Astăzi 15 Noiembrie 2018, Joi - Ultima actualizare la ora 15:11
Abonamente

Cultură 27 Noiembrie 2015, ora 08:40    Din editia print

Ce citesc șefii instituțiilor de drept și de forță din RM? De la Codul Penal la Paulo Coelho sau de la Cioclea la Suvorov…

Marime Font

Dacă până acum ne interesam ce lecturi preferă deputații moldoveni, de data aceasta ne-am propus să aflăm ce cărți citesc șefii instituțiilor de drept și de forță din țara noastră. Deși unii dintre aceștia, auzind întrebarea, au șovăit sau au presupus că vrem să-i atragem într-o cursă, totuși, am primit răspunsuri interesante.

Bucură faptul că toată lumea citește, deoarece, parafrazând cunoscutul citat biblic despre dragoste, am putea spune cu aceeași siguranță că, dacă carte nu e, nimic nu e…

Șeful închisorilor îl citește pe Volnițchi


Alexandru Pânzari, director interimar al Departamentului Instituții Penitenciare, fost șef-adjunct al Direcției Poliției Criminale din cadrul MAI

Citesc romanul „Învață-mă să mor” de Igor Volnițchi și apreciez foarte mult filozofia acestei cărți. De fapt, doar am început-o, căci, de când am fost numit în funcție de director la DIP, am foarte puțin timp de citit. Abia aștept să plec în concediu, ca să-mi termin cartea. Înainte de aceasta am citit „Trei camarazi” de Erich Maria Remarque, „Pielea de șagri” de Honore de Balzac și „Frații Karamazov” de Fiodor Dostoievski. Îmi place îndeosebi literatura clasica rusă și îmi pare rău că am atât de puțin timp pentru cărți.


Paulo Coelho la Procuratura Anticorupție


Adrian Popenco, șeful interimar al Procuraturii Anticorupție

Sunt în situația în care să citesc o carte este un adevărat lux pentru mine. Dușmanul cel mai mare, desigur, este lipsa de timp. Totuși, nu pot să spun că lecturile mele se rezumă la dosare. Aproape în fiecare seară le citesc fetițelor mele povești. Chiar ieri am început „Cartea Junglei” de Kipling și ele erau foarte pasionate. Cât despre literatura mai serioasă, evident că Paulo Coelho este printre autorii pe care i-am citit recent. Am să supăr o prietenă, dacă nu voi spune că citesc cartea pe care mi-a dăruit-o, „Homo Aggressivus” de Dorian Furtună. Totuși, e o lucrare științifică și ai nevoie de cap limpede ca să pătrunzi în esență. Mi-aș dori să am timp pentru mai multă relaxare intelectuală și, în fiecare zi, îmi promit că mâine îmi voi rezerva mai multe minute pentru aceasta. Nu însă întotdeauna reușesc „să-mi fac temele”. Uneori se întâmplă să adorm chiar înaintea fetelor mele…


„Hai să dormim, iubito, pe podea”


Anatol Șalaru, ministru al Apărării

M-ați luat pe nepregătite. Chiar nu citesc nimic acum, în afară de strategii și analize geopolitice. Pe timpuri citeam carte după carte și nu făceam alegere între volumele bune. Dar acum gata, nu am timp. Ultimele trei cărți pe care le-am citit până a deveni ministru au fost: „Toamna patriarhului” de Gabriel Garcia Marquez. „Oameni și șoareci” de John Steinbeck și „Vreau să distrug universul” de Eugen Cioclea. Din Cioclea îmi place foarte mult poezia „Hai să dormim, iubito, pe podea”. E mare păcat și faptul că Internetul scade interesul față de literatură. Recent, mi-am cumpărat dintr-o librărie vreo zece cărți și le-am pus pe masă, pregătindu-le pentru când voi avea timp liber.


Codurile lui Ceban


Veaceslav Ceban, viceministru de Interne, fost director general al DIP

Ultimele trei cărți pe care le-am citit și le citesc în continuare sunt Codul Penal, Codul Civil și Codul Jurisdicției Constituționale. Acum citesc Codul Penal, pentru că trebuie să-l știu întotdeauna. Am glumit. Dacă nu vă supărați, poate reveniți peste o oră. (Ceban nu a mai răspuns apelurilor noastre).


