Astăzi 24 Martie 2019, Duminică - Ultima actualizare la ora 12:45
Abonamente

Opinii & Editoriale 6 Decembrie 2018, ora 12:48    Din editia print

Marime Font

Despărțiți în fiecare zi

Suntem despărțiți în fiecare zi de opiniile noastre, de modul în care ne raportăm la ceea ce se întâmplă în jurul nostru. Departe de Poiana lui Iocan, fiecare dintre noi crede că dreptatea e de partea lui. Însă dincolo de modul subiectiv și egocentrist în care ne-am obișnuit să gândim lumea, transpare ușurința cu care ne rănim unii pe alții.

Am urmărit la televizor slujba de sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului, ca unul care a înțeles ce se întâmplă acolo. Nu vorbesc de clădire în sine sau de părerea unora despre necesitatea acestei clădiri, un secol mai târziu de la planificarea unui astfel de lăcaș, ci de modul în care se face o slujbă de sfințire și ce înseamnă ea pentru mine. Îi pot înțelege pe toți cei nemulțumiți. Dacă era după mine, aș fi vrut ca biserica să nu folosească deloc bani publici. Pe de altă parte, tot după mine dacă era, nu mă deranja ca impozitul reținut din veniturile familiei mele să meargă acolo. Dar nu despre asta vreau să vorbesc. Ci despre lucruri mult mai simple.

Am mii de prieteni care s-au opus din start acestui proiect, dar am tot atâția prieteni, care l-au susținut, inclusiv financiar. Și nu vă lăsați manipulați: sunt oameni deștepți și într-o tabără, și în cealaltă; cum sunt și oameni puși pe harță și într-o parte, și în cealaltă. Nu mă deranjează când omul își argumentează punctul de vedere. Am citit comentarii pertinente la mulți dintre prietenii mei. E dreptul fiecăruia și nu o dată am simțit că au dreptate din anumite puncte de vedere. Și atunci, mă întrebați legitim, ce anume mă deranjează.


În primul rând, cei care înjură, care iau peste picior, care batjocoresc, ironizează, ne numesc pe toți – preoți și creștini – idioți, spălați pe creier, pupători de oase ș.a.m.d. Mă deranjează toți cei care în loc să spună: „din punctul meu de vedere patriarhul greșește pentru că...”, se apucă și îl înjură pe patriarh, înjură clerul, înjură bătrânii, înjură sunetul clopotelor – pe internet, în poezii, în articole, în desene. Direct sau nu, mă înjură și pe mine, prietenul lui cu care a mâncat cândva o pâine. Ca un soț nemulțumit care în loc să discute cu soția ce îl nemulțumește, se apucă să o înjure.

În același rând, mă deranjează fățărnicia. Cei care fără să știe măcar de ce hainele preoților sunt așa cum sunt se pun să critice. E mai corect să critici ceea ce cunoști. În aceeași categorie sunt cei deranjați de mașinile preoților. Cine mi-a citit textele de-a lungul anilor știe că sunt printre primii care a criticat întotdeauna acest aspect. Dar am făcut-o din poziția unuia care nu are nici casă, nici mașină și care e la fel de deranjat și de mașinile pastorilor baptiști. Când știu clar ce mașină au câte unii care se leagă de acest aspect, mă deranjează. Tot aici se încadrează ipocrizia din comentariile unor basarabeni, parte a Bisericii Ortodoxe Ruse, care nu e mai puțin opulentă. Nu văd de ce se preocupă de curtea vecinului. În fine.

Însă cel mai mult deranjează răutatea. Felul în care putem executa public un prieten, doar pentru că nu ne împărtășește opiniile. Un val de furie aruncat brusc în capul unui om pentru că spune că a simțit prezența Duhului Sfânt la slujba de sfințire. Crezi că îl convingi că nu e așa? Nu. Atunci de ce arunci cu pietre în bucuria lui? Crezi că el te va convinge pe tine? Nici asta. Atunci fie nu aveți ce împărți ca prieteni, fie vă iertați și respectați.

