Astăzi 13 Noiembrie 2018, Marţi - Ultima actualizare la ora 17:21
Abonamente

Moldova 31 Octombrie 2015, ora 07:54    Din editia print

Ce cărți citesc funcționarii noștri? Marina Radvan citește Gabriel Garcia Marquez, iar primarul de Călărași este admiratorul lui Paulo Coelho

Marime Font

TIMPUL încearcă în continuare să afle de la funcționarii noștri care sunt ultimele trei cărți pe care le-au citit și de ce le-au ales nume pe acestea. Citiți mai jos ce ne-au răspuns oficialii: 

Valeriu Munteanu, ministrul Mediului, PL



Momentan citesc „Steve Jobs. Biografia autorizată”, semnată de Walter Isaacson, mai am 100 de pagini. Este o carte foarte bună. Mai am, desigur, și vreo 5-6 cărți de psihologie a maselor, însă din cărțile mai puțin specializate pot menționa „Cinci milenii de manipulare” de Bogdan Teodorescu, profesor bucureștean și „Istoria prin ochii diplomatului” de ambasadorul Mircea Malița, în colaborare cu profesorul Dan Dungaciu. Iar la desert să fie „Din calidor” de Paul Goma.


Ion Ceban, consilier PSRM, Consiliul Municipal Chişinău



Recent am recitit „Maestrul și Margareta” de Mihail Bulgakov. A doua este „Poveștile” (n.r. „Simple povești”) de Rudyard Kipling și recent am început cartea semnată de Dorian Furtună „Homo Aggressivus”. Din școală obișnuiesc să citesc câte 7-8 cărți concomitent. Citesc și în rusă, și în engleză, precum și-n limba de stat. Obișnuiesc să recitesc ce am citit din adolescență, cum ar fi Bulgakov. Citesc și literatură pentru copii, deoarece am doi copii mici. Foarte des le citesc seara. Dacă e vorba de cartea lui Dorian Furtună, e ceva mai nou pentru noi, pentru publicul din Republica Moldova.

Nicolae Melnic, primarul orașului Călărași, PD

Ultima carte pe care am citit-o este „Al cincilea munte” de Paulo Coelho. Ea arată cum e viața la noi, în țară și-n lume. E o carte filozofică. Acțiunea are loc acum foarte mulți ani. Nimic nu s-a schimbat de atunci – oamenii au rămas lacomi și războinici. Prefer cărțile filozofice. În ele găsesc un refugiu, ținând cont de situația din țară. Am citit vreo 15 cărți de Paulo Coelho: „Manuscrisul” (n.r. „Manuscrisul găsit la Accra”), „Alchimistul” etc.

Valeriu Ceapă, primarul orașului Florești, „Partidul Nostru”



Am citit Codul Muncii, Codul Electoral, Legea despre administrația publică locală, Legea despre societatea pe acțiuni… Aceste lecturi mă ajută, deoarece nu pot să mă mintă cei care vor să mă amăgească, cunosc legile. Ca să lucrezi în primărie, trebuie să cunoști despre administrația publică locală. Avem o societate pe acțiuni care a făcut cum a vrut și trebuie să o aducem în cadrul legii. Citeam detective (n.r. „romane polițiste”), dar acum nu am timp pentru literatură artistică, pentru romane.

Vitalie Gărgăun, primarului orașului Leova, PD



Ultima carte pe care am citit-o se numește „Ghidul alesului local”. Mă conduc de ea, deoarece sunt multe întrebări care parvin pe parcursul activității. Acolo sunt sursele profesionale, legislația în vigoare. Acum navighez pe Internet. Am citit cărți integral înainte de a deveni primar. Mi-aș dori să citesc mai mult, dar nu am timp. Mai mult mă axez pe literatura profesională, cum ar fi Planul strategic al orașului Leova pentru anii 2015-2020, tot este o carte destul de voluminoasă, cu indicatori. Recent, am citit și manualul despre deșeurile menajere în localități. Acolo sunt mai multe instrucțiuni, mai multe exemple, iar noi avem foarte mult gunoi, de aceea căutăm soluții cum să valorificăm deșeurile, să „scoatem bani din gunoi”.

