Astăzi 17 Decembrie 2018, Luni - Ultima actualizare la ora 17:49
Abonamente

Editorial 7 Iunie 2016, ora 09:11    Din editia print

Marime Font

Când se suie scroafa-n pom, cine tace nu e om!

O complicitate criminală ține în viață un sistem profund corupt numit statul Republica Moldova. Spun criminal pentru că în felul acesta se fură viața cetățenilor (de toate etniile) dintre Prut și Nistru.

N-am știut să tac nicicând,
Și de-aceea, vrând-nevrând,
Am făcut să latre câinii
Și mi-am pus în cap stăpânii

(Tudor Gheorghe)

Dar cine sunt participanții la această complicitate?


În primul rând sunt boierii zilei... Nomenclatura sovietică rămasă pe ambele maluri ale Nistrului și-a împărțit frăţeşte puterea şi a inventat conflictul transnistrean pentru a justifica lipsa oricărei posibilităţi viitoare de progres. ŞI CU TRANSNISTRIA CE FACEM? - o întrebare care apare mereu, aproape cu un rânjet mare pe fețele celor care nu vor decât să rămână ei în vârful bucatelor. Rotiri la putere între familiile conducătoare, de genul Lucinschi-Snegur-Voronin sunt vizibile ca bună-ziua și numai un orb nu poate înțelege că ei stau și în spatele episoadelor de genul furtului miliardului. Plahotniuc, „marele" oligarh, este un exponent al acestui sistem - și nu un atât de mare strateg cum e prezentat de mass-media de „opoziție". În mod real, oricine ar conduce în statul R. Moldova, criza nu se poate decât adânci pentru că acest stat este ținut captiv încă de la crearea lui, pe baze nenaturale! Iar pentru Plahotniuc și cei ca el, tot Tudor Gheorghe o zice cel mai bine:
Celor care vor să fie
Lipitori pe sărăcie,
Dă-le tot ce vor, sărmanii,
Și la noapte schimbă banii.

Apoi, desigur este „OPOZIȚIA" complice. Alți oligarhi, gata să preia puterea, mimând sinceritatea. Pe ce baze s-a îmbogățit Dodon? Nu pentru că a speculat pe seama amărâților cărora le-a fost indusă o frică de România și care sunt ținuți prizonieri ai unei ideologii sovietice? Cum ar putea, vreodată, Dodon, a cărui mamă predă limba română, să recunoască cine este? Nu poate pentru că altfel n-ar mai fi sluga utilă din prezent. Dar verii Țopa, din Frankfurt, nu din privatizările realizate în anii 90 s-au îmbogățit? Dar Filat, pușcăriașul zilei? ACUM ÎNȚELEGEȚI DE CE NU E CHIP SĂ RECUNOASCĂ VREUNII DIN EI CĂ SINGURA SOLUȚIE ESTE UNIREA?

Mergem mai departe către presa plătită cu bani grei!
Continuăm cu cei care fac sondaje de opinie și mint privind numărul celor care vor Unirea? Nu mă credeți? am scris acum două ediții despre ei dar dacă vreți să vedeți cum se manipulează sondajele conform celor scrise de mine, căutați cine este vicepreședintele partidului Maiei Sandu, doamna Daniela Terzi-Barbăroșie. Un indiciu: Barometrul Opiniei Publice, care a îndrăznit ca în 4 luni să crească cu 16% procentul celor care nu vor unirea!

Și continuăm apoi către cetățeni, cei care își fac idoli falși din acești oameni și chiar își închipuie că „va fi mai bine în republică".
Da, da, imediat, chiar acum, după ce scăpaţi de agrarieni - comunişti - oligarhi (oare ce se va mai inventa în continuare?). Imediat veţi ajunge acolo unde vreţi: să fiţi următoarea Elveţie!

Aveți pe mâini blestemul atâtor destine ratate și veți fi blestemați pe veci dacă nu rupeți acest lanț de complicitate!
Desigur, și frații de peste Prut sunt complici. Aceia dintre ei care tac și o țin ca proștii întruna cu integrarea europeană a Republicii Moldova sunt oameni fără conștiință de neam și vor ajunge niște biete slugi la cheremul marilor puteri (adică a celora care știu că a fi mare ține de aspirații, nu de plocoane).

Hai să ne facem Țara MARE: 2018 - Viitorul sună bine...

