Astăzi 19 Iulie 2019, Vineri - Ultima actualizare la ora 20:39
Abonamente

Atitudini 15 August 2015, ora 09:17    Din editia print

Marime Font

Ce ne facem cu Europa?

E interesant să te uiți cum omul nu e niciodată mulțumit cu ce are. Excepție nu face nici țara în care trăim. Putem să ne simțim triști că nu ne-am născut în Elveția în loc să ne pară bine că nu locuim în Siria sau în alte zone de război. 

Am vorbit cu vecinul Sergiu care a lucrat în Rusia. Nu mai vrea să meargă acolo. Spune că legea e doar pentru cei mici, oamenii nu au speranțe că cineva le va face dreptate. Sora mea din Germania, imediat ce nu îi convine ceva, spune: sun avocatul! Pentru că ea știe cel mai bine că are drepturi. Dar când merg în România, oamenii se plâng de viața de acolo și eu aproape că nu îi înțeleg.

Pe românii nemulțumiți și pe eurosceptici i-aș invita să trăiască la noi în Moldova un an de zile. Cred că ar învăța să aprecieze diferit reformele europene din România. Noi privim peste Prut cu jind la pensiile românilor și la DNA. Țăranii primesc bani europeni pentru că își muncesc pământul, alții primesc și mai mulți bani ca să nu îl lucreze, dacă au norocul să cuibărească vreo pasăre rară pe pământul lor. Pensia unui om care a muncit o viață întreagă o depășește cu mult pe cea a unuia de la noi.


Însă, așa cum observa Alexandru Vakulovski într-un articol pentru deschide.md, mai e mult de lucru și în România. Pentru că la vârful piramidei sunt tot oameni corupți, oameni care aplică strâmb și părtinitor dreptatea. Fiindcă reformele europene sunt realizate de aceiași colhoznici dintotdeauna. De aceea politicienilor români nu li se confiscă averile, iar după un an ies din pușcării.

Aproape de locul meu de baștină, în județul Timiș, examenul de Bacalaureat a fost fraudat. Înregistrările video au dat totul la iveală. Însă, pe modelul bine cunoscut de țările din estul Europei, cei care au avut putere de decizie, care au avut o poziție mai bună au scăpat. Nu s-a dat aceeași sancțiune tuturor cadrelor didactice (ca elevilor) și nici nu au fost pedepsiți după gravitatea faptelor. Unii cu fapte mai grave au rămas în învățământ, alții au primit câte o sancțiune ușoară, însă - nu-i așa? - europenii trebuie să îi vadă pe români aplicând legea. Așa că era nevoie de victime. Și Inspectoratul Școlar Județean Timiș a făcut dreptate ca în colhoz. A dat afară câteva cadre didactice de la sat (nici măcar un cadru didactic de la oraș nu a fost dat afară), iar membrii comisiei au scăpat bine-mersi.

Să vă dau câteva exemple. O profesoară care făcea naveta aproape 50 km ca să ajungă la catedră, dar care a obținut pentru școala ei finanțări europene, o altă profesoară care își întreține soțul bolnav. Tot o învățătoare navetistă într-un sătuleț, femeie singură cu un copil de crescut, care preda la trei clase simultan - înfricoșător de greu și asta înțelege oricine a lucrat în sistem.

Dreptatea asta șuie mi-a făcut greață de un inspectorat din care am făcut parte. Mi-e pentru prima dată în viață rușine că sunt din Timiș. Și am înțeles că integrarea europeană e un drum lung și anevoios pe care românii abia au început să îl parcurgă, mai au mult și bine. Înțeleg din nou că ținta noastră trebuie să fie vestul. Dar că, dacă avem noroc, copiii copiilor noștri vor trăi bine doar după ce copiii noștri vor schimba mentalitatea asta scârboasă moștenită de nici nu mai știu unde. Până nu vor cădea cei mari, cei mici vor fi țapii ispășitori ai unei țări care fură, minte, își bate joc, dar se chinuie să convingă o Europă civilizată că au învățat să facă dreptate. O dreptate strâmbă și hidoasă.

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 11:15

Consumul de sucuri îndulcite poate crește semnificativ riscul de cancer, potrivit unui studiu amplu care a găsit o legătură între consumul obișnuit al tuturor tipurilor de băuturi cu zahăr adăugat și prababilitatea apariției bolii. O echipă de cercetători din Franţa...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 11:09

Un studiu recent a constatat că femeile au mai multe vise erotice. Dar care este semnificația adevărată a acestor vise? Cercetătorii consideră că feminismul a reușit să convingă femeile să nu mai fie reticente în a vorbi sincer despre visele lor erotice. Mult timp s-a crezut...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 10:59

I s-a umflat fata in ultimul hal si arata ca un monstru! Barbatul de 56 de ani al carui cap este la un pas sa explodeze la propriu / FOTO

I s-a umflat fata in ultimul hal si arata ca un monstru! Barbatul de 56 de ani al carui cap este la un pas sa explodeze la propriu / FOTO

Totul la inceput parea sa fie o banala sinuzita, insa acum s-a transformat intr-un calvar de nedescris.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 10:55

Cea mai periculoasă modă a verii: arsuri solare pe piele sub formă de desene artistice

Cea mai periculoasă modă a verii: arsuri solare pe piele sub formă de desene artistice