Un șef de la CNA nu lasă cartea din mână


Vadim Cojocaru, vicedirector al Centrului Național Anticorupție

În prezent, citesc „Gestapo” de Sven Hassel. Am citit și alte cărți captivante de acest autor despre epopeile celui de-al doilea război mondial în viziunea nemților. Anterior, am citit „Baltagul” de Mihail Sadoveanu și „Fandorin” de Boris Akunin. Ultimul roman e despre detectivul Erast Fandorin, care, prin anchetele sale, zguduia Rusia Țaristă. Prefer literatura de acțiune și cea despre călătorii și, respectiv, mai puțin romantică. De obicei, citesc în fiecare seară, înainte de culcare, măcar câte cinci, șase pagini. Consider că omul care nu citește nu se perfecționează și rămâne vechi, același întotdeauna.


Adjunctul lui Gurin este interesat de serviciile secrete sovietice


Eduard Harunjen, prim-viceprocuror general

În ultima perioadă, citesc doar sute de dosare penale și articole din ziare. De vreo trei ani, n-am pus mâna pe nicio carte de literatură artistică. Dacă interpretăm problema altfel și apreciem fiecare dosar ca pe o istorie scrisă a cuiva, aș putea să mă mândresc în această privință. Însă vă dați seama că un dosar nu se citește, ci se studiază. Astă vară, când am avut concediu, am citit o serie de cărți documentare de Victor Suvorov, fost ofițer al Direcției Generale de Informații a Ministerului Apărării al URSS. „Acvariul. Cariera și defecțiunea unui spion sovietic” descrie activitatea autorului în serviciile de spionaj militar sovietice și metodele de tortură aplicare de către acestea. O altă carte din aceeași serie este „Spărgătorul de gheață” despre modul, cauzele și autorii declanșării celui de-al Doilea Război Mondial, precum și despre relația Stalin-Hitler. Este o analiză bazată pe documente secrete, la care Suvorov spune că a avut acces. În „Eliberatorul”, autorul povestește cum a văzut el, în calitate de ofițer al armatei sovietice, intervenția trupelor URSS în Cehoslovacia din 1968. Prefer literatură documentară și la aceasta și-a pus amprenta și meseria mea, probabil. În anii de școală și studenție, când eram liber în gândire și nu aveam atâtea probleme, am citit foarte mult, în special cărți de istorie.

Un articol de: Pavel Păduraru Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 14:03

Guvernul condus de Pavel Filip s-a deplasat astăzi la Drochia, acolo unde se desfăşoară o şedinţă comună cu autorităţile locale. Descinderea în nordul ţării face parte din strategia de comunicare a Executivului cu exponenţii administraţiilor publice, dar şi cu oamenii simpli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 14:01

Liderii PAS şi PPDA au fost folosiţi de serviciile secrete ruse, într-un război ascuns împotriva Republicii Moldova. De această părere este jurnalistul român Victor Nichituş, într-un articol publicat pe platforma Vox publika. Autorul face trimitere la legăturile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 14:01

PDM este printre cele mai importante formațiuni politice care îi fac pe oameni să se simtă mândri că sunt moldoveni. Datele ultimului sondaj realizat de IMAS arată că Partidul Democrat este al doilea în listă, după PSRM. Astfel pentru PSRM optează 18 la sută din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 10:07

Patru bărbați, cu vârsta cuprinsă între 30 și 48 de ani, au fost reținuți în cadrul cauzei penale privind circulația ilegală de droguri, gestionată de către procurorii Procuraturi pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, în comun cu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:57

Ședința comună a Guvernelor României și Republicii Moldova va avea loc la 22 noiembrie la București, a declarat astăzi, în debutul ședinței Guvernului, premierul Pavel Filip.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:52

Guvernul Marii Britanii a aprobat, miercuri, acordul privind ieșirea Marii Britanii din Uniunea Europeană, a anunțat premierul Theresa May.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:45

Patriarhul Ecumenic Bartolomeu s-a adresat ucrainenilor cu ocazia comemorării Holodomorului și le-a spus de ce a decis să acorde autocefalie Bisericii Ortodoxe Ucrainene. Declarația lui Bartolomeu a fost publicată pe site-ul Bisericii Ortodoxe a Ucrainei din SUA.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:32

