Astăzi 25 Aprilie 2019, Joi - Ultima actualizare la 24 Aprilie 2019
Abonamente

Film 31 August 2016, ora 07:36    Din editia print

INTERVIU„Dacă vrei să fii ministru, trebuie să fii de peste Nistru”

Marime Font

Foto: Ramin Mazur

S-a născut într-o perioadă dificilă. La insistența părinților a încercat să se facă felcer, ba chiar a lucrat câțiva ani în domeniu, însă mai târziu oricum s-a reorientat către cinematografie și muzică – primele sale pasiuni. Aproape un deceniu a lucrat în sfera producerii filmelor, cot la cot cu cei mai mari artiști ai acelor timpuri. Despre ce însemna să faci filme cu „pistolul la tâmplă”, cum se manifesta cenzura sovietică, căror criterii trebuia să corespunzi pentru a fi avansat în funcție, dar și ce s-a ales din cinematografia moldovenească în cei 25 de ani de independență, am încercat să aflu de la Valeriu Mocanu, fost angajat la Moldova-Film. 

- Ați absolvit Colegiul de Medicină și ați activat o perioadă în calitate de inspector sanitar. Cum ați ajuns totuși în „lumea artelor”?
- „Pasiunea” pentru medicină nu mi-a venit independent. Bunicul meu, pe linia maternă, a fost felcer. Așa cum fratele meu a manifestat interes pentru agricultură, părinții vroiau neapărat un medic în familie și mi-au recomandat să merg la Colegiul de Medicină. De fapt, mereu eram atras de artă. După absolvire am făcut 6 ani de stagiu la Centrul de Medicină Preventivă. Într-un final, m-am înscris la un curs de cineaști amatori și a început o nouă etapă în viața mea. Mi-am cumpărat chiar și o cameră de filmat – evident o achitam în rate, că nu-mi permiteam să plătesc toată suma. Acolo ni s-a spus că cei mai buni vor avea ocazia să se angajeze la Studioul Cinematografic „Moldova Film”.



- Ce știați atunci despre „Moldova-Film”?

- Pentru mine „Moldova-Film” era un paradis al speranțelor. Am auzit multe despre cei care lucrau acolo și îi vedeam des cum filmează pe străzi. Niciodată însă nu mi-am imaginat că voi ajunge să lucrez acolo. La 24 de ani am fost angajat în departamentul de filme documentare. Eram într-o mare euforie când am nimerit la ei în curte și am întâlnit cei mai cunoscuți actori și regizori din acea perioadă. Îmi amintesc că eram bărbos, iar acest lucru nu prea plăcea administrației. De câteva ori mi-au solicitat să dau barba jos, dar eu am refuzat categoric. Când au văzut ce încăpățânat sunt, m-au lăsat în pace.

Erau produse lucrări la comandă și toate treceau prin cenzura comunistă

- Ce se ascundea în spatele „culiselor”, aparent perfecte, ale acelei instituții de stat?
- Singurul lucru care mă întrista era faptul că erau produse lucrări la comandă și toate treceau prin cenzura comunistă. Când cineva făcea anumite accente, care erau nepermise, sovieticii îl forțau să plece. Ei îți permiteau să acționezi până la anumite limite. Erau o echipă de redactori care aveau misiuni de la KGB și ei știau ce era voie să apară pe ecran și ce nu. Materialul era vizionat de foarte mulți oameni și multe momente nu erau aprobate. O persoană simplă nu avea posibilitatea să ajungă într-o funcție de conducere dacă nu era membru de partid sau dacă nu le cânta în strună autorităților. Trebuia să fii cel puțin născut în Transnistria. Atunci era și o zicală: dacă vrei să fii ministru, trebuie să fii de peste Nistru. Această vorbă era valabilă și pentru cei care râvneau să ocupe funcții înalte în cadrul studioului cinematografic. Puterea sovietică îi distrugea pe cei care aveau viziuni naționaliste, iar cei care rămâneau se adaptau ideologiei și deveneau devotați.


