Astăzi 13 Noiembrie 2018, Marţi - Ultima actualizare la 12 Noiembrie 2018
Abonamente

Constantin Tănase 5 Iunie 2016, ora 08:00    Din editia print

Marime Font

Noi vrem sabia lui Ștefan!

Fragment din cartea „Hoții de mituri”, 2004
 

Premierul V. Tarlev i-a reproșat la finele anului trecut presei de opoziție (într-un interviu la Radio Moldova) că acesteia îi „lipsește constructivismul”. Iată de ce, doresc să dau dovadă de constructivism și să iau în discuție o chestiune fundamentală a statalității noastre moldovenești – cea a sabiei lui Ștefan cel Mare, aflată la Istanbul.

În primăvara anului trecut, Tarlev a spus că s-a înțeles cu guvernul turc să facă o copie a acestei săbii și s-o aducă în R. Moldova. Citesc însă recent planul de acțiuni, elaborat de Guvernul României, privind comemorarea a 500 de ani de la moartea Voievodului și ce-mi văd ochii mei plini de constructivism? România, acest ultim imperiu din Europa, cum a zis Voronin, pune la bătaie... milioane de lei pentru a aduce în capitala ei sabia lui Ștefan! Fiți atenți: originalul, nu copia! Vă spun sincer, m-au trecut căldurile de ciudă și de umilință națională! Cum, dom’le, vasăzică Muntenia, împotriva căreia viteazul nostru Ștefan a luptat toată viața sa, acum vrea să pună mâna pe originalul sabiei și s-o aducă în capitala imperiului valah, iar noi, moldovenii, continuatorii fideli ai statalității moldovenești, să ne mulțumim doar cu o copie a acestei săbii?! Uf, nu mai pot, mă atăc, cum zicea mama, Dumnezeu s-o ierte!


De aceea vin cu o propunere plină de constructivism: R. Moldova trebuie să contracareze prompt și cu demnitate statală această intenție a României, izvorâtă din ura ei istorică față de juna noastră statalitate și să mobilizeze toate resursele diplomatice și financiare pentru a aduce la Chișinău originalul, nu copia sabiei. Facă-și muntenii copii, dacă au nevoie! A ajuns oare R. Moldova, succesoarea de drept și continuatoarea statalității Moldovei medievale a lui Ștefan, să cumpere o copie? Unde-i mândria noastră?! Ce, țara noastră e o copie? Sau statalitatea noastră e o copie trasă la indigo de pe originalul valah?! Nici un fel de copie! Să aducem originalul și punctum!

Dacă imperialiștii munteni dau 500 de milioane de lei, noi trebuie să dăm de trei ori mai mult! Că, slavă Domnului, acum avem de unde! Înmugurește pibul, dă în floare economia! Dăm tot bugetul țării, dar nu ne facem de râs cu o copie! Dacă nu ajunge bugetul, punem cu toții, mână de la mână, mai penim agenții economici, dar adunăm suma pe care o vor cere turcii. Mai facem un teleradio-maraton! Decât să umblăm în fiecare primăvară cu „Un arbore pentru dăinuirea noastră”, mai bine anunțăm acțiunea națională „O sabie pentru statalitatea noastră”! Care pensionar sau bugetar nu ar jertfi cu plăcere pensia (leafa) pe o lună, pe două – pe un an, la urma urmei, numai să nu tragem această rușine statală: noi să aducem copia, iar imperiul de peste Prut să pună mâna pe originalul sabiei domnitorului nostru?

...Am comparat acțiunile propuse de guvernul nostru și de guvernul României privind comemorarea a 500 de ani de la trecerea în eternitate a lui Ștefan cel Mare și am descoperit cu durere că în programul nostru nici nu figurează acest punct – aducerea sabiei... Nici chiar a copiei! Vasăzică, muntenii (care i-au ocupat pe moldovenii din dreapta Prutului și i-au românizat, muntenizat și valahizat) au acest punct, iar noi, moldovenii din stânga Prutului, care ne-am păstrat conștiința de neam, libertatea și statalitatea, nu!? Cum să înțelegem asta, dle Tarlev?
Și, tot în spiritul constructivismului, eu am unele pretenții față de planul de acțiuni ale guvernului nostru care mi se pare cam sărăcuț și incomplet. Ca această comemorare să nu eșueze, ca și cea cu domnitorul Cantemir, fac următoarele propuneri constructive. Prima chestiune e legată de sanctificarea lui Ștefan cel Mare: precum se știe, pe Ștefan cel Mare l-a declarat sfânt Biserica Ortodoxă Română, adică biserica imperiului vecin. (Era să zic și „prieten”.) Mitropolia R. Moldova recunoaște acest fapt? Dacă da, nu înseamnă aceasta că R. Moldova acceptă și chiar promovează ideile antistatale și expansioniste ale Mitropoliei Basarabiei? Soluția e următoarea: vlădica Vladimir respinge oficial decizia Bisericii Române și îl declară pe Ștefan cel Mare sfântul nostru național, moldovenesc! Statul nostru moldovenesc trebuie să aibă sfinți moldovenești, nu românești!

