Astăzi 16 Februarie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 16:59
Abonamente

Bună Dimineața 2 August 2017, ora 06:05    Din editia print

Marime Font

Cum să agăți un TERORIST pe internet

Acum câteva săptămâni împreună cu o colegă de la TIMPUL am pus la cale o anchetă care la început părea greu de realizat. Este vorba despre materialul apărut în ziar, dar și pe pagina Timpul.md - „Soarta moldovenilor plătiți de ruși să omoare ucraineni”. În articol am relatat viața cetățenilor noștri care au ajuns să fie mercenari de partea rușilor în Ucraina.

În material găsiți povestea de viață a patru moldoveni și cum au ajuns ei să facă război pe pământ străin. Cu doi din aceștia am vorbit personal. Credeți-mă, e o experiență de neuitat. Atunci când știi că aceștia au omorât oameni, nu contează câți, zeci sau sute de oameni, doar faptul că vorbești cu un ucigaș te face să ți se facă părul măciucă.

Mă așteptam la o discuție cu amenințări însă după ce am discutat cu unul din ei la telefon, Iurie Kudinov, mi-am dat seama că vorbesc cu un laș. Kudinov s-a speriat de sunetul unei simple jurnaliste. Altfel nu pot să spun, dacă după convorbirea telefonică m-a sunat cel mai mare „terorist al Moldovei”, așa cum singur s-a prezentat, Mihail Amerberg. Și mi-a cerut explicați în legătură întrebările puse lui Kudinov.


Mercenarul Kudinov abia de a putut lega două propoziții. Nu m-am așteptat la o discuție foarte inteligentă despre istorie și geopolitică, însă persoana în cauză nici nu mi-a putut spune pentru ce este acuzat de procurori.

Al doilea mercenar cu care am vorbit este Ruslan Pastuh, cu el am luat legătura pe odnoklasssniki. Acolo este cuibul teroriștilor din Moldova și Ucraina. El a fost mult mai deschis la discuții. Lui nu-i pare rău de loc de ceea ce a făcut la război, spun a făcut, pentru că din declarațiile lui am înțeles că nu mai lucrează, adică nu mai participă la conflict.

Pastuh are planuri mari. Ca un adevărat moldovean de la Ungheni, vrea să trăiască în pace și să sădească vie. Nu știu cât de pașnică și liniștită poate fi viața unui om care a trecut prin război. Viața unui om după ce pus degetul pe trăgaci și a tras dintr-o armă ce a ucis o viață de om, se schimbă la 180 de grade. E o pată care nu poate fi ștearsă nici dacă sădești toată planeta cu vie.

Și chiar dacă e așa, unii din ei chiar trăiesc aparent fericiți și își găsesc a doua jumătate. Un conațional și-a găsit dragostea tocmai în situații extreme, situații de război. Recent colaboratorii Serviciului de Informaţii şi Securitate au reținut un cuplu a căror inimi erau pline de dragoste și de război. Un moldovean de la noi a cucerit o cetăţeană a Ucrainei care era anunţată în căutare pentru acordarea suportului entităţilor separatiste. Nu doar ea este suspectată de separatism, dar și iubitul ei este învinuit de acordarea, pe parcursul anilor 2015-2016, a suportului logistic forţelor separatiste. Aceștia doi formau o echipă perfectă, însă „păcat” că SIS-ul le-a stat în cale.

Deci, bărbații noștri au succes și pe timp de pace și pe timp de război. Pastuh ar vrea să își întemeieze o familie. Pentru asta și-a cumpărat o casă, iar pe rețelele sociale lui găsim doar fotografii cu fete. Sper că nici o fată din fotografiile apreciate de Pastuh nu a rămas flatată de galeriile foto pline de armament.

