Astăzi 20 Septembrie 2019, Vineri - Ultima actualizare la ora 14:57
Abonamente

Opinii & Editoriale 12 Ianuarie 2018, ora 10:58    Din editia print

Marime Font

CONFIRMAT OFICIAL! „Violul de la Orhei” din 2014 a fost o minciună

Procuratura mun. Chișinău l-a scos de sub urmărire penală pe singurul tânăr învinuit de viol în acest dosar și a constatat că presupusa crimă nu a avut loc

Acum doi ani, după ce ONG-urile specializate în apărarea drepturilor omului și mulți jurnaliști îi condamnau, fără să țină cont de echidistanță și deontologie, pe trei tineri din Orhei că, în 2014, ar fi violat o minoră din aceeași localitate, subsemnatul a descoperit suficiente probe, care demonstrau că lumea credea cu ochii închiși într-o rușinoasă minciună. Atunci am scris articolul „Violul de la Orhei”, o farsă inventată de societatea civilă”, prin care, din câte se cunoaște, mi-am pus toată lumea în cap. Chipurile, eram apostrofat, cum își permite un jurnalist de investigație să ia apărarea unor criminali? Din păcate, unii oameni și-au pierdut atunci încrederea în mine, pentru că vocea turmei e mult mai ademenitoare decât argumentele unui singur om. Astăzi însă, cu tot respectul meu față de societatea noastră civilă, a venit ziua în care trebuie să vă anunț că, de data aceasta, ea a dat-o în bară.

„Oamenii lui Țuțu” erau niște tineri săraci

Pe scurt, povestea s-a întâmplat cam așa. Două fete și trei băieți au ajuns într-o casă din Orhei, unde au chefuit câteva zile. Toți băieții, inclusiv cei care nici nu erau bănuiți de viol, au recunoscut că una dintre fete, Elena, care ulterior a pretins că este victimă, a făcut benevol sex cu toți. Dar după ce a ieșit de acolo, ea a depus o plângere la poliție, precum că ar fi fost violată. Inițial, spunea că era fecioară până a ajunge în casa respectivă, dar, după ce medicii au constatat că ea spune minciuni, fata și-a schimbat imediat depozițiile. De fapt, în foarte multe declarații ale Elenei, contradicțiile se țin lanț.

Primul care a sărit cu piatra asupra presupușilor violatori a fost jurnalistul Vitalie Cojocari de la ProTV România. Făcând o abstracție grosolană de prezumția de nevinovăție și de faptul că doar unul dintre inculpați era învinuit de viol, Cojocari a publicat fotografiile tuturor celor trei tineri și i-a declarat, cu de la sine putere, drept persoane foarte periculoase pentru societate… După articolul meu, în care demonstram cu probe că nu a avut loc nici zare de viol, Vitalie a scris pe blogul său că eu am greșit flagrant, că nu mai sunt jurnalist, că mintea mea e o noapte, că n-am logică, că sunt de un misoginism crunt, dar și că polițiștii, în loc să ancheteze serios cazul, au măsluit dovezile. Ceea ce stârnea râsul, în toată scriitura sa, erau învinuirile pe care mi le aducea, precum că nu m-aș fi documentat din toate sursele, deși eu am săpat în acest subiect până la piatră, în timp ce el și-a făcut concluziile de unul singur. Fără supărare, cred că Cojocari sau e prieten cu avocații Elenei, sau a fost plătit pentru a turna hârdaie de zoi în capul celor trei băieți, fără să-i pese dacă aceștia purtau sau nu vreo vină.


În afară de aceasta, Vitalie Cojocari a început să strângă semnături online pentru ca cei trei să fie arestați pentru viol. Și asta chiar dacă însăși victima a declarat poliției că a fost violată doar de către unul. Dacă nu greșesc, Cojocari a adunat atunci vreo 10 mii de semnături. Pentru a fi luat mai în serios, el a născocit că „violatorii” – niște simpli și săraci băieți – ar face parte dintr-o grupare criminală condusă de Constantin Țuțu. Zău, citeam rândurile înșirate de acest coleg al meu și nu puteam pricepe ce are în cap și în ce măsură își poate călca pe demnitatea profesională și umană.

