Astăzi 16 Iulie 2019, Marţi - Ultima actualizare la 15 Iulie 2019
Abonamente

Finanţe 6 Ianuarie 2016, ora 07:05

De vorbă cu oamenii de la piață: „Avem prețuri europene într-o țară sovietică”

Marime Font

În perioada sărbătorilor de iarnă moldovenii au dat năvală pe la piețele din Capitală să se aprovizioneze cu produsele necesare, asta chiar dacă mulți afirmă că n-au bani. Vânzătorii, la rândul lor, îi întâmpină cu prețuri pipărate. Noi am încercat să aflăm ce părere au oamenii simpli despre această „metamorfoză” a prețurilor, și totodată ne-am interesat când sărbătoresc dânșii Crăciunul și Revelionul.  

Olimpiada, Chișinău
„Pentru mine chiar și produsele mai ieftine sunt scumpe. Azi mi-am cumpărat niște oase de porc, practic fără carne. Nu mă ajunge buzunarul de ceva mai bun. De Crăciun, pe stil vechi, vreau să le fierb și poate o să fac și niște sarmale. Cam asta e ceea ce o să avem cu soțul pe masă, dar mai mult nici nu ne trebuie. Mulțumim Domnului măcar pentru atât! Copiii sunt plecați peste hotare și noi vom fi singuri. Asta-i viața și trebuie să mergem înainte, chiar dacă uneori este foarte greu”.

Nicolae, Chișinău
„Avem prețuri europene într-o țară sovietică. Eu sărbătoresc și pe stil nou și pe cel vechi. O viață am și nu vreau s-o petrec numai muncind”.


Valentina, comuna Bubuieci



„Nu pot să înțeleg de ce înainte de sărbători totul așa-i de scump! Prețurile tot cresc și cresc, dar pensiile și salariile rămân pe loc. Eu înconjor toată piața și cumpăr de acolo de unde-i mai ieftin. Măcar acum să-mi procur ceva mai gustos, dacă tot anul mâncăm ce dă Dumnezeu. Vreau niște pește, niște cașcaval și o siliodkă (n.red. scrumbie). Am 2 copii, dar ei caută ca eu să-i ajut. Crăciunul îl sărbătoresc doar pe stil vechi. Așa a fost toată viața, așa și va rămâne. Când se va schimba la toți, poate oi trece și eu la moda asta modernă. Iată Anul Nou se poate de întâmpinat și pe nou, și pe vechi”.

Alexandra, Chișinău
„Carnea îi mai ieftină decât anul trecut, în rest totul e mai scump cu mult. N-avem de ales, trebuie să cumpărăm și la așa prețuri, ca să avem ce pune pe masă, atunci când vor veni oaspeți. Crăciunul îl sărbătorim numai pe 7 ianuarie pentru că e și ziua de naștere a soțului – așa ne-am deprins. Pe masă o să avem de toate: carne prăjită, carne coaptă, găină umplută, salamuri etc. Nouă moldovenilor tare ne mai place carnea, de aceea am venit la piață să cumpăr mai multă și de porc, și de vită, și de pasăre. Ca să nu fie mare șocul financiar, am început să cumpăr produse cu mai multe săptămâni înainte. Pentru Revelion și Crăciun am cheltuit peste 2000 de lei, ca să fim și noi în rând cu lumea”.

Valeriu, Anenii Noi
„Prețurile au crescut din cauza cursului valutar. De aceea eu am venit să cumpăr numai aceea pentru ce mă ajunge buzunarul: ouă, niște carne și portocale”. „Crăciunul în sărbătoresc pe rit vechi, iar Anul Nou, ca toată lumea…”

Eugenia, orașul Cricova



„Totul este scump. De sărbători prețurile cresc ca ciupercile după ploaie. Am venit să cumpăr de toate câte oleacă. Sărbătoresc Crăciunul și pe stil nou, și pe cel vechi. Gătim de toate: și gălușcă, și chiftică (n.red. piftie), și carne în cuptor etc. Anul Nou îl întâmpin pe 31 decembrie. Am cinci copii, dar ei nu mă pot ajuta, pentru că tot au familii. Ca să pot să-mi cumpăr ceva strâng din pensie tot anul. Am 1000 de lei pe lună, poate s-a mai ridica oleacă în 2016! Eu dacă așa primi 2000 de lei, aș fi cea mai mulțumită. Acum sunt recunoscătoare Domnului că ne-au dat de la primărie 180 de lei compensație de sărbători. Cea mai scumpă mi se pare carnea de porc, de aceea nici nu mă uit în direcția ei ca să nu-mi fie poftă. Deja vom sărbători cu ce avem… Vreau doar să fie pace pe pământ”! 

