Astăzi 1 Iunie 2020, Luni - Ultima actualizare la 31 Mai 2020
Abonamente

Media 14 Decembrie 2013, ora 13:48

(OPINIE) Aș refuza să votez politicieni care și-au trimis copiii la studii în străinătate

Marime Font

Stiu cel putin 20 de oameni care, din cand in cand, se opresc din treaba lor de zi cu zi si se intreaba, vorba iluminatului, nu ce poate face Romania asta pentru ei, ci ce ar putea face ei pentru Romania. 

Momentul asta e mai mereu precedat de o alta intrebare, mult mai putin onorabila, mai trista, mai crunta: “Ce dracu e gresit in tara asta?” Pentru cei cu mai multa experienta, intrebarea e, prea adesea, exprimata de un simplu si plin de obida “Iar???”

Dar fiindca intrebarile sunt arhicunoscute, am sa trec putin prin niste (posibile) raspunsuri. Dintotdeauna, toate discutiile de felul asta, intre (astfel de) oameni, duc la politica. Am sa mai adaug ca desi unii o urasc, altii au nevoie de ea, altii cauta solutii iar altii si-au suprimat, pur si simplu, organul politic, incercand sa se imunizeze, totusi, toate discutiile duc, vrei-nu-vrei, in continuare, la politica.

Loading...


Asa ca iata cateva idei. Vor fi si bune, si proaste, si imposibil de realizat, si naive, si neconstitutionale… asa incat pregatiti-va sa dati drumul la comentarii dupa ce le veti citi. Eu le scriu, sa fie scrise. Si, cu ocazia asta, le fac cadou clasei politice, in speranta ca macar pe viitor ne vor minti mai frumos.

Daca as fi candidat la prezidentiale, as propune romanilor unitate prin dreptate. Le-as propune un proiect de tara in care s-ar regasi din motivul ca, inainte de toate, ar fi niste cetateni siguri pe drepturile lor. Viata ar urma un curs previzibil in raport cu posibile abuzuri, am sti ca nimeni nu ne poate insela si fura ce e al nostru, am putea construi speranta si am castiga credibilitate in afara tarisoarei-muma. Poate le-as mai propune si o perioada de 6 luni in care sa-si re-evalueze viata si stilul de munca, o perioada de gratie, dupa care am trece la fapte si o revolutie in sistemul de justitie.

Daca as fi in fata functiei de prim-ministru, as spune ca am nevoie de 4 ani pentru a face cele de mai sus. Si, inca, urmatoarele… un stat mai suplu, mai putin interventionist, centrat, pe langa justitie, pe inca 2 chestii: sanatate ca in Taiwan si educatie ca in Finlanda. As invita cele mai mari companii din lume sa propuna programe de dezvoltare in Romania si le-as cointeresa in a crea locuri de munca, dupa o schema direct legata de acest indicator. Cu cat mai multe locuri de munca, cu atat mai substantiale beneficiile. Si as mai angaja 3 vicepremieri straini, dupa cum urmeaza: Al Gore pe dezvoltarea tarii, Tony Blair pentru relatia cu clasa politica autohtona si Joschka Fischer pentru relatia cu Europa. In plus, as externaliza problema fondurilor europene catre banci, se pricep mult mai bine sa gestioneze acordarea de credite si mai sunt si solvabile.

Daca as candida la Primaria Bucurestiului, mi-as axa programul pe 3 prioritati. Prima ar fi daramarea Casei Poporului (din punct de vedere simbolic cea mai grozava buba a geografiei si psihologiei nationale). A doua ar fi readucerea Dambovitei in postura de rau viu, cu pesti si apa curgatoare, pentru ca un oras fara un rau este o asezare temporara (dar si pentru ca acum Dambovita e un cadavru pe care mai degraba il evitam, decat sa-l frecventam). A treia e legata de crearea de cultura arhitectonica si locuri spectaculoase de vizitat, cu accent special pe un Muzeu Brancusi. Nu neaparat in aceasta ordine.

Daca as fi ministeriabil de orice fel, politician de orice fel, sef de partid, parlamentar sau europarlamentar, mi-as propune sa fiu, inainte de orice, un om al dialogului si un personaj a carei principala misiune e sa adune oamenii laolalta, nu sa-i disperseze, nu sa-i polarizeze, nu sa-i invrajbeasca.

Daca as fi elector, m-as uita la candidati mai cu seama din perspectiva felului in care si-au crescut copiii. Nu as vota niciun candidat care a crescut loaze, beizadele si, cred, as refuza sa votez politicieni care si-au trimis copiii la studii in strainatate sau la scoli private, fiind, in acelasi timp, angajati in dezvoltarea tarii lor.

