Astăzi 18 Noiembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la 17 Noiembrie 2018
Abonamente

Atitudini 15 Iulie 2014, ora 09:26    Din editia print

Marime Font

Ce au făcut din Dan Spătaru la Moscova Igor Dodon, Olga Ciolacu, Silvia Grigore și Igor Cuciuc?

În viață te ciocnești de situații, evenimente, întâmplări ș.a. în fața cărora rămâi învins, fără replică, acestea îți anihilează și paralizează voința, capacitatea de a protesta.

Moldovenii au mai multe expresii care descriu respectiva stare, începând cu „a rămâne perplex” și „a rămâne tablou” și terminând cu „a rămâne crăcănat” și cu altele, mai pitorești. Nu știu cum am rămas când am citit știrea despre participarea S. Grigore, I. Cuciuc și O. Ciolacu la mizeria propagandistică organizată de Dodon la Moscova; știu însă că am avut senzația unei prăbușiri în gol sau, cum zice Eminescu, „atuncea ți se pare că pe cap îți cade cerul”...

Prăbușirea în gol devine și mai dureroasă și o trăiești ca pe o trădare atunci când în evenimentele care o provoacă sunt implicați oameni dragi, pe care i-ai respectat și ai avut încredere. Acest fel de om a fost pentru mine Olga Ciolacu.


Există o limită a mizeriei morale, ea e diferită pentru diferiți oameni. Unora li se pare că au comis o crimă, când au călcat o floare; alții, nu consideră o crimă când calcă cu mașina un om.

Ce-i împinge pe unii oameni să comită ticăloșenii? Sărăcia? Să fie oare S. Grigore, I. Cuciuc și O. Ciolacu cei mai săraci oameni din Moldova? Mureau oare de foame acești oameni și banii murdari ai lui Dodon au fost singura lor salvare?

Cred că lucrurile sunt mai simple. Pentru unii rușinea, demnitatea, patriotismul nu mai sunt valori. Singura valoare e banul. Când pentru unii măsura tuturor lucrurilor devine banul, ei o tratează cu un dispreț nedisimulat - le este în cot ce credem noi despre fapta lor. Bani să iasă. Valori europene? Pe naiba - bani! Acord de asociere la Uniunea Europeană? Pe dracu – bani! Ruperea de imperiul lui Putin? Aiurea – bani! „Casa părintească nu se vinde”? Ba se vinde, dacă dau bani buni!

Astăzi, când se dă o bătălie istorică pentru vectorul european al R. Moldova, când orice om responsabil își leagă speranțele de viitor de Europa, a te lua de mânuță cu Dodon și a merge la Moscova să-i conving pe bieții moldoveni ajunși slugi la ruși că ”uniunea vamală” e mai bună decât uniunea europeană, însemnă două din una – ori să fii un idiot util terminat, ori un ticălos conștient, pentru care contează doar banul.

Când Dodon a zis că „noi nu suntem români, ci moldoveni și limba noastră e moldovenească” niciunul din artiști nu a reacționat, chit că, unii dintre ei, au pașapoarte românești. Ca, de exemplu, Olga Ciolacu. Mă gândesc acum ce va zice despre aceasta prietenul ei, Florin Piersic.
Cum de a ajuns această distinsă doamnă să stea alături de Dodon, un nume devenit odios pentru românii moldoveni din RM, să meargă cu acesta la Moscova ca să-i prostească pe moldovenii de acolo că, pentru ei, Rusia e mumă, iar Europa – ciumă? Au auzit oare Ciolacu, Cuciuc și Grigore că Dodon, alături de Formuzal, Șelin, popa Marchel ș.a. formează detașamentul de șoc al Kremlinului în lupta împotriva aspirațiilor naționale fundamentale ale moldovenilor – desprindere de fostul imperiu și apropierea de Europa?

Cu siguranță că au auzit, se vede însă că vocea arginților murdari ai lui Dodon a fost mai convingătoare.

De ceea ce s-a întâmplat suntem și noi vinovați. Prea i-am alintat și le-am iertat prea multe. I-am apărat de guvern când acesta a vrut să le impoziteze participarea la nunți. Ca să vezi, toți trebuie să plătească impozite, iar ei nu. De ce NU? I-am făcut infailibili. Și ei cred acum că li se permite și li se iartă totul.

