Astăzi 8 Aprilie 2020, Miercuri - Ultima actualizare la 4 Iulie 2020
Abonamente

Moldova 11 Februarie 2020, ora 07:42

Șase întrebări de la Nicu Popescu pentru Ion Chicu

Marime Font

Foto: simbol

 

Fostul ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene, Nicu Popescu, acceptă provocarea lansată de premierul Ion Chicu - ca foștii conducători de ministere să participe la colegiile instituțiilor pe care le-au condus și să vină cu sugestii pentru îmbunătățirea lucrurilor.

Popescu spune că nu a fost invitat la Colegiul MAEIE, care va avea loc mâine, însă are unele întrebări și sugestii pentru succesorul său.

Loading...


„Chiar dacă nu am primit nicio invitație personală de la nimeni (și oricum, din păcate, nu pot fi prezent la această ședință a Colegiului), în spiritul mesajului domnului prim-ministru Chicu, cred că într-adevăr este în interesul nostru, al tuturor, să avem o discuție transparentă referitoare la politica externă a R. Moldova și la prioritățile acestei politici. În acest sens vreau să sugerez mai multe întrebări pentru următoarea reuniune a Colegiului și consider că ar fi util ca opinia publică să primească răspunsuri la toate aceste subiecte”, a menționat Popescu într-o postare pe Facebook.

Astfel, fostul ministru de Externe a formulat șase întrebări, care ar vrea să fie puse în discuție la Colegiul MAEIE de mâine, la care va participa premierul Ion Chicu, dar și președintele Igor Dodon:

„Întrebarea nr. 1: în afară de solicitări de întrevederi, ce face concret R. Moldova pentru a normaliza relația cu România?

În opinia actualei guvernări, care sunt cauzele acestei „ere glaciale” prin care trecem în relațiile cu cel mai important partener al țării noastre? Ce se face în acest moment pentru ca relația noastră cu România să aducă beneficii concrete cetățenilor Republicii Moldova, inclusiv prin redeschiderea subiectului roamingului, construcției comune de poduri sau al livrărilor de gaz din România?

Întrebarea nr. 2: ce se întâmplă în acest moment în relațiile R. Moldova cu Ucraina?

Ucraina așteaptă niște răspunsuri de la R. Moldova pe subiectul hidrocentralei de la Novodnistrovsk, timp în care există și riscul ca debitul de apă al R. Moldova să poată fi afectat de unele (ne)înțelegeri cu vecinii noștri. Întrebarea mea este la ce etapă se află dialogul cu Ucraina pe subiectul centralei de la Novodnistrovsk, pe subiectul intenției ucrainenilor de a construi noi hidrocentrale pe râul Nistru și în ce măsură Uniunea Europeană este conectată și co participă la discuțiile respective dintre R. Moldova și Ucraina?

Setul nr. 3 de întrebări ține de angajamentele R. Moldova față de Uniunea Europeană.

De la 1 ianuarie 2020, R. Moldova se află în stare de nerespectare a angajamentelor față de UE, dar și a legislației naționale privind liberalizarea pieței energetice. Modul de funcționare a „Moldova Gaz” nu corespunde Pachetului Energetic III și nu corespunde nici legislației naționale. Întrebarea mea este la ce etapă se află implementarea Pachetului III, când și cum intenționează actualul nostru guvern să respecte legislația noastră în materie de liberalizare a pieței energetice, lucru care este un angajament-cheie al relației noastre cu UE? Când va crea guvernul condițiile necesare pentru ca noi companii energetice să poată veni în Moldova?

Setul nr. 4 de întrebări ține de relația noastră cu Federația Rusă.

Ce face R. Moldova pentru a reveni la un regim comercial care ar corespunde Zonei de Liber Schimb în relația cu Federația Rusă? Pe hârtie, R. Moldova participă la Zona de Liber Schimb CSI. În realitate, după cum se știe, Rusia a suspendat acțiunea acestui acord în relațiile comerciale cu Moldova. Când speră guvernul să revină plenar la Zona de Liber Schimb în relația cu Federația Rusă, dar nu pentru o mână de companii, ci pentru toate produsele și toți producătorii care cad sub incidența acordului de Liber Schimb CSI?