Alexandru Botnari, primarul orașului Hâncești, PD



Dacă e să fiu sincer, anul acesta nu am citit nimic. Ultima carte citită a fost una scrisă de autorul Primacov despre toate schimbările ce au avut loc după destrămarea Uniunii Sovietice, despre strategii și geopolitică. Acum nici nu-mi ajunge timp pentru lectură. Sunt încărcat la maximum cu întrebări și probleme. Când o să cadă zăpada, poate o să citim ceva. Anul acesta e foarte încărcat cu Academia de Administrare și teza de licență, și alegerile locale care au fost…

Monica Babuc, ministrul Culturii, PD



Citesc de mai multe ori în paralel mai multe cărți. Nu e ușor să croiești timp pentru lectură și atunci îți dorești să apuci mai mult. Printre ultimele cărți pe care le-am citit este lucrarea academicianului istoric Ioan Aurel Pop, „Istoria, adevărul și miturile”. Această carte este de fapt o recenzie la mai multe concepții lansate de un alt istoric român, Lucian Boia. Este o lectură absolut incitantă și excepțional de bine expusă, ca și concept, ca argumentare și într-un fel, consună cu mai multe viziuni ale mele asupra istoriei.

Trebuie să recunosc că mi se oferă deseori cărți, motiv pentru care le sunt foarte recunoscătoare autorilor și acest lucru mă mobilizează să fac niște lecturi dintre cele mai proaspăt apărute. Iată una dintre ele este monografia istoricului Victor Țvircun, „Viața și destinul lui Dimitrie Cantemir”. Istoricul și diplomatul Țvircun este unul dintre cei mai distinși cantemirologi (cred că nu o să greșesc să spun) din lume, pentru că și-a consacrat destul timp din viața lui studierii vieții marelui nostru domnitor. Faptul că a stat foarte mult în Turcia, în calitate de diplomat, l-a ajutat probabil să cunoască nu numai mediul, ci și izvoarele scrise din această țară, pe care Dimitrie Cantemir a consacrat-o și în lucrările sale ulterioare. Domnitorul nostru a fost autorul sistemului de note muzicale, un reprezentant absolut strălucit al secolului luminilor prin „Descriptio moldaviae”, prin „Istoria ieroglifică” și alte lucrări ale sale.

A treia carte e una de poezie, recent lansată de Andrei Țurcanu – „Zăpezi în august”. Surprinzător de frumoasă poezie, profundă și filozofică! „Zăpezi în august” m-a impresionat printr-un stil elevat și o filozofie aparte prin care acest poet știe să-și scrie poezia. A fost pentru mine o revelație.

Marina Radvan, deputat PSRM



(răspuns în limba rusă) Încerc în fiecare zi să citesc măcar câteva pagini dintr-o carte interesantă. Din păcate, nu întotdeauna îmi reușește să aloc lecturii timp suficient. Cu toate acestea, mi se pare că în acest secol al dezvoltării tehnologiilor internaționale, nu avem voie să uităm cărțile. Din cele citite în ultima vreme, aș vrea să subliniez cele mai interesante trei lucrări. Cartea pe care o citesc acum se numește „Doctrina șocului” scrisă de jurnalista canadiană Naomi Klein. Lucrarea descrie economiile diferitor țări și legăturile dintre acestea pe arena geopolitică. A doua carte care m-a impresionat a fost scrisă de Gabriel Garcia Marquez. Romanul se intitulează „Un veac de singurătate”. E o lucrare specifică, dar e în stare să atingă sufletul oricărui cititor. În ea se vorbește despre istoria unei familii în care fiecare membru a trecut prin proba singurătății. Ne ciocnim cu singurătatea foarte des, în pofida ritmului accelerat al vieții, în pofida faptului că suntem înconjurați de o mulțime de oameni. Eu cred că tocmai singurătatea este una dintre maladiile secolului XXI. Ultima carte pe care aș vrea să o menționez este „Plânsul lui Nietzsche”. Nu vreau să vă spun în ce constă cartea, dar vă sfătuiesc să o citiți, în speranța că nu vă va lăsa indiferenți.