P.S. Un prieten din cea mai scurtă listă de prieteni, de o inteligență covârșitoare, un mirean prin excelență, cu lecturi, dar nu cu studii de teologie, mi-a scris despre participarea la sfințirea catedralei. A făcut mii de kilometri, din străinătate. Din acea diasporă pe care spunem că o iubim. Venind dintr-o instituție importantă de acolo, acest prieten mi-a scris: că da, îmbulzeala a fost pe bune, nu au mințit televiziunile, înnebunitoare și enervantă, dar că – fie și în aceste condiții – nu a regretat să fie acolo, că a fost impresionat de frumusețea catedralei (e un om cu o cultură artistică destul de serioasă) și că nu a fost la fel de frig ca atunci când a așteptat în străinătate câteva ore să îl voteze pe Iohannis. Oare nu are dreptul (dreptate) să facă aceste afirmații sau trebuie înjurat, pus la zid și numit idiot? Cred că se trec niște limite în modul în care sunt exprimate nemulțumirile, iar dincolo de aceste limite pălmuim libertatea și obrazul celor de lângă noi.

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 09:31

 Autorităţile norvegiene au iniţiat sâmbătă evacuarea cu elicoptere şi nave de intervenţie a circa 1.300 de pasageri de pe o navă de croazieră al cărei motor s-a defectat în largul coastei norvegiene, potrivit Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 09:19

 Mai multe sute de mii de persoane care nu doresc retragerea Regatului Unit din Uniunea Europeană au manifestat sâmbătă în centrul Londrei pentru a solicita organizarea unui al doilea referendum pentru sau împotriva Brexitului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 09:03

 FIDESZ, partidul la putere în Ungaria, a fost suspendat din formațiunea paneuropeană de centru-dreapta a Popularilor Europeni, pe termen nelimitat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 08:47

 Statele membre ale Uniunii Europene încep să lucreze la un mecanism comun de evaluare a statului de drept. Acest lucru a fost dezvăluit marți, la reuniunea miniștrilor de externe din cele 28 de state membre, la Bruxelles.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 08:43

 Autoritatea de supraveghere bancară din Turcia a deschis o investigaţie JP Morgan, legată de un raport publicat vineri de banca americană, a relatat agenţia turcă de presă Anadolu, transmite Reuters, informeaza news.ro 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 07:12

 Un bărbat din Rusia a fost reținut pe aeroportul Ngurah Rai din insula indoneziană Bali întrucât a fost prins încercând să părăsească ţara cu un mic urangutan ce părea drogat în valiză, au anunţat sâmbătă autoritățile, relatează Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Martie 2019, ora: 18:03

Lectură de weekend În timp ce politicienii se ceartă, Rusia continuă să distrugă Republica Moldova

În timp ce politicienii se ceartă, Rusia continuă să distrugă Republica Moldova

 În timp ce puterea și opoziția s-au împotmolit, întrecându-se în șobolăneli postelectorale, „partenerul nostru strategic”, Federația Rusă, își urmează metodic și nestingherit propria agendă politica de subminare și distrugere a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 20:37

 Un sondaj realizat de Centrul de Sociologie Urbană și Regională - CURS, în perioada 13-28 februarie 2019, pe un eşantion de 1500 de respondenţi, la domiciliul acestora, arată că alegerile prezidenţiale au doi favoriţi: Klaus Iohannis şi Călin Popescu Tăriceanu. Cei doi au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 19:25

 Aproape 70% din cele mai importante economii ale lumii sunt sub controlul unor guverne populiste sau a unor regimuri nedemocratice, arată o analiză a Bloomberg Economics.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 19:04

 Alba Iulia va beneficia de 13 autobuze electrice achiziționate printr-un proiect național de reînnoire a materialului rulant pentru transport urban. Valoarea totală a acestui proiect depășește 43 de milioane de lei, din care puțin peste 850.000 de lei reprezintă contribuția...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 17:57