Întrebarea cu nr. 5 se referă la Cobasna.

În ultimele săptămâni am auzit despre apariția unui studiu de fezabilitate, lucru care nu s-a discutat în toamnă cu Federația Rusă. Din perspectiva guvernului, credeți că aceasta este o tărăgănare a distrugerii munițiilor de la Cobasna de către Federația Rusă? În același timp, în ce măsură guvernul continuă să solicite monitorizarea și participarea OSCE și a mediatorilor internaționali - UE, SUA și Ucraina în procesul de distrugere a munițiilor de la Cobasna? Domnul prim-ministru Chicu a ridicat acest subiect în timpul celor două întrevederi avute cu omologii săi din Rusia, domnii Medvedev și Mișustin? Ce răspunsuri a primit?

Setul 6. Totuși ce face diplomația moldovenească în plan internațional în privința intențiilor declarate ale președintelui Dodon de a obține recunoașterea internațională a neutralității Moldovei?

Prin ce formă se dorește recunoașterea acestei neutralități? Cu cine dintre partenerii internaționali ai Moldovei a fost discutat acest subiect? Este totuși vorba de neutralitate sau nealiniere? Despre ce fel de forme de neutralitate sau nealiniere este vorba? Ce efecte ar avea această inițiativă asupra cooperării dintre Ministerul Apărării al Moldovei cu colegii lor din SUA, România și alte state UE? Ce efecte are această inițiativă asupra cooperării Moldovei în materie de politică externă cu UE și statele UE, așa cum stipulează Acordul de Asociere?”. 

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 15:04

Noaptea trecută a murit un locuitor din Tiraspol, în vârstă de 65 de ani, din cauza infecției cu coronavirus

Noaptea trecută a murit un locuitor din Tiraspol, în vârstă de 65 de ani, din cauza infecției cu coronavirus

Acesta era internat în secția de boli infecțioase a Spitalului din Slobozia. Bărbatul avea boli cronice ale sistemului cardiovascular. A fost internat într-o stare extrem de gravă, având pneumonie bilaterală viral- bacteriană. Pe 6 aprilie, bărbatul a fost transferat la terapie...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 8 Aprilie 2020, ora: 14:55

PDM lansează campania „Împreună pentru doctori”. Vor fi organizate mai multe acțiuni de susținere a lucrătorilor medicali

PDM lansează campania „Împreună pentru doctori”. Vor fi organizate mai multe acțiuni de susținere a lucrătorilor medicali

Partidul Democrat din Moldova lansează campania de colectare de fonduri și asistență pentru susținerea lucrătorilor medicali - „Împreună pentru doctori”.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 8 Aprilie 2020, ora: 14:32

COMRAT / Un camion încărcat cu pământ s-a răsturnat. Șoferul a ajuns la spital

COMRAT / Un camion încărcat cu pământ s-a răsturnat. Șoferul a ajuns la spital

Grav accident la periferia orașului Comrat. Un șofer de autocamion a ajuns la spital după ce vehiculul său încărcat cu pământ s-a răsturnat. Totul s-a întâmplat în după-amiaza de șapte aprilie, în jurul orei 17.45.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 8 Aprilie 2020, ora: 13:13

Cum faci cea mai bună PASCĂ FĂRĂ ALUAT. Ingredientul secret pe care puţine gospodine îl ştiu

Cum faci cea mai bună PASCĂ FĂRĂ ALUAT. Ingredientul secret pe care puţine gospodine îl ştiu

Pasca se face în Joia Mare. Este pâinea cea mai aleasă a anului. Pe vremuri, în bucătăriile sărmanilor, unde nu era brânză, se folosea o mână de mălai mărunţel, fiert în lapte dulce. Cea mai răspândită formă pentru pască este cea rotundă, pentru că se crede că scutecele cu...

( ) Citeşte tot articolul

Interviu 8 Aprilie 2020, ora: 13:10 de Irina Nechit

INTERVIU cu Lică Sainciuc: „Stăm acasă. Bine că avem grădină”

INTERVIU cu Lică Sainciuc: „Stăm acasă. Bine că avem grădină”

– Stimate Lică Sainciuc, ca grafician, ce credeți despre forma coronavirusului? Această „coroană” vă bântuie vizual? 

