Astăzi 16 Ianuarie 2019, Miercuri - Ultima actualizare la 15 Ianuarie 2019
Abonamente

Media 14 Decembrie 2013, ora 13:48

(OPINIE) Aș refuza să votez politicieni care și-au trimis copiii la studii în străinătate

Marime Font

Stiu cel putin 20 de oameni care, din cand in cand, se opresc din treaba lor de zi cu zi si se intreaba, vorba iluminatului, nu ce poate face Romania asta pentru ei, ci ce ar putea face ei pentru Romania. 

Momentul asta e mai mereu precedat de o alta intrebare, mult mai putin onorabila, mai trista, mai crunta: “Ce dracu e gresit in tara asta?” Pentru cei cu mai multa experienta, intrebarea e, prea adesea, exprimata de un simplu si plin de obida “Iar???”

Dar fiindca intrebarile sunt arhicunoscute, am sa trec putin prin niste (posibile) raspunsuri. Dintotdeauna, toate discutiile de felul asta, intre (astfel de) oameni, duc la politica. Am sa mai adaug ca desi unii o urasc, altii au nevoie de ea, altii cauta solutii iar altii si-au suprimat, pur si simplu, organul politic, incercand sa se imunizeze, totusi, toate discutiile duc, vrei-nu-vrei, in continuare, la politica.


Asa ca iata cateva idei. Vor fi si bune, si proaste, si imposibil de realizat, si naive, si neconstitutionale… asa incat pregatiti-va sa dati drumul la comentarii dupa ce le veti citi. Eu le scriu, sa fie scrise. Si, cu ocazia asta, le fac cadou clasei politice, in speranta ca macar pe viitor ne vor minti mai frumos.

Daca as fi candidat la prezidentiale, as propune romanilor unitate prin dreptate. Le-as propune un proiect de tara in care s-ar regasi din motivul ca, inainte de toate, ar fi niste cetateni siguri pe drepturile lor. Viata ar urma un curs previzibil in raport cu posibile abuzuri, am sti ca nimeni nu ne poate insela si fura ce e al nostru, am putea construi speranta si am castiga credibilitate in afara tarisoarei-muma. Poate le-as mai propune si o perioada de 6 luni in care sa-si re-evalueze viata si stilul de munca, o perioada de gratie, dupa care am trece la fapte si o revolutie in sistemul de justitie.

Daca as fi in fata functiei de prim-ministru, as spune ca am nevoie de 4 ani pentru a face cele de mai sus. Si, inca, urmatoarele… un stat mai suplu, mai putin interventionist, centrat, pe langa justitie, pe inca 2 chestii: sanatate ca in Taiwan si educatie ca in Finlanda. As invita cele mai mari companii din lume sa propuna programe de dezvoltare in Romania si le-as cointeresa in a crea locuri de munca, dupa o schema direct legata de acest indicator. Cu cat mai multe locuri de munca, cu atat mai substantiale beneficiile. Si as mai angaja 3 vicepremieri straini, dupa cum urmeaza: Al Gore pe dezvoltarea tarii, Tony Blair pentru relatia cu clasa politica autohtona si Joschka Fischer pentru relatia cu Europa. In plus, as externaliza problema fondurilor europene catre banci, se pricep mult mai bine sa gestioneze acordarea de credite si mai sunt si solvabile.

Daca as candida la Primaria Bucurestiului, mi-as axa programul pe 3 prioritati. Prima ar fi daramarea Casei Poporului (din punct de vedere simbolic cea mai grozava buba a geografiei si psihologiei nationale). A doua ar fi readucerea Dambovitei in postura de rau viu, cu pesti si apa curgatoare, pentru ca un oras fara un rau este o asezare temporara (dar si pentru ca acum Dambovita e un cadavru pe care mai degraba il evitam, decat sa-l frecventam). A treia e legata de crearea de cultura arhitectonica si locuri spectaculoase de vizitat, cu accent special pe un Muzeu Brancusi. Nu neaparat in aceasta ordine.

Daca as fi ministeriabil de orice fel, politician de orice fel, sef de partid, parlamentar sau europarlamentar, mi-as propune sa fiu, inainte de orice, un om al dialogului si un personaj a carei principala misiune e sa adune oamenii laolalta, nu sa-i disperseze, nu sa-i polarizeze, nu sa-i invrajbeasca.