Pentru bani (neimpozitați!) cântă la nunți și cumătrii, la adunări corporative… În campaniile electorale îi cântă și lui Sarsailă. Bani să iasă! Și-au inventa și o „scuză”: artistul trebuie să cânte, dacă nu cântă moare.

Domnilor artiști și doamnelor artiste, oare voi sunteți acei care o duceți cel mai rău în țara asta?! Jupiți, fără milă, pe la nunți și doar pentru două trei cântece încasați atâta cât un profesor nu face în două luni! Apropo, pentru controlul caietelor un profesor ia mai puțin de o sută de lei. Impozitați, evident. Așteptați campaniile electorale să faceți bani, nu să educați oamenii, să-i ajutați să înțeleagă ce se întâmplă. Profitați cu nerușinare de autoritatea voastră, ca să-i prostiți!

Domnilor artiști și doamnelor artiste, „hai, paiehali!”, cum a zis Silvia Grigore la începutul concertului. S-a deschis sezonul mizeriilor electorale, hai, intrați în mocirlă, tăvăliți-vă în ea ca elefanții în mâlul știoalnelor din savana africană, numai să nu credeți că un strat cât mai gros de glod vă poate proteja – cu timpul noroiul se usucă, cade și pielea buboasă iese la vedere. Poate aveți talent, dar ce folos din el, dacă nu aveți rușine și demnitate?

Și un detaliu de final: concertul s-a încheiat cu piesa lui Dan Spătaru ”Drumurile noastre toate…”. Cei trei artiști l-au invitat în scenă pe Dodon și au cântat împreună un cântec românesc cântat de un mare cântăreț român: „drumurile noastre poate se vor întâlni vreodată…” Cred că autorul, Dan Spătaru, se răsucea în mormânt de rușine! Într-un fel Dan Spătaru a fost făcut partizan al unirii Moldovei cu Rusia și intrarea ei în „uniunea vamală”.

Domnilor artiștii!

În ce limbă cânta Dodon cântecul marelui cântăreț român?

Care „drumurile noastre toate”?

Unde duc aceste drumuri și unde „se vor întâlni vreodată”?

La Lugansk? În Donețk?

De fapt, nu contează. Bani să iasă...

Un articol de: Constantin Tănase
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:27

 Teritoriul Republicii Moldova intră, săptămâna viitoare, sub influența unui ciclon de aer mediteranean, temperaturile crescând în medie cu 7 grade Celsius. Potrivit meteorologului Ala Bârsa, de marți, 20 noiembrie, temperaturile cresc atât noaptea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:24

Un copil de 5 ani din Rusia e senzatia momentului pe internet.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 17 Noiembrie 2018, ora: 08:04

 Horoscop 17 noiembrie 2018. O zi destul de liniştită din toate punctele de vedere. Bucuraţi-vă de această ocazie de a vă relaxa şi petreceţi timpul alături de familie şi cei dragi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 17:01

Preşedintele Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, s-a întâlnit vineri cu noul ambasador al Statelor Unite ale Americii la Chişinău, Excelenţa Sa Dereck J. Hogan. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:53

Fundația Open Dialog a făcut lobby în favoarea lui Veaceslav Platon, ca să-l ajute să scape de închisoare. Acest lucru este recunoscut de către deputații liberali, care au refuzat să-și delege reprezentanții în comisia de anchetă în cazul ”Open Dialog....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:51

Întreg raportul Comisiei de anchetă „Open Dialog” a fost obținut de reporterii Deschide.MD, inclusiv paginile cu parafă secretă. Documentul a fost votat astăzi în plen după trei ore de audieri și dezbateri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:56

 Fundaţia Open Dialog este un vehicul şi o schemă folosită de Serviciile Secrete ale Federaţiei Ruse împotriva statelor cum sunt: ţările baltice, Polonia, Ucraina şi Republica Moldova. Declaraţia a fost făcută de preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, după ce astăzi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:53

Acțiunea subversivă a Fundației Open Dialog împotriva Republicii Moldova, în care au fost atrași Maia Sandu și Andrei Năstase este una fără precedent în istoria Republicii Moldova. Este declarația deputatului PDM Sergiu Sîrbu, făcută după prezentarea raportului...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)