Astăzi 29 Ianuarie 2020, Miercuri - Ultima actualizare la ora 21:06
Abonamente

Ultima oră 7 Noiembrie 2013, ora 12:17

(OPINIE) Stela Popa: Govorit Moscova

Marime Font

E dimineață. Telefonul sună agitat. Ora 7.18 la Chișinău. La Moscova e 8.18. Mă trezisem de câteva minute și savuram frumusețea câtorva raze matinale mijite la fereastră într-un noiembrie cum rar am mai văzut în ultimii ani. Gândurile îmi zboară în toate direcțiile. Nu pot să mă concentrez asupra a ceva anume. Aerul curat de după ploaia de aseară dă năvală prin fereastra întredeschisă. Telefonul insistă. Ridic. Govorit Moscova. 

Am copilărit împreună. Și-a luat apoi lumea în cap și a hoinărit prin toată Rusia. Este sută la sută produsul tranziției moldovenești eșuate. A ajuns acum la maturitate și constată că nu prea are un rost în viață. Mă rog, la urma urmelor, quisque est faber suae fortunae și decide ce face cu soarta lui. Mă salută și mă întreabă precipitat ce se întâmplă „la Moldova” și dacă e adevărat că ne ducem în Europa? Se vede că era agitat și că sigur discutase problema asta de curând cu cei de pe acolo. Îi zic de Vilnius, de parafare, că încă nu semnăm acordurile, dar se spune că la anul – la noi însă totul se întâmplă „la anul”! -, încerc să-i explic, dar îmi dau imediat seama că nu am cum să-l fac să înțeleagă în asemenea termeni de vreme ce nu are habar de ei. Îi spun cu ironie vădită în glas că a fost ceva tam-tam la Chișinău, au ieșit mulți oamenii în piață, dar deocamdată rămânem tot pe loc și se pare că încă „nu ne vrea” nimeni, cum s-a exprimat de curând fostul nostru premier. Nu mă înțelege. Expresia „tam-tam” l-a încurcat și mai mult. Mă roagă să-i explic „mai pe moldovenește”. În asemenea momente îți dai seama de „diferența” dintre „moldovenească” și română… Încerc să îl fac să înțeleagă, o dau și eu pe „moldo-rusă”. Deh, e mare lucru că, de acolo de unde e, omul se arată totuși preocupat.

Îi spun că au ieșit oamenii în stradă, că autobuzele au fost puse la dispoziție de politicieni, dar și-au exprimat opțiunea pentru Europa înainte de evenimentul de la Vilnius și că, în principiu, cam asta a fost. Îmi spune, „Aha, i-au adus cu autobuzele! E cum a fost pentru România când s-a dat câte 20 de dolari!”. Se referea la alegerile parlamentare din România. Și, deși nu era atunci în R. Moldova, iată că el „știe” foarte bine de la Moscova cum ne plătesc pe noi românii la alegeri… I-am spus să nu mai vorbească prostii și că acum oamenii chiar vor să intrăm în  Europa. Nu pare convins…

Loading...


Transformați în „coloana a cincea” a Rusiei ?

„Deci, ne ia Europa!”, continuă îngrijorat. Îi înțeleg temerile și încerc, într-un fel, să-i explic, să-l liniștesc că nu va fi nimic grav pentru nimeni dacă „ne ia Europa”. Devine și mai ridicol atunci când insistă și cere un termen exact despre când va intra RM în UE. Îi zic că nu sunt sigură dacă se va întâmpla în următorii 15 ani. S-a mai liniștit parcă. În câteva clipe valul de îngrijorare îi revine însă în voce: „Dar cu Rusia, cu Uniunea Rusia-Belarus-Kazahstan cum rămâne? Moldovenii de pe aici spun că ne vor da afară pe toți dacă Moldova intră în UE! Ce naiba fac cei de la Moldova, la ce să mă întorc eu acum acasă?” 

