Astăzi 23 August 2019, Vineri - Ultima actualizare la 22 August 2019
Abonamente

Film 31 August 2016, ora 07:36    Din editia print

INTERVIU„Dacă vrei să fii ministru, trebuie să fii de peste Nistru”

Marime Font

Foto: Ramin Mazur

S-a născut într-o perioadă dificilă. La insistența părinților a încercat să se facă felcer, ba chiar a lucrat câțiva ani în domeniu, însă mai târziu oricum s-a reorientat către cinematografie și muzică – primele sale pasiuni. Aproape un deceniu a lucrat în sfera producerii filmelor, cot la cot cu cei mai mari artiști ai acelor timpuri. Despre ce însemna să faci filme cu „pistolul la tâmplă”, cum se manifesta cenzura sovietică, căror criterii trebuia să corespunzi pentru a fi avansat în funcție, dar și ce s-a ales din cinematografia moldovenească în cei 25 de ani de independență, am încercat să aflu de la Valeriu Mocanu, fost angajat la Moldova-Film. 

- Ați absolvit Colegiul de Medicină și ați activat o perioadă în calitate de inspector sanitar. Cum ați ajuns totuși în „lumea artelor”?
- „Pasiunea” pentru medicină nu mi-a venit independent. Bunicul meu, pe linia maternă, a fost felcer. Așa cum fratele meu a manifestat interes pentru agricultură, părinții vroiau neapărat un medic în familie și mi-au recomandat să merg la Colegiul de Medicină. De fapt, mereu eram atras de artă. După absolvire am făcut 6 ani de stagiu la Centrul de Medicină Preventivă. Într-un final, m-am înscris la un curs de cineaști amatori și a început o nouă etapă în viața mea. Mi-am cumpărat chiar și o cameră de filmat – evident o achitam în rate, că nu-mi permiteam să plătesc toată suma. Acolo ni s-a spus că cei mai buni vor avea ocazia să se angajeze la Studioul Cinematografic „Moldova Film”.



- Ce știați atunci despre „Moldova-Film”?

- Pentru mine „Moldova-Film” era un paradis al speranțelor. Am auzit multe despre cei care lucrau acolo și îi vedeam des cum filmează pe străzi. Niciodată însă nu mi-am imaginat că voi ajunge să lucrez acolo. La 24 de ani am fost angajat în departamentul de filme documentare. Eram într-o mare euforie când am nimerit la ei în curte și am întâlnit cei mai cunoscuți actori și regizori din acea perioadă. Îmi amintesc că eram bărbos, iar acest lucru nu prea plăcea administrației. De câteva ori mi-au solicitat să dau barba jos, dar eu am refuzat categoric. Când au văzut ce încăpățânat sunt, m-au lăsat în pace.

Erau produse lucrări la comandă și toate treceau prin cenzura comunistă

- Ce se ascundea în spatele „culiselor”, aparent perfecte, ale acelei instituții de stat?
- Singurul lucru care mă întrista era faptul că erau produse lucrări la comandă și toate treceau prin cenzura comunistă. Când cineva făcea anumite accente, care erau nepermise, sovieticii îl forțau să plece. Ei îți permiteau să acționezi până la anumite limite. Erau o echipă de redactori care aveau misiuni de la KGB și ei știau ce era voie să apară pe ecran și ce nu. Materialul era vizionat de foarte mulți oameni și multe momente nu erau aprobate. O persoană simplă nu avea posibilitatea să ajungă într-o funcție de conducere dacă nu era membru de partid sau dacă nu le cânta în strună autorităților. Trebuia să fii cel puțin născut în Transnistria. Atunci era și o zicală: dacă vrei să fii ministru, trebuie să fii de peste Nistru. Această vorbă era valabilă și pentru cei care râvneau să ocupe funcții înalte în cadrul studioului cinematografic. Puterea sovietică îi distrugea pe cei care aveau viziuni naționaliste, iar cei care rămâneau se adaptau ideologiei și deveneau devotați.


