Astăzi 24 Aprilie 2019, Miercuri - Ultima actualizare la ora 11:26
Abonamente

Constantin Tănase 25 Septembrie 2017, ora 05:17    Din editia print

Marime Font

Să i-o spui lui mutu

Eu sincer nu aș vrea ca să mai fim prostiți o dată de cel care acum ni se prezintă drept „al nostru Vlad Filat”. 

Acest om a înșelat multe, prea multe așteptări, ne-a mințit cu nerușinare în atâtea situații și de aceea, chiar de aș dori, eu, personal, nu-l pot considera a fi „al nostru”, deci și „al meu”.

Clinic de orgolios, la fel de clinic de avid de bani și de putere, Filat se mai remarcă și printr-o antologică lipsă de principii. În funcție de conjunctură și scopuri el poate fi oricine și cu oricine, poate schimba ceasul pe mâna dreaptă, ca Putin, sau poate deveni unionist ca Băsescu; azi poate fi cu Rusia, mâine cu America, azi cu Armata Roșie, mâine cu NATO, azi cu Plahotniuc, mâine cu Voronin… Un asemenea om fără caracter e periculos pentru R. Moldova.


Zilele acestea Filat a declarat: „PLDM nu va face în niciun caz, nu văd condiții teoretice, coaliție cu PCRM”. Ei, da? Chiar nu vede „condițiile teoretice”!?

Să i-o spună lui mutu. În vara lui 2011 declara altceva, și anume că „mafiotizarea este mai periculoasă decât comunizarea țării”… Nu e oare această „teză” o „condiție teoretică” foarte importantă pentru o coaliție cu PCRM? Să ne amintim și de discursul său din 13 februarie a.c., când a anunțat istorica „ieșire din Acord”: principalul pericol, identificat de Filat, nu era Voronin, ci „…o persoană, care și-a cumpărat un loc în politică și acum vrea să cumpere o țară…”. Anume din cauza acestuia, dar nu a lui Voronin, preciza Filat, „Moldova poate pierde toate cuceririle de trei ani”. Nu a trecut mult timp și Filat a mers în genunchi la acea persoană, pupându-i mâna și cerându-și iertare…

Tot zilele acestea Filat a zis: „Pentru noi modernizarea înseamnă o țară europeană cu instituții funcționale, cu justiție funcțională, fără seceri și ciocane ca metode de convingere sau de guvernare. Este un obiectiv declarat de la care nu am deviat”. Ei da, chiar așa? N-a deviat nici chiar în primăvara anului trecut când era la jumătate de pas să provoace alegeri anticipate cu PCRM?! Chiar vrea Filat „o justiție funcțională”?!
Să i-o spună lui mutu!

Pentru că o justiție funcțională ar repune imediat pe rol dosarele deschise anul trecut și puse la murat de către actuala „justiție funcțională”! Toată lumea înțelege că în R. Moldova justiția nu poate deveni funcțională anume din această cauză…
Repet: un asemenea om fără caracter e periculos pentru R. Moldova. Poate unii au uitat, eu nu. Eu îmi amintesc cum Filat a scos stema R. Moldova pentru a nu-l deranja pe prietenul său de la Tiraspol, Șevciuk. Într-o țară normală (cu „justiție funcțională”!), Filat ar fi fost „plecat” pentru totdeauna din politică numai pentru acest gest de trădător.

P.S. Analiștii de ghindă au prins a boci din cauza drobului de sare care – chipurile, Leancă, Lupu, Ghimpu, Plahotniuc, Lazăr ș.a. ar putea să fie scoși din politică. E o exagerare (manipulare) vădită: dacă ar fi zis „de la guvernare”, mai treacă meargă, dar „din politică”... Înecându-se, Filat a încălecat pe autoritatea lui Leancă și țipă: oameni buni, Leancă poate fi demis! De râs și de plâns. Nu de Leancă își bate capul Filat – el ar da mult și multe ca să scape de Leancă – ci de propria sa carieră. De ce nu spuneți acest adevăr, dragi analiști de ghindă?

Constantin Tănase
4 iunie 2014

 

Un articol de: Constantin Tănase
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 11:23

Restricțiile de trafic pe strada Tighina din capitală, tronsonul cuprins între bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt și strada 31 August 1989, au fost prelungite până pe 15 mai. O dispoziție în acest sens a fost semnată de viceprimarul Nistor Grozavu, transmite IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 11:11

Un tablou al pictorului impresionist Paul Signac, estimat la 1,5 milioane de euro și care a fost furat dintr-un muzeu din Franța anul trecut, a fost recuperat de polițiștii ucraineni, potrivit apnews.com, scrie Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 10:45

Atitudinea liderilor PAS şi PPDA faţă de victoria lui Vladimir Zelenskii asupra lui Petro Poroşenko, pe care o consideră ab initio benefică pentru Ucraina, frizează absurdul și este demn să fie introdus într-o antologie a politicianismului autist. Este opinia analistului politic...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 10:19

Focul HARIC de la Ierusalim - minune sau înşelătorie?

Focul HARIC de la Ierusalim - minune sau înşelătorie?