Cunoștințele mele în materie de „politica pe înțelesul celor care… nu o înțeleg” sunt limitate. Încerc să-i explic în continuare, dar nu prea îmi iese. Nici soarele parcă nu mai e atât de vioi pe cât era cu numai câteva minute în urmă. Îngrijorările celui de la telefon mă fac să mă îngrijorez eu însumi, dar din alte motive. Prin minte îmi trec, într-o fracțiune de secundă, zeci de întrebări: Cine, cum, de unde îi informează pe gasterbaiterii noștri din Rusia? Și, mai ales, cine le bagă frica asta față de tot ce e european? Ei, sărmani, fără să vrea, expuși doar la televiziuni și influențe rusești, devin fără să vrea un fel de „coloană a cincea” a Rusiei pentru R. Moldova. 

Încerc să o dau tot spre glumă și îi zic că mai degrabă ne vor lua transnistrenii decât vom ajunge în UE. „Păi, așa să facă! Să ne ducă ei în Rusia, unde nu sunt gay și lesbiene. Aceștia să meargă în Europa!”. Rămân fără replică. Omul insistă să-i explic și chestiunea legată de legea egalității de șanse. Dumnezeule, Doamne, cu ce am greșit de dimineață?! Mă simt asediată. Politică la telefon, la ora aceea și mai ales cu un cineva gata convins! Îi sugerez să lase asemenea discuție pentru că ține, mai mult sau mai puțin, tot de politică și e complicat să o lămurim în câteva fraze. Îl sfătui să aibă grijă mai degrabă de viața lui și să se gândească de unde își va lua pensia pentru că de aproape două decenii de când e prin Rusia nici măcar pașaport nu are. Îl dau drept exemplu pe fratele său care e plecat la muncă de vreo zece ani în UE, are pașaport și o speranță în ziua de mâine. Uff, am reușit să îl pun pe gânduri și, slavă Domnului, pe nota aceasta am încheiat discuția.

Mentalitate pro-estică – la indigo 

Am încheiat-o la telefon, dar nu și în propriile-mi gândurile. De câteva ore bune mă tot frământ. Nu contenesc să mă întreb cine se gândește la gasterbaiterii noștri și la felul cum sunt informați. Cine bagă asemenea bumbac în capul celor plecați în Rusia. Și, cum se face că cei care au mers spre vest au păreri împărțite despre opțiunea pro-europeană a republicii, pe când cei care ajung în Rusia, fără excepție, au parcă mentalitatea pro-estică trasă la indigo? 

Întrebări, întrebări și mâine-poimâine te pomenești că vin alegerile, inclusiv cu voturile celor din Est… Ceea ce nu înțeleg politicienii de pe scena din PMAN este că pro-europenismul nu trebuie clamat, ci realizat. Pași, pași concreți, de asta e nevoie și nu de vorbe goale și deșarte sau steaguri fluturate a lehamite. E nevoie să să facă lucruri concrete. Să comunice despre ele în R. Moldova și pe cât se poate cetățenilor plecați peste hotare. Dar cum să le explici oamenilor despre Europa când ai aproape numai televiziuni rusești chiar în propria casă…

Se apropie ceasul

De douăzeci de ani ne tot vânzolim cu ideea asta europeană, dar nu avem nimic concret, iar Acordul de asociere sau liberalizarea vizelor sunt ținte nesigure. Continuăm să ignorăm realitățile și ne mulțumim cu o simplă parafare și cu speranțe în viitor. Dar dacă nu va urma nimic după? Cred, din nefericire, că încă nu am reușit să convingem că vrem și că putem să fim europeni nici pe cei de la Bruxelles și nici pe propriii noștri cetățeni. Aici e marea problemă a politicienilor din R. Moldova. În prima jumătate a anului se scuipau în văzul Europei, iar acum se pupă în piață tot în văzul ei crezând că ne păcălesc pe toți, la grămadă. 

Integrarea europeană este singura noastră opțiune. Întrebarea finală însă este: „Dar oare mai are răbdare societatea?” Asta o să aflăm cu adevărat nu la mitinguri și marșuri, ci la vot. 

