Astăzi 18 Noiembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la ora 09:36
Abonamente

Chișinău 28 Iulie 2014, ora 07:17

Vox populiCe cred cetățenii despre transportul public din Chișinău

Marime Font

Dacă nu avem mașină proprie, neapărat vom ajunge într-un troleibuz, autobuz sau maxi-taxi. Programul nostru zilnic depinde și de transportul public în oraș.  

Dacă funcționează bine, reușim și noi să facem mai multe lucruri. Dar sunt oare satisfăcuți locuitorii Chișinăului de condițiile călătoriei? Ar plăti mai mult pentru un bilet, dacă s-ar schimba ceva?

Elena, 14 ani
După părerea mea, transportul public trebuie renovat. Aș plăti mai mult, dacă troleibuzele sau microbuzele nu ar fi arhipline. Ar fi bine de asemenea să se respecte orarul de circulație.


Vladimir, 36 de ani
Transport ieftin înseamnă transport prost. Microbuzele circulă dezorganizat, autobuzele și troleibuzele ar trebui să fie într-o stare mai bună. Aș fi de acord să plătesc mai mult pentru condiții mai bune, dar nu cred că reprezint majoritatea.

Larisa, 50 de ani
Am o părere proastă despre transportul public. Eu am fost peste hotare și am văzut că fiecare om are locul său, nu se întâmplă accidente. Rar când auzi de situații excepționale în transportul public. În Chișinău în schimb e o îmbulzeală groaznică. În microbuz mi-a fost tăiată geanta, mi-au furat portofelul, achiți călătoria, iar șoferul nici nu știe cui să dea restul. E dezordine. Spațiul între scaune este mic, nu e loc pentru picioare. Microbuzele trebuie scoase și înlocuite cu autobuze.

Nu-mi place comportamentul oamenilor, tinerii nu cedează locul persoanelor în vârstă. Troleibuzele întârzie, nu respectă orarul. Eu aș plăti și trei lei pentru o călătorie, dar să fie confortabil cu adevărat. Troleibuzele noi sunt bune, dar puține.

Andrei, 30 de ani
Nu cred că este nevoie să scumpim prețul biletelor. Nu putem modifica tariful fără modificarea serviciilor. În plus, salariile oamenilor sunt mici.

Mă deranjează lipsa de cultură a șoferilor de microbuze. Aș dori ca numărul de maxi-taxiuri să fie mai mic. Nu cred că e necesară scoaterea lor, dar o modificare sau eliminare a unor rute ar fi probabil utilă.

În ce privește troleibuzele și autobuzele, față de ce a fost acum 10 ani, calitatea lor s-a ridicat.

Valentina, 61 de ani
Eu aș scoate microbuzele. Dacă mă așez pe un loc din spate, eu nu am să pot ieși la stația mea, pentru că microbuzul e arhiplin, iar șoferul strigă: „Mai repede, mai repede!”. Șoferii aleargă după bani, vorbesc la telefon, se întrec unul cu altul, nici nu se gândesc la oameni, de parcă suntem niște găini. Desigur, sunt regiuni unde nu ajunge nimic altceva, cum ar fi unele cartiere de la Telecentru. Dar în locul lor autobuzele ar putea fi puse pe linie. Dar și acestea circulă anapoda. Eu locuiesc la Ciocana. Seara, în zece minute, trec câte patru autobuze pe la stația mea, iar dimineața - câte unul în 40 de minute. Nu e nicio regulă. De ce nu deservesc ruta mai bine în orele de vârf? Dacă tindem spre Europa, ar fi bine ca oamenii să meargă în orașe europene și să vadă cât de civilizat se comportă străinii.

Mihail, 30 de ani
Eu aș plăti și cinci lei pentru o călătorie cu transportul public, dar calitatea serviciului să fie înaltă. Acum plătim un preț mic și, respectiv, deservirea este pe potrivă. Aș fi de acord să fie scoase microbuzele. Dacă în locul lor ar pune autocare, ar fi foarte bine.

Ion, 19 ani
Aș plăti mai mult pentru o călătorie, dacă vor fi condiții mai bune. De exemplu, fiecare pasager să aibă loc, să nu stea în picioare, să nu fie îmbulzeală. În general, aș opta pentru troleibuz. Din păcate, atât troleibuzele, cât și autobuzele sunt puține la număr și nu fac față fluxului de pasageri.

Elena, 45 de ani
Troleibuzele circulă bine, cele noi sunt potrivite și pentru persoanele cu dizabilități, sunt mai multe scaune. Totuși dacă se va scumpi călătoria în transportul public, cred că majoritatea locuitorilor din Chișinău nu va putea să achite un preț mai mare, pentru că salariile sunt mici, iar serviciile comunale mănâncă o bună parte, practic 80% din bugetul familiei. Oamenii vor economisi și mai mult, ceea ce nu e chiar bine. Nu mai vorbesc de persoanele social-vulnerabile.

Regia de transport electric și parcul de autobuze trebuie să gestioneze mai bine banii. De exemplu, să renunțe la taxatori. Noi plătim nu numai pentru călătorie, dar și pentru salariile lor. E o cheltuială nechibzuită. Biletele pot fi cumpărate la șofer sau în chioșcurile din stații. Cred că oamenii sunt onești, iar cei care nu au bilet vor fi prinși de controlori.

Un articol de: Ion Macovei Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Istorie 18 Noiembrie 2018, ora: 09:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...” Din editia print

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:34

 Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat în octombrie un avans de 7,8% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,4%, de la 2,9% în perioada similară din 2017, conform statisticilor Asociaţiei Constructorilor Europeni de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:18

E haos pe şoselele din Franţa! Cel puţin o persoană a murit şi peste 100 au fost rănite în timpul protestului "Vestelor Galbene". Oamenii sunt nemulţumiţi de creşterea taxelor la carburanţi şi îi cer demisia preşedintelui Emmanuel Macron. Aproape 2.000 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:04

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim!

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim! Din editia print

În timp ce părinții și buneii noștri mureau de foame, poeții Moldovei sovietice au scris o scrisoare de mulțumire în versuri dictatorului Stalin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 08:50

 Sfârşit cumplit pentru un tânăr din judeţul Botoşani, care duminică ar fi împlinit 20 de ani. Maşina pe care o conducea a ieşit de pe şosea, şi după un impact puternic a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Noiembrie 2018, ora: 08:46

 O zi reuşită. O să dăm dovadă de flexibilitate şi dacă apar situaţii noi faţă de programul pe care ni l-am făcut o să ne pliem pe cerinţele prezentului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:24

Un copil de 5 ani din Rusia e senzatia momentului pe internet.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 17 Noiembrie 2018, ora: 08:04

 Horoscop 17 noiembrie 2018. O zi destul de liniştită din toate punctele de vedere. Bucuraţi-vă de această ocazie de a vă relaxa şi petreceţi timpul alături de familie şi cei dragi.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)