Baschetbaliştii moldoveni au RATAT titlul european într-o finală DRAMATICĂ

În finală, tricolorii au suferit o înfrângere dramatică în faţa echipei din San Marino, cu scorul 103-100.

În faza grupelor baschetbaliştii pregătiţi de Oleg Dical şi-au surclasat adversarul, dar de această dată San Marino a jucat mult mai bine. Jucătorii din San Marino şi-au asigurat un avantaj confortabil la sfârşitul sfertului trei, însă Moldova a avut o revenire incredibilă, reuşind să egaleze situaţia pe tabela de marcaj şi să trimită meciul în prelungiri. Moldovenii au preluat conducerea, 100-94, însă baschetbaliştii echipei adverse au dau lovitura în ultimele clipe învingând cu 103-100.

Cel mai bun din lotul Moldovei a fost Vladislav Şolopa, autorul a 50 de puncte. Sportivul de 18 ani a fost desemnat cel mai bun marcator al competiţiei.

În faza grupelor, Moldova a înregistrat victorii în meciurile cu Ţara Galilor, scor 83-82, şi San Marino, scor 90-55, iar în semifinale a învins Andorra, 83-67.

La ediţiile din 2007 şi 2011 ale Campionatului European, Divizia C U-18, Moldova a ocupat locul 3.