Astăzi 26 Ianuarie 2020, Duminică - Ultima actualizare la ora 11:02
Abonamente

Interviu 17 Februarie 2017, ora 13:58    Din editia print

Interviu cu Igor CobileanskiDespre Afacerea Est, un film care a umplut sălile de cinema până la refuz

Marime Font

Regizorul Igor Cobileanski a lansat în octombrie, anul trecut, filmul Afacerea Est. De curând, filmul a fost prezentat la cinematografele din Chișinău. La toate proiecțiile sala de cinema era plină. Publicul autohton a venit să vadă un film la care a participat și Moldova, fiindcă e produs de România, Lituania și Moldova.

Afacerea Est spune povestea unei prietenii surprinzătoare dintre doi moldoveni: Marian (Constantin Pușcașu), un intelectual de provincie, și Petro (Ion Sapdaru), un oportunist plin de idei. Cei doi se avântă într-o călătorie nebunească în căutarea banilor necesari pentru a-și îndeplini visurile: Marian vrea să se căsătorească cu Veronica, în timp ce Petro își dorește o macara pe care s-o închirieze. Ei decid să devină parteneri de afaceri și încep să lucreze la un plan: să vândă un vagon de potcoave. Afacerea Est e un film cu umor din plin, condimentat pe alocuri cu sarcasm și tragedie.

Regizorul filmului Igor Cobileanski ne-a oferit un interviu în care am vorbit despre ultimul film lansat, dar și despre cinematografia din Moldova.

- De unde a venit ideea filmului Afacerea Est?

- Totul se bazează cumva pe o experiență proprie, pe un soi de bagaje intelectuale, culturale, pe un mod observațional de a fi. Într-adevăr, la un moment dat a fost un caz despre care se spunea că un tip a cumpărat niște potcoave, sau ceva de genul acesta și acest caz mi-a folosit drept imbold de a scrie. Situația era destul de dramatică, iar eu am tratat-o foarte comic. În rest sunt niște lucruri inventate, niște acțiuni mai mult sau mai puțin gândite de mine, nu neapărat care s-au și întâmplat.

- Personajele din film sunt inspirate din realitate?

- Personajele nu sunt inspirate din realitate la modul fidel. Nu există un protagonist concret. Foarte multă lume încearcă să ghicească pe cine a avut în vedere Cobileanski - poate pe politicianul acela sau pe celălalt? Răspunsul este că nu m-am inspirat dintr-un personaj anume. Acest scenariu s-a scris acum zece ani. Toți politicienii de astăzi, sau cel puțin cei mai de vază, nu erau pe atunci. Protagoniștii suntem noi, societatea. Filmul e un fel de a oglindi această societate.

Loading...


- Cât costă să scoți un astfel de film?
- Un film care să comporte caracteristici clare ale producției de film poate fi făcut de la 100 de mii de euro în sus. Tot ce este mai jos de această sumă, într-un fel sau altul, este un soi de improvizație moldovenească sau... talent. Nu pot nega că în Moldova poate fi făcut un film bun cu 50-60 de mii de euro. Dar cu siguranta ca nu va fi o filmare simpla. Trebuie să se țină cont de faptul că Afacerea Est este o producție între România, Lituania și Moldova si a fost un film scump, chiar și pentru banii românești.

„Atenție, regizori sau producători moldoveni, faceți filme!”

- Sălile noaste de cinema au fost pline în toate zilele de proiecții. Ce înseamnă asta pentru dvs.?
- Pentru mine acesta este un semnal bun că spectatorul moldovean este capabil să meargă la un film moldovenesc. Atenție, regizori sau producători moldoveni, faceți filme ca oamenii să meargă la ele. Acesta ar putea fi un argument pentru alți cineaști moldoveni de a încerca să facă totuși film. Cred că nu este vinovat publicul. Poate mai degrabă noi, cineaștii, am ajuns să creăm lucrări care nu sunt de interes public. Este un film pe care îl va înțelege orice spectator. Și din acest motiv face ca sala să fie plină, ori noi de multe ori ne-am obișnuit cu filme de autor care sunt cumva aproape dușmănoase cu spectatorul larg, plătitor de bilete.

- Ați lansat filmul atât în România, cât și în Republica Moldova. Care lansare a fost mai aproape de inima dvs.?

- Eu sunt cu inima și acolo, și aici. Nu am niște predilecții deosebite pentru o premieră sau alta. Am făcut filmul în România, l-am filmat cu o groază de oameni care au muncit la el. Am foarte mulți colegi si aici. Premiera a fost și la Chișinău îndrăgită. Nu aș favoriza pe cineva.

- Care au fost impresiile publicului de la noi din țară, care a fost feedbackul despre film?

- Urmăresc atent rețelele de socializare, unde s-a vorbit destul de mult despre film. Există 90 la sută de termeni laudativi, cred și vreau să par totuși modest. Dar se pare că filmul a produs impresii bine.

- Ați fost numit recent clasic al cinematografiei moldovenești. Vă regăsiți în această formulă?