Nici, Kudinov nu este indiferent la acest capitol. L-am întrebat ce părere are despre război, și mi-a răspuns ca are o părere negativă, că nu mai vrea război. „Eu nu vreau război, eu vreau să trăiesc liniștit cu fata mea”. Prin „fata mea” avea în vedere a doua jumătate. Ce o fi fost în capul lui când ține în mâini arme și se urca pe tancuri pentru a-și face poze?! Probabil a avut cele mai „curate” intenții, să cucerească inima „fetei lui”.

Îmi este frică să mă gândesc ce familii ar putea crea acești foști mercenari. Cu toate că nu există foști mercenari , așa cum nu există foști ucigași.

Este prea mult să îi numesc teroriști, i-aș numi mai bine - lași. Moldovenii care au ales să omoare oameni într-o țară străină, decât să își construiască un viitor la ei acasă, pot fi numiți doar așa.

Un articol de: Irina Tabaranu Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 09:56

România și-a consolidat poziția de principala piață de desfacere pentru mărfurile din Republica Moldova, după o creștere în anul 2018 a livrărilor de bunuri moldovenești pe piața românească cu 31,9 la sută (în 2017 au crescut cu 17,1 la sută), potrivit datelor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 09:25

Cinci oameni au fost uciși și alții au fost răniți, vineri după-amiază, după ce un individ a deschis focul într-un parc industrial din orașul Aurora, din apropiere de Chicago, Illinois, anunță BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 16 Februarie 2019, ora: 09:22

Horoscop 16 februarie 2019. O zi în care tactul, politeţea şi profesionalismul sunt definitorii pentru mulţi nativi. Ocupaţi-vă timpul cu activităţi de calitate şi nu lăsaţi răutăţile celor invidioşi să vă creeze o stare negativă. Important este să vă simţiţi bine...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 16 Februarie 2019, ora: 07:11

Fructele şi legumele reprezintă elemente importante ale unei alimentaţii corecte. Experţii în nutriţie recomandă consumul a cel puţin 400 g de fructe şi legume, împărţite în cinci porţii, în fiecare zi. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 06:43

Un studiu publicat anul trecut în jurnalul Science sugerează că apa lichidă este prezentă sub calota din polul sud al lui Marte. O nouă cercetare publicată în jurnalul Geophysical Research Letters spune că trebuie să existe o sursă subterană de căldură pentru ca apa...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 16 Februarie 2019, ora: 03:54

Alcoolul este o sursă consistentă de calorii și se știe că un consum ridicat de alcool tare și de bere favorizează creșterea în greutate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 03:40

O universitate din Cluj are încasări de 1.000 de euro pe zi, după ce și-a făcut firmă și și-a deschis propriul magazin de desfacere, unde vinde lapte, ouă, mezeluri, dar și produse de patiserie, produse în Stațiunea Didactică Experimentală de la Cojocna, relatează...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Februarie 2019, ora: 00:40 de George Mârzencu

Drama femeii care a câștigat duelul cu „marele URSS”

Drama femeii care a câștigat duelul cu „marele URSS” Din editia print

Olga Focșa din Strășeni a evadat de două ori de sub baionetele sovieticilor, apoi și-a trăit o bună parte din viață, ascunsă în podurile sătenilor

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Februarie 2019, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 00:14

Dodon TRĂDEAZĂ electoralul pro-rus și promite să PĂSTREZE Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană și să-l DEZVOLTE

Dodon TRĂDEAZĂ electoralul pro-rus și promite să PĂSTREZE Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană și să-l DEZVOLTE

Igor Dodon a anunțat că în cadrul Conferinței de Securitate de la Munchen, la care participă zilele acestea, va prezenta un „concept al politicii externe echilibrate”. Acest concept are la bază principiul de neutralitate permanentă a Republicii Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 17:13

Campania electorală pentru alegerile parlamentare din 24 februarie este monitorizată cu ajutorul tehnologiilor științifice către Centrul de Resurse pentru Drepturile Omului. Într-o conferință de presă la IPN, directorul CReDO, Sergiu Ostaf, a declarat că este vorba de o cercetare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 17:06

