Astăzi 21 Februarie 2019, Joi - Ultima actualizare la ora 11:24
Abonamente

Internațional 8 Aprilie 2011, ora 08:34    Din editia print

(Reportaj) Călătorie la capătul pământului: O moldoveancă în Indonezia

Marime Font

Suntem obişnuiţi ca voluntarii din alte ţări să vină în Moldova, în diverse misiuni sociale, dar mai rar se aude ca cetăţenii moldoveni să se implice în acţiuni de voluntariat, mai ales peste hotarele republicii. Cu toate acestea, numeroşi tinerii pleacă la mii de kilometri depărtare pentru a cunoaşte oameni deosebiţi, unde ne promovează ţara. Am discutat la o cafea cu Adriana Ulinici, o tânără voluntară, care s-a întors recent din Indonezia.

Cu ceva timp în urmă, studentei la ASEM nici nu i-ar fi trecut prin cap să se aventureze într-o călătorie atât de îndepărtată, dar dorinţa de a vedea lumea i-a biruit frica. Adriana spune că a căutat mai multe programe care i-ar fi permis să-şi realizeze visul, însă organizaţia de studenţi AIESEC i-a oferit programul de care avea nevoie. Ea a recunoscut că, la început, a vrut să aleagă o platformă care ar fi ajutat-o să-şi facă stagiul practic în domeniul bancar. În ultimul moment a optat pentru voluntariat. „Eram nouă într-o astfel de activitate şi am decis că ar fi mai bine să mă implic într-un proiect social, care îmi va oferi experienţă. Acum pot să spun că nu regret nicio clipă faptul că am ales să fac voluntariat timp de două luni în Indonezia – o ţară primitoare, cu oameni nemaipomeniţi”, îşi aminteşte tânăra.

Şocul cultural a fost minim


În pofida faptului că Indonezia se află „la capătul pământului”, tânăra a fost uimită mai degrabă de natura exotică de aici, decât de nivelul de trai al populaţiei. Împreună cu Adriana mai lucrau voluntari din Olanda, Germania, China şi Japonia. Pentru mulţi şocul cultural a fost simţitor. „Mă amuzau fetele din Olanda şi Germania. Ele se minunau de nişte lucruri care pentru indonezieni, dar şi pentru mulţi dintre moldoveni sunt absolut normale. De multe ori, se întrebau cum este posibil să ai în casă o antenă parabolică, calculator performant conectat la internet, telefon mobil de ultimă generaţie, dar să te foloseşti de WC-ul din curte...”.

„Dragostea din tei”, cu accent indonezian

Adriana a lucrat în calitate de voluntar într-un colegiu din oraşul Padang, provincia Sumatra, unde a predat economia şi limba engleză. Tânăra spune că studenţii nu auziseră până atunci de Moldova şi, în prima săptămână, voluntara le-a făcut prezentări despre ţara noastră. „Toţi studenţii mă ascultau cu uimire, pentru că îi interesa orice informaţie despre o lume necunoscută lor. Le plăceau mult pozele cu locurile pitoreşti din Moldova şi îmi spuneau că sunt nişte imagini extraordinare. M-am gândit atunci că aceşti tineri nu îşi cunosc propria ţară, deoarece în Indonezia există nişte peisaje uimitoare. Apoi, mi-am dat seama că, de fapt, nici eu nu îmi cunosc patria, odată ce n-am vizitat nici jumătate din toate locurile pitoreşti din Moldova”.

Îmi spune că unicul element moldovenesc cunoscut în Indonezia este cântecul „Dragostea din tei”, interpretat de fosta trupă O-Zone, pe care tinerii indonezieni îl numesc „numa numa”: „Când am înţeles că toţi cunosc acest cântec, l-am transformat într-un fel de carte de vizită a ţării. Era foarte amuzant să-i auzi cum cântă o piesă în română cu accent indonezian”.

