Astăzi 26 Mai 2020, Marţi - Ultima actualizare la ora 08:30
Abonamente

Economie Mondială 4 Mai 2020, ora 08:26

Cine înlocuiește muncitorii sezonieri în Anglia: ingineri, ospătari, bucătari

Marime Font

În timp ce mulți oameni rămân în izolare în locuințe, aprovizionându-se cu cele necesare traiului zilnic online sau riscând o vizită la supermarket, e ușor de pierdut din vedere lanțul de aprovizionare și de unde ne vine mâncarea, notează CNN.

Cu numărul de infecții COVID-19 în Regatul Unit trecând de 180.000, fermierii britanici se confruntă cu o criză a lipsei muncitorilor din țările est-europene, necesari pentru recoltarea producției.

Dar cu mii de britanici concediați sau lăsați acasă temporar, guvernul Marii Britanii susține acum că politica sa oficială e de a încerca să scoată localnicii în câmp.

„Estimăm că probabil doar o treime din forța de muncă care ar veni în mod normal în Marea Britanie este aici”, a declarat George Eustice, ministrul britanic pentru mediu și oficialul responsabil de agricultură, în cadrul unei conferințe de presă ținute duminică.

Guvernul va lucra cu fermierii pentru „a încuraja milioanele de muncitori rămași în șomaj tehnic să considere luarea unui al doilea job în agricultură, pentru a ajuta la recoltarea producției în iunie.

Loading...


O situație „practic imposibilă”

La crăpatul zorilor la o fermă din Kent, în sud-estul Angliei, un grup de șase femei sunt îmbrăcate într-o combinație idiosincratică de tricouri și geci de fâș. Îndoite în jos, ele culeg salată verde după salată verde din pământ, taie frunzele și apoi le împachetează în paleți.

Directorul Fermei, Nick Ottewell, afabil și plin de energie nervoasă, le urmărește.

Viața la o fermă e îndeajuns de complexă într-un an obișnuit, potrivit acestuia. Pandemia l-a lăsat fără forța de muncă obișnuită și a eliminat cumpărători ca McDonald's care obișnuia să îi cumpere salata Apollo pentru fast-food-urile lanțului.

Gestionarea întregii situații e „practic imposibilă”. Fermierul se îndoiește că va reuși să își acopere măcar costurile în acest an.

Familia Betts deține ferma respectivă și o lucrează de la începutul anilor 1900. Ottewell estimează că le lipsesc în jur de 45 de muncitori, iar timpul trece. În două săptămâni vor trebui să adune cea mai importantă recoltă: salata iceberg.

Însă chiar și fără să publice anunțuri, peste 50 de localnici s-au interesat de un loc de muncă la fermă, aflând de situație din vorbă în vorbă și din poveștile relatate de presa locală.

Ottewell a ales opt dintre ei pentru a fi instruiți, o combinație de tineri și bătrâni, femei și bărbați, strânși într-o conferință în aer liber pentru o introducere cu respectarea distanțării sociale.

„Un lucru onorabil de făcut”

Daniel Martin, în vârstă de 32 de ani, stă într-o chicinetă vizavi de un trainer cu un laptop. Până recent lucra ca inginer civil, jucând un rol important în industria de construcții britanică. Apoi a izbucnit pandemia coronavirus și a fost lăsat acasă.

„Cu șantierele de construcții închise, o grămadă de clienți și-au încetat activitatea”, explică acesta. „Așa că n-am mai avut ce face”.

Unul din prietenii săi lucra la fermă și Martin s-a gândit că în loc să stea cu fundul pe canapea toată vara, ar fi mai interesant să opereze un stivuitor.

„Am vrut doar să fiu activ, să mă implic. Mă ține în formă, mă scoate din casă, altfel suntem izolați la domiciliu. Îmi face plăcere să fiu afară”, a declarat Martin pentru CNN.

„M-am săturat să fiu în casă și să nu câștig bani” le-a spus reporterilor Sally Penfold, 45 de ani.

„Am vrut doar să ies afară și să fac vreun fel de muncă. Cred că aprovizionarea națiunii cu mâncare este chiar un lucru onorabil de făcut”.

Aceasta și-a pierdut job-ul de chelnerită dintr-un restaurant din Hastings, după ce carantina impusă de guvern a intrat în vigoare la sfârșitul lunii martie.

„Mi-am găsit un loc de muncă la un restaurant italian. Am lucrat acolo pentru aproape șase săptămâni. Apoi restaurantul s-a închis”,

Ea a auzit despre fermă dintr-o poveste la un post de radio local și a decis că munca pământului ar fi mai bună decât „să fiu blocată în casă săptămâni de-a rândul”.

Thomas Tanswell, 32, și-a pierdut la rândul său locul de muncă de bucătar din cauza coronavirusului iar dragostea pentru natură și teama de a sta degeaba au făcut ca munca la fermă să îi pară o opțiune evidentă.

„Mi se potrivește ca o mănușă, în special în perioada aceasta a anului. Așa că ar putea fi ceva de care să fiu interesat și pe termen lung, sincer să fiu. Pare un loc atât de frumos și o atmosferă plăcută”, spune acesta.

