Astăzi 23 Februarie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 10:56
Abonamente

Actualitate 1 Martie 2017, ora 07:55    Din editia print

Cel mai sincer mărțișor prins la piept

Marime Font

Bulevardul central al Chișinăului a prins culori datorită vânzătorilor care au ieșit cu semnele primăverii – mărțișorul.

Tradiția românească de a purta sau a prinde la piept un mărțișor în prima zi de primăvară va fi trăită și în acest an la Chișinău. Cu o săptămână înainte de prima zi de primăvară am găsit mai mulți chișinăuieni și oaspeți ai Capitalei care forfoteau în jurul vânzătorilor de mărțișoare. Chiar dacă unii comercianți au spus că în ultimii ani au parte de mai puțini cumpătători, am ieșit într-o zi după muncă să întrebăm oamenii pentru cine cumpără mărțișoare.

După mai multe minute petrecute între cumpărătorii de mărțișoare, un interlocutor de al meu m-a găsit. „Pe matale te căutăm”, mi-a spus bărbatul și mi-a întins un mărțișor.


În continuare aflați pentru cine cumpără oamenii mărțișoare și câți bani sunt dispuși să scoată din buzunar pentru acestea.

Anastasia, 31 de ani, Chișinău

Cumpăr pentru școală. În fiecare an cumpărăm mărțișoare pentru învățătorii de la școală. Cam până într-o sută de lei am planificat să cumpăr, dar mai văd prețurile.

Viorel Prisăcari, 71 de ani, Chișinău
Pentru doamnele și domnișoarele din familie și de la lucru. Numaidecât cumpăr în fiecare an. Azi, prima dată, am venit să mă uit, dar în orice caz nu economisesc pentru mărțișoare. Mai ales le caut pe celea confecționate manual. Îmi plac lucrurile acestea făcute manual.

Natalia, Strășeni, vânzătoare de mărțișoare
Avem mai puțini cumpărători în ultimii ani. Nu știm de ce. Fiecare vine să cumpere după posibilități. Poate oamenii nu mai au bani, că tradiția e frumoasă și trebuie păstrată. De șapte ani venim la Chișinău să vindem mărțișoare, pe care începem să le confecționăm din luna decembrie.

Sergiu, 28 de ani, Ialoveni

Am venit să cumpăr mărțișor pentru soție și cele două fete. Chiar dacă fetele sunt mici și nu prea înțeleg, eu cred că ele trebuie să cunoască tradițiile noastre. Mai târziu vor înțelege și ele cât este de frumoasă.

Lilia, 37 de ani, Chișinău

Pentru copil am venit să cumpăr. La fel ca în fiecare an. Fiindcă este o tradiție frumoasă și copiii noștri trebuie să o cunoască, să o iubească și să o respecte. Să rămână din generație în generație.

Tatiana, 40 de ani, Chișinău
Încă nu am cumpărat nimic. Am venit să vedem prețurile. Dar voi cumpăra neapărat pentru copii și pentru soț. Cred că nu voi cheltui mai mult de 20 de lei. Mă strădui să cumpăr în fiecare an mărțișoare. Dacă am timp, cumpăr.

Vlad, 21 de ani
Am venit să aleg mărțișor pentru prietena mea. Îmi place nespus de mult această tradiție și mă bucur că iubitei mele la fel îi place. Deja mi-a spus că va purta mărțișorul și acum caut ceva frumos. Sper că va fi cel mai sincer mărțișor. Voi mai lua unul și pentru mama mea care m-a învățat această tradiție.

Inga, 29 de ani, Chișinău
De când avem copil, de atunci în fiecare an cumpăr. Copilul de trei ani mi-a dat condiția să îi cumpăr mărțișor cu Elsa și Ana sau cu Pepa Pig. Și deja cât ar costa, atâta voi scoate din buzunar, dacă o să găsesc.

