Astăzi 20 Noiembrie 2018, Marţi - Ultima actualizare la ora 13:24
Abonamente

Actualitate 11 Aprilie 2016, ora 08:56    Din editia print

De ce fel de președinte are nevoie R. Moldova: proeuropean sau prorus?

Marime Font

La începutul lunii martie, curent, s-a decis că viitorul președinte al țării va fi ales de către popor. Mandatul actualului șef al statului, Nicolae Timofti, a expirat în data de 23 martie, însă acesta îşi va exercita funcţia până când va fi ales noul preşedinte. Recent, Parlamentul a anunțat că primul tur al alegerilor prezidențiale va avea loc pe data de 30 octombrie 2016. Prin urmare, noi am hotărât să-i întrebăm pe oamenii simpli dacă viitorul președinte ar trebui să fie proeuropean sau prorus? 

Liliana, 35 de ani, Chișinău
Eu îmi doresc un președinte care are viziuni cu adevărat proeuropene. Doar o asemenea persoană va putea face ca lucrurile să se miște într-o direcție corectă. Acesta trebuie sa aibă o gândire liberă și deschisă spre civilizație. El este obligat să respecte și să lupte pentru drepturile cetățenilor. Țara noastră are nevoie de cineva care-și dorește o schimbare și care să poată stabili relații de colaborare cu țările europene. Viitorul președinte trebuie să asculte și doleanțele poporului și să depună efort să ne scape de sărăcia și corupția în care ne-am pomenit.

Vladimir, 62 de ani, satul Sângera
Am avut președinți proeuropeni și n-au făcut nicio boabă pentru popor. Acum ar trebui să vină la putere cineva care ar fi în stare să rezolve problemele pe care le avem cu rușii. Mai mulți moldoveni lucrează în Rusia, decât în Europa. Eu am o pensie mizeră, ce folos de acorduri, relații și alte nebunii europene, dacă oamenii trăiesc din ce în ce mai rău? Te gândești că mai jos nu avem unde cădea, dar politicienii mereu ne arată că se poate.


Mihaela, 21 de ani, studentă
Despre un președinte prorus nici nu poate fi vorba. Țările europene trebuie să fie un exemplu pentru noi, spre ele trebuie să tindem. Viitorul șef al statului este obligat să aibă viziuni proeuropene și să depună efortul necesar, pentru ca și țara noastră să se integreze în UE. Eu am rude care lucrează peste hotare și nu vor să revină acasă. Acolo este mult mai bine, salariile sunt mai mari, nu este atât de multă corupție, iar cetățenii au mult suport din partea statului.

Ana, 58 de ani, Chișinău
Proeuropenii ăștia deja îmi stau în gât. Timpul lor a trecut. Rusia ne susține și ar trebui să ne întoarcem cu fața la ea, nu cu fundul - cum a fost în ultimii ani. De fapt, nu înțeleg de ce nu putem fi și cu unii, și cu alții?! Suntem o țară mică și din câte se pare, nu avem putere să ne descurcăm singuri. Da, mulți oameni lucrează în Europa, dar la fel de mulți avem și în Rusia. Eu zic că viitorul președinte ar trebui să fie neutru și să se împace cu toată lumea.

Valeriu, 71 de ani, Chișinău
Cei de vârsta mea vor cu Rusia, dar eu nu-i prea înțeleg. Am fost cu Rusia câteva decenii și n-am ajuns tare departe, acum n-ar strica să fim și cu Europa. Oricum nimeni n-o să vină să ne pună bani în buzunare. Singuri trebuie să dăm din coate. Am o pensie mică, de aceea, indiferent cine va fi următorul președinte, vreau să-l rog să nu uite de bătrâni. Eu cred că R. Moldova are nevoie de un lider cu mintea limpede, care cunoaște problemele țării din practică și nu din auzite.

