Astăzi 14 Noiembrie 2018, Miercuri - Ultima actualizare la ora 21:01
Abonamente

Carte 7 Decembrie 2015, ora 06:23

Ce cărți citesc antreprenorii? Istorie, formare personală și clasicii literaturii universale

Marime Font

Ne-am îndepărtat de politică și sistemul instituțiilor de stat și am hotărât să aflăm ce citește partea cea mai activă a societății – oamenii de afaceri.  

Am vorbit cu persoane care știu să prețuiască o carte și să-i înțeleagă adevărata valoare. Suntem bucuroși că ei au găsit timp să ne răspundă la întrebări, dar au fost și oameni de afaceri care ne-au rugat frumos să căutăm pe altcineva sau au recunoscut sincer că nu au văzut demult cartea în ochi. Am rămas, totuși, impresionați că cei care citesc, aleg cărți utile, interesante și captivante.

Cristina Frolov, directoarea Fabricii de vinuri „Castel Mimi”



Acum am terminat romanul „Dragostea în vremea holerei” de Gabriel Garcia Marquez. De când am copil, citesc mai mult cărți despre educație. Am citit „Copiii sunt din rai” de Dr. John Gray, o carte cu metode de educație pozitivă pentru a crește copii cooperanți și încrezători. Același autor a scris și best-sellerul „Bărbații sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”. Citesc mai mult în engleză, ca să-mi împrospătez cunoștințele de limbă. De obicei citesc o carte serioasă, apoi o carte mai ușurică. Le alternez. Depinde foarte mult de dispoziție. Citesc mai mult seara, după ce îmi culc copilul, că în timpul zilei nu prea reușesc.

Valentin Frunză, fondatorul atelierului de încălțăminte „Valentin Frunză & Co”




Din 2009, de când m-am întors acasă și am început să fac pantofi, am citit foarte puține cărți, vreo două-trei. Înainte citeam mult mai mult. Dar am descoperit cărțile audio. În munca mea ele sunt foarte utile, pentru că mâinile îmi sunt ocupate, ochii - concentrați, dar urechile sunt totalmente libere. Lucrez într-o atmosferă de liniște, concentrare maximă și cărțile audio le ascult cu plăcere, împreună cu calfele mele. Decât să bârfim, mai bine ascultăm ce spun oamenii deștepți. Acum am intrat într-o perioadă de pasiune pentru istorie. Ultimele cărți pe care le-am ascultat sunt toate din domeniul acesta. Am ascultat volumul de memorii „Labirintul” de Walter Schellenberg”. Autorul a fost șeful serviciului de contra-spionaj al lui Hitler. Cartea aceasta mi-a adus aminte de renumitul serial rus „17 clipe ale unei primăveri” de Iulian Simionov. Nu sunt atât de pasionat de film, dar am găsit cartea în format audio și am ascultat-o. Mi-a plăcut foarte mult. E un scurt roman cu spioni. Recent am început să ascultăm cartea „Drevniaja Rusi i velikaia stepi” (Rusia străveche și marea stepă, trad. red.) de Lev Gumilev. Am citit multe cărți scrise de acest autor. Îmi place mult acest istoric, viziunea lui asupra istoriei, modul în care o tratează. Cunoscând biografia lui, sunt sigur că nu a fost influențat de careva factor politic.

Bineînțeles, mie îmi place foarte mult să deschid o carte, să aud răsfoitul paginilor, că sunt și eu meșter, îmi plac obiectele, îmi place să simt sub degete factura pielii. Așa și cu cărțile, îmi place mirosul unei cărți, să-i admir tiparul, albeața foii. Dintre cărțile tipărite am la îndemână un album de pictură moldovenească și o carte, pe care o consider, de căpătâi – „Ob istine, jizni i povedenii” (Despre adevăr, viață și comportament, trad. red.) de Lev Tolstoi. E o super carte, pe care cred că trebuie să o aibă toată lumea, dacă ar urma-o ar trăi altfel.

Irina Revin, directoarea companiei IT „Revin Pro”



Ultima carte citită de mine a fost „Mif o mnogozadacinosti” de Dave Crenshaw (din rusă, Mitul despre multitasking; titlul original The Myth of Multitasking: How „Doing It All” Gets Nothing Done). A doua carte a fost „Căderea” de Albert Camus și a treia „Infernul” de Dan Brown. Deci, am cuprins trei direcții: business, literatură clasică și un roman mai recent. Mă strădui să citesc nu mai puțin de o carte pe săptămână. Încerc să găsesc timp pentru lectură în fiecare zi. Nu contează genul: poate fi o carte ce privește domeniul meu de activitate, beletristică etc. Citesc în română și în rusă. Procur cărți tipărite și în forma electronică, care uneori sunt mai comode.

