Astăzi 17 Ianuarie 2019, Joi - Ultima actualizare la ora 12:36
Abonamente

Carte 7 Decembrie 2015, ora 06:23

Ce cărți citesc antreprenorii? Istorie, formare personală și clasicii literaturii universale

Marime Font

Ne-am îndepărtat de politică și sistemul instituțiilor de stat și am hotărât să aflăm ce citește partea cea mai activă a societății – oamenii de afaceri.  

Am vorbit cu persoane care știu să prețuiască o carte și să-i înțeleagă adevărata valoare. Suntem bucuroși că ei au găsit timp să ne răspundă la întrebări, dar au fost și oameni de afaceri care ne-au rugat frumos să căutăm pe altcineva sau au recunoscut sincer că nu au văzut demult cartea în ochi. Am rămas, totuși, impresionați că cei care citesc, aleg cărți utile, interesante și captivante.

Cristina Frolov, directoarea Fabricii de vinuri „Castel Mimi”



Acum am terminat romanul „Dragostea în vremea holerei” de Gabriel Garcia Marquez. De când am copil, citesc mai mult cărți despre educație. Am citit „Copiii sunt din rai” de Dr. John Gray, o carte cu metode de educație pozitivă pentru a crește copii cooperanți și încrezători. Același autor a scris și best-sellerul „Bărbații sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”. Citesc mai mult în engleză, ca să-mi împrospătez cunoștințele de limbă. De obicei citesc o carte serioasă, apoi o carte mai ușurică. Le alternez. Depinde foarte mult de dispoziție. Citesc mai mult seara, după ce îmi culc copilul, că în timpul zilei nu prea reușesc.

Valentin Frunză, fondatorul atelierului de încălțăminte „Valentin Frunză & Co”




Din 2009, de când m-am întors acasă și am început să fac pantofi, am citit foarte puține cărți, vreo două-trei. Înainte citeam mult mai mult. Dar am descoperit cărțile audio. În munca mea ele sunt foarte utile, pentru că mâinile îmi sunt ocupate, ochii - concentrați, dar urechile sunt totalmente libere. Lucrez într-o atmosferă de liniște, concentrare maximă și cărțile audio le ascult cu plăcere, împreună cu calfele mele. Decât să bârfim, mai bine ascultăm ce spun oamenii deștepți. Acum am intrat într-o perioadă de pasiune pentru istorie. Ultimele cărți pe care le-am ascultat sunt toate din domeniul acesta. Am ascultat volumul de memorii „Labirintul” de Walter Schellenberg”. Autorul a fost șeful serviciului de contra-spionaj al lui Hitler. Cartea aceasta mi-a adus aminte de renumitul serial rus „17 clipe ale unei primăveri” de Iulian Simionov. Nu sunt atât de pasionat de film, dar am găsit cartea în format audio și am ascultat-o. Mi-a plăcut foarte mult. E un scurt roman cu spioni. Recent am început să ascultăm cartea „Drevniaja Rusi i velikaia stepi” (Rusia străveche și marea stepă, trad. red.) de Lev Gumilev. Am citit multe cărți scrise de acest autor. Îmi place mult acest istoric, viziunea lui asupra istoriei, modul în care o tratează. Cunoscând biografia lui, sunt sigur că nu a fost influențat de careva factor politic.

Bineînțeles, mie îmi place foarte mult să deschid o carte, să aud răsfoitul paginilor, că sunt și eu meșter, îmi plac obiectele, îmi place să simt sub degete factura pielii. Așa și cu cărțile, îmi place mirosul unei cărți, să-i admir tiparul, albeața foii. Dintre cărțile tipărite am la îndemână un album de pictură moldovenească și o carte, pe care o consider, de căpătâi – „Ob istine, jizni i povedenii” (Despre adevăr, viață și comportament, trad. red.) de Lev Tolstoi. E o super carte, pe care cred că trebuie să o aibă toată lumea, dacă ar urma-o ar trăi altfel.

Irina Revin, directoarea companiei IT „Revin Pro”



Ultima carte citită de mine a fost „Mif o mnogozadacinosti” de Dave Crenshaw (din rusă, Mitul despre multitasking; titlul original The Myth of Multitasking: How „Doing It All” Gets Nothing Done). A doua carte a fost „Căderea” de Albert Camus și a treia „Infernul” de Dan Brown. Deci, am cuprins trei direcții: business, literatură clasică și un roman mai recent. Mă strădui să citesc nu mai puțin de o carte pe săptămână. Încerc să găsesc timp pentru lectură în fiecare zi. Nu contează genul: poate fi o carte ce privește domeniul meu de activitate, beletristică etc. Citesc în română și în rusă. Procur cărți tipărite și în forma electronică, care uneori sunt mai comode.

