Astăzi 23 Februarie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la 22 Februarie 2019
Abonamente

Atitudini 29 Aprilie 2011, ora 05:46    Din editia print

Marime Font

Ce aştept eu de la candidaţi

 Cu certitudine, politicienii noştri se pricep mai bine la făcut campanii electorale, decât la guvernat ţara. Căci, dacă s-ar dărui tot atât de mult treburilor ţării, cum se avântă în tot felul de acţiuni propagandistice şi măgării, cu certitudine am trăi într-o altă ţară...

 Mă tot uit la televizor cu speranţa de a auzi nişte dezbateri sănătoase şi inteligente asupra problemelor oraşului nostru, tot aştept să mi se spună cu claritate: iată problema şi iată rezolvarea. În locul acestora însă mi se bagă pe gât spectacole, demagogie, replici otrăvite. Şi dacă domnii candidaţi nu-mi oferă ce aştept - şi anume, analize calme -, încep să discut cu mine însumi. Adică, să-mi fiu mie însumi şi candidat, şi alegător. Iar primul lucru pe care îl facem noi împreună - eu candidatul şi tot eu alegătorul - este, de pildă, să comparăm ce au izbutit ultimii doi primari ai Chişinăului, Serafim Urecheanu şi Dorin Chirtoacă. De la Urecheanu ne-au rămas în minte amândurora câteva lucruri - îmbunătăţirea unor şosele, deschiderea unor linii noi de troleibuz, procurarea de ambulanţe. Asta în vreo zece ani... Dorin Chirtoacă a reuşit cam tot atâtea acţiuni mari - îmbunătăţirea unor şosele, rezolvarea problemei mirosului din oraş, instalarea unor jocuri pentru copii în tot municipiul şi procurarea de troleibuze - numai că nu în zece, ci în doar patru ani. Este un progres în raport cu Urecheanu? ne întrebăm noi, eu candidatul şi eu alegătorul. Evident! ne răspundem.

Totuşi, candidatul din mine susţine orgolios că se putea face şi mai mult. Alegătorul cade de acord, dar vrea, totodată, să audă şi nişte argumente drept dovadă. Aici eu, ca şi candidat, mă blochez, pentru că nu mă pricep la administrarea oraşului şi aştept un ajutor în acest sens, adică, nişte angajamente de la adevăraţii candidaţi. Dar de la ei îmi vin doar fraze generale, acuze şi înţepături. Când îi asculţi pe aceşti inşi, ai impresia că parcă ar fi nişte extratereştri. Din vorbele lor ar rezulta că până la 5 iunie 2011 vom avea oraşul pe care îl avem - cu bugetul, serviciile, specialiştii şi ritmul lui de dezvoltare -, iar odată cu venirea lor la primărie toate vor deveni „extraterestre”: bugetul va fi de vreo zece ori mai mare, serviciile şi specialiştii vor fi la nivelul celor din Occident, iar ritmul de dezvoltare al capitalei va fi pur şi simplu demenţial.


Am obosit să tot aud refrenul „Bani în Chişinău sunt, ei trebuie găsiţi!”. Este o banalitate pe care o repetă toţi, de la posesorii de jeepuri până la boschetari. Domnilor politicieni, nu-mi mai spuneţi atâta că bani sunt, daţi-mi măcar un exemplu concret cum pot fi găsiţi aceşti bani. Le-aş mai propune alegătorilor un exerciţiu pe care îl fac eu. Să-şi imagineze că sunt în iunie 2015, la sfârşitul mandatului unui Dodon sau Bodiu sau Buliga sau Chirtoacă sau... Oare vom putea spune atunci că, iată, gata, a încetat plombatul-cârpitul şoselelor, că am rezolvat problema gunoaielor, că vor înceta să crească preţurile, că nu vom fi hărţuiţi atâta de „Termocom” etc., etc.?

Şi, în general, stimaţi alegători, să nu mai participăm la campania electorală pe care ne-o impun politicienii, ci să ne organizăm fiecare „campania” lui şi, la 5 iunie 2011, să luăm o decizie în conformitate cu conştiinţa noastră, nu cu bălăcăreala lor.

P.S. Din păcate, munca asupra unei emisiuni de televiziune, precum şi a unor proiecte literare nu îmi mai lasă timp pentru a susţine în continuare această rubrică. Îmi iau o pauză, cu speranţa de a reveni. (C. C.)

Un articol de: Constantin Cheianu
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:29

Autoritățile de la Chișinău au informat astăzi Adunarea Parlamentară a OSCE despre imixtiunile grsolane ale Federației Ruse în procesul electoral din Republica Moldova. Deputatul democrat Sergiu Sîrbu s-a referit inclusiv la noul dosar fabricat de Moscova pe umele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:27

Administrația Națională a Penitenciarelor din Republica Moldova dezminte, într-un comunicat de presă, informațiile tirajate de o parte a mass-media privind pretinsa înjunghiere a lui Veaceslav Platon, în Penitenciarul nr. 13.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:12

Rareori ți-e dat să vezi o criză de identitate a unei formațiuni politice în ajun de alegeri precum cea prin care trece astăzi blocul ACUM. Câteva zile în urmă, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate; Mihai Popșoi, a surprins pe toată lumea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:11