Elena Meseaţ, director Executiv al Asociaţiei Femeilor Antreprenoare din Moldova (AFAM)


 
Întotdeauna încerc să găsesc timp pentru lectură, uneori măcar 10-20 de minute pe zi, dar mă strădui să citesc şi să savurez pe deplin aceste minute împreună cu fiecare carte. Ultimele 3 cărţi pe care le-am citit sunt : 1. Deoarece proza japoneză are un stil deosebit şi o filozofie aleasă, sunt pasionată de ea. M-a impresionat mult cartea lui Natsuo Chirino „OUT”, care a devenit un analog japonez al cărţii „Crimă şi pedepsă” de Dostoievski, un thriller psihologic. 2. „Leading Women: 20 Influential Women Share their Secrets to Leadership, Business and Life”, de Nancy D O”Reilly. Cartea a fost un cadou din partea Preşedintei Asociaţiei AFAM, Olga Melniciuc. E o culegere minunată de înţelepciune, sfaturi utile şi viziune asupra leadership-lui feminin. 3. Acum citesc o carte a lui Ruth Ozechi „A tale for the time being” („O poveste pentru prezent”, trad.red.). E proza japoneză care relatează despre căutarea sensul vieţii şi căutarea de sine.

Victoria Novac, fondatoarea magazinului „EduJoc”



Am citit chiar de două ori cartea lui Muhammad Yunus „Dezvoltarea Afacerilor Sociale”. M-a atras conceptul lui de afaceri sociale. Cartea aceasta m-a ajutat să cresc. Or, noi am lansat printre primele afaceri sociale din Republica Moldova. A doua carte este „Minți conducătoare” de Howard Gardner. E o carte despre liderii din politică, business și societate civilă care au influențat lumea. Citesc exemple clare și motivaționale, pentru că în familia mea nu e nimeni antreprenor, și lecturile mă ajută foarte mult, însușesc unii termeni, îmi dezvolt vocabularul de afaceri. A treia carte pe care am citit-o recent este „Dacă m-aș asculta, m-aș înțelege” de Jacques Salome. De asemenea, mai am câteva pagini din cartea „Nuntă în cer” de Mircea Eliade. De obicei citesc două sau trei cărți în paralel. Când citesc o carte și văd că nu mă pot concentra sau nu o înțeleg, o schimb cu alta sau o închid și privesc un serial. Am încercat să citesc și online, să ascult și cărți audio, dar totuși o carte obișnuită îmi pare mai comodă.

Un articol de: Ion Macovei Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 21:01

Președintele Comisiei parlamentare de anchetă, care investighează prezumata imixtiune a Fundației Open Dialog în politica moldovenească, Igor Vremea, a făcut astăzi publice întrebările la care urmau să răspundă lidera PAS, Maia Sandu, dar și liderul PPDA, Andrei Năstase,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 19:20

Guvernul a adoptat astăzi hotărârea, potrivit căreia, din data de 1 ianuarie 2019, bătrânii care au o pensie mai mică decât minimul de existență, adică 1.589 de lei, vor primi pensii majorate cu 10 la sută. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:36

Preşedinta UNJR Dana Gîrbovan: Rezolutia Parlamentului European impotriva Romaniei, sub pretextul ca apara statul de drept, desconsidera insasi valorile cuprinse in conventiile si tratatele invocate in preambul, valori pe care s-a fondat Uniunea Europeana.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:35

Guvernul a aprobat astăzi regulamentul privind funcționarea căminelor studențești. Documentul prevede îmbunătățirea condițiilor de trai în căminele studențești, precum și condiții facilitate de acces pentru persoanele cu nevoi speciale. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:06

Proiectele sociale de anvergură, derulate de Guvernul Filip sunt apreciate de cetățeni. Cel puțin așa arată datele ultimului sondaj de opinie, realizat de IMAS și prezentat astăzi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 16:58

Europarlamentarul Andi Cristea, copreședintele grupului de prietenie parlamentară UE-RM, susține că votul de astăzi al Parlamentului European, care vizează Republica Moldova, este un document politizat, care nu-şi are locul în context electoral. Amintim că Parlamentul European a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 15:13

Curtea Supremă de Justiție (CSJ) a păstrat astăzi, 14 noiembrie, verdictul Curții de Apel în dosarul lui Veaceslav Platon. Magistrații CSJ au declarat drept neîntemeiat recursul depus de avocații acestuia împotriva deciziei CA. Prin urmare, a fost menținută condamnarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 15:09

Raportorul Parlamentului European pentru Georgia, Andrej Mamikins, a criticat, într-un discurs rostit marți seara, dorința unor deputați de a critica această țară, în condițiile în care acolo se desfășoară alegeri prezidențiale. Înaltul oficial de a Bruxelles...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 14:46 de Natalia Hadârcă

La această concluzie a ajuns un grup de cercetători care a studiat situația comunităților din apropierea frontierei Localitățile de pe ambele maluri ale Prutului au fost puternic ideologizate în perioada sovietică. Oamenilor li se impunea ideea că, pe celălalt mal, nu pot...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 13:34

