Astăzi 19 Noiembrie 2018, Luni - Ultima actualizare la 18 Noiembrie 2018
Abonamente

Criza 14 Ianuarie 2012, ora 11:30

Creatorul celui mai mare sistem piramidal din lume: "Scopul meu final e Apocalipsa financiară"

Marime Font

La cei 56 de ani ai săi, Serghei Panteleevici Mavrodi are la activ cel mai mare sistem piramidal din lume, prin care circa 30 de milioane de persoane din Rusia şi fostele republici URSS şi-au pierdut banii în 1994 şi peste patru ani petrecuţi la închisoare.

El spune că, în MMM-2011, noul sistem piramidal pe care l-a început acum un an, oamenii din orice ţară, inclusiv din România, pot câştiga dobânzi de până la 60% pe lună. El spune, într-un interviu în exclusivitate pentru "Evenimentul zilei", că urmăreşte să distrugă acutalul sistem financiar şi să includă toţi banii lumii în MMM, într-un cuvânt - Apocalipsa financiară.

Serghei Mavrodi: În primul rând, pe site-ul meu avertizez în legătură cu toate riscurile de pe lume care ar putea fi. Aşadar, totul este cinstit, sunteţi avertizaţi în legătură cu toate pericolele, iar mai departe decideţi singuri dacă merită să riscaţi pentru o dobândă de 20-30% pe lună sau nu. Dobânda reală ajunge chiar până la 60% pe lună. Asta referitor la chestiunea legată de fraudă.


Referitor la riscuri. Cum lucrează MMM-2011? Imaginaţi-vă o casă de ajutor reciproc gigantică: astăzi ajuţi tu, mâine vei fi ajutat! Un mare dulap comun, în care toată lumea îşi depune şi îşi scoate permanent banii. Ai depus astăzi 100 de dolari. Vrei să iei mâine 200 de dolari? Îi vei primi din acest dulap. E clar că banii din dulap nu sunt suficienţi pentru toată lumea, dar acest lucru s-ar observa doar dacă toţi vor vrea să-şi ia banii în acelaşi timp. Dar aşa ceva nu se întâmplă niciodată în practică. Doar în caz de panică. Morala: nu intraţi în panică, comportaţi-vă cu calm şi inteligenţă şi totul va fi extraordinar.

Acestea sunt toate riscurile. Un pericol este posibilitatea apariţiei panicii. Dar, vreau să subliniez că panica este distructivă pentru orice structură financiară, nu doar pentru MMM. Până în prezent, lucrurile merg ca ceasul. Toţi primesc dobânzi de la 20% până 60% pe lună. Nu a existat nicio problemă. Şi ritmul creşte. La sfârşitul anului trecut, în sistem participau deja 10 milioane de persoane.

Oamenilor nu le este frică să-şi piardă banii, aşa cum s-a întâmplat în cazul MMM, în 1994?
Evident că le este frică. Dar oamenii văd că lucrurile merg foarte bine şi intră. Cu atât mai mult că, în 1994, MMM nu s-a prăbuşit de unul singur. Sistemul a fost distrus de autorităţile ruse. MMM o încurca să jefuiască populaţia, în condiţiile începerii liberalizării monedei. În dosarul meu penal există rapoarte ale guvernatorilor din regiuni către preşedintele Boris Elţân referitor la cum merge "operaţiunea de distrugere a MMM". Aşa că, nu există nicio îndoială.

Acum, autorităţile nu vor mai reuşi să repete acest lucru. Toţi participanţii sunt împărţiţi pe celule, iar banii acestora se păstrează în conturile persoanelor fizice din aceste celule. Nu există companie, nu există un cont bancar unic, nu există un birou. Nu există nimic! E o pânză de păianjen în care te rătăceşti. Nu ai ce să închizi şi ce să interzici. Nu poţi închide ceva ce nu există.

Piramida financiară este legală?

