Astăzi 18 Noiembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la ora 12:47
Abonamente

Finanţe 6 Ianuarie 2016, ora 07:05

De vorbă cu oamenii de la piață: „Avem prețuri europene într-o țară sovietică”

Marime Font

În perioada sărbătorilor de iarnă moldovenii au dat năvală pe la piețele din Capitală să se aprovizioneze cu produsele necesare, asta chiar dacă mulți afirmă că n-au bani. Vânzătorii, la rândul lor, îi întâmpină cu prețuri pipărate. Noi am încercat să aflăm ce părere au oamenii simpli despre această „metamorfoză” a prețurilor, și totodată ne-am interesat când sărbătoresc dânșii Crăciunul și Revelionul.  

Olimpiada, Chișinău
„Pentru mine chiar și produsele mai ieftine sunt scumpe. Azi mi-am cumpărat niște oase de porc, practic fără carne. Nu mă ajunge buzunarul de ceva mai bun. De Crăciun, pe stil vechi, vreau să le fierb și poate o să fac și niște sarmale. Cam asta e ceea ce o să avem cu soțul pe masă, dar mai mult nici nu ne trebuie. Mulțumim Domnului măcar pentru atât! Copiii sunt plecați peste hotare și noi vom fi singuri. Asta-i viața și trebuie să mergem înainte, chiar dacă uneori este foarte greu”.

Nicolae, Chișinău
„Avem prețuri europene într-o țară sovietică. Eu sărbătoresc și pe stil nou și pe cel vechi. O viață am și nu vreau s-o petrec numai muncind”.


Valentina, comuna Bubuieci



„Nu pot să înțeleg de ce înainte de sărbători totul așa-i de scump! Prețurile tot cresc și cresc, dar pensiile și salariile rămân pe loc. Eu înconjor toată piața și cumpăr de acolo de unde-i mai ieftin. Măcar acum să-mi procur ceva mai gustos, dacă tot anul mâncăm ce dă Dumnezeu. Vreau niște pește, niște cașcaval și o siliodkă (n.red. scrumbie). Am 2 copii, dar ei caută ca eu să-i ajut. Crăciunul îl sărbătoresc doar pe stil vechi. Așa a fost toată viața, așa și va rămâne. Când se va schimba la toți, poate oi trece și eu la moda asta modernă. Iată Anul Nou se poate de întâmpinat și pe nou, și pe vechi”.

Alexandra, Chișinău
„Carnea îi mai ieftină decât anul trecut, în rest totul e mai scump cu mult. N-avem de ales, trebuie să cumpărăm și la așa prețuri, ca să avem ce pune pe masă, atunci când vor veni oaspeți. Crăciunul îl sărbătorim numai pe 7 ianuarie pentru că e și ziua de naștere a soțului – așa ne-am deprins. Pe masă o să avem de toate: carne prăjită, carne coaptă, găină umplută, salamuri etc. Nouă moldovenilor tare ne mai place carnea, de aceea am venit la piață să cumpăr mai multă și de porc, și de vită, și de pasăre. Ca să nu fie mare șocul financiar, am început să cumpăr produse cu mai multe săptămâni înainte. Pentru Revelion și Crăciun am cheltuit peste 2000 de lei, ca să fim și noi în rând cu lumea”.

Valeriu, Anenii Noi
„Prețurile au crescut din cauza cursului valutar. De aceea eu am venit să cumpăr numai aceea pentru ce mă ajunge buzunarul: ouă, niște carne și portocale”. „Crăciunul în sărbătoresc pe rit vechi, iar Anul Nou, ca toată lumea…”

Eugenia, orașul Cricova



„Totul este scump. De sărbători prețurile cresc ca ciupercile după ploaie. Am venit să cumpăr de toate câte oleacă. Sărbătoresc Crăciunul și pe stil nou, și pe cel vechi. Gătim de toate: și gălușcă, și chiftică (n.red. piftie), și carne în cuptor etc. Anul Nou îl întâmpin pe 31 decembrie. Am cinci copii, dar ei nu mă pot ajuta, pentru că tot au familii. Ca să pot să-mi cumpăr ceva strâng din pensie tot anul. Am 1000 de lei pe lună, poate s-a mai ridica oleacă în 2016! Eu dacă așa primi 2000 de lei, aș fi cea mai mulțumită. Acum sunt recunoscătoare Domnului că ne-au dat de la primărie 180 de lei compensație de sărbători. Cea mai scumpă mi se pare carnea de porc, de aceea nici nu mă uit în direcția ei ca să nu-mi fie poftă. Deja vom sărbători cu ce avem… Vreau doar să fie pace pe pământ”! 

Galina, satul Pârâta
„Avem noroc că mai creștem pe lângă casă găini, porci, vite și nu trebuie să cumpărăm totul. Când mă uit la prețurile din piață, ți se învârte capul. Așa-i de scump totul, parcă trăim în Europa. Ei uită că salariile nu se schimbă deloc. Am venit cu 1000 de lei și mă duc acasă cu torba practic goală și fără bani. Dacă n-ar fi venit copiii acasă de sărbători, nu mai făceam așa cumpărături. Așa trăim noi moldovenii, lucrăm tot anul pentru ca să avem ceva pe masă de Crăciun și de Anul Nou. Of, of, of…”

Un articol de: Dorin Galben Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 12:47

Mitingul anunțat cu pompă de PSRM a reunit mai puțin de 10 mii de oameni. Potrivit unor estimări, la evenimentul anunțat de socialiști drept ”mitingul majorității naționale” au venit în jur de opt mii de persoane.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 10:43

Raportul comisiei care a anchetat implicarea fundaţiei "Open Dialog", condusă de Ludmila Kozlovska, în politica internă şi finanţarea unor partide din Moldova, va fi transmis instituţiilor europene şi agenţiilor străine specializate, pentru investigaţii. Anunţul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Noiembrie 2018, ora: 09:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...” Din editia print

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:34

 Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat în octombrie un avans de 7,8% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,4%, de la 2,9% în perioada similară din 2017, conform statisticilor Asociaţiei Constructorilor Europeni de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:18

E haos pe şoselele din Franţa! Cel puţin o persoană a murit şi peste 100 au fost rănite în timpul protestului "Vestelor Galbene". Oamenii sunt nemulţumiţi de creşterea taxelor la carburanţi şi îi cer demisia preşedintelui Emmanuel Macron. Aproape 2.000 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:04

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim!

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim! Din editia print

În timp ce părinții și buneii noștri mureau de foame, poeții Moldovei sovietice au scris o scrisoare de mulțumire în versuri dictatorului Stalin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 08:50

 Sfârşit cumplit pentru un tânăr din judeţul Botoşani, care duminică ar fi împlinit 20 de ani. Maşina pe care o conducea a ieşit de pe şosea, şi după un impact puternic a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Noiembrie 2018, ora: 08:46

 O zi reuşită. O să dăm dovadă de flexibilitate şi dacă apar situaţii noi faţă de programul pe care ni l-am făcut o să ne pliem pe cerinţele prezentului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)