Astăzi 30 Mai 2020, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 15:54
Abonamente

Opinii & Editoriale 3 Iunie 2019, ora 10:12    Din editia print

Marime Font

Basarabia, o țară tragică

 Nu-mi place să scriu despre Transnistria, deoarece, când încep a medita pe marginea acestui subiect, simt că ies pe contrasens. Punctul meu de vedere asupra acestei regiuni este unul anacronic și sentimental, format sub influența „Doinei” lui Eminescu care încadra neamul românesc în spațiul geografic „de la Nistru pân’la Tisa”. Acest punct de vedere a fost consolidat și de folclorul basarabean născut în timpul regimului sovietic care glăsuia că „dacă vrei să fii ministru, tre’să fii de peste Nistru”.

Repet, există o motivație sentimentală a atitudinii mele față de Transnistria, admit, subiectivă, care s-a format sub influența mediului în care am crescut. Iar în acest mediu se vorbea că „tot răul vine de peste Nistru”, că frumoasa noastră limbă română a fost stricată de „grămătiștii lindii moldovenești” aduse de la Tiraspol... Fiind doctorand la academie, am muncit o lună la cules mere în faimoasa și gigantica livadă bodiulistă „Pamiati Ilicia” și am avut ocazia să mă conving cu câtă reticență, suspiciune și chiar dușmănie ne tratau cei de prin părțile Sloboziei pentru că eram „români” și „basarabeni”. Aceste cuvinte sunau în gura lor ca invective.

Când eram deputat, în vara lui ‘91, mai multe echipe de parlamentari am „descins” în satele Transnistriei pentru a „lucra cu populația”. Grupului de trei deputați din care făceam parte și eu, i-a revenit satul Doroțcaia. Am ajuns în câmp, unde zeci de femei culegeau roșii. Toate argumentele noastre despre aceea că limba de stat și grafia latină nu au un caracter antitransnistrean sunau în vânt. Până la urmă, ne-au alungat, aruncând cu roșii în noi și strigând: „Duceți-vă la românii voștri”! Nici acum nu-mi pot stăpâni râsul când îmi amintesc cum un coleg de echipă, mare funcționar de stat, fugea pe câmpul cu roșii cu capul între umeri, urmărit de o ceată de transnistrence care-l bombardau cu roșii din urmă...

Loading...


Apoi a mai existat și o anumită literatură pe care am citit-o, care mi-a întărit convingerea că în negocierile cu Smirnov și Putin în problema soluționării deferendumului transnistrean singurul principiu productiv e cel formulat de Eminescu. Nu am ascuns niciodată acest lucru, ba chiar am scris că numai frontierele pe Nistru ne vor salva ființa noastră națională (acum dacă doriți, și cea statală). Înainte de a mă așeza la masa de scris, am răsfoit întâmplător cartea reputatului analist de la București Stelian Tănase „Șocuri și crize”, care încheie cu articolul „O lacrimă pentru Basarabia” în felul următor: „Criza s-a declanșat și nu se va stinge decât într-un singur fel, când elementul politic și cel național vor coincide. Altfel spus, când harta va avea înfățișarea de altădată. Cu linia întreruptă trasă pe Nistru”.

Într-un cuvânt, poziția mea în chestiunea Transnistriei nu se sincronizează cu cea a oficialităților și continui să cred că așa-zisul conflict cu Tiraspolul va dispărea și R. Moldova nu-și va mai arde în van energiile ei materiale, politice, diplomatice ș.a.m.d., numai „când harta va avea înfățișarea de altădată – cu o linie întreruptă trasă pe Nistru”. Acum, câțiva ani, propuneam într-un editorial următoarea soluție: Parlamentul R. Moldova declară Transnistria teritoriu ocupat de ruși, își mută frontierele de pe Prut la Nistru, „conservă” conflictul până la venirea unor timpuri mai favorabile. Ceva mai târziu, acest punct de vedere a fost exprimat și de Oleg Serebrian, care recent l-a reiterat. Vocea mea a răsunat în pustiu. Nimeni nu a reacționat deocamdată nici la vocea lui Serebrian.

Convingerea mea este că – o spun deschis, asumându-mi riscul – Basarabia nu are niciun viitor cu Transnistria legată de coadă sau „integrată teritorial”. Reîntoarcerea Transnistriei, oricare ar fi statutul și gradul ei de autonomie, a Transnistriei militarizate, comuniste și rusești înseamnă sfârșitul statului independent Republica Moldova și dispariția elementului românesc dintre Prut și Nistru, pentru că nu Transnistria va fi reîncorporată în R. Moldova, ci Republica Moldova va fi reintegrată în Transnistria și, deci, în Rusia. „Rusia e o țară tragică”, scrie Stelian Tănase, iar o țară tragică, adăugăm noi, le face tragice și pe țările peste care se lățește. Și Moldova deci e o țară tragică, dar tragică în alt mod decât Rusia.

