Astăzi 26 Mai 2020, Marţi - Ultima actualizare la ora 08:55
Abonamente

Istorie 4 Mai 2020, ora 00:11

America a ajutat mereu Rusia, iar acest lucru este INDISCUTABIL. Să vedem FAPTELE…

Marime Font

„Rusia de azi a revenit la obiceiul antiamericanismului, ca și cum ar fi descoperit niște vechi încălțări, foarte iubet cândva. Acest sentiment (în Rusia) este atât de natural încât nu este clar – cum am putu trăi fără el în ultimii 10-15 ani? Pentru ca americanii sunt dușmanii, este atât de dulce ura față de ei…Ei doar dintotdeauna au adus numai rele Rusiei!” – scrie psihologul social Alexei Roșcin în “Live Jounal“. Redam editorilaul autorului.

„Ultima afirmatie suna din gura omului obișnuit de pe stradă atât de salbatic, cu atâta convingere. Când, de fapt, totul este exact pe invers: America a ajutat mereu Rusia, iar acest lucru este indubitabil. Să vedem faptele…

Primul război mondial – aliatul american al Rusiei, „umăr la umăr împotriva germanilor”.

Loading...


Începutul anilor ’20 – America salvează de foame Povoljie: „În luna mai 1922, ARA (American Relief Administration) a livrat produse alimentare pentru 6,99 milioane de oameni, Societatea Americană a Quakerilor – pentru 265.000 oameni, Alianța Internațională ”Save the Children Alliance” – 259.751 de persoane.

Anii 30 – America asigura așa-numita „industrializare stalinista“ a URSS, la costuri preferențiale (istoricii încă nu pot înțelege de ce SUA au creditat URSS, care era săracă ruptă în fund). ”DneproGAS”, ”Magnitogors”k, ZIL, GAZ, și toate celelalte „santiere ale comunismului“ – nu erau doar proiecte la cheie predate de catre inginerii americani, ci si echipamente și mașini aduse direct din America, montate de experții din SUA.

Anii 40 – „Lend-Lease-ul” american a salvat literalmente Uniunea Sovietică de înfrângere, și apoi a ajutat-o să câștige în al Doilea război mondial. Este un alt exemplu frapant de ajutor din partea SUA. De asemenea, aproape gratuit. Fără ”Lend-Lease-ul” american Germania ar fi zdrobit URSS dacă nu în 1941, atunci cu siguranta în 1943.

Anii 50-80 au trecut în principal sub semnul rivalității dintre URSS și SUA.

Dar, în anii nouăzeci: URSS s-a prăbușit, în țară izbucnind colapsul economic – și din nou SUA ne-au salvat. Ajutoare umanitare, împrumuturi la dobanzi preferentiale, celebrele „pulpe Bush“ (carne de pui din SUA – n.r.) – toate acestea au ajutat Rusia post-sovietica sa se ridice pe picioare, a salvat-o de foame, a ajutat-o sa traverseze fără pierderi majore cea mai dificila perioada de transformare a sistemului de stat comunist într-un capitalism mai mult sau mai puțin normal.

Adică, aproape întotdeauna, în cel mai dificil moment și în mod altruist – o mână prietenoasă ne-a tras de la marginea prapastiei. De fiecare dată când americanii au salvat literalmente mii și milioane de vieți rusești, au adus progresul (toate aceste DneproGAS), au ajutat să rezistam în războaie. Și ceea ce este deosebit de curios: aproape gratis.

Au finantat industrializarea URSS? Dar au primit în schimb foarte puțini bani pentru acest lucru, în cel mai bun caz si-au recuperat costurile. Ne-au ajutat să învingem Germania? Dar, practic, Hitler nu amenința Statele Unite și nici nu putea amenința. Daca Germania îl învingea pe Stalin – atunci ar fi facut la fel ca URSS, ameninta permanent SUA. Care ar fi fost diferența pentru America? Dacă e sa spun drept, nu-mi este clar.

Adică, tot timpul SUA au ajutat Rusia „rusește“ … în orice caz, suntem foarte mândri sa gandim ca a oferi ceva ”rusește” este „cu sufletul larg”,”ca sa fie bine pentru toata lumea”, fără vreun profit. La fel cum a consturit URSS barajul Aswan pentru Egipt, cu singura diferenta ca inginerii si acum se cearta care este rostul barajului. Iar americanii au ridicat din temelie intreaga industrie sovietica de după devastarea totală provocata de revoluția bolsevica.