Daca as fi profesor mi-as spune ca orgoliul e o prostie, daca as fi medic m-as concentra pe a trata boli, si nu pacienti, daca as fi politist as fi in continuare asa cum sunt, pentru ca Politia pare a functiona decent.

Si ca sa nu cad cu totul in pacatul idealismului, iata si cateva surse de finantare pentru aceste proiecte: cred ca se pot obtine intre 3 si 5 miliarde doar pe Casa Poporului. Apoi, s-ar mai putea obtine cateva sute bune de milioane (spre miliard) pe CFR Marfa si alte cateva companii detinute de stat, care pierd bani. As vinde si Posta Romana, care oricum pierde pas cu pas contactul cu realitatea si piata libera (vezi cresterile mari din curierat). Daca mi-ar mai lipsi bani, as invita toate companiile mari energetice din lume si le-as oferi pamant gratis prin Baragan, pentru constructia de parcuri energetice alternative, care aduc imediat sprijin european prin strategiile de co-generare. In final, n-am mai pierde bani si am avea cu ce sa reconstruim. Am avea si locuri de munca. Am avea si un proiect national.

PS stiu “bubele” de procedura pe care le veti putea identifica in discursul meu (premierul nu e candidat, presedintele nu controleaza justitia samd etc scl); insa veti fi de acord cu mine ca astia sunt actorii-cheie ai jocului politic si ca, in ultima instanta, influenta lor e decisiva in relatia cu ipotezele de lucru.
 
Sursa: contributors.ro
Autor: Sorin Tranca este director de creație la o agenție din București și fondatorul proiectului ffff.ro, care își propune să facă din România o țară a creativității. Publică sporadic materiale în presă și pe bloguri, pe subiecte legate de cărți, antreprenoriat, creativitate, spațiul socio-politic și de afaceri.

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Sănătate 30 Mai 2020, ora: 13:59

Dieta de URGENȚĂ / Cum slăbești accelerat și eficient- Programul pe zile

Dieta de URGENȚĂ / Cum slăbești accelerat și eficient- Programul pe zile

Dieta de urgenta este aliata oricarei femei care isi doreste sa dea jos rapid cateva kilograme, fara prea mari batai de cap. Asa ca, daca si tu ai un eveniment important care se apropie si trebuie sa porti o anumita rochie, nu mai sta pe ganduri.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 30 Mai 2020, ora: 13:55

Alimente şi medicamente pe care să nu le combini niciodată!

Alimente şi medicamente pe care să nu le combini niciodată!

Este cunoscut faptul că anumite combinaţii de medicamente pot anula efectul acestora sau devin chiar periculoase pentru organism. Dar există şi alimente care interacţionează negativ cu unele tratamente medicamentoase, de aceea este important să citiţi cu atenţie prospectele şi să...

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 30 Mai 2020, ora: 12:18

Protestele masive din SUA fac prima victimă - un tânăr de 19 ani din Detroit a fost împușcat mortal

Protestele masive din SUA fac prima victimă - un tânăr de 19 ani din Detroit a fost împușcat mortal

Protestele masive care au cutremurat Statele Unite în ultimele zile au făcut și prima victimă – un tânăr de 19 din Detroit a fost ucis după ce au fost trase focuri de armă într-un grup de protestatari, vineri seară, a anunțat departamentul de poliție al orașului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 10:43

„VEȘTI BUNE” de la guvernărea Dodon&Chicu - Salariul mediu lunar în R. Moldova este în SCĂDERE iar prețurile sunt în CREȘTERE (STATISTICI OFICIALE)

„VEȘTI BUNE” de la guvernărea Dodon&Chicu - Salariul mediu lunar în R. Moldova este în SCĂDERE iar prețurile sunt în CREȘTERE (STATISTICI OFICIALE)

În primul trimestrul al anului 2020, câștigul salarial mediu lunar nominal brut a fost de 7633,9 lei - în scădere cu 2,3% față de trimestrul patru al anului trecut. Datele au fost publicate de Biroul Național de Statistică (BNS).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 10:10

news alert Ministrul Sănătății din România: Epidemia este controlabilă în acest moment. Am trecut de vârf!

Ministrul Sănătății din România: Epidemia este controlabilă în acest moment. Am trecut de vârf!

