Astăzi 13 Noiembrie 2018, Marţi - Ultima actualizare la 12 Noiembrie 2018
Abonamente

Actualitate 24 Iunie 2016, ora 07:11

(VOX POPULI) Moldoveni în Anglia: Britanicii au păreri împărțite, noi suntem împotrivă

Marime Font

În ajunul referendumului în care englezii trebuie să voteze împotriva sau pentru ieșirea Marii Britanii din UE, am discutat cu basarabenii stabiliți în statul insular despre poziția lor față de eventualul Brexit, dar și despre cum i-ar influența retragerea Angliei din comunitatea europeană. 


Vadim Suflet, șofer stivuitor la Jaguar Land Rover
Burton-Upon-Trent, Staffordshire

Jumătate dintre englezi sunt pentru ieșirea Angliei din UE. Este vorba de oameni de rând, sătui de străini care fură și distrug totul în jur. E plin de țigani și români care fac probleme. Eu, personal, îi detest. România e o țară frumoasă, dar nu este pădure fără uscături.
Pe mine personal nu mă afectează deloc. Atâta timp cât am contract permanent de muncă, în cazul ieșirii, o să primesc actele necesare, care o să-mi permită să-mi continuu viața și munca aici. Pentru persoanele care lucrează la negru sau prin agenție e mai problematic.
E ireal să iasă Anglia din UE, asta ar duce la pierderi colosale. UK ar fi nevoită să întoarcă taxele la toate persoanele care ies din țară, ceea ce înseamnă sume imense. Și forța de muncă ar scădea considerabil. Toate uzinele ar rămâne practic fără lucrători. Chiar și din punct de vedere economic, ei sunt la pământ.


Iulia Munteanu, liber angajat
Londra

Părerile cetățenilor britanici cu privire la Brexit sunt împărțite și diferă în funcție de vârstă și regiune, însă majoritatea cetățenilor vor să rămână în Uniunea Europeană. De asemenea, există și o parte din britanici cărora le este indiferent dacă Marea Britanie va ieși sau va rămâne în UE.
Eu sunt o mare susținătoare a proiectului european și, desigur, mi-aș dori ca, la referendum, britanicii să se pronunțe asupra apartenenței în continuare la blocul comunitar. E clar că Uniunea Europeană nu va mai fi la fel fără UK și riscă să piardă unul dintre motoarele economice, financiare şi militare ale UE.
Eu sunt stabilită în UK cu pașaport românesc, ceea ce îmi oferă drepturi egale cu ceilalți europeni. La rândul meu, contribui la bugetul de stat plătind taxe și impozite. Deci, nu cred că cetățenii români, care s-au stabilit deja aici, vor fi afectați în vreun fel de rezultatul referendumului. În schimb, conaționalii ce urmează să vină în Marea Britanie se vor confrunta cu o serie de restricții. Se vorbește despre suspendarea ajutoarelor sociale pe o perioadă de 4 ani de la intrarea în Marea Britanie, pentru muncitorii veniţi din Est.



Viorica Buzatu
Londra

Nu cred că Anglia va ieși din UE și nici nu-mi doresc acest lucru. Cu toate că eu plec acasă definitiv în iulie și nu văd cu ce m-ar afecta pe mine. Dar dacă va ieși, cu siguranță nu o să fie bine pentru cei care sunt aici și muncesc, indiferent de naționalitate, nu vorbesc de cei stabiliți de mulți ani. Lira sterlină va scădea foarte mult, și locurile de muncă la fel.


Sergiu Țurcanu, angajat în domeniul IT
Londra

Părerile sunt împărțite cam proporțional - unii vor să iasă din UE, alții vor să rămână, iar al treilea grup sunt indecișii. N-am văzut o majoritate clară. Totuși, se pare că mai mulți sunt de cei care vor să rămână. Și eu fac parte din ultimii, cu toate că am și rezerve. Pe termen scurt, ieșirea din UE a Regatului Unit nu mă afectează, pe termen lung - ar putea să mă afecteze la nivelul la care-i afectează pe toți rezidenții acestei țări. Afară nu ne vor da oricum, dar dacă vor fi consecințe economice grave, toți vor avea de suferit.