P.S: Am contactat mai mulți funcționari ai Partidului Liberal Democrat, însă nu am reușit să obținem vreun răspuns.

Un articol de: Victoria Colesnic Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 17:21

Kremlinul se implică informaţional în politica din Republica Moldova, iar dezinformările şi manipulările prin intermediul presei sunt metodele preferate folosite de “experţii” de pe Lubyanka. De această părere este comentatorul politic Roman Mihăeş, într-un...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 17:20

Rusia blochează accesul observatorilor internaționali la depozitul de armament de la granița dintre Ucraina și Moldova, unde sunt stocate mai mult de 20.000 tone de muniție, a declarat Vadim Cernîș, ministrul pentru teritoriile ocupate temporar și persoanele strămutate intern din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 17:19

Uniunea Europeană nu pune problema suspendării regimului de vize pentru Republica Moldova. Declaraţia aparţine europarlamentarului roman Andi Cristea, care susţine că speculaţiile la acest subiect din partea opoziţiei şi a presei care o susţine fac doar rău Chişinăului.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 13 Noiembrie 2018, ora: 17:11

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a afirmat luni, în cursul unei vizite în capitala germană, că Berlinul este în raza de acţiune a noilor rachete ruseşti de croazieră SSC-8, capabile să poarte o încărcătură nucleară, relatează agenţia DPA, citată...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 13:33

Partidul Democrat din Moldova a găsit soluțiile ca să fie majorate și salariilor și pentru medicii plătiți prin intermediul Companiei Naționale de Asigurări în Medicină și nu de la bugetul de stat. Liderul PDM, Vlad Plahotniuc, a declarat marți, la briefingul săptămânal...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 13:06

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara este singurul hotel de pe Valea Prahovei care a făcut parte din lanţul hotelier Holiday Inn Resort.Ca urmare a deciziei de dezvoltare a serviciilor turistice oferite, căutăm persoane ambiţioase, etice şi dinamice care să se alăture echipei noastre.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 12:44

Democrații vor să consulte opinia alegătorilor despre posibilitatea retragerii mandatului de deputat și reducerea numărului parlamentarilor

Democrații vor să ceară opinia oamenilor despre posibilitatea alegătorilor să retragă mandatul parlamentarilor care i-au dezamăgit. O altă reformă vizează reducerea numărului de deputați de la 101 la 61. Ambele subiecte vor fi propuse la un referendum consultativ, organizat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 12:35

Șofer agresiv, încătușat pe loc de poliție / VIDEO

Un șofer care s-a pus în poară cu poliția a fost încătușat pe loc și dus la sector.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 12:02

Pensiile mai mici de limita de existență pentru vârstnici vor fi majorate de la începutul anului viitor. Subiectul a fost discutat la ședința de astăzi a Partidului Democrat din Moldova. Liderul PDM, a declarat la briefingul susținut după ședință că astfel de majorări vor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 11:06

Portalul Newsmaker, instituţie media afiliată trustului controlat de raiderul Veaceslav Platon, a fost prins cu minciuna. Acesta a scris ieri că Parlamentul European ar pregăti o rezoluţie care prevede anularea regimului de circulație fără vize în UE pentru moldoveni, făcând...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 11:00

Opozantul rus Alexei Navalnîi, aflat în drum spre Strasbourg pentru a participa la anunțarea deciziei Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) în dosarul său, a declarat pe 13 noiembrie că nu i s-a permis să plece din Rusia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 09:50

În ultimele trei săptămâni, prețul petrolului marca Brent a scăzut abrupt cu circa 14% şi a coborât deja sub nivelul de 70 de dolari pentru un baril şi se apropie de cota 69 de dolari, arată datele de la bursele internaționale. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 09:48

Oamenii de ştiinţă susţin că există o legătură între nivelul de inteligenţă al unei persoane şi modul în care acesta se raportează la procesul de îmbătrânire.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 09:03

