Astăzi 21 Noiembrie 2018, Miercuri - Ultima actualizare la 20 Noiembrie 2018
Abonamente

Internațional 8 Aprilie 2011, ora 08:34    Din editia print

(Reportaj) Călătorie la capătul pământului: O moldoveancă în Indonezia

Marime Font

Suntem obişnuiţi ca voluntarii din alte ţări să vină în Moldova, în diverse misiuni sociale, dar mai rar se aude ca cetăţenii moldoveni să se implice în acţiuni de voluntariat, mai ales peste hotarele republicii. Cu toate acestea, numeroşi tinerii pleacă la mii de kilometri depărtare pentru a cunoaşte oameni deosebiţi, unde ne promovează ţara. Am discutat la o cafea cu Adriana Ulinici, o tânără voluntară, care s-a întors recent din Indonezia.

Cu ceva timp în urmă, studentei la ASEM nici nu i-ar fi trecut prin cap să se aventureze într-o călătorie atât de îndepărtată, dar dorinţa de a vedea lumea i-a biruit frica. Adriana spune că a căutat mai multe programe care i-ar fi permis să-şi realizeze visul, însă organizaţia de studenţi AIESEC i-a oferit programul de care avea nevoie. Ea a recunoscut că, la început, a vrut să aleagă o platformă care ar fi ajutat-o să-şi facă stagiul practic în domeniul bancar. În ultimul moment a optat pentru voluntariat. „Eram nouă într-o astfel de activitate şi am decis că ar fi mai bine să mă implic într-un proiect social, care îmi va oferi experienţă. Acum pot să spun că nu regret nicio clipă faptul că am ales să fac voluntariat timp de două luni în Indonezia – o ţară primitoare, cu oameni nemaipomeniţi”, îşi aminteşte tânăra.

Şocul cultural a fost minim


În pofida faptului că Indonezia se află „la capătul pământului”, tânăra a fost uimită mai degrabă de natura exotică de aici, decât de nivelul de trai al populaţiei. Împreună cu Adriana mai lucrau voluntari din Olanda, Germania, China şi Japonia. Pentru mulţi şocul cultural a fost simţitor. „Mă amuzau fetele din Olanda şi Germania. Ele se minunau de nişte lucruri care pentru indonezieni, dar şi pentru mulţi dintre moldoveni sunt absolut normale. De multe ori, se întrebau cum este posibil să ai în casă o antenă parabolică, calculator performant conectat la internet, telefon mobil de ultimă generaţie, dar să te foloseşti de WC-ul din curte...”.

„Dragostea din tei”, cu accent indonezian

Adriana a lucrat în calitate de voluntar într-un colegiu din oraşul Padang, provincia Sumatra, unde a predat economia şi limba engleză. Tânăra spune că studenţii nu auziseră până atunci de Moldova şi, în prima săptămână, voluntara le-a făcut prezentări despre ţara noastră. „Toţi studenţii mă ascultau cu uimire, pentru că îi interesa orice informaţie despre o lume necunoscută lor. Le plăceau mult pozele cu locurile pitoreşti din Moldova şi îmi spuneau că sunt nişte imagini extraordinare. M-am gândit atunci că aceşti tineri nu îşi cunosc propria ţară, deoarece în Indonezia există nişte peisaje uimitoare. Apoi, mi-am dat seama că, de fapt, nici eu nu îmi cunosc patria, odată ce n-am vizitat nici jumătate din toate locurile pitoreşti din Moldova”.

Îmi spune că unicul element moldovenesc cunoscut în Indonezia este cântecul „Dragostea din tei”, interpretat de fosta trupă O-Zone, pe care tinerii indonezieni îl numesc „numa numa”: „Când am înţeles că toţi cunosc acest cântec, l-am transformat într-un fel de carte de vizită a ţării. Era foarte amuzant să-i auzi cum cântă o piesă în română cu accent indonezian”.

