Astăzi 17 Iunie 2019, Luni - Ultima actualizare la ora 20:57
Abonamente

Cultură 27 Noiembrie 2015, ora 08:40    Din editia print

Ce citesc șefii instituțiilor de drept și de forță din RM? De la Codul Penal la Paulo Coelho sau de la Cioclea la Suvorov…

Marime Font

Dacă până acum ne interesam ce lecturi preferă deputații moldoveni, de data aceasta ne-am propus să aflăm ce cărți citesc șefii instituțiilor de drept și de forță din țara noastră. Deși unii dintre aceștia, auzind întrebarea, au șovăit sau au presupus că vrem să-i atragem într-o cursă, totuși, am primit răspunsuri interesante.

Bucură faptul că toată lumea citește, deoarece, parafrazând cunoscutul citat biblic despre dragoste, am putea spune cu aceeași siguranță că, dacă carte nu e, nimic nu e…

Șeful închisorilor îl citește pe Volnițchi


Alexandru Pânzari, director interimar al Departamentului Instituții Penitenciare, fost șef-adjunct al Direcției Poliției Criminale din cadrul MAI

Citesc romanul „Învață-mă să mor” de Igor Volnițchi și apreciez foarte mult filozofia acestei cărți. De fapt, doar am început-o, căci, de când am fost numit în funcție de director la DIP, am foarte puțin timp de citit. Abia aștept să plec în concediu, ca să-mi termin cartea. Înainte de aceasta am citit „Trei camarazi” de Erich Maria Remarque, „Pielea de șagri” de Honore de Balzac și „Frații Karamazov” de Fiodor Dostoievski. Îmi place îndeosebi literatura clasica rusă și îmi pare rău că am atât de puțin timp pentru cărți.


Paulo Coelho la Procuratura Anticorupție


Adrian Popenco, șeful interimar al Procuraturii Anticorupție

Sunt în situația în care să citesc o carte este un adevărat lux pentru mine. Dușmanul cel mai mare, desigur, este lipsa de timp. Totuși, nu pot să spun că lecturile mele se rezumă la dosare. Aproape în fiecare seară le citesc fetițelor mele povești. Chiar ieri am început „Cartea Junglei” de Kipling și ele erau foarte pasionate. Cât despre literatura mai serioasă, evident că Paulo Coelho este printre autorii pe care i-am citit recent. Am să supăr o prietenă, dacă nu voi spune că citesc cartea pe care mi-a dăruit-o, „Homo Aggressivus” de Dorian Furtună. Totuși, e o lucrare științifică și ai nevoie de cap limpede ca să pătrunzi în esență. Mi-aș dori să am timp pentru mai multă relaxare intelectuală și, în fiecare zi, îmi promit că mâine îmi voi rezerva mai multe minute pentru aceasta. Nu însă întotdeauna reușesc „să-mi fac temele”. Uneori se întâmplă să adorm chiar înaintea fetelor mele…


„Hai să dormim, iubito, pe podea”


Anatol Șalaru, ministru al Apărării

M-ați luat pe nepregătite. Chiar nu citesc nimic acum, în afară de strategii și analize geopolitice. Pe timpuri citeam carte după carte și nu făceam alegere între volumele bune. Dar acum gata, nu am timp. Ultimele trei cărți pe care le-am citit până a deveni ministru au fost: „Toamna patriarhului” de Gabriel Garcia Marquez. „Oameni și șoareci” de John Steinbeck și „Vreau să distrug universul” de Eugen Cioclea. Din Cioclea îmi place foarte mult poezia „Hai să dormim, iubito, pe podea”. E mare păcat și faptul că Internetul scade interesul față de literatură. Recent, mi-am cumpărat dintr-o librărie vreo zece cărți și le-am pus pe masă, pregătindu-le pentru când voi avea timp liber.


Codurile lui Ceban


Veaceslav Ceban, viceministru de Interne, fost director general al DIP

Ultimele trei cărți pe care le-am citit și le citesc în continuare sunt Codul Penal, Codul Civil și Codul Jurisdicției Constituționale. Acum citesc Codul Penal, pentru că trebuie să-l știu întotdeauna. Am glumit. Dacă nu vă supărați, poate reveniți peste o oră. (Ceban nu a mai răspuns apelurilor noastre).


