Astăzi 27 Mai 2019, Luni - Ultima actualizare la ora 21:00
Abonamente

Opinii & Editoriale 6 Decembrie 2018, ora 12:48    Din editia print

Marime Font

Despărțiți în fiecare zi

Suntem despărțiți în fiecare zi de opiniile noastre, de modul în care ne raportăm la ceea ce se întâmplă în jurul nostru. Departe de Poiana lui Iocan, fiecare dintre noi crede că dreptatea e de partea lui. Însă dincolo de modul subiectiv și egocentrist în care ne-am obișnuit să gândim lumea, transpare ușurința cu care ne rănim unii pe alții.

Am urmărit la televizor slujba de sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului, ca unul care a înțeles ce se întâmplă acolo. Nu vorbesc de clădire în sine sau de părerea unora despre necesitatea acestei clădiri, un secol mai târziu de la planificarea unui astfel de lăcaș, ci de modul în care se face o slujbă de sfințire și ce înseamnă ea pentru mine. Îi pot înțelege pe toți cei nemulțumiți. Dacă era după mine, aș fi vrut ca biserica să nu folosească deloc bani publici. Pe de altă parte, tot după mine dacă era, nu mă deranja ca impozitul reținut din veniturile familiei mele să meargă acolo. Dar nu despre asta vreau să vorbesc. Ci despre lucruri mult mai simple.

Am mii de prieteni care s-au opus din start acestui proiect, dar am tot atâția prieteni, care l-au susținut, inclusiv financiar. Și nu vă lăsați manipulați: sunt oameni deștepți și într-o tabără, și în cealaltă; cum sunt și oameni puși pe harță și într-o parte, și în cealaltă. Nu mă deranjează când omul își argumentează punctul de vedere. Am citit comentarii pertinente la mulți dintre prietenii mei. E dreptul fiecăruia și nu o dată am simțit că au dreptate din anumite puncte de vedere. Și atunci, mă întrebați legitim, ce anume mă deranjează.


În primul rând, cei care înjură, care iau peste picior, care batjocoresc, ironizează, ne numesc pe toți – preoți și creștini – idioți, spălați pe creier, pupători de oase ș.a.m.d. Mă deranjează toți cei care în loc să spună: „din punctul meu de vedere patriarhul greșește pentru că...”, se apucă și îl înjură pe patriarh, înjură clerul, înjură bătrânii, înjură sunetul clopotelor – pe internet, în poezii, în articole, în desene. Direct sau nu, mă înjură și pe mine, prietenul lui cu care a mâncat cândva o pâine. Ca un soț nemulțumit care în loc să discute cu soția ce îl nemulțumește, se apucă să o înjure.

În același rând, mă deranjează fățărnicia. Cei care fără să știe măcar de ce hainele preoților sunt așa cum sunt se pun să critice. E mai corect să critici ceea ce cunoști. În aceeași categorie sunt cei deranjați de mașinile preoților. Cine mi-a citit textele de-a lungul anilor știe că sunt printre primii care a criticat întotdeauna acest aspect. Dar am făcut-o din poziția unuia care nu are nici casă, nici mașină și care e la fel de deranjat și de mașinile pastorilor baptiști. Când știu clar ce mașină au câte unii care se leagă de acest aspect, mă deranjează. Tot aici se încadrează ipocrizia din comentariile unor basarabeni, parte a Bisericii Ortodoxe Ruse, care nu e mai puțin opulentă. Nu văd de ce se preocupă de curtea vecinului. În fine.

Însă cel mai mult deranjează răutatea. Felul în care putem executa public un prieten, doar pentru că nu ne împărtășește opiniile. Un val de furie aruncat brusc în capul unui om pentru că spune că a simțit prezența Duhului Sfânt la slujba de sfințire. Crezi că îl convingi că nu e așa? Nu. Atunci de ce arunci cu pietre în bucuria lui? Crezi că el te va convinge pe tine? Nici asta. Atunci fie nu aveți ce împărți ca prieteni, fie vă iertați și respectați.

