Astăzi 26 Aprilie 2019, Vineri - Ultima actualizare la ora 14:14
Abonamente

Carte 7 Decembrie 2015, ora 06:23

Ce cărți citesc antreprenorii? Istorie, formare personală și clasicii literaturii universale

Marime Font

Ne-am îndepărtat de politică și sistemul instituțiilor de stat și am hotărât să aflăm ce citește partea cea mai activă a societății – oamenii de afaceri.  

Am vorbit cu persoane care știu să prețuiască o carte și să-i înțeleagă adevărata valoare. Suntem bucuroși că ei au găsit timp să ne răspundă la întrebări, dar au fost și oameni de afaceri care ne-au rugat frumos să căutăm pe altcineva sau au recunoscut sincer că nu au văzut demult cartea în ochi. Am rămas, totuși, impresionați că cei care citesc, aleg cărți utile, interesante și captivante.

Cristina Frolov, directoarea Fabricii de vinuri „Castel Mimi”



Acum am terminat romanul „Dragostea în vremea holerei” de Gabriel Garcia Marquez. De când am copil, citesc mai mult cărți despre educație. Am citit „Copiii sunt din rai” de Dr. John Gray, o carte cu metode de educație pozitivă pentru a crește copii cooperanți și încrezători. Același autor a scris și best-sellerul „Bărbații sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”. Citesc mai mult în engleză, ca să-mi împrospătez cunoștințele de limbă. De obicei citesc o carte serioasă, apoi o carte mai ușurică. Le alternez. Depinde foarte mult de dispoziție. Citesc mai mult seara, după ce îmi culc copilul, că în timpul zilei nu prea reușesc.

Valentin Frunză, fondatorul atelierului de încălțăminte „Valentin Frunză & Co”




Din 2009, de când m-am întors acasă și am început să fac pantofi, am citit foarte puține cărți, vreo două-trei. Înainte citeam mult mai mult. Dar am descoperit cărțile audio. În munca mea ele sunt foarte utile, pentru că mâinile îmi sunt ocupate, ochii - concentrați, dar urechile sunt totalmente libere. Lucrez într-o atmosferă de liniște, concentrare maximă și cărțile audio le ascult cu plăcere, împreună cu calfele mele. Decât să bârfim, mai bine ascultăm ce spun oamenii deștepți. Acum am intrat într-o perioadă de pasiune pentru istorie. Ultimele cărți pe care le-am ascultat sunt toate din domeniul acesta. Am ascultat volumul de memorii „Labirintul” de Walter Schellenberg”. Autorul a fost șeful serviciului de contra-spionaj al lui Hitler. Cartea aceasta mi-a adus aminte de renumitul serial rus „17 clipe ale unei primăveri” de Iulian Simionov. Nu sunt atât de pasionat de film, dar am găsit cartea în format audio și am ascultat-o. Mi-a plăcut foarte mult. E un scurt roman cu spioni. Recent am început să ascultăm cartea „Drevniaja Rusi i velikaia stepi” (Rusia străveche și marea stepă, trad. red.) de Lev Gumilev. Am citit multe cărți scrise de acest autor. Îmi place mult acest istoric, viziunea lui asupra istoriei, modul în care o tratează. Cunoscând biografia lui, sunt sigur că nu a fost influențat de careva factor politic.

Bineînțeles, mie îmi place foarte mult să deschid o carte, să aud răsfoitul paginilor, că sunt și eu meșter, îmi plac obiectele, îmi place să simt sub degete factura pielii. Așa și cu cărțile, îmi place mirosul unei cărți, să-i admir tiparul, albeața foii. Dintre cărțile tipărite am la îndemână un album de pictură moldovenească și o carte, pe care o consider, de căpătâi – „Ob istine, jizni i povedenii” (Despre adevăr, viață și comportament, trad. red.) de Lev Tolstoi. E o super carte, pe care cred că trebuie să o aibă toată lumea, dacă ar urma-o ar trăi altfel.

