Astăzi 22 Februarie 2019, Vineri - Ultima actualizare la ora 20:01
Abonamente

Comentariu 24 Septembrie 2015, ora 07:37    Din editia print

Marime Font

Suntem de unde am plecat

Au trecut 14 ani de la înființarea TIMPULUI, în 2001, când comuniștii începeau să pună stăpânire pe Moldova. 

 Dacă luăm acum anii la rând, fiecare aniversare în parte, vedem cu ușurință că actorii s-au schimbat, piesa nu. Aceleași urâte povești doar că, din când în când, cu alți protagoniști.

În continuare avem prorușii, unioniștii (printre care mă număr și eu), așa-zișii moldoveniști care de fapt tot proruși sunt. Dodon, Usatîi pe de o parte, undeva între ei e Voronin, pe care nu îl văd prea departe de Plahotniuc, imediat cu orientare de stânga, dar discurs de dreapta e Lupu, apoi vin afaceriștii Filat și Shor, întoarcem o filă și vin câțiva politicieni despre care nu știm încă destul de clar ce stofă au, cum e Iurie Leancă. După el, singurul proromân - Ghimpu, despre care platforma DA spune că e vândut PD-ului, lucru asupra căruia mă îndoiesc serios.
Sunt deja patru ani de când sunt alături de voi în paginile acestui săptămânal. Ce văd? Ce simt? Stabilitatea țării nu există. Economia e la pământ. În doar patru ani moneda euro a crescut o treime, iar de o săptămână leul e - iar! - în cădere liberă încât și hrivna (dintr-o țară aflată în război!) se întărește. Acum câțiva ani oamenii aveau încredere în Filat, cu toate că povestea tirurilor pline de țigări spre Iași circula deja. Apoi oamenii au început să creadă în Leancă. Au fost zile în care au privit spre Ghimpu. Ba chiar și Lupu avusese la un moment dat un vot de încredere din partea cetățenilor, deși abia ieșise din școala lui Voronin.


Anul acesta lumea părea să nu mai creadă decât în Maia Sandu. Parcă ar fi o poveste din sumbrul umor englezesc. Ce abilități ar putea garanta un ministru al Educației? Atâta vreme cât nu ai văzut omul într-o funcție cu greutate politică, e greu de estimat cum s-ar putea descurca în calitate de prim-ministru. Șansele ca ea să se descurce sunt, matematic vorbind, egale cu șansele oricărui om de pe stradă. Pentru că nu poți pune în balanță Ministerul Educației cu o funcție vitală în guvernarea țării. Și o spun cu sinceritate, fără să îmi lipsească considerația față de Maia Sandu sau față de educația unei țări - care e absolut necesară. Însă un bun cadru didactic, cu viziune, cu putere de reformă în educație, nu presupune automat un bun om politic. Să ne dăm cu părerea putem toți. Poate din afară și eu pot părea un bun om politic, dar de fapt habar nu am cât ulei mănâncă un politician ca să devină atât de lunecos, încât să ne scape mereu printre degete. Chiar și atunci când ieșim în PMAN, cum e acum sau cum a fost în aprilie 2009. Mai ales că știm bine: cu o rândunică nu se face primăvară. Un prim-ministru bun nu poate schimba țara de unul singur.

Până la urmă doar Iurie Leancă a reușit să construiască o bună relație cu Europa și tot el a reușit să îi convingă pe europeni că noi chiar îi dorim. Poate tocmai acesta e motivul pentru care Streleț îl atacă pe Leancă. Acum suntem foarte departe de reformele europene. Suntem destul de departe și de Rusia, pentru că actualii guvernanți nu vor nici acolo, nici acolo. Ei vor ca Moldova să fie colhozul lor și atât. Așa se face că în doar un an un om ca Usatîi sau ca Shor a reușit să devină vizibil pentru o țară întreagă și să pună mâna pe un oraș cheie.
Ce s-a întâmplat în ultimii 14 ani? Am scăpat de comuniștii declarați și ne-am ales cu unii nedeclarați. Am rămas fără țară. Nu avem clasă politică, doar oameni cu ambiții. Corupția e colosală, ne sufocă, iar poporul e tot mai sărac și tot mai sărac. Streleț, cu nerușinare, ne anunță că leul e stabil după ce a creat panică printre oameni. Nu au obraz și ne mint în față, care stabilitate, când acum nouă luni euro era mai mic cu cinci lei?