Dacă am avea gândire istorică, vom intelege atunci ca sursele antiamericanismului isteric de astazi sunt clare până la durere. Sentimentul de recunoștință este cel mai greu pentru o persoană obișnuită, este aproape imposibil de suportat. Mai ales dacă nu ai cu ce sa te rasplatesti – posibilitatile și puterile sunt mult prea inegale. Cum poate Rusia să-i fie recunoscatoare Americii? Nu avem nimic, absolut nimic pe care America sa nu-i aiba deja din abundenta. Iar pe binefăcătorii care nu pot fi rasplatiti (ca sa scapi de simțul opresiv al datoriei), oamenii preferă să-i urască. Este mai usor dpdv psihologic.

Sentimentul datoriei față de America este prea mare, ne zdrobește. Nenorociții ăștia au fost mereu prea buni cu noi. Animalele! Dați-ne sa ne raspaltim pentru această datorie!

Nu ne dau, câinii. 

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Muzică 26 Mai 2020, ora: 08:30

„EU-S FATĂ MARE, DAC-AIST-I PREZIDENT” / Dora Show - Coroana Mă-tii - Un cântec viral despre COVID-19 și Dodon (VIDEO)

„EU-S FATĂ MARE, DAC-AIST-I PREZIDENT” / Dora Show - Coroana Mă-tii - Un cântec viral despre COVID-19 și Dodon (VIDEO)

Actorul Emilian Crețu a lansat un adevărat hit la tema noului coronavirus.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2020, ora: 08:20

Deciziile luate după ședința Comisiei Naţionale Extraordinare de Sănătate Publică (DOC) / Promisiunile lui Dodon, un nou „fake news”

Deciziile luate după ședința Comisiei Naţionale Extraordinare de Sănătate Publică (DOC) / Promisiunile lui Dodon, un nou „fake news” Foto: simbol

Comisia Națională de Sănătate Publică nu a „acceptat”  re-deschiderea HoReCa și a centrelor comerciale din 1 iunie, așa cum „promis” ieri Dodon. 

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 26 Mai 2020, ora: 08:11

Caz ȘOCANT la Sângerei. Un bărbat a fost găsit carbonizat / VIDEO

Caz ȘOCANT la Sângerei. Un bărbat a fost găsit carbonizat / VIDEO

  Un bărbat de 56 de ani anunțat în căutare a fost găsit carbonizat, la un kilometru de casa sa.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2020, ora: 08:04

Lilian Carp: Dodon vrea să scape de guvernare, să arunce iresponsabilitatea sa pe umerii altor politicieni

Lilian Carp: Dodon vrea să scape de guvernare, să arunce iresponsabilitatea sa pe umerii altor politicieni

Deputatul Lilian Carp s-a referit la inițiativele pe care le-a anunțat, ieri, 25 mai Igor Dodon de a dubla salariile medicilor și de a oferi un ajutor unic în valoare de 700 lei pentru toți pensionarii care primesc o pensie mai mică de 3000 de lei. Carp susține că acesta sunt scenarii...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 26 Mai 2020, ora: 08:04

Horoscopul zilei de azi, MARȚI 26 MAI 2020. Conversații secrete!

Horoscopul zilei de azi, MARȚI 26 MAI 2020. Conversații secrete!

Luna in Rac iti intensifica emotiile, iar Mercur aduce la lumina conversatii secrete. Jupiter in Capricorn are si el secretele sale. Ce vrea sa-ti transmita Universul? Schimbari de stare de la Luna in Rac Luna este in Rac, iar tu poti avea schimbari de stare pe care ti-e greu sa le maschezi....

( ) Citeşte tot articolul

Politică 26 Mai 2020, ora: 07:50

Platon: Plahotniuc a vrut să-l dea jos pe Stoianoglo, acum cumpără deputați, să se protejeze. E o luptă acerbă. Șor îi spunea „șefu”

Platon: Plahotniuc a vrut să-l dea jos pe Stoianoglo, acum cumpără deputați, să se protejeze. E o luptă acerbă. Șor îi spunea „șefu”

Omul de afaceri, Veaceslav Platon, a declarat că fostul lider democrat, Vladimir Plahotniuc ar fi principalul beneficiar și „organizator” al furtului miliardului, iar investigațiile în acest sens ale Procuraturii Generale au inițiat o luptă acerbă pentru influență. Potrivit lui,...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 26 Mai 2020, ora: 07:35

(ARHIVE) Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

La mai bine de șapte decenii de la primul val al deportărilor, comemorăm zecile de mii de victime care au căzut pradă teroarei comuniste, făcând publice numele câtorva din cei care au răpit, pe nedrept, viețile condamnaților și s-au scăldat în sângele lor...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 26 Mai 2020, ora: 00:01

