Astăzi 19 Aprilie 2019, Vineri - Ultima actualizare la ora 15:26
Abonamente

Actualitate 24 Iunie 2016, ora 07:11

(VOX POPULI) Moldoveni în Anglia: Britanicii au păreri împărțite, noi suntem împotrivă

Marime Font

În ajunul referendumului în care englezii trebuie să voteze împotriva sau pentru ieșirea Marii Britanii din UE, am discutat cu basarabenii stabiliți în statul insular despre poziția lor față de eventualul Brexit, dar și despre cum i-ar influența retragerea Angliei din comunitatea europeană. 


Vadim Suflet, șofer stivuitor la Jaguar Land Rover
Burton-Upon-Trent, Staffordshire

Jumătate dintre englezi sunt pentru ieșirea Angliei din UE. Este vorba de oameni de rând, sătui de străini care fură și distrug totul în jur. E plin de țigani și români care fac probleme. Eu, personal, îi detest. România e o țară frumoasă, dar nu este pădure fără uscături.
Pe mine personal nu mă afectează deloc. Atâta timp cât am contract permanent de muncă, în cazul ieșirii, o să primesc actele necesare, care o să-mi permită să-mi continuu viața și munca aici. Pentru persoanele care lucrează la negru sau prin agenție e mai problematic.
E ireal să iasă Anglia din UE, asta ar duce la pierderi colosale. UK ar fi nevoită să întoarcă taxele la toate persoanele care ies din țară, ceea ce înseamnă sume imense. Și forța de muncă ar scădea considerabil. Toate uzinele ar rămâne practic fără lucrători. Chiar și din punct de vedere economic, ei sunt la pământ.


Iulia Munteanu, liber angajat
Londra

Părerile cetățenilor britanici cu privire la Brexit sunt împărțite și diferă în funcție de vârstă și regiune, însă majoritatea cetățenilor vor să rămână în Uniunea Europeană. De asemenea, există și o parte din britanici cărora le este indiferent dacă Marea Britanie va ieși sau va rămâne în UE.
Eu sunt o mare susținătoare a proiectului european și, desigur, mi-aș dori ca, la referendum, britanicii să se pronunțe asupra apartenenței în continuare la blocul comunitar. E clar că Uniunea Europeană nu va mai fi la fel fără UK și riscă să piardă unul dintre motoarele economice, financiare şi militare ale UE.
Eu sunt stabilită în UK cu pașaport românesc, ceea ce îmi oferă drepturi egale cu ceilalți europeni. La rândul meu, contribui la bugetul de stat plătind taxe și impozite. Deci, nu cred că cetățenii români, care s-au stabilit deja aici, vor fi afectați în vreun fel de rezultatul referendumului. În schimb, conaționalii ce urmează să vină în Marea Britanie se vor confrunta cu o serie de restricții. Se vorbește despre suspendarea ajutoarelor sociale pe o perioadă de 4 ani de la intrarea în Marea Britanie, pentru muncitorii veniţi din Est.



Viorica Buzatu
Londra

Nu cred că Anglia va ieși din UE și nici nu-mi doresc acest lucru. Cu toate că eu plec acasă definitiv în iulie și nu văd cu ce m-ar afecta pe mine. Dar dacă va ieși, cu siguranță nu o să fie bine pentru cei care sunt aici și muncesc, indiferent de naționalitate, nu vorbesc de cei stabiliți de mulți ani. Lira sterlină va scădea foarte mult, și locurile de muncă la fel.


Sergiu Țurcanu, angajat în domeniul IT
Londra

Părerile sunt împărțite cam proporțional - unii vor să iasă din UE, alții vor să rămână, iar al treilea grup sunt indecișii. N-am văzut o majoritate clară. Totuși, se pare că mai mulți sunt de cei care vor să rămână. Și eu fac parte din ultimii, cu toate că am și rezerve. Pe termen scurt, ieșirea din UE a Regatului Unit nu mă afectează, pe termen lung - ar putea să mă afecteze la nivelul la care-i afectează pe toți rezidenții acestei țări. Afară nu ne vor da oricum, dar dacă vor fi consecințe economice grave, toți vor avea de suferit.