P.S. Un prieten din cea mai scurtă listă de prieteni, de o inteligență covârșitoare, un mirean prin excelență, cu lecturi, dar nu cu studii de teologie, mi-a scris despre participarea la sfințirea catedralei. A făcut mii de kilometri, din străinătate. Din acea diasporă pe care spunem că o iubim. Venind dintr-o instituție importantă de acolo, acest prieten mi-a scris: că da, îmbulzeala a fost pe bune, nu au mințit televiziunile, înnebunitoare și enervantă, dar că – fie și în aceste condiții – nu a regretat să fie acolo, că a fost impresionat de frumusețea catedralei (e un om cu o cultură artistică destul de serioasă) și că nu a fost la fel de frig ca atunci când a așteptat în străinătate câteva ore să îl voteze pe Iohannis. Oare nu are dreptul (dreptate) să facă aceste afirmații sau trebuie înjurat, pus la zid și numit idiot? Cred că se trec niște limite în modul în care sunt exprimate nemulțumirile, iar dincolo de aceste limite pălmuim libertatea și obrazul celor de lângă noi.

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 21:00 de George Mârzencu

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși Din editia print

„Grupul atacă și jefuiește populația fără milă. Din această cauză, oamenii din partea locului îi detestă ca pe niște tâlhari bețivani”, raportau sovieticii despre activitatea partizanilor 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 16:00

Aproape 38 de mii de cetățeni români din Republica Moldova au votat la europarlamentare

Apoximativ 38 de mii de români din Republica Moldova și-au exercitat dreptul la vot în cadrul alegerilor europarlamentare, desfășurate duminică, 26 mai. Așa arată datele datele Biroului Electoral Central al României, la ora 21.00, după închiderea secțiilor de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 13:15

ARHIVĂ /// O femeie pilot: Georgeta Manolache

ARHIVĂ /// O femeie pilot: Georgeta Manolache Foto: Foto: arhiva familiei Manolache

Sunt îndeletniciri pe care oamenii încă le privesc ca fiind potrivite numai bărbaṭilor, dar în care femeile s-au arătat la fel de pricepute şi pasionate. Una dintre ele este aviaṭia. De-a lungul timpului reprezentantele sexului frumos s-au lăsat şi ele cucerite de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 12:18

Pe de o parte, există pleonasmele flagrante, pe care le sesizăm fără să stăm pe gânduri: „babă bătrână", „avansaţi înainte", „coborâţi jos" sau „hemoragie de sânge". Mai sunt și anumite pleonasme în a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 12:11

Modernizarea drumurilor din Orhei este în plină desfășurare

Modernizarea drumurilor din Orhei este în plină desfășurare

Reparația străzii Dorobanților din municipiul Orhei, o importantă arteră de transport din localitate, este pe ultima sută de metri. Lucrările de modernizare au loc la inițiativa deputatului de Orhei, Ilan Șor, și sunt efectuate, la moment, pe mai multe străzi concomitent. Oficialul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 11:55

Partidul Popular European va avea cu 38 de mandate mai puțin în Parlamentul European

Deși s-a clasat pe primul loc la ultimele alegeri pentru Parlamentul European, Partidul Popular European (de centru-dreapta) va avea mai puține mandate decât în Legislativul precedent. Popularii vor deține 178 de mandate, mai puţine cu 38 în comparaţie cu fostul Parlament...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 10:50

Basme electorale de la Vlah: Aeroport în Găgăuzia

„În Ceadîr-Lunga se va inaugura un aeroport contemporan, care va putea opera curse cu pasageri și zboruri marfare. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 10:39

ULTIMA ORĂ /// Fost judecător din Taraclia, în prezent avocat, reţinut de CNA pentru o mită de 12 000 de euro (VIDEO)

ULTIMA ORĂ /// Fost judecător din Taraclia, în prezent avocat, reţinut de CNA pentru o mită de 12 000 de euro (VIDEO)

Un avocat din Taraclia, fost judecător, a fost reţinut de ofiţerii Direcţiei generale Sud a CNA şi procurorii anticorupţie într-un dosar de trafic de influenţă. Acesta a fost prins în flagrant, în biroul său de serviciu, în timp ce primea 12 000 de euro de la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 10:30

Pretorul sectorului Botanica, Oleg Rațoi a fost DEMIS din funcție

Pretorul sectorului Botanica, Oleg Rațoi a fost DEMIS din funcție

Oleg Rațoi, Pretorul sectorului Botanica a fost demis din funcție. Anunțul a fost făcut de primarul interimar, Ruslan Codreanu la ședința săptămânală a primăriei. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 10:09

Rezultate alegeri europarlamentare 2019. Cine a câștigat în Europa și cum arată viitorul Parlament European?

Rezultate alegeri europarlamentare 2019. Cine a câștigat în Europa și cum arată viitorul Parlament European?