Sursa: voxreport.unimedia.md

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Istorie 29 Ianuarie 2020, ora: 18:59

FOTO / DOCUMENTE DIN ARHIVĂ - Cum eroul Lomakin de la Răscăieți a murit de trei ori (PAGINA DE ISTORIE cu Gheorghe Mărzencu)

FOTO / DOCUMENTE DIN ARHIVĂ - Cum eroul Lomakin de la Răscăieți a murit de trei ori (PAGINA DE ISTORIE cu Gheorghe Mărzencu)

Acum cinci decenii, regimul sovietic de ocupație a înălțat un memorial, lângă satul Răscăieți, raionul Ștefan-Vodă, consacrat unui grup de eroi ai URSS, care cică și-au săvărșit fapta eroică, prin acele locuri. 

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 29 Ianuarie 2020, ora: 18:48 de Mihaela Culcinschi

Turnul Babel la Primărie: Consilierii municipali stau la cheremul lui Ion Ceban și votează cu ochii închiși

Turnul Babel la Primărie: Consilierii municipali stau la cheremul lui Ion Ceban și votează cu ochii închiși

Marea majoritate a consilierilor municipali nu știu că și-au dat votul pentru a lipsi victimele represiunilor politice de dreptul la călătorii gratuite în transportul public.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 17:57

România reiterează necesitatea de coordonare a acțiunilor în relația cu R. Moldova, în context european

România reiterează necesitatea de coordonare a acțiunilor în relația cu R. Moldova, în context european

După ce s-a înțeles cu ambasadorul american la București, Adrian Zuckerman, să-și coordoneze acțiunile privind relația cu R. Moldova, ministrul român de externe, Bogdan Aurescu, a făcut același apel, de data aceasta în context european, anunță Ministerului Afacerilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 17:08

„NIMIC NOU” // Vlad Filat rămâne în libertate

„NIMIC NOU” // Vlad Filat rămâne în libertate

Curtea de Apel a respins recursul împotriva eliberării fostului prim-ministru

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 09:38

O companie imobiliară și-a trimis clienții în Laponia, imagini din călătorie​

O companie imobiliară și-a trimis clienții în Laponia, imagini din călătorie​

Când erai copil, toate poveștile îți spuneau că Moș Crăciun tăiește în Laponia. Nu-i așa că îți părea o destinație imposibilă și încercai să ajungi acolo măcar în vis?​

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Ianuarie 2020, ora: 09:32

Curtea de Apel Chișinău examinează astăzi recursul împotriva eliberării ex-premierului Vlad Filat

Curtea de Apel Chișinău examinează astăzi recursul împotriva eliberării ex-premierului Vlad Filat

Recursul depus de către noua administrație a Penitenciarului nr. 13 împotriva eliberării condiționate a fostului premier Vlad Filat urmează să fie examinat azi, 29 ianuarie, la Curtea de Apel Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 09:25

Apple a dat din nou lovitura pe plan mondial! Venituri uriaşe în 2019

Apple a dat din nou lovitura pe plan mondial! Venituri uriaşe în 2019

Apple a transmis recent valoarea veniturilor companiei în 2019. Suma este cu adevărat una consistentă, trecând de pragul de 90 de miliarde de dolari. Mai mult de atât, numărul dispozitivelor active a trecut de 1.5 miliarde.

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 29 Ianuarie 2020, ora: 09:22

Dieta din 2050, complet diferită de cea de acum: ce vom mânca din cauza exploziei populației

Dieta din 2050, complet diferită de cea de acum: ce vom mânca din cauza exploziei populației

 În cazul în care nu ești vegetarian sau vegan, iar dieta ta include proteine de origine animală, până în 2050, regimul tău se va schimba semnificativ.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 09:21

Lipsa zăpezii, bariera agriculturii în 2020: Luna februarie este critică pentru cereale

Lipsa zăpezii, bariera agriculturii în 2020: Luna februarie este critică pentru cereale

Lipsa zăpezii din iarnă şi temperaturile ridicate pentru acest anotimp au avut un impact negativ asupra culturilor de cereale şi oleaginoase însămânţate în toamna anului 2019, astfel că în unele zone ale ţării grâul tinde să se usuce. Rapiţa are, de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 09:17

Guvernul Orban vrea ca alegerile anticipate şi localele să aibă loc până în 28 iunie, la diferenţă de cel mult o săptămână