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat că epidemia de coronavirus este controlabilă în România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 09:24

Fotografia anului. Ludovic Orban şi mai mulţi miniştri beau şi fumează în biroul premierului. Ce reguli încalcă demnitarii

Fotografia anului. Ludovic Orban şi mai mulţi miniştri beau şi fumează în biroul premierului. Ce reguli încalcă demnitarii

Fostul jurnalist Cristian Vasilcoiu a publicat pe pagina sa de Facebook o fotografie în care premierul Ludovic Orban apare alături de câţiva miniştri, la o masă pe care se află băutură.

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 30 Mai 2020, ora: 09:11

Trump anunță că încheie relațiile cu OMS și că va retrage Hong Kongului statutul comercial privilegiat

Trump anunță că încheie relațiile cu OMS și că va retrage Hong Kongului statutul comercial privilegiat

Donald Trump a anunțat vineri că Statele Unite „își încheie” relația cu Organizația Mondială a Sănătății și că începe procedurile pentru retragerea unui statut comercial preferat de care se bucura Hong Kongul în relațiile cu Statele Unite.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 30 Mai 2020, ora: 08:58

Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 30 MAI 2020. Ce zi aglomerată!

Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 30 MAI 2020. Ce zi aglomerată!

Azi e primul patrar de Luna in Fecioara, dar e o zi plina. E nevoie de o decizie rapida si importanta. Nu e cea mai usoara zi, desi e weekend. Aduna-te si treci la treaba!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 08:57

10 imobile ce aparțin lui Vlad Plahotniuc, în valoare de 33 milioane de lei, puse sub sechestru

10 imobile ce aparțin lui Vlad Plahotniuc, în valoare de 33 milioane de lei, puse sub sechestru

Magistrații judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, au dispus astăzi aplicarea sechestrului pe o serie de bunuri ce aparțin fostului lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, în valoare de circa 33 de milioane de lei. Totodată, magistrații au respins solicitările procurorilor de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 08:52

Iurie Reniță: „Din suflet” despre fundațiile de caritate

Iurie Reniță: „Din suflet” despre fundațiile de caritate

Zvâcnirile furibunde ale lui Dodon vis-a-vis de nepromulgarea legii cu privire la organizațiile necomerciale (în cazul adoptării de către Parlament) trădează disperarea lui, dar și a ortacilor săi psrm-iști că numeroasele lor fundații de caritate, finanțate generos de...

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 30 Mai 2020, ora: 01:19

Calendar ortodox 30 mai 2020. Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul

Calendar ortodox 30 mai 2020. Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul

Calendar ortodox 30 mai 2020. Pe 30 mai creștinii ortodocși prăznuiesc pe Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul. Acesta a trăit în secolul al IV-lea în timpul împăratului Valens Arianul care prigonea creștinii. Va veni la Constantinopol pentru a-i întări pe creștini. Află mai...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 18:03

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

 În total, astăzi au fost efectuate 1203 teste, dintre care primar – 1028 şi repetat – 175. Bilanțul persoanelor infectate cu noul Coronavirus a ajuns la 7896 de cazuri. Din numărul total de cazuri din această zi, 25 sunt lucrători medicali: medici – 3,...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:47

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Întrunirile cu caracter religios și slujbele în lăcașurile de cult vor putea fi reluate din data de 5 iunie 2020. Decizia a fost luată astăzi de Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:41

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Paștele Blajinilor din acest an nu va fi amînat. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul, Ion Chicu, care îndeamnă populația să fie precaută și să evite aflarea în grupuri mari la cimitire. 

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:34

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

O nouă dietă ia cu asalt lumea celebrităţilor! Respectată cu strcteţe, aceasta promite rezultate spectaculoase, într-un timp record!

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:29

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Caprifoiul (Lonicera japonica), cunoscut şi sub denumirea populară de Mâna Maicii Domnului, este o plantă căţărătoare de origine asiatică, ce înfloreşte de primăvară până vara. Mirosul deosebit al florilor sale albe şi galbene o face să fie în topul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Mai 2020, ora: 15:42

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională sporește șansele moldovenilor de a completa lista milionarilor. Toată luna iunie, de luni și până vineri, câte doi participanți vor avea șansa unică de a juca pentru jackpotul de peste 1 000 000 de lei, la noul proiect TV ”Bani la greu”. Jocul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 29 Mai 2020, ora: 13:00

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

În ultimii ani, moldovenii preferă să consume cât mai multe produse ecologice pentru a duce un mod de viață mai sănătos, atrăgând atenție deosebită calității produselor.

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 29 Mai 2020, ora: 12:56

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Cel mai în vârstă bărbat din lume, Bob Weighton, a murit la 112 ani. Românul Dumitru Comănescu devine, astfel, cel mai în vârstă bărbat al Planetei, recunoscut de Cartea Recordurilor.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)