Galina, satul Pârâta
„Avem noroc că mai creștem pe lângă casă găini, porci, vite și nu trebuie să cumpărăm totul. Când mă uit la prețurile din piață, ți se învârte capul. Așa-i de scump totul, parcă trăim în Europa. Ei uită că salariile nu se schimbă deloc. Am venit cu 1000 de lei și mă duc acasă cu torba practic goală și fără bani. Dacă n-ar fi venit copiii acasă de sărbători, nu mai făceam așa cumpărături. Așa trăim noi moldovenii, lucrăm tot anul pentru ca să avem ceva pe masă de Crăciun și de Anul Nou. Of, of, of…”

Un articol de: Dorin Galben Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Ultima oră 15 Iulie 2019, ora: 19:24

Organizațiile neguvernamentale de media dezaprobă solicitarea ministrului Afacerilor Interne, Andrei Năstase, de a restricționa accesul lui Vadim Ungureanu la conferințele de presă ale Inspectoratului General de Poliție (IGP), pe motiv că jurnalistul ar fi condamnat penal. Declarația a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 16:09

Dodonizare PAS CU PAS /// Noul Director la Moldovagaz ar putea fi Vadim Ceban (bașcan interimar în Găgăuzia)

Dodonizare PAS CU PAS /// Noul Director la Moldovagaz ar putea fi Vadim Ceban (bașcan interimar în Găgăuzia)

Noul director la SA ”Moldovagaz” ar putea fi numit Vadim Ceban, care în prezent deține funcția de prim-vicepreședinte al Comitetului Executiv al Găgăuziei în primul mandat de bașcan al Irinei Vlah.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 15:00

Ce înseamna cand visezi sobolani? Multi oameni visează șobolani asă ca vor să capete un raspuns la întrebarea ce înseamna daca visezi șobolani. Șobolanul reprezintă o varietate de lucruri din viața reală, totul depinzând de scenariul visului. Fiecare situație...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 14:59

Ministerul Afacerilor Interne condus de Andrei Năstase „se spală pe mâini” în cazul lui George Simion: „interdicția poate fi anulată doar de instanța de judecată”

Ministerul Afacerilor Interne condus de Andrei Năstase „se spală pe mâini” în cazul lui George Simion: „interdicția poate fi anulată doar de instanța de judecată”

În legătură cu informația apărută în presă cu referire la organizarea măsurilor de susținere a cetățeanului român Simion George-Nicolae, Biroul migrație și azil al MAI s-a autosesizat și comunică următoarele:

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 14:55

 Poate te întrebi și tu de ce relațiile se destramă mai ușor în ziua de azi. Ai auzit poveștile de dragoste ale bunicilor și ale străbunicilor, poate chiar ale părinților tăi. Nu au avut relații ideale, dar au rămas împreună până la adânci...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 14:49

 Horoscop dragoste. Saptamana 15-21 iulie 2019 are semnificatii aparte din punct de vedere astrologic. Avem cea de-a doua eclipsa a verii, mai exact eclipsa partiala de Luna plina in Capricorn de marti 16 iulie. Intreaga atmosfera a saptamanii se invarte in jurul acestui mare eveniment....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 14:34

 Astăzi se împlinesc 204 de ani de la exilarea lui Napoleon Bonaparte, lider marcant al secolului XIX, pe insula Sfânta Elena. El şi-a petrecut ultimii şase ani din viaţă aici, sub supraveghere britanică. Condiţiile în care a murit marele lider francez, la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 14:05

VIDEO /// Flashmob la MAI - Cerem scoaterea interdicției lui George Simion. „VREM DREPTATE”

VIDEO /// Flashmob la MAI - Cerem scoaterea interdicției lui George Simion. „VREM DREPTATE”

Asociația „UNIREA-ODIP" vă invită la flashmobul cu genericul „Cerem scoaterea interdicției lui George Simion de a intra în Republica Moldova".