An de an, cu ocazia Paştelui ortodox, credincioşii se bucură de ceea ce ei numesc minunea Sfintei Lumini. Acest eveniment miraculos se petrece an de an în Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim, în timpul slujbei de vecernie ce are loc în Sâmbăta Mare,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 10:18

Moscova a schimbat brusc tonul negocierilor cu Kievul în timpul consultărilor de la Haga, în cadrul plangerii Ucrainei la Tribunalul Internațional al ONU pentru eliberarea navelor și marinarilor ucraineni capturați în Marea Neagră, a declarat Lana Zerkal, adjunctul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 10:17

NASA a avertizat in mai multe randuri ca nivelul oceanelor creste mai repede decat aratau prognozele si ca in urmatorii zeci de ani, acesta se va inalta cu cel putin 90 de centimetri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 09:55

Relația dintre Uniunea Europeană și Republica Moldova au atins un nivel foarte înalt și Acordul de Asociere este unul care într-adevăr este la un nivel progresiv. Asemenea Acord a fost aplicat în trecut pentru unele țări care și-au dezvoltat relația foarte apropiată cu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 09:06

Caz ieşit din comun la biserica din Dereneu, raionul Călăraşi. Locuitorii satului susţin că după slujba de duminică, preotul care a slujit aici, Florin Marin, ar fi stropit la intrarea în lăcaşul sfânt cu gaze lacrimogene. Fostul paroh neagă acuzaţiile şi are o altă...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 09:00 de George Mârzencu

Zile și nopți de groază în satul Lopatnic / Pentru viol în grup şi alte perversiuni, comuniştii sovietici erau pedepsiţi în cel mai rău caz cu excluderea din partid

Zile și nopți de groază în satul Lopatnic / Pentru viol în grup şi alte perversiuni, comuniştii sovietici erau pedepsiţi în cel mai rău caz cu excluderea din partid Din editia print

După 6 și 7 iulie 1949, când o mare parte a basarabenilor a fost încărcată în vagoane și trimisă în Siberia, comuniști de tot soiul au rămas stăpâni pe gospodăriile confiscate și s-au apucat să bea și să mănânce din agoniseala celor deportați....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 08:52

În mai puțin de doi ani, Rusia va finaliza conducta de gaze Nord Stream II, un proiect de 10 miliarde de dolari în nordul Germaniei, care amenință să submineze NATO și să creeze discordie între aliații europeni ai Americii înainte de livrarea de începerea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 08:37

Problema "reunirii Crimeei cu Rusia" nu va fi schimbata de declaratii ale SUA, UE sau NATO, a declarat, marti, ministrul de externe al Federatiei Ruse, Serghei Lavrov.

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 24 Aprilie 2019, ora: 08:32

ISTORIE /// 13 ani de infern pentru populatia RSSM (1940-1941 si 1944-1956)

ISTORIE /// 13 ani de infern pentru populatia RSSM (1940-1941 si 1944-1956)

Desecretizarea fondurilor Arhivei Ministerului Afacerilor Interne al R. Moldova ofera cercetatorilor posibilitatea realizarii unei reconstituiri cat mai fidele a multiplelor aspecte ale istoriei regimului totalitar comunist, insuficient sau deloc elucidate in istoriografia noastra. Regimul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 08:17

Epidemia va transforma pieţele de carne de pe tot globul, determinând creşterea preţurilor în condiţiile în care China, cel mai mare consumator şi producător de carne de porc, se pregăteşte de ani de penurie şi perturbări ale aprovizionării cu alimente.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 08:09

Oricât de mult am invoca primăvara, la munte se schiază ca în sezonul alb. Drept urmare, staţiunile de pe Valea Prahovei au început să se umple de turişti.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 08:02

În Capitală, astăzi, se vor înregistra până la 17 grade Celsius. În următoarele zile cerul va fi variabil. Ziua, maximele vor ajunge până la 21 de grade, iar pe timp de noapte, temperaturile vor fi între patru şi 11 grade Celsius. 

( ) Citeşte tot articolul

Sport 24 Aprilie 2019, ora: 08:00

Lovitură de teatru la Campionatul Mondial de snooker, în desfășurare la Teatrul Crucible din orașul englezesc Sheffield.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 24 Aprilie 2019, ora: 07:08

Horoscopul zilei de 24 aprilie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 24 aprilie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 24...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 01:24

Nu există masă de Paşte pe care să nu troneze o pască rumenă care să îţi îmbie mirosul, fie ea cu brânză şi stafide, smântână sau ciocolată.

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 24 Aprilie 2019, ora: 01:24

Dacă vrei ca pe masa de Paşte să ai ouă vopsite natural, îţi propunem câteva metode eficiente şi complet lipsite de riscuri pentru sănătatea ta! 

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 24 Aprilie 2019, ora: 01:21

Se apropie una dintre cele mai mari sărbători din an şi, desigur, te vei pregăti cum se cuvine. Dacă vrei să găteşti mâncărurile tradiţionale de Paşte şi totuşi să aibă o savoare aparte, puţin diferită de preparatele tradiţionale din fiecare an, avem noi câteva idei....

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 24 Aprilie 2019, ora: 00:57

Horoscop. Există o zodie în care, conform statisticilor, se nasc cei mai mulți oameni bogați.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 00:18

Data lansării: 22 aprilie 2019 Data încheierii: 27 mai 2019 Data atelierului de pre-aplicare: 25 aprilie 2019

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Aprilie 2019, ora: 17:39

Lipsa unei majorități parlamentare sau declanșarea alegerilor anticipate nu vor fi un impedimet pentru organizarea alegerilor generale locale din vara acestui an. Potrivit vicepreședintelui PDM și fostul președinte al Parlamentului Andrian Candu, în lipsa unui Parlament funcțional,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Aprilie 2019, ora: 16:39

Deputata PPDA, Arina Spătaru este acuzată că ar fi colectat fonduri pentru o acțiune nobilă, însă banii i-ar fi pus în safeu refuzând să-i transmită beneficiarilor finali. Este vorba despre Târgul de Florii dedicat copiilor cu autism, eveniment pentru organizarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Aprilie 2019, ora: 16:12

Ajutorul de Paști, în valoare de 600 de lei, acordat mai multor categorii de persoane în ajunul sărbătorilor pascale va putea fi ridicat până la sfârşitul anului.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)