Elena, 38 de ani, Chișinău
În familia mea avem o tradiție de când eram mică. Fiecare membru al familiei dăruiește altui membru un mărțișor. Am păstrat tradiția și astăzi. Am venit să cumpăr atât pentru copiii mei, cât și pentru părinții mei. Chiar dacă nu îi putem vizita pe 1 martie, le punem în piept mărțișoare cu alte ocazii, dar neapărat în primele zile de martie. Copiii mei sunt deja mari și le cumpără singuri profesorilor și fetelor de la școală.

Alexandra, 15 ani, Chișinău
Ne-am înțeles cu fetele din clasă să cumpărăm mărțișoare pentru toți profesorii. Ne-am împărțit ca să felicităm toți profesorii și la fiecare să le prindem în piept mărțișoare pe 1 martie. La fel pregătim la școală un mic număr cultural cu această ocazie. Acasă, de obicei, tata cumpără mărțișoare mamei, mie și surorii mele. Vom pleca la bunica pe 8 martie și îi vom prinde și ei la piept un mărțișor.

Vitalie, 36 de ani, Chișinău, vânzător de mărțișoare
Încă este devreme să spun dacă sunt puțini sau mulți cumpărători. Cei mai mulți vin să cumpere mărțișoare cu câteva zile înainte de 1 martie. În fiecare an pregătim ceva nou pentru cumpătători pentru ca să aibă de unde alege. Și oamenii vor să dăruiască mărțișoare care nu se repetă în fiecare. Încercăm să surprindem pe fiecare.



Un articol de: Lia Ciutac Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 23 Februarie 2019, ora: 10:56

Anul trecut s-au vândut în lume 86 milioane de automobile noi, iar SUV-urile au atins o cotă record de 36%, în timp ce mașinile electrice au avut și ele un an record, cu 1,2 milioane de unități. Datele JATO arată că cele mai vândute modele auto din lume sunt...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Februarie 2019, ora: 10:54

Îndrăgita interpretă Geta Burlacu susţine Partidul Democrat din Moldova, la alegerile parlamentare din 24 februarie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Februarie 2019, ora: 10:53

Rusia pregătea un ajutor pentru viceministrul italian de orientare ultra-dreapta, Matteo Salvini, pentru ca acesta sa obțină succes la alegerile pentru Parlamentul European din luna mai. În acest sens, statul rus era dispus sa acorde o finanțare secretă în valoare de 3 milioane...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Februarie 2019, ora: 10:26

Şeful organizaţiei din Suruceni a PAS, Vitalie Cara, şi-a îndemnat consătenii să o susţine la scrutinul de duminică pe Monica Babuc, candidat din partea Partidului Democrat din Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Februarie 2019, ora: 10:25

În lipsa oamenilor care provoacă accidentele, riscurile se reduc cu 90%, iar cei ce lucrează în domeniul asigurărilor auto încearcă să se pregătească pentru această schimbare. Dan Peate, un asigurator şi expert în capitalul de risc, vrea să facă pasul cel mare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Februarie 2019, ora: 10:22

Iluştrii muzicieni Vitalie şi Vasile Advahov, care conduc una din cele mai bune orchestra de muyică populară din ţară, îşi exprimă public sprijinul pentru Alexandru Jizdan, candidat PDM la funcţia de deputat, pe circumscripţia 34, din Anenii Noi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Februarie 2019, ora: 10:22

O sondă spațială japoneză a aterizat cu succes pe un asteroid aflat la 340 de milioane de kilometri de Pământ. Hayabusa2 va colecta probe care ar putea răspunde unor întrebări despre originea vieții, transmite DW.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Februarie 2019, ora: 10:20

În drum spre o întâlnire cu alegătorii din satul Vărzăreşti, raionul Nisporeni, liderul Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, a făcut un scurt popas la casa părintească din Grozeşti, unde-l aşteptau mama sa, Zinaida Plahotniuc, şi cele trei surori ale sale,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Februarie 2019, ora: 10:05

Atunci când oamenii de ştiinţă calculează câtă materie ar trebui să existe în Univers, estimările lor depăşesc vast cantitatea de materie observată. De fapt, lipseşte circa o treime din materie care ar trebui să fie acolo, conform calculelor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Februarie 2019, ora: 09:58