Farmecul călătoriei - diversitatea culturală

În provincia Sumatra, majoritatea populaţiei indigene este de religie musulmană. La început, Adriana se simţea stânjenită, pentru că nu ştia regulile de comportament într-o astfel de societate. Totuşi, a învăţat repede, fiind ajutată de familia la care a locuit. „Indonezienii sunt foarte drăguţi şi binevoitori, însă se comportă mult mai deschis cu cei care le respectă tradiţiile. Am fost preîntâmpinată din prima zi că nu-i bine să port pantaloni şi că va trebui să cer permisiunea gazdei pentru a intra sau ieşi dintr-o locuinţă”. Adriana s-a conformat tuturor regulilor, dar n-a uitat că a venit în Indonezia pentru a promova diversitatea. „Am fost întrebată dacă n-aş dori să-mi pun o batistă pe cap, care la ei se numeşte „gilbab”, însă am refuzat, deoarece studenţii trebuiau să înţeleagă că lumea e diversă şi că în multe ţări există alte obiceiuri, iar în Moldova fetele nu obişnuiesc să îşi acopere capul. Mi-a plăcut că am fost înţeleasă şi că punctul meu de vedere a fost acceptat”, povesteşte ea.

Tânăra spune că în acea ţară îndepărtată relaţiile interumane sunt foarte călduroase, iar societatea moldovenească ar avea multe de învăţat de la cea indoneziană. „Un alt lucru demn de tot respectul – cu toate că Indonezia a fost timp de 300 de ani o colonie a Olandei şi a devenit un stat independent abia în 1945, limba olandeză nu a luat locul limbii băştinaşilor...”. 

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 16:56

Premierul Pavel Filip declară că mandatul Guvernatorului BNM Sergiu Cioclea a fost unul de succes, cu atât mai mult cu cât acesta a avut curajul să vină în fruntea instituţiei într-un moment complicat pentru Moldova. Într-o postare pe Fascebook, Filip i-a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 16:41

Liderii PAS şi PPDA, Maia Sandu și Andrei Năstase, care au beneficiat material de pe urma colaborării cu Open Dialog, s-au pomenit într-o situație jenantă, după publicarea raportului Comisiei parlamentare de anchetă. Analistul politic Petru Bogatu, scrie, într-un editorial...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 16:38

În jur de 30 de companii din R. Moldova practică exportul de nuci și miez de nucă. De la începutul anului curent, aceste firme au livrat peste hotare peste 10,7 mii de tone de nuci în valoare de 1 miliard 330 de milioane de lei, potrivit datelor Serviciului Vamal. În...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 13:11

 R. Moldova și Georgia au aceiași indicatori de performanță în mai multe studii internaționale. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 13:10

Preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, îi mulţumeşte Guvernatorului BNM, Sergiu Cioclea, pentru munca depusă în cadrul instituţiei. Într-o postare pe Facebook, Candu spune că desemnarea lui Cioclea în funcţie, în anul 2016, a fost cea mai bună alegere.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 12:22

Centrul de Informaţii Universitare anunţă programul „Burse de Merit” 2018 – pentru cei mai buni studenţi ai ţării, ediţia XXIII, organizat sub egida Consiliului Rectorilor din Republica Moldova, cu suportul financiar al BC “Moldova Agroindbank” SA şi al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 12:08

Atac armat la un spital din Chicago. Cel puţin 3 oameni, dintre care un poliţist şi un angajat al unităţii medicale, şi-au pierdut viaţa după ce au fost împuşcaţi. Atacatorul a murit la rândul său în urma unui schimb de focuri cu forţele de ordine. Spitalul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 12:00

Patru senatori americani au făcut apel la administrația președintelui american Donald Trump și a membrilor Adunării Generale a Interpolului sa împiedice alegerea generalului rus Alexander Prokopciuk în funcția de președinte al acestei organizații, se arată într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 11:28

Ninsoarea de ieri i-a pus la treabă pe drumari toată noaptea. Peste 80 de angajați ai Regiei "Exdrupo" au curățat de zăpadă toate sectoarele din Capitală, dar și suburbiile. Totodată, pe tot parcursul nopții, autospecialele au împrăştiat aproximativ 370 de tone de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 09:20

În orașul Orhei, circulația vehiculelor se desfășoară în condiții de iarnă. La dispoziția Primarului de Orhei, Ilan Șor, pe parcursul zilei de ieri și pe parcursul nopții, au fost antrenate peste 20 utilaje de deszăpezire, care au curățat arterele din oraș.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 08:01

EXPERȚI, despre prezența lui Igor Dodon la mitingul PSRM: Încalcă spiritul Constituției și DEMONSTREAZĂ că nu este președintele țării, dar al unui PARTID

