Astăzi 19 Ianuarie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la 18 Ianuarie 2019
Abonamente

Film 19 Mai 2016, ora 10:29

De ce și-au făcut moldovenii timp pentru Cronograf?

Marime Font

Cea de-a XIII-ea ediție a Festivalului Internațional de Film Documentar CRONOGRAF a avut loc la Chișinău. Între 12 și 18 mai, în incinta cinematografului Odeon de la Chișinău au fost rulate 50 de filme documentare din 25 de țări ale lumii, unele dintre ele în premieră.  

Timp de 7 zile, am cules reacțiile spectatorilor proaspăt ieșiți din sala de film. Iată ce i-a impresionat și cu ce mesaje se duc de la CRONOGRAF 2016:

Viorica Arseni, profesoară, 42 de ani, Bălți
Plec acasă cu o impresie foarte plăcută. În calitate de profesor, am încercat de mai multe ori să vizionăm împreună cu copiii filme documentare. Elevii sunt foarte mulțumiți și chiar am observat că, după ce le privesc, își schimbă mult atitudinea față de sine și față de cei care îi înconjoară. Chiar devin mai sensibili și mai înțelegători.


Nicolae Ababii, medic, 66 de ani, Chișinău
Vin de câțiva ani buni la festival. Tocmai am văzut filmul „Omul care a salvat lumea”. M-a impresionat foarte, foarte mult. E deosebit. Îmi plac toate documentarele despre viață, dar ăsta în mod special. Ar trebui să vizionăm documentare ca să fim mai buni.

Dorin, asistent social, Chișinău
Vin la festivalul Cronograf aproape în fiecare an. De dimineață am văzut două filme, mi-a plăcut mai mult cel despre aromâni („Torna, torna, fratre”, reg. Marian Voicu). Mă interesează etnografia și mi-a fost interesantă istoria unei etnii pe cale de dispariție. De fapt mesajul e că nu trebuie să uităm limba și tradițiile din moși-strămoși.

Elena Șoldan, 31 de ani, Bălți
Am aflat despre Cronograf de pe internet. Îmi plac temele abordate aici. Am ajuns abia astăzi și am reușit să văd două filme politic Primul a fost unul politic, informational „Amerykanka” și cred că realitatea din el seamănă cu situația din Moldova. Filmul cred că deschide perdeaua propagandei și deschide orizonturile. Iar al doilea este despre alimentația sănătoasă, care ne preocupă cam pe toți în ultima vreme. Filmul, în general este un element educativ, iar documentarul, spre deosebire de filmul artistic, este foarte concret. Îmi place Cronograf pentru că nu sunt filme de propagandă, majoritatea dintre ele fiind interzise în multe țări.

Vladislav Șaran, 29 de ani, Chișinău
Frecventez festivalul de mai mulți ani. Anul ăsta vizionez în fiecare zi cel puțin un film documentar. Mi-a plăcut cam tot ce am văzut, dar în mod special prefer poveștile istorice, adevărate. Mai puțin dramele. În topul meu, pe primul loc ar sta ”Tatăl meu, bancherul ”, m-a impresonat foarte mult povestea, pentru că nu am mai văzut asemenea tipaje într-un documentar. Apoi ar fi ”Lumea periculoasă al doctorului Dolecek”, pentru curajul regizoarei de a filma un personaj pe care îl urăște. La fel, mi-a plăcut ”Războiul minciunilor”. A fost curios să aflu atâtea lucruri noi despre serviciile secrete… Filmele pe care le văd aici sunt foarte cognitive. Pe deasupra, la festival vin și producătorii filmelor, cu care poți să comunici direct. E un lucru unic pentru țara noastră.

Valeria Stoica, 20 de ani, studentă, Nisporeni
Sunt aici din prima zi și am vizionat cam toate filmele care au fost proiectate până acum. Dar m-a impresionat în mod deosebit ”Mister Gaga” și un alt film, care descrie situația tinerilor din Iran. Eu sunt studentă în anul întâi la regie film. Am reușit să merg și la câteva work shopuri organizate în cadrul festivalului, așa că sunt și mai motivată să fac filme documentare. În documentar vezi realitatea care se deosebește de lumea din filmul artistic. Realitatea e mult mai dramatică.

Alexandru Botnaru, 50 de ani, Chișinău
Azi e zi de odihnă și am zis „De ce să nu vin?”. E și vreme frumoasă. Mi-a plăcut filmul care l-am văzut și mie, și soției. E despre sistemul politic din Belarus. Am înțeles că la ei filmul e interzis, că vorbește despre dictatura lui Lucașenco. Mai în scurt, situația la ei e cam ca la noi. Trebuie de văzut filme documentare pentru că le spun lucrurilor pe nume, așa cum sunt.