Am privit întotdeauna cu suspiciune și nu pot înțelege ce este mai mult – diletantism politic sau ipocrizie – în poziția oficialităților de la Chișinău în problema Transnistriei. Chișinăul nu dorește să se împace cu gândul că Transnistria e pierdută, iar „recuperarea” ei este posibilă doar dacă plătește prețul cerut de ruși – pierderea independenței și dispariția statului Republica Moldova. Voronin a respins o dată această ofertă prin refuzul de a semna „planul Kozac”. Dar nu a mers mai departe și, se pare, că nici acum nu înțelege că a intrat într-o fatală criză de soluții: atras de parcă nici nu observă că la vest de Prut, Europa „trage o linie întreruptă”, extrem de bine securizată, schimbând „înfățișarea de altădată a hărții”, linie ce va ridica un adevărat zid chinezesc între „elementul politic și cel național” despre care vorbea analistul român.

Rusia nu-și va scoate niciodată trupele și armata din această regiune. Astăzi, America și Europa ne alimentează încă niște speranțe. Dar cine ne garantează că în locul marilor puteri nu pot surveni schimbări de optică geopolitică și rușii să obțină „dezlegare” de la Occident ca să redevină stăpâni „legitimi” în zona respectivă? Ce va face atunci Basarabia, având, la vest o frontieră bine păzită de Europa, iar la Nistru, la mărgioară – o poartă larg deschisă spre orizonturile nemărginite ale misticei pravoslavnicei și tragicei Rusii?

Fragment din cartea „Blestemul de a fi”, 2009

Un articol de: Constantin Tănase
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Sănătate 30 Mai 2020, ora: 13:59

Dieta de URGENȚĂ / Cum slăbești accelerat și eficient- Programul pe zile

Dieta de URGENȚĂ / Cum slăbești accelerat și eficient- Programul pe zile

Dieta de urgenta este aliata oricarei femei care isi doreste sa dea jos rapid cateva kilograme, fara prea mari batai de cap. Asa ca, daca si tu ai un eveniment important care se apropie si trebuie sa porti o anumita rochie, nu mai sta pe ganduri.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 30 Mai 2020, ora: 13:55

Alimente şi medicamente pe care să nu le combini niciodată!

Alimente şi medicamente pe care să nu le combini niciodată!

Este cunoscut faptul că anumite combinaţii de medicamente pot anula efectul acestora sau devin chiar periculoase pentru organism. Dar există şi alimente care interacţionează negativ cu unele tratamente medicamentoase, de aceea este important să citiţi cu atenţie prospectele şi să...

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 30 Mai 2020, ora: 12:18

Protestele masive din SUA fac prima victimă - un tânăr de 19 ani din Detroit a fost împușcat mortal

Protestele masive din SUA fac prima victimă - un tânăr de 19 ani din Detroit a fost împușcat mortal

Protestele masive care au cutremurat Statele Unite în ultimele zile au făcut și prima victimă – un tânăr de 19 din Detroit a fost ucis după ce au fost trase focuri de armă într-un grup de protestatari, vineri seară, a anunțat departamentul de poliție al orașului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 10:43

„VEȘTI BUNE” de la guvernărea Dodon&Chicu - Salariul mediu lunar în R. Moldova este în SCĂDERE iar prețurile sunt în CREȘTERE (STATISTICI OFICIALE)

„VEȘTI BUNE” de la guvernărea Dodon&Chicu - Salariul mediu lunar în R. Moldova este în SCĂDERE iar prețurile sunt în CREȘTERE (STATISTICI OFICIALE)

În primul trimestrul al anului 2020, câștigul salarial mediu lunar nominal brut a fost de 7633,9 lei - în scădere cu 2,3% față de trimestrul patru al anului trecut. Datele au fost publicate de Biroul Național de Statistică (BNS).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 10:10

news alert Ministrul Sănătății din România: Epidemia este controlabilă în acest moment. Am trecut de vârf!

Ministrul Sănătății din România: Epidemia este controlabilă în acest moment. Am trecut de vârf!

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat că epidemia de coronavirus este controlabilă în România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 09:24

Fotografia anului. Ludovic Orban şi mai mulţi miniştri beau şi fumează în biroul premierului. Ce reguli încalcă demnitarii

Fotografia anului. Ludovic Orban şi mai mulţi miniştri beau şi fumează în biroul premierului. Ce reguli încalcă demnitarii

Fostul jurnalist Cristian Vasilcoiu a publicat pe pagina sa de Facebook o fotografie în care premierul Ludovic Orban apare alături de câţiva miniştri, la o masă pe care se află băutură.

