Moldova

Dacii se reabilitează în faţa propriilor fani

Meciul cu Nistru Otaci, disputat luni a fost dominat cvasitotal de către discipolii lui Veaceslav Semionov, şi a consemnat a doua victorie consecutivă a Daciei, după reuşita (4-2) cu Olimpia Bălţi, din semifinalele Cupei R. Moldova.

Partida de luni a început cum nu se poate mai prost pentru oaspeţii din nordul republicii. Deja în minutul nouă de joc, „otăceanul” Klimakov a înscris un autogol şi a destrămat moralul echipei sale. Având un avantaj psihologic, dar şi pe tabelă, Dacia nu a putut mări avantajul de scor, decât cu un sfert de oră până la finele meciului, când s-a remarcat georgianul Vasili Guciaşvili. Scorul final de 3-0 a fost stabilit, în minutul 84, de golgeterul „lupilor”, ucraineanul Oleksandr Zgura.

Odată cu această înfrângere Nistru Otaci a ajuns la o serie de 16 meciuri consecutive fără victorie.