„Britanicii nu au vrut să facă muncă sezonieră, oricare ar fi motivul”


Deși entuziasmul este sincer, Ottewell vede situația cu o ezitare încordată. Printre principalele sale temeri e că noii recruți nu vor rămâne, poate fiindcă nu vor face față muncii grele, se vor plictisi sau întoarce la vechile joburi.

Pentru fermier acest lucru ar fi dezastruos, întrucât l-ar abandona pe el și recoltele sale în mijlocul sezonului.

O asociație care furnizează forță de muncă fermelor a declarat că în jur de 55.000 de britanici și-au exprimat interesul într-un loc de muncă la o fermă. Câți dintre ei au acceptat să accepte o poziție? Puțin sub 150 până în urmă cu o săptămână, susține asociația.

Ottewell ar fi încântat să aibă o mulțime de britanici care să îi ocupe cele 45 de locuri rămase înainte de recoltarea importantei salate iceberg, dar nu are speranțe prea mari.

„Am lucrat în această industrie toată cariera mea de adult, inclusiv vreo 25 ca manager, și toată experiența mea îmi spune că nu va fi cazul”, a declarat acesta.

Fermierul este nervos pe relatările din tabloidele britanice. Când un producător de salată din estul Angliei a contractat un avion să aducă muncitori sezonieri din România în mijlocul lunii aprilie, The Sun a scris că o companie britanică plătește imigranți „să le arate britanicilor cum se face”.

„Este muncă sezonieră”, spune Ottewell. „Iar britanicii nu au vrut să facă muncă sezonieră, oricare ar fi motivul”, adaugă acesta. „Fermele ca a noastră s-au bazat de zeci de ani pe muncitori străini pentru a putea avea activitate”. 

hotnews.ro

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Muzică 26 Mai 2020, ora: 08:30

„EU-S FATĂ MARE, DAC-AIST-I PREZIDENT” / Dora Show - Coroana Mă-tii - Un cântec viral despre COVID-19 și Dodon (VIDEO)

„EU-S FATĂ MARE, DAC-AIST-I PREZIDENT” / Dora Show - Coroana Mă-tii - Un cântec viral despre COVID-19 și Dodon (VIDEO)

Actorul Emilian Crețu a lansat un adevărat hit la tema noului coronavirus.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2020, ora: 08:20

Deciziile luate după ședința Comisiei Naţionale Extraordinare de Sănătate Publică (DOC) / Promisiunile lui Dodon, un nou „fake news”

Deciziile luate după ședința Comisiei Naţionale Extraordinare de Sănătate Publică (DOC) / Promisiunile lui Dodon, un nou „fake news” Foto: simbol

Comisia Națională de Sănătate Publică nu a „acceptat”  re-deschiderea HoReCa și a centrelor comerciale din 1 iunie, așa cum „promis” ieri Dodon. 

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 26 Mai 2020, ora: 08:11

Caz ȘOCANT la Sângerei. Un bărbat a fost găsit carbonizat / VIDEO

Caz ȘOCANT la Sângerei. Un bărbat a fost găsit carbonizat / VIDEO

  Un bărbat de 56 de ani anunțat în căutare a fost găsit carbonizat, la un kilometru de casa sa.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2020, ora: 08:04

Lilian Carp: Dodon vrea să scape de guvernare, să arunce iresponsabilitatea sa pe umerii altor politicieni

Lilian Carp: Dodon vrea să scape de guvernare, să arunce iresponsabilitatea sa pe umerii altor politicieni

Deputatul Lilian Carp s-a referit la inițiativele pe care le-a anunțat, ieri, 25 mai Igor Dodon de a dubla salariile medicilor și de a oferi un ajutor unic în valoare de 700 lei pentru toți pensionarii care primesc o pensie mai mică de 3000 de lei. Carp susține că acesta sunt scenarii...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 26 Mai 2020, ora: 08:04

Horoscopul zilei de azi, MARȚI 26 MAI 2020. Conversații secrete!

Horoscopul zilei de azi, MARȚI 26 MAI 2020. Conversații secrete!

Luna in Rac iti intensifica emotiile, iar Mercur aduce la lumina conversatii secrete. Jupiter in Capricorn are si el secretele sale. Ce vrea sa-ti transmita Universul? Schimbari de stare de la Luna in Rac Luna este in Rac, iar tu poti avea schimbari de stare pe care ti-e greu sa le maschezi....

