Astăzi 18 Iunie 2019, Marţi - Ultima actualizare la 17 Iunie 2019
Abonamente

Interviu 29 Ianuarie 2018, ora 08:18

INTERVIUAnatol Șalaru: „Băsescu nu s-a alăturat PUN-ului, ci el l-a creat”

Marime Font

Interviu exclusiv cu Anatol Şalaru, preşedintele executiv al Partidului Unității Naționale. 

Igor Dodon a săvârșit un abuz atunci când i-a retras cetățenia lui Traian Băsescu, iar Partidul Unității Naționale (PUN) ar accede în Parlament și fără fostul șef de la Cotroceni, consideră Anatol Șalaru, președintele executiv al acestei formațiuni politice. În cadrul unui interviu pentru TIMPUL, Șalaru a dat asigurări că nu a fost și nu va fi omul lui Plahotniuc și a explicat de ce este dispus să ofere 3600 de euro pentru a-i „ajuta” pe socialiști să renunțe la cetățenia română.

- Domnule Şalaru, Judecătoria Botanica a respins solicitarea de anulare a decretului prin care președintele Igor Dodon i-a retras cetățenia lui Traian Băsescu. Cât de corectă şi argumentată credeți că este această decizie?

- Nu vreau să comentez foarte mult decizia instanței de judecată, pentru că nici președintele Traian Băsescu nu a făcut-o. Cu toate acestea, eu cred că decizia în cauză este injustă și nu corespunde realităților juridice. Sper că instanțele superioare vor anula abuzul de drept săvârșit de Igor Dodon.

- Adică, există șanse ca Băsescu să-și recupereze cetățenia R. Moldova?
- Sunt convins că președintele Traian Băsescu își va recupera cetățenia R. Moldova, care i-a fost acordată cu respectarea tuturor procedurilor legale.

„Băsescu nu s-a alăturat PUN-ului, ci el l-a creat”

- Au apărut opinii, precum că Traian Băsescu este un instrument în jocul politic de la Chișinău, care se face între Igor Dodon și Vlad Plahotniuc. Admiteți că retragerea cetățeniei și deciziile instanței de judecată ar putea fi regizate?
- Este o inepție să crezi că domnul Băsescu, care, timp de zece ani, a fost președintele unui stat membru al NATO și UE și a creat profilul strategic al României, care este lider al unui partid parlamentar la București, poate fi folosit de cineva din R. Moldova. Scopul său este de a convinge cetățenii R. Moldova că Reunirea celor două state românești este posibilă, fiind singura șansă ca între Prut și Nistru să se instaleze securitatea și bunăstarea. Cât ține de anumite scenarii, care ar sta la baza deciziei judecătorești, fără îndoială că ele sunt luate în calcul, mai ales că Igor Dodon a și declarat că adevăratul motiv al retragerii cetățeniei lui Traian Băsescu reprezintă blocarea activităților politice ale acestuia în R. Moldova.

- De ce Traian Băsescu a ales să se alăture echipei dumneavoastră, în defavoarea Partidului Liberal?

- Președintele Traian Băsescu nu s-a alăturat PUN-ului, ci el l-a creat. Partidul este un proiect creat și condus de domnul Băsescu.

„Nu am fost și nu voi fi omul lui Plahotniuc”

- Deputatul român Eugen Tomac a declarat, într-un interviu pentru TIMPUL, că Vlad Plahotniuc va demonstra prin vot, în Parlament, dacă susține sau nu Unirea. Vă adresez și dvs. aceeași întrebare: ce șanse sunt ca Partidul Democrat, care deține în prezent toată puterea în R. Moldova, să renunțe la toate avantajele de care se bucură într-un stat independent și să pună umărul la Unire?
- Eu nu am auzit că Partidul Democrat este o formațiune unionistă și nu cred că Unirea depinde de ei. Soluția la monopolul politic al PDM sunt alegerile. Dacă cetățenii vor dori Unirea, vor trimite în Parlament oameni care s-o voteze, dar nu, partide care vând iluzii.