ONG-urile care s-au revoltat că adevărul iese la iveală

În tandem cu Vitalie Cojocari, o importantă feministă de la Chișinău mi-a dorit ca fiicele mele să fie violate în același mod. A fost cea mai dureroasă insultă, chiar dacă mai târziu m-am împrietenit cu feminista și am constatat că e o persoană destul de ok. Cred că i-a sărit muștarul atunci, ce să-i faci.

Ulterior, intrând în aceeași horă, Centrul de Drept al Femeilor, Centrul Național de Prevenire a Abuzului față de Copii, Centrul Internaţional „La Strada”, Centrul de Asistenţă şi Protecţie, Centrul Maternal „Pro –Femina” din Hânceşti, Centrul Maternal „Pro Familia” din Căuşeni, Centrul Maternal din Cahul, Centrul de plasament temporar şi reabilitare pentru copii din Bălţi, Centrul de Criză Familială „Sotis” din Bălţi, precum și organizațiile „Promo-LEX”, „Casa Mărioarei”, „Memoria”, „Gender – Centru”, „Artemida” din Drochia, „Onoarea şi Dreptul Femeii Contemporane” din Bălţi și „Stimul” din Ocniţa, toate acestea unite în Coaliția Națională „Viața fără Violență în Familie” și-au exprimat dezacordul în legătură cu articolul subsemnatului și mi-au cerut oficial să-mi prezint scuzele de rigoare. N-am nimic împotriva organizațiilor respective, ba chiar știu că unele dintre ele au scopuri destul de nobile în alte privințe, dar n-am putut să le fac pe plac. Mai bine zis, am refuzat să-mi cer scuze, pentru că eu nu scriu minciuni.

În continuare, victima, prin avocatul său, s-a plâns la Consiliul de Presă și la Consiliul pentru Prevenirea și Eliminarea Discriminării și Asigurarea Egalității. Cele două instituții au ajuns la concluzia că n-am fost echidistant și, respectiv, că am discriminat femeile. N-am fost de acord cu nici una din aceste hotărâri, dar mai ales cu cea de a doua, care chiar m-a amuzat. Cititorii mei cunosc că niciodată n-am discriminat pe nimeni.

Comedia a luat sfârșit!

După toată hărmălaia ridicată de Cojocari, ONG-uri și alte mass-media, procurorul general, Eduard Harunjen, a dispus reluarea urmăririi penale în privința singurului tânăr acuzat de viol, dintre cei trei, de către Procuratura mun. Chișinău. De atunci, dacă îndrăzneam să deschid gura despre „violul de la Orhei”, apărătorii Elenei mă avertizau că n-am dreptul să fac concluzii pripite atâta timp cât urmărirea penală nu s-a încheiat.

De aceea am tăcut până acum, când comedia a luat sfârșit. Recent, Procuratura Chișinău l-a scos de sub urmărire penală pe băiatul învinuit de viol, constatând că acesta este nevinovat. Adică, „violul de la Orhei” nu a avut loc. Mai clar vorbind, am avut dreptate când scriam că acest viol a fost o farsă inventată de o parte din societatea civilă și de unii jurnaliști.

Oricum, această întâmplare ne arată cum funcționează manipularea în masă în ziua de astăzi. De aia, dragi cititori, să fiți deștepți și să nu credeți în tot ce se vorbește pe internet și la TV. De multe ori, fiind prea încrezători, puteți deveni voi înșivă victime, folosite de cineva în interese murdare și strict personale. Vă asigur că există oameni care sunt gata să câștige bani pe orice cale, pentru că așa e lumea în care trăim.

Acum, cei trei tineri au posibilitatea și tot dreptul să-i atace în judecată pe toți cei care le-au creat o alură de monștri. Decizia le aparține. Mie nu-mi rămâne decât să mă bucur că, în cele din urmă, se vor convinge și cititorii mei că am avut dreptate, în ciuda tuturor pietrelor care mi-au zburat în cap.

Cu amănunte, dacă va fi cazul, voi reveni.