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 8 Aprilie 2020, ora: 12:12

EXPERT / Atitudinea președintelui demonstrează că acesta e deja în campanie electorală / Deranjează această AROGANȚĂ a puterii

EXPERT / Atitudinea președintelui demonstrează că acesta e deja în campanie electorală / Deranjează această AROGANȚĂ a puterii

Extrapolând discuția spre o posibilă cooperare între guvernare și opoziție, Veaceslav Berbeca consideră că acest lucru nu este ușor de realizat în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 11:42

ultima oră A decedat Valeriu Muravschi, ex-premier al R. Moldova

A decedat Valeriu Muravschi, ex-premier al R. Moldova

Fostul Prim-ministrul al R. Moldova Valeriu Muravschi a decedat. Informatia a fost confirmata pentru PRO TV de feciorul acestuia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 11:19

Galina Dodon câștigă 33 de mii de lei lunar fiind angajată la Exclusiv Media (firmă care a primit milioane din Bahamas)

Galina Dodon câștigă 33 de mii de lei lunar fiind angajată la Exclusiv Media (firmă care a primit milioane din Bahamas)

Conform declarații de avere, Igor Dodon, declară un salariu de peste 226.700 de lei, adică peste 18.800 de lei pe lună, iar soția sa, Galina Dodon, angajată la „Exclusiv Media”, SRL, a câștigat anul trecut aproape 396 de mii de lei, ceea ce ar însemna circa 33 de...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 8 Aprilie 2020, ora: 11:07

În „Țara lui Dodon și Chicu” trăiesc doar bugetari și pensionari

În „Țara lui Dodon și Chicu” trăiesc doar bugetari și pensionari

„Prioritățile noastre vor fi achitarea salariilor, pensiilor, plăților sociale și ajutoarelor de șomaj”, a declarat astăzi Președintele R. Moldova Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 10:35

Directorul Autorității Aeronautice Civile a fost demis de către Ministerul Economiei. Acesta a fost „selectat” prin concurs

Directorul Autorității Aeronautice Civile a fost demis de către Ministerul Economiei. Acesta a fost „selectat” prin concurs

Autoritatea Aeronautică Civilă rămâne fără conducere. Demisia actualului director a fost cerută de ministerul Economiei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 10:29

Prima țară europeană care dă STARTUL revenirii economice. De joi se DESCHID magazinele și atelierele

Prima țară europeană care dă STARTUL revenirii economice. De joi se DESCHID magazinele și atelierele

Paralizate de criză, economiile europene fac paşi pentru revenirea la un program de lucru normal. Cehia devine primul stat în care viaţa se reîntoarce treptat la cea de dinainte de pandemie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 10:13

BREAKING NEWS / Două decese din cauza la COVID-19, în total 24 de oameni au murit

BREAKING NEWS / Două decese din cauza la COVID-19, în total 24 de oameni au murit

Două persoane au decedat în ultimele ore. Prima victimă este un bărbat de 71 de ani din Cahul. Acesta a fost internat pe 2 aprilie la Institutul de Medicină Urgentă. A doua victimă este un bărbat de 62 de ani din Glodeni. Pacientul a fost internat cu două zile în urmă,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 09:56

Persoanele care lucrează de ACASĂ consumă mai mult alcool şi mănâncă nesănătos

Persoanele care lucrează de ACASĂ consumă mai mult alcool şi mănâncă nesănătos

Persoanele nevoite să lucreze de acasă în timpul pandemiei de coronavirus sunt mai predispuse consumului de alcool şi a mâncărurilor nesănătoase, dar şi apariţiei problemelor de somn, arată un nou studiu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 09:15

Care-i DIFERENȚA dintre coronavirus, Covid-19 și SARS-CoV-2?

Care-i DIFERENȚA dintre coronavirus, Covid-19 și SARS-CoV-2?