A doua chestiune. Marii noștri moldoveni sunt înmormântați pe teritoriul imperiului vecin. Aceasta creează serioase dificultăți în edificarea statalității moldovenești. Iată de ce, problema trebuie pusă principial: reprezentantul nostru la Consiliul Europei, A. Tulbure, urmează să ceară de urgență ca Strasbourgul să oblige imperiul român să cedeze R. Moldova rămășițele pământești ale lui Ștefan cel Mare, Dimitrie Cantemir, Mihai Eminescu, Ion Creangă, Nicolae Iorga, Mihail Sadoveanu etc. Aducem osemintele acestora și înălțăm un panteon în fața Guvernului și a Parlamentului. Fiindcă, cum să comemorezi, de pildă, moartea lui Ștefan cel Mare, dar să nu te duci la mormântul lui? Dar cum să se ducă la mormântul lui de la Putna Voronin, Stepaniuc, Tarlev, Ostapciuc, când ei nu pot suferi organic imperiul român? Totodată, bănuiesc că vor exista mulți doritori din R. Moldova ca pe 2 iulie să meargă în pelerinaj la mormântul voievodului de la Putna, fapt ce poate influența negativ asupra sentimentelor lor statale moldovenești...

16 ianuarie 2004

Un articol de: Constantin Tănase
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 19:14

Lista companiilor cu credite neperformante de peste 3 miliarde de lei din BEM, Banca Socială și Unibank

Lista companiilor cu credite neperformante de peste 3 miliarde de lei din BEM, Banca Socială și Unibank

Aproape 70 de companii au luat de la Banca de Economii, Banca Socială și Unibank credite neperformante în sumă de peste 3 miliarde de lei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:56

Centrul Analitic Independent „Expert-Grup" lansează astăzi publicația „Impactul economic după 4 ani de implementare a Acordului de Asociere RM-UE" realizată în cadrul proiectului finanțat de Uniunea Europeană „Vizibilitate și comunicare pentru acțiunile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:55

Trenul suburban de pasageri nr. 6826, Ungheni-Chișinău, va circula permanent cu un număr de 6 vagoane, care pot acomoda 568 de persoane pe scaune și încă 300 de persoane în picioare. Cele 2 garnituri a câte 3 vagoane, urmează să fie încălzite pe perioada rece a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:06

Este concluzia la care ajuns Asociația Promo-LEX, exponenții căreia au participat astăzi la audierile Comisiei de anchetă „pentru elucidarea circumstanțelor de fapt și de drept privind imixtiunea Fundației „Otwarty Dialog” (Dialog Deschis) și a Ludmilei Kozlowska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:04

Angajații companiei petroliere Bemol se bucură deja de adaosuri la salarii, în urma implementării de către Guvernul Filip a micii reforme fiscale, începând cu data de 1 octombrie. Într-o circulară internă, conducerea întreprinderii informează oamenii că vor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 15:52

Anna Fotyga, deputatul european, care a participat alături de Maia Sandu la conferința organizată la Parlamentul European de Fundația Open Dialog, s-a dezis la scurt timp de ONG-ul condus de Ludmila Kozlovska. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 15:28

Curtea de Apel Chişinău a menţinut hotărârea instanţei primare privind arestul preşedintelui "Partidului Nostru" (PN), Renato Usatîi, a comunicat avocatul politicianului, Anatol Istrate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 14:36

Rusia nu îşi va retrage pacificatorii din Transnistria, pentru că, în caz contrar, acolo vor începe epurări naţionale. O declaraţie în acest sens a făcut membrul Comitetului pentru apărare şi securitate al Consiliului Federaţiei al Adunării Federale Ruse, Franţ...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 14:29

Un tren marfar a luat foc, astăzi, în apropiere de localitatea Stolniceni, raionul Ungheni. Două locomotive au fost parțial distruse. Pompierii au reușit să împiedice extinderea focului către vagoane. În urma incendiului nimeni nu a avut de suferit.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 14:23