Guvernul Orban vrea ca alegerile anticipate şi localele să aibă loc până în 28 iunie, la diferenţă de cel mult o săptămână

Guvernul vrea ca alegerile anticipate și alegerile locale să aibă loc până în 28 iunie, la diferenţă de o zi sau maximum o săptămână, a declarat vicepremierul Raluca Turcan.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 09:14

Kremlinul denunţă afirmaţiile ”insultătoare” ale preşedintelui ucrainean la adresa Uniunii Sovietice

Kremlinul denunţă afirmaţiile ”insultătoare” ale preşedintelui ucrainean la adresa Uniunii Sovietice Foto: AFP

Kremlinul a formulat critici virulente marţi la adresa preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski pentru că a afirmat că URSS a avut partea sa de responsabilitate în izbucnirea celui de-al Doilea Război Mondial, ‘complotând’ cu naziştii la invadarea Poloniei în...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Ianuarie 2020, ora: 08:30

Vești proaste pentru Liviu Dragnea care se află de câteva luni în închisoare. Acesta va rămâne după gratii pentru foarte mult timp, după ultimele declarații care au apărut în spațiul public. Este vorba despre cazul Belina, în care este implicat fostul lider al PSD.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 29 Ianuarie 2020, ora: 08:24

APCE a pus la îndoială legalitatea delegației moldovenești din cauza neincluderii reprezentanților Partidului ȘOR

APCE a pus la îndoială legalitatea delegației moldovenești din cauza neincluderii reprezentanților Partidului ȘOR

În cadrul sesiunii Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), care are loc în aceste zile, a fost abordată problema recunoașterii legitimității delegației din partea Republicii Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 08:13

Bilanţul deceselor provocate de noul coronavirus din China a urcat la 132; Japonia îşi evacuează cetăţenii

Bilanţul deceselor provocate de noul coronavirus din China a urcat la 132; Japonia îşi evacuează cetăţenii

Numărul celor morți din cauza noului coronavirus din China a urcat miercuri abrupt până la 132, fiind consemnate aproape 1.500 de noi cazuri, transmite Reuters. Japonia și-a scos cu avionul cetățenii din Wuhan epicentrul epidemiei, o acțiune similară fiind desfășurată miercuri...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 08:03

Noul investitor de la Aeroportul Internațional Chișinău a solicitat permisiunea de a construi un nou Terminal

Noul investitor de la Aeroportul Internațional Chișinău a solicitat permisiunea de a construi un nou Terminal

Investitorul Aeroportului Internațional Chișinău a solicitat permisiunea de a construi noul Terminal

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Ianuarie 2020, ora: 07:50

Toate partidele din guvernul și parlamentul bulgar, precum și aproape toate ziarele bulgăreşti lucrează pentru interesele Rusiei

Toate partidele din guvernul și parlamentul bulgar, precum și aproape toate ziarele bulgăreşti lucrează pentru interesele Rusiei

Acest lucru este deosebit de vizibil mai ales în implementarea proiectelor energetice, care ori contrazic logica economică (cum ar fi continuarea Turk Stream prin Bulgaria) ori amenință direct securitatea națională (Centrala Nucleara de la Belene), scriu bulgarii de la Dnevnik,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 07:47

România și SUA își vor coordona acțiunile privind situația din R.Moldova

România și SUA își vor coordona acțiunile privind situația din R.Moldova

Ministrul român de externe, Bogdan Aurescu, a discutat astăzi cu ambasadorul american în România, Adrian Zuckerman, despre situația din Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 29 Ianuarie 2020, ora: 07:43

Când se va juca semifinala dintre Simona Halep și Garbine Muguruza

Când se va juca semifinala dintre Simona Halep și Garbine Muguruza

Organizatorii de la Australian Open au anunțat programul de joi, zi în care vor avea loc semifinalele de pe tabloul de simplu feminin.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 29 Ianuarie 2020, ora: 06:29

(FOTO) Igor Dodon a fost surprins în avion citind o carte despre Winston Churchill