- Fostul dumneavoastră coleg, Mihai Ghimpu, a spus, de câteva ori, că ați intrat în cârdăşie cu Plahotniuc și împreună ați pus la cale arestarea lui Chirtoacă pentru a fura electoratul liberalilor. Ce îl determină pe liderul PL să facă astfel de declarații?
- Nu vreau să comentez astfel de aberații. Vă reamintesc că eu am fost demis din funcția de ministru al Apărării de către Igor Dodon, la solicitarea lui Mihai Ghimpu și cu sprijinul PDM. După plecarea mea, Ghimpu a continuat să guverneze cu Plahotniuc. Despre arestarea lui Dorin Chirtoacă a vorbit inclusiv Vlad Filat de la tribuna Parlamentului. Nu am fost și nu voi fi omul lui Plahotniuc.

„Merită efortul să-i „ajutăm” pe socialiști”

- Ați declarat recent că sunteți gata să plătiți cheltuielile pentru ca cel puțin cei șase deputați socialiști, cetățeni ai României, să se țină de cuvânt și să renunțe la cetățenie. Pentru aceasta, fiecare din ei ar trebui să achite câte circa 600 de euro, de unde rezultă că veți scoate din buzunar 3600 de euro. Sunt bani mulți, de unde îi aveți?
- Nu e o sumă chiar atât de mare și cred că merită tot efortul să-i „ajutăm” pe socialiști să renunțe la cetățenia română. Atitudinea acestor parlamentari, care profită de cetățenia română, dar derulează acțiuni anti-românești ține mai mult de latura penală, decât de cea politică.

- Unii politicieni și analiști politici sunt de părere că PUN ar putea accede în Parlament doar dacă Anatol Șalaru ar fi dispus să plece din fruntea formațiunii, fiindcă el ar folosi Unirea doar pentru a obține capital politic. Oare de ce aceștia au rezerve în privința bunelor dvs. intenții?

- Întâi de toate, partidul este condus de Traian Băsescu. Eu sunt doar președinte executiv. Sincer, eu nu am auzit analiști și politicieni care să spună astfel de lucruri. Cred că mai degrabă sunt opinii ale unor oameni care nu au fost băgați în seamă de nimeni. Eu nu m-am ținut niciodată de funcții și, dacă partidul va considera că are nevoie de un alt lider pe dimensiunea executivă, eu voi ceda locul.


„Noțiunea de Unire a trecut de la idealism la pragmatism”

- În prezent, despre Unire se vorbește în termeni idealiști. La modul practic și realist vorbind, chiar credeți că acest proiect de Țară va fi realizat în următorii ani?
- Aveți dreptate, despre Unire s-a vorbit foarte mult în termeni idealiști și acest lucru este normal. Eu cred însă că acele timpuri au apus și odată cu lipsa oricărei perspective de aderare la UE și a falimentului statului R. Moldova, noțiunea de Unire a trecut de la idealism la pragmatism, devenind o necesitate. Mai cred, cu absolută tărie, că Unirea se va realiza mult mai repede decât se crede. Unirea are mai multe dimensiuni, dintre care cea mai importantă este cea de pe palierul dreptului internațional. Adică, Unirea trebuie să se realizeze în conformitate cu Actul de la Helsinki, care explică modul în care pot fi modificate frontierele în Europa. Conform acestui acord internațional, Reîntregirea Țării trebuie să fie votată în Parlament sau în cadrul unui referendum.

- Cine și cum o va face?

- Cred că Unirea trebuie să aibă nu numai sprijinul politicienilor, dar și al cetățenilor.

Băsescu va vorbi în Parlament despre perspectivele reunirii

- În martie 2016, spuneați că „degeaba strigă unii să nu mai vorbim, ci să facem cât mai iute Unirea. Ăștia habar nu au ce înseamnă Unire”. Dacă e așa, astăzi PUN vorbește sau face Unirea?
- O face, nu doar vorbește. PUN este primul partid racordat plenar la România, cu o parte a managementului politic în România. Președintele partidului, deocamdată doar de onoare, Traian Băsescu, va face în luna martie, în Parlamentul României, prima declarație politică ce va viza perspectiva reunirii R. Moldova cu România. Va fi startul unor acțiuni juridice și politice care se vor derula în colaborare cu România. Eu cred că nu poți vorbi la Chișinău de Unire, iar la București nimeni să nu vrea să aibă de a face cu tine. Dacă priviți actualele partide, pretins unioniste, din R. Moldova, veți observa că nimeni de la București nu vrea să aibă de a face cu ele. Nici la nivel instituțional, nici politic.

