Sport

Austria – România 2-3. Victorie imensă pentru România la Klagenfurt! Alibec, Grigore şi Maxim aduc cele trei puncte

România a început excelent meciul din Austria. Denis Alibec a deschis scorul, din pasa lui Florinel Coman. Avantajul „tricolorilor” nu a durat pentru mult timp însă.

Christoph Baumgartner a egalat pentru trupa lui Franco Foda, dintr-un voleu. Mingea a fost deviată și de Dragoș Grigore.

Actul secund a început la fel de bine pentru reprezentativa noastră. Grigore a punctat pentru prima dată în tricoul naționalei (min. 51). Austria nu a mai reușit să ofere o replică pe măsură, iar trupa lui Rădoi s-a desprins pe tabelă în minutul 70, când Alex Maxim a profitat de o gafă imensă a lui Posch și l-a lobat superb pe A. Schlager.

Onisiwo a redus din diferență pentru Austria cu 10 minute înainte de final, însă cele 3 puncte au fost obținute în cele din urmă de „tricolori”, care sunt lideri acum în grupă.

Austria – România 2-3
Au marcat: Baumgartner ’17, Onisiwo ’81 / Alibec ‘3, Grigore ’51, Maxim ’69