Astăzi 17 Februarie 2019, Duminică - Ultima actualizare la ora 17:20
Abonamente

Social 18 Mai 2016, ora 08:03    Din editia print

De ce tot mai mulți moldoveni aleg să se mute cu traiul în alte țări?

Marime Font

Odată cu obținerea independenței, în R. Moldova, au avut de suferit sectoare determinante ale economiei naţionale, mai întâi de toate, industria şi agricultura. 

Această stare de lucruri a accelerat şi mai mult ritmul galopant al creşterii şomajului atât la nivelul localităţilor urbane, cât și a celor rurale. Începând cu anul 1993, migraţia moldovenilor spre Europa, dar şi în est, în Federaţia Rusă şi alte state ale CSI, a căpătat proporţii din ce în ce mai mari. De regulă, această migraţie avea un caracter sezonier, dar în ultimii ani, o parte din conaționalii noștri decid chiar să se stabilească cu traiul acolo. Ce factori influențează această tendință și cum am putea schimba trendul respectiv, am încercat să aflăm de la oamenii de pe stradă.

Andrian, 38 de ani

Nimeni nu-și vede viitorul în țara asta! Aici e greu să-ți găsești un serviciu bine plătit. Cei care au familii nu pot accepta gândul că urmașii lor ar trebui să trăiască într-o lume atât de săracă și de coruptă. Fiecare își dorește o stabilitate și aici nu-i vorba de cea politică, dar de una economică sau emoțională, la urma urmei. La noi totul este într-o permanentă schimbare. Politicienii se schimbă, iar odată cu ei și cursul politic al țării și economia și proiectele și respectiv viața oamenilor. Nimeni nu pleacă de viață bună – majoritatea sunt nevoiți…

Angela, 25 de ani, Sângera

Pentru ce ar trebui să rămânem aici?! Eu, spre exemplu, am terminat universitatea, m-am angajat la o bancă cu 4500 de lei pe lună și practic toți banii trebuie să-i achit pentru chirie și servicii comunale. Nu-mi imaginez cum aș putea să-mi cumpăr un apartament cu un așa salariu. De aceea, acum mă gândesc să plec o perioadă peste hotare, să adun bani și să revin acasă. Nu-mi doresc să trăiesc în altă parte, dar nici nu voi sta aici, să încerc să supraviețuiesc de la salariu la salariu. Mulți spun că statul este vinovat, dar eu consider că toți oamenii au partea lor de vină. Avem exact ceea ce am votat și nu trebuie să ne plângem la fiecare pas.

Nicolae, 63 de ani, Chișinău

Dar tu, singurel, nu vezi ce se întâmplă împrejur?! Tot ce face conducerea e pentru ca să fugărească oamenii deștepți din țara asta. Ei au nevoie de proști, ca să-i mâne dintr-o parte în alta, ca pe niște cirezi de vite. Dacă n-aș fi fost pensionar, cred că m-aș fi dus și eu de aici. Am 4 copii și toți trăiesc în Moldova, dar se gândesc să se mute cu traiul în altă parte. Cu salariile de aici, e destul de greu să-ți hrănești familiile. Plățile pentru alimente și serviciile comunale cresc, dar leafa stă pe loc. În țările normale nu se întâmplă așa lucruri. Eu am fost toată viața profesor și mereu am trăit la limita existenței, dar știu că în statele europene profesorii chiar își permit să călătorească.

Vera, 56 de ani, Chișinău

Toți ar vrea să trăiască decent lângă părinți, copii, rude, dar în țara noastră acest lucru este cam greu. Eu am două fete și ambele sunt plecate peste hotare, în Italia. Ele spun că mai bine lucrează acolo, la babe și primesc un salariu care le ajunge pentru toate nevoile, decât să fie aici medici sau profesori, dar să aibă un salariu de 3-4 mii de lei. Eu le înțeleg, dar îmi este foarte greu fără ele acasă. Tot acolo îmi sunt și ginerii, și nepoții. Mă cheamă și pe mine la ei, chiar îmi zic să rămân acolo, dar eu nu mă pot rupe de casă. Aici am lucrat o viață, aici îmi sunt toți cunoscuții. Cred că acolo n-aș avea ce face și nu vreau să stau pe capul lor. Din păcate în țară la noi lucrurile se mișcă doar spre rău și nu cred că-mi voi vedea degrabă familiile fetelor acasă.

