Astăzi 19 Noiembrie 2018, Luni - Ultima actualizare la 18 Noiembrie 2018
Abonamente

Moldova 30 Septembrie 2011, ora 05:28    Din editia print

sportConstantin Ţuţu: Campionatul K-1 trebuie câştigat de cei de acasă

Marime Font

Deşi suntem tentaţi să credem că Moldova nu îşi permite să aibă sportivi buni, câţiva totuşi există, însă nu toţi contează pentru autorităţile moldoveneşti.

Sâmbătă, Chişinăul va găzdui pentru a treia oară turneul din circuitul mondial King of Kings (KOK). La competiţie vor participa luptători din opt ţări: România, Ucraina, Lituania, Olanda, Japonia, Kazahstan, Polonia şi R. Moldova. Invitatul special al campionatului este olandezul Remy Bonjasky, unul dintre simbolurile competiţiei, care a câştigat trei titluri din cele 18 ediţii de World Grand Prix. R. Moldova va fi reprezentată de cinci luptători, între care campionii ultimei ediţii - Constantin Ţuţu şi Dorel Cristian. La turneu sunt programate opt lupte în versiunea K-1, trei partide de Superfight la MMA, un meci de deschidere şi unul de rezervă. Despre atmosfera dinainte de campionat, dar şi secretele ascunse în spatele unui „pachet de muşchi” am discutat cu Constantin Ţuţu, câştigătorul Grand Prix FEA din 2009 şi deţinătorul titlului de Maestru.

- Constantin, de cine dintre luptători îţi este frică cel mai tare în luptele de sâmbătă?
- În sport nu există frică, ci doar emoţii. Dar olandezul şi ucraineanul par a fi cei mai bine pregătiţi.


- Ministerul Tineretului şi Sportului te susţine în vreun fel? Ce le-ai transmite funcţionarilor din acest minister?
- N-am primit niciodată ajutor din partea lor. Le-aş transmite celor din minister să le vină în ajutor cel puţin viitoarelor generaţii de sportivi, să se întoarcă cu faţa la ei. E tare greu să supravieţuieşti ca sportiv în RM, din care cauză avem din ce în ce mai puţini sportivi. Cei de la Fighting Entertainment Association sunt singurul nostru sprijin, organizând campionate la noi acasă. Politicienii noştri nu se gândesc la cei care îi vor urma la conducere.

- Dintre politicienii şi oamenii de afacere care te cunosc, ţi-a propus vreodată cineva ajutorul?
- Politicienii, chiar dacă majoritatea dintre ei asistă adesea la campionatele mele, nu prea intră în vorbă cu mine, mai degrabă îmi trimit mesaje de felicitare prin alte persoane. Oamenii de afaceri, formal, îmi propun ajutorul, dar când apelez la ei ulterior, îmi întorc spatele. Îmi spun că poate cu altă ocazie şi aşa de fiecare dată...

- Când ai câştigat primii bani din sport?
- Au trecut mulţi ani de atunci. Ţin minte că era Ziua oraşului Odesa şi era vorba despre 100 $. Prima dată văzusem atât de mulţi bani. Un an de zile nu am umblat la banii aceştia, mă uitam doar la ei.

- Dar când ai câştigat cei mai mulţi bani?
- Au fost 110.000 de lei. I-am câştigat la sfârşitul anului 2009, la Campionatul Moldovei la K-1, organizat de FEA.

- Te gândeşti să faci o afacere din sport, la un moment dat? Spre exemplu, să deschizi o sală de sport şi tu să fii antrenor.
- Chiar dacă aş avea banii necesari, nu aş deschide o sală de sport. În RM nu poţi face bani în acest domeniu. La noi mai fac sport doar cei care sunt legaţi sufleteşte de această meserie... După ce nu voi mai putea să fac sport, ca majoritatea sportivilor, îmi voi deschide o afacere, dar nu ştiu încă în ce domeniu.

- Ai fost bătut de gândul de a părăsi ţară, precum au făcut-o mulţi colegi de-ai tăi?
- Nu vreau să plec, deşi am avut propuneri din Cecenia şi Ucraina. Eu vreau să lupt pentru Moldova. Sunt patriot, încă…

- Are Constantin Ţuţu timp pentru o prietenă?
- M-a lăsat, când mi-a fost mai greu. Ne-am despărţit acum o lună, după o relaţie de un an şi jumătate. Un sportiv de performanţă trebuie să aleagă între familie şi sport. Eu toată ziua fac sport, mai ales înainte de campionate. Sâmbăta am 12 antrenamente, iar în puţinul timp liber vreau să mă odihnesc. Ea, ca mai toate fetele din Chişinău, vrea să iasă în oraş, la discotecă. E o fată foarte de treabă şi frumoasă. Am avut şi discuţii despre întemeierea unei familii, copil etc.