Irina Revin, directoarea companiei IT „Revin Pro”



Ultima carte citită de mine a fost „Mif o mnogozadacinosti” de Dave Crenshaw (din rusă, Mitul despre multitasking; titlul original The Myth of Multitasking: How „Doing It All” Gets Nothing Done). A doua carte a fost „Căderea” de Albert Camus și a treia „Infernul” de Dan Brown. Deci, am cuprins trei direcții: business, literatură clasică și un roman mai recent. Mă strădui să citesc nu mai puțin de o carte pe săptămână. Încerc să găsesc timp pentru lectură în fiecare zi. Nu contează genul: poate fi o carte ce privește domeniul meu de activitate, beletristică etc. Citesc în română și în rusă. Procur cărți tipărite și în forma electronică, care uneori sunt mai comode.

Elena Meseaţ, director Executiv al Asociaţiei Femeilor Antreprenoare din Moldova (AFAM)


 
Întotdeauna încerc să găsesc timp pentru lectură, uneori măcar 10-20 de minute pe zi, dar mă strădui să citesc şi să savurez pe deplin aceste minute împreună cu fiecare carte. Ultimele 3 cărţi pe care le-am citit sunt : 1. Deoarece proza japoneză are un stil deosebit şi o filozofie aleasă, sunt pasionată de ea. M-a impresionat mult cartea lui Natsuo Chirino „OUT”, care a devenit un analog japonez al cărţii „Crimă şi pedepsă” de Dostoievski, un thriller psihologic. 2. „Leading Women: 20 Influential Women Share their Secrets to Leadership, Business and Life”, de Nancy D O”Reilly. Cartea a fost un cadou din partea Preşedintei Asociaţiei AFAM, Olga Melniciuc. E o culegere minunată de înţelepciune, sfaturi utile şi viziune asupra leadership-lui feminin. 3. Acum citesc o carte a lui Ruth Ozechi „A tale for the time being” („O poveste pentru prezent”, trad.red.). E proza japoneză care relatează despre căutarea sensul vieţii şi căutarea de sine.

Victoria Novac, fondatoarea magazinului „EduJoc”



Am citit chiar de două ori cartea lui Muhammad Yunus „Dezvoltarea Afacerilor Sociale”. M-a atras conceptul lui de afaceri sociale. Cartea aceasta m-a ajutat să cresc. Or, noi am lansat printre primele afaceri sociale din Republica Moldova. A doua carte este „Minți conducătoare” de Howard Gardner. E o carte despre liderii din politică, business și societate civilă care au influențat lumea. Citesc exemple clare și motivaționale, pentru că în familia mea nu e nimeni antreprenor, și lecturile mă ajută foarte mult, însușesc unii termeni, îmi dezvolt vocabularul de afaceri. A treia carte pe care am citit-o recent este „Dacă m-aș asculta, m-aș înțelege” de Jacques Salome. De asemenea, mai am câteva pagini din cartea „Nuntă în cer” de Mircea Eliade. De obicei citesc două sau trei cărți în paralel. Când citesc o carte și văd că nu mă pot concentra sau nu o înțeleg, o schimb cu alta sau o închid și privesc un serial. Am încercat să citesc și online, să ascult și cărți audio, dar totuși o carte obișnuită îmi pare mai comodă.

Un articol de: Ion Macovei Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 26 Aprilie 2019, ora: 14:14

Construcția conductei de gaze naturale Ungheni-Chișinău, care va demara săptămâna viitoare, este, în opinia premierului Pavel Filip, un pas important spre asigurarea securității energetice a Republicii Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2019, ora: 11:06

Cel mai mare parc de distracții din țară, ”OrheiLand”, se pregătește pentru deschiderea de 1 iunie, atunci când împlinește un an de la inaugurare. Ca de obicei, administrația Centrului vine cu surprize și atracții inedite pentru vizitatori.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2019, ora: 11:04

 Alegerile parlamentare anticipate pot avea loc în baza aceluiași sistem electoral ca scrutinul ordinar, adică în baza sistemului mixt aplicat la 24 februarie curent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2019, ora: 08:52

Peste un sfert din ţigările electronice sunt contaminate cu bacterii care provoacă astm, inflamaţii şi reducerea capacităţii pulmonare, potrivit rezultatelor unui studiu realizat de cercetătorii de la Universitatea Harvard, din SUA, citat de The Telegraph.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2019, ora: 08:37

UE: Decretul lui Putin este un atentat la suveranitatea Ucrainei

Decizia Rusiei de a înlesni acordarea cetăţeniei ruse pentru locuitorii regiunilor separatiste din Ucraina constituie un alt atac al Moscovei asupra suveranităţii ucrainene, a declarat joi un purtător de cuvânt al diplomaţiei europene, cerându-i Rusiei să înceteze...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2019, ora: 08:34