Criza politică din Rusia şi Unirea Basarabiei cu România

Criza politică din Rusia şi Unirea Basarabiei cu România Din editia print

În timp ce trupele române obțineau victorii importante în Primul Război Mondial, armata rusă se descompunea

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 19:58

Relațiile moldo-române, discutate de PSRM și PDM. Chicu spune că mesajul său a fost interpretat greșit, iar democrații se arată îngrijorați

Relațiile moldo-române, discutate de PSRM și PDM. Chicu spune că mesajul său a fost interpretat greșit, iar democrații se arată îngrijorați Din editia print

 Situația privind relațiile moldo-române, în contextul declarațiilor prim-ministrului Ion Chicu, făcute zilele trecute pe rețelele de socializare a fost discutată stăzi în cadrul ședinței online a Consiliului Coaliției PDM-PSRM.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 17:42

Ion Chicu a avut o întrevedere cu Ambasadorul României: „Am tot respectul și admirația pentru poporul român”

Ion Chicu a avut o întrevedere cu Ambasadorul României: „Am tot respectul și admirația pentru poporul român”

Stimați Prieteni! Astăzi am avut o întrevedere cu Excelența Sa Domnul Daniel Ioniță, Ambasadorul României în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 16:11

ZI NEAGRĂ - 11 oameni au murit de la COVID-19 într-o SINGURĂ ZI. +54 de cazuri NOI de coronavirus

ZI NEAGRĂ - 11 oameni au murit de la COVID-19 într-o SINGURĂ ZI. +54 de cazuri NOI de coronavirus

Astăzi, 25 mai, în Republica Moldova au fost confirmate 54 cazuri noi de infectare cu COVID-19, dintre care 8 în Transnistria. 53 cazuri cu transmitere locală și 1 caz de import (Federația Rusă).

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 25 Mai 2020, ora: 14:16

Cine sunt cei trei români care au condus (sau conduc) R. Moldova și au fost votați de Igor Dodon sau PSRM

Cine sunt cei trei români care au condus (sau conduc) R. Moldova și au fost votați de Igor Dodon sau PSRM

„Totodată, consider că trebuie să fim echilibrați. Nu avem nimic împotriva României. România este partenerul nostru strategic, este partenerul comercial nr.1. Ce-i drept, frate-i frate, dar fiecare stăpân la el acasă”, a spus Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 25 Mai 2020, ora: 13:23

„Mi-am vândut medalia pentru a-mi cumpăra cocaină.” Mărturii tulburătoare, după ce drogurile i-au runiat cariera: „M-au distrus!”

„Mi-am vândut medalia pentru a-mi cumpăra cocaină.” Mărturii tulburătoare, după ce drogurile i-au runiat cariera: „M-au distrus!”

„Mi-am vândut medalia de la Campionatul Mondial al Cluburilor pentru a-mi cumpăra cocaină. Mi-a ajuns două zile”, povesteşte un fost fotbalist de la Sao Paulo pentru presa din ţara natală.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 12:25

VIDEO incredibil / Au tras din Kalașnikov în plină zi. Reglări de conturi mafiote la Moscova

VIDEO incredibil / Au tras din Kalașnikov în plină zi. Reglări de conturi mafiote la Moscova

Schimb de focuri ca în filme în mijlocul zilei la Moscova. Două grupări s-au împușcat în centrul orașului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2020, ora: 11:58

R. Moldova plătește de 3 ori mai mult pentru gazele livrate de Gazprom decât statele din Europa

R. Moldova plătește de 3 ori mai mult pentru gazele livrate de Gazprom decât statele din Europa

Prețul spot la gazele naturale pe piața europeană a ajuns la doar 34-45 de dolari pentru o mie de metri cubi. În același timp Republica Moldova achită un preț de aproape trei ori mai mare pentru gazele livrate de Gazprom.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 25 Mai 2020, ora: 11:23

O mamă face apeluri disperate la autorități pentru a-și salva fiul. Ministerul Sănătății nu se grăbește să vină în ajutor

O mamă face apeluri disperate la autorități pentru a-și salva fiul. Ministerul Sănătății nu se grăbește să vină în ajutor Foto: simbol

Unui copil de 7 ani care suferă de o maladie rară i-au rămas medicamente doar pentru o săptămână, ca să supraviețuiască, iar responsabilii de la Ministerul Sănătății spun că mai au timp pentru examinarea cazului, deoarece perioada stării de urgență nu se ia în calcul....

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)