- Cum adică „puterea sovietică îi distrugea”?
- I-au distrus, i-au nimicit, i-au lichidat, i-au împușcat… la urma urmei. Pe mulți i-au deportat. Eu am constatat un trist adevăr: dacă voi spune ceea ce gândesc nu voi ajunge departe. Odată eram pe platoul de filmare și mi-a scăpat cumva îmbinarea de cuvinte „limbă română”, iar cineva mi-a zis să fiu atent ce și unde vorbesc pentru că voi avea probleme mari. Acolo se vorbea doar limba rusă. Aceasta era o realitate dură a timpurilor de atunci.

- Vorbim despre tot felul de interdicții și frici. Merita să lucrezi în asemenea condiții?

- Eu eram asistent de cameraman. Aveam un salariu considerat bun, 80 de ruble. Plăteam 20 de ruble pe chirie și cu restul banilor îmi permiteam să trăiesc destul de bine. Curtea studioului se afla chiar în spatele actualei Președinții. Acolo era o frumusețe nemaipomenită. În fiecare zi pe teritoriu intrau tot felul de vedete.

„Noi eram categorisiți ca pro români”

- Care era totuși rolul Studioului Cinematografic „Moldova-Film”?
- Instituția avea două departamente principale: filme documentare care aveau drept scop popularizarea științei și filme artistice. Pe lângă acestea, exista și studioul cu desene animate. Cele mai multe lucrări realizate la noi erau în alb-negru. Pentru cinematografia din Basarabia puterea sovietică nu aloca foarte multe resurse – noi eram categorisiți ca pro români. Pelicule colorate se dădeau doar la filmele artistice, ca ulterior să poată fi difuzate și pentru ecranul unional. Totuși, rolul studioului era, într-o anumită măsură, să susțină propaganda sovietică de atunci.

- Cum v-ați simțit, știind că lucrați la comandă și că prezentați publicului un produs cenzurat?

- Nu trăiam tocmai cea mai bună stare. În schimb aveam satisfacția că facem un lucru util, chiar dacă era la comandă. Filmam multe evenimente care nu aveau treabă cu politica și asta ne făcea să mergem înainte. Totuși, prioritare erau ceremoniile unde era implicat partidul comunist și față de care exista un interes sporit. Așa era conducerea de atunci, iar publicul intelectual își dădea seama cum stau de fapt lucrurile. Noi și acum avem o situație asemănătoare, vorbind despre instituțiile de presă afiliate unui partid sau altul.

- Ce însemna de fapt un lucru făcut la comandă în perioada sovietică?
- Iată un exemplu concret: odată am fost trimiși să filmăm o livadă de mere. Ordinul de sus a fost ca fructele să se învârtă și să sclipească în cadru. Pe nimeni nu interesa cum o să facem acest lucru. Cineva din echipă a găsit o oglindă, a stricat-o în bucățele și le-a lipit de merele celea. O persoană le ținea cu o sfoară și le învârtea, iar oglinzile sclipeau. Iată cam așa încercam să facem pe plac conducerii. Dar asta încă-i nimic, din tot ce se întâmpla acolo...

- Câte lucrări erau realizate anual la Moldova-Film, în acea perioadă?

- Făceam câte 10-12 filme documentare și 4-5 filme artistice – totuși numărul peliculelor varia de la an la an.

„Timp de 25 de ani, cinematografia noastră a murit”

- După 8 ani, în 1984, ați plecat totuși de acolo. De ce?
- Mereu am vrut să progresez. Mă întrista faptul că erau promovați doar cei care suflau în borș șefilor. Mă simțeau neîndreptățit în patria mea. În același an m-am angajat la Teatrul Pușkin, în prezent Mihai Eminescu – acolo am ajuns șef de montare artistică.   

- Ce așteptări ați avut atunci când R. Moldova și-a obținut independența?
- Cu toții atunci ne-am pus speranțe foarte mari, dar acestea au fost spulberate de elita politică din acea perioadă. Ei și-au pus în prim-plan interesele personale și au uitat de necesitățile oamenilor simpli. Așteptam să se facă Unirea cu România, cum a fost cândva, dar ei se pare că aveau alte planuri. Noi am fost ținuți mult timp sub cizma rusească, iar demnitatea națională ne-a fost știrbită. Politicienii noștri au simțit gustul puterii și al banilor și au realizat că dacă va avea loc Unirea ei nu vor avea aceleași pârghii de influență.