- Cum adică „puterea sovietică îi distrugea”?
- I-au distrus, i-au nimicit, i-au lichidat, i-au împușcat… la urma urmei. Pe mulți i-au deportat. Eu am constatat un trist adevăr: dacă voi spune ceea ce gândesc nu voi ajunge departe. Odată eram pe platoul de filmare și mi-a scăpat cumva îmbinarea de cuvinte „limbă română”, iar cineva mi-a zis să fiu atent ce și unde vorbesc pentru că voi avea probleme mari. Acolo se vorbea doar limba rusă. Aceasta era o realitate dură a timpurilor de atunci.

- Vorbim despre tot felul de interdicții și frici. Merita să lucrezi în asemenea condiții?

- Eu eram asistent de cameraman. Aveam un salariu considerat bun, 80 de ruble. Plăteam 20 de ruble pe chirie și cu restul banilor îmi permiteam să trăiesc destul de bine. Curtea studioului se afla chiar în spatele actualei Președinții. Acolo era o frumusețe nemaipomenită. În fiecare zi pe teritoriu intrau tot felul de vedete.

„Noi eram categorisiți ca pro români”

- Care era totuși rolul Studioului Cinematografic „Moldova-Film”?
- Instituția avea două departamente principale: filme documentare care aveau drept scop popularizarea științei și filme artistice. Pe lângă acestea, exista și studioul cu desene animate. Cele mai multe lucrări realizate la noi erau în alb-negru. Pentru cinematografia din Basarabia puterea sovietică nu aloca foarte multe resurse – noi eram categorisiți ca pro români. Pelicule colorate se dădeau doar la filmele artistice, ca ulterior să poată fi difuzate și pentru ecranul unional. Totuși, rolul studioului era, într-o anumită măsură, să susțină propaganda sovietică de atunci.

- Cum v-ați simțit, știind că lucrați la comandă și că prezentați publicului un produs cenzurat?

- Nu trăiam tocmai cea mai bună stare. În schimb aveam satisfacția că facem un lucru util, chiar dacă era la comandă. Filmam multe evenimente care nu aveau treabă cu politica și asta ne făcea să mergem înainte. Totuși, prioritare erau ceremoniile unde era implicat partidul comunist și față de care exista un interes sporit. Așa era conducerea de atunci, iar publicul intelectual își dădea seama cum stau de fapt lucrurile. Noi și acum avem o situație asemănătoare, vorbind despre instituțiile de presă afiliate unui partid sau altul.

- Ce însemna de fapt un lucru făcut la comandă în perioada sovietică?
- Iată un exemplu concret: odată am fost trimiși să filmăm o livadă de mere. Ordinul de sus a fost ca fructele să se învârtă și să sclipească în cadru. Pe nimeni nu interesa cum o să facem acest lucru. Cineva din echipă a găsit o oglindă, a stricat-o în bucățele și le-a lipit de merele celea. O persoană le ținea cu o sfoară și le învârtea, iar oglinzile sclipeau. Iată cam așa încercam să facem pe plac conducerii. Dar asta încă-i nimic, din tot ce se întâmpla acolo...

- Câte lucrări erau realizate anual la Moldova-Film, în acea perioadă?

- Făceam câte 10-12 filme documentare și 4-5 filme artistice – totuși numărul peliculelor varia de la an la an.

„Timp de 25 de ani, cinematografia noastră a murit”

- După 8 ani, în 1984, ați plecat totuși de acolo. De ce?
- Mereu am vrut să progresez. Mă întrista faptul că erau promovați doar cei care suflau în borș șefilor. Mă simțeau neîndreptățit în patria mea. În același an m-am angajat la Teatrul Pușkin, în prezent Mihai Eminescu – acolo am ajuns șef de montare artistică.   

- Ce așteptări ați avut atunci când R. Moldova și-a obținut independența?
- Cu toții atunci ne-am pus speranțe foarte mari, dar acestea au fost spulberate de elita politică din acea perioadă. Ei și-au pus în prim-plan interesele personale și au uitat de necesitățile oamenilor simpli. Așteptam să se facă Unirea cu România, cum a fost cândva, dar ei se pare că aveau alte planuri. Noi am fost ținuți mult timp sub cizma rusească, iar demnitatea națională ne-a fost știrbită. Politicienii noștri au simțit gustul puterii și al banilor și au realizat că dacă va avea loc Unirea ei nu vor avea aceleași pârghii de influență.