Cetăţenii cu drept de vot din Uniunea Europeană și-au ales, în perioada 23-26 mai, viitorul Parlament European, primul pas dintr-un proces care va schimba conducerea principalelor instituţii ale UE în cursul acestui an. Verzii europeni au înregistrat un succesc istoric la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 10:07

De 1 iunie, accesul copiilor la Grădina zoologică va fi gratuit

De 1 iunie, accesul copiilor la Grădina zoologică va fi gratuit. Anunţul a fost făcut astăzi de primarul general interimar al capitalei, Ruslan Codreanu care a adăugat că tot atunci acolo va fi inaugurată şi o "Curte Rurală" în care micuţii vor putea mângâia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 09:54

Gesturi perverse faţă de elevi. Un profesor de la un liceu din Chișinău a fost condamnat la închisoare

Un profesor de clasele primare de la un liceu din Capitală a fost condamnat la şapte ani de închisoare pentru acţuni perverse faţă de elevi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 08:28

Cum s-a petrecut accidentul de la Cernobîl din urmă cu 33 de ani - „Vina a aparţinut omului sovietic şi îndoctrinării regimului din URSS“ (FOTO)

Cum s-a petrecut accidentul de la Cernobîl din urmă cu 33 de ani - „Vina a aparţinut omului sovietic şi îndoctrinării regimului din URSS“ (FOTO)

Anul acesta, pe 26 aprilie, s-au împlinit 33 de ani de la accidentul nuclear de la Cernobîl. A fost cel mai grav eveniment nuclear din istorie şi a servit drept exemplu de nerepetat pentru cum un stat nu reuşeşte să poarte grija propriilor cetăţeni într-o situaţie de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 08:20

Vikingii la Echimăuţi

Vikingii la Echimăuţi

În cadrul Sesiunii științifice a Departamentului Istoria Românilor, Universală și Arheologie a Facultății de Istorie și Filosofie, Universitatea de Stat din Moldova, din 17 mai 2019, Ion Tentiuc și Valeriu Bubulici, cercetători științifici la Muzeul Național de Istorie a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 08:13

PROGNOZA METEO 27 mai: Ne aşteaptă o săptămână cu temperaturi de foc

Astăzi, pe întreg teritoriul ţării, cerul va fi variabil. La Briceni şi Soroca termometrele vor indica 24 de grade Celsius, la Bălţi se vor înregistra 25 de grade, iar la Orhei cu unul mai mult. La Tiraspol vor fi 27, iar la Leova se aşteaptă cu 28 de grade. La Comrat şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 07:25

Ce a adus scrutinul în Europa: I-a slăbit pe Macron şi Merkel şi l-a întărit pe Sanchez

Alegerile europarlamentare au adus rezultate dezamăgitoare partidelor aflate la guvernare în Franţa şi Germania, considerate cele două motoare ale Europei, spre deosebire de premierul spaniol Pedro Sanchez, a cărui victorie clară a asigurat socialiştilor spanioli un rol important in...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 07:23

Au fost descoperite 18 noi exoplanete de mărimea Terrei

Oamenii de ştiinţă au descoperit 18 noi exoplanete de mărimea Terrei, analizând datele NASA cu ajutorul unor metode mai eficiente.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 07:22

Cele mai vechi urme că oamenii au gătit datează de acum 120.000 ani

O descoperire din peşterile râului Klasies din Africa de Sud sugerează că oamenii foloseau focul pentru a prepara hrana începând cu 120.000 de ani în urmă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 07:21

Cutremur produs duminică seara în România, cu magnitudinea de 4

Un cutremur cu magnitudinea de 4 grade s-a înregistrat, duminică seară, în judeţul Vrancea, la o adâncime de 190 de kilometri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2019, ora: 07:15

Alegeri europarlamentare 2019. BEC a anunțat primele rezultate oficiale parțiale

Alegeri europarlamentare 2019. BEC a anunțat primele rezultate oficiale parțiale

Biroul electoral central a anunțat, luni, primele rezultate oficiale parțiale după alegerile europarlamentare de duminică, 26 mai.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 27 Mai 2019, ora: 07:06

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 27 MAI 2019. TAURII SE BUCURĂ DE LIBERTATE

Horoscopul zilei de 27 mai 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 27 mai 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 27 mai 2019 spune...

( ) Citeşte tot articolul

Sport 26 Mai 2019, ora: 15:56

 Finala Ligii Campionilor dintre Liverpool și Tottenham, de la 1 iunie, va fi ultimul meci care se va disputa conform actualului regulament.

( ) Citeşte tot articolul

Film 25 Mai 2019, ora: 15:09