- Suntem într-un an electoral și au mai rămas luni numărate până la începerea campaniei. Care sunt sursele de finanțare a PUN și ce vă face să credeți că veți accede în Parlament?
- Sursele de finanțare ale PUN provin din cotizațiile și donațiile membrilor. Luăm în calcul doar intrarea în Parlament, în pofida tuturor manipulărilor din sondaje și a dezinformărilor, care lovesc în partidul nostru.

DA sau NU

- Regretați anumite decizii pe care le-ați luat în calitate de ministru al Transporturilor și al Apărării?
- Nu.
- Fără Traian Băsescu, PUN ar avea șanse să treacă pragul electoral?
- Da.
- Dacă veți ajunge în Parlament, veți face coaliție cu PAS și PPDA, în cazul în care și aceste formațiuni vor depăși pragul electoral?
- Da.
- Dar cu PDM?
- Nu.
- V-ați întâlnit cu Vladimir Plahotniuc, de când ați înființat PUN?
- Nu.
- Sunteți șantajabil?
- Nu.
- Dacă se va face Unirea, sunteți dispus să renunțați la politică?
- Da. 

Un articol de: Dorin Galben Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Istorie 17 Iunie 2019, ora: 20:57

(ARHIVE) Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

(ARHIVE) Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

La mai bine de șapte decenii de la primul val al deportărilor, comemorăm zecile de mii de victime care au căzut pradă teroarei comuniste, făcând publice numele câtorva din cei care au răpit, pe nedrept, viețile condamnaților și s-au scăldat în sângele lor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 19:48

Anunț de ultimă oră pentru toți românii! Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou

Anunț de ultimă oră pentru toți românii! Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou

Anunț de ultimă oră care îi vizează pe toi românii. Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou. Este vorba despre un nou program RABLA căruia i se va da startul chiar mâine.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 19:38

Mohamed Morsi, fostul președinte al Egiptului, a murit în sala de judecată

Mohamed Morsi, fostul președinte al Egiptului, a murit în sala de judecată

Fostul preşedinte egiptean Mohamed Morsi a murit luni, la vârsta de 67 de ani, într-o instanţă judiciară, afirmă surse citate de presa egipteană şi internaţională, relatează Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 18:43

Parlamentul ar putea stabili, mâine, data ALEGERILOR LOCALE generale

Parlamentul ar putea stabili, mâine, data ALEGERILOR LOCALE generale

Parlamentul va examina, în ședința plenară din 18 iunie curent, un proiect de hotărâre privind stabilirea datei alegerilor locale generale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 17:26

ÎNCEP ABUZURILE? Năstase ar fi percheziționat ILEGAL în trafic mașina procurorului-șef al PCCOCS /// Ce pedeapsă riscă Ministrul de Interne

ÎNCEP ABUZURILE? Năstase ar fi percheziționat ILEGAL în trafic mașina procurorului-șef al PCCOCS /// Ce pedeapsă riscă Ministrul de Interne

Andrei Năstase, noul ministru al Afacerilor Interne, împreună cu bodyguardul său, veteranul de război Ion Caraman, au inceput edificarea statului de drept. Liderul PPDA ar fi stopat și percheziționat în plină stradă automobilul de serviciu al șefului Procuraturii pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:33

Maia Sandu anunță CREȘTERA numărului de ministere în Guvern

Maia Sandu anunță CREȘTERA numărului de ministere în Guvern

Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale ar putea reveni la forma inițială, de până la reforma administrației implementată de Guvernul Filip, când existau două instituții separate: Ministerul Sănătății și Ministerul Muncii, Protecției Sociale și Familiei....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:26