- Haideți să fim serioși! Succesul meu în mare parte se datorează imposibilității colegilor mei de a face film. Să nu ne imaginăm că sunt extrem de talentat. Eu sunt absolut convins că dacă unii din amicii mei regizori sau producători din Moldova ar munci mai mult sau ar avea mai mult noroc, calitatea filmului moldovenesc ar fi cu totul alta. Atunci aș avea și eu concurență. Că mi-a reușit filmul acesta sau cel precedent, mă bucură. Dar este prematur să mă numească cineva clasic, atâta timp cât nu există un termen de comparație.

- Ne puteți spune care sunt următoarele proiecte pe care vi le doriți realizate?
- Eu nu aș vrea să vorbesc foarte mult despre viitoarele mele proiecte. În primul rând pentru că dintr-o sută de oferte doar una ia foc, discuții pot fi foarte multe. Aș prefera în momentul în care semnez un contract să pot povesti sau spune lumii că, uite, lucrez la următorul film. Poate și atunci cu rezerve. Da, sunt câteva scenarii pe care le-am scris, unele dintre ele sunt pe masa unor producători. Dar care dintre aceste proiecte se va lansa primul, este foarte greu de spus.

- Ați regizat primul sezon al serialului „Umbre”, care a putut fi urmărit pe HBO. Fanii așteaptă continuarea acestuia. Când o vom putea vedea?

- Sezonul doi deja l-am filmat și va apărea la vară. Acum se face postproducția la el. Sperăm că va fi și sezonul trei, dacă asta se va întâmpla sau nu, vom afla mai târziu.

Autoritățile au distrus cinematografia

- Cum ați aprecia situația cinematografiei moldovenești. Cineva spunea că de fapt noi am moștenit o cinematografie de la fosta URSS. Cum credeți că am putea-o reînvia?
- Din păcate, acel cineva, care spune că am rămas doar cu o moștenire, cred că în mare parte are dreptate. Toate speranțele sunt îndreptate acum spre noul Centru Național de Cinematografie. Dacă acesta va fi incapabil să facă un concurs echitabil, corect, să se debaraseze de tot ce înseamnă orgolii, vanitate, daca va reuși să găsească perspective profesioniste și oameni care profesionist să îl conducă – cineaștii moldoveni vor avea oportunități. Altfel el nu va funcționa. Și bineînțeles, avem nevoie de o îmbunătățire a legii cinematografiei, o relansare a ei, pentru că din păcate are lacune și acestea trebuie corectate în timp record. Noi am distrus cinematografia. Și când spun noi, nu am în vedere cineaștii, spun despre autorități care pas cu pas, au făcut tot posibilul ca aceasta să nu existe. Tot autoritățile, în mod obișnuit, ar trebui să facă tot posibilul pentru a o face funcțională, inclusiv să demonstreze viteză in aprobarea unor legi.

Un articol de: Lia Ciutac Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 10:58

În pachetul suspect, care a fost aruncat în această seară de o persoană necunoscută într-un magazin de telefonie mobilă, se aflau câteva bucați de slănină, anunță tv8.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 10:55

Autorităţile din Shantou iau măsuri de închidere a oraşului, în încercarea de a stopa răspândirea noului coronavirusul din Wuhan, informează site-ul postului CNN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:51

Cea mai rea pisică din lume a fost pusă spre adopţie. De ce a fost numită felina o „afurisită”

Cea mai rea pisică din lume a fost pusă spre adopţie. De ce a fost numită felina o „afurisită”

Un adăpost pentru animale din SUA a descris-o într-o manieră extrem de sinceră pe una dintre pisicile pe care au pus-o spre adopţie, printr-o postare pe reţelele de socializare, care a devenit virală, relatează Huffington Post. Un adăpost pentru animale din Carolina de Nord,...

( ) Citeşte tot articolul

Sport 26 Ianuarie 2020, ora: 07:29

SIMONA HALEP LA AUSTRALIAN OPEN // Simona scrie istorie pentru România! Va doborî un nou record FABULOS după turneu

SIMONA HALEP LA AUSTRALIAN OPEN // Simona scrie istorie pentru România! Va doborî un nou record FABULOS după turneu

Simona Halep (28 de ani, 3 WTA) scrie istorie pentru România! Jucătoarea noastră se pregătește s-o depășească pe Martina Hingis (39 de ani, fost număr 1 mondial) într-o ierarhie extrem de importantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:28

Captură record de droguri în Grecia: Peste o tonă de COCAINĂ a fost confiscată

Captură record de droguri în Grecia: Peste o tonă de COCAINĂ a fost confiscată

 Peste o tonă de cocaină a fost confiscată de poliția grecească

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:25

Cum se face CAFEAUA perfectă? Secretul a fost descoperit

Cum se face CAFEAUA perfectă? Secretul a fost descoperit

A fost descoperit secretul pe care băutorii de cafea trebuie să-l știe! Cum să faci cafeaua perfectă? Detaliile, mai jos. Matematicieni și fizicieni și-au unit forțele pentru a stabili formula pentru obținerea unei cești perfecte de cafea, în cadrul unui studiu publicat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:19