Piramidele financiare în sine nu sunt interzise prin lege. Mai mult decât atât, nimeni nu ştie ce sunt de fapt piramidele financiare. Nu există un asemenea concept în legislaţie. De obicei, piramidele sunt asociate cu fraudele, dar aceasta este deja o altă problemă. În acest caz, nu există nicio fraudă. Totul este sincer, deschis şi transparent. Şi toată lumea este avertizată de la bun început în legătură cu riscurile. Aşa că totul este absolut legal.

Pur şi simplu, persoanele fizice îşi transmit una alteia unităţi monetare fără nicio condiţie, garanţie şi promisiune. Ce poate fi ilegal aici? Principiul? Cum poţi interzice aşa ceva?

Nu vă este frică fiţi condamnat din nou?
Pentru ce? Eu nu încalc legea. Pentru ce să fiu judecat? Mai mult decât atât, eu fac un lucru bun: ajut oamenii. Pentru ce să fiu condamnat?

Cât timp credeţi că va exista MMM-2011?
Până când va cuprinde întreaga lume. Ceea ce este posibil. Oamenii primesc de la 20% până la 60% pe lună dobândă. Unde aţi mai văzut asemenea dobânzi? În mod natural, toţi oamenii vor începe să-şi pună banii aici, pe măsură ce se vor convinge că este real. Trăim în era internetului, nu există graniţe... Aşa că, va dura până când va cuprinde întreaga planetă.

Şi chiar şi după aceea sistemul nu se va prăbuşi, ci dimpotrivă, va deveni mai puternic. Absolut! Cercul se va închide, căci în dulap vor fi banii întregii lumi. Dacă cineva scoate bani şi îi dă altcuiva cumpărând ceva, acel om îi returnează imediat înapoi în sistem. Va fi un cerc închis.

Aici se va încheia prima parte. Sistemul financiar mondial actual, profund nedrept, va fi în esenţă distrus. Apoi, eu voi trece la cea de-a doua parte construind ceva nou pe baza rămăşiţelor sistemului vechi. Scopul meu final este Apocalipsa financiară. Acest scop va fi atins.

Din ce ţări provin participanţii la această piramidă financiară?
Din toate ţările. Din toată lumea. Trăim în era internetului, repet. Nu există graniţe! 

Via EVZ.RO

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 15:34

Președintele Parlamentului, Andrian Candu, care este și ambasador al siguranței rutiere, îndeamnă cetățenii R. Moldova să respecte regulile circulației rutiere. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 12:47

Mitingul anunțat cu pompă de PSRM a reunit mai puțin de 10 mii de oameni. Potrivit unor estimări, la evenimentul anunțat de socialiști drept ”mitingul majorității naționale” au venit în jur de opt mii de persoane.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 10:43

Raportul comisiei care a anchetat implicarea fundaţiei "Open Dialog", condusă de Ludmila Kozlovska, în politica internă şi finanţarea unor partide din Moldova, va fi transmis instituţiilor europene şi agenţiilor străine specializate, pentru investigaţii. Anunţul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Noiembrie 2018, ora: 09:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...” Din editia print

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:34

 Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat în octombrie un avans de 7,8% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,4%, de la 2,9% în perioada similară din 2017, conform statisticilor Asociaţiei Constructorilor Europeni de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:18

E haos pe şoselele din Franţa! Cel puţin o persoană a murit şi peste 100 au fost rănite în timpul protestului "Vestelor Galbene". Oamenii sunt nemulţumiţi de creşterea taxelor la carburanţi şi îi cer demisia preşedintelui Emmanuel Macron. Aproape 2.000 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:04

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim!

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim! Din editia print

În timp ce părinții și buneii noștri mureau de foame, poeții Moldovei sovietice au scris o scrisoare de mulțumire în versuri dictatorului Stalin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 08:50

 Sfârşit cumplit pentru un tânăr din judeţul Botoşani, care duminică ar fi împlinit 20 de ani. Maşina pe care o conducea a ieşit de pe şosea, şi după un impact puternic a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Noiembrie 2018, ora: 08:46

 O zi reuşită. O să dăm dovadă de flexibilitate şi dacă apar situaţii noi faţă de programul pe care ni l-am făcut o să ne pliem pe cerinţele prezentului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)