- Dar la ce s-a ajuns în acest sfert de secol, în domeniul cinematografic?
- S-a distrus mecanismul care funcționa în perioada sovietică și nu s-a făcut nimic în loc. Cât era el de șubred și de imperfect, dar funcționa și exista o oarecare stabilitate în această sferă. Înainte erau alocate sume mult mai mari de bani pentru cinematografie, dar din 1991 bani nu mai aveau de unde să vină și acest domeniu a ajuns pe burtă. La noi multe lucruri s-au făcut cu bună știință în detrimentul cinematografiei. Timp de 25 de ani cinematografia noastră a murit. Ea în esență există, dar nimeni nu face nimic ca s-o resusciteze. 

Un articol de: Dorin Galben Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 August 2019, ora: 17:53

Discursul Prim-ministrului Maia Sandu, în cadrul conferinței anuale organizată de Valdas Adamkus, fost președinte al Lituaniei

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 17:52

Așa cum s-a anunțat în cadrul Consiliului Național Politic, odată cu expirarea de jure, conform statutului, a mandatului de președinte al PPEM pe 26 iulie, am decis să mă retrag și de facto din conducerea partidului pe care am avut onoarea să îl conduc.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 17:03

Fostul ministru al Apărării în perioada 2009- 2014, Vitalie Marinuța, va candida pentru funcția de primar general al municipiului Chișinău, fiind promovat de Partidului Verde Ecologist din Republica Moldova, al cărui secretar general este în prezent. Decizia a fost luată, joi,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 16:29

Energie electrică se SCUMPEȘTE în toată țara: Când intră în vigoare noile tarife

Energie electrică se SCUMPEȘTE în toată țara: Când intră în vigoare noile tarife

Decizia cu privire la majorarea tarifelor la energia electrică pentru consumatorii casnici va intra în vigoare de vineri, 23 august, când va fi publicată în Monitorul Oficial.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 16:28

Anton Anton (București): Luăm gaze ieftine să le introducem în rezervoarele subterane, depozitele de gaze, să avem gaze la iarnă”

Anton Anton (București): Luăm gaze ieftine să le introducem în rezervoarele subterane, depozitele de gaze, să avem gaze la iarnă”

Anton Anton, ministrul român al Energiei, a declarat joi, că România importă, în această perioadă, gaze la un preţ mai bun pentru a le depozita în rezervoarele subterane şi pentru a asigura programul de iarnă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 16:00

De ce Alexei Mateevici, autorul imnului „Limba noastră”, spunea că vorbim LIMBA ROMÂNĂ?

De ce Alexei Mateevici, autorul imnului „Limba noastră”, spunea că vorbim LIMBA ROMÂNĂ?

(Cinci porunci (sfaturi) expuse în Cuvântarea rostită la Primul Congres al Învăţătorilor Moldoveni din Basarabia din 25 mai 1917)

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 15:10

Mica Delegație condusă de Șoigu, care vine într-o așa-zisă vizită „oficială”, numără peste 30 de persoane

Mica Delegație condusă de Șoigu, care vine într-o așa-zisă vizită „oficială”, numără peste 30 de persoane

 Delegația ministrului rus al Apărării, Serghei Șoigu, care vine la invitația președintelui Republicii Moldova la evenimentele din 24 august dedicate „marcării celor 75 de ani de la eliberarea Moldovei de fascism”, numără peste 30 de persoane. Informația a fost oferită...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 15:04

Prim-ministrul Maia Sandu, la Vilnius: „UNICA soluție de dezvoltare a țării noastre este INTEGRAREA în Uniunea Europeană"

Prim-ministrul Maia Sandu, la Vilnius: „UNICA soluție de dezvoltare a țării noastre este INTEGRAREA în Uniunea Europeană"

