Astăzi 20 Aprilie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 12:22
Abonamente

Economie 12 Mai 2017, ora 06:05    Din editia print

Cum e să trăiești dintr-un salariu minim pe economie

Marime Font

Săptămâna trecută Guvernul a aprobat o hotărâre conform căreia, angajații care muncesc la întreprinderile cu autonomie financiară vor primi de la 1 mai, un salariu de cel puțin 2300 de lei. În Republica Moldova, există însă cetățeni care au un salariu mult mai mic, indiferent că lucrează în cadrul instituțiilor de stat sau a celor private. Cum reușesc acești oameni să aibă totuși un trai decent, aflați din materialul ce urmează. 

„La țară te poți descurca cu un salariu minim”

Petru este un bărbat dintr-un sat din raionul Râșcani care de 12 ani, îndeplinește două funcții pentru a avea un salariu decent. Bărbatul are studii în domeniul zootehniei, iar de când toate asociațiile zootehnice din localitate s-au închis, acesta s-a angajat ca distribuitor de combustibil în cadrul unui SRL. Pe lângă funcția de bază, muncitorul îndeplinește ocazional și funcția de contabil, chiar și așa salariul său este unul foarte mic. „În 2006, atunci când m-am angajat, primeam un salariu de 1000 de lei, apoi 1500, iar acum am puțin peste 2000 de lei. Eu sunt mulțumit că am avut întotdeauna de muncă în țară și n-a trebuit să-mi las familia și să emigrez peste hotare” spune angajatul.

Muncitorul nu a avut niciodată un salariu mare, dar cu toate acestea a reușit să construiască o casă, să crească doi copii și să le ofere studii superioare. Bărbatul spune că secretul acestor reușite este economia, răbdarea, munca asiduă și înțelegerea în familie. „Toată viața am muncit, am o gospodărie, unde țin animale și păsări ca să reușim să supraviețuim, pe copii i-am învățat să fie și economi și încetișor le-am făcut pe toate. La țară te poți descurca cu un asemenea salariu, doar dacă muncești și în gospodărie. Eu mă trezesc la ora cinci dimineața, ies din casă și intru înapoi seara târziu”, recunoaște bărbatul de 60 de ani.

„Muncind mai mult și mâncând mai puțin”

Vasile este originar dintr-un sat din raionul Fălești. Timp de 20 de ani, bărbatul a lucrat în calitate de șofer la o asociație piscicolă din oraș, iar în ultima perioadă avea un salariu de 700 de lei. Așa că angajatul nu a mai putut răbda și în urmă cu cinci ani și-a dat demisia. Acum, lucrează în calitate de paznic la un magazin din orașul Fălești și are un salariu de două ori mai mare decât cel anterior. Bărbatul a fost dintotdeauna singurul care aducea bani în casă, pentru că soția sa inițial nu a reușit să-și găsească un loc de muncă, iar mai apoi s-a dedicat creșterii celor trei copii. Cu toate acestea, Vasile spune că a reușit să aibă un trai decent, muncind mai mult și mâncând mai puțin.


„Casa am reușit s-o construiesc încă în perioada Uniunii Sovietice, atunci când materialele de construcție erau mult mai ieftine. Pentru a achita studiile celor trei copii, am făcut economii, am mâncat mai puțin. Au fost ani, în care nu reușeam să-mi cumpăr nici măcar o cămașă. Și acum este dificil, seara muncesc în calitate de paznic, iar ziua pentru a mai câștiga un ban în plus sunt șofer. Mai avem noroc și de copii, care ne ajută financiar, altfel nu cred că ne-am fi descurcat cu 1400 de lei”, conchide paznicul de 59 de ani.

„Cu 2300 de lei, abia de reușesc să achit întreținerea și să mănânc”

Dacă cei de la țară obișnuiesc să cultive legume și să crească animale și păsări domestice pentru a-și asigura o bună parte din alimentația zilnică, atunci cei de la oraș trebuie să-și rezerve un buget și pentru aceste necesități, iar salariul minim reprezintă o adevărată provocare pentru ei. Liuba are 67 de ani și în fiecare dimineață face curățenie într-o instituție publică din Capitală. Femeia a activat o bună parte din viață în calitate de inginer într-o întreprindere de stat. Iar în anul 2000, atunci când toată munca a devenit computerizată și necesită cunoașterea limbii engleze, femeia s-a concediat. Tot în acel an, s-a angajat în calitate de femeie de serviciu cu un salariu de 700 de lei, care acum s-a majorat puțin. Deși s-a pensionat între timp, Liuba nu a renunțat la postul de muncă pentru că viața în orașul Chișinău e foarte costisitoare. „Nu m-am concediat, pentru că nu au fost pretendenți la postul meu de muncă. Am o pensie de 900 de lei și un salariu de 1400. Cu acest venit lunar abia de reușesc să achit întreținerea și să mănânc. Nu știu ce se va întâmpla cu mine, atunci când nu voi mai putea munci”, spune femeia cu tristețe în voce.