Un articol de: Pavel Păduraru Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 13:04

Jurnalist britanic despre Aeroportul Chișinău: promisa dezoligarhizare să nu se transforme în „dodonizare”

Jurnalist britanic despre Aeroportul Chișinău: promisa dezoligarhizare să nu se transforme în „dodonizare”

Atacurile directe și mai voalate ale președintelui Igor Dodon și Guvernului de la Chișinău asupra companiei a preluat contractul de concesiune a Aeroportului Internațional Chișinău provoacă tot mai multe îngrijorări în mediul diplomatic, dar și în cel al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 12:56

Cine este în realitate cetățeanul rus Alexander Rahr pe care presa lui Dodon îl laudă ca fiind un mare „expert german”

Cine este în realitate cetățeanul rus Alexander Rahr pe care presa lui Dodon îl laudă ca fiind un mare „expert german”

Alexander Rahr este unul dintre „picioarele de pod” ale propagandei ruse în Germania.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 12:36

opinie O nouă mișcare de opoziție împotriva dodonizării

O nouă mișcare de opoziție împotriva dodonizării

Scena politică de la Chișinău a fost marcată de plecarea lui Octavian Țîcu din fracțiunea Dreptate și Adevăr. Modul în care s-a produs, declarațiile actorilor politici provocate de această plecare ne arată că a existat, și în continuare există, o tensiune mare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 12:15

Dodonizme - Trebuie să avem relații foarte bune cu România ș Ucraina / Igor Nicolaevici n-a fost NICIODATĂ la București sau Kiev

Dodonizme - Trebuie să avem relații foarte bune cu România ș Ucraina / Igor Nicolaevici n-a fost NICIODATĂ la București sau Kiev

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a acordat un interviu în exclusivitate RFI România.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 20 Septembrie 2019, ora: 12:11

“Suntem mult mai preocupaţi de Germania decât de Brexit.” Unda de șoc ce se propagă în întreaga Europă

“Suntem mult mai preocupaţi de Germania decât de Brexit.” Unda de șoc ce se propagă în întreaga Europă

Deşi Brexitul domină agenda în prezent, Franţa este preocupată mai mult de impactul încetinirii creşterii economice a Germaniei, principalul său partener comercial, conform unei analize publicate de Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 12:11

FLASH /// Nistor Grozavu a fost REȚINUT / Procurorii îl acuză de depășirea atribuțiilor de serviciu

FLASH /// Nistor Grozavu a fost REȚINUT / Procurorii îl acuză de depășirea atribuțiilor de serviciu

Fostul viceprimar al Capitalei Nistor Grozavu a fost reţinut în această dimineaţă. Informaţia a fost confirmată de şeful Procuraturii Municipale, Ştefan Şaptefraţi. Acesta a declarat că Grozavu este cercetat penal pentru depăşirea atribuţiilor de serviciu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 10:57

Drumurile europene ale alianței ACUM-PSRM /// Un miliardar rus ar putea construi șoseaua de centură a Chișinăului

Drumurile europene ale alianței ACUM-PSRM /// Un miliardar rus ar putea construi șoseaua de centură a Chișinăului

Igor Bukato, președintele grupului de companii Vozrojdenie din Sankt Petersburg, Rusia ar fi să construiască oi șosea de centură în jurul Chișinăului, care ar corespunde tuturor standardelor internaționale, anunţă Preşedinţia Republicii Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 10:17

Delegația Guvernului va cheltui aproape 270 de mii de lei pentru vizita la New York / Nu se știe cât ne va costa și „turismul” lui Dodon în America

Delegația Guvernului va cheltui aproape 270 de mii de lei pentru vizita la New York / Nu se știe cât ne va costa și „turismul” lui Dodon în America Foto: Sediul ONU

Ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE), Nicolae Popescu, alături de diplomații Tatiana Molcean și Galina Nipomici, vor merge la New York pentru a participa la cea de-a 74-a sesiune a Adunării Generală a ONU. Costul total al deplasării celor trei diplomați, care vor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 09:54