În cadrul vizitei sale oficiale la Vilnius, Prim-ministrul Maia Sandu a avut astăzi o întrevedere cu Președintele Republicii Lituania, Gitanas Nauseda. Oficialii au discutat despre perspectivele cooperării moldo-lituaniene pe multiple planuri, evoluțiile politicii interne din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 14:59

Alexandru Tănase: Circ în tramvaiul Curții Constituționale

Alexandru Tănase: Circ în tramvaiul Curții Constituționale

„Experimentul” de implementare a transparenței și meritocrației în procesul de formare a noii Curți Constituționale este un veritabil studiu de caz, riscând să devină antologic. Urmărind acest spectacol halucinant, despre care, dacă n-ar fi fost de plâns,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 14:50

Procurorul Dumitru Robu, vrea să aplice în privința judecătorilor Curții Constituționale articolul 307 CP, criticat de ICJ, CCM și Comisia de la Veneția

Procurorul Dumitru Robu, vrea să aplice în privința judecătorilor Curții Constituționale articolul 307 CP, criticat de ICJ, CCM și Comisia de la Veneția

Procurorul general interimar Dumitru Robu a depus azi o sesizare la Curtea Constituțională, prin care solicită judecătorilor constituționali să-i explice dacă Constituția permite angajarea răspunderii penale a judecătorilor Curții Constituționale în baza Articolului 307 din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 14:49

Procuratura Ialoveni confirmă că fostul administrator al Companiei „Pro-Imobil”, Vladislav Musteață, are calitatea de BĂNUIT într-un nou dosar de evaziune fiscală

Procuratura Ialoveni confirmă că fostul administrator al Companiei „Pro-Imobil”, Vladislav Musteață, are calitatea de BĂNUIT într-un nou dosar de evaziune fiscală

Fostul administrator al Companiei „Pro-Imobil”, Vladislav Musteață, care activează și astăzi în cadrul firmei pe care a fondat-o și a condus-o oficial până în 2017, are calitatea de bănuit într-un nou dosar penal de evaziune fiscală. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 14:42

Facebook deschide o secțiune de știri selectate de ziariști profesioniști, nu pe bază de algoritmi

Facebook deschide o secțiune de știri selectate de ziariști profesioniști, nu pe bază de algoritmi

Facebook a anunţat marţi că angajează o echipă de zece ziarişti cu experienţă pentru a nu mai lăsa selecţia ştirilor promovate exclusiv pe seama algoritmilor, semnalează AFP, citată de Agerpres.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 14:36

CRIMĂ HORROR la Nisporeni. Un bărbat și-a OMORÂT concubina, apoi s-a sinucis

Un bărbat de 41 de ani și concubina sa de 42 de ani din satul Valea-Trestieni, raionul Nisporeni, au fost găsiți morți în propria lor casă. Trupurile lor cu urme de moarte violentă au fost descoperite de fiul bărbatului în vârstă de 18 ani. Acesta a anunțat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 14:16

FLASH / Daune de peste jumătate de milion de lei, cauzate unei renumite companii de asigurări din Moldova de un fost angajat

Un fost angajat al unei companiei de asigurări din Republica Moldova, dar şi administratorii unor agenţi economici sunt cercetaţi penal de CNA şi procurorii anticorupţie pentru abuz în serviciu. Aceştia sunt bănuiţi că ar fi organizat o schemă frauduloasă prin care au cauzat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 11:58

Vicepreședintele Parlamentului Slusari îl critică pe Dodon: Vizita lui Șoigu este o GREȘEALĂ

Vicepreședintele Parlamentului Slusari îl critică pe Dodon: Vizita lui Șoigu este o GREȘEALĂ

Liderul PPDA Alexandr Slusari, a ținut astăzi un briefing de presă, în cadrul căruia a comentat și vizita Ministrului Apărării Federației Ruse la Chișinău. Acesta a spus că în viziunea lui, este o greșeală și nu aduce nici un plus valoare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 11:56

Unui medic rus iradiat de victimele de la Severodvinsk i s-a spus că e de la… ”crabii de Fukusima”

Unui medic rus iradiat de victimele de la Severodvinsk i s-a spus că e de la… ”crabii de Fukusima”

