Astăzi 21 Februarie 2019, Joi - Ultima actualizare la ora 11:24
Abonamente

Actualitate 22 Septembrie 2017, ora 08:44

#josdodonCetățeanul suspect

Marime Font

Oamenii unei cetăți se numesc cetățeni. Cetățenii unui stat fac parte din patrimoniul lui etnic și cultural. Toți cetățenii au un singur scop: să facă țara mai frumoasă, mai bogată, mai demnă de numele pe care o poartă. Cetățenii adevărați nu luptă împotriva statului în care-și duc traiul ei și copiii lor, nemaivorbind de respectarea memoriei istorice a străbunilor. 

Dar statul R. Moldova are un cetățean ciudat, care luptă cu oamenii, cu integritatea și unitatea lui. Este un tip suspect, care-și dorește, la propriu, dispariția noastră, ca români, de pe acest pământ. Cetățeanul despre care vorbesc se numește Dodon Igor și este născut la Sadova, iar la ora actuală este președinte ales (de unii).

Cetățeanul suspect rostește de 10-15 ori pe săptămână cuvântul „statalitate”. Aproape la sigur, el nici nu cunoaşte sensurile acestui termen, dar se vede că-i place tare și-l folosește când vrea și unde vrea. A devenit un fel de motto al discursurilor sale zilnice.


Cetățeanul suspect are dubii asupra integrității statului R. Moldova, deoarece nu face niciun efort pentru aceasta. Joacă teatru de proastă calitate: ba fuge la Moscova să se consulte cu Putin, ba zice că va crea o Moldovă unită (interesant, în care hotare?). Când nu-i reușește nimic, deși de fapt nici nu face nimic, el iese cu un discurs agresiv împotriva unioniștilor.

Cetățeanul suspect nici nu-și dă seama ce înseamnă Unirea de la 1918, din cauze obiective: el cunoaște doar istoria Uniunii Sovietice, cartea lui de căpătâi. Cât despre Istoria Basarabiei, nu i-ar strica să-l citească pe Alexandru Boldur.

El mormăie, câteodată se stropșește, dar nu se lasă: la ce vă trebuie istoria românilor cu Ștefan cel Mare și Mihai Viteazul, cu Mircea cel Bătrân și Petru Rareș? Mai bine, dragi elevi, zice cetățeanul suspect, studiați istoria blocului în care locuiți, a străzii sau a râpii din apropierea casei, în cel mai rău caz istoria Sadovei, căci acolo m-am născut eu, Dodon, cetățeanul total al statului acesta chinuit.

Cetățeanul suspect era pe la guvernare, când s-au delapidat banii din cele trei bănci. Era aproape de „cașcaval”, dar o face pe „niznaiul”: cât voi fi eu președinte nu se va mai fura nici un miliard, căci eu și ortacii mei avem bani pentru noi, copiii și nepoții noștri. Voi, cetățenii adevărați, descurcați-vă cum puteți!

Cetățeanul suspect critică, cu orice ocazie, Declarația de Independență, anume articolele care nu-i convin. De fapt, cetățeanule, tu conduci statul care s-a născut ca rezultat al acelui document istoric, ce nu-ți place?

Cetățeanul suspect comentează de nenumărate ori Constituția. Dar de când e constituționalist? Nici nu cred că va fi citit Legea Fundamentală cumva până la capăt. Poate doar unele articole mai „ușurele”, mai pe înțelesul lui de economist ratat…

Cetățeanul suspect nu este omul nostru, este un străin. Oriunde și oricând el apără interesele Rusiei – patria lui de suflet. Uneori e chiar bizar, când deplânge anumite situații în legătură cu țara agresoare, care a ocupat o parte din statul pe care-l conduce cu atâta lipsă de talent. El nu mai inspiră încredere, căci țara pe care o apără ne-a creat enclava transnistreană, care face exerciții militare (săptămânal) la Nistru. Interesant, în opinia lui Dodon, al cui e Nistru: al nostru sau al lor?

Cetățeanul suspect demult a trecut linia roșie (poate e privatizată de el) a neadevărului și s-a făcut frate cu diavolul, numai să fie pe placul Moscovei. Este gravă activitatea agresivă a acestuia: nu acceptă nimic, este mereu împotrivă și în fiecare seară sperie lumea: „Nu voi emite un așa ordin!”, „Nu voi accepta candidatura guvernului, eu am propria opinie!” etc.