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:29

Autoritățile de la Chișinău au informat astăzi Adunarea Parlamentară a OSCE despre imixtiunile grsolane ale Federației Ruse în procesul electoral din Republica Moldova. Deputatul democrat Sergiu Sîrbu s-a referit inclusiv la noul dosar fabricat de Moscova pe umele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:27

Administrația Națională a Penitenciarelor din Republica Moldova dezminte, într-un comunicat de presă, informațiile tirajate de o parte a mass-media privind pretinsa înjunghiere a lui Veaceslav Platon, în Penitenciarul nr. 13.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:12

Rareori ți-e dat să vezi o criză de identitate a unei formațiuni politice în ajun de alegeri precum cea prin care trece astăzi blocul ACUM. Câteva zile în urmă, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate; Mihai Popșoi, a surprins pe toată lumea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:11

Declanșarea de către Rusia a unui dosar penal în care ar figura Vlad Plahotniuc, poartă un evident caracter electoral câtă vreme acest lucru se întâmplă cu două zile înainte de alegerile din R.Moldova. De această părere este analistul politic Ion...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 22 Februarie 2019, ora: 16:00

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:59

Fostul președinte al filialei Botanica a PPDA, Sergiu Cibotăreanu, susține că formațiunea condusă de Andrei Năstase nu este nici pe departe una proeuropeană. Potrivit lui, partidul format pe baza mișcării protestatare din 2015 a deviat foarte mult de la traseul său inițial....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:58

Mai mulți artiști iluștri își exprimă încrederea că PDM poate continua schimbările bune din Moldova, așa cum a făcut-o și în ultimii ani. Ei declară, în câteva mesaje live pe Facebook, că vor vota pentru Moldova și pentru fapte, nu vorbe, la alegerile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:56

Unul din autoturismele care asigura protecția în cortegiul prezidențial a fost accidentat astăzi, în timp ce se afla în misiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:55

Astăzi povara fiscală pe care un angajator o simte este mai mică decât în urmă cu trei ani. Acest lucru se datorează actualei guvernări, care trebuie să-și continue actvitatea și după alegerile din 24 februarie, susțin managerii centrului comercial Grand Hall, într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:54

Departamentului american pentru Securitate Internă a creat o universitate falsă, Universitatea din Farmington, pentru a lansa o capacană și pentru a aresta studenții străini care încearcă să rămână pe teritoriul american în mod ilegal, relatează The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:53

Preşedintele polonez, Andrzej Duda, şi omologul său lituanian, Dalia Grybauskaite, au semnat joi, la Varşovia, o declaraţie privind securitatea comună, care include coordonarea politicilor de apărare şi securitate ale celor două ţări în cadrul NATO şi al Uniunii Europene şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:50 de Ana Marchitan

Duminică, 24 februarie, în R. Moldova, vor avea loc alegeri parlamentare ordinare. Astfel, pentru prima dată, cetățenii vor alege cei 101 deputați conform sistemului electoral mixt. Adică, 50 dintre aceștia vor accede în Legislativ pe liste de partid, mandatele urmând să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:40

Plahotniuc, în timpul vizitelor la Iurceni, Vărzărești, Zberoaia: vom continua investițiile în infrastructură, în crearea de locuri de muncă și condiții sociale mai bune aici și în toate satele din țară

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:14

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, este convins că anunțul privind noul dosar penal deschis de ruși pe numele liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, are legătură directă cu alegerile parlamentare de duminică.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:51

Liderul Partidului Politic ȘOR, Ilan Șor și formațiunea sa sunt gata să preia responsabilitatea guvernării Republicii Moldova pentru a transforma și moderniza țara. Ilan Șor, care s-a arătat convins de victoria formațiunii sale la scrutinul parlamentar de duminică, a declarat la o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:17

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a făcut publice adresele și datele de contact ale secțiilor de vot deschise peste hotare pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:13

Partidul Democrat din Moldova a sesizat astăzi mai multe instituții internaționale și observatorii acreditați să monitorizeze alegerile din 24 februarie 2019, în legătură cu implicarea abuzivă a Federației Ruse în alegerile din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:56

Mai muli susținători și simpatizanți ai binomului PAS-PPDA își manifestă public dezamăgirea față de ultimele acțiuni și declarații ale liderilor acestuia, Maia Sandu și Andrei Năstase. Internauții iau în furci atât angajamentul de a nu încheia nicio...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:44

Încă 8 familii din municipiul Orhei și-au realizat visul pe care îl are practic fiecare tânăr din Republica Moldova: administrația publică locală a orașului le-a înmânat cheile de la noile apartamente sociale, pe care le-au primit în cadrul unui program...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:43

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română (BOR) cere garanții scrise privind pastrarea identitatii culturale si lingvistice pentru parohiile românești din Bucovina și pune alte câteva condiții pentru recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:32

Cetățenii așteaptă ca proiectele bune pentru Moldova, implementate de actuala Guvernare, să continue și după alegerile parlamentare din 24 februarie. Liderul, PDM, Vlad Plahotniuc, și vicepreședinții formațiunii, Andrian Candu și Pavel Filip, au îndemnat alegătorii,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:27

Legăturile dintre președintele moldovean, Igor Dodon, și cel rus, Vladimir Putin, au o componentă financiară directă. Astfel, cel puțin 70.000 de euro au intrat în contul fundației “Din suflet”, a Galinăi Dodon (soția președintelui Republicii Moldova).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:20

Organele de drept din Federația Rusă i-au mai deschis un dosar penal liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, iar acest lucru se întâmplă cu două zile înaintea alegerilor parlamentare din 24 februarie, scrie ziarulnational.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:00

S-a dezlantuit cerul deasupra orasului. Dupa cateva zile de vreme insorita, a inceput sa ninga in capitala. De astazi vremea se raceste. Meteorologii au anuntat cod galben de schimbare brusca a vremii, valabil pana sambata.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)