Medicul unui spitalul din Arhanghelsk, unde au fost tratate victimele exploziei de pe platforma de testare marina de lângă Severodvinsk, i s-a spus că cesiul radioactiv 137 găsit în corpul său a apărut după călătoria sa în Thailanda. „Unde e Thailanda e și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 11:23

Ar fi cerut 30 000 de lei pentru două permise de conducere. Un bărbat din raionul Ungheni, cercetat penal de CNA pentru trafic de influență

Ar fi cerut 30 000 de lei pentru două permise de conducere. Un bărbat din raionul Ungheni, cercetat penal de CNA pentru trafic de influență

Un bărbat din raionul Ungheni a fost reţinut de ofiţerii CNA şi procurorii anticorupţie, fiind bănuit de trafic de influență. Acesta ar fi pretins şi primit de la un cetăţean 14 600 de lei şi de la altul 800 de euro, sub pretextul că i-ar putea ajuta să obțină mai uşor permisele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 11:19

Ilan ȘOR continuă reparația drumurilor din Orhei

Ilan ȘOR continuă reparația drumurilor din Orhei

Primăria municipiului Orhei continuă lucrările de construcție și reparație a străzilor din localitate la inițiativa lui Ilan ȘOR. Până la sfârșitul acestei săptămâni urmează să fie finisate lucrările de modernizare a străzii S. Lazo, cu o lungime de peste 700 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 10:59

Salariile mici, prețurile ridicate și viitorul copiilor alungă moldovenii din țară (IDIS Viitorul)

Salariile mici, prețurile ridicate și viitorul copiilor alungă moldovenii din țară (IDIS Viitorul)

Schimbarea puterii la Chișinău a reanimat speranța moldovenilor că situația economică a țării se va îmbunătăți. Deocamdată, schimbările se lasă așteptate în condițiile în care sunt făcute cu jumătăți de măsură. Or, cei mai mulți moldoveni sun dezamăgiți...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 10:10

Valeriu Munteanu va candida pentru postul de Primar al Chișinăului din partea Uniunii Salvați Basarabia

Valeriu Munteanu va candida pentru postul de Primar al Chișinăului din partea Uniunii Salvați Basarabia

Uniunea Salvați Basarabia și-a desemnat candidatul pentru primăria Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 10:06

Leul SCADE față de euro și dolar

Leul SCADE față de euro și dolar

De la începutul săptămânii, cotația oficială dolarului a urcat cu 24 de bani, iar prețul monedei euro a urcat cu tocmai 35 de bani - semn că valuta este solicitată la sfârșit de vară.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 09:34

România ar TREBUI să blocheze tranzitarea spațiului său aerian de către Ministrul Apărării al Federației Ruse Serghei Șoigu

România ar TREBUI să blocheze tranzitarea spațiului său aerian de către Ministrul Apărării al Federației Ruse Serghei Șoigu

Vizita ministrului rus al Apărării, Serghei Șoigu, la Chișinău, pe 24 august, nu va fi una oficială, întrucât Guvernul nu a fost notificat în timp util și nu au fost făcute demersurile necesare, afirmă premierul Maia Sandu, oferind astfel o șansă României să nu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 09:12

Optimism cu privire la un acord privind BREXIT, după întâlnirea Merkel - Boris Johnson

Optimism cu privire la un acord privind BREXIT, după întâlnirea Merkel - Boris Johnson

Cancelarul german Angela Merkel şi-a reiterat miercuri apelul pentru ca Marea Britanie să părăsească Uniunea Europeană printr-un acord negociat, în timpul unei conferinţe de presă comune cu premierul britanic Boris Johnson.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 August 2019, ora: 07:44

Putin: SUA pot lansa rachete din România și Rusia trebuie să reacționeze

Putin: SUA pot lansa rachete din România și Rusia trebuie să reacționeze

Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat miercuri că SUA sunt în prezent în măsură să desfăşoare o nouă rachetă de croazieră cu lansare terestră în România şi Polonia, un scenariu pe care îl consideră drept o ameninţare la care Moscova trebuie să reacţioneze, informează...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)