Astăzi 9 Aprilie 2020, Joi - Ultima actualizare la ora 12:38
Abonamente

Actualitate 10 Iulie 2018, ora 12:48

Cazul noii otrăviri cu Noviciok: Seringa cu care s-ar fi drogat avea urme din substanța toxică.

Marime Font

Marea Britanie dă vina pe Rusia şi pentru cel de al doilea incident cu neurotoxină, cel în urma căruia o femeie a murit şi un bărbat este internat în stare foarte gravă. Afimaţia a fost făcută de ministrul Apărării de la Londra. Acesta crede că intoxicarea celor doi - care ar fi, totuşi, accidentală - face parte din acelaşi atac în care au fost otrăviţi, în luna martie, fostul spion rus Serghei Skripal şi fiica acestuia.
 

Anchetatorii cred că victimele de acum, despre care se ştie că ar fi consumat droguri, au găsit şi folosit o seringă în care rămăseseră urme din substanţa toxică.

"Realitatea este că Rusia a comis un atac pe teritoriul britanic, care a dus la moartea unui cetăţean britanic. Cred că lumea se va uni cu noi pentru a condamna acest act", a declarat Gavin Williamson, secretarul britanic al Apărării.

Loading...


"Ne concentrăm pe identificarea şi localizarea oricărui recipient care poate fi sursa contaminării. În cele patru luni de când familia Skripal şi Nick Bailey au fost otrăviţi, nimeni altcineva în afară de Dawn şi Charlie nu au prezentat simptomele. Dar reacţiile lor au fost atât de severe, încât au condus la moartea lui Dawn, iar Charlie este în stare foarte gravă. Ceea ce înseamnă că au primit probabil o doză mare, iar ipoteza noastră este că probabil au manipulat un recipient pe care îl căutăm noi acum", afirmă Neil Basu, vicecomisar Poliția Metropolitană.

Sursa: publika.md


 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Sănătate 9 Aprilie 2020, ora: 12:27

Medicii spun că primele zile sunt cruciale în cazul persoanelor care au renunţat la fumat. Explicaţia? Dependenţa de nicotină creează starea de agitaţie, de unde şi tendinţa persoanelor de a-şi aprinde o ţigară pentru a se calma.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 12:10

În zilele de sâmbătă şi duminică, 11-12 aprilie, circulația transportului public din municipiile Chișinău și Bălți va fi sistată. O decizie în acest a fost luată de Comisia Naţională pentru Situaţii Excepţionale în şedinţa de miercuri, 8 aprilie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 12:03

O tânără din Capitală care făcea jogging în parcul ,,Valea Morilor” din Chișinău ar fi fost amendată de polițiști. O postare a apărut pe rețelele de socializare.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 9 Aprilie 2020, ora: 11:30

Carantina și izolarea au multe aspecte pozitive, dintre care cel mai important este disponibilitatea de a avea mai mult timp liber. Poate fi folosit pentru a viziona emisiuni TV sau pentru autoeducare și creativitate. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 10:51

ȘEDINȚĂ SECRETĂ / Starte de Urgență va fi PRELUNGITĂ în Moldova până pe 15 iunie (SURSE)

ȘEDINȚĂ SECRETĂ / Starte de Urgență va fi PRELUNGITĂ în Moldova până pe 15 iunie (SURSE)

„Astăzi, la nouă dimineață, într-o ședință secretă, a luat decizia să mai prelungească încă pentru o lună situația de urgență. Adică până pe 15 iunie. Și mai pregătește ceva, am să anunț săptămânva viitoare”, a declrat aseară Renato...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 10:48

Avertisment-șoc al experților germani! Câte cazuri de Covid-19 sunt cu adevărat pe glob?!

Avertisment-șoc al experților germani! Câte cazuri de Covid-19 sunt cu adevărat pe glob?!