Elena Meseaţ, director Executiv al Asociaţiei Femeilor Antreprenoare din Moldova (AFAM)


 
Întotdeauna încerc să găsesc timp pentru lectură, uneori măcar 10-20 de minute pe zi, dar mă strădui să citesc şi să savurez pe deplin aceste minute împreună cu fiecare carte. Ultimele 3 cărţi pe care le-am citit sunt : 1. Deoarece proza japoneză are un stil deosebit şi o filozofie aleasă, sunt pasionată de ea. M-a impresionat mult cartea lui Natsuo Chirino „OUT”, care a devenit un analog japonez al cărţii „Crimă şi pedepsă” de Dostoievski, un thriller psihologic. 2. „Leading Women: 20 Influential Women Share their Secrets to Leadership, Business and Life”, de Nancy D O”Reilly. Cartea a fost un cadou din partea Preşedintei Asociaţiei AFAM, Olga Melniciuc. E o culegere minunată de înţelepciune, sfaturi utile şi viziune asupra leadership-lui feminin. 3. Acum citesc o carte a lui Ruth Ozechi „A tale for the time being” („O poveste pentru prezent”, trad.red.). E proza japoneză care relatează despre căutarea sensul vieţii şi căutarea de sine.

Victoria Novac, fondatoarea magazinului „EduJoc”



Am citit chiar de două ori cartea lui Muhammad Yunus „Dezvoltarea Afacerilor Sociale”. M-a atras conceptul lui de afaceri sociale. Cartea aceasta m-a ajutat să cresc. Or, noi am lansat printre primele afaceri sociale din Republica Moldova. A doua carte este „Minți conducătoare” de Howard Gardner. E o carte despre liderii din politică, business și societate civilă care au influențat lumea. Citesc exemple clare și motivaționale, pentru că în familia mea nu e nimeni antreprenor, și lecturile mă ajută foarte mult, însușesc unii termeni, îmi dezvolt vocabularul de afaceri. A treia carte pe care am citit-o recent este „Dacă m-aș asculta, m-aș înțelege” de Jacques Salome. De asemenea, mai am câteva pagini din cartea „Nuntă în cer” de Mircea Eliade. De obicei citesc două sau trei cărți în paralel. Când citesc o carte și văd că nu mă pot concentra sau nu o înțeleg, o schimb cu alta sau o închid și privesc un serial. Am încercat să citesc și online, să ascult și cărți audio, dar totuși o carte obișnuită îmi pare mai comodă.

Un articol de: Ion Macovei Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 12:36

Un procent de 61% dintre ruși sunt rușinați de faptul că poporul rus trăiește „în sărăcie veșnică și nesiguranță”, rezultă din rezultatele sondajului realizat de ”Levada Center”, potrivit Meduza.io.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 12:05

Reprezentantii Partidului Democrat din Moldova au depus la CEC o contestatie impotriva blocului electoral ACUM. Democratii il acuza pe liderul PPDA, Andrei Nastase, ca si-a facut campanie electorala folosind retelele de socializare si le cer membrilor CEC sa examineze actiunile acestuia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 11:59

Jurnalistul român Victor Nichituș scoate în evidență carențele rapoartelor prezentate de către Promo-LEX, organizație care monitorizează procesul electoral. În opinia lui Nichituș, principala problemă este că autorii rapoartelor despre campanie nu verifică...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:27

Dezastru total în Europa! Autoritățile din Cernăuți, Ucraina, au luat măsuri extrem de dure împotriva străinilor din administrație Așadar, în această provincie funcționarii publici care dețin dublă cetățenie vor fi demiși din funcții.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:13

Compania românească „Transgaz” a început lucrările de construcție a gazoductului Ungheni-Chișinău. Administratorii „Vestmoldtransgaz” au semnat la începutul săptămânii contractul de achiziție de lucrări pentru construirea complexului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 10:02

Gigantul chinez de telecomunicaţii Huawei a refuzat să comenteze joi informaţiile potrivit cărora procurori americani investighează compania pentru furt de secrete comerciale de la parteneri de afaceri din Statele Unite, notează agenţia DPA, citând presa de peste Ocean.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:36

Autorităţile sârbe au reuşit să dejoace un complot pentru uciderea lui Vladimir Putin, cu o zi înainte de vizita liderului rus în Belgrad.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:35

