Astăzi 17 Noiembrie 2018, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 15:18
Abonamente

Atitudini 30 Iulie 2013, ora 06:12

Marime Font

(SCRISOARE DESCHISĂ) De ce UCRAINENILOR nu le plac RUȘII

În cadrul unui postări, un cetățean ucrainean se întreba „De ce ucrainenilor nu le place limba rusă?”.

Așadar, Vadim Godarenco scrie pe uainfo.org următoarele: 

„Recent, tot mai mulți ruși se plâng că se confruntă pe Internet cu manifestările de ură „de neînțeles” față de „frații” lor ucraineni.
Înainte, rușii tratau întotdeauna ucrainenii cu mare simpatie, iar acum toți se întrebă confuz: „De ce ne urăsc atât de mult? Ce trebuie să facem ca lucrurile să fie ca înainte?” Am ascultat toate acestea vaiete jalnice și am decis să explic „fraților” noștri pentru ceea ce ei sunt atât de urâți de ucraineni...


Sincer să fiu, am fost un pic surprins de indignarea rușilor vizavi de agresiunea verbală și ură din partea ucrainenilor. De fapt, ce au vrut? Voi ne vindeți gazele voatre mirositoare la cel mai mare preț din Europa, iar apoi vă întrebați de ce ucrainenii înjură peste tot? Desigur, veți spune că Putin este de vină, iar rușii simpli nu au nimic de-a face cu asta. Oh, nu! Dar cine îl alege pe aceasta de trei ori? Cine îl laudă până la cer? Acum, cu siguranță nu-l mai ridică atât în slăvi, dar încă mai sunt mulți din aceștia, care susțin țarul în toate eforturile sale, inclusiv în politica îndreptată împotriva Ucrainei.

Dacă problema ar consta doar în gaz! Rusia se implică în toate treburile noastre interne, cum ar fi chestiunea limbii. Vreți ca etnicii ruși care locuiesc în Ucraina să vorbească limba lor maternă? Nicio problemă! Dar v-ați imaginat o asemenea posibilitate pentru ucrainenii care trăiesc în
Rusia? Pentru a cere ceva, trebuie ca cel dintâi să dea un exemplu propriu…

De ce vă agățați de eroii noștri naționali? Uitați-vă la istoria voastră! Eroii noștri, cel puțin, au luptat cu ocupanții, nu cu oamenii lor. De ce ne reproșați mereu că ducem o politică anti-rusească, proslăvind pe cei care au luptat împotriva Moscovei? Noi v-am acuzat vreodată de faptul că Rusia urmărește o politică anti-ucraineană?

Nu mai vorbesc de toate aceste apeluri pentru unitate. Considerați că e frățește să faceți apel la unitate prin intimidări cu tot felul de complicații care pot apărea pentru producătorii ucraineni în cazul în care Ucraina nu va adera la Uniunea Vamală? Nu, aceasta nu este frățește. Iar amenințarea unui atac nuclear asupra Crimeii, dacă Ucraina se alătură NATO? Considerați că e de bine?

Desigur, cineva va spune că politica nu ar trebui să afecteze relațiile dintre națiuni. Sunt de părere că anume această politica provoacă conflicte, iar oamenii de rând nu au nimic de a face cu ea. Oh, nu! Voi reproșați ucrainenilor că vorbesc într-un anumit fel despre voi online. Dar voi citiți ce scriu compatrioții voștri, care suferă de grandoare și de hemoroizi, despre ucraineni? Credeți că nouă, ucrainenilor, ne place să citim că suntem un popor inexistent?

Vă întrebați ce e de făcut pentru a reveni la relațiile de altădată? Ei bine, în primul rând trebuie să admitem că „precum a fost” nu a fost, de fapt, niciodată. Relațiile tensionate dintre ucraineni și ruși au fost întotdeauna. Nu e o problemă apărută peste noapte.

Ar fi o ipocrizie să spui povești despre „prietenie veșnică între popoarele frățești”, pentru că prietenie cu siguranță nu a fost. Ne amintim foarte bine cum a fost interzisă limba noastră, cum a fost nimicită identitatea noastră, prin interzicerea folosirii numelui „Ucraina” și „ucrainean”, dar și înlocuirea lor cu termenii „Mica Rusie” și „maloros”. Fiecare ucrainean normal știe și își amintește de aceasta. Și cei care neagă aceste fapte nu sunt ucraineni.

Prin urmare, dacă doriți ca ucrainenii să nu vă mai urască, dacă doriți să se întoarcă la ceva care nu a fost niciodată, iată ce trebuie să faceți: fie ca țarul vostru, Vovochka Pukin (n.red. – Vladimir Putin) să vină la Kiev, în Piața Independenței, să îngenuncheze și să-și ceară iertare în numele poporului rus de la toți oamenii din Ucraina. Apoi să se oprească în fiecare oraș, în fiecare sat și să ceară iertare pentru tot răul la care au lucrat țarii ruși, împărați, șefi și secretarii generali pe teritoriul ucrainean!

Dar dacă se întâmplă în realitate, lucru de care mă îndoiesc, vom începe să fim prieteni și să uităm ranchiuna. În plus, suntem o națiune europeană și toate interesele noastre se află tocmai în Occident”.

Sursa: uainfo.org

Tradaptare: Timpul.md (V.P.)

Un articol de:
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:27

 Teritoriul Republicii Moldova intră, săptămâna viitoare, sub influența unui ciclon de aer mediteranean, temperaturile crescând în medie cu 7 grade Celsius. Potrivit meteorologului Ala Bârsa, de marți, 20 noiembrie, temperaturile cresc atât noaptea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:24

Un copil de 5 ani din Rusia e senzatia momentului pe internet.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 17 Noiembrie 2018, ora: 08:04

 Horoscop 17 noiembrie 2018. O zi destul de liniştită din toate punctele de vedere. Bucuraţi-vă de această ocazie de a vă relaxa şi petreceţi timpul alături de familie şi cei dragi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 17:01

Preşedintele Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, s-a întâlnit vineri cu noul ambasador al Statelor Unite ale Americii la Chişinău, Excelenţa Sa Dereck J. Hogan. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:53

Fundația Open Dialog a făcut lobby în favoarea lui Veaceslav Platon, ca să-l ajute să scape de închisoare. Acest lucru este recunoscut de către deputații liberali, care au refuzat să-și delege reprezentanții în comisia de anchetă în cazul ”Open Dialog....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:51

Întreg raportul Comisiei de anchetă „Open Dialog” a fost obținut de reporterii Deschide.MD, inclusiv paginile cu parafă secretă. Documentul a fost votat astăzi în plen după trei ore de audieri și dezbateri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:56

 Fundaţia Open Dialog este un vehicul şi o schemă folosită de Serviciile Secrete ale Federaţiei Ruse împotriva statelor cum sunt: ţările baltice, Polonia, Ucraina şi Republica Moldova. Declaraţia a fost făcută de preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, după ce astăzi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:53

Acțiunea subversivă a Fundației Open Dialog împotriva Republicii Moldova, în care au fost atrași Maia Sandu și Andrei Năstase este una fără precedent în istoria Republicii Moldova. Este declarația deputatului PDM Sergiu Sîrbu, făcută după prezentarea raportului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Trustul de presă finanțat de oligarhii Victor Țopa și Veacesla Platon, unul fugar, iar altul condamnat la 18 ani de pușcărie, tirajează un nou fake news de cea mai joasă speță. 

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)