Cristina, 20 de ani, Chișinău
În pofida situației de instabilitate pe acest boț de pământ și a dezamăgirilor din ultima perioadă, eu totuși aleg ca viitorul președinte să fie proeuropean. Numai pe această cale am putea ieși din criză. Europenii le-au acordat românilor milioane de euro pentru dezvoltare. Cred că și țara noastră ar putea beneficia de ajutor! E necesar să înțelegem că europenizarea Moldovei trebuie să înceapă de la fiecare cetățean, de la atitudini și dorințe. Să nu așteptăm cu brațele în sân, ca Europa să vină la noi acasă! Un președinte proeuropean nu va fi în stare să schimbe singur mentalitatea.

Anton, 31 de ani, satul Tohatin
Moldova în genere nu are nevoie de președinte! Acesta oricum nu poate face nimic și se ocupă doar de înmânarea distincțiilor de stat… 

Un articol de: Dorin Galben Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 13:11

 R. Moldova și Georgia au aceiași indicatori de performanță în mai multe studii internaționale. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 13:10

Preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, îi mulţumeşte Guvernatorului BNM, Sergiu Cioclea, pentru munca depusă în cadrul instituţiei. Într-o postare pe Facebook, Candu spune că desemnarea lui Cioclea în funcţie, în anul 2016, a fost cea mai bună alegere.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 12:22

Centrul de Informaţii Universitare anunţă programul „Burse de Merit” 2018 – pentru cei mai buni studenţi ai ţării, ediţia XXIII, organizat sub egida Consiliului Rectorilor din Republica Moldova, cu suportul financiar al BC “Moldova Agroindbank” SA şi al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 12:08

Atac armat la un spital din Chicago. Cel puţin 3 oameni, dintre care un poliţist şi un angajat al unităţii medicale, şi-au pierdut viaţa după ce au fost împuşcaţi. Atacatorul a murit la rândul său în urma unui schimb de focuri cu forţele de ordine. Spitalul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 12:00

Patru senatori americani au făcut apel la administrația președintelui american Donald Trump și a membrilor Adunării Generale a Interpolului sa împiedice alegerea generalului rus Alexander Prokopciuk în funcția de președinte al acestei organizații, se arată într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 11:28

Ninsoarea de ieri i-a pus la treabă pe drumari toată noaptea. Peste 80 de angajați ai Regiei "Exdrupo" au curățat de zăpadă toate sectoarele din Capitală, dar și suburbiile. Totodată, pe tot parcursul nopții, autospecialele au împrăştiat aproximativ 370 de tone de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 09:20

În orașul Orhei, circulația vehiculelor se desfășoară în condiții de iarnă. La dispoziția Primarului de Orhei, Ilan Șor, pe parcursul zilei de ieri și pe parcursul nopții, au fost antrenate peste 20 utilaje de deszăpezire, care au curățat arterele din oraș.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 08:01

EXPERȚI, despre prezența lui Igor Dodon la mitingul PSRM: Încalcă spiritul Constituției și DEMONSTREAZĂ că nu este președintele țării, dar al unui PARTID

EXPERȚI, despre prezența lui Igor Dodon la mitingul PSRM: Încalcă spiritul Constituției și DEMONSTREAZĂ că nu este președintele țării, dar al unui PARTID

Participarea președintelui Igor Dodon la acțiunea de ieri a Partidului Socialiștilor și susținerea deschisă pe care a manifestat-o, pentru această formațiune, reprezintă o încălcare a spiritului Constituției și un act politic imoral, consideră mai mulți experți.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:52

Acest "suc miraculos" poate prelungi speranța de viață, cu condiția să fie băut zilnic. Pentru îmbunătățirea stării de sănătate și prelungirea cu câțiva ani a vieții ar fi suficiente un kilogram de sfeclă roșie, 100 de grame de miere, 500 de grame de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:42

Horoscop dragoste 20 noiembrie 2018. O zi în care dacă nu eşti atent rişti să strici relaţia cu persoana iubită, care va descoperi un secret pe care credeai că l-ai ascuns bine.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:11 de Natalia Hadârcă