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 30 Mai 2020, ora: 09:11

Trump anunță că încheie relațiile cu OMS și că va retrage Hong Kongului statutul comercial privilegiat

Trump anunță că încheie relațiile cu OMS și că va retrage Hong Kongului statutul comercial privilegiat

Donald Trump a anunțat vineri că Statele Unite „își încheie” relația cu Organizația Mondială a Sănătății și că începe procedurile pentru retragerea unui statut comercial preferat de care se bucura Hong Kongul în relațiile cu Statele Unite.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 30 Mai 2020, ora: 08:58

Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 30 MAI 2020. Ce zi aglomerată!

Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 30 MAI 2020. Ce zi aglomerată!

Azi e primul patrar de Luna in Fecioara, dar e o zi plina. E nevoie de o decizie rapida si importanta. Nu e cea mai usoara zi, desi e weekend. Aduna-te si treci la treaba!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 08:57

10 imobile ce aparțin lui Vlad Plahotniuc, în valoare de 33 milioane de lei, puse sub sechestru

10 imobile ce aparțin lui Vlad Plahotniuc, în valoare de 33 milioane de lei, puse sub sechestru

Magistrații judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, au dispus astăzi aplicarea sechestrului pe o serie de bunuri ce aparțin fostului lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, în valoare de circa 33 de milioane de lei. Totodată, magistrații au respins solicitările procurorilor de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 08:52

Iurie Reniță: „Din suflet” despre fundațiile de caritate

Iurie Reniță: „Din suflet” despre fundațiile de caritate

Zvâcnirile furibunde ale lui Dodon vis-a-vis de nepromulgarea legii cu privire la organizațiile necomerciale (în cazul adoptării de către Parlament) trădează disperarea lui, dar și a ortacilor săi psrm-iști că numeroasele lor fundații de caritate, finanțate generos de...

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 30 Mai 2020, ora: 01:19

Calendar ortodox 30 mai 2020. Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul

Calendar ortodox 30 mai 2020. Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul

Calendar ortodox 30 mai 2020. Pe 30 mai creștinii ortodocși prăznuiesc pe Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul. Acesta a trăit în secolul al IV-lea în timpul împăratului Valens Arianul care prigonea creștinii. Va veni la Constantinopol pentru a-i întări pe creștini. Află mai...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 18:03

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

 În total, astăzi au fost efectuate 1203 teste, dintre care primar – 1028 şi repetat – 175. Bilanțul persoanelor infectate cu noul Coronavirus a ajuns la 7896 de cazuri. Din numărul total de cazuri din această zi, 25 sunt lucrători medicali: medici – 3,...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:47

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Întrunirile cu caracter religios și slujbele în lăcașurile de cult vor putea fi reluate din data de 5 iunie 2020. Decizia a fost luată astăzi de Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:41

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Paștele Blajinilor din acest an nu va fi amînat. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul, Ion Chicu, care îndeamnă populația să fie precaută și să evite aflarea în grupuri mari la cimitire. 

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:34

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

O nouă dietă ia cu asalt lumea celebrităţilor! Respectată cu strcteţe, aceasta promite rezultate spectaculoase, într-un timp record!

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:29

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Caprifoiul (Lonicera japonica), cunoscut şi sub denumirea populară de Mâna Maicii Domnului, este o plantă căţărătoare de origine asiatică, ce înfloreşte de primăvară până vara. Mirosul deosebit al florilor sale albe şi galbene o face să fie în topul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Mai 2020, ora: 15:42

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională sporește șansele moldovenilor de a completa lista milionarilor. Toată luna iunie, de luni și până vineri, câte doi participanți vor avea șansa unică de a juca pentru jackpotul de peste 1 000 000 de lei, la noul proiect TV ”Bani la greu”. Jocul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 29 Mai 2020, ora: 13:00

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

În ultimii ani, moldovenii preferă să consume cât mai multe produse ecologice pentru a duce un mod de viață mai sănătos, atrăgând atenție deosebită calității produselor.

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 29 Mai 2020, ora: 12:56

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Cel mai în vârstă bărbat din lume, Bob Weighton, a murit la 112 ani. Românul Dumitru Comănescu devine, astfel, cel mai în vârstă bărbat al Planetei, recunoscut de Cartea Recordurilor.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 29 Mai 2020, ora: 12:44

Premierul britanic a constatat că are probleme cu vederea, după infectarea cu noul coronavirus

Premierul britanic a constatat că are probleme cu vederea, după infectarea cu noul coronavirus

 Premierul Marii Britanii, Boris Johnson, a făcut o constatare deranjantă, după ce a scăpat, cu emoții, de traumatizanta experiență a infectării cu noul coronavirus. Luni, la conferința de presă cotidiană de la Downing Street, el le-a declarat jurnaliștilor prezenți că vederea...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)