Un articol de: George Simion
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 17:49

Maia Sandu este un politician slab și perdant și nu are șanse să câștige alegerile parlamentare. Opinia aparține jurnalistului unionist Ion Mischevca. Acesta a își argumentează declarația prin 10 ”fapte” ale liderului PAS, pe care le-a făcut pe parcursul carierei...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 16:55

Victimizarea este o strategie de promovare a liderilor opoziției. Cel puțin asta o demonstrează statistice apariției reprezentanților binomului PAS/PPDA în presă. În timp ce președintele PAS, Maia Sandu, dar și liderul PPDA, Andrei Năstase, se plâng că nu au acces la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 12:14

Doi deputați de opoziție au fost expulzați din sediul televiziunii publice ungare, luni dimineața, după ce și-au petrecut noaptea acolo, în speranța de a putea difuza un comunicat, după un important protest anti-Orban, potrivit imaginilor publicate pe rețelele sociale, scrie AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 11:31

Raportul Comisiei de anchetă privind implicarea fundaţiei "Open Dialog" şi a fondatoarei acesteia, Ludmila Kozlovska, în treburile interne ale ţării şi în finanţarea unor partide din Moldova a fost desecretizat și publicat pe site-ul Legislativului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 11:29

Partidul Unității Naționale a anunțat că nu va participa la alegerile parlamentare din februarie 2019 dar va susține dezinteresat blocul ACUM. Anunțul a fost făcut de președintele Partidului Anatol Șalaru.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 11:25

Ați ales deja divinul potrivit pentru masa de sărbătoare?

Ați ales deja divinul potrivit pentru masa de sărbătoare?

Mulți consumatori din Moldova apreciază divinurile de calitate, dar uneori este dificil să aleagă corect producătorul sau brandul din multitudinea de produse propuse publicului. Adesea, criteriul de bază în alegerea unui divin este prețul. va?

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 11:19

Politolog: Igor Munteanu este noul Nicolae Chirtoacă – torpilează partidul care l-a propus ambasador în SUA

Fostul ambasador al Republicii Moldova, Igor Munteanu, actualmente activist al PAS-ului condus de Maia Sandu, este preocupat mai puțin de binele țării și mai mult de satisfacerea unor interese personale. De această părere este politologul Alexandru Solcan, decanul Facultății Relații...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 10:36

Atac asupra noilor aliați: Adjunctul Maiei Sadu critică dur Partidul Liberal

Exponenții Partidului Liberal sunt atacați dur de reprezentanții binomului PAS-PPDA. Fostul deputat și ministru PL, Iure Chiriciuc, a ajuns în vizorul vicepreședintelui PAS, Mihai Popșoi, după ce a publicat un îndemn către conducerea Partidului Liberal să nu ”sacrifice...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 17 Decembrie 2018, ora: 09:21

Timișoara, 17 decembrie 1989 - Prima zi sângeroasă a Revoluției române

Timișoara, 17 decembrie 1989 - Prima zi sângeroasă a Revoluției române

În urmă cu 29 de ani, la Timișoara, au avut loc primele reprimări sângeroase ale revoluționarilor din decembrie '89.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 09:02

Traian Băsescu şi Pavel Filip, într-o „discuţie sinceră şi caldă”

Traian Băsescu şi Pavel Filip, într-o „discuţie sinceră şi caldă”

Fostul preşedinte al României a avut o întrevedere cu actualul premier al Republicii Moldova, Pavel Filip. Acest lucru a fost anunţat de către prim-ministru, care a subliniat că cei doi au avut „o discuţie sinceră şi caldă” şi că continuă să muncească pentru a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 08:48

Senatul SUA pregăteşte un raport despre implicarea Rusiei în alegerea lui Trump

Raportul va fi prezentat în cursul acestei săptămâni şi a fost realizat de cercetători de la Universitatea Oxford. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 08:44

Băsescu s-a văzut la Chișinău cu liderii a 2 formațiuni politice: Până la locale trebuie să unificăm partidele unioniste!

Băsescu s-a văzut la Chișinău cu liderii a 2 formațiuni politice: Până la locale trebuie să unificăm partidele unioniste!