Ion, 19 ani, student, Drochia

Eu știu mulți oameni care au plecat și au revenit. Ei spun că acolo nu te așteaptă câinii cu colacii în coadă. Unde ai pleca ești văzut ca un străin și nimeni nu te respectă. Eu aș zice că trebuie să depunem tot efortul ca să schimbăm lucrurile la noi acasă și să nu încercăm să fugim de probleme. Cei care pleacă nu trebuie să uite că aici rămân părinții și rudele lor.

Mihai, 32 de ani, Chișinău

De unde ați luat că mulți oameni pleacă?! Poate a fost așa o perioadă, dar acum o parte dintre ei se întorc acasă și investesc banii în diferite afaceri. Într-o altă țară ești străin și nimeni nu vrea să trăiască toată viața cu o asemenea presiune pe suflet. Da, în Moldova lucrurile nu merg tare bine, dar cu siguranță ceva se va schimba în următorii ani. Cetățenii au nevoie de siguranță, iar când statul va asigura acest lucru, fenomenul migrației nu va mai fi atât de evident.

Maria, 67 de ani

Acum tinerii vor o viață mai bună. Ei nu sunt ca noi să se mulțumească cu ceea ce au. În țara noastră nu prea ai multe posibilități, de aceea ei își caută norocul peste hotare. Mă tem că peste 50-100 de ani aici nu va mai rămâne nici un suflețel.

Un articol de: Dorin Galben Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Februarie 2019, ora: 17:20

Eliminarea schemelor de corupție de la Vamă și Fisc a permis creșterea semnificativă a veniturilor la buget. Aceste măsuri, alături de politicile pro-business promovate, au făcut posibilă reparația drumurilor, creșterea salariilor, pensiilor, alocațiilor și dezvoltarea unor programe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Februarie 2019, ora: 13:25

 Cancelarul german Angela Merkel a apărat sâmbătă cu putere relaţiile economice şi politice ale ţării sale cu Rusia, îndemnându-i pe liderii prezenţi la conferinţa de securitate de la Munchen să coopereze în abordarea problemelor globale, transmite Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Februarie 2019, ora: 11:19

Legislaţia Republicii Moldova prevede că cetăţenii pot vota doar cu acte de identitate valabile. Această prevedere trebuie să fie valabilă inclusiv pentru moldovenii stabiliţi în afara ţării. Declaraţia aparţine preşedintelui Parlamentului, Andrian Candu, şi a fost făcută...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Februarie 2019, ora: 11:05

Partidul Democrat din Moldova a ajuns cea mai eficientă formațiune din țară. Iar acest lucru a fost posibil datorită echipei profesioniste de care dispune. Declarația a fost făcută de către liderul formațiunii, Vlad Plahotniuc, la Ialoveni. Șeful democraților a mai spus că partidul a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Februarie 2019, ora: 11:01

Preşedintele Igor Dodon a avut, la Munchen, o întrevedere cu Elmar Brok, europarlamentar german. Dodon spune, într-o postare pe Facebook, că a făcut cu oficialul european un schimb de opinii privind relațiile dintre Moldova și UE, dar și privind situația politică internă și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Februarie 2019, ora: 07:56

România și-a consolidat poziția de principala piață de desfacere pentru mărfurile din Republica Moldova, după o creștere în anul 2018 a livrărilor de bunuri moldovenești pe piața românească cu 31,9 la sută (în 2017 au crescut cu 17,1 la sută), potrivit datelor...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 17 Februarie 2019, ora: 03:54

Alcoolul este o sursă consistentă de calorii și se știe că un consum ridicat de alcool tare și de bere favorizează creșterea în greutate.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 17 Februarie 2019, ora: 00:40 de George Mârzencu

Drama femeii care a câștigat duelul cu „marele URSS”

Drama femeii care a câștigat duelul cu „marele URSS” Din editia print

Olga Focșa din Strășeni a evadat de două ori de sub baionetele sovieticilor, apoi și-a trăit o bună parte din viață, ascunsă în podurile sătenilor

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Februarie 2019, ora: 00:39

Criza catalană provoacă căderea celui de-al doilea guvern spaniol din ultimii ani. Incapacitatea pe care a manifestat-o de guvernul de dreapta al lui Mariano Rajoy de a stabiliza situația, a ușurat sarcina de schimbare a puterii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 09:25

Cinci oameni au fost uciși și alții au fost răniți, vineri după-amiază, după ce un individ a deschis focul într-un parc industrial din orașul Aurora, din apropiere de Chicago, Illinois, anunță BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 16 Februarie 2019, ora: 09:22