Democraţii condamnă cumetrismul instaurat de noua guvernare de la Chişinău

Democraţii condamnă cumetrismul instaurat de noua guvernare de la Chişinău

Partidul Democrat din Moldova condamnă, într-un comunicat de presă, modul în care exponenţii alianței PSRM-PAS-PPDA promovează în funcții rude ale liderilor acestor partide.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:02

Virgil Pâslariuc: Două secole de la răpirea Basarabiei! Ruşii prezintă anexarea ca pe un act mesianic

Virgil Pâslariuc: Două secole de la răpirea Basarabiei! Ruşii prezintă anexarea ca pe un act mesianic

Ce reprezenta Basarabia la 1812? În primul rând, o asemenea regiune nici nu exista. Acel sector din sudul provinciei pruto-nistrene, numit Basarabia, cel mai probabil după numele dinastiei muntene care ar fi stăpânit, scurt timp, gurile Dunării, nici nu mai era menţionat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:35

Sandu anunță că Năstase ar putea rămâne fără cumătru său la IGP

Sandu anunță că Năstase ar putea rămâne fără cumătru său la IGP

Premierul Maia Sandu spune că Mihai Balan, șeful interimar de la IGP numit de Andrei Năstase ar putea fi demis.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:27

Boli agravate de expunerea la soare. Sfaturile doctorilor!

Boli agravate de expunerea la soare. Sfaturile doctorilor!

Cea mai gravă problemă, de fapt, ar fi cea cu alunițele. Expunerea lor la soare poate duce, în cazuri rare, ce-i drept, la cancer de piele, numit melanom și din păcate este un cancer destul de agresiv, depistat, cel puțin la noi în România, în faze destul de...

( ) Citeşte tot articolul

Fotbal 17 Iunie 2019, ora: 15:20

Programul complet de la Euro 2019. Când joacă România U21 și cum se poate califica în semifinale

Programul complet de la Euro 2019. Când joacă România U21 și cum se poate califica în semifinale

Euro 2019 | Campionatul European Under-21 va avea loc în perioada 16-30 iunie în Italia şi San Marino, cu participarea a 12 echipe, printre care şi România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:13

Anatol Țăranu: „Apariția lui Usatîi pe planul de stânga complică peisajul politic de pe acest segment”

Anatol Țăranu: „Apariția lui Usatîi pe planul de stânga complică peisajul politic de pe acest segment”

Întoarcerea în Republica Moldova a liderului formațiunii „Partidului Nostru”, Renato Usatâi, după trei ani în care s-a aflat în Rusia și Germania, este una suspectă și cu multe semne de întrebare, consideră comentatorii politici. Ei cred că...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:44

Ministrul Popescu RENUNȚĂ la serviciile șefului său de cabinet Andrei Popov, care ar fi și NAȘUL său

Ministrul Popescu RENUNȚĂ la serviciile șefului său de cabinet Andrei Popov, care ar fi și NAȘUL său

Ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE), Nicu Popescu, a anunțat de la Washington D.C, unde întreprinde prima vizită în calitate de șef al diplomației moldovenești, că se desparte de șeful său de cabinet, Andrei Popov, care ar fi și nașul său de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:12

Pavel Filip: PDM va fi în opoziţie cu cei care vor submina integritatea teritorială a Republicii Moldova şi care vor încălca Constituţia şi legile ţării

Pavel Filip: PDM va fi în opoziţie cu cei care vor submina integritatea teritorială a Republicii Moldova şi care vor încălca Constituţia şi legile ţării

Partidul Democrat din Moldova va participa la şedinţele Legislativului şi va fi în opoziţie cu cei care vor submina integirtatea teritorială a Republicii Moldova, care vor încălca Constituţia şi legile ţării, precum şi cei care vor călca valorile Uniunii Europene....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:01

Aproape 20 de tone de căpșune din R. Moldova au fost INTERZISE în Rusia

Aproape 20 de tone de căpșune din R. Moldova au fost INTERZISE în Rusia

Direcția Rosselhoznadzor din regiunea Breansk a interzis importul în Rusia a 17,68 de tone de căpșuni din Republica Moldova care urmau să ajungă pe piețele din Moscova, informează serviciul de presă al serviciul federal fitosanitar și veterinar.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:42