La 13 noiembrie 1918 Ungaria semna armistițiul de la Belgrad cu Puterile Aliate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 08:28

Fuga capitalului din Rusia A CRESCUT de trei ori în acest an

În perioada ianuarie-octombrie 2018, ieșirile de capital din Rusia au ajuns la 42,2 miliarde de dolari, adică de trei ori mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate de Banca Centrală a Rusiei.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 13 Noiembrie 2018, ora: 08:01

La 13 noiembrie 1594, creditorii turci din Bucureşti au fost ucişi din ordinul lui Mihai Viteazul. Mihai Viteazu, fost stolnic al curţii lui Mihnea Turcitul şi ban al Craiovei, în timpul domniei lui Alexandru cel Rău, a devenit voievod al Ţării Româneşti în septembrie...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 07:55

flash Descoperire ÎNFIORĂTOARE la Nisporeni. Cadavrul unui bărbat, găsit într-un şanţ de pe marginea drumului

Descoperire înspăimântătoare în oraşul Nisporeni. Cadavrul unui bărbat a fost găsit într-un şanţ de pe marginea drumului, ieri, în jurul orei 20.00, de către un trecător. Speriat, acesta a sunat la serviciul unic 112. Imediat, la locul incidentului s-a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 07:50

Fâşia Gaza a cunoscut luni până târziu în noapte o escaladare bruscă a tensiunii, armata israeliană ripostând faţă de lansarea a sute de rachete palestiniene, în cadrul unor ostilităţi ce reînvie spectrul unui nou conflict în enclavă,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 07:43

Un val de aer siberian lovește spațiul românesc. Meteorologii anunţă IARNĂ AUTENTICĂ peste doar câteva zile

Un val de aer siberian lovește spațiul românesc. Meteorologii anunţă IARNĂ AUTENTICĂ peste doar câteva zile

Un val de aer siberian loveşte România şi ne pregătim de o vreme ca de început de iarnă. Temperaturile vor scădea până la pragul îngheţului, chiar şi în timpul zilei. Pe creste va fi viscol, iar în sudul ţării ar putea apărea primii fulgi de...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 13 Noiembrie 2018, ora: 04:42

HOROSCOP 13 NOIEMBRIE. Cad în sfârșit bani din cer pentru nativii unei zodii!

Horoscop zilnic 13 noiembrie. Află ce ți-au hărăzit astrele pentru ziua de marți.

( ) Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 13 Noiembrie 2018, ora: 00:50

Statul acesta, creat prin anii ’90 ai secolului trecut, este ca o fată mare, care ba vrea să se mărite, ba nu vrea, ba-i îndrăzneață, ba-i prea timidă. Și așa, ani de ani, nu se mai mărită și… nici nu știi cum poate rămâne fată bătrână. Apoi, vai de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 00:06

Un designer autohton sparge tiparele modei. A creat colecţia care uneşte două generaţii

Un designer autohton sparge tiparele modei. A creat colecţia care uneşte două generaţii

Moda ultimei generații sovietice și a primei generații independente au reînviat. Totul graţie designerului autohton Lilia Moraru, care a creat o colecție pentru toamnă-iarnă. Prezentarea ținutelor a avut loc aseară, în cadrul Alternative Fashion Show.

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 13 Noiembrie 2018, ora: 00:01

Odată cu venirea toamnei și a vântului, pielea și mai ales buzele se usucă mai mult și mai des. Schimbările de temperatură, încălzirea contribuie, precum și anumite alimente, precum ananasul, papaya sau portocalele, contribuie și ele.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 13 Noiembrie 2018, ora: 00:01

Creierul este un organ complex, care coordonează toate funcțiile importante ale organismului. Este foarte important să îl menții sănătos. Află care sunt greșelile zilnice care îți afectează creierul.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 23:36

Rusia nu îşi va retrage pacificatorii din Transnistria, pentru că, în caz contrar, acolo vor începe epurări naţionale. O declaraţie în acest sens a făcut membrul Comitetului pentru apărare şi securitate al Consiliului Federaţiei al Adunării Federale Ruse, Franţ...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)