Declanșarea de către Rusia a unui dosar penal în care ar figura Vlad Plahotniuc, poartă un evident caracter electoral câtă vreme acest lucru se întâmplă cu două zile înainte de alegerile din R.Moldova. De această părere este analistul politic Ion...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 22 Februarie 2019, ora: 16:00

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:59

Fostul președinte al filialei Botanica a PPDA, Sergiu Cibotăreanu, susține că formațiunea condusă de Andrei Năstase nu este nici pe departe una proeuropeană. Potrivit lui, partidul format pe baza mișcării protestatare din 2015 a deviat foarte mult de la traseul său inițial....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:58

Mai mulți artiști iluștri își exprimă încrederea că PDM poate continua schimbările bune din Moldova, așa cum a făcut-o și în ultimii ani. Ei declară, în câteva mesaje live pe Facebook, că vor vota pentru Moldova și pentru fapte, nu vorbe, la alegerile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:56

Unul din autoturismele care asigura protecția în cortegiul prezidențial a fost accidentat astăzi, în timp ce se afla în misiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:55

Astăzi povara fiscală pe care un angajator o simte este mai mică decât în urmă cu trei ani. Acest lucru se datorează actualei guvernări, care trebuie să-și continue actvitatea și după alegerile din 24 februarie, susțin managerii centrului comercial Grand Hall, într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:54

Departamentului american pentru Securitate Internă a creat o universitate falsă, Universitatea din Farmington, pentru a lansa o capacană și pentru a aresta studenții străini care încearcă să rămână pe teritoriul american în mod ilegal, relatează The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:53

Preşedintele polonez, Andrzej Duda, şi omologul său lituanian, Dalia Grybauskaite, au semnat joi, la Varşovia, o declaraţie privind securitatea comună, care include coordonarea politicilor de apărare şi securitate ale celor două ţări în cadrul NATO şi al Uniunii Europene şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:50 de Ana Marchitan

Duminică, 24 februarie, în R. Moldova, vor avea loc alegeri parlamentare ordinare. Astfel, pentru prima dată, cetățenii vor alege cei 101 deputați conform sistemului electoral mixt. Adică, 50 dintre aceștia vor accede în Legislativ pe liste de partid, mandatele urmând să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:40

Plahotniuc, în timpul vizitelor la Iurceni, Vărzărești, Zberoaia: vom continua investițiile în infrastructură, în crearea de locuri de muncă și condiții sociale mai bune aici și în toate satele din țară

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:14

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, este convins că anunțul privind noul dosar penal deschis de ruși pe numele liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, are legătură directă cu alegerile parlamentare de duminică.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:51

Liderul Partidului Politic ȘOR, Ilan Șor și formațiunea sa sunt gata să preia responsabilitatea guvernării Republicii Moldova pentru a transforma și moderniza țara. Ilan Șor, care s-a arătat convins de victoria formațiunii sale la scrutinul parlamentar de duminică, a declarat la o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:17

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a făcut publice adresele și datele de contact ale secțiilor de vot deschise peste hotare pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:13

Partidul Democrat din Moldova a sesizat astăzi mai multe instituții internaționale și observatorii acreditați să monitorizeze alegerile din 24 februarie 2019, în legătură cu implicarea abuzivă a Federației Ruse în alegerile din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:56

Mai muli susținători și simpatizanți ai binomului PAS-PPDA își manifestă public dezamăgirea față de ultimele acțiuni și declarații ale liderilor acestuia, Maia Sandu și Andrei Năstase. Internauții iau în furci atât angajamentul de a nu încheia nicio...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:44

Încă 8 familii din municipiul Orhei și-au realizat visul pe care îl are practic fiecare tânăr din Republica Moldova: administrația publică locală a orașului le-a înmânat cheile de la noile apartamente sociale, pe care le-au primit în cadrul unui program...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:43

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română (BOR) cere garanții scrise privind pastrarea identitatii culturale si lingvistice pentru parohiile românești din Bucovina și pune alte câteva condiții pentru recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:32

Cetățenii așteaptă ca proiectele bune pentru Moldova, implementate de actuala Guvernare, să continue și după alegerile parlamentare din 24 februarie. Liderul, PDM, Vlad Plahotniuc, și vicepreședinții formațiunii, Andrian Candu și Pavel Filip, au îndemnat alegătorii,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:27

Legăturile dintre președintele moldovean, Igor Dodon, și cel rus, Vladimir Putin, au o componentă financiară directă. Astfel, cel puțin 70.000 de euro au intrat în contul fundației “Din suflet”, a Galinăi Dodon (soția președintelui Republicii Moldova).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:20

Organele de drept din Federația Rusă i-au mai deschis un dosar penal liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, iar acest lucru se întâmplă cu două zile înaintea alegerilor parlamentare din 24 februarie, scrie ziarulnational.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:00

S-a dezlantuit cerul deasupra orasului. Dupa cateva zile de vreme insorita, a inceput sa ninga in capitala. De astazi vremea se raceste. Meteorologii au anuntat cod galben de schimbare brusca a vremii, valabil pana sambata.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)