ULTIMA ORĂ // SIS anunță că „a destructurat o grupare paramilitară”

ULTIMA ORĂ // SIS anunță că „a destructurat o grupare paramilitară”

Serviciul de Informaţii şi Securitate de comun cu Procuratura mun. Chişinău, Oficiul Principal au realizat o operaţiune complexă în cadrul căreia a fost destructurată activitatea unei formaţiuni paramilitare ilegale, care acţiona sub paravanul aşa-numitor jocuri de tip...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 13:29

O petiţie însoţită de peste 100 de mii de semnături a fost depusă, astăzi, de către secretarul general-adjunct al PDM, deputatul Eugen Nichiforciuc, la sediul Delegaţiei Uniunii Europene în Republica Moldova. Prin acestă petiție se solicită sprijinul instituţiilor europene...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:57

Partidul Democrat din Moldova se bucură acum de cea mai mare încredere din ultimii ani. Peste 16 la sută dintre cetățeni sunt gata să voteze pentru această formațiune, dacă duminică ar avea loc alegeri parlamentare. Această tendință se menține timp de doi ani. Celelalte partide...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:38

Ministrul de Interne, Alexandru Jizdan, consideră că poliţiştii care stau ascunşi pe traseele naţionale cu scopul de a obţine bani de la şoferii care depăşesc limita de viteză trebuie să stea la puşcărie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 12:06

Secretarul american al Energiei, Rick Perry, a cerut Ungariei și vecinilor săi să renunțe la conductele rusești de gaze, care, potrivit Washingtonului, sunt folosite pentru a întări presiunea Moscovei în Europa Centrală și de Est, scrie Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:56

Iernile lungi şi grele din România intră în istorie. După zece luni de extreme şi recorduri naţionale, în ţara noastră urmează o iarnă blândă, cu episoade scurte de zăpadă şi ger.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:53

„Politica externă a Rusiei este alcătuită dintr-un amestec bizar de tradiții ale birocrației corupte și ale lumii interlope. Europenii încearcă să-și bazeze acțiunile pe cu totul alte idei despre realitate, de aceea, aceleași lucruri pentru Kremlin și Europa au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 11:51

Europarlamentarul lituanian Petras Austrevicius este una dintre vocile critice la adresa ţării noastre. Acesta și-a exprimat în repetate rânduri nemulţumirea faţă de adoptarea legii votului mixt din Republica Moldova. Asta deşi a fost ales de trei ori în Parlamentul de la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 08:40

 Moldova așteaptă de la Uniunea Europeană un raport instituțional echilibrat, obiectiv, care să analizeze implementarea Acordului de Asociere, nu un document politizat, care face jocul electoral al opoziției de la Chișinău. Declarația a fost făcută de către președintele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 08:20

Rusia blochează accesul observatorilor internaționali la depozitul de armament de la granița dintre Ucraina și Moldova, unde sunt stocate mai mult de 20.000 tone de muniție, a declarat Vadim Cernîș, ministrul pentru teritoriile ocupate temporar și persoanele strămutate intern din...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 14 Noiembrie 2018, ora: 08:06

Organizațiile maghiare de extrema dreapta desfășoară contra cost campanii agresive împotriva NATO și UE și alimentează conflictul interetnic din vestul Ucrainei, scrie astazi publicatia EUobserver.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:44

Prețul barilului de petrolul a scăzut puternic, marți, accentuând tendința de scădere abruptă, pe măsură ce oferta tot mai mare pare pregătită să depășească cererea anul viitor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:24

Un preot care s-a urcat la volan beat a provocat o nenorocire marţi seară, în Suceava. Ameţit bine de aburii alcoolului, George Ionuţ Apetrei a scăpat maşina de sub control şi a intrat în plin două femei care mergeau pe margine unui drum din Mitocu Dragomirnei. După impactul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:23

Cel de-al optulea și ultimul sezon al serialului Game of Thrones (n.r. Urzeala Tronurilor) va fi lansat în luna aprilie, 2019, au anunțat producătorii. Reprezentanții HBO au confirmat că serialul se va întoarce în prima jumătate a anului 2019, însă nu au dezvăluit...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:14

 Horoscopul din 14 noiembrie favorizează planul profesional al zodiilor. Astrele sunt binefăcătoare cu nativii zodiacului. Horoscopul zilnic din 14 noiembrie anunță succese profesionale și bani pentru o zodie! Viața i se schimbă radical!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 07:11 de Ana Marchitan

reportaj Preotul care muncește în construcții peste hotare

Preotul care muncește în construcții peste hotare Din editia print

Parohul bisericii din s. Teleșeuca, r-nul Dondușeni, a plecat în concediu în Franța pentru a-și cumpăra lemne de foc și a-și putea întreține familia

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)