Liudmila Șalvir, recepționistă la hotel
Salisbury, Wiltshire

Nu-mi doresc ieșirea UK din UE, căci automat vom fi supuși anumitor proceduri mult mai stricte și complicate de integrare în țară. Vom pierde anumite drepturi de care beneficiem acum. Suntem pe același nivel cu englezii la moment. Ieșirea din UE ne va lua aceste drepturi. Tinerii englezi din UK sunt pentru a rămâne în UE.
Recent, am avut o discuție într-o familie tradițional englezească, acolo s-au împărțit părerile. Cei care sunt pentru ieșire spun că Anglia e țară puternică, că poate să fie independentă și să nu se supună legilor europene. Cei care sunt pentru a rămâne văd beneficiile care le au, că sunt liberi să călătorească, au permis de muncă, studii, au proprietăți în țările europene. Alții afirmă că țara nu are atâția bani, cât să supraviețuiască independent. Asta cred și eu, e mult prea complicată politica mondială la moment și se luptă mult pentru influență și bani. Sunt înconjurată de mai multe persoane care sunt pentru a rămâne în UE. Sper să fie așa.


Iurie Cojocaru, constructor, blogger
Londra

Sigur că o să ne afecteze într-o anumită măsură, însă, întrucât noi nu avem dreptul la vot, oricare ar fi rezultatul referendumului, noi trebuie să le respectăm dorința, pentru că e țara lor până la urmă! Lumea vorbește despre Brexit, dar părerile sunt împărțite: majoritatea cred că Anglia nu va ieși din UE și asta nu neapărat că nu și-ar dori asta, dar pentru că la mijloc sunt multe interese politice și economice, de aceea mulți cred că rezultatul referendumului se știe deja! Adică va rămâne în UE!
Și chiar dacă va ieși din UE, nu va putea da pe nimeni afară din țară (pe cei care sunt deja aici), doar pot să pună anumite condiții pentru cei care vor să vină: Visa sau Blue Card, cum a mai fost înainte!

Un articol de: Ana Gherciu Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 19:14

Lista companiilor cu credite neperformante de peste 3 miliarde de lei din BEM, Banca Socială și Unibank

Lista companiilor cu credite neperformante de peste 3 miliarde de lei din BEM, Banca Socială și Unibank

Aproape 70 de companii au luat de la Banca de Economii, Banca Socială și Unibank credite neperformante în sumă de peste 3 miliarde de lei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:56

Centrul Analitic Independent „Expert-Grup" lansează astăzi publicația „Impactul economic după 4 ani de implementare a Acordului de Asociere RM-UE" realizată în cadrul proiectului finanțat de Uniunea Europeană „Vizibilitate și comunicare pentru acțiunile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:55

Trenul suburban de pasageri nr. 6826, Ungheni-Chișinău, va circula permanent cu un număr de 6 vagoane, care pot acomoda 568 de persoane pe scaune și încă 300 de persoane în picioare. Cele 2 garnituri a câte 3 vagoane, urmează să fie încălzite pe perioada rece a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:06

Este concluzia la care ajuns Asociația Promo-LEX, exponenții căreia au participat astăzi la audierile Comisiei de anchetă „pentru elucidarea circumstanțelor de fapt și de drept privind imixtiunea Fundației „Otwarty Dialog” (Dialog Deschis) și a Ludmilei Kozlowska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:04

Angajații companiei petroliere Bemol se bucură deja de adaosuri la salarii, în urma implementării de către Guvernul Filip a micii reforme fiscale, începând cu data de 1 octombrie. Într-o circulară internă, conducerea întreprinderii informează oamenii că vor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 15:52

Anna Fotyga, deputatul european, care a participat alături de Maia Sandu la conferința organizată la Parlamentul European de Fundația Open Dialog, s-a dezis la scurt timp de ONG-ul condus de Ludmila Kozlovska. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 15:28

Curtea de Apel Chişinău a menţinut hotărârea instanţei primare privind arestul preşedintelui "Partidului Nostru" (PN), Renato Usatîi, a comunicat avocatul politicianului, Anatol Istrate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 14:36

Rusia nu îşi va retrage pacificatorii din Transnistria, pentru că, în caz contrar, acolo vor începe epurări naţionale. O declaraţie în acest sens a făcut membrul Comitetului pentru apărare şi securitate al Consiliului Federaţiei al Adunării Federale Ruse, Franţ...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 14:29

Un tren marfar a luat foc, astăzi, în apropiere de localitatea Stolniceni, raionul Ungheni. Două locomotive au fost parțial distruse. Pompierii au reușit să împiedice extinderea focului către vagoane. În urma incendiului nimeni nu a avut de suferit.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 14:23