Cetățeanul suspect este un inamic al poporului nostru. N-a putut crea o economie prin proiecte viabile, nici locuri de muncă, nu a ridicat nivelul de trai al oamenilor și nici nu e președintele tuturor, după cum a promis în campania electorală. În ultimul timp, el se laudă că a „făcut”, împreună cu rușii, un proiect de amnistie pentru moldovenii care aveau interdicție de plecare în Rusia. Adică, plecați, moldoveni, și fiți robii patronilor mei!
Da, unii dintre conaționalii noștri vor să plece în Rusia. E alegerea lor, dar să nu fie mânați și împinși încolo de președintele statului. Ce vei conduce, cetățene, dacă vor pleca toți cei apți de muncă? S-au ăsta, poate, e și scopul tău? Vrei să rămâi aici doar tu și membrii partidului tău: rusofoni, rusofili, ostili moldovenilor? Adică, românilor?

Cetățeanul suspect, Dodon, s-a încumetat să transmită sinistraților din România (în urma furtunii recente) compasiunea sa. De fapt, asta aduce mai mult a farsă de prost gust. Nu credeți în „sinceritatea” lui pur dodonistă, pentru că dodonismul e foarte periculos, dragi cetățeni adevărați!
Cetățeanul suspect „promite” azi că, dacă guvernarea cade, el, președintele poporului, va construi drumuri ca în Rusia, va asigura locuri de muncă în Rusia, va duce produsele noastre în Rusia, nu vom avea război cu Rusia. Vedeți ce rai aduce „pe pământul nostru sfânt” acest președinte suspect?
 
Alexandra Tănase

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 11:24

Preşedintele Ucrainei, Petro Poroşenko, declară că Ucraina a devenit de facto un adevărat flanc estic al NATO, scrie Defense Romania.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 11:04

Republica Moldova nu recunoaște anexarea Crimeii de către Federația Rusă și își reiterează preocuparea în legătură cu perpetuarea crizei din Ucraina și a ostilităților din regiunile de est ale țării vecine, care afectează climatul de securitate din întreaga...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 11:01

Preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, susţine iniţiativa de promovare a sportului de amatori, venită din partea Asociaţiei Run Moldova. Membrii acesteia consideră că în Valea Morilor, pe terenul nefuncțional al unui parc de distracții, trebuie să fie construit un complex...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 10:36

Numărul de contracte de muncă la nivel naţional a ajuns în luna ianuarie a acestui an la 6,37 milioane, în creştere cu 2% (cca. 118.000 de contracte) faţă de perioada similară din 2018 şi este cu 8% mai mare (+480.500) faţă de luna ianuarie a anului 2015, arată datele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 10:32

Analistul politic Igor Boţan este convins de destrămarea blocului PAS-PPDA, după aelegerile parlamentare din 24 februarie. Supoziţia a fost formulată în cadrul dezbaterilor publice cu tema: „Alegeri 2019: Scenarii post-electorale în viziunea experților în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 10:15

Pompierii din capitală au fost chemați azi-noapte pentru a stinge două autoturisme pe bulevardul Traian. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 10:10

Alianța Nord Atlantică a calificat drept „inacceptabile” amenințările președintelui rus Vladimir Putin în ceea ce privește desfășurarea de rachete capabile să lovească „teritoriile unde se află centrele de decizie” ale NATO, în cazul în care...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 09:14

 Creatorii unui sistem de inteligenţă artificială, care este capabil să scrie ştiri şi lucrări literare, au decis să nu îşi scoată produsul pe piaţă întrucât se tem că acesta ar putea fi utilizat pentru a face rău, scrie The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 09:02

După interviurile pe care le-a oferit Mihail Gofman pentru Zeppelin Investigation, unde a vorbit despre schema prin care s-a furat miliardul din BEM în 2014, soția lui Gofman a avut din nou de suferit. Deja a doua oară, oamenii lui Platon i-au tăiat furtunul de la frâna...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 08:58

Acum că avem detaliile complete pe „hârtie” despre Galaxy S10, a venit momentul să vedem şi cum se prezintă din punct de vedere vizual noile smartphone-uri Samsung care ajung în magazine la începutul lunii martie. Am avut ocazia să ne jucăm cu cele trei noi...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Februarie 2019, ora: 08:53 de George Mârzencu