Experții o numesc ignoranță. Arsurile solare pe piele sub formă de desene artistice provocate în mod voit provoacă daune severe, potrivit medicilor. Dar moda „tatuajelor” produse de soare revine în fiecare vară, de câțiva ani. Adepți ai acestui gen de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 10:43

FLASH / Un nou partid politic își anunță lansarea

FLASH / Un nou partid politic își anunță lansarea

 Partidul Politic "APEL" invită reprezentanții mass-media la conferința de presă cu tema: „Lansarea Partidului Politic APEL”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 10:39

FLASH / Descinderi la „Poşta Moldovei” şi Serviciul Vamal

FLASH / Descinderi la „Poşta Moldovei” şi Serviciul Vamal

Descinderi ale grupului de urmărire penală în cadrul unei cauze penale, iniţiate pe faptul schemelor de contrabandă cu diferite produse şi mărfuri. Operațiunea se desfășoară la „Poşta Moldovei” şi Serviciul Vamal

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 10:35

Fracțiunile PDM și ACUM Platforma DA au noi lideri

Fracțiunile PDM și ACUM Platforma DA au noi lideri

Fracțiunea Partidului Democrat din Moldova (PDM) și fracțiunea „ACUM Platformei Demnitate și Adevăr” în Parlament și-au ales conducători noi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 09:45

APEL DISPERAT /// MOLDOVA MAI AȘTEAPTĂ! Autostrada A8 MAI AȘTEAPTĂ! Anul 2019 e ratat! Că și anul 2018!

APEL DISPERAT /// MOLDOVA MAI AȘTEAPTĂ!  Autostrada A8 MAI AȘTEAPTĂ!  Anul 2019 e ratat! Că și anul 2018!

Conform unui document OFICIAL al MT (prezentat la CM POIM în iulie 2019) din lista proiectelor majore ce vor fi transmise la CE în 2019 fac parte: 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 09:32

După ce a elogiat monstruoasa coaliție Roșca-Voronin, Vladimir Socor îl laudă pe Dodon și-l îndeamnă să meargă la Bruxelles, Berlin și Washington

După ce a elogiat monstruoasa coaliție Roșca-Voronin, Vladimir Socor îl laudă pe Dodon și-l îndeamnă să meargă la Bruxelles, Berlin și Washington

„Analistul internațional” îi consideră pe Usatîi și Chirtoacă politicieni ratați dar îl laudă pe Igor Dodon. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 07:27

Ungaria este obligată să cumpere gaz doar de la Rusia și depinde de SUA şi de aliaţii lor europeni sa facă posibil ca Ungaria să importe gaz provenit dintr-o zonă gazieră offshore a României, a spus ministrul de externe ungar Peter Szijjarto, relatează MTI, citată de Agerpres.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 07:23

Maia Sandu anunță că vor CREȘTE impozitele pentru cei cu „venituri mari” / Cât plătește un angajator pentru un salariu de 10 000 de lei

Maia Sandu anunță că vor CREȘTE impozitele pentru cei cu „venituri mari” / Cât plătește un angajator pentru un salariu de 10 000 de lei

Maia Sandu: „Noi protejăm oamenii cu venituri mici. Chiar dacă vor fi majorări acestea vor viza oamenii cu venituri foarte mari. Cei care au venituri mari să plătească impozite mai mari. Cei care au venituri mici să plătească impozite mai mici”. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 06:25

Laura Codruța Kovesi, angajată în lupta anticorupție, dar sancționată de puterea din țara sa, va conduce Parchetul European. Justiția a avut câștig de cauză, iar statul de drept creat de democrațiile occidentale a prevalat – aceasta este semnificația viitoarei...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 19 Iulie 2019, ora: 06:06 de Constantin Tănase

Agresiunea Rusiei asupra Ucrainei a declanșat un val de critici și proteste în mediul puținilor și adevăraților intelectuali ruși care mai au curajul să spună adevărul despre patria lor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 01:05

Poluarea aerului produce mult mai multe daune plămânilor decât se credea până acum, au realizat oamenii de știință, potrivit unui nou studiu publicat în Journal of Respiratory European. Cercetătorii au descoperit că poluarea îmbătrâneşte mult mai...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iulie 2019, ora: 00:06

Expertul în politici de securitate Rosian Vasiloi a fost numit joi, 18 iulie, la propunerea ministrului de Interne, Andrei Năstase, în funcţia de şef al Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră. El îl va înlocui în această funcţie pe Fredolin Lecari.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 19 Iulie 2019, ora: 00:01 de Mihai Taşcă

Ororile comunismului / Sediul NKVD-ului, locul atrocităţilor comuniste din Chişinău (FOTO +18)

Ororile comunismului / Sediul NKVD-ului, locul atrocităţilor comuniste din Chişinău (FOTO +18) Din editia print

Imediat după ocuparea Basarabiei, la 28 iunie 1940, comuniştii au perseverat în a instaura „viaţa nouă” în sensul pe care îl înţelegeau ei: arestări, deportări, execuţii, toate fiind menite să-i asigurare viitoarei guvernări liniştea pentru mulţi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 19:39

Consumul meselor inainte de a merge la culcare nu este obicei destul de bun, mai ales atunci cand vine vorba de alimente grase, greu de digerat. Dar, daca esti prea infometat si nu poti adormi din cauza asta, poti manca aceste ingrediente fara sa-ti fie teama ca te vei ingrasa sau ca vei avea...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)