EXPERȚI, despre prezența lui Igor Dodon la mitingul PSRM: Încalcă spiritul Constituției și DEMONSTREAZĂ că nu este președintele țării, dar al unui PARTID

Participarea președintelui Igor Dodon la acțiunea de ieri a Partidului Socialiștilor și susținerea deschisă pe care a manifestat-o, pentru această formațiune, reprezintă o încălcare a spiritului Constituției și un act politic imoral, consideră mai mulți experți.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:52

Acest "suc miraculos" poate prelungi speranța de viață, cu condiția să fie băut zilnic. Pentru îmbunătățirea stării de sănătate și prelungirea cu câțiva ani a vieții ar fi suficiente un kilogram de sfeclă roșie, 100 de grame de miere, 500 de grame de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:42

Horoscop dragoste 20 noiembrie 2018. O zi în care dacă nu eşti atent rişti să strici relaţia cu persoana iubită, care va descoperi un secret pe care credeai că l-ai ascuns bine.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:11 de Natalia Hadârcă

Cazurile copiilor nevaccinați împotriva rujeolei din R. Moldova, care nu au fost admiși să frecventeze școala, vor ajunge la Curtea Europeană a Drepturilor Omului. Câteva zeci de familii din Chișinău, Bălți, Sângerei, Ungheni, Nisporeni, Călărași, Telenești,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 05:43

Academia Română se ADRESEAZĂ deputaţilor de la Chişinău: Nu este NEVOIE să se INVENTEZE limbi pentru apărarea identităţii

Academia Română se ADRESEAZĂ deputaţilor de la Chişinău: Nu este NEVOIE să se INVENTEZE limbi pentru apărarea identităţii

Prezidiul Academiei Române reafirmă, într-un comunicat, faptul că „limba vorbită de români este limba română”, în contextul respingerii de către Parlamentul de la Chişinău, pe 1 noiembrie 2018, a proiectului de lege constituţională care prevede...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 19:17

O persoană a decedat şi alte şase au fost rănite după ce un autocar din Moldova s-a răsturnat, luni seara în România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 19:03

Angajaţii Inspectoratului Național de Patrulare ajută şoferii, care au problem în trafic, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. În mai multe imagini postate pe Facebook, pot fi observaţi polițiști care ajută la deblocarea maşinilor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:37

În ajunul celei de-a doua runde a alegerilor prezidențiale din Georgia, guvernul de la Tbilis a decis să „anuleze” datoriile bancare ale populatiei, in principal a datornicilor aflati în așa-numita „listă neagră” (biroul de credit), a anunțat luni...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:17

Primarul de Orhei Ilan Șor, nu este beneficiarul banilor furați din sistemul bancar din Republica Moldova, susține omul de afaceri Denis Ureche, anterior condamnat în dosarul devalizărilor bancare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:09

Firmele din Germania scot la concurs peste 500 de joburi, unele dintre ele fiind plătite cu până la 74.000 de euro brut pe an.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:06

Realizatoarea de la TV8 Natalia Morari se laudă pe Facebook că a primit premiul Pavel Sheremet pentru curaj în jurnalism, dar uita sa menționeze ca distincția i-a fost oferita de către colegul său de la televiziune, Petru Macovei. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:00

Cel de-al treilea planșeu, dintre etajele 15 și 16 ale blocului locativ din bd. Moscova, 11, a fost restabilit. Pe parcursul săptămânii curente, constructorii vor fi antrenați în lucrări de armare și pregătire a cofrajelor pentru betonarea ultimului planșeu, dintre etajele 16...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 17:55

Ninsoarea și ghețușul de pe carosabil s-au lăsat cu trei microbuze cu pasageri răsturnate în aceeași zi. După două accidente produse dimineață, la ora 07.30 și la 08.00, un al treilea microbuz s-a răsturnat în jurul orei 15.40, în apropiere de satul Sociteni, raionul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 17:43

Fugarii Victor şi Viorel Ţopa au primit ieri o lovitură crâncenă din partea postului de televiziune TV 8. Jurnaliştii acestuia au pus pe post un interviu cu Denis Ureche, condamnat în două instanțe pentru implicarea în jaful de la Banca de Economii, care developează...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)