CUPA DAVIS: Moldova a învins Ungaria cu 3-2

Tricolorii au început reuşit duelul cu oaspeţii maghiari. În prima zi de concurs, Maxim Dubarenco şi Radu Albot şi-au devansat adversarii şi au asigurat un confortabil avantaj de scor: 2-0. Sîmbătă, însă, duetul Radu Albot/Andrei Ciumac au rezistat doar un set în faţa ungurilor şi au suferit înfrîngere cu scorul general de 1-3.

Duminică, liderul naţionalei noastre, Radu Albot, a fost învins de Marton Fucsovics. El a cîştigat doar primul set (6-2), după care a pierdut toate celelalte seturi disputate (4-6, 1-6, 1-6).

În aceste condiţii, scorul a devenit egal 2-2, şi tînărului Maxim Dubarenco i s-a oferit şansa de a califica Moldova în runda următoare a turneului Cupa Davis. El a pierdut primul set împotriva lui Viktor Filipenko, cu 4-6. Au urmat, însă, trei victorii muncite de set, ultima fiind la tie-break, şi Maxim Dubarenco a adus punctul necesar pentru calificarea tricolorilor. Moldova–Ungaria, scor final 3-2.

Următoarea confruntare a moldovenilor din grupa a doua euro-africană a Cupei Davis va avea loc, tot la Chişinău, la 5-7 aprilie, adversară fiind selecţionata din Bosnia-Herţegovina. "Ce frumos este, totuşi, cuvîntul pentru prima dată", a notat pentru presă, la finele meciului cu Ungaria, preşedintele federaţiei naţionale de profil, Marina Tauber. Ea a avut în vederea faptul că lotul naţional a promovat în premieră în această fază a Cupei Davis, notează MOLDPRES.