Astăzi 23 Septembrie 2020, Miercuri - Ultima actualizare la ora 08:26
Abonamente

Finanţe 6 Ianuarie 2016, ora 07:05

De vorbă cu oamenii de la piață: „Avem prețuri europene într-o țară sovietică”

Marime Font

În perioada sărbătorilor de iarnă moldovenii au dat năvală pe la piețele din Capitală să se aprovizioneze cu produsele necesare, asta chiar dacă mulți afirmă că n-au bani. Vânzătorii, la rândul lor, îi întâmpină cu prețuri pipărate. Noi am încercat să aflăm ce părere au oamenii simpli despre această „metamorfoză” a prețurilor, și totodată ne-am interesat când sărbătoresc dânșii Crăciunul și Revelionul.  

Olimpiada, Chișinău
„Pentru mine chiar și produsele mai ieftine sunt scumpe. Azi mi-am cumpărat niște oase de porc, practic fără carne. Nu mă ajunge buzunarul de ceva mai bun. De Crăciun, pe stil vechi, vreau să le fierb și poate o să fac și niște sarmale. Cam asta e ceea ce o să avem cu soțul pe masă, dar mai mult nici nu ne trebuie. Mulțumim Domnului măcar pentru atât! Copiii sunt plecați peste hotare și noi vom fi singuri. Asta-i viața și trebuie să mergem înainte, chiar dacă uneori este foarte greu”.

Nicolae, Chișinău
„Avem prețuri europene într-o țară sovietică. Eu sărbătoresc și pe stil nou și pe cel vechi. O viață am și nu vreau s-o petrec numai muncind”.

Loading...


Valentina, comuna Bubuieci



„Nu pot să înțeleg de ce înainte de sărbători totul așa-i de scump! Prețurile tot cresc și cresc, dar pensiile și salariile rămân pe loc. Eu înconjor toată piața și cumpăr de acolo de unde-i mai ieftin. Măcar acum să-mi procur ceva mai gustos, dacă tot anul mâncăm ce dă Dumnezeu. Vreau niște pește, niște cașcaval și o siliodkă (n.red. scrumbie). Am 2 copii, dar ei caută ca eu să-i ajut. Crăciunul îl sărbătoresc doar pe stil vechi. Așa a fost toată viața, așa și va rămâne. Când se va schimba la toți, poate oi trece și eu la moda asta modernă. Iată Anul Nou se poate de întâmpinat și pe nou, și pe vechi”.

Alexandra, Chișinău
„Carnea îi mai ieftină decât anul trecut, în rest totul e mai scump cu mult. N-avem de ales, trebuie să cumpărăm și la așa prețuri, ca să avem ce pune pe masă, atunci când vor veni oaspeți. Crăciunul îl sărbătorim numai pe 7 ianuarie pentru că e și ziua de naștere a soțului – așa ne-am deprins. Pe masă o să avem de toate: carne prăjită, carne coaptă, găină umplută, salamuri etc. Nouă moldovenilor tare ne mai place carnea, de aceea am venit la piață să cumpăr mai multă și de porc, și de vită, și de pasăre. Ca să nu fie mare șocul financiar, am început să cumpăr produse cu mai multe săptămâni înainte. Pentru Revelion și Crăciun am cheltuit peste 2000 de lei, ca să fim și noi în rând cu lumea”.

Valeriu, Anenii Noi
„Prețurile au crescut din cauza cursului valutar. De aceea eu am venit să cumpăr numai aceea pentru ce mă ajunge buzunarul: ouă, niște carne și portocale”. „Crăciunul în sărbătoresc pe rit vechi, iar Anul Nou, ca toată lumea…”

Eugenia, orașul Cricova



„Totul este scump. De sărbători prețurile cresc ca ciupercile după ploaie. Am venit să cumpăr de toate câte oleacă. Sărbătoresc Crăciunul și pe stil nou, și pe cel vechi. Gătim de toate: și gălușcă, și chiftică (n.red. piftie), și carne în cuptor etc. Anul Nou îl întâmpin pe 31 decembrie. Am cinci copii, dar ei nu mă pot ajuta, pentru că tot au familii. Ca să pot să-mi cumpăr ceva strâng din pensie tot anul. Am 1000 de lei pe lună, poate s-a mai ridica oleacă în 2016! Eu dacă așa primi 2000 de lei, aș fi cea mai mulțumită. Acum sunt recunoscătoare Domnului că ne-au dat de la primărie 180 de lei compensație de sărbători. Cea mai scumpă mi se pare carnea de porc, de aceea nici nu mă uit în direcția ei ca să nu-mi fie poftă. Deja vom sărbători cu ce avem… Vreau doar să fie pace pe pământ”! 