„Aveam noroc de părinții de la țară care periodic îmi trimiteau colete”

Nici tinerii specialiști nu o duc mai bine în țara noastră, Andrei a făcut două facultăți și un master în drept, după care s-a angajat în calitate de traducător la o judecătorie din Chișinău. Salariul de 1800 de lei, abia de-i ajungea să-și plătească întreținerea și transportul până la muncă, iar atunci, când și-a întemeiat o familie, neajunsurile l-au copleșit și mai mult. „Am avut noroc de părinții de la țară care periodic îmi trimiteau colete cu produse alimentare, altfel cred c-aș fi murit de foame. Tot părinții au fost cei care m-au scutit de plata chiriei, cumpărându-mi un apartament, în rest eram pe cont propriu. Munceam sperând că voi acumula experiență și voi fi avansat în funcție sau îmi va fi majorat salariul. Între timp, însă m-am căsătorit, am devenit tată și am înțeles că așa nu mai pot continua. Așa că m-am concediat, iar de câteva luni muncesc în calitate de șofer la o companie privată. Mulți râd de mine, spunând că am învățat atât, ca la final să fiu un simplu șofer, mie nu-mi pasă, atâta timp cât acum îmi pot întreține familia”, recunoaște tânărul de 26 de ani.

Salariul minim garantat în sectorul real al economiei Republicii Moldova a fost majorat cu 13,3%, de la 2100 până la 2380 lei pe lună sau 14,09 lei pe oră. Proiectul de hotărâre de guvern, a fost elaborat de Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei şi aprobat de către Guvern anul acesta pe 28 aprilie.
 

Un articol de: Ana Marchitan Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 20 Aprilie 2019, ora: 09:00 de George Mârzencu

Zile și nopți de groază în satul Lopatnic / Pentru viol în grup şi alte perversiuni, comuniştii sovietici erau pedepsiţi în cel mai rău caz cu excluderea din partid

Zile și nopți de groază în satul Lopatnic / Pentru viol în grup şi alte perversiuni, comuniştii sovietici erau pedepsiţi în cel mai rău caz cu excluderea din partid Din editia print

După 6 și 7 iulie 1949, când o mare parte a basarabenilor a fost încărcată în vagoane și trimisă în Siberia, comuniști de tot soiul au rămas stăpâni pe gospodăriile confiscate și s-au apucat să bea și să mănânce din agoniseala celor deportați....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Aprilie 2019, ora: 08:34

Președintele Partidului Liberal Democrat din Rusia, Vladimir Jirinovski, a criticat miercuri Guvernul rus pentru că nu ia măsurile necesare în regiunea transnistreană, scrie Deschide.md.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Aprilie 2019, ora: 08:21

Ieri am citit o scrisoare a unui basarabean exilat în oraşul Verholens. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Aprilie 2019, ora: 07:46

Wafa şi Maha al-Subaie, două surori care au fugit din Arabia Saudită şi au ajuns în Georgia susţin că au fost tratate ca sclave în regat, scrie BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 20 Aprilie 2019, ora: 07:44

FLORII, obiceiuri și tradiții. De Florii, creștinii ortodocși sărbătoresc intrarea lui Iisus în Ierusalim. Tot atunci sunt sărbătoriți cei care poartă nume de flori. În acest an, sărbătoarea este pe 21 aprilie și se celebrează în duminica dinaintea Paștelui....

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 20 Aprilie 2019, ora: 07:29

Horoscopul zilei de 20 aprilie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 20 aprilie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 20...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Aprilie 2019, ora: 04:03

În timpul crizei din Ucraina, premierul maghiar Viktor Orban a propus conducerii Poloniei să ocupe teritoriile ucrainene și să le împartă, a declarat politicianul polonez Slawomir Nitras, pentru publicația Onet.pl.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 15:26

Președintele Belarus, Alexandru Lukașenko a declarat că țara sa nu este amenințată că cineva o va „încorpora” în ceva sau o va „împărți”. Discuțiile despre faptul că Belarus riscă sa-și piarda suveranitatea sunt doar niște...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 15:04

Constituția Republicii Moldova nu reglementează explicit organizarea sistemului electoral, însă potrivit standardelor  internaționale în materie electorală, asemenea reforme pot fi operate cu cel puțin un an înainte de alegeri. De această părere este fostul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 13:05