Un șef de la CNA nu lasă cartea din mână


Vadim Cojocaru, vicedirector al Centrului Național Anticorupție

În prezent, citesc „Gestapo” de Sven Hassel. Am citit și alte cărți captivante de acest autor despre epopeile celui de-al doilea război mondial în viziunea nemților. Anterior, am citit „Baltagul” de Mihail Sadoveanu și „Fandorin” de Boris Akunin. Ultimul roman e despre detectivul Erast Fandorin, care, prin anchetele sale, zguduia Rusia Țaristă. Prefer literatura de acțiune și cea despre călătorii și, respectiv, mai puțin romantică. De obicei, citesc în fiecare seară, înainte de culcare, măcar câte cinci, șase pagini. Consider că omul care nu citește nu se perfecționează și rămâne vechi, același întotdeauna.


Adjunctul lui Gurin este interesat de serviciile secrete sovietice


Eduard Harunjen, prim-viceprocuror general

În ultima perioadă, citesc doar sute de dosare penale și articole din ziare. De vreo trei ani, n-am pus mâna pe nicio carte de literatură artistică. Dacă interpretăm problema altfel și apreciem fiecare dosar ca pe o istorie scrisă a cuiva, aș putea să mă mândresc în această privință. Însă vă dați seama că un dosar nu se citește, ci se studiază. Astă vară, când am avut concediu, am citit o serie de cărți documentare de Victor Suvorov, fost ofițer al Direcției Generale de Informații a Ministerului Apărării al URSS. „Acvariul. Cariera și defecțiunea unui spion sovietic” descrie activitatea autorului în serviciile de spionaj militar sovietice și metodele de tortură aplicare de către acestea. O altă carte din aceeași serie este „Spărgătorul de gheață” despre modul, cauzele și autorii declanșării celui de-al Doilea Război Mondial, precum și despre relația Stalin-Hitler. Este o analiză bazată pe documente secrete, la care Suvorov spune că a avut acces. În „Eliberatorul”, autorul povestește cum a văzut el, în calitate de ofițer al armatei sovietice, intervenția trupelor URSS în Cehoslovacia din 1968. Prefer literatură documentară și la aceasta și-a pus amprenta și meseria mea, probabil. În anii de școală și studenție, când eram liber în gândire și nu aveam atâtea probleme, am citit foarte mult, în special cărți de istorie.

Un articol de: Pavel Păduraru Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Istorie 17 Iunie 2019, ora: 20:57

(ARHIVE) Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

(ARHIVE) Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

La mai bine de șapte decenii de la primul val al deportărilor, comemorăm zecile de mii de victime care au căzut pradă teroarei comuniste, făcând publice numele câtorva din cei care au răpit, pe nedrept, viețile condamnaților și s-au scăldat în sângele lor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 19:48

Anunț de ultimă oră pentru toți românii! Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou

Anunț de ultimă oră pentru toți românii! Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou

Anunț de ultimă oră care îi vizează pe toi românii. Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou. Este vorba despre un nou program RABLA căruia i se va da startul chiar mâine.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 19:38

Mohamed Morsi, fostul președinte al Egiptului, a murit în sala de judecată

Mohamed Morsi, fostul președinte al Egiptului, a murit în sala de judecată

Fostul preşedinte egiptean Mohamed Morsi a murit luni, la vârsta de 67 de ani, într-o instanţă judiciară, afirmă surse citate de presa egipteană şi internaţională, relatează Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 18:43

Parlamentul ar putea stabili, mâine, data ALEGERILOR LOCALE generale

Parlamentul ar putea stabili, mâine, data ALEGERILOR LOCALE generale

Parlamentul va examina, în ședința plenară din 18 iunie curent, un proiect de hotărâre privind stabilirea datei alegerilor locale generale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 17:26

ÎNCEP ABUZURILE? Năstase ar fi percheziționat ILEGAL în trafic mașina procurorului-șef al PCCOCS /// Ce pedeapsă riscă Ministrul de Interne

ÎNCEP ABUZURILE? Năstase ar fi percheziționat ILEGAL în trafic mașina procurorului-șef al PCCOCS /// Ce pedeapsă riscă Ministrul de Interne

Andrei Năstase, noul ministru al Afacerilor Interne, împreună cu bodyguardul său, veteranul de război Ion Caraman, au inceput edificarea statului de drept. Liderul PPDA ar fi stopat și percheziționat în plină stradă automobilul de serviciu al șefului Procuraturii pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:33