Lumea e afectată de pandemie, dar ne ferim de boală, de virusul care o provoacă sau de familia din care face parte? 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 8 Aprilie 2020, ora: 09:12

Deputații din PSRM-PDM ar fi ȘTIUT că în Parlament este o persoană cu coronavirus dar au ascuns informația

Deputații din PSRM-PDM ar fi ȘTIUT că în Parlament este o persoană cu coronavirus dar au ascuns informația

Deputata Platformei DA Arina Spătaru afirmă că deputaţi au primit ieri, 7 aprilie, un mesaj din partea secretariatului Parlamentului Republicii Moldova prin care au fost avertizaţi că în Parlament ar exista mai multe persoane testate pozitiv la COVID-19. Politiciana precizează că...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 08:59

Orașul din Ucraina în care au fost săpate în avans 600 de morminte pentru morții de coronavirus

Orașul din Ucraina în care au fost săpate în avans 600 de morminte pentru morții de coronavirus

Autoritățile din orașul ucrainean Dnipro au săpat peste 600 de gropi de morminte, pentru a se pregăti de posibilitatea unui număr mare de victime din cauza pandemiei de coronavirus, deși în regiunea Dnipropetrovsk nu a fost înregistrat niciun deces, iar Ucraina a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 08:49

Boris Johnson, a doua noapte la terapie intensivă. CARE ESTE STAREA SA

Boris Johnson, a doua noapte la terapie intensivă. CARE ESTE STAREA SA

Șeful guvernului britanic, Boris Johnson, a petrecut a doua noapte la terapie intensivă, fiind tratat în continuare de Covid-19.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 8 Aprilie 2020, ora: 08:09

Coronavirus: 1939 de morţi într-o singură zi în SUA, cel mai ridicat bilanţ la nivel global

Coronavirus: 1939 de morţi într-o singură zi în SUA, cel mai ridicat bilanţ la nivel global

Numărul persoanelor care au decedat în ultimele 24 de ore pe teritoriul SUA în urma infecţiei cu noul coronavirus a ajuns la 1939 de persoane, potrivit datelor furnizate marţi seara de Universitatea Johns Hopkins, transmite miercuri AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 8 Aprilie 2020, ora: 07:33

Rusia: Doctoriţa care l-a sfidat pe Putin şi a dat alarma despre coronavirus, arestată şi amendată. „Am leşinat şi m-am trezit în închisoare“

Rusia: Doctoriţa care l-a sfidat pe Putin şi a dat alarma despre coronavirus, arestată şi amendată. „Am leşinat şi m-am trezit în închisoare“

Anastasia Vasilieva, doctoriţa care a adunat în jurul ei 2.000 de colegi şi a dat alerta în Rusia în legătură cu epidemia covid-19, a devenit noua ţintă a regimului Putin. Femeia de 36 de ani a fost convocată deja la Comitetul de anchetă, arestată, interogată şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 07:25

Președintele PSRM CAHUL a decedat din cauza COVID-19

Președintele PSRM CAHUL a decedat din cauza COVID-19

Vasile Mihailov, consilier municipal şi raional Cahul, Preşedintele OT Cahul a PSRM, s-a stins din viaţă în această seară, la un spital din Chişinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 8 Aprilie 2020, ora: 07:10

Ciorbă GLAMOUR la spitalul Toma Ciorbă / FĂRĂ COMENTARII

Ciorbă GLAMOUR la spitalul Toma Ciorbă / FĂRĂ COMENTARII

„Cat se cheltuie acolo pentru o zi de internare? 7000 lei? Glamurneniko. (Am sters numele pentru ca odata am postat o picuratoare improvizata dintr-o butylka legata cu bint dintr-un spital pentru copii si in 5 min a tabarat conducerea spitalului peste fata ceea si au terorizat-o cat a stat...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 8 Aprilie 2020, ora: 05:59 de Mihai Taşcă

Călăii bunelului - idolii nepotului Bunelul lui Voronin, a fost condamnat de patru ori de către organele represive ale regimului comunist sovietic / DOC

Bunelul lui Voronin, a fost condamnat de patru ori de către organele represive ale regimului comunist sovietic / DOC Din editia print / Foto: ARHIVA TIMPUL

Bunelul liderului PCRM, Vladimir Voronin, a fost condamnat de patru ori de către organele represive ale regimului comunist sovietic.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)