- Dar la ce s-a ajuns în acest sfert de secol, în domeniul cinematografic?
- S-a distrus mecanismul care funcționa în perioada sovietică și nu s-a făcut nimic în loc. Cât era el de șubred și de imperfect, dar funcționa și exista o oarecare stabilitate în această sferă. Înainte erau alocate sume mult mai mari de bani pentru cinematografie, dar din 1991 bani nu mai aveau de unde să vină și acest domeniu a ajuns pe burtă. La noi multe lucruri s-au făcut cu bună știință în detrimentul cinematografiei. Timp de 25 de ani cinematografia noastră a murit. Ea în esență există, dar nimeni nu face nimic ca s-o resusciteze. 

Un articol de: Dorin Galben Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 19:58

ATENȚIE /// Dronele, utilizate doar cu permisiunea scrisă a Autorității Aeronautice Civile

ATENȚIE /// Dronele, utilizate doar cu permisiunea scrisă a Autorității Aeronautice Civile

Utilizarea dronelor, în scop de aerofotografiere și filmare, va fi posibilă doar cu permisiunea scrisă a Autorității Aeronautice Civile, pentru asigurarea siguranței zborurilor, a securității aeronautice, a vieții private și a datelor cu caracter personal. De asemenea, vor fi...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 24 Aprilie 2019, ora: 16:24

Eşti COOL şi dacă vorbeşti corect: Ocupă un rol

Eşti COOL şi dacă vorbeşti corect: Ocupă un rol Din editia print

Un reporter a spus la televizor: Mănăstirea Neamţ ocupă un rol cu totul deosebit.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 16:21

Putin a semnat decretul privind eliberarea paşapoartelor Federație Ruse locuitorilor din Doneţk şi Lugansk

Președintele rus Vladimir Putin a semnat un decret care simplifică obținerea cetățeniei ruse pentru locuitorii autoproclamatelor republici Donetsk și Lugansk din Ucraina.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 15:57

Guvernul a aprobat majorarea salariului minim în sectorul real până la 2775 de lei, de la 1 mai

Începând cu 1 mai curent, cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real va crește cu 165 de lei și va constitui 2775 de lei pe lună. Hotărârea a fost aprobată astăzi de Guvern.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 15:56

Guvernul dă bani pentru reparația gimnaziului din satul de baștină al lui Andrei Năstase

Guvernul dă bani pentru reparația gimnaziului din satul de baștină al lui Andrei Năstase

Peste 2,6 milioane de lei au fost alocate din fondul de intervenție al Guvernului pentru înlăturarea consecințelor vântului puternic din 11 martie curent. Decizia a fost aprobată astăzi de Cabinetul de miniștri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 15:54

Fostul director al știrilor de la Jurnal TV: Dodon a șters pe jos cu batista pusă pe țambalul unionist și proeuropean de către cei de la ACUM

Exponenţii blocului ACUM au fost umiliţi astăzi în ultimul hal de cei de la PSRM, fiind lăsaţi cu ochii soare la aşa-zisele discuţii privind formarea unei majorităţi parlamentare şi învestirea noului Guvern. Este opinia jurnalistului Gabriel Călin, care crede că PAS şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 15:51

Fost deputat, despre “dialogul surzilor” ACUM-PSRM: Așa pățesc înfumurații care, cu doar 26 de mandate, vor să aibă și președinția Parlamentului, și guvernul lor minoritar!

