Astăzi 21 Iunie 2021, Luni - Ultima actualizare la ora 10:26
Abonamente

Editorial 17 Februarie 2016, ora 13:11    Din editia print

Marime Font

Boschetarii

Sergiu Stati, Violeta Ivanov, Alina Zotea, Mihai Ghimpu şi Valentina Buliga sunt nişte boschetari politici care au nevoie de ajutorul nostru.

Pe 16 februarie, într-un video realizat de privesc.eu, i-am văzut pe aceşti boschetari lamentându-se prin tomberoanele politicii moldoveneşti. Domnilor săraci le rămâne doar 7500 lei din salariul mizer pe care-l primesc în calitate de deputaţi. Domnii boschetari au început a se jelui că s-au săturat să umble prin tomberoane şi ar vrea salarii mai mari. Eu zic să-i ajutăm, pentru că un politician reprezintă faţa ţării, iar faţa ţării trebuie să fie durdulie, rumenă, vopsită cu cele mai scumpe cosmetice, îmbrăcată haine haute couture, parfumată cu cele mai scumpe parfumuri, primblată la călduţ în maşini de lux şi hrănită doar cu caviar şi trufe.

Simt că nu e suficient să plătim impozite, impozite din care aceşti boschetari îşi primesc salariile mizere care abia le ajung pentru un palton cu blană ca lumea. Pe lângă impozite, propun să achităm fiecare câte o taxă specială, care ar putea fi numită „taxa pentru boschetarii politici”. Undeva 30 de procente din salariul fiecăruia din noi cred că ar fi de ajuns, pentru că suntem mulţi, pentru că noi ne-am deprins cu sărăcia şi putem supravieţui mâncând aer şi îmbrăcându-ne în frunze. Am un salariu de 5800 de lei, şi data viitoare când îl primesc promit să donez 2000 de lei pentru aceşti sărăntoci. La fel, le propun şi profesorilor să doneze câte o mie de lei din salariul de 3000 mii pe care-l primesc. Toată lumea ştie că profesorii se încălzesc cu ştiinţă şi mănâncă din recunoştinţa copiilor pe care-i educă. La fel, propun ca şi medicii să doneze câte 30 de procente din salariile imense pe care le au. Pensionarii, ăştia în genere ar trebui să doneze vreo 50 de procente din pensii, adică vreo 300 de lei. Şi uite aşa, de la mic la mare, îi vom ajuta pe sărmanii boschetari politici să supravieţuiască. Ei au o ţară şi un popor de condus. Ei se sacrifică în fiecare zi pentru bunăstarea noastră. De ce să nu ne sacrificăm şi noi pentru bunăstarea celor care ne duc în viitorul european luminos?


P.S. Îmi aducă aminte cum stăteam într-o zi în rând la poştă ca să primesc un colet. În faţa mea, o bătrânică primea alocaţia. Casieriţa i-a dat 89 de lei. Bătrâna s-a întristat, şi i-a spus casieriţei că după calculele ei ar fi trebuit să primească 92 de lei şi 20 de bani. Casieriţa s-a uitat mirată, după care a ripostat că suma de 89 de lei e corectă şi, până la urmă 3 lei nu fac nici o diferenţă. La care bătrâna i-a zis că o pâine face întotdeauna diferenţa, şi au fost zile în care a mâncat doar pâine cu apă.

 

Un articol de: Marin Basarab
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 10:26

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Liderul PCRM, Vladimir Voronin, cere repetarea alegerilor din 24 februarie, deoarece PSRM a fost finanțată cu bani din Federația Rusă. Declarația a fost făcută la postul TV Moldova 1. «Alegerile trebuie repetate! Categoric! Să întoarcă la varianta zero și de petrecut...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Iunie 2021, ora: 09:12

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina Din editia print

„...pe pământul Tighinei au rămas să zacă tineri ostaşi abia încorporaţi în armată” 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 21 Iunie 2021, ora: 07:59

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Vice-președintele PAS, Natalia Gavriliță apare într-o adresare video în limba rusă unde folosește tezele moldovenismului stalinist - „poporul moldovenesc”.

( ) Citeşte tot articolul

Social 21 Iunie 2021, ora: 07:48

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

Fostul preşedinte Igor Dodon ar fi ucis un zimbru la una din vânătorile la care a participat. Anunţul a fost făcut vineri, 18 iunie, de către primarul de Bălţi, Renato Usatîi, care a publicat şi o fotografie care confirmă că fostul şef de stat a omorât animalul care...

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 21 Iunie 2021, ora: 07:16

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

Situaţia de securitate la Marea Neagră şi aspiraţiile europene şi euroatlantice ale Ucrainei s-au numărat printre temele abordate de ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, cu omologul său ucrainean, Dmytro Kuleba, sâmbătă, într-o întâlnire din marja...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 06:45

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

„Proorocii au făcut cărţi. Au venit apoi părinţii noştri şi au împlinit cele scrise. Iar alţii, după dânşii, le-au învăţat pe de rost. Şi venind generaţia de acum, le-a copiat ţi le-a pus în rafturi, fără să le citească.“ (din Pateric)

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Iunie 2021, ora: 09:37

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Comunitatea de pe rețelele de socializare din Moscova a fost pusă pe jar de o carte recent publicată a istoricului Ghenadie Tiundeșev, originar din Hakasia, o republică din sudul Siberiei centrale. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 20 Iunie 2021, ora: 09:21

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

În cadrul unei conferințe de presă pe care a susținut-o online, în urmă cu câteva zile, ambasadorul rus Valery Kuzmin s-a arătat deranjat de interceptările aeronavelor ruse de către avioanele NATO care participă la misiuni de misiuni de Poliție Aeriană Întărită sub comandă NATO....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Iunie 2021, ora: 09:04

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor a deschis astăzi cel de-al doilea birou parlamentar al formațiunii, ce va avea rolul de a oferi consultanță tuturor cetățenilor care au nevoie de ajutor în relația cu statul român. Noul punct administrativ are sediul în orașul Cahul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 20 Iunie 2021, ora: 09:01

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

 Liderul AUR senator în Parlamentul României Claudiu Târziu a avut o vizită oficială la Odesa și a reiterat faptul că ”nu există limba moldovenească, ci limba română, iar statul ucrainean trebuie să recunoască această realitate.”

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iunie 2021, ora: 09:01

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi trage un semnal de alarmă că partidul AUR, prin Caravana AUR, nu merge prin toată Republica Moldova să cerșească voturi, ci merge să informeze cetățenii cu privire la ce este adevărat sau fals din politică. Votul dat pentru partidul AUR nu este pentru noi, este pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 19 Iunie 2021, ora: 07:57

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

 Rusia e mereu cu ochii pe politica din Republica Moldova, joacă abil, susținând politicieni pe care îi adoptă și îi crește ca să împuște la momentul potrivit ca pușca lui Cehov. Kremlinul a crescut mulți politicieni, urmărește și se ocupă de recrutarea...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)