Daca as fi elector, m-as uita la candidati mai cu seama din perspectiva felului in care si-au crescut copiii. Nu as vota niciun candidat care a crescut loaze, beizadele si, cred, as refuza sa votez politicieni care si-au trimis copiii la studii in strainatate sau la scoli private, fiind, in acelasi timp, angajati in dezvoltarea tarii lor.

Daca as fi profesor mi-as spune ca orgoliul e o prostie, daca as fi medic m-as concentra pe a trata boli, si nu pacienti, daca as fi politist as fi in continuare asa cum sunt, pentru ca Politia pare a functiona decent.

Si ca sa nu cad cu totul in pacatul idealismului, iata si cateva surse de finantare pentru aceste proiecte: cred ca se pot obtine intre 3 si 5 miliarde doar pe Casa Poporului. Apoi, s-ar mai putea obtine cateva sute bune de milioane (spre miliard) pe CFR Marfa si alte cateva companii detinute de stat, care pierd bani. As vinde si Posta Romana, care oricum pierde pas cu pas contactul cu realitatea si piata libera (vezi cresterile mari din curierat). Daca mi-ar mai lipsi bani, as invita toate companiile mari energetice din lume si le-as oferi pamant gratis prin Baragan, pentru constructia de parcuri energetice alternative, care aduc imediat sprijin european prin strategiile de co-generare. In final, n-am mai pierde bani si am avea cu ce sa reconstruim. Am avea si locuri de munca. Am avea si un proiect national.

PS stiu “bubele” de procedura pe care le veti putea identifica in discursul meu (premierul nu e candidat, presedintele nu controleaza justitia samd etc scl); insa veti fi de acord cu mine ca astia sunt actorii-cheie ai jocului politic si ca, in ultima instanta, influenta lor e decisiva in relatia cu ipotezele de lucru.
 
Sursa: contributors.ro
Autor: Sorin Tranca este director de creație la o agenție din București și fondatorul proiectului ffff.ro, care își propune să facă din România o țară a creativității. Publică sporadic materiale în presă și pe bloguri, pe subiecte legate de cărți, antreprenoriat, creativitate, spațiul socio-politic și de afaceri.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 22:45

 Preşedintele Consiliului European Donald Tusk a scris pe Twitter, după respingerea acordului privind Brexitul în Prlamentul britanic, că, dacă un acord este imposibil şi nimeni nu vrea un Brexit fără acord, cine va avea curajul să spună care este singura soluţie bună.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 22:41

 Preşedintele Comisiei Europene (CE) Jean-Claude Juncker a apreciat marţi, după respingerea acordului Brexitului în Parlamentul britanic, că ”riscul unui Brexit fără acord a crescut” şi a îndemnat Regatul Unit să-şi clarifice intenţiile cât mai rapid...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 22:39

 Preşedintele Parlamentului European Antonio Tajani a scris pe Twitter că votul din Parlamentul britanic împotriva acordului privind Brexitul este o veste proastă, iar primele gânduri se îndreaptă către cetăţenii europeni care locuiesc în Marea Britanie şi la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 22:21

 Reunită în şedinţă specială, marţi seara, Camera Comunelor a respins, cu o largă majoritate, acordul negociat de guvernul de la Londra şi oficialii UE pentru Brexit, relatează BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 18:16

Trei primari din raionul Străşeni acuză Asociaţia Promo-LEX de falsificarea datelor în cel mai recent raport de monitorizare a perioadei electorale. Aleșii locali resping categoric afirmațiile potrivit cărora cineva le-ar fi cerut să asigure semnături pentru înregistrarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 18:11

Moldova continuă să majoreze exporturile de mărfuri. În 11 luni din anul trecut, în străinătate au fost livrate produse în valoare de aproape 2,5 miliarde de dolari sau cu 13,5% mai mult decât în ianuarie-noiembrie 2017. Doar în ultima lună de toamnă din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 17:01

În 11 luni ale anului trecut, mortalitatea în Rusia a depășit rata natalității cu 193.000 de persoane, a anunțat, marți, la sesiunea Forumului Gaidar, vicepremierul rus Tatiana Golikova, transmite TASS.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 15:00

Se pare că de așa-numitele filtre la care făcea referire Maia Sandu înainte de întocmirea listei electorale, au trecut nu doar transfugi din PL și PLDM, dar chiar și din Partidul Democrat condus de Vlad Plahotniuc. Astfel, candidatul blocului ACUM pentru circumscripția nr. 6,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 14:50