”Reprezentanța” Transnistriei de la Moscova va fi condusă de Leonid Manakov, avocat rus și fost ofițer al serviciilor secrete din Rusia, se arata pe site-ul așa-zisului ”Minister al Afacerilor Externe” al Transnistriei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:34

Organizația internațională pentru drepturile omului Open Doors a prezentat lista anuală a 50 de țări în care sunt persecutați creștinii minoritari. Anul acesta Rusia a fost plasată pe locul 41, între Kenya și Malaezia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:31

Vor fi construite inclusiv noi clădiri şi vor modernizate, între altele, secţiile de Montaj, Caroserii şi Vopsitorie, pentru ca producţia să crească, în medie, cu 15 maşini pe oră.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Ianuarie 2019, ora: 09:02

Prim-ministrul Pavel Filip a solicitat instituțiilor abilitate din domeniul sănătății să examineze și să identifice mecanisme de reducere a adaosului comercial aplicat la medicamentele comercializate în rețeaua farmaceutică.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 17 Ianuarie 2019, ora: 08:48

Horoscop 17 ianuarie 2019. O zi cu multe surprize pentru nativi, în ceea ce priveşte dragostea. S-ar putea să plecaţi într-o scurtă vacanţă sau să aveţi parte de o întâlnire care vă va schimba viaţa. Faceţi ceea ce vă ghidează inima.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 17 Ianuarie 2019, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 23:13

 Facebook a anunţat că va lansa în Europa un sistem de verificare a reclamelor electorale care va intra în funcţiune în următoarele luni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 22:59

 Banca Transilvania, cea mai mare bancă din România după fuziunea cu Bancpost, a transmis, la solicitarea Ziarului Financiar, prima reacţie, foarte critică, faţă de decizia guvernului a impozita suplimentar băncile.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 22:51

 Fostul preşedinte Traian Băsescu, senator PMP, a declarat, miercuri seara, că Brexitul se amână, primul pas pentru rămânerea Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord în Uniunea Europeană fiind făcut.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 22:42

O întrebare dificilă pusă de un prieten din Chişinău. Primul răspuns care mi-a venit: nu ştiu, mai întreb. Şi am întrebat, răspunsul a fost: niciuna dintre cele două. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 22:38

 Liderii Uniunii Europene analizează posibilitatea amânării până în anul 2020 a termenului ieşirii Marii Britanii din Blocul comunitar, în contextul în care Germania şi Franţa au exprimat disponibilitatea de a prelungi negocierile, după ce Camera...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 22:34

 Primarul Londrei, Sadiq Khan, un politician laburist, s-a declarat "profund dezamăgit" că Guvernul Theresa May nu a fost demis de Camera Comunelor şi cere organizarea unui nou referendum pe tema apartenenţei Marii Britanii la Uniunea Europeană.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 21:29

 Simona Halep (27 de ani, 1 WTA) e aproape să dea o mare lovitură şi să-l coopteze ca antrenor pe Andre Agassi (48 de ani), legendarul jucător recomandat de Darren Cahill, cel care a lucrat cu el în perioada de glorie a americanului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 21:25

 Camera Comunelor a respins la limită, miercuri seară, moţiunea de cenzură depusă de opoziţia laburistă la adresa Guvernului Theresa May, care rămâne astfel în funcţie şi încearcă să găsească soluţii pentru depăşirea impasului în procedura Brexit.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 21:21

 Transportul de mărfuri pe calea ferată în Uniunea Europeană a crescut în 2017 cu 13 miliarde tonă-kilometru (tkm), ajungând la 416 miliarde tkm, iar Polonia, Ungaria, Lituania şi România au raportat cele mai mari creşteri,arată datele publicate miercuri de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 20:54

 Ministrul Afacerilor Externe al României, Teodor Meleşcanu, vine mâine, 17 ianuarie, în Republica Moldova la invitaţia Ministrului Afacerilor Externe şi Integrării Europene, Tudor Ulianovschi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 19:42

 Fostul judecător la Curtea Constituţională Nicolae Osmochescu a oferit un interviu postului de Radio Europa Liberă în care a comentat cazul agentului de patrulare care a refuzat să vorbească în rusă cu un șofer găgăuz.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Ianuarie 2019, ora: 19:06

Binomul PAS-DA a fost prins cu minciuna. Unul dintre candidații blocului format de Maia Sandu și Andrei Năstase au acuzat guvernarea că ar fi pus la cale un atac asupra unui colector de semnături, o femeie de 65 de ani, în raionul Străşeni. 

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)