Farmecul călătoriei - diversitatea culturală

În provincia Sumatra, majoritatea populaţiei indigene este de religie musulmană. La început, Adriana se simţea stânjenită, pentru că nu ştia regulile de comportament într-o astfel de societate. Totuşi, a învăţat repede, fiind ajutată de familia la care a locuit. „Indonezienii sunt foarte drăguţi şi binevoitori, însă se comportă mult mai deschis cu cei care le respectă tradiţiile. Am fost preîntâmpinată din prima zi că nu-i bine să port pantaloni şi că va trebui să cer permisiunea gazdei pentru a intra sau ieşi dintr-o locuinţă”. Adriana s-a conformat tuturor regulilor, dar n-a uitat că a venit în Indonezia pentru a promova diversitatea. „Am fost întrebată dacă n-aş dori să-mi pun o batistă pe cap, care la ei se numeşte „gilbab”, însă am refuzat, deoarece studenţii trebuiau să înţeleagă că lumea e diversă şi că în multe ţări există alte obiceiuri, iar în Moldova fetele nu obişnuiesc să îşi acopere capul. Mi-a plăcut că am fost înţeleasă şi că punctul meu de vedere a fost acceptat”, povesteşte ea.

Tânăra spune că în acea ţară îndepărtată relaţiile interumane sunt foarte călduroase, iar societatea moldovenească ar avea multe de învăţat de la cea indoneziană. „Un alt lucru demn de tot respectul – cu toate că Indonezia a fost timp de 300 de ani o colonie a Olandei şi a devenit un stat independent abia în 1945, limba olandeză nu a luat locul limbii băştinaşilor...”. 

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 11:24

Preşedintele Ucrainei, Petro Poroşenko, declară că Ucraina a devenit de facto un adevărat flanc estic al NATO, scrie Defense Romania.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 11:04

Republica Moldova nu recunoaște anexarea Crimeii de către Federația Rusă și își reiterează preocuparea în legătură cu perpetuarea crizei din Ucraina și a ostilităților din regiunile de est ale țării vecine, care afectează climatul de securitate din întreaga...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 11:01

Preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, susţine iniţiativa de promovare a sportului de amatori, venită din partea Asociaţiei Run Moldova. Membrii acesteia consideră că în Valea Morilor, pe terenul nefuncțional al unui parc de distracții, trebuie să fie construit un complex...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 10:36

Numărul de contracte de muncă la nivel naţional a ajuns în luna ianuarie a acestui an la 6,37 milioane, în creştere cu 2% (cca. 118.000 de contracte) faţă de perioada similară din 2018 şi este cu 8% mai mare (+480.500) faţă de luna ianuarie a anului 2015, arată datele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 10:32

Analistul politic Igor Boţan este convins de destrămarea blocului PAS-PPDA, după aelegerile parlamentare din 24 februarie. Supoziţia a fost formulată în cadrul dezbaterilor publice cu tema: „Alegeri 2019: Scenarii post-electorale în viziunea experților în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 10:15

Pompierii din capitală au fost chemați azi-noapte pentru a stinge două autoturisme pe bulevardul Traian. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 10:10

Alianța Nord Atlantică a calificat drept „inacceptabile” amenințările președintelui rus Vladimir Putin în ceea ce privește desfășurarea de rachete capabile să lovească „teritoriile unde se află centrele de decizie” ale NATO, în cazul în care...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 09:14

 Creatorii unui sistem de inteligenţă artificială, care este capabil să scrie ştiri şi lucrări literare, au decis să nu îşi scoată produsul pe piaţă întrucât se tem că acesta ar putea fi utilizat pentru a face rău, scrie The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 09:02

După interviurile pe care le-a oferit Mihail Gofman pentru Zeppelin Investigation, unde a vorbit despre schema prin care s-a furat miliardul din BEM în 2014, soția lui Gofman a avut din nou de suferit. Deja a doua oară, oamenii lui Platon i-au tăiat furtunul de la frâna...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 08:58

Acum că avem detaliile complete pe „hârtie” despre Galaxy S10, a venit momentul să vedem şi cum se prezintă din punct de vedere vizual noile smartphone-uri Samsung care ajung în magazine la începutul lunii martie. Am avut ocazia să ne jucăm cu cele trei noi...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Februarie 2019, ora: 08:53 de George Mârzencu

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar Din editia print

Dodon a fost premiat pentru propagandă românească în satul Sadova

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 21 Februarie 2019, ora: 05:48