Vinerea Mare. Tradiţii şi superstiţii în Vinerea Paştilor sau Vinerea Seacă din Săptămâna Mare

Vinerea Mare este o zi de mare doliu a întregii creştinătăţi. În această zi a fost răstignit şi a murit Mântuitorul Iisus Hristos. În Vinerea Paştilor sau Vinerea Seacă din Săptămâna Mare nu se lucrează, iar cei care mor ajung în iad, pentru că...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2019, ora: 08:31

Tragedie în Vinerea Patimilor, transmisă Live pe Facebook. Un şofer a ars de viu, după ce s-a izbit cu Opelul de copac

Tragedie în Vinerea Patimilor, în localitatea Truşeşti, judeţul Botoşani. Un şofer a murit ars de viu, după ce maşina în care se afla a luat foc după ce s-a izbit violent de un copac aflat pe marginea drumului. Un alt şofer a transmis accidentul live pe Facebook.

( ) Citeşte tot articolul

Interviu 26 Aprilie 2019, ora: 08:29 de Dorin Dusciac

Grigore Chiper: „Literatura română încă nu este un obiectiv al cititorului occidental”

Grigore Chiper: „Literatura română încă nu este un obiectiv al cititorului occidental” Din editia print

Grigore Chiper s-a născut la 16 aprilie 1959, în s. Copanca, r-nul Căușeni. Este absolvent al Facultății de Filologie a USM (1981). A activat ca profesor la Universitatea din Tiraspol (cu sediul la Chișinău). Este redactor asociat la revista „Contrafort” din Chișinău. A...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 26 Aprilie 2019, ora: 08:22

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 26 APRILIE 2019. BALANȚELE ÎȘI POT EXTINDE FAMILIA

Horoscopul zilei de 26 aprilie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 26 aprilie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 26...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2019, ora: 07:19 de Mihaela Culcinschi

Egalitatea de gen în R. Moldova, cum se respectă și cât e de necesară?

Egalitatea de gen în R. Moldova, cum se respectă și cât e de necesară? Din editia print

După 13 ani de la adoptarea Legii cu privire la asigurarea egalităţii de şanse Între femei şi bărbaţi, rata violenței domestice se menține la un nivel destul de înalt

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2019, ora: 06:47 de Ana Marchitan

FOTO /// Un arhitect propune construcția Coloanei Infinitului la Chișinău

FOTO /// Un arhitect propune construcția Coloanei Infinitului la Chișinău Din editia print

Arhitectul Alexei Gărgăun a schițat proiectul unui monument care, în opinia sa, ar putea revoluționa arhitectura din țara noastră. Este vorba de un centru de business, sub forma renumitei sculpturi Coloana Infinitului de Constantin Brâncuși, care s-ar încadra perfect...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 18:30

Autoritatea Aeronautică Civilă vine cu detalii despre AVIONUL, care a aterizat ILEGAL pe Aeroportul din Chişinău

Autoritatea Aeronautică Civilă anunţă că furnizorul de servicii de navigație aeriană Î.S. MoldATSA a raportat despre intrarea în spațiul aerian al Republicii Moldova a unei aeronave străine Boeing 737-800 fără autorizația de zbor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 18:29

Rami Malek va juca rolul personajului negativ din noul film „James Bond”

Alături de Daniel Craig, actorul Rami Malek, premiat recent cu Oscar pentru rolul din „Bohemian Rhapsody”, va face parte din distribuţia noului film al francizei „James Bond”, au anunţat, joi, din Jamaica, producătorii Barbara Broccoli şi Michael G. Wilson, alături...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 16:30

FMI avertizează politicienii din opoziție să nu atenteze la independența BNM

Fondul Monetar Internațional recomandă politicienilor de la Chișinău să evite orice inițiative care ar atenta la independența și funcționalitatea Băncii Naționale a Moldovei. «FMI va monitoriza îndeaproape evoluțiile din acest domeniu», se spune într-un...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 13:44

Fără limba rusă în instituții! Limba ucraineană este unica limbă de stat din Ucraina

Rada Supremă a Ucrainei a votat astăzi un proiect de lege care prevede că limba ucraineană este unica limbă de stat și de utilizare la nivel oficial în țară. Astfel, președintele țării, deputații, judecătorii, procurorii, funcționarii Băncii Naționale, persoanele care dețin...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 13:37