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 14:04

Liberalul Dorinc Chirtoacă a anunțat astăzi că va participa la alegerile parlamentare în circumscripțiile 33 (suburbiile municipiului Chișinău) și 50 (Europa de Vest), după ce vicepremierul Andrei Năstase și premierul maia Sandu au renunțat la mandatele de deputat în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 13:49

Comisia juridică, numiri și imunități a Parlamentului a decis prelungirea cu o săptămână a termenului de depunere a dosarelor la concursul pentru funcția de director al Centrului Național Anticorupție.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 13:41

Lucrările pentru construcția gazoductului Ungheni-Chișinău, pe toate cele șapte tronsoane, au început, a anunțat ambasadorul României în Republica Moldova, Daniel Ioniță, pe o rețea de socializare, 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 12:53

 Noul asteroid are un kilometru în diametru şi realizează o orbită completă în jurul Soarelui în 151 zile. Astronomii au identificat un nou asteroid care orbitează în jurul Soarelui. Acest asteroid este considerat a fi relativ mare, cu aproximativ un...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 12:47

 Romanticii incurabili pot jura că dragostea la prima vedere este cât se poate de reală, în timp ce persoanele sceptice sunt de părere că ceea ce simțim la primele întâlniri este atracție sexuală, în niciun caz dragoste. Dar ce se întâmplă,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 12:43

Următorul tău zbor ar putea deveni foarte problematic, dacă nu alegi alimentele potrivite. Află de la specialiști ce preparate trebuie să eviți în avion pentru a preveni efectele nedorite. Poate credeai că nu contează prea mult ce mănânci când ești în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 12:12

Trăim într-o societate obsedată de realizări, care se grăbește să aplice etichete de talent tuturor celor care au realizat ceva remarcabil de-a lungul vieții.Oamenii de succes sunt descriși ca fiind talentați. Dacă persoana în cauză este tânără, șansele sunt și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 12:05

Apartenenţa la UE a dezvoltat bunăstarea în fiecare stat membru; piaţa comună şi dezvoltarea regională a UE duc la diminuarea inegalităţilor dintre statele membre; în cadrul unora dintre statele membre condiţiile de viaţă au ajuns în ultima perioadă în derivă,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 11:30

Un microbuz cu 8 pasageri s-a oprit într-un cap de pod în județul Cluj.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 11:20

Exporturile Republicii Moldova în primele cinci luni ale anului curent s-au majorat cu 5% față de aceeași perioadă a anului 2018, depășind 1,1 miliarde de dolari.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 11:19

Grav accident la Chirsova, Gagauzia. Doua motocicleta si o masina a politiei s-au ciocnit violent. In urma impactului, unul dintre tineri s-a stins pe loc.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 11:08

 Sunt sensibile, serioase şi exagerează cu critica la adresa lor! Chiar dacă cineva care este melancolic poate fi deprimat, nu e întotdeauna vorba despre o depresie clinică. Oamenii care sunt melancolici sunt sensibili, autocritici, serioşi şi se simt deseori neînţeleşi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 11:01

 Capul unui lup de dimensiuni uriaşe a fost descoperit de cercetători, aceştia precizând că animalul ar fi fost gigantic faţă de un lup comun, având în vedere că mărimea craniului este de aproape 50 de centimentri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 11:00

Guvernul a făcut publică lista candidaților ce participă la concursul pentru cele două funcții de judecător la Curtea Constituțională, din partea Executivului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 10:55

 Deutsche Bank AG a soluționat un proces cu un dezvoltator de locuințe accesibile din Olanda, care a acuzat banca de dare de mită, în legătură cu tranzacțiile cu produse derivate, și a pus capăt, astfel, unui proces de lungă durată și scandalos, care tocmai intra în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Iulie 2019, ora: 10:54

 În cazul multor familii din România, cea mai importantă pondere a bugetului lunar este cheltuită cu mâncarea, așa că acesta este unul dintre capitolele importante de unde poți începe și tu o tăiere a costurilor cu traiul zilnic.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)