“Dialogul surzilor” al blocului ACUM cu cei de la PSRM este tratat ironic, pe Facebook, de fostul deputat Ştefan Secăreanu. În opinia lui Secăreanu, cei de la PAS-PPDA dau dovadă de lăcomie şi lipsă de tact politic.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 15:47

Programul PRIMA CASĂ, mai atractiv. Guvernul a aprobat condiţii noi la oferirea creditelor

Guvernul a aprobat modificările la Regulamentul de implementare a Programului de stat PRIMA CASĂ. Astfel, marja maximă pe care creditorii o pot aplica pe parcursul anului 2019 pentru creditele garantate de stat va fi redusă de la 3% la 2%. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 15:23

Candu: PDM va reveni la discuțiile despre formarea unei majorități parlamentare și speră că politicienii care se consideră responsabili, vor pune interesul țării mai presus de orice

Partidul Democrat din Moldova este deschis comunicării cu alte formațiuni politice din Parlament pentru a forma o majoritate care să numească un Guvern care să rezolve problemele oamenilor. Deși invitații la negocieri au fost transmise liderilor blocului ACUM, democrații au mers și la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 15:03

Vitalie Călugăreanu: Asistăm la un circ, iar cei din ACUM și-au irosit unica șansa de a se impune ca actori vizibili

Discuţiile dintre PSRM şi exponenţii blocului ACUM alimentează senzaţia unui târg scârbos, în care s-au lăsat atraşi Maia Sandu şi Andrei Năstase. De această părere este jurnalistul Vitalie călugăreanu, într-un editorial publicat de cotidianul.md. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 13:57

Blocul ACUM vrea cu disperare funcții! PAS și PPDA s-au supărat că socialiștii nu au venit la întâlnire să înceapă împărțirea fotoliilor

Blocul ACUM vrea cu disperare funcții! PAS și PPDA s-au supărat că socialiștii nu au venit la întâlnire să înceapă împărțirea fotoliilor Foto: Eduard Bîzgu

Exponenţii PAS şi PPDA s-au arătat deranjaţi astăzi de faptul că deputaţii PSRM nu doresc să accepte varianta expusă de blocul ACUM privind partajarea funcţiilor în Parlament. Vicepreşedintele PPDA, Alexandru Slusari, a dat clar de înţeles că liderul formaţiunii...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 13:55

Analist de la Erevan, despre prestaţia lui Paşinean: Oamenii aşteaptă rezolvarea problemelor, nu vorbe despre trecutul întunecat şi viitorul luminos

Ratingul premierului armean Nikol Pashinyan este în continuă descreştere, deoarece progresul în domeniul social-economic este inexistent. Este opinia analistului politic de la Erevan Aik Halatian, exprimată într-un interviu acordat postului de radio Deutshe Welle.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 13:46

(VIDEO) Iată casa de milioane în care locuiește deputatul PAS, Dumitru Alaiba

(VIDEO) Iată casa de milioane în care locuiește deputatul PAS, Dumitru Alaiba

Fostul consilier al lui Vlad Filat, actual deputat pe listele PAS, Dumitru Alaiba, se pare că trăiește pe picior mare. Chiar dacă pe facebook a făcut un live în care spunea că un mic frigider din biroul Parlamentului ar fi un lux pentru el, acesta locuiește într-o casă ce are...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 13:43

Analist politic de la Bucureşti: Blocul ACUM ar putea obţine un scor mai mic la alegerile anticipate, din cauza discuţiilor cu PSRM

Alegătorii blocului ACUM se uită cu reticenţă la negocierile cu exponenţii PSRM. Analistul politic Dan Dungaciu crede că cei de la PAS şi PPDA vor avea de pierdut mai mult decât socialiştii, la alegerile parlamentare anticipate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 13:39

Nouă mostră de tupeu marca Lavrov: „Occidentul a distrus principiului inviolabilității frontierelor în Europa”

”În urmă cu cinci ani, Uniunea Europeană și Statele Unite au intervenit în afacerile interne ale Ucrainei și au provocat și susținut o lovitură de stat neconstituțională, prin săvârșirea unei infracțiuni internaționale”, a declarat ministrul rus de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 13:36

Focul Haric. Air Moldova sponsorizează deplasarea delegației Mitropoliei Moldovei

Focul Haric. Air Moldova sponsorizează deplasarea delegației Mitropoliei Moldovei

Cea mai mare companie aviatică din țară, Air Moldova, este implicată activ în aducerea Focului Haric la Chișinău, în noaptea Învierii. Operatorul aerian a suplimentat orarul său de pe 27 aprilie cu un nou zbor pe ruta Chișinău - Tel Aviv - Chișinău, care va asigura...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 11:45