Cazurile copiilor nevaccinați împotriva rujeolei din R. Moldova, care nu au fost admiși să frecventeze școala, vor ajunge la Curtea Europeană a Drepturilor Omului. Câteva zeci de familii din Chișinău, Bălți, Sângerei, Ungheni, Nisporeni, Călărași, Telenești,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 05:43

Academia Română se ADRESEAZĂ deputaţilor de la Chişinău: Nu este NEVOIE să se INVENTEZE limbi pentru apărarea identităţii

Academia Română se ADRESEAZĂ deputaţilor de la Chişinău: Nu este NEVOIE să se INVENTEZE limbi pentru apărarea identităţii

Prezidiul Academiei Române reafirmă, într-un comunicat, faptul că „limba vorbită de români este limba română”, în contextul respingerii de către Parlamentul de la Chişinău, pe 1 noiembrie 2018, a proiectului de lege constituţională care prevede...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 19:17

O persoană a decedat şi alte şase au fost rănite după ce un autocar din Moldova s-a răsturnat, luni seara în România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 19:03

Angajaţii Inspectoratului Național de Patrulare ajută şoferii, care au problem în trafic, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. În mai multe imagini postate pe Facebook, pot fi observaţi polițiști care ajută la deblocarea maşinilor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:37

În ajunul celei de-a doua runde a alegerilor prezidențiale din Georgia, guvernul de la Tbilis a decis să „anuleze” datoriile bancare ale populatiei, in principal a datornicilor aflati în așa-numita „listă neagră” (biroul de credit), a anunțat luni...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:17

Primarul de Orhei Ilan Șor, nu este beneficiarul banilor furați din sistemul bancar din Republica Moldova, susține omul de afaceri Denis Ureche, anterior condamnat în dosarul devalizărilor bancare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:09

Firmele din Germania scot la concurs peste 500 de joburi, unele dintre ele fiind plătite cu până la 74.000 de euro brut pe an.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:06

Realizatoarea de la TV8 Natalia Morari se laudă pe Facebook că a primit premiul Pavel Sheremet pentru curaj în jurnalism, dar uita sa menționeze ca distincția i-a fost oferita de către colegul său de la televiziune, Petru Macovei. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:00

Cel de-al treilea planșeu, dintre etajele 15 și 16 ale blocului locativ din bd. Moscova, 11, a fost restabilit. Pe parcursul săptămânii curente, constructorii vor fi antrenați în lucrări de armare și pregătire a cofrajelor pentru betonarea ultimului planșeu, dintre etajele 16...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 17:55

Ninsoarea și ghețușul de pe carosabil s-au lăsat cu trei microbuze cu pasageri răsturnate în aceeași zi. După două accidente produse dimineață, la ora 07.30 și la 08.00, un al treilea microbuz s-a răsturnat în jurul orei 15.40, în apropiere de satul Sociteni, raionul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 17:43

Fugarii Victor şi Viorel Ţopa au primit ieri o lovitură crâncenă din partea postului de televiziune TV 8. Jurnaliştii acestuia au pus pe post un interviu cu Denis Ureche, condamnat în două instanțe pentru implicarea în jaful de la Banca de Economii, care developează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 17:42

Ucraina va avea în vedere posibilitatea suspendării statutului de membru al Interpol, dacă la șefia organizatiei internaționale va fi ales un reprezentant al Rusiei, a anunțat astazi ministrul afacerilor interne al Ucrainei, Arsen Avakov, pe site-ul instituției pe care o conduce.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 16:56

Campania electorală încă nu a demarat oficial, însă liderul PPDA, Andrei Năstase, a reuşit deja să se facă de râs în faţa alegătorilor. Bloggerul Anatolie Chirilov face trimitere la o vizită a lui Năstase în localitatea Ștefan Vodă, unde a fost luat la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 15:31

Din ce în ce mai mulți oameni religioși spun că nu mai văd legătura dintre credința în Dumnezeu și standardul de viață îmbunătățit.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)