Alegerile anticipate nu pot fi organizate după un sistem electoral nou. Fostul judecător al Curții Constituționale Nicolae Osmochescu susține că doar alegerile ordinare următoare pot fi organizate în baza unui sistem electoral modificat de Parlament.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 12:52

Președintele Igor Dodon este dispus să accepte o alianță majoritară dintre PSRM și democrați, dacă ultimii vor fi dispuși să discute. În cadrul unei emisiuni la postul de televiziune Moldova 1, Dodon a declarat că socialiștii, oricum, trebuie să participe la guvernare, iar...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 12:41

Președintele Partidului Liberal, Dorin Chirtoacă, este gata să-l înfrunte pe liderul PPDA, Andrei Năstase, la alegerile pentru primăria Capitalei. Declarația a fost făcută în cadrul unei emisiiuni de la postul de televiziune N 4.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 12:34

O rază de bucurie în familia Rusu, din satul Selemet, raionul Cimișlia. Surorile Andreea, Ionela și Lenuța se vor bucura de o bibliotecă generoasă din partea Fundației Edelweiss. Anunțul a fost făcut de fondatorul organizației de caritate, Vlad Plahotniuc.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 12:33

Datele Bitorului Național de Statistică pe luna februarie 2019 arată o creștere cu 3,8% a poducției industriale, în raport cu perioada similară a anului trecut. Potrivit BNS, saltul se datorează creșterii producției industriale în industria extractivă (+59,3%), în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 11:55

Deputații independenți Ion Groza, Alexandr Oleinic și Viorel Melnic cer Curții Constituționale să se expună dacă Parlamentul este în drept să modifice sistemul electoral la intervale de timp mai mici decât un mandat deplin al Legislativului și dacă pot fi organizate alegeri...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 11:53

Socialiștii sunt categoric împotriva unui guvern minoritar și nu vor accepta condițiile blocului ACUM. Declarația a fost făcută de către liderul informal al PSRM, președintele Igor Dodon, la postul de televiziune M1. Acesta a vorbit și despre diferențele ideologice dintre PSRM, pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 11:28

 Oportunitățile investiționale din Republica Moldova și facilitățile oferite investitorilor străini au fost prezentate mediului de afaceri ceh în cadrul celei de-a 2-a zi a Conferinței 10 ani de Parteneriat Estic - Convergență Economică și Oportunități de Afaceri,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 10:38

Procesul de fabricare a produselor de Paşti marca „Franzeluţa” – binecuvântat de Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir

Procesul de fabricare a produselor de Paşti marca „Franzeluţa” – binecuvântat de Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir Din editia print

Combinatul de panificaţie „Franzeluţa” S.A. are undă verde la fabricarea produselor pascale – aceasta după ce joi, 18 aprilie, Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al întregii Moldove, împreună cu un sobor de preoţi, a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 10:31

"Andrei Năstase nu va fi speaker al Parlamentului și să nu viseze în zadar. Poate prim-ministru, dacă se înțeleg acolo cu Maia Sandu, în cazul în care fac coaliție cu socialiștii. Dacă nu, atunci vom merge la alegeri parlamemtare anticipate", a spus Dodon...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 10:14

Victoria Dunford,o reprezentantă notorie a molovenilor din Diasporă, stabilită în Marea Britanie, se arată dezamăgită de prestația în Parlament a exponenților PAS și PPDA.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 08:15

În mijlocul primăverii, imagini de poveste au fost filmate în Bucovina. La munte, lapoviţa de zilele trecute s-a transformat în ninsoare şi s-a depus chiar un strat subţire de zăpadă. Tot în nord, pe DN17, în Pasul Mestecăniş, pe drumuri au ieşit chiar şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 08:05

Liderul de la Tiraspol nu mai vrea ca regiunea din stânga Nistrului să fie numită Transnistria şi propune ca această să poarte denumirea exclusivă de Pridnestrovie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 08:04

Înaintea turului doi al alegerilor pezidențiale din Ucraina, premierul rus, Dmitri Medvedev, a semnat joi un decret care extinde lista produselor ucrainene ale căror importuri vor fi interzise, ca răspuns la recentele restricţii impuse de Ucraina, transmite EFE.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 08:01

Ameninţat de o înfrângere usturătoare în alegerile prezidenţiale, Petro Poroşenko a cerut joi “iertare” alegătorilor pentru erorile sale şi le-a cerut să-i încredinţeze un al doilea mandat, dramatizând riscurile care îi ameninţă ţara.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Aprilie 2019, ora: 07:59

Horoscopul zilei de 19 aprilie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 19 aprilie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 19...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)