Astăzi 20 Ianuarie 2019, Duminică - Ultima actualizare la ora 08:13
Abonamente

Economie 12 Mai 2017, ora 06:05    Din editia print

Cum e să trăiești dintr-un salariu minim pe economie

Marime Font

Săptămâna trecută Guvernul a aprobat o hotărâre conform căreia, angajații care muncesc la întreprinderile cu autonomie financiară vor primi de la 1 mai, un salariu de cel puțin 2300 de lei. În Republica Moldova, există însă cetățeni care au un salariu mult mai mic, indiferent că lucrează în cadrul instituțiilor de stat sau a celor private. Cum reușesc acești oameni să aibă totuși un trai decent, aflați din materialul ce urmează. 

„La țară te poți descurca cu un salariu minim”

Petru este un bărbat dintr-un sat din raionul Râșcani care de 12 ani, îndeplinește două funcții pentru a avea un salariu decent. Bărbatul are studii în domeniul zootehniei, iar de când toate asociațiile zootehnice din localitate s-au închis, acesta s-a angajat ca distribuitor de combustibil în cadrul unui SRL. Pe lângă funcția de bază, muncitorul îndeplinește ocazional și funcția de contabil, chiar și așa salariul său este unul foarte mic. „În 2006, atunci când m-am angajat, primeam un salariu de 1000 de lei, apoi 1500, iar acum am puțin peste 2000 de lei. Eu sunt mulțumit că am avut întotdeauna de muncă în țară și n-a trebuit să-mi las familia și să emigrez peste hotare” spune angajatul.

Muncitorul nu a avut niciodată un salariu mare, dar cu toate acestea a reușit să construiască o casă, să crească doi copii și să le ofere studii superioare. Bărbatul spune că secretul acestor reușite este economia, răbdarea, munca asiduă și înțelegerea în familie. „Toată viața am muncit, am o gospodărie, unde țin animale și păsări ca să reușim să supraviețuim, pe copii i-am învățat să fie și economi și încetișor le-am făcut pe toate. La țară te poți descurca cu un asemenea salariu, doar dacă muncești și în gospodărie. Eu mă trezesc la ora cinci dimineața, ies din casă și intru înapoi seara târziu”, recunoaște bărbatul de 60 de ani.

„Muncind mai mult și mâncând mai puțin”

Vasile este originar dintr-un sat din raionul Fălești. Timp de 20 de ani, bărbatul a lucrat în calitate de șofer la o asociație piscicolă din oraș, iar în ultima perioadă avea un salariu de 700 de lei. Așa că angajatul nu a mai putut răbda și în urmă cu cinci ani și-a dat demisia. Acum, lucrează în calitate de paznic la un magazin din orașul Fălești și are un salariu de două ori mai mare decât cel anterior. Bărbatul a fost dintotdeauna singurul care aducea bani în casă, pentru că soția sa inițial nu a reușit să-și găsească un loc de muncă, iar mai apoi s-a dedicat creșterii celor trei copii. Cu toate acestea, Vasile spune că a reușit să aibă un trai decent, muncind mai mult și mâncând mai puțin.


„Casa am reușit s-o construiesc încă în perioada Uniunii Sovietice, atunci când materialele de construcție erau mult mai ieftine. Pentru a achita studiile celor trei copii, am făcut economii, am mâncat mai puțin. Au fost ani, în care nu reușeam să-mi cumpăr nici măcar o cămașă. Și acum este dificil, seara muncesc în calitate de paznic, iar ziua pentru a mai câștiga un ban în plus sunt șofer. Mai avem noroc și de copii, care ne ajută financiar, altfel nu cred că ne-am fi descurcat cu 1400 de lei”, conchide paznicul de 59 de ani.