Galina, satul Pârâta
„Avem noroc că mai creștem pe lângă casă găini, porci, vite și nu trebuie să cumpărăm totul. Când mă uit la prețurile din piață, ți se învârte capul. Așa-i de scump totul, parcă trăim în Europa. Ei uită că salariile nu se schimbă deloc. Am venit cu 1000 de lei și mă duc acasă cu torba practic goală și fără bani. Dacă n-ar fi venit copiii acasă de sărbători, nu mai făceam așa cumpărături. Așa trăim noi moldovenii, lucrăm tot anul pentru ca să avem ceva pe masă de Crăciun și de Anul Nou. Of, of, of…”

Un articol de: Dorin Galben Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Sănătate 23 Septembrie 2020, ora: 08:26

Grasimi sănătoase. Află alimentele care le conțin

Grasimi sănătoase. Află alimentele care le conțin

 Ai auzit cu siguranta de faptul ca omega-3 si omega-6 sunt grasimi esentiale, grasimi sanatoase. Dar stiai de ce? Pentru ca organismul uman nu poate supravietui fara ele. Ambele tipuri de grasimi sunt polinesaturate si sunt necesare mentinerii unui echilibru sanatos in organism.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 23 Septembrie 2020, ora: 08:25

Horoscopul zilei de azi MIERCURI 23 SEPTEMBRIE 2020. Ceva trebuie rostit!

Horoscopul zilei de azi MIERCURI 23 SEPTEMBRIE 2020. Ceva trebuie rostit!

 Mercur din Balanta face cuadratura cu Saturn din Capricorn si a venit timpul sa vorbesti serios. Ceva trebuie rostit. Cineva trebuie sa afle care ii este limita. Poate ca este prea furios si nu o vede. Poate ca este prea razvratit si o ignora intentionat. Dar trebuie sa afle unde ii este...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 23 Septembrie 2020, ora: 07:56

Alertă meteo: cod GALBEN de secetă hidrologică

Alertă meteo: cod GALBEN de secetă hidrologică

Vreme secetoasă și maxime de 26..28 de grade Celsius vom avea în următoarele zile. Codurile „portocaliu” și „galben” de secetă hidrologică au fost prelungite până pe 28 septembrie. Pentru 27 septembrie sunt anunțate ploi....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Septembrie 2020, ora: 16:13

BREAKING / Un avion de luptă de tip Suhoi-30 s-a prăbușit în regiunea Tver a Federației Ruse

BREAKING / Un avion de luptă de tip Suhoi-30 s-a prăbușit în regiunea Tver a Federației Ruse

În regiunea Tver, un avion de luptă de tip Su-30 s-a prăbușit în timpul unui zbor de antrenament programat, relatează Interfax, citând serviciul de presă al districtului militar de vest.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 22 Septembrie 2020, ora: 15:40

VIDEO: Ce punem, de fapt, în farfurie? Otrava din puii „gigant” pe care îi luăm din magazine

VIDEO: Ce punem, de fapt, în farfurie? Otrava din puii „gigant” pe care îi luăm din magazine

 Specialiştii susţin că, dintr-un kilogram de carne de pui cumpărată din magazin, o treime este saramură, care este injectată în carne, de procesator. Alte pericole din carnea de pui sunt hormonii şi medicamentele care le sunt administrate animalelor în crescătorii.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 Septembrie 2020, ora: 15:36

Mai mulți artiști din Rusia au compus o melodie patriotică pentru susținerea lui Lukașenko: "Nu renunțați la cel iubit"

Mai mulți artiști din Rusia au compus o melodie patriotică pentru susținerea lui Lukașenko: "Nu renunțați la cel iubit"

 Mai mulți artiști din Rusia și Belarus cu compus o melodie patriotică pentru susținerea președintelui Aleksandr Lukașenko, care se confruntă cu proteste în masă pe plan intern după alegerile prezidenţiale despre care demonstranţii susţin că au fost fraudate,...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 22 Septembrie 2020, ora: 15:31