Horoscop 16 februarie 2019. O zi în care tactul, politeţea şi profesionalismul sunt definitorii pentru mulţi nativi. Ocupaţi-vă timpul cu activităţi de calitate şi nu lăsaţi răutăţile celor invidioşi să vă creeze o stare negativă. Important este să vă simţiţi bine...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 16 Februarie 2019, ora: 07:11

Fructele şi legumele reprezintă elemente importante ale unei alimentaţii corecte. Experţii în nutriţie recomandă consumul a cel puţin 400 g de fructe şi legume, împărţite în cinci porţii, în fiecare zi. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 06:43

Un studiu publicat anul trecut în jurnalul Science sugerează că apa lichidă este prezentă sub calota din polul sud al lui Marte. O nouă cercetare publicată în jurnalul Geophysical Research Letters spune că trebuie să existe o sursă subterană de căldură pentru ca apa...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 03:40

O universitate din Cluj are încasări de 1.000 de euro pe zi, după ce și-a făcut firmă și și-a deschis propriul magazin de desfacere, unde vinde lapte, ouă, mezeluri, dar și produse de patiserie, produse în Stațiunea Didactică Experimentală de la Cojocna, relatează...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Februarie 2019, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 00:14

Dodon TRĂDEAZĂ electoralul pro-rus și promite să PĂSTREZE Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană și să-l DEZVOLTE

Dodon TRĂDEAZĂ electoralul pro-rus și promite să PĂSTREZE Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană și să-l DEZVOLTE

Igor Dodon a anunțat că în cadrul Conferinței de Securitate de la Munchen, la care participă zilele acestea, va prezenta un „concept al politicii externe echilibrate”. Acest concept are la bază principiul de neutralitate permanentă a Republicii Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 17:13

Campania electorală pentru alegerile parlamentare din 24 februarie este monitorizată cu ajutorul tehnologiilor științifice către Centrul de Resurse pentru Drepturile Omului. Într-o conferință de presă la IPN, directorul CReDO, Sergiu Ostaf, a declarat că este vorba de o cercetare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 17:06

 Candidata Partidului Politic ”ȘOR” în circumscripția uninominală 50 (Europa), Tatiana Platon, și-a prezentat angajamentul public față de moldovenii plecați peste hotarele țării. Potrivit ei, Partidul Politic ”ȘOR” este singura formațiune politică...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 16:26

Creşterea economică a determinat şi creşterea veniturilor populaţiei Republicii Moldova. Potrivit unor date statistice publicate de ziarul Moldova Democrată, salariul mediu lunar a crescut cu 54 %, din anul 2015 şi până în 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 15:52

Luni 18 februarie 2019, ora 11, la Chișinău, va avea loc lansarea lucrărilor de montare a Conductei de Interconectare a Sistemului de Transport Gaze din România cu Sistemul de Transport Gaze din Republica Moldova Faza II pe direcția Ungheni – Chișinău, obiectiv declarat de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:55

Antreprenorii moldoveni au înţeles, în ultimii ani, că au statul le este partener, nu un adversar. Este opinia liderului PDM, Vlad Plahotniuc, exprimată după o serie de întâlnici cu exponenţii mediului de afaceri din raionul Străşeni, alături de candidatul democrat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:51

Mass-media din Rusia relatează că președintele rus s-a rănit la deget în timpul unui antrenament de judo. Toate agentiile de presa majore din Rusia – Interfax, TASS, RIA Novosti și RBC – au scris despre acest lucru.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:32

Plăcintele din Lăpuşna sunt foarte delicioase, în special cele cu brânză. De acest fapt s-a convins, la faţa locului, vicepreşedintele PDM, Andrian Candu. Acesta a mers, alături de candidații formațiunii în circumscripțiile uninominale 38 și 39, Alexandru Botnari și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 13:21

Partidul Democrat din Moldova va înregistra un scor foarte bun la alegerile parlamentare din 2018. De această părere sunt Igor Boţan şi Andrei Popov, analiști politici și realizatori de la postul de televiziune TV 8.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 15 Februarie 2019, ora: 13:10

Lipsa de energie e tot mai simțită iar orele de muncă la birou par și mai interminabile cu cât vremea de afară e mai pretențioasă și încă întunecă foarte devreme. Și parcă ai vrea să schimbi ceva, dar nu știi ce.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)