Maia Sandu anunță CREȘTERA numărului de ministere în Guvern

Maia Sandu anunță CREȘTERA numărului de ministere în Guvern

Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale ar putea reveni la forma inițială, de până la reforma administrației implementată de Guvernul Filip, când existau două instituții separate: Ministerul Sănătății și Ministerul Muncii, Protecției Sociale și Familiei....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:26

Democraţii condamnă cumetrismul instaurat de noua guvernare de la Chişinău

Democraţii condamnă cumetrismul instaurat de noua guvernare de la Chişinău

Partidul Democrat din Moldova condamnă, într-un comunicat de presă, modul în care exponenţii alianței PSRM-PAS-PPDA promovează în funcții rude ale liderilor acestor partide.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:02

Virgil Pâslariuc: Două secole de la răpirea Basarabiei! Ruşii prezintă anexarea ca pe un act mesianic

Virgil Pâslariuc: Două secole de la răpirea Basarabiei! Ruşii prezintă anexarea ca pe un act mesianic

Ce reprezenta Basarabia la 1812? În primul rând, o asemenea regiune nici nu exista. Acel sector din sudul provinciei pruto-nistrene, numit Basarabia, cel mai probabil după numele dinastiei muntene care ar fi stăpânit, scurt timp, gurile Dunării, nici nu mai era menţionat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:35

Sandu anunță că Năstase ar putea rămâne fără cumătru său la IGP

Sandu anunță că Năstase ar putea rămâne fără cumătru său la IGP

Premierul Maia Sandu spune că Mihai Balan, șeful interimar de la IGP numit de Andrei Năstase ar putea fi demis.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:27

Boli agravate de expunerea la soare. Sfaturile doctorilor!

Boli agravate de expunerea la soare. Sfaturile doctorilor!

Cea mai gravă problemă, de fapt, ar fi cea cu alunițele. Expunerea lor la soare poate duce, în cazuri rare, ce-i drept, la cancer de piele, numit melanom și din păcate este un cancer destul de agresiv, depistat, cel puțin la noi în România, în faze destul de...

( ) Citeşte tot articolul

Fotbal 17 Iunie 2019, ora: 15:20

Programul complet de la Euro 2019. Când joacă România U21 și cum se poate califica în semifinale

Programul complet de la Euro 2019. Când joacă România U21 și cum se poate califica în semifinale

Euro 2019 | Campionatul European Under-21 va avea loc în perioada 16-30 iunie în Italia şi San Marino, cu participarea a 12 echipe, printre care şi România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:13

Anatol Țăranu: „Apariția lui Usatîi pe planul de stânga complică peisajul politic de pe acest segment”

Anatol Țăranu: „Apariția lui Usatîi pe planul de stânga complică peisajul politic de pe acest segment”

Întoarcerea în Republica Moldova a liderului formațiunii „Partidului Nostru”, Renato Usatâi, după trei ani în care s-a aflat în Rusia și Germania, este una suspectă și cu multe semne de întrebare, consideră comentatorii politici. Ei cred că...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:44

Ministrul Popescu RENUNȚĂ la serviciile șefului său de cabinet Andrei Popov, care ar fi și NAȘUL său

Ministrul Popescu RENUNȚĂ la serviciile șefului său de cabinet Andrei Popov, care ar fi și NAȘUL său

Ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE), Nicu Popescu, a anunțat de la Washington D.C, unde întreprinde prima vizită în calitate de șef al diplomației moldovenești, că se desparte de șeful său de cabinet, Andrei Popov, care ar fi și nașul său de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:12

Pavel Filip: PDM va fi în opoziţie cu cei care vor submina integritatea teritorială a Republicii Moldova şi care vor încălca Constituţia şi legile ţării

Pavel Filip: PDM va fi în opoziţie cu cei care vor submina integritatea teritorială a Republicii Moldova şi care vor încălca Constituţia şi legile ţării

Partidul Democrat din Moldova va participa la şedinţele Legislativului şi va fi în opoziţie cu cei care vor submina integirtatea teritorială a Republicii Moldova, care vor încălca Constituţia şi legile ţării, precum şi cei care vor călca valorile Uniunii Europene....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:01

