Astăzi 21 Iunie 2021, Luni - Ultima actualizare la ora 09:17
Abonamente

Opinii & Editoriale 2 August 2016, ora 10:55    Din editia print

Marime Font

Cetățenie doar cu buletinul! Veniți, intrați, intrați și cumpărați!

Era prin 2007 o reclamă la televiziunile din România care oferea românilor credit doar pe baza buletinului. Și mulți s-au înghesuit să ia, în goana după consum și o viață mai bună. Cetățenia română pentru basarabeni are tendința de a deveni tocmai un asemenea caz, în care fiecare încearcă să-și rezolve problemele singur, confruntându-ne cu o populație în loc să fie un popor.


Lupta basarabenilor cu birocrația unui stat (cel român) e una dureroasă și supărătoare, pentru noi, unioniștii. Și mai dureros e faptul că nu înțeleg basarabenii cum pot primi cu toții cetățenie europeană peste noapte: prin votarea Unirii.

Mulți dintre prietenii mei din Republica Moldova, români, mi-au vorbit despre frustrarea pe care o au când trebuiau să aștepte în vămi, iar „o rusoaică, impertinent, care nu știa măcar două cuvinte în limba română, a trecut prin controlul vamal imediat scoțând din poșetă pașaportul românesc”. La fel, am stat cu mulți la rândurile de odinioară, la depunerea actelor pentru cetățenie. Iar calvarul nu se oprește acolo, transcrierea actelor sau obținerea certificatului de naștere generează cozi, frustrări, timp pierdut și dezamăgiri.


În perioada 2002-2007, doar 3 025 de cetăţenii ale României au fost acordate basarabenilor şi nord-bucovinenilor, adică celor care şi-au pierdut-o fără voia lor. Abia în 2008, situaţia a început să se îndrepte, totul mergând când mai repede, când mai încet, până în prezent. Numirea de către Raluca Prună a unui nou preşedinte în persoana Iuliei Mălina Ciobanu la Autoritatea de Cetăţenie a produs un imens scandal: cinci şefi de direcţie ameninţă cu demisia, iar un raport al corpului de control evidenţiază grave nereguli. Dar acesta este numai vârful icebergului dintr-un sistem pe care îl observ de ani buni. La depunerea dosarelor de cetăţenie, la primării, la consulate sau ambasade, basarabenii care îşi recapătă denumirea de români şi în acte sunt trataţi necorespunzător. Moral era ca procedura de redobândire a cetăţeniei să fie o chestiune pur formală, care să se facă într-o zi, pentru că nu vorbim aici de alte naţiuni, ci de victimele pactului Ribbentrop-Molotov, rămaşi, fără voia lor, în afara graniţelor actuale. Demersurile legislative, făcute de mai mulţi parlamentari, dintre care de-a lungul vremii, Viorel Badea şi Eugen Tomac au fost vârfurile de lance, au dus la un termen de 5 luni pentru redobândirea cetăţeniei.

Nu aș fi scris în mod normal acest editorial pentru că soluția este UNIREA… UNICA SOLUȚIE! Dar am fost primit recent în sânul familiei Grosu, la Roma. Necazurile i-au alungat din Republica Moldova pe aceste meleaguri latine dar nu au uitat de obârșie, de satul lor, Lozova, de Republica Moldova, de Țara-mamă, România. Ei activează mai mult decât 95% dintre unioniști. Nu uită că în fiecare zi trebuie să dea mai departe mesajul unionist… Și nu au cetățenie română! Eu am fost primit în mijlocul lor așa frumos, iar un nod mi-a stat în gât când a trebuit să explic care e situația cu cetățeniile și de ce Victoria, cea mai unionistă dintre unioniști, a fost o dată expulzată din România pentru că a depășit termenul de ședere. Și nici acum nu are cetățenia unui stat căreia îi este fidelă și pe care îl iubește.

Nodul în gât mi-a rămas și trebuie să scap de el: Adevărul trebuie spus: Nu avem un stat care să poată procesa tot acest proces birocratic cum trebuie. Prioritățile sunt altele în România care abia de câțiva ani se însănătoșește. Iar privind cetățeniile, nu asta e soluția, individ cu individ, ci cu toții, odată!