Cercetătorii de la o universitate germană susțin că sistemele sanitare ale țărilor afectate au descoperit, în medie, numai aproximativ 6% din infecțiile SARS-Cov-2.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 10:44

Un șofer prins de poliție cu 210 km/oră a spus că fugea de coronavirus

Un șofer prins de poliție cu 210 km/oră a spus că fugea de coronavirus

Un șofer surprins de radarul poliției în timp ce conducea cu 210 km/oră pe o autostradă din Anglia a spus că avea viteză pentru că încerca să evite coronavirusul, informează Belfast Telegraph. Poliția din Surrey l-a oprit pe bărbat marți, pe autostrada M25. Ulterior,...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 9 Aprilie 2020, ora: 09:00

Mihai Eminescu în TIMPUL: ORIGINEA ROMÂNILOR / 13 ianuarie 1878

Mihai Eminescu în TIMPUL: ORIGINEA ROMÂNILOR / 13 ianuarie 1878 Din editia print

Citim în ,,Vossische Zeitung” din Berlin, numărul de duminică, 2 decembrie 1877: Rumaenische Skizzen, introducere şi traducere de dna M. Kremnitz (Bucureşti, 1977 la Socek şi C.-ie) este titlul unei cărţi puţin voluminoase, care însă în limitele ce şi le-a tras...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 08:59

STUDIU în SUA: coronavirusul se extinde cu viteză mai mare decât se anticipase

STUDIU în SUA: coronavirusul se extinde cu viteză mai mare decât se anticipase

Noul coronavirus s-a răspândit în China mai rapid decât se credea până acum, afirmă cercetători din SUA, sugerând că vaccinarea extrem de extinsă sau dobândirea imunităţii ar putea fi necesare pentru oprirea pandemiei, relatează agenţia Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 08:25

Un bărbat de 79 de ani din Orhei a murit de la COVID-19. Bilanțul deceselor se ridică la 28 de decese

Un bărbat de 79 de ani din Orhei a murit de la COVID-19. Bilanțul deceselor se ridică la 28 de decese

În această noapte, la Spitalul Clinic Republican, a decedat un pacient internat în stare gravă cu coronavirus de tip nou. Informația a fost postată de Ministerul Sănătății pe pagina de Facebook. „MSMPS informează despre înregistrarea unui deces de COVID-19, pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 08:08

Prima persoană din Moldova cu COVID-19: „Nu e ADEVĂRAT ce au spus Dodon și Chicu”

Prima persoană din Moldova cu COVID-19: „Nu e ADEVĂRAT ce au spus Dodon și Chicu”

Femeia de 48 de ani, care a fost prima persoană din Republica Moldova infectată cu noul coronavirus, dezminte declarațiile autorităților de la Chișinău că în Italia a părăsit spitalul, știind că este infectată. Femeia mărturisește că a fost diagnosticată cu pneumonie și a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 07:19

Galina Dodon câștigă 33 de mii de lei LUNAR fiind angajată la Exclusiv Media, firma care a primit milioane din off-shore

Galina Dodon câștigă 33 de mii de lei LUNAR fiind angajată la Exclusiv Media, firma care a primit milioane din off-shore

Conform declarații de avere, Igor Dodon, declară un salariu de peste 226.700 de lei, adică peste 18.800 de lei pe lună, iar soția sa, Galina Dodon, angajată la „Exclusiv Media”, SRL, a câștigat anul trecut aproape 396 de mii de lei, ceea ce ar însemna circa 33 de...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 9 Aprilie 2020, ora: 06:59

Renato Usatîi spune că Igor Dodon ar fi obținut CETĂȚENIA altui stat și și-a făcut de urgență PAȘAPORT în iunie 2019

Renato Usatîi spune că Igor Dodon ar fi obținut CETĂȚENIA altui stat și și-a făcut de urgență PAȘAPORT în iunie 2019

Igor Dodon ar avea și cetățenia altui stat, cu toate că declară că este doar cetăţean al R. Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 06:54

Eugen Mamot, Maestrul Emerit în Arte s-a infectat cu coronavirus în SPITALUL unde era internat. Se află în stare GRAVĂ

Eugen Mamot, Maestrul Emerit în Arte s-a infectat cu coronavirus în SPITALUL unde era internat. Se află în stare GRAVĂ

Maestrul în Arte și compozitorul Eugen Mamot, distins cu titlul de Artist al Poporului, a fost infectat cu coronavirus în spitalul în care era internat de mai multe săptămâni din cauza unor intervenții chirurgicale la picior. Anunțul a fost făcut pe facebook de...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 9 Aprilie 2020, ora: 06:48

Comunista Oxana Domenti a fost în același timp Ambasador la ONU și Elveția dar și consilier în cadrul OMS / DOCUMENT

Comunista Oxana Domenti a fost în același timp Ambasador la ONU și Elveția dar și consilier în cadrul OMS / DOCUMENT

Oxana Domenti, cumătra lui Dodon și prietena Prim-ministrului Ion Chicu deține concomitent, încălcând toate normele protocolare de ordin legal și diplomatic doua funcții de reprezentare: cea de Ambasador al Republicii Moldova la ONU și în Elveția și cealaltă este de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 06:22

Un pacient vindecat de COVID-19 explică stările contradictorii prin care trec cei infectați: ”Niciodată nu știi ce se întâmplă!”