30 de minute de mers pe jos: cum îţi îmbunătăţesc starea de sănătate

Poate că la prima oră a dimineţii nu ai dispoziţia necesară să faci prea multă mişcare. Nu vorbim de exerciţiile fizice pe care le poţi face, câteva antrenamente uşoare sau stretching pentru că sigur nu sunt o prioritate. Avem obiceiul ca după ce ne trezim să mai stăm puţin...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 09:35

Un scenariu care dă fiori: Ce s-ar întâmpla în primele ore ale unui război Rusia-SUA

90 de milioane de oameni ar cădea victime ale unui război între Rusia și Statele Unite, în primele ore de la izbucnirea lui.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 08:56

După ce i-a dat țara lui Dodon, Năstase s-a trezit? / „Dacă Primăria Chișinău va ajunge pe mâinile socialiștilor, atunci în capitală va fi dezastru”

După ce i-a dat țara lui Dodon, Năstase s-a trezit? / „Dacă Primăria Chișinău va ajunge pe mâinile socialiștilor, atunci în capitală va fi dezastru”

Fostul deputat si ministrul MAI, Andrei Năstase, susține că dacă Primăria Chișinău va ajunge pe mâinile socialiștilor, atunci în capitală va fi dezastru. 

( ) Citeşte tot articolul

Sport 20 Septembrie 2019, ora: 08:51

Europa League VIDEO /// CFR Cluj vs Lazio 2-1 / Debut de vis - Campioana României îi bate pe italieni și e lider în grupa E

VIDEO /// CFR Cluj vs Lazio 2-1 / Debut de vis - Campioana României îi bate pe italieni și e lider în grupa E

CFR Cluj a avut parte de un debut perfect în grupele Europa League, câștigând cu 2-1 duelul de pe teren propriu cu Lazio. Campioana României a fost condusă cu 1-0 de formația din Serie A, dar a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, grație unui penalty...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 20 Septembrie 2019, ora: 08:49

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 20 SEPTEMBRIE 2019. RACII DEVIN EXCESIV DE CRITICI

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 20 SEPTEMBRIE 2019. RACII DEVIN EXCESIV DE CRITICI

Horoscopul zilei de 20 septembrie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 20 septembrie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 20...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 04:22

„A mai rămas doar o cameră” Booking.com ar continua să inducă turiștii în eroare, în ciuda avertismentelor primite

„A mai rămas doar o cameră” Booking.com ar continua să inducă turiștii în eroare, în ciuda avertismentelor primite

Booking.com se apără împotriva acuzațiilor conform cărora continuă să utilizeze tactici de presiune pentru a vinde, în ciuda sancțiunilor impuse de autoritățile britanice, scrie CNN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 01:51

Ce prevede DOCUMENTUL privind Pactul Ribbentrop-Molotov care va fi votat în Parlamentul European

Ce prevede DOCUMENTUL privind Pactul Ribbentrop-Molotov care va fi votat în Parlamentul European

Parlamentul European va vota, joi, adoptarea unei rezoluții prin care UE condamnă Pactul Ribbentrop-Molotov încheiat între Uniunea Sovietică și Germania nazistă, semnat la 23 august 1939.Rezoluția Parlamentului European privind 80 de ani de la începerea celui de-al Doilea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2019, ora: 20:08

Usatîi: „Localitățile din țară au nevoie stringentă de proiecte investiționale, iar eu sunt gata să le asigur”

Usatîi: „Localitățile din țară au nevoie stringentă de proiecte investiționale, iar eu sunt gata să le asigur”

Liderul Partidului Nostru, Renato Usatîi, a declarat că pentru dezvoltarea țării este nevoie de proiecte investiționale și granturi, iar el este gata să plătească din bani proprii o echipă de experți moldoveni și străini, care să creeze aceste programe. De altfel, Usatîi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2019, ora: 15:18

Vlad Țurcanu, liderul Partidului Popular Românesc va candida la funcția de primar al capitalei

Vlad Țurcanu, liderul Partidului Popular Românesc va candida la funcția de primar al capitalei

Președintele Partidului Popular Românesc (PPR), Vlad Țurcanu, depune în aceste clipe actele la CECEM Chișinău pentru a fi înregistrat în calitate de candidat la funcția de primar general al capitalei.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)