Condamnatul Pavel Grigorciuc, care l-a atacat mișelește, ieri, în centrul Capitalei, după prima ședință a Parlamentului nou ales, pe deputatul democrat Sergiu Sîrbu, este un anti-erou și pentru societatea civilă, în special pentru unioniști, transmite voceabasarabiei.md.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 14:57

61 de profesori și 35 de angajați din sistemul de sănătate au beneficiat de credite ipotecare preferențiale, în cadrul programului ”Prima Casă”. În total, programul cuprinde deja 1700 de beneficiari. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 14:54

Fracțiunea Partidului Politic „ȘOR” în Parlament a elaborat mai multe inițiative legislative care au scopul de a îmbunătăți nivelul de trai al populației Republicii Moldova. În scurt timp, proiectele de legi vor fi prezentate în Legislativ pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 10:40

Deputatul Sergiu Sîrbu, agresat ieri de recidivistul Pavel Grigorciuc, face, într-o postare pe Facebook, câteva precizări despre incidentul șocant din Grădina publică Ștefan cel Mare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 10:39

Proiectul declarației Parlamentului cu privire la caracterul capturat al instituțiilor statului, propus de blocul ACUM lasă impresia unui manifest electoral, mai mult publicistic și declarativ, decât factologic, pe care l-ar putea înțelege toți cetățenii. De această părere...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 10:37

„Abisul demografic forțează Kremlinul să atragă în Rusia milioane de vorbitori de limba rusă. Cu toate acestea, situația demografică extremă se confruntă cu realitățile economice și propaganda naționalistă“ – scrie corespondentul ziarului elvețian Le Temps.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 09:34

Gazprom a început să notifice oficial țările din vecinătatea Ucrainei că, de la începutul anului viitor, va fi oprit transportul de gaze prin teritoriul Ucrainei, a declarat șeful Naftogaz, Andrei Kobolev, potrivit RBC Ucraina.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 18:06

După ce l-a făcut knockout în Parlament pe Andrei Năstase, prezentându-l întregii țări drept un mitoman incurabil, Marina Tauber îl face praf și pe contul său de Facebook, îndemnându-l să nu jelească banii, dar să-și ia un profesor de actorie pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 18:06 de Mihaela Culcinschi

Mulți dintre participanții la scrutinul din 24 februarie se arată dezinteresați de coaliția care ar urma să fie creată în viitorul Legislativ. La această concluzie a ajuns o echipă a ziarului TIMPUL, care a discutat, timp de două zile, cu persoane întâlnite pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 17:13

Deputații Partidului Politic ȘOR anunță că, în ciuda unor speculații vehiculate în ultimul timp, vor sta departe de negocierile duse din culise de formațiunile de stânga și de dreapta din noul Parlament și vor rămâne în opoziție. Formațiunea precizează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 17:10

(UPDATE 16:23) Soţia deputatului Sergiu Sîrbu a venit cu unele precizări: "Sergiu mă aștepta pe mine. Trebuia să ne întâlnim. Pavel Grigorciuc trecea pe alături împreună cu avocatul lui Platon și striga în portavoce 'trădătorule'. Sergiu i-a zis 'hai...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 17:08

Se încing spiritele în blocul ACUM! Maia Sandu a refuzat sa revină astăzi la Chișinău, pentru a participa la şedința Parlamentului, din cauza unor dispute aprinse privind numărul de fracţiuni care trebuie să reprezinte binomul PAS-PPDA.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 14:19

Lidera PAS, Maia Sandu, a lipsit de la şedinţa de constituire a Parlamentului, convocată de preşedintele Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 14:18

Pavel Filip a fost ales președinte al fracțiunii Partidului Democrat din Moldova. Anunțul a fost făcut de către deputatul PDM, Sergiu Sîrbu, la ședința de constituire a noului Legislativ. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 13:22

Câteva zeci de oameni au venit astăzi, la îndemnul binomului Sandu-Năstase la protestul din fața Parlamentului. Liderul PAS, Maia Sandu, a ignorat manifestația, iar colegul său de binom, Andrei Năstase, a venit cu o oră întârziere. Și asta pentru că erau plecați...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)