Un pacient vindecat de COVID-19 explică stările contradictorii prin care trec cei infectați: ”Niciodată nu știi ce se întâmplă!”

German Pezzella (28 de ani) a fost primul fotbalist argentinian infectat cu COVID-19. Jucătorul Fiorentinei a stat timp de o lună în casă, iar săptămâna aceasta a fost declarat vindecat de noul coronavirus.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 9 Aprilie 2020, ora: 06:07

În „Țara lui Dodon și Chicu” trăiesc doar bugetari și pensionari

În „Țara lui Dodon și Chicu” trăiesc doar bugetari și pensionari

„Prioritățile noastre vor fi achitarea salariilor, pensiilor, plăților sociale și ajutoarelor de șomaj”, a declarat astăzi Președintele R. Moldova Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 04:57

Echipajele de pe ambulanţe sunt DISPERATE: „Rugăm pacienţii să nu ascundă adevărul, să spună dacă au febră sau tuşesc”

Echipajele de pe ambulanţe sunt DISPERATE: „Rugăm pacienţii să nu ascundă adevărul, să spună dacă au febră sau tuşesc”

Medicii de pe ambulanţe sunt primii care intră în contact cu pacienţii. De aceea, este foarte important ca atunci când sunt apelaţi la 112 să primească informaţii reale.

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 9 Aprilie 2020, ora: 04:40

Cum se face cea mai bună friptură de MIEL din lume! Ți se topește în gură și e extrem de aromată!

Cum se face cea mai bună friptură de MIEL din lume! Ți se topește în gură și e extrem de aromată!

Dacă vrei să faci senzație de Paști cu o super rețetă, atunci iată cum se prepară cea mai bună friptură de miel din lume! Nu ai nevoie de multe ingrediente, iar succesul este garantat!

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 9 Aprilie 2020, ora: 04:37

Alungaţi gândurile rele. Cum să te fereşti de depresie în autoizolare

Alungaţi gândurile rele. Cum să te fereşti de depresie în autoizolare

Izolarea poate avea efecte psihologice foarte mari, cele mai predispuse la acest lucru fiind persoanele care locuiesc singure.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 9 Aprilie 2020, ora: 04:17

Horoscop 9 aprilie. O zodie va fi foarte influențabilă azi! Banii şi amorul nu prea pot conviețui

Horoscop 9 aprilie. O zodie va fi foarte influențabilă azi! Banii şi amorul nu prea pot conviețui

Horoscop 9 aprilie. O zodie se lasă influențată de relațiile sentimentale. Astrologul Radu Ștefănescu îi recomandă acesteia să fie mai prudentă, pentru că doar așa banii şi amorul pot convieţui.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 04:15

Care-i DIFERENȚA dintre coronavirus, Covid-19 și SARS-CoV-2?

Care-i DIFERENȚA dintre coronavirus, Covid-19 și SARS-CoV-2?

Lumea e afectată de pandemie, dar ne ferim de boală, de virusul care o provoacă sau de familia din care face parte? 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 9 Aprilie 2020, ora: 01:59 de Mihai Taşcă

Călăii bunelului - idolii nepotului. Bunelul lui Voronin, a fost condamnat de patru ori de către organele represive ale regimului comunist sovietic / DOC

Călăii bunelului - idolii nepotului. Bunelul lui Voronin, a fost condamnat de patru ori de către organele represive ale regimului comunist sovietic / DOC Din editia print / Foto: ARHIVA TIMPUL

Bunelul liderului PCRM, Vladimir Voronin, a fost condamnat de patru ori de către organele represive ale regimului comunist sovietic.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 9 Aprilie 2020, ora: 00:01