ştefan cel Mare, după care s-au urcat pe scena din faţa Guvernului ca să urmărească defilarea militarilor Armatei Naţionale, îmbrăcaţi...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 27 August 2011, ora: 11:05

OMUL SĂPTĂMÂNII: Petru Burduja, participant la Mişcarea de eliberare naţională

OMUL SĂPTĂMÂNII: Petru Burduja, participant la Mişcarea de eliberare naţională Din editia print

Petru Burduja este unul dintre participanţii la Mişcarea de eliberare naţională care au avut un rol decisiv în obţinerea independenţei şi suveranităţii R. Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 26 August 2011, ora: 18:03 de Pavel Păduraru

INTERVIU Ion Sturza: Următorul preşedinte al RM va fi născut prin fraudă sau corupere

Ion Sturza: Următorul preşedinte al RM va fi născut prin fraudă sau corupere Din editia print

- Dle Sturza, mă gândeam şi eu să mă las de jurnalism şi să mă apuc de afaceri, dar nu am pile în instituţiile de stat, nici în justiţie. Am vreo şansă să reuşesc? 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 26 August 2011, ora: 16:05

Declaraţia de Independenţă a R. Moldova fost scrisă de un ROMÂN

Declaraţia de Independenţă a R. Moldova fost scrisă de un ROMÂN Din editia print

(Interviu cu Ambasadorul Aurel Preda (foto), preşedintele Asociaţiei Române de Politică Externă, unul dintre cei care, acum 20 de ani, a scris Declaraţia de Independenţă)  

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 26 August 2011, ora: 10:26

Să sărbătorim Independenţa în siguranţă şi cu multă voie bună, ne doresc oficialii americani

Să sărbătorim Independenţa în siguranţă şi cu multă voie bună, ne doresc oficialii americani Din editia print

Secretarul de Stat al SUA, Hilary Clinton, a transmis un mesaj în numele preşedintelui Barack Obama în care felicită poporul Republicii Moldova cu ocazia împlinirii a 20 de ani de la proclamarea independenţei. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 24 August 2011, ora: 11:47 de Pavel Păduraru

Ion Ciubuc, premier al RM în anii 1997-1999: Problema e că cineva se vede numai pe el preşedinte, la fel cum era şi Voronin

Ion Ciubuc, premier al RM în anii 1997-1999: Problema e că cineva se vede numai pe el preşedinte, la fel cum era şi Voronin Din editia print

- Dle Ion Ciubuc, în timpul puciului din august 1991 vă aflaţi la Moscova, ca reprezentant al RSSM în Rusia. A încercat cineva din puciuşti să obţină, prin dvs., sprijinul Chişinăului?

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 23 August 2011, ora: 05:38 de Pavel Păduraru

Premierul RM în anii 1992-1997, Andrei Sangheli: "Comuniştii nu s-or mai întoarce la putere"

Premierul RM în anii 1992-1997, Andrei Sangheli: "Comuniştii nu s-or mai întoarce la putere" Din editia print

- Ce făcea Andrei Sangheli pe data de 27 august 1991?  

( ) Citeşte tot articolul
1 2


Editorial 24 August 2017, de Octavian Țâcu

Politici etnolingvistice: experiențe europene (II)

Modelul lingvistic nord-irlandez deschide perspectiva unui studiu asupra altor regiuni din Europa, în care încurcăturile istorice au născut societăți multiculturale, greu de împăcat etnolingvistic. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 August 2017, de Moni Stănilă

„După roadele lor îi veți cunoaște”

„După roadele lor îi veţi cunoaşte. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?” (Matei 7; 16) – spune Iisus Hristos despre cei care vin să învețe și să proorocească.

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 August 2017, de Silviu Tănase

Președintele conduce un partid extremist

Se vorbește mult despre polarizarea societății din R. Moldova, fără a se spune explicit care sunt subiectele care o divizează.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 23 August 2017, de Dorin Galben

M-am născut odată cu Republica Moldova. Eu am ajuns ziarist, dar ea curvă

Când în 1991 oficialii de la Chișinău încercau să obțină suveranitatea Republicii Moldova, eu încă sugeam degetul mare la mama în burtă. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 22 August 2017, de Pavel Păduraru

Geniile zilelor noastre: între talent, paranoie și sânge menstrual

Prin 2002, când fondasem prima revistă culturală online din RM, „Lolocur”, apreciată de nume notorii ale literaturii române, precum ar fi Matei Vișniec sau Paul Goma, aveam pe site și o rubrică „Anchetă LOLO”, prin care îi încercam de minte pe acei membri ai...

() Citeşte tot articolul

Editorial 22 August 2017, de Moni Stănilă

Omul ce nu știe contestă

În unele zile mă așez în fața laptopului cu gândul să scriu și „altceva”.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 21 August 2017, de Dan Nicu

Propaganda de război a Rusiei vrea să treacă Prutul prin Chişinău

Un post tv din Republica Moldova care retransmite principalele emisiuni de propagandă ale oficinelor ruseşti care fac parte din trustul oficial de la Moscova, „Rossia Segodnya/Rusia astăzi”, vrea să se extindă pe piaţa media din România, deschizându-şi o clonă peste Prut. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 18 August 2017, de Ana Gabor

Să nu ne lepădăm!

„România nu are nevoie de noi”, „Românii nu ne iubesc”, „Moldovenii nu sunt români”. Mituri!