Accident MORTAL la Ciocana - Patru maşini au fost distruse

Accident MORTAL la Ciocana - Patru maşini au fost distruse

Accident grav pe strada Nicolae Milescu Spătaru din capitală. Patru mașini s-au tamponat violent. Șoferul mașinii de marca „Dacia” a murit, iar ceilalți doi conducători auto au fost transportați la spital.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Septembrie 2020, ora: 15:22

Curtea Constituțională a avizat negativ proiectul de lege pentru modificarea și completarea Constituției, propus de Guvern

Curtea Constituțională a avizat negativ proiectul de lege pentru modificarea și completarea Constituției, propus de Guvern

Președinta CC, Domnica Manole, a pronunțat dispozitivul Avizului la proiectul de lege pentru modificarea și completarea Constituției. Prin acest aviz, Curtea s-a pronunțat asupra constituționalității amendamentelor la Constituție, care vizează sistemul judecătoresc.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Septembrie 2020, ora: 15:14

Unde au fost exportați strugurii moldovenești în perioada iulie-august

Unde au fost exportați strugurii moldovenești în perioada iulie-august

În perioada iulie-august s-au exportat peste 1870 de tone de struguri, mai exact 1871,12 tone, arată datele Asociației „Moldova Fruct”. Astfel, strugurii moldovenești au ajuns atât pe piața din est, cât și pe cea din vest.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 22 Septembrie 2020, ora: 15:12

Rusia: Agenții FSB l-au arestat pe Visarion „Hristos Învățătorul”, liderul unui cult care crede că bărbatul este reîncarnarea lui Iisus Hristos

Rusia: Agenții FSB l-au arestat pe Visarion „Hristos Învățătorul”, liderul unui cult care crede că bărbatul este reîncarnarea lui Iisus Hristos

Liderul unui cult mesianic din Siberia și aghiotanții săi au fost reținuți la una din comunele sectei în urma acuzațiilor de folosire a banilor adepților și a violenței fizice și psihologice la adresa acestora, a anunțat marți serviciul de informații al Rusiei potrivit Moscow...

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 22 Septembrie 2020, ora: 12:47

O femeie divorțată s-a căsătorit cu un covor: „Nu pot să mai trăiesc fără el”

O femeie divorțată s-a căsătorit cu un covor: „Nu pot să mai trăiesc fără el”

 În timpul ceremoniei, Bekki Cocks, care era îmbrăcată într-o rochie de mireasă tradițională, i-a promis „partenerului” ei că îi va fi alături până când „moartea îi va despărți”, scrie Daily Star.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Septembrie 2020, ora: 08:39

Ce limbă vorbesc candidații la alegerile prezidențiale din Republica Moldova. Adevărul scris negru pe alb

Ce limbă vorbesc candidații la alegerile prezidențiale din Republica Moldova. Adevărul scris negru pe alb

Doar trei pretendenți la funcția de șef al statului au scris în declarația privind consimțământul de a candida la alegerile prezidențialele din Republica Moldova că vorbesc limba română. Ceilalți zece, printre care unioniștii Octavian Țîcu și generalul Ion Costaș, dar și...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 22 Septembrie 2020, ora: 08:33

Semne de viață din partea diplomației la București

Semne de viață din partea diplomației la București

România ia poziție oficial, prin președintele Iohannis și ministrul de Externe Aurescu, împotriva represiunii la care este supusă opoziția de la Minsk și cere sancționarea Moscovei în cazul Navalnîi.

( ) Citeşte tot articolul

Auto 22 Septembrie 2020, ora: 05:58

Japonezii au mașini din ce în ce mai proaste calitativ! Intrările în service au crescut cu 555%

Japonezii au mașini din ce în ce mai proaste calitativ! Intrările în service au crescut cu 555%

Principalii constructori de automobile din Japonia incep sa arate ca produsele lor au mari probleme tehnice.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 22 Septembrie 2020, ora: 01:32

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 22 SEPTEMBRIE 2020. TAURII SUNT CONFUZI ȘI FRUSTRAȚI

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 22 SEPTEMBRIE 2020. TAURII SUNT CONFUZI ȘI FRUSTRAȚI

 aHoroscopul zilei de 22 septembrie 2020 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 22 septembrie 2020 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)