- Cum se distrează un sportiv? Fumezi din când în când...?
- N-am fumat niciodată, nici cafea nu am gustat. Când eram mic, am şi fost, poate, tentat de lucrurile acestea, dar nu mi-am permis să le încerc. Nici acum nu sunt atras de ele. Şi la anumite petreceri treceau drogurile pe lângă mine, uite aşa... (gesticulează), dar nu m-au tentat.

- Succes pentru sâmbătă! Voi fi sâmbătă în sală, îţi voi ţine pumnii.
- Am să fac totul ca să câştig. Campionatul trebuie să fie câştigat de cei de acasă.

Constantin Ţuţu are doar 24 de ani, dar a adunat cam tot atâtea diplome şi medalii. Nu mai ţine minte cum s-a apucat de sport, căci s-a întâmplat demult. La nouă ani făcea deja karate. Ultimele titluri câştigate sunt Cupa Ucrainei la muay-tay (2009), Campionatul BUSHIDO FC (2010) şi Campionatul mondial FEA din aprilie 2011. A absolvit Facultatea de Sport din cadrul Universităţii de Stat de Educaţie Fizică şi Sport, iar anul acesta s-a înscris la un master în Administrare Publică la Academia de Administrare Publică de pe lângă preşedintele RM. Chiar dacă a reprezentat ţara la mai multe campionate internaţionale, nu a fost scutit de taxa de şcolarizare.

Nicanor Trocin, antrenorul lui Constantin Ţuţu
Este o întâmplare că Moldova are campioni. Poate că sună absurd, dar Constantin Ţuţu face sport mai mult din plăcere, ca să le arate moldovenilor noştri că suntem şi noi capabili să câştigăm medalii. E dureros când mergem peste hotare şi R. Moldova este reprezentată doare de unul sau doi luptători. Am ajuns de râsul găinilor, iar autorităţile nu ne iau în serios… Iată, acum trebuie să vedem de unde să strângem bani pentru chiria sălii de sport - 9000 de lei -, la care se mai adaugă serviciile de întreţinere. Dar aici se antrenează trei dintre cei mai buni sportivi de lupte libere din Moldova - Constantin Ţuţu, Dorel Cristian şi Nicolae Ghindă… 

Turneul K.O.K. World Grand Prix 2011 este organizat de Fighting Entertainment Association (FEA), în parteneriat cu International Drug Enforcement Centre (IDEC), şi va avea loc sâmbătă, 1 octombrie, la Sala Polivalentă din Chişinău.





Un articol de:
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 15:34

Președintele Parlamentului, Andrian Candu, care este și ambasador al siguranței rutiere, îndeamnă cetățenii R. Moldova să respecte regulile circulației rutiere. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 12:47

Mitingul anunțat cu pompă de PSRM a reunit mai puțin de 10 mii de oameni. Potrivit unor estimări, la evenimentul anunțat de socialiști drept ”mitingul majorității naționale” au venit în jur de opt mii de persoane.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 10:43

Raportul comisiei care a anchetat implicarea fundaţiei "Open Dialog", condusă de Ludmila Kozlovska, în politica internă şi finanţarea unor partide din Moldova, va fi transmis instituţiilor europene şi agenţiilor străine specializate, pentru investigaţii. Anunţul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Noiembrie 2018, ora: 09:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...” Din editia print

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:34

 Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat în octombrie un avans de 7,8% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,4%, de la 2,9% în perioada similară din 2017, conform statisticilor Asociaţiei Constructorilor Europeni de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:18

E haos pe şoselele din Franţa! Cel puţin o persoană a murit şi peste 100 au fost rănite în timpul protestului "Vestelor Galbene". Oamenii sunt nemulţumiţi de creşterea taxelor la carburanţi şi îi cer demisia preşedintelui Emmanuel Macron. Aproape 2.000 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:04

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim!

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim! Din editia print

În timp ce părinții și buneii noștri mureau de foame, poeții Moldovei sovietice au scris o scrisoare de mulțumire în versuri dictatorului Stalin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 08:50

 Sfârşit cumplit pentru un tânăr din judeţul Botoşani, care duminică ar fi împlinit 20 de ani. Maşina pe care o conducea a ieşit de pe şosea, şi după un impact puternic a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Noiembrie 2018, ora: 08:46

 O zi reuşită. O să dăm dovadă de flexibilitate şi dacă apar situaţii noi faţă de programul pe care ni l-am făcut o să ne pliem pe cerinţele prezentului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)