Banca Mondială consideră că recent aprobatele amendamente la Legea privind declararea voluntară și stimularea fiscală sunt un pas înainte și îndeamnă autoritățile ca ele să intre în vigoare fără întârziere, transmite IPN cu referire la un comentariu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:56

Fostul vicepremier Dmitri Rogozin, acum șeful agenției spațiale ruse, propune reintroducerea unei practici de pe vremea lui Stalin, aceea de a folosi proiectanții de echipamente drept cobai la testele de siguranță, scrie Moscow Times.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:14

Ai grijă de sănătatea ta în tinerețe, ca să fii „verde” la bătrânețe! Sănătatea bărbaților în noul produs B!tonic MAN

Ai grijă de sănătatea ta în tinerețe, ca să fii „verde” la bătrânețe! Sănătatea bărbaților în noul produs B!tonic MAN

Concurs inedit cu premii... pline de adrenalină lansat pe rețelele de socializare de către B!tonic Moldova, brand sănătos PREMIUM de suplimente alimentare germane.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:06

Un designer autohton sparge tiparele modei. A creat colecţia care uneşte două generaţii

Un designer autohton sparge tiparele modei. A creat colecţia care uneşte două generaţii

Moda ultimei generații sovietice și a primei generații independente au reînviat. Totul graţie designerului autohton Lilia Moraru, care a creat o colecție pentru toamnă-iarnă. Prezentarea ținutelor a avut loc aseară, în cadrul Alternative Fashion Show.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:03

Trei persoane s-au ales cu amenzi și țigaretele confiscate, după ce au încercat să evite controlul vamal. Produsele din tutun au fost descoperite de vameșii de la Aeroport. În total, au fost reținute 13 000 de țigarete de diverse mărci, marcate cu timbru de acciz al RM.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:01

Pe bulevardul central și pe alte câteva străzi din centrul istoric al Chișinăului au fost montate indicatoare către principalele atracții turistice din oraș. Lucrările au fost executate de către Direcția generală locativ-comunală și amenajare în cadrul unui proiect...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 12:27

Motivele pe care liderii PAS și PPDA, Maia Sandu și Andrei Năstase, le invocă pentru a nu se prezenta la audierile Comisiei parlamentare care anchetează prezumata implicare a fundației Open Dialog în politica moldovenească sunt neserioase. Declarația aparține președintelui...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 12:16

Declarațiile incendiare ale fostului şef-adjunct al Serviciului Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor din cadrul CNA, Mihail Gofman, sunt trecute sub tăcere de către o parte a presei din Moldova, cea care se autoproclamă echidistantăși independentă. Acest fapt are o explicație,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 12:15

Marea Britanie este „deschisă altor relații cu Rusia”, dar Moscova trebuie să schimbe cursul și să oprească atacurile împotriva securității globale și a tratatelor internaționale. Ideea va fi exprimată de premierul Regatului Unit, Theresa May, la banchetul anual al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 12:12

 Liderul Partidului Acțiune și Solidaritate, Maia Sandu, dar și al PPDA, Andrei Năstase, refuză să se prezinte la audierile Comisiei parlamentare de anchetă, care investighează implicarea Fundației Open Dialog, condusă de Ludmila Kozlovska, în politica din Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 08:36

În ianuarie-septembrie 2018 exporturile de mărfuri au totalizat 1960,0 mil. dolari SUA, volum superior celui realizat în perioada corespunzătoare din anul 2017 cu 18,7%.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 08:29

Ucraina: Victorie a liderilor actuali în „alegerile” din estul separatist

Liderii separatişti actuali sunt arătaţi învingători potrivit primelor rezultate parţiale după alegerile organizate duminică în estul prorus al Ucrainei, în pofida criticilor Kievului şi Occidentului care au denunţat aceste scrutinuri ca ilegale, comentează AFP,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 08:08

Horoscop 12 noiembrie 2018. Intenţii ascunse, bani și o întâlnire romantică

Horoscop 12 noiembrie 2018. Vin momente cruciale în dragoste, în care se iau decizii importante cu privire la viitor. Va fi totul sau nimic, iar cine vrea o relație serioasă trebuie să-și asume și responsabilități.

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 12 Noiembrie 2018, ora: 07:23

10 mituri despre îngrijirea pielii

Apelezi de obicei la sfaturi citite pe internet pentru a-ți rezolva diferite probleme ale pielii, dar nu știi dacă functionează cu adevarat? Este timpul să separam adevărul de mit și să aflăm cum stau lucrurile de fapt.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)