( ) Citeşte tot articolul

Politică 26 Mai 2020, ora: 07:50

Platon: Plahotniuc a vrut să-l dea jos pe Stoianoglo, acum cumpără deputați, să se protejeze. E o luptă acerbă. Șor îi spunea „șefu”

Platon: Plahotniuc a vrut să-l dea jos pe Stoianoglo, acum cumpără deputați, să se protejeze. E o luptă acerbă. Șor îi spunea „șefu”

Omul de afaceri, Veaceslav Platon, a declarat că fostul lider democrat, Vladimir Plahotniuc ar fi principalul beneficiar și „organizator” al furtului miliardului, iar investigațiile în acest sens ale Procuraturii Generale au inițiat o luptă acerbă pentru influență. Potrivit lui,...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 26 Mai 2020, ora: 07:35

(ARHIVE) Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

La mai bine de șapte decenii de la primul val al deportărilor, comemorăm zecile de mii de victime care au căzut pradă teroarei comuniste, făcând publice numele câtorva din cei care au răpit, pe nedrept, viețile condamnaților și s-au scăldat în sângele lor...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 26 Mai 2020, ora: 00:01

Criza politică din Rusia şi Unirea Basarabiei cu România

Criza politică din Rusia şi Unirea Basarabiei cu România Din editia print

În timp ce trupele române obțineau victorii importante în Primul Război Mondial, armata rusă se descompunea

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 19:58

Relațiile moldo-române, discutate de PSRM și PDM. Chicu spune că mesajul său a fost interpretat greșit, iar democrații se arată îngrijorați

Relațiile moldo-române, discutate de PSRM și PDM. Chicu spune că mesajul său a fost interpretat greșit, iar democrații se arată îngrijorați Din editia print

 Situația privind relațiile moldo-române, în contextul declarațiilor prim-ministrului Ion Chicu, făcute zilele trecute pe rețelele de socializare a fost discutată stăzi în cadrul ședinței online a Consiliului Coaliției PDM-PSRM.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 17:42

Ion Chicu a avut o întrevedere cu Ambasadorul României: „Am tot respectul și admirația pentru poporul român”

Ion Chicu a avut o întrevedere cu Ambasadorul României: „Am tot respectul și admirația pentru poporul român”

Stimați Prieteni! Astăzi am avut o întrevedere cu Excelența Sa Domnul Daniel Ioniță, Ambasadorul României în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 16:11

ZI NEAGRĂ - 11 oameni au murit de la COVID-19 într-o SINGURĂ ZI. +54 de cazuri NOI de coronavirus

ZI NEAGRĂ - 11 oameni au murit de la COVID-19 într-o SINGURĂ ZI. +54 de cazuri NOI de coronavirus

Astăzi, 25 mai, în Republica Moldova au fost confirmate 54 cazuri noi de infectare cu COVID-19, dintre care 8 în Transnistria. 53 cazuri cu transmitere locală și 1 caz de import (Federația Rusă).

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 25 Mai 2020, ora: 14:16

Cine sunt cei trei români care au condus (sau conduc) R. Moldova și au fost votați de Igor Dodon sau PSRM

Cine sunt cei trei români care au condus (sau conduc) R. Moldova și au fost votați de Igor Dodon sau PSRM

„Totodată, consider că trebuie să fim echilibrați. Nu avem nimic împotriva României. România este partenerul nostru strategic, este partenerul comercial nr.1. Ce-i drept, frate-i frate, dar fiecare stăpân la el acasă”, a spus Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 25 Mai 2020, ora: 13:23

„Mi-am vândut medalia pentru a-mi cumpăra cocaină.” Mărturii tulburătoare, după ce drogurile i-au runiat cariera: „M-au distrus!”

„Mi-am vândut medalia pentru a-mi cumpăra cocaină.” Mărturii tulburătoare, după ce drogurile i-au runiat cariera: „M-au distrus!”

„Mi-am vândut medalia de la Campionatul Mondial al Cluburilor pentru a-mi cumpăra cocaină. Mi-a ajuns două zile”, povesteşte un fost fotbalist de la Sao Paulo pentru presa din ţara natală.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 12:25

VIDEO incredibil / Au tras din Kalașnikov în plină zi. Reglări de conturi mafiote la Moscova

VIDEO incredibil / Au tras din Kalașnikov în plină zi. Reglări de conturi mafiote la Moscova

Schimb de focuri ca în filme în mijlocul zilei la Moscova. Două grupări s-au împușcat în centrul orașului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 11:58

R. Moldova plătește de 3 ori mai mult pentru gazele livrate de Gazprom decât statele din Europa

R. Moldova plătește de 3 ori mai mult pentru gazele livrate de Gazprom decât statele din Europa

Prețul spot la gazele naturale pe piața europeană a ajuns la doar 34-45 de dolari pentru o mie de metri cubi. În același timp Republica Moldova achită un preț de aproape trei ori mai mare pentru gazele livrate de Gazprom.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 25 Mai 2020, ora: 11:23

O mamă face apeluri disperate la autorități pentru a-și salva fiul. Ministerul Sănătății nu se grăbește să vină în ajutor

O mamă face apeluri disperate la autorități pentru a-și salva fiul. Ministerul Sănătății nu se grăbește să vină în ajutor Foto: simbol

Unui copil de 7 ani care suferă de o maladie rară i-au rămas medicamente doar pentru o săptămână, ca să supraviețuiască, iar responsabilii de la Ministerul Sănătății spun că mai au timp pentru examinarea cazului, deoarece perioada stării de urgență nu se ia în calcul....

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)