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar Din editia print

Dodon a fost premiat pentru propagandă românească în satul Sadova

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 21 Februarie 2019, ora: 05:48

Horoscop 21 februarie 2019. Cupidon lucrează de zor în luna dragostei, însă nu poate face totul de unul singur. Zodiile nehotărâte ar putea pierde o relație fericită, așteptând în zadar partenerul perfect. E mai bine să încerci și să eșuezi,...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 21 Februarie 2019, ora: 03:54

Consumul de alcool favorizează creșterea în greutate

Consumul de alcool favorizează creșterea în greutate

Alcoolul este o sursă consistentă de calorii și se știe că un consum ridicat de alcool tare și de bere favorizează creșterea în greutate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 00:56

STATISTICI /// România este principala piață de desfacere pentru mărfurile din R. Moldova

STATISTICI /// România este principala piață de desfacere pentru mărfurile din R. Moldova

România și-a consolidat poziția de principala piață de desfacere pentru mărfurile din Republica Moldova, după o creștere în anul 2018 a livrărilor de bunuri moldovenești pe piața românească cu 31,9 la sută (în 2017 au crescut cu 17,1 la sută), potrivit datelor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 00:19

Microsoft a anunțat miercuri că a descoperit campanii de atacuri cibernetice îndreptate către instituții din mai multe țări europene, atacuri inițiate de un grup apropiat Kermlinului, numit Strontium. Este același grup cu celebrul Fancy Bear sau Sofacy, implicat în alte...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Februarie 2019, ora: 00:18

Cum și când a apărut limba română?

Cum și când a apărut limba română?

La propunerea redacției acestei reviste am acceptat să prezint, într-o manieră accesibilă unui public larg, istoria sau povestea cuvintelor românești. S-ar cuveni să încep cu formula inițială a oricărei istorioare sau povești.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 18:55

Patru membri ai Parlamentului European au fost reţinuţi, în timpul unui protest față de prezenţa bombelor nucleare americane pe teritoriul Europei, trei dintre ei pătrunzând într-o bază militară din Belgia, potrivit Politico.eu

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 18:53

Tot mai mulți oameni de afaceri anunță susținerea Partidului Democrat la alegerile parlamentare din 24 februarie. Este și cazul lui Iurie Mihalachi, patronul rețelei de magazine IMC Market, care apreciază reformele implementate de actuala Guvernare. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 17:31

Primele numere de înmatriculare cu emoticonuri / FOTO

Primele numere de înmatriculare cu emoticonuri / FOTO

Autoritățile din Queensland, Australia, au lansat numerele de înmatriculare cu emoticonuri, pentru șoferii care vor să personalizeze și mai mult plăcuțele de identificare a mașinilor, relatează BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 17:18

Jurnaliștii de la portalul agora.md au mers la Grozești, în satul de baștină al liderului PDM, Vlad Plahotniuc. Aceștia au realizat un reportaj video, în care oameii au doar cuvinte de laudă despre șeful democraților, care candidează pe circumscripția Nisporeni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 16:40

Toți pensionarii din Republica Moldova vor primi medicamente gratuite după venirea la guvernare a Partidului Politic ȘOR, a promis liderul acestuia, Ilan Șor. El a prezentat prioritățile programului formațiunii sale destinat pensionarilor, care mai prevede majorarea de câteva ori a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 15:47

Rețeaua de magazine Nr.1 anunță că a majorat din nou salariile angajaților, ca urmare a reformei fiscale, implementată de Guvern și își anunță susținerea pentru Partidul Democrat din Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 15:44

O companie din nordul țării - T.B. Fruit Moldova - ar putea primi o amendă record de 13 milioane de lei, dacă se va dovedi că a comis evaziune fiscală în proporții deosebit de mari.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 13:20

Instituțiile media din trustul Platon-Țopa continuă să tirajeze valuri de minciuni în actuala campanie electorală, iar cele mai multe dintre ele vizează Partidul Democrat din Moldova. Unul dintre ultimele materiale denigratoare se referă la activitatea cadidatului PDM pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 13:01

Partidul Politic ȘOR a elaborat un program concret care va îmbunătăți viața pensionarilor. Iar una din prevederile acestuia este anularea impozitelor directe și indirecte pentru pensionari, ceea ce va duce la reducerea mărfurilor și serviciilor pe care le procură cu aproximativ...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)