Constantin Codreanu anunță schimbări în 2019

Constantin Codreanu anunță schimbări în 2019

Anul 2019 vine cu schimbări importante în cariera deputatului Constantin Codreanu, Președintele Comisiei pentru Comunitățile de români din afara granițelor țării. Parlamentarul a vorbit într-un interviu acordat publicației QMagazine că acestea vor avea consecințe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 13:26

Svetlana Conea, unul dintre candidații binomului PAS - PPDA, despre care presa a scris că ar fi certată cu legea, și-a prezentat averea. Potrivit declarației, în 2018, Conea a ridicat o pensie de 12 mii de lei pe lună, mai mare decât pensia medie în multe țări ale...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 11:23

În anul 2015, ministrul de atunci al Educației, Maia Sandu, s-a opus aprobării unui proiect care prevedea majorarea alocației lunare pentru familiile cu copii cu 200 de lei. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 10:21

Un bărbat din Bălți a ajuns în vizorul Direcţiei generale teritoriale Nord a CNA şi procurorilor anticorupție, după ce ar fi cerut şi primit 7000 de lei de la o femeie pentru organizarea eliberării unui permis de conducere.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 08:31

Ninsorile căzute în cantităţi excepţionale au creat haos în Austria şi Bavaria, unde viaţa publică este complet paralizată în regiuni vaste.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 08:18

Ministerul Economiei și Infrastructurii (MEI) a semnat astăzi un Memorandum de înțelegere cu societatea pe acțiuni „Belavtodor” din Belarus, care prevede reabilitarea unor secțiuni de drumuri naționale, inclusiv traseul Chișinău-Leușeni. Mai exact, pe acest traseu ar...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Ianuarie 2019, ora: 08:17

Sâmbătă, 12 ianuarie 2019 s-a produs un caz „ieșit din comun” – un ofițer de patrulare din Cimişlia a oprit un locuitor al orașului Vulcăneşti, care a insistat ca polițistul să vorbească în rusă, la care ofițerul i-a spus că nu este obligat să...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 15 Ianuarie 2019, ora: 05:33

Horoscop 15 ianuarie 2019. Multe surprize frumoase pentru nativi astăzi. Ieşiţi din casă, chiar dacă vremea rece nu vă prea convinge şi mergeţi la plimbare. În oraş, poate chiar în parc, dacă vă îmbrăcaţi destul de gros încât să rezistaţi gerului, ori...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 15 Ianuarie 2019, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 15 Ianuarie 2019, ora: 00:21

Primele zăpezi ale anului ne-au dat nouă, pe lângă nămeţi, şansa de neratat de a stâlci limba. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Ianuarie 2019, ora: 15:00

Un bărbat din Orhei a privit „Televiziunea Centrală” și a câștigat un automobil

Un bărbat din Orhei a privit „Televiziunea Centrală” și a câștigat un automobil

Ieri, în ajun de Sfântul Vasile, la cel mai grandios Târg de Crăciun din ţară, la OrheiLand, mii de oameni, telespectatori fideli ai posturilor noastre de televiziune, au așteptat cu sufletul la gură extragerea pentru desemnarea câștigătorului marelui premiu al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Ianuarie 2019, ora: 14:27

 Ministrul de externe spaniol Josep Borrell a avertizat luni că o ieşire a Marii Britanii din Uniunea Europeană fără un acord ar fi 'o catastrofă', el precizând însă că Madridul dispune de planuri de urgenţă pentru a face faţă unei astfel de situaţii, transmite Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Ianuarie 2019, ora: 14:20

 Preşedintele armean Armen Sarkissian l-a desemnat luni pe reformatorul Nikol Pashinyan în funcţia de prim-ministru, cu ocazia primei sesiuni a parlamentului rezultat din alegerile legislative anticipate convocate de liderul mişcării din mai pentru a-şi consolida puterea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Ianuarie 2019, ora: 14:01

Uniunea Europeană ar urma să amâne Brexitul până cel puțin în luna iulie, considerând că premierul britanic Theresa May nu va obține aprobarea Parlamentului în ceea ce privește acordul negociat de Londra și Bruxelles.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Ianuarie 2019, ora: 13:49

Președintele Organizației de Tineret a Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM), Anastasia Cojocari, afirmă că vrea ca în Parlamentul Republicii Moldova să o reprezinte „oameni care au trecut prin filtrele vremii, nu desenate, nu trecute prin blat și ghidate de...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)