Un articol de: Ana Trifan Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 22:43

 Pe principul cui pe cui se scoate, un bărbat care putea să moară din cauza alcoolului a fost supus unei intervenții chirurgicale în care medicii au fost nevoiți să pompeze o cantitate impresionantă de bere în corpul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 16:00

 Rusia va înlocui legendarele pistoale de tip Makarov - în armată şi poliţie - cu o nouă armă armă care poate funcţiona la o temperatură de până la -70 de grade Celsius şi să străpungă o vestă antiglonţ de la distanţa de 100 de metri, a anunţat vineri...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 14:18

Un fotograf profesionist a avut nevoie la Orheiland de ajutorul pazei pentru ași convinge copilul să meargă acasă, după 4 ore de distracții și plimbare. Alexandru Kiriak a fotografiat Orheiland-ul de noapte de la înălțime, iar pozele ilustrează o atmosferă parcă desprinsă din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 12:51

Încă o mostră de ipocrizie, oferită de liderul PPDA, Andrei Năstase. După ce, în anul 2015, a catalogat PLDM drept partid implicat în furtul din sistemul bancar, astăzi acesta cooperează intens cu cei pe care i-a blamat. Mai mult, oameni din anturajul fostului șef al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 11:48

Regele umorului din Moldova, Gheorghe Urschi,  împlinește astăzi 71 de ani!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 11:47

Nu există alternativă pentru Republica Moldova decât continuarea procesului de apropiere de Uniunea Europeană, a declarat ministrul de externe român, Teodor Meleşcanu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 11:43

 Rachete cu o rază de acțiune până la 500 kilometri se află acum la o distanță de 400 de kilometri de teritoriul ucrainean

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 11:16

Guvernul a dispus astăzi majorarea numărului buletinelor, dar și a secţiilor de vot pentru alegerile din 24 februarie, destinate moldovenilor de peste hotare. Astfel, numărul buletinelor va crește de la 3 mii la 5 mii la o secție. În total, numărul buletinelor va crește cu peste...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 09:15

 Fostul premier italian Silvio Berlusconi a anunţat joi că va candida în alegerile europene de la 26 mai, potrivit agenţiei italiene de ştiei Ansa şi Euronews.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 08:15

CRONICA UNEI PROVOCĂRI EȘUATE

CRONICA UNEI PROVOCĂRI EȘUATE

Dorita Afacere Dreyfus de pe malurile Bâcului nu s-a produs - muntele a născut un șoarece! Provocarea jucată cu atâta iscusință de agenții de influență a Moscovei la Chișinău, referitor la pretinsa „discriminare” a găgăuzilor de poliția moldovenească, s-a...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Ianuarie 2019, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 18:06

 Poate că singurul lucru care îi revoltă mai mult pe apărătorii ruși ai lui Stalin decât paralelele evidente între regimul său și al lui Hitler este orice referire la alianța pe care cei doi dictatori au format-o în 1939 cu Pactul Ribbentrop-Molotov, care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:59

 Între multele companii fondate de Elon Musk, se regăsește și Neuralink, o firmă al cărei scop ar fi să te transforme într-un fel de cyborg, cel puțin la nivelul minții.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:46

 Circa 25 mii de persoane s-au înregistrat prealabil pentru alegerile parlamentare din 24 februarie, relatează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 17:00

Supărat că lidera Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Maia Sandu, a declarat, recent, la o emisiune televizată că dânsa ar da toți procurorii afară și că Autoritatea Națională de Integritate a fost creată pentru ca statul „să mai fure” niște bani, fostul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:49

Guvernul va continua să muncească la capacitate maximă și să producă efecte pozitive pentru creșterea nivelului de trai al cetățenilor, îmbunătățirea mediului de afaceri, modernizarea țării în general. Declarația a fost făcută de către prim-ministrul Pavel Filip, care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:49

Al doilea summit dintre Donald Trump şi Kim Jong-un ar putea să aibă loc în martie sau aprilie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:12

În cadrul raportului de guvernare la trei ani de activitate Pavel Filip a răspuns şi la întrebarea dacă Partidul Democrat se promovează folosind resursele Guvernului. Premierul a negat aceste declaraţii şi a comunicat că în campania electorală vom avea parte de multă...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 16:10

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a confirmat prezenţa la Reuniunea informală a miniştrilor Apărării din ţările membre ale Uniunii Europene care este programată a avea loc la Bucureşti în zilele de 30 şi 31 ianuarie, a declarat ministrul Apărării, Gabriel Leş.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 15:19

Investiții, locuri de muncă mai bine plătite, venituri mai mari – adică bunăstare sunt principalele priorități ale Guvernului pentru a determina oamenii să rămână acasă, să nu plece din ţară. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 15:18

Autoritățile din Ucraina au anunțat reținerea unei jurnaliste ucrainene acuzate de subminarea integrității teritoriale a țării, potrivit Radio Liberty.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 14:01

Candidatul independent Andrei Nastas, care va candida la alegerile parlamentare în circumscripția nr. 33 din Chișinău, ar fi chiar proiectul liderului PPDA, Andrei Năstase, deși ultimul afirmă că guvernarea ar sta în spatele polițistului-„spoiler”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:59

Japonia a trimis o notă de protest Rusiei din cauza controlului efectuat de grănicerii ruși pe vasele pescarilor japonezi langă insulele Kurile, transmite RIA Novosti.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:56

Partidul Democrat din Moldova trimite a decis să trimită corpului diplomatic din țară, observatorilor OSCE, dar și finanțatorilor direcți ai Promo-Lex (USAID, Fundația Soros, Consiliul Europei și Ambasada Marii Britanii la Chișinău) analiza sa referitoare la două rapoarte emise...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 13:46

 Prim-ministrul Pavel Filip a avut astăzi o întrevedere cu ministrul Afacerilor Externe al României, Teodor Meleșcanu. Premierul a felicitat România cu ocazia preluării Președinției la Consiliul Uniunii Europene, menționând că Republica Moldova mizează...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)