„Politica externă a Rusiei este alcătuită dintr-un amestec bizar de tradiții ale birocrației corupte și ale lumii interlope. Europenii încearcă să-și bazeze acțiunile pe cu totul alte idei despre realitate, de aceea, aceleași lucruri pentru Kremlin și Europa au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:29

Activitatea pe care a desfășurat-o Partidul Democrat prin decidenții din Guvern și Parlament, nu putea să nu aducă rezultate. PDM a înregistrat o creștere în sondaje pentru că în ultimul an s-a axat pe acțiuni, iar răspunsurile celor care au participat la sondaj au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 09:17

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, spune că nu e mirat de preferințele alegătorilor, reliefate în sondajul prezentat ieri de Compania IMAS. Mai mult, analistul susține că ar fi explicabil de ce crește în preferințe Partidul Democrat (PD) și descresc Partidul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:31

Comitetul de Stat pentru Venituri din Armenia a efectuat un control la ”Gazprom Armenia”, filiala conercnului rus in aceasta tara cauzaziana, unde a descoperit mai multe încălcări și cazuri de evaziune fiscală la scara mare, potrivit RBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:30

Republica Moldova și România au inițiat negocierile pentru semnarea unui acord interguvernamental care prevede că cetățenii din ambele state vor putea vorbi la telefon fără a achita tarifele de roaming, transmite IPN cu referire la un proiect aprobat în ședința Guvernului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:26

Avertismentul meteorologilor: vremea se va răci în următoarele zile în spațiul românesc (INFOGRAFIC)

Vremea se răcește începând de joi până duminică, avertizează meteorologii. Temperaturile vor fi mai mici cu aproape opt grade față de cele normale pentru această perioadă. În majoritatea regiunilor va ploua, așa cum arată prognoza pe următoarele zile.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 08:19

Fostul ministru delegat pentru Afaceri Europene, Victor Negrescu, salută ajungerea la un consens privind Brexitul, precizând că acordul înseamnă "garanţii ferme pentru românii din Marea Britanie". 

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 15 Noiembrie 2018, ora: 00:02

Cercetătorii italieni au ajuns la concluzia că dacă adaugi zahăr în şampon, o serie de afecţiuni ale scalpului vor dispărea. 

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 15 Noiembrie 2018, ora: 00:02

Grâul a devenit unul dintre cele mai controversate alimente de pe planetă din cauza faptului că are în componenţa sa gluten – o proteină care, susţin unii, cauzează o mulţime de afecţiuni, de la obezitate la depresie. Catherine Price a investigat ce efecte are glutenul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 21:01

Președintele Comisiei parlamentare de anchetă, care investighează prezumata imixtiune a Fundației Open Dialog în politica moldovenească, Igor Vremea, a făcut astăzi publice întrebările la care urmau să răspundă lidera PAS, Maia Sandu, dar și liderul PPDA, Andrei Năstase,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 19:20

Guvernul a adoptat astăzi hotărârea, potrivit căreia, din data de 1 ianuarie 2019, bătrânii care au o pensie mai mică decât minimul de existență, adică 1.589 de lei, vor primi pensii majorate cu 10 la sută. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:36

Preşedinta UNJR Dana Gîrbovan: Rezolutia Parlamentului European impotriva Romaniei, sub pretextul ca apara statul de drept, desconsidera insasi valorile cuprinse in conventiile si tratatele invocate in preambul, valori pe care s-a fondat Uniunea Europeana.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:35

Guvernul a aprobat astăzi regulamentul privind funcționarea căminelor studențești. Documentul prevede îmbunătățirea condițiilor de trai în căminele studențești, precum și condiții facilitate de acces pentru persoanele cu nevoi speciale. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 17:06

Proiectele sociale de anvergură, derulate de Guvernul Filip sunt apreciate de cetățeni. Cel puțin așa arată datele ultimului sondaj de opinie, realizat de IMAS și prezentat astăzi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Noiembrie 2018, ora: 16:58

Europarlamentarul Andi Cristea, copreședintele grupului de prietenie parlamentară UE-RM, susține că votul de astăzi al Parlamentului European, care vizează Republica Moldova, este un document politizat, care nu-şi are locul în context electoral. Amintim că Parlamentul European a...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)