Astăzi 17 Noiembrie 2018, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 15:18
Abonamente

Actualitate 1 Martie 2017, ora 07:55    Din editia print

Cel mai sincer mărțișor prins la piept

Marime Font

Bulevardul central al Chișinăului a prins culori datorită vânzătorilor care au ieșit cu semnele primăverii – mărțișorul.

Tradiția românească de a purta sau a prinde la piept un mărțișor în prima zi de primăvară va fi trăită și în acest an la Chișinău. Cu o săptămână înainte de prima zi de primăvară am găsit mai mulți chișinăuieni și oaspeți ai Capitalei care forfoteau în jurul vânzătorilor de mărțișoare. Chiar dacă unii comercianți au spus că în ultimii ani au parte de mai puțini cumpătători, am ieșit într-o zi după muncă să întrebăm oamenii pentru cine cumpără mărțișoare.

După mai multe minute petrecute între cumpărătorii de mărțișoare, un interlocutor de al meu m-a găsit. „Pe matale te căutăm”, mi-a spus bărbatul și mi-a întins un mărțișor.


În continuare aflați pentru cine cumpără oamenii mărțișoare și câți bani sunt dispuși să scoată din buzunar pentru acestea.

Anastasia, 31 de ani, Chișinău

Cumpăr pentru școală. În fiecare an cumpărăm mărțișoare pentru învățătorii de la școală. Cam până într-o sută de lei am planificat să cumpăr, dar mai văd prețurile.

Viorel Prisăcari, 71 de ani, Chișinău
Pentru doamnele și domnișoarele din familie și de la lucru. Numaidecât cumpăr în fiecare an. Azi, prima dată, am venit să mă uit, dar în orice caz nu economisesc pentru mărțișoare. Mai ales le caut pe celea confecționate manual. Îmi plac lucrurile acestea făcute manual.

Natalia, Strășeni, vânzătoare de mărțișoare
Avem mai puțini cumpărători în ultimii ani. Nu știm de ce. Fiecare vine să cumpere după posibilități. Poate oamenii nu mai au bani, că tradiția e frumoasă și trebuie păstrată. De șapte ani venim la Chișinău să vindem mărțișoare, pe care începem să le confecționăm din luna decembrie.

Sergiu, 28 de ani, Ialoveni

Am venit să cumpăr mărțișor pentru soție și cele două fete. Chiar dacă fetele sunt mici și nu prea înțeleg, eu cred că ele trebuie să cunoască tradițiile noastre. Mai târziu vor înțelege și ele cât este de frumoasă.

Lilia, 37 de ani, Chișinău

Pentru copil am venit să cumpăr. La fel ca în fiecare an. Fiindcă este o tradiție frumoasă și copiii noștri trebuie să o cunoască, să o iubească și să o respecte. Să rămână din generație în generație.

Tatiana, 40 de ani, Chișinău
Încă nu am cumpărat nimic. Am venit să vedem prețurile. Dar voi cumpăra neapărat pentru copii și pentru soț. Cred că nu voi cheltui mai mult de 20 de lei. Mă strădui să cumpăr în fiecare an mărțișoare. Dacă am timp, cumpăr.

Vlad, 21 de ani
Am venit să aleg mărțișor pentru prietena mea. Îmi place nespus de mult această tradiție și mă bucur că iubitei mele la fel îi place. Deja mi-a spus că va purta mărțișorul și acum caut ceva frumos. Sper că va fi cel mai sincer mărțișor. Voi mai lua unul și pentru mama mea care m-a învățat această tradiție.

Inga, 29 de ani, Chișinău
De când avem copil, de atunci în fiecare an cumpăr. Copilul de trei ani mi-a dat condiția să îi cumpăr mărțișor cu Elsa și Ana sau cu Pepa Pig. Și deja cât ar costa, atâta voi scoate din buzunar, dacă o să găsesc.

Elena, 38 de ani, Chișinău
În familia mea avem o tradiție de când eram mică. Fiecare membru al familiei dăruiește altui membru un mărțișor. Am păstrat tradiția și astăzi. Am venit să cumpăr atât pentru copiii mei, cât și pentru părinții mei. Chiar dacă nu îi putem vizita pe 1 martie, le punem în piept mărțișoare cu alte ocazii, dar neapărat în primele zile de martie. Copiii mei sunt deja mari și le cumpără singuri profesorilor și fetelor de la școală.

Alexandra, 15 ani, Chișinău
Ne-am înțeles cu fetele din clasă să cumpărăm mărțișoare pentru toți profesorii. Ne-am împărțit ca să felicităm toți profesorii și la fiecare să le prindem în piept mărțișoare pe 1 martie. La fel pregătim la școală un mic număr cultural cu această ocazie. Acasă, de obicei, tata cumpără mărțișoare mamei, mie și surorii mele. Vom pleca la bunica pe 8 martie și îi vom prinde și ei la piept un mărțișor.

Vitalie, 36 de ani, Chișinău, vânzător de mărțișoare
Încă este devreme să spun dacă sunt puțini sau mulți cumpărători. Cei mai mulți vin să cumpere mărțișoare cu câteva zile înainte de 1 martie. În fiecare an pregătim ceva nou pentru cumpătători pentru ca să aibă de unde alege. Și oamenii vor să dăruiască mărțișoare care nu se repetă în fiecare. Încercăm să surprindem pe fiecare.



Un articol de: Lia Ciutac Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:27

 Teritoriul Republicii Moldova intră, săptămâna viitoare, sub influența unui ciclon de aer mediteranean, temperaturile crescând în medie cu 7 grade Celsius. Potrivit meteorologului Ala Bârsa, de marți, 20 noiembrie, temperaturile cresc atât noaptea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:24

Un copil de 5 ani din Rusia e senzatia momentului pe internet.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 17 Noiembrie 2018, ora: 08:04

 Horoscop 17 noiembrie 2018. O zi destul de liniştită din toate punctele de vedere. Bucuraţi-vă de această ocazie de a vă relaxa şi petreceţi timpul alături de familie şi cei dragi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 17:01

Preşedintele Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, s-a întâlnit vineri cu noul ambasador al Statelor Unite ale Americii la Chişinău, Excelenţa Sa Dereck J. Hogan. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:53

Fundația Open Dialog a făcut lobby în favoarea lui Veaceslav Platon, ca să-l ajute să scape de închisoare. Acest lucru este recunoscut de către deputații liberali, care au refuzat să-și delege reprezentanții în comisia de anchetă în cazul ”Open Dialog....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:51

Întreg raportul Comisiei de anchetă „Open Dialog” a fost obținut de reporterii Deschide.MD, inclusiv paginile cu parafă secretă. Documentul a fost votat astăzi în plen după trei ore de audieri și dezbateri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:56

 Fundaţia Open Dialog este un vehicul şi o schemă folosită de Serviciile Secrete ale Federaţiei Ruse împotriva statelor cum sunt: ţările baltice, Polonia, Ucraina şi Republica Moldova. Declaraţia a fost făcută de preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, după ce astăzi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:53

Acțiunea subversivă a Fundației Open Dialog împotriva Republicii Moldova, în care au fost atrași Maia Sandu și Andrei Năstase este una fără precedent în istoria Republicii Moldova. Este declarația deputatului PDM Sergiu Sîrbu, făcută după prezentarea raportului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Trustul de presă finanțat de oligarhii Victor Țopa și Veacesla Platon, unul fugar, iar altul condamnat la 18 ani de pușcărie, tirajează un nou fake news de cea mai joasă speță. 

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)