„Cu 2300 de lei, abia de reușesc să achit întreținerea și să mănânc”

Dacă cei de la țară obișnuiesc să cultive legume și să crească animale și păsări domestice pentru a-și asigura o bună parte din alimentația zilnică, atunci cei de la oraș trebuie să-și rezerve un buget și pentru aceste necesități, iar salariul minim reprezintă o adevărată provocare pentru ei. Liuba are 67 de ani și în fiecare dimineață face curățenie într-o instituție publică din Capitală. Femeia a activat o bună parte din viață în calitate de inginer într-o întreprindere de stat. Iar în anul 2000, atunci când toată munca a devenit computerizată și necesită cunoașterea limbii engleze, femeia s-a concediat. Tot în acel an, s-a angajat în calitate de femeie de serviciu cu un salariu de 700 de lei, care acum s-a majorat puțin. Deși s-a pensionat între timp, Liuba nu a renunțat la postul de muncă pentru că viața în orașul Chișinău e foarte costisitoare. „Nu m-am concediat, pentru că nu au fost pretendenți la postul meu de muncă. Am o pensie de 900 de lei și un salariu de 1400. Cu acest venit lunar abia de reușesc să achit întreținerea și să mănânc. Nu știu ce se va întâmpla cu mine, atunci când nu voi mai putea munci”, spune femeia cu tristețe în voce.

„Aveam noroc de părinții de la țară care periodic îmi trimiteau colete”

Nici tinerii specialiști nu o duc mai bine în țara noastră, Andrei a făcut două facultăți și un master în drept, după care s-a angajat în calitate de traducător la o judecătorie din Chișinău. Salariul de 1800 de lei, abia de-i ajungea să-și plătească întreținerea și transportul până la muncă, iar atunci, când și-a întemeiat o familie, neajunsurile l-au copleșit și mai mult. „Am avut noroc de părinții de la țară care periodic îmi trimiteau colete cu produse alimentare, altfel cred c-aș fi murit de foame. Tot părinții au fost cei care m-au scutit de plata chiriei, cumpărându-mi un apartament, în rest eram pe cont propriu. Munceam sperând că voi acumula experiență și voi fi avansat în funcție sau îmi va fi majorat salariul. Între timp, însă m-am căsătorit, am devenit tată și am înțeles că așa nu mai pot continua. Așa că m-am concediat, iar de câteva luni muncesc în calitate de șofer la o companie privată. Mulți râd de mine, spunând că am învățat atât, ca la final să fiu un simplu șofer, mie nu-mi pasă, atâta timp cât acum îmi pot întreține familia”, recunoaște tânărul de 26 de ani.

Salariul minim garantat în sectorul real al economiei Republicii Moldova a fost majorat cu 13,3%, de la 2100 până la 2380 lei pe lună sau 14,09 lei pe oră. Proiectul de hotărâre de guvern, a fost elaborat de Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei şi aprobat de către Guvern anul acesta pe 28 aprilie.
 

Un articol de: Ana Marchitan Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 20 Ianuarie 2019, ora: 08:13

 Preşedintele american Donald Trump a comunicat un nou plan pentru încheierea blocajului guvernamental parţial şi a transmis că este dispus să facă un compromis, dar iniţiativa sa a fost respinsă de către Democraţi înainte de discurs, relatează BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 23:29

Grea e viața de președinte! În slujba poporului din zori și  până noaptea!  Uite așa, președintele nostru drag, n-a avut azi  parte de odihnă, măcar că a fost zi de sâmbătă. Dimineața și-a tras un selfie făcător de minuni cu Mitropolitul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 22:22

 Polonezii și-au luat adio de la primarul orașului Gdansk, Pawel Adamowici, unul dintre cei mai respectați politicieni din țară, asasinat de un dezechilibrat mintal, duminica trecută. Peste 50 de mii de oameni au luat parte la funeralii în orașul-port de la Marea Baltică.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 22:17

 România se pregătește din vara anului trecut, sub coordonarea prim ministrului, pentru retragerea Marii Britanii din UE fără un acord. Este una dintre precizările făcute de Ministerul de Externe pentru Știrile TVR.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 22:13

 Mii de persoane au protestat sâmbătă în capitala Ungariei, Budapesta, împotriva Guvernului condus de prim-ministrul Viktor Orban şi a legii care modifică regimul orelor suplimentare, relatează Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 22:08

 Asociaţia Grupul pentru Reformă şi Alternativă Universitară (GRAUR) Cluj cere Ministerului Educației retragerea titlului de doctor acordat fostului procuror șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, confirmând după un an de cercetări că aceasta și-ar fi plagiat teza de doctorat,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 21:49

 Dacă ești român, e imposibil să îți fi petrecut copilăria fără să fi auzit de celebrul deochi. Știi povestea: venea o rudă în vizită, seara se întâmpla să te simți rău, așa că părinții sau bunicii tăi trăgeau concluzia cea mai logică...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 21:45