Liudmila Șalvir, recepționistă la hotel
Salisbury, Wiltshire

Nu-mi doresc ieșirea UK din UE, căci automat vom fi supuși anumitor proceduri mult mai stricte și complicate de integrare în țară. Vom pierde anumite drepturi de care beneficiem acum. Suntem pe același nivel cu englezii la moment. Ieșirea din UE ne va lua aceste drepturi. Tinerii englezi din UK sunt pentru a rămâne în UE.
Recent, am avut o discuție într-o familie tradițional englezească, acolo s-au împărțit părerile. Cei care sunt pentru ieșire spun că Anglia e țară puternică, că poate să fie independentă și să nu se supună legilor europene. Cei care sunt pentru a rămâne văd beneficiile care le au, că sunt liberi să călătorească, au permis de muncă, studii, au proprietăți în țările europene. Alții afirmă că țara nu are atâția bani, cât să supraviețuiască independent. Asta cred și eu, e mult prea complicată politica mondială la moment și se luptă mult pentru influență și bani. Sunt înconjurată de mai multe persoane care sunt pentru a rămâne în UE. Sper să fie așa.


Iurie Cojocaru, constructor, blogger
Londra

Sigur că o să ne afecteze într-o anumită măsură, însă, întrucât noi nu avem dreptul la vot, oricare ar fi rezultatul referendumului, noi trebuie să le respectăm dorința, pentru că e țara lor până la urmă! Lumea vorbește despre Brexit, dar părerile sunt împărțite: majoritatea cred că Anglia nu va ieși din UE și asta nu neapărat că nu și-ar dori asta, dar pentru că la mijloc sunt multe interese politice și economice, de aceea mulți cred că rezultatul referendumului se știe deja! Adică va rămâne în UE!
Și chiar dacă va ieși din UE, nu va putea da pe nimeni afară din țară (pe cei care sunt deja aici), doar pot să pună anumite condiții pentru cei care vor să vină: Visa sau Blue Card, cum a mai fost înainte!

Un articol de: Ana Gherciu Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 15:26

Președintele Belarus, Alexandru Lukașenko a declarat că țara sa nu este amenințată că cineva o va „încorpora” în ceva sau o va „împărți”. Discuțiile despre faptul că Belarus riscă sa-și piarda suveranitatea sunt doar niște...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 15:04

Constituția Republicii Moldova nu stipulează exact condițiile în care poate fi modificat sistemul electoral, însă practica internațională spune că asemenea decizii pot fi adoptate cu cel puțin un an înainte de alegeri. De această părere este fostul președinte al CC,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 13:05

Alegerile anticipate nu pot fi organizate după un sistem electoral nou. Fostul judecător al Curții Constituționale Nicolae Osmochescu susține că doar alegerile ordinare următoare pot fi organizate în baza unui sistem electoral modificat de Parlament.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 12:52

Președintele Igor Dodon este dispus să accepte o alianță majoritară dintre PSRM și democrați, dacă ultimii vor fi dispuși să discute. În cadrul unei emisiuni la postul de televiziune Moldova 1, Dodon a declarat că socialiștii, oricum, trebuie să participe la guvernare, iar...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 12:41

Președintele Partidului Liberal, Dorin Chirtoacă, este gata să-l înfrunte pe liderul PPDA, Andrei Năstase, la alegerile pentru primăria Capitalei. Declarația a fost făcută în cadrul unei emisiiuni de la postul de televiziune N 4.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 12:34

O rază de bucurie în familia Rusu, din satul Selemet, raionul Cimișlia. Surorile Andreea, Ionela și Lenuța se vor bucura de o bibliotecă generoasă din partea Fundației Edelweiss. Anunțul a fost făcut de fondatorul organizației de caritate, Vlad Plahotniuc.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 12:33

Datele Bitorului Național de Statistică pe luna februarie 2019 arată o creștere cu 3,8% a poducției industriale, în raport cu perioada similară a anului trecut. Potrivit BNS, saltul se datorează creșterii producției industriale în industria extractivă (+59,3%), în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 11:55

Deputații independenți Ion Groza, Alexandr Oleinic și Viorel Melnic cer Curții Constituționale să se expună dacă Parlamentul este în drept să modifice sistemul electoral la intervale de timp mai mici decât un mandat deplin al Legislativului și dacă pot fi organizate alegeri...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 11:53

Socialiștii sunt categoric împotriva unui guvern minoritar și nu vor accepta condițiile blocului ACUM. Declarația a fost făcută de către liderul informal al PSRM, președintele Igor Dodon, la postul de televiziune M1. Acesta a vorbit și despre diferențele ideologice dintre PSRM, pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 11:28

 Oportunitățile investiționale din Republica Moldova și facilitățile oferite investitorilor străini au fost prezentate mediului de afaceri ceh în cadrul celei de-a 2-a zi a Conferinței 10 ani de Parteneriat Estic - Convergență Economică și Oportunități de Afaceri,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 10:38

Procesul de fabricare a produselor de Paşti marca „Franzeluţa” – binecuvântat de Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir

Procesul de fabricare a produselor de Paşti marca „Franzeluţa” – binecuvântat de Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir Din editia print

Combinatul de panificaţie „Franzeluţa” S.A. are undă verde la fabricarea produselor pascale – aceasta după ce joi, 18 aprilie, Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al întregii Moldove, împreună cu un sobor de preoţi, a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 10:31

"Andrei Năstase nu va fi speaker al Parlamentului și să nu viseze în zadar. Poate prim-ministru, dacă se înțeleg acolo cu Maia Sandu, în cazul în care fac coaliție cu socialiștii. Dacă nu, atunci vom merge la alegeri parlamemtare anticipate", a spus Dodon...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 10:14

Victoria Dunford,o reprezentantă notorie a molovenilor din Diasporă, stabilită în Marea Britanie, se arată dezamăgită de prestația în Parlament a exponenților PAS și PPDA.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 09:00 de George Mârzencu

Zile și nopți de groază în satul Lopatnic / Pentru viol în grup şi alte perversiuni, comuniştii sovietici erau pedepsiţi în cel mai rău caz cu excluderea din partid

Zile și nopți de groază în satul Lopatnic / Pentru viol în grup şi alte perversiuni, comuniştii sovietici erau pedepsiţi în cel mai rău caz cu excluderea din partid Din editia print

După 6 și 7 iulie 1949, când o mare parte a basarabenilor a fost încărcată în vagoane și trimisă în Siberia, comuniști de tot soiul au rămas stăpâni pe gospodăriile confiscate și s-au apucat să bea și să mănânce din agoniseala celor deportați....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 08:34

Președintele Partidului Liberal Democrat din Rusia, Vladimir Jirinovski, a criticat miercuri Guvernul rus pentru că nu ia măsurile necesare în regiunea transnistreană, scrie Deschide.md.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 19 Aprilie 2019, ora: 08:21

Ieri am citit o scrisoare a unui basarabean exilat în oraşul Verholens. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 08:15

În mijlocul primăverii, imagini de poveste au fost filmate în Bucovina. La munte, lapoviţa de zilele trecute s-a transformat în ninsoare şi s-a depus chiar un strat subţire de zăpadă. Tot în nord, pe DN17, în Pasul Mestecăniş, pe drumuri au ieşit chiar şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 08:05

Liderul de la Tiraspol nu mai vrea ca regiunea din stânga Nistrului să fie numită Transnistria şi propune ca această să poarte denumirea exclusivă de Pridnestrovie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 08:04

Înaintea turului doi al alegerilor pezidențiale din Ucraina, premierul rus, Dmitri Medvedev, a semnat joi un decret care extinde lista produselor ucrainene ale căror importuri vor fi interzise, ca răspuns la recentele restricţii impuse de Ucraina, transmite EFE.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 08:01

Ameninţat de o înfrângere usturătoare în alegerile prezidenţiale, Petro Poroşenko a cerut joi “iertare” alegătorilor pentru erorile sale şi le-a cerut să-i încredinţeze un al doilea mandat, dramatizând riscurile care îi ameninţă ţara.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 07:59

Horoscopul zilei de 19 aprilie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 19 aprilie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 19...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 19 Aprilie 2019, ora: 06:27

La 19 aprilie 1849, stil vechi (1 mai 1849, stil nou), are loc semnarea convenţiei ruso-turce de la Balta-Liman, nu departe de Istanbul, care consfinţeşte pe plan diplomatic internaţional înăbuşirea Revoluţiei de la 1848 din Moldova şi Valahia. 

( ) Citeşte tot articolul

Film 19 Aprilie 2019, ora: 05:18

Lungmetraje regizate de Jim Jarmusch, Pedro Almodovar, Jean Pierre şi Luc Dardenne, Ken Loach şi Corneliu Porumboiu au fost incluse în competiţia pentru prestigiosul trofeu Palme d'Or la ediţia de anul acesta, a 72-a, a Festivalului de Film de la Cannes, au anunţat, joi, organizatorii...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 04:03

În timpul crizei din Ucraina, premierul maghiar Viktor Orban a propus conducerii Poloniei să ocupe teritoriile ucrainene și să le împartă, a declarat politicianul polonez Slawomir Nitras, pentru publicația Onet.pl.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Aprilie 2019, ora: 21:53

Partidul Democrat din Moldova (PDM) se pregătește puternic de alegerile anticipate, în timp ce Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) a fost trimis într-o misiune de discreditare a blocului ACUM, susține fostul vicepreședinte al Partidului Liberal (PL), Valeriu...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)