Un bărbat a fost răpit, dus într-o pădure de la Ciocana, bătut şi ameninţat cu o armă. Făptaşii cereau bani

Un bărbat de 31 de ani a fost răpit, şantajat, bătut şi ameninţat cu o armă pentru o pretinsă datorie. Făptaşii sunt doi tineri, cu vârstele de 23 ani şi 24 de ani, originari din raioanele Soroca şi Glodeni, care au fost reţinuţi pe urme fierbinţi de către ofiţerii de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 11:35

Socialiștii i-au lăsat pe cei de la PAS și PPDA cu ochii în soare

Socialiștii i-au lăsat pe cei de la PAS și PPDA cu ochii în soare

Deputații socialiști au ignorat noua invitație la discuții din partea PAS și PPDA. Deputații Igor Munteanu, Mihai Popșoi, Alexandr Slusari, Chiril Moțpan și Igor Grosu au așteptat în zadar ca cineva din colegii lor din PSRM să vină să discute despre coaliție de guvernare....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 11:35

Rusia a schimbat brusc tonul discuțiilor cu Ucraina

Moscova a schimbat brusc tonul negocierilor cu Kievul în timpul consultărilor de la Haga, în cadrul plangerii Ucrainei la Tribunalul Internațional al ONU pentru eliberarea navelor și marinarilor ucraineni capturați în Marea Neagră, a declarat Lana Zerkal, adjunctul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 11:33

Slusari: Nu vom trece linia roșie de creare a unei coaliții pe patru ani, cu partajarea funcțiilor cu PSRM

Blocul ACUM nu vrea crearea unei coaliții funcționale cu socialiștii și optează pentru alegeri anticipate peste câteva luni. Declarația a fost făcută de către vicepreședintele PPDA, Alexandru Slusari, după ce PSRM a ignorat invitația blocului ACUM la discuții despre formarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 11:23

Restricțiile de trafic pe strada Tighina se prelungesc

Restricțiile de trafic pe strada Tighina se prelungesc

Restricțiile de trafic pe strada Tighina din capitală, tronsonul cuprins între bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt și strada 31 August 1989, au fost prelungite până pe 15 mai. O dispoziție în acest sens a fost semnată de viceprimarul Nistor Grozavu, transmite IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 11:11

Tablou impresionist estimat la 1,5 milioane de euro furat dintr-un muzeu din Franța, recuperat de la un ucrainean suspectat de crimă (FOTO)

Tablou impresionist estimat la 1,5 milioane de euro furat dintr-un muzeu din Franța, recuperat de la un ucrainean suspectat de crimă (FOTO)

Un tablou al pictorului impresionist Paul Signac, estimat la 1,5 milioane de euro și care a fost furat dintr-un muzeu din Franța anul trecut, a fost recuperat de polițiștii ucraineni, potrivit apnews.com, scrie Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 10:45

Corneliu Ciurea: politicienii de la Chişinău ar trebui să-i mulţumească lui Petro Poroşenko pentru binele făcut Moldovei

Atitudinea liderilor PAS şi PPDA faţă de victoria lui Vladimir Zelenskii asupra lui Petro Poroşenko, pe care o consideră ab initio benefică pentru Ucraina, frizează absurdul și este demn să fie introdus într-o antologie a politicianismului autist. Este opinia analistului politic...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 10:19

Focul HARIC de la Ierusalim - minune sau înşelătorie?

Focul HARIC de la Ierusalim - minune sau înşelătorie?

An de an, cu ocazia Paştelui ortodox, credincioşii se bucură de ceea ce ei numesc minunea Sfintei Lumini. Acest eveniment miraculos se petrece an de an în Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim, în timpul slujbei de vecernie ce are loc în Sâmbăta Mare,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 10:17

Cum ar arată Pământul dacă s-ar topi toată gheață. Deja ritmul în care dispare e "înspăimântător" (Video)

NASA a avertizat in mai multe randuri ca nivelul oceanelor creste mai repede decat aratau prognozele si ca in urmatorii zeci de ani, acesta se va inalta cu cel putin 90 de centimetri.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)