IUBIȚI ROMÂNIA, ÎMPOTRIVA ORICUI, ORICÂND! Chiar și împotriva voastră, dacă trebuie, însă iubiți-o unindu-vă cu ea! Toate celelalte vor dispărea de la sine.

Și iertați-ne și pe noi, cei care nu avem întotdeauna cum să vă fim alături, în afară de o îmbrățișare.
 

Un articol de: George Simion
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Istorie 21 Iunie 2021, ora: 09:12

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina Din editia print

„...pe pământul Tighinei au rămas să zacă tineri ostaşi abia încorporaţi în armată” 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 21 Iunie 2021, ora: 07:59

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Vice-președintele PAS, Natalia Gavriliță apare într-o adresare video în limba rusă unde folosește tezele moldovenismului stalinist - „poporul moldovenesc”.

( ) Citeşte tot articolul

Social 21 Iunie 2021, ora: 07:48

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

Fostul preşedinte Igor Dodon ar fi ucis un zimbru la una din vânătorile la care a participat. Anunţul a fost făcut vineri, 18 iunie, de către primarul de Bălţi, Renato Usatîi, care a publicat şi o fotografie care confirmă că fostul şef de stat a omorât animalul care...

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 21 Iunie 2021, ora: 07:16

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

Situaţia de securitate la Marea Neagră şi aspiraţiile europene şi euroatlantice ale Ucrainei s-au numărat printre temele abordate de ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, cu omologul său ucrainean, Dmytro Kuleba, sâmbătă, într-o întâlnire din marja...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 06:45

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

„Proorocii au făcut cărţi. Au venit apoi părinţii noştri şi au împlinit cele scrise. Iar alţii, după dânşii, le-au învăţat pe de rost. Şi venind generaţia de acum, le-a copiat ţi le-a pus în rafturi, fără să le citească.“ (din Pateric)

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 00:26

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Liderul PCRM, Vladimir Voronin, cere repetarea alegerilor din 24 februarie, deoarece PSRM a fost finanțată cu bani din Federația Rusă. Declarația a fost făcută la postul TV Moldova 1. «Alegerile trebuie repetate! Categoric! Să întoarcă la varianta zero și de petrecut...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Iunie 2021, ora: 09:37

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Comunitatea de pe rețelele de socializare din Moscova a fost pusă pe jar de o carte recent publicată a istoricului Ghenadie Tiundeșev, originar din Hakasia, o republică din sudul Siberiei centrale. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 20 Iunie 2021, ora: 09:21

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

În cadrul unei conferințe de presă pe care a susținut-o online, în urmă cu câteva zile, ambasadorul rus Valery Kuzmin s-a arătat deranjat de interceptările aeronavelor ruse de către avioanele NATO care participă la misiuni de misiuni de Poliție Aeriană Întărită sub comandă NATO....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Iunie 2021, ora: 09:04

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor a deschis astăzi cel de-al doilea birou parlamentar al formațiunii, ce va avea rolul de a oferi consultanță tuturor cetățenilor care au nevoie de ajutor în relația cu statul român. Noul punct administrativ are sediul în orașul Cahul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 20 Iunie 2021, ora: 09:01

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

 Liderul AUR senator în Parlamentul României Claudiu Târziu a avut o vizită oficială la Odesa și a reiterat faptul că ”nu există limba moldovenească, ci limba română, iar statul ucrainean trebuie să recunoască această realitate.”

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iunie 2021, ora: 09:01

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi trage un semnal de alarmă că partidul AUR, prin Caravana AUR, nu merge prin toată Republica Moldova să cerșească voturi, ci merge să informeze cetățenii cu privire la ce este adevărat sau fals din politică. Votul dat pentru partidul AUR nu este pentru noi, este pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 19 Iunie 2021, ora: 07:57

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

 Rusia e mereu cu ochii pe politica din Republica Moldova, joacă abil, susținând politicieni pe care îi adoptă și îi crește ca să împuște la momentul potrivit ca pușca lui Cehov. Kremlinul a crescut mulți politicieni, urmărește și se ocupă de recrutarea...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)