 Candidata Partidului Politic ”ȘOR” în circumscripția uninominală 50 (Europa), Tatiana Platon, și-a prezentat angajamentul public față de moldovenii plecați peste hotarele țării. Potrivit ei, Partidul Politic ”ȘOR” este singura formațiune politică...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 16:26

Creşterea economică a determinat şi creşterea veniturilor populaţiei Republicii Moldova. Potrivit unor date statistice publicate de ziarul Moldova Democrată, salariul mediu lunar a crescut cu 54 %, din anul 2015 şi până în 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 15:52

Luni 18 februarie 2019, ora 11, la Chișinău, va avea loc lansarea lucrărilor de montare a Conductei de Interconectare a Sistemului de Transport Gaze din România cu Sistemul de Transport Gaze din Republica Moldova Faza II pe direcția Ungheni – Chișinău, obiectiv declarat de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:55

Antreprenorii moldoveni au înţeles, în ultimii ani, că au statul le este partener, nu un adversar. Este opinia liderului PDM, Vlad Plahotniuc, exprimată după o serie de întâlnici cu exponenţii mediului de afaceri din raionul Străşeni, alături de candidatul democrat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:51

Mass-media din Rusia relatează că președintele rus s-a rănit la deget în timpul unui antrenament de judo. Toate agentiile de presa majore din Rusia – Interfax, TASS, RIA Novosti și RBC – au scris despre acest lucru.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:32

Plăcintele din Lăpuşna sunt foarte delicioase, în special cele cu brânză. De acest fapt s-a convins, la faţa locului, vicepreşedintele PDM, Andrian Candu. Acesta a mers, alături de candidații formațiunii în circumscripțiile uninominale 38 și 39, Alexandru Botnari și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 13:21

Partidul Democrat din Moldova va înregistra un scor foarte bun la alegerile parlamentare din 2018. De această părere sunt Igor Boţan şi Andrei Popov, analiști politici și realizatori de la postul de televiziune TV 8.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 15 Februarie 2019, ora: 13:10

Lipsa de energie e tot mai simțită iar orele de muncă la birou par și mai interminabile cu cât vremea de afară e mai pretențioasă și încă întunecă foarte devreme. Și parcă ai vrea să schimbi ceva, dar nu știi ce.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 11:17

Alocaţiile pentru copii aproape se dublează de la 1 martie. Modul în care a fost votată însă această majorare a scos ce e mai rău din aleşii neamului. A fost circ joi seara în Parlament după ce PNL a trecut un amendament în buget cu voturi de la putere. Unul scump,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 11:14

Șase companii agricole certificate ecologic din Republica Moldova participă, în perioada 13-16 februarie, la Expoziția de comerț cu produse ecologice, „BioFach 2019”, desfăşurată la Nürnberg, Germania, transmite MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 11:00

Agenția Servicii Publice va elibera cetățenilor cu drept de vot, în ziua alegerilor, acte de identitate necesare pentru participarea la scrutin. Ziua de 24 februarie a fost declarată lucrătoare pentru angajații subdiviziunilor responsabile de eliberarea actelor de identitate, inclusiv...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 10:58

Partidul Democrat ţine cont de nevoile oamenilor, de aceea exponenţii acestuia sunt întâlniţi peste tot cu multă căldură. La această concluzie a ajuns liderul PDM, Vlad Plahotniuc, după discuţiile cu alegătorii din satele Grozeşti şi Bălăureşti, raionul Nisporeni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 10:49

Nikolai Patruşev, secretarul Consiliului de Securitate al Rusiei, susţine că statele occidentale ar putea instiga la manifestaţii violente la Chişinău, după modelul protestelor Maidan de la Kiev din 2014, dacă Partidul Socialiştilor obţine victoria în alegerile legislative din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 09:59

Majoritatea românilor aleg Germania atunci când vor să cumpere o mașină second-hand, dar parcurile auto de aici nu sunt sigure. Clienții pot lua oricând plasă, deoarece nu există o regulă în ceea ce privește kilometri dați înapoi.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)