24 iunie, ora 15:30, Teatrul Mihai Eminescu - In memoriam Constantin Tănase

24 iunie, ora 15:30, Teatrul Mihai Eminescu  - In memoriam Constantin Tănase

În această vară toridă, jurnalistul Constantin Tănase ar fi împlinit 70 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 17 Iunie 2019, ora: 13:40

Cele mai bune alimente pentru articulații

Cele mai bune alimente pentru articulații

 Dacă ai puțină atenție poți alege pentru dieta ta cele mai bune alimente pentru articulații. Aceasta înseamnă că ai posibilitatea de a preveni deteriorarea cartilajului articular, protejezi încheieturile prin reducerea inflamației și durerii, menținând un corp...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:35

Mai multe state membre UE cer EXTINDEREA rapidă a Uniunii. Ce țări din estul Europei ar putea A ADERA blocul comunitar

Mai multe state membre UE cer EXTINDEREA rapidă a Uniunii. Ce țări din estul Europei ar putea A ADERA blocul comunitar

Ekaterina Zaharieva, adjunctă a ministrului de externe bulgar, a cerut alături de şefii diplomaţiilor din alte 12 ţări membre ale Uniunii Europene integrarea mai rapidă a Balcanilor Occidentali, scrie presa de la Sofia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:11

Un monument al lui Ștefan cel Mare va fi edificat la Glodeni. Apelul autorităților locale!

Un monument al lui Ștefan cel Mare va fi edificat la Glodeni. Apelul autorităților locale!

Autoritățile din Glodeni intenționează să instaleze, în fața Consiliului raional al localității, un monument al Domnitorului Moldovei – Ștefan cel Mare și Sfânt, informează Provincial.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:02

Deputații din PD revin la muncă în Legislativ / Monica Babuc, propusă la funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului (VIDEO)

Deputații din PD revin la muncă în Legislativ / Monica Babuc, propusă la funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului (VIDEO)

Fracțiunea Partidului Democrat din Parlament va veni la următoarea ședință a Legislativului. Anunțul a fost făcut de Pavel Filip în cadrul unui briefing de presă. Acesta a spus că democrații vor fi în opoziție, dar vor vota proiectele de legi care sunt importante pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 12:06

Raport al Comisiei Europeane: Alegerile europene au suferit din cauza dezinformării rusești

Raport al Comisiei Europeane: Alegerile europene au suferit din cauza dezinformării rusești

„Surse rusești au făcut încercări continue și consecvente de dezinformare pentru a reduce prezența la vot și a influența preferințele alegătorilor în alegerile parlamentare din luna trecută”, este concluzia cuprinsă în raportul inițial al Bruxellesului,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:58

Pakistan: Conferința de presă a unui ministru regional a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „PISICĂ” activat

Pakistan: Conferința de presă a unui ministru regional a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „PISICĂ” activat

Un ministru din provincia pakistaneză Khyber Pakhtunkhwa a ajuns pe prima pagină a ziarelor din întreaga lume după ce o conferință a sa a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „cat” activat. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:24

Construcția gazoductul Iași-Chișinău nu va fi terminată în acest ans / R. Moldova va trebui să caute o soluție să evite ȘANTAJUL rusesc

Construcția gazoductul Iași-Chișinău nu va fi terminată în acest ans / R. Moldova va trebui să caute o soluție să evite ȘANTAJUL rusesc

Compania românească Transgaz din România nu va reuşi să finalizeze în acest an construcţia gazoductului Ungheni-Chișinău, așa cum era convenit anterior. Cel mai probabil că interconectorul va fi gata abia în august 2020, transmite Mold-street.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:21

Vlad Plahotniuc: „Sunt pe baricade”

Vlad Plahotniuc: „Sunt pe baricade”

În opoziție, dar la fel de puternici!

( ) Citeşte tot articolul

Sport 17 Iunie 2019, ora: 10:48

Doriți la „pachet”: Gică Hagi şi Ianis Hagi, pe lista celor de la Spartak Moscova

Doriți la „pachet”: Gică Hagi şi Ianis Hagi, pe lista celor de la Spartak Moscova