Soldații venezueleni au deschis focul vineri asupra cetățenilor indigeni, aproape de granița cu Brazilia, omorând două persoane, în timp ce președintele Nicolas Maduro încearcă să blocheze aducerea ajutoarelor umanitare într-o țară devastată economic, relatează...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 23 Februarie 2019, ora: 07:53 de George Mârzencu

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar Din editia print

Dodon a fost premiat pentru propagandă românească în satul Sadova

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 23 Februarie 2019, ora: 06:00

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Februarie 2019, ora: 01:27

Legăturile dintre președintele moldovean, Igor Dodon, și cel rus, Vladimir Putin, au o componentă financiară directă. Astfel, cel puțin 70.000 de euro au intrat în contul fundației “Din suflet”, a Galinăi Dodon (soția președintelui Republicii Moldova).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:29

Autoritățile de la Chișinău au informat astăzi Adunarea Parlamentară a OSCE despre imixtiunile grsolane ale Federației Ruse în procesul electoral din Republica Moldova. Deputatul democrat Sergiu Sîrbu s-a referit inclusiv la noul dosar fabricat de Moscova pe umele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:27

Administrația Națională a Penitenciarelor din Republica Moldova dezminte, într-un comunicat de presă, informațiile tirajate de o parte a mass-media privind pretinsa înjunghiere a lui Veaceslav Platon, în Penitenciarul nr. 13.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:12

Rareori ți-e dat să vezi o criză de identitate a unei formațiuni politice în ajun de alegeri precum cea prin care trece astăzi blocul ACUM. Câteva zile în urmă, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate; Mihai Popșoi, a surprins pe toată lumea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:11

Declanșarea de către Rusia a unui dosar penal în care ar figura Vlad Plahotniuc, poartă un evident caracter electoral câtă vreme acest lucru se întâmplă cu două zile înainte de alegerile din R.Moldova. De această părere este analistul politic Ion...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:59

Fostul președinte al filialei Botanica a PPDA, Sergiu Cibotăreanu, susține că formațiunea condusă de Andrei Năstase nu este nici pe departe una proeuropeană. Potrivit lui, partidul format pe baza mișcării protestatare din 2015 a deviat foarte mult de la traseul său inițial....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:58

Mai mulți artiști iluștri își exprimă încrederea că PDM poate continua schimbările bune din Moldova, așa cum a făcut-o și în ultimii ani. Ei declară, în câteva mesaje live pe Facebook, că vor vota pentru Moldova și pentru fapte, nu vorbe, la alegerile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:56

Unul din autoturismele care asigura protecția în cortegiul prezidențial a fost accidentat astăzi, în timp ce se afla în misiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:55

Astăzi povara fiscală pe care un angajator o simte este mai mică decât în urmă cu trei ani. Acest lucru se datorează actualei guvernări, care trebuie să-și continue actvitatea și după alegerile din 24 februarie, susțin managerii centrului comercial Grand Hall, într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:54

Departamentului american pentru Securitate Internă a creat o universitate falsă, Universitatea din Farmington, pentru a lansa o capacană și pentru a aresta studenții străini care încearcă să rămână pe teritoriul american în mod ilegal, relatează The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:53

Preşedintele polonez, Andrzej Duda, şi omologul său lituanian, Dalia Grybauskaite, au semnat joi, la Varşovia, o declaraţie privind securitatea comună, care include coordonarea politicilor de apărare şi securitate ale celor două ţări în cadrul NATO şi al Uniunii Europene şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:50 de Ana Marchitan

Duminică, 24 februarie, în R. Moldova, vor avea loc alegeri parlamentare ordinare. Astfel, pentru prima dată, cetățenii vor alege cei 101 deputați conform sistemului electoral mixt. Adică, 50 dintre aceștia vor accede în Legislativ pe liste de partid, mandatele urmând să...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)