Aproape 20 de tone de căpșune din R. Moldova au fost INTERZISE în Rusia

Aproape 20 de tone de căpșune din R. Moldova au fost INTERZISE în Rusia

Direcția Rosselhoznadzor din regiunea Breansk a interzis importul în Rusia a 17,68 de tone de căpșuni din Republica Moldova care urmau să ajungă pe piețele din Moscova, informează serviciul de presă al serviciul federal fitosanitar și veterinar.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:42

24 iunie, ora 15:30, Teatrul Mihai Eminescu - In memoriam Constantin Tănase

24 iunie, ora 15:30, Teatrul Mihai Eminescu  - In memoriam Constantin Tănase

În această vară toridă, jurnalistul Constantin Tănase ar fi împlinit 70 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 17 Iunie 2019, ora: 13:40

Cele mai bune alimente pentru articulații

Cele mai bune alimente pentru articulații

 Dacă ai puțină atenție poți alege pentru dieta ta cele mai bune alimente pentru articulații. Aceasta înseamnă că ai posibilitatea de a preveni deteriorarea cartilajului articular, protejezi încheieturile prin reducerea inflamației și durerii, menținând un corp...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:35

Mai multe state membre UE cer EXTINDEREA rapidă a Uniunii. Ce țări din estul Europei ar putea A ADERA blocul comunitar

Mai multe state membre UE cer EXTINDEREA rapidă a Uniunii. Ce țări din estul Europei ar putea A ADERA blocul comunitar

Ekaterina Zaharieva, adjunctă a ministrului de externe bulgar, a cerut alături de şefii diplomaţiilor din alte 12 ţări membre ale Uniunii Europene integrarea mai rapidă a Balcanilor Occidentali, scrie presa de la Sofia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:11

Un monument al lui Ștefan cel Mare va fi edificat la Glodeni. Apelul autorităților locale!

Un monument al lui Ștefan cel Mare va fi edificat la Glodeni. Apelul autorităților locale!

Autoritățile din Glodeni intenționează să instaleze, în fața Consiliului raional al localității, un monument al Domnitorului Moldovei – Ștefan cel Mare și Sfânt, informează Provincial.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:02

Deputații din PD revin la muncă în Legislativ / Monica Babuc, propusă la funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului (VIDEO)

Deputații din PD revin la muncă în Legislativ / Monica Babuc, propusă la funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului (VIDEO)

Fracțiunea Partidului Democrat din Parlament va veni la următoarea ședință a Legislativului. Anunțul a fost făcut de Pavel Filip în cadrul unui briefing de presă. Acesta a spus că democrații vor fi în opoziție, dar vor vota proiectele de legi care sunt importante pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 12:06

Raport al Comisiei Europeane: Alegerile europene au suferit din cauza dezinformării rusești

Raport al Comisiei Europeane: Alegerile europene au suferit din cauza dezinformării rusești

„Surse rusești au făcut încercări continue și consecvente de dezinformare pentru a reduce prezența la vot și a influența preferințele alegătorilor în alegerile parlamentare din luna trecută”, este concluzia cuprinsă în raportul inițial al Bruxellesului,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:58

Pakistan: Conferința de presă a unui ministru regional a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „PISICĂ” activat

Pakistan: Conferința de presă a unui ministru regional a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „PISICĂ” activat

Un ministru din provincia pakistaneză Khyber Pakhtunkhwa a ajuns pe prima pagină a ziarelor din întreaga lume după ce o conferință a sa a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „cat” activat. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:24

Construcția gazoductul Iași-Chișinău nu va fi terminată în acest ans / R. Moldova va trebui să caute o soluție să evite ȘANTAJUL rusesc

Construcția gazoductul Iași-Chișinău nu va fi terminată în acest ans / R. Moldova va trebui să caute o soluție să evite ȘANTAJUL rusesc

Compania românească Transgaz din România nu va reuşi să finalizeze în acest an construcţia gazoductului Ungheni-Chișinău, așa cum era convenit anterior. Cel mai probabil că interconectorul va fi gata abia în august 2020, transmite Mold-street.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:21

Vlad Plahotniuc: „Sunt pe baricade”

Vlad Plahotniuc: „Sunt pe baricade”

În opoziție, dar la fel de puternici!

( ) Citeşte tot articolul

Sport 17 Iunie 2019, ora: 10:48

Doriți la „pachet”: Gică Hagi şi Ianis Hagi, pe lista celor de la Spartak Moscova

Doriți la „pachet”: Gică Hagi şi Ianis Hagi, pe lista celor de la Spartak Moscova