Președintele de onoare al Partidului Unității Națioanale Traian Băsescu s-a văzut la Chișinău cu liderii a două formațiuni politice, evenimente în urma cărora a ajuns la concluzia: „până la alegerile locale trebuie să unificăm partidele unioniste”. Potrivit...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 08:42

„Este o biserică fără Putin, o biserică fără Kirill, dar cu Dumnezeu” – Ucraina a proclamat independența bisericii sale

„Este o biserică fără Putin, o biserică fără Kirill, dar cu Dumnezeu” – Ucraina a proclamat independența bisericii sale

Un consiliu de prelaţi ortodocşi ucraineni a înfiinţat sâmbătă o biserică independentă de sub tutela religioasă a Moscovei, o hotărâre istorică, vizând să asigure ”securitatea” şi ”independenţa spirituală” a ţării - şi totodată un...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 07:44 de Natalia Hadârcă

Kremlinul a dat startul campaniei electorale din R. Moldova

Kremlinul a dat startul campaniei electorale din R. Moldova Din editia print

Analiștii politici atenționează asupra pericolului imixtiunii Rusiei în treburile interne ale statului nostru Deși oficial ar trebui să-și dea startul pe 25 ianuarie 2019, campania electorală pentru alegerile parlamentare din R. Moldova a început pentru Partidul...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 17 Decembrie 2018, ora: 04:41

Horoscopul dragostei 17 noiembrie 2018. Planuri de nuntă, dar şi un flirt periculos

Horoscop dragoste 17 decembrie 2018. Săptămâna începe cu planuri de nuntă, dar şi cu un flirt periculos.

( ) Citeşte tot articolul

Auto 17 Decembrie 2018, ora: 00:56

Date oficiale. Cele mai sigure și cele mai periculoase mașini din lume. Atenție pe ce dai banii!

Organizația Euro NCAP a făcut publice datele privind clasamentul celor mai sigure mașini de anul acesta. Rezultatele sunt diferite față de anul trecut și ne pot ajuta să ne facem o idee mai clară în legătură cu ce automobile vrem să achiziționăm.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Decembrie 2018, ora: 00:50

Primul brad artificial în Piața Marii Adunări Naționale

Primul brad artificial în Piața Marii Adunări Naționale Din editia print

Primăria Chișinău a achitat doar pentru trei din 20 de metri ai Pomului de Crăciun, restul reprezentând donația unui agent economic

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 17 Decembrie 2018, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 17 Decembrie 2018, ora: 00:10 de George Mârzencu

MOARTEA DE LA RĂSĂRIT (II) INEDIT! Planul detaliat al mareșalului Golovanov, conform căruia patru mii de bombe au aterizat în Chișinău într-o singură noapte

MOARTEA DE LA RĂSĂRIT (II)  INEDIT! Planul detaliat al mareșalului Golovanov, conform căruia patru mii de bombe au aterizat în Chișinău într-o singură noapte Din editia print

După cum scriam în prima parte a acestui articol, în noaptea de 4 spre 5 iunie 1944, peste 450 de bombardiere grele sovietice, inclusiv de fabricație americană, achiziționate în temeiul Legii americane de împrumut și închiriere Lend-lease, au bombardat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2018, ora: 23:10

Tony Blair: Marea Britanie şi Uniunea Europeană ar trebui să se pregătească pentru alt referendum

Tony Blair: Marea Britanie şi Uniunea Europeană ar trebui să se pregătească pentru alt referendum

 Marea Britanie şi Uniunea Europeană ar trebui să se pregătească pentru un al doilea referendum pe tema Brexit, deoarece probabil Parlamentul de la Londra nu va aproba acordul negociat de prim-ministrul Theresa May, a declarat fostul premier laburist, Tony Blair. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2018, ora: 18:43

Cât de real este un „anschluss” rusesc împotriva Bielorusiei?

Cât de real este un „anschluss” rusesc împotriva Bielorusiei?

Publicația belarusă «Наша Нiва» a publica o informație care confirmă degradarea continuă a relației dintre Minsk și Kremlin. Tensiunile dintre președintele Bielorusiei Alexandru Lukașenko și liderul de la Kremlin  sunt tot mai frecvente și nu mai pot fi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2018, ora: 17:11

Rusia extinde focul „revoluției” franceze și în Spania! Pensionari spanioli îndeamnă la ocuparea drumurilor!

Rusia extinde focul „revoluției” franceze și în Spania! Pensionari spanioli îndeamnă la ocuparea drumurilor!

Pensionari spanioli şi-au multiplicat manifestaţiile în numeroase oraşe în ţară, cerând o recalculare a pensiilor şi îndemnând la ocuparea drumurilor, după modelul ”vestelor galbene” în Franţa, relatează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2018, ora: 14:09

Andrei Popov: PDM este cel mai pregătit partid pentru alegerile parlamentare

Analistul politic și jurnalistul, Andrei Popov consideră că cel mai pregătit partid de alegerile parlamentare este Partidul Democrat. Într-un interviu pentru tribuna.md, Popov a remarcat că PDM este partidul cu o verticală a puterii bine construită și închegată, cu o bună...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)