 Tabelul periodic a fost descoperit într-un laborator de chimie de la University of St. Andrews, din Scoția. În depozitul departamentului de chimie nu s-a făcut curățenie generală încă de la deschiderea din 1968. Un efort de acest fel a fost făcut în 2014, iar...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 21:40

 Trei turişti, între care un copil de 14 ani, care s-au rătăcit în Munţii Făgăraş, pe Valea Arpaşului, au fost recuperaţi de jandarmii montani după mai bine de 12 ore, transmite corespondentul MEDIAFAX.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 12:54

 Cel puţin o dată pe an – de Ziua Culturii Naţionale, pe 15 ianuarie (perfectă sincronizare a celor două ţări, România şi Republica Moldova!) – e de bun simţ să-i chestionăm pe urmaşii lui Vasile Alecsandri, cum e cu lectura poeziei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 12:22

Investiții masive, gazoducte, atragerea Serbiei în acordul de liber schimb al Uniunii Euroasiatice și alte „minuni”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 11:32

 Simona Halep, numărul 1 mondial a întâlnit-o în Turul III de la Australian Open pe jucătoarea americană Venus Williams. Simona a câștigat în două seturi 6-2 6-6-3. În sferturile de finală Simona Halep o va înfrunta pe mult mai celebră Serena...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 11:20

 Miliardarul Bill Gates, în vârstă de 63 de ani, a fost surprins, în weekend, în timp ce aștepta la coadă de la un fast-food din Seattle să-și cumpere burger, cartofi prăjiți și suc.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 11:04

 Reporterii e la Deschide.MD , au reușit să afle cine este „eroul” pentru care mai mulți reprezentanți ai societății civile s-au grăbit să-l linșeze public pe polițist pentru faptul că a refuzat să-i răspundă acestuia în limba rusă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 08:08

Ex-primarul municipiului Chișinău, vine cu acuzații dure în adresa unuia dintre liderii ACUM – Andrei Nastase.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 07:41

 Abou Zakkour, un bărbat în vârstă de 68 de ani, locuitor al oraşului sirian, Aleppo, a devenit cunoscut drept Omul Galben. El se îmbracă în această culoare de 35 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 07:35

 Ministrul de stat pentru Europa şi America al Regatului Unit, Sir Alan Duncan, i-a transmis ministrului delegat pentru afaceri europene, George Ciamba, că indiferent de deznodământul procesului Brexit, drepturile cetăţenilor români din Marea Britanie vor fi respectate,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2019, ora: 07:25

 Dacia Duster cu șenile este unul dintre cele mai utile automobile create vreodată. Și asta nu doar pentru că ne-ar fi tuturor necesară, la ce drumuri avem.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 22:43

 Pe principul cui pe cui se scoate, un bărbat care putea să moară din cauza alcoolului a fost supus unei intervenții chirurgicale în care medicii au fost nevoiți să pompeze o cantitate impresionantă de bere în corpul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 16:00

 Rusia va înlocui legendarele pistoale de tip Makarov - în armată şi poliţie - cu o nouă armă armă care poate funcţiona la o temperatură de până la -70 de grade Celsius şi să străpungă o vestă antiglonţ de la distanţa de 100 de metri, a anunţat vineri...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 14:18

Un fotograf profesionist a avut nevoie la Orheiland de ajutorul pazei pentru ași convinge copilul să meargă acasă, după 4 ore de distracții și plimbare. Alexandru Kiriak a fotografiat Orheiland-ul de noapte de la înălțime, iar pozele ilustrează o atmosferă parcă desprinsă din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 12:51

Încă o mostră de ipocrizie, oferită de liderul PPDA, Andrei Năstase. După ce, în anul 2015, a catalogat PLDM drept partid implicat în furtul din sistemul bancar, astăzi acesta cooperează intens cu cei pe care i-a blamat. Mai mult, oameni din anturajul fostului șef al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 11:48

Regele umorului din Moldova, Gheorghe Urschi,  împlinește astăzi 71 de ani!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 11:47

Nu există alternativă pentru Republica Moldova decât continuarea procesului de apropiere de Uniunea Europeană, a declarat ministrul de externe român, Teodor Meleşcanu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Ianuarie 2019, ora: 11:43

 Rachete cu o rază de acțiune până la 500 kilometri se află acum la o distanță de 400 de kilometri de teritoriul ucrainean

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)