Horoscop 21 februarie 2019. Cupidon lucrează de zor în luna dragostei, însă nu poate face totul de unul singur. Zodiile nehotărâte ar putea pierde o relație fericită, așteptând în zadar partenerul perfect. E mai bine să încerci și să eșuezi,...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 21 Februarie 2019, ora: 03:54

Consumul de alcool favorizează creșterea în greutate

Consumul de alcool favorizează creșterea în greutate

Alcoolul este o sursă consistentă de calorii și se știe că un consum ridicat de alcool tare și de bere favorizează creșterea în greutate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 00:56

STATISTICI /// România este principala piață de desfacere pentru mărfurile din R. Moldova

STATISTICI /// România este principala piață de desfacere pentru mărfurile din R. Moldova

România și-a consolidat poziția de principala piață de desfacere pentru mărfurile din Republica Moldova, după o creștere în anul 2018 a livrărilor de bunuri moldovenești pe piața românească cu 31,9 la sută (în 2017 au crescut cu 17,1 la sută), potrivit datelor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 00:19

Microsoft a anunțat miercuri că a descoperit campanii de atacuri cibernetice îndreptate către instituții din mai multe țări europene, atacuri inițiate de un grup apropiat Kermlinului, numit Strontium. Este același grup cu celebrul Fancy Bear sau Sofacy, implicat în alte...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Februarie 2019, ora: 00:18

Cum și când a apărut limba română?

Cum și când a apărut limba română?

La propunerea redacției acestei reviste am acceptat să prezint, într-o manieră accesibilă unui public larg, istoria sau povestea cuvintelor românești. S-ar cuveni să încep cu formula inițială a oricărei istorioare sau povești.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 18:55

Patru membri ai Parlamentului European au fost reţinuţi, în timpul unui protest față de prezenţa bombelor nucleare americane pe teritoriul Europei, trei dintre ei pătrunzând într-o bază militară din Belgia, potrivit Politico.eu

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 18:53

Tot mai mulți oameni de afaceri anunță susținerea Partidului Democrat la alegerile parlamentare din 24 februarie. Este și cazul lui Iurie Mihalachi, patronul rețelei de magazine IMC Market, care apreciază reformele implementate de actuala Guvernare. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 17:31

Primele numere de înmatriculare cu emoticonuri / FOTO

Primele numere de înmatriculare cu emoticonuri / FOTO

Autoritățile din Queensland, Australia, au lansat numerele de înmatriculare cu emoticonuri, pentru șoferii care vor să personalizeze și mai mult plăcuțele de identificare a mașinilor, relatează BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 17:18

Jurnaliștii de la portalul agora.md au mers la Grozești, în satul de baștină al liderului PDM, Vlad Plahotniuc. Aceștia au realizat un reportaj video, în care oameii au doar cuvinte de laudă despre șeful democraților, care candidează pe circumscripția Nisporeni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 16:40

Toți pensionarii din Republica Moldova vor primi medicamente gratuite după venirea la guvernare a Partidului Politic ȘOR, a promis liderul acestuia, Ilan Șor. El a prezentat prioritățile programului formațiunii sale destinat pensionarilor, care mai prevede majorarea de câteva ori a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 15:47

Rețeaua de magazine Nr.1 anunță că a majorat din nou salariile angajaților, ca urmare a reformei fiscale, implementată de Guvern și își anunță susținerea pentru Partidul Democrat din Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 15:44

O companie din nordul țării - T.B. Fruit Moldova - ar putea primi o amendă record de 13 milioane de lei, dacă se va dovedi că a comis evaziune fiscală în proporții deosebit de mari.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 13:20

Instituțiile media din trustul Platon-Țopa continuă să tirajeze valuri de minciuni în actuala campanie electorală, iar cele mai multe dintre ele vizează Partidul Democrat din Moldova. Unul dintre ultimele materiale denigratoare se referă la activitatea cadidatului PDM pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 13:01

Partidul Politic ȘOR a elaborat un program concret care va îmbunătăți viața pensionarilor. Iar una din prevederile acestuia este anularea impozitelor directe și indirecte pentru pensionari, ceea ce va duce la reducerea mărfurilor și serviciilor pe care le procură cu aproximativ...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)