Banca Mondială consideră că recent aprobatele amendamente la Legea privind declararea voluntară și stimularea fiscală sunt un pas înainte și îndeamnă autoritățile ca ele să intre în vigoare fără întârziere, transmite IPN cu referire la un comentariu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:56

Fostul vicepremier Dmitri Rogozin, acum șeful agenției spațiale ruse, propune reintroducerea unei practici de pe vremea lui Stalin, aceea de a folosi proiectanții de echipamente drept cobai la testele de siguranță, scrie Moscow Times.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:14

Ai grijă de sănătatea ta în tinerețe, ca să fii „verde” la bătrânețe! Sănătatea bărbaților în noul produs B!tonic MAN

Ai grijă de sănătatea ta în tinerețe, ca să fii „verde” la bătrânețe! Sănătatea bărbaților în noul produs B!tonic MAN

Concurs inedit cu premii... pline de adrenalină lansat pe rețelele de socializare de către B!tonic Moldova, brand sănătos PREMIUM de suplimente alimentare germane.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:06

Un designer autohton sparge tiparele modei. A creat colecţia care uneşte două generaţii

Un designer autohton sparge tiparele modei. A creat colecţia care uneşte două generaţii

Moda ultimei generații sovietice și a primei generații independente au reînviat. Totul graţie designerului autohton Lilia Moraru, care a creat o colecție pentru toamnă-iarnă. Prezentarea ținutelor a avut loc aseară, în cadrul Alternative Fashion Show.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:03

Trei persoane s-au ales cu amenzi și țigaretele confiscate, după ce au încercat să evite controlul vamal. Produsele din tutun au fost descoperite de vameșii de la Aeroport. În total, au fost reținute 13 000 de țigarete de diverse mărci, marcate cu timbru de acciz al RM.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:01

Pe bulevardul central și pe alte câteva străzi din centrul istoric al Chișinăului au fost montate indicatoare către principalele atracții turistice din oraș. Lucrările au fost executate de către Direcția generală locativ-comunală și amenajare în cadrul unui proiect...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 12:27

Motivele pe care liderii PAS și PPDA, Maia Sandu și Andrei Năstase, le invocă pentru a nu se prezenta la audierile Comisiei parlamentare care anchetează prezumata implicare a fundației Open Dialog în politica moldovenească sunt neserioase. Declarația aparține președintelui...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 12:16

Declarațiile incendiare ale fostului şef-adjunct al Serviciului Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor din cadrul CNA, Mihail Gofman, sunt trecute sub tăcere de către o parte a presei din Moldova, cea care se autoproclamă echidistantăși independentă. Acest fapt are o explicație,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 12:15

Marea Britanie este „deschisă altor relații cu Rusia”, dar Moscova trebuie să schimbe cursul și să oprească atacurile împotriva securității globale și a tratatelor internaționale. Ideea va fi exprimată de premierul Regatului Unit, Theresa May, la banchetul anual al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 12:12

 Liderul Partidului Acțiune și Solidaritate, Maia Sandu, dar și al PPDA, Andrei Năstase, refuză să se prezinte la audierile Comisiei parlamentare de anchetă, care investighează implicarea Fundației Open Dialog, condusă de Ludmila Kozlovska, în politica din Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 08:36

În ianuarie-septembrie 2018 exporturile de mărfuri au totalizat 1960,0 mil. dolari SUA, volum superior celui realizat în perioada corespunzătoare din anul 2017 cu 18,7%.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 08:29

Ucraina: Victorie a liderilor actuali în „alegerile” din estul separatist

Liderii separatişti actuali sunt arătaţi învingători potrivit primelor rezultate parţiale după alegerile organizate duminică în estul prorus al Ucrainei, în pofida criticilor Kievului şi Occidentului care au denunţat aceste scrutinuri ca ilegale, comentează AFP,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 08:08

Horoscop 12 noiembrie 2018. Intenţii ascunse, bani și o întâlnire romantică

Horoscop 12 noiembrie 2018. Vin momente cruciale în dragoste, în care se iau decizii importante cu privire la viitor. Va fi totul sau nimic, iar cine vrea o relație serioasă trebuie să-și asume și responsabilități.

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 12 Noiembrie 2018, ora: 07:23

10 mituri despre îngrijirea pielii

Apelezi de obicei la sfaturi citite pe internet pentru a-ți rezolva diferite probleme ale pielii, dar nu știi dacă functionează cu adevarat? Este timpul să separam adevărul de mit și să aflăm cum stau lucrurile de fapt.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)