Partidul estonian cu cele mai multe mandate în parlament a rămas în opoziție din cauza aroganței liderului său, ar putea fi un precedent pentru Moldova

În Estonia, partidul care a luat cele mai multe voturi la ultimele alegerile parlamentare, a rămas în opoziție, din cauza aroganței liderului acestuia, Kaja Kallas.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 13:34

Die Zeit despre relativa normalitate a rezultatului scrutinului din Ucraina

Alegerea actorului de comedie Volodimir Zelenski în funcţia de preşedinte al Ucrainei la sfârşitul săptămânii trecute ar putea fi mai puţin neobişnuită decât ar fi tentaţi să creadă oamenii, scrie joi săptămânalul german Die Zeit, transmite dpa.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 13:33

Ucraina a cerut convocarea de urgență a Consiliului de Securitate al ONU din cauza ultimei decizii a lui Putin

Autoritățile ucrainene au cerut președintelui Consiliului de Securitate al ONU să convoace o întrunire de urgență în legătură cu decizia lui Vladimir Putin, presedintele Rusiei, de simplificare a eliberării de cetățenii ruse locuitorilor din zonele controlate de forțele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 13:22

Partidul ȘOR a început lucrările de iluminare stradală în al treilea sat din circumscripțiile în care a învins la alegeri

Partidul ȘOR a început lucrările de iluminare stradală în al treilea sat din circumscripțiile în care a învins la alegeri

La doar două săptămâni de la anunțarea noului program infrastructural de anvergură, care prevede iluminarea a 104 localități din Republica Moldova, Partidul Șor a început lucrările în al treilea sat deja – Furceni, raionul Orhei. Astfel, peste aproximativ o lună,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 12:41

(video) Dumitru Alaiba, deputat PAS: Vom organiza atâtea alegeri anticipate, câte vor fi nevoie pentru a lua majoritatea

Deputații din fostul bloc electoral ACUM se pare că sunt cu gândul numai la alegeri, chiar dacă organizarea acestora costă bugetul de stat sute de milioane de lei. Cel puțin asta reiese din declarațiile făcute de Dumitru Alaiba, deputat din fracțiunea PAS. Alaiba a declarat că...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 12:40

România este cel mai fidel susținător al integrării europene a Republicii Moldova

Stadiul actual al cooperării Republica Moldova-UE, importanța aprofundării Parteneriatului Strategic cu țara vecină dar și sprijinul României acordat autorităților Republicii Moldova în continuarea procesului de reformă în spirit european a fost discutat de secretarii...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 12:39

Proprietarul unei rețele de farmacii apreciază modificările în legislația fiscală, operate în vara anului trecut

Implementarea micii reforme fiscale de către actuala guvernare are un efect pozitiv asupra economiei naționale. Este opinia lui Iurie Bezer, directorul companiei farmaceutice Becor și al rețelei de farmacii Elody, exprimată într-un interviu pentru pavelzingan.md.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 12:38

Analiză: Prin îmbunătățirea programului Prima Casă, Executivul impulsionează creditul imobiliar din țara noastră

Către finele anului 2019, împrumuturile imobiliare ar putea să se plaseze pe locul doi în structura creditului bancar, depășindu-le pe cele pentru consum și industrie. Este concluzia la care au ajuns autorii unei analize publicată pe pagina de Facebook Poșta de Știri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 12:35

Fapte Bune - un nou proiect inițiat de Partidul ȘOR

Fapte Bune - un nou proiect inițiat de Partidul ȘOR

În ajunul sărbătorilor pascale, Partidul Politic ”ȘOR” a mai inițiat un program menit să schimbe viața oamenilor în bine. Este vorba de proiectul ”Fapte Bune”, care, la prima etapă, este implementat în localitățile în care cetățenii...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2019, ora: 10:08

Penibil! Deputatul PAS Alaiba vorbește despre lupta cu corupția, dar diminuează de minim 3 ori valoarea casei sale

Deputatul PAS, Dumitru Alaiba ar fi ocupat abuziv un teren de doi ari ari din proprietatea Primăriei Chișinău, iar valoarea cadastrală a bunurilor deținute de acesta este de peste 82 mii euro. Cu toate acestea, scrie bloggerul Corneliu Grandrabur, într-un articol publicat azi, Alaiba a...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)