(FOTO) Igor Dodon a fost surprins în avion citind o carte despre Winston Churchill

Președintele țării Igor Dodon a fost din nou surprins călătorind în clasa econom într-o cursă avia, cel mai probabil, spre Strasbourg. Pe durata zborului, unii pasageri l-au surprins pe Igor Dodon citind o carte despre viața și activitatea premierului britanic Winston...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 04:28

Peștele care îţi distruge sănătatea. Şi tu îl consumi, fără să ştii la ce pericole te expui

Peștele care îţi distruge sănătatea. Şi tu îl consumi, fără să ştii la ce pericole te expui

Este unul dintre cei mai toxici peşti, dar, cu toate acestea, şi tu l-ai consumat cel puţin o dată! Deşi se găteşte extrem de uşor, îţi distruge sănătatea şi medicii recomandă evitarea consumului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Ianuarie 2020, ora: 00:10

OPINIE /// De ce nu ar trebui să ne speriem de virusul ucigaș

OPINIE /// De ce nu ar trebui să ne speriem de virusul ucigaș

Că așa scrie presa: ucigaș, ucigaș, ucigaș. Dar dacă ne uităm cu atenție, observăm că nu e chiar așa de ucigaș. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Ianuarie 2020, ora: 22:37

BREAKING /// Un cutremur de 7,7 a zguduit Cuba şi Jamaica. Alertă de tsunami

BREAKING /// Un cutremur de 7,7 a zguduit Cuba şi Jamaica. Alertă de tsunami

 Un cutremur puternic, cu o magnitudine de 7,7, a zguduit sudul Cubei şi Jamaica, în nord-vest, marţi, la ora locală 14.00. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Ianuarie 2020, ora: 11:20

Iohannis: Şi de data aceasta şi de data viitoare, tot pe domnul Ludovic Orban îl voi propune premier

Iohannis: Şi de data aceasta şi de data viitoare, tot pe domnul Ludovic Orban îl voi propune premier

 Preşedintele Klaus Iohannis îşi reafirmă intenţia de a-l propune premier pe Ludovic Orban în situaţia în care va fi nevoie de constituirea unui nou Executiv. Întrebat dacă are o soluţie de rezervă pentru organizarea alegerilor anticipate, în situaţia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Ianuarie 2020, ora: 10:55

Victor Chirilă: Dodon este cel mai slab și cel mai ineficient președinte de la independență încoace. Este indezirabil în marile capitale europene și un obstacol pentru dezvoltarea relațiilor strategice cu România și Ucraina

Victor Chirilă: Dodon este cel mai slab și cel mai ineficient președinte de la independență încoace. Este indezirabil în marile capitale europene și un obstacol pentru dezvoltarea relațiilor strategice cu România și Ucraina

Președintele Igor Dodon este un cronicar meticulos al întrevederilor informale pe care le are cu liderii statelor occidentale și nu numai pe culoarele unor reuniunii internaționale. Aceste întrevederi nu-și au însă, în viața politică de zi cu zi, o continuare și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Ianuarie 2020, ora: 10:39

INFOGRAFIC / Ce salarii au judecătorii și procurorii din R. Moldova față de cei din România, Rusia, Ucraina sau Germania

INFOGRAFIC / Ce salarii au judecătorii și procurorii din R. Moldova față de cei din România, Rusia, Ucraina sau Germania

Centrul de Resurse Juridice din Moldova (CRJM) a elaborat un infografic „Justiția din Republica Moldova: Salariile judecătorilor și procurorilor”, pentru informarea publicului despre sistemul de justiție din Republica Moldova prin prisma informației statistice.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 28 Ianuarie 2020, ora: 10:16

Iurie Reniță a făcut un APEL către autoritățile române să urgenteze procesul de obținere a cetățeniei române

Iurie Reniță a făcut un APEL către autoritățile române să urgenteze procesul de obținere a cetățeniei române

Deputatul Iurie Reniță a făcut un apel către Guvernul României și Autoritatea Națională pentru Cetățenie să caute urgent soluții pentru cei peste 230 000 de basarabeni care așteaptă de ani de zile redobândirea cetățeniei române.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)