CORONAVIRUS ÎN CHINA / Un prim deces la Shanghai; 54 de MORȚI şi 323 de noi cazuri de infecţii

CORONAVIRUS ÎN CHINA / Un prim deces la Shanghai; 54 de MORȚI şi 323 de noi cazuri de infecţii

 Epidemia de pneumonie virală din China a făcut un mort la Shanghai, a anunţat duminică guvernul local, fiind prima victimă a coronavirusului în metropola financiară a ţării, relatează AFP. Victima este un bărbat în vârstă de 88 de ani care avea probleme de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Ianuarie 2020, ora: 07:14

Luare de ostatici la Criuleni: O victimă a decedat la spital

Luare de ostatici la Criuleni: O victimă a decedat la spital

Unul dintre ostaticii pistolarului de la Mălăieşti, Criuleni, a decedat la spital. Informația a fost confirmată pentru Știri.md de ofițerul de presă al IP Criuleni, Irina Burdujan. Potrivit poliției, este vorba despre un bărbat de 56 de ani aflat în stare gravă la...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 26 Ianuarie 2020, ora: 06:27

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 26 IANUARIE 2020. LEII POT AVEA PARTE DE RĂSTURNĂRI ÎN VIAȚA SENTIMENTALĂ

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 26 IANUARIE 2020. LEII POT AVEA PARTE DE RĂSTURNĂRI ÎN VIAȚA SENTIMENTALĂ

Horoscopul zilei de 26 ianuarie 2020 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 26 ianuarie 2020 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 26...

( ) Citeşte tot articolul

Editorial 26 Ianuarie 2020, ora: 00:23 de Silviu Tănase

Stoianoglo, moldovenii și justiția

Stoianoglo, moldovenii și justiția

Multă cerneală a curs în ultimii 10 ani despre reforma justiției... Am avut 20 de guverne în 30 ani, fiecare al doilea venea și reformă de doamne ferește totul și justiția ajungea într-un asemenea hal, încăt era numai bună s-o mai reformezi odată.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 26 Ianuarie 2020, ora: 00:10 de Mihaela Culcinschi

Un deputat rus deconspiră planul Kremlimului: „Teritoriul întregii Uniuni Sovietice aparține Rusiei mari”

Un deputat rus deconspiră planul Kremlimului: „Teritoriul întregii Uniuni Sovietice aparține Rusiei mari”

Deputatul fracțiunii „Edinaia Rossia” din Duma de Stat, Evgheni Fedorov, a declarat că scopul Federației Ruse constă în capturarea tuturor republicilor ex-sovietice și recuperarea teritoriilor „Rusiei mari”, după hotarele stabilite în 1945, transmite...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 23:32

Cum construiesc chinezii un spital într-o săptămână. VIDEO cu "pădurea" de excavatoare şi camioane mobilizate pe şantier

Cum construiesc chinezii un spital într-o săptămână. VIDEO cu "pădurea" de excavatoare şi camioane mobilizate pe şantier

 Criticați pentru că au luat prea târziu măsuri să împiedice răspândirea virusului periculos, oficialii chinezi susțin că până pe 3 februarie va fi gata un spital dedicat în exclusivitate combaterii noului coronavirus.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 20:34

Petrișor Peiu Nu, Milcovul n-a secat înca! Un alt fel de a aniversa 24 ianuarie 1859 și 24 ianuarie 1862

Nu, Milcovul n-a secat înca! Un alt fel de a aniversa 24 ianuarie 1859 și 24 ianuarie 1862

 Aproximativ 2.000 de oameni politici au distrus vietile a 5 milioane de romani si pentru aceasta performanta ne cer astazi salarii imense si pensii speciale. 2 000 de parlamentari, ministri si secretari de stat, prefecti, primari, presedinti de Consilii Judetene, sefi de agentii si...

( ) Citeşte tot articolul

Carte 25 Ianuarie 2020, ora: 15:39

Bogdan Petriceicu Hasdeu IOAN-VODĂ CEL CUMPLIT (I) INTRODUCȚIUNEA și AVENTURIERUL

IOAN-VODĂ CEL CUMPLIT (I) INTRODUCȚIUNEA și AVENTURIERUL

B. Petriceicu- Hasdeu: IOAN-VODĂ CEL CUMPLIT -  Aventurile, domnia, războaiele, moartea lui; rolul său în istoria universală și în viața poporului român. (1572-1574)

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:21

Zeci de constănțeni au făcut lanț uman în semn de protest față de construcția unui bloc cu patru etaje peste vestigiile cetății antice Tomis

Zeci de constănțeni au făcut lanț uman în semn de protest față de construcția unui bloc cu patru etaje peste vestigiile cetății antice Tomis

Zeci de constănțeni au făcut vineri un lanț uman în jurul unor vestigii antice din centrul orașului, în semn de protest față de construcția unui bloc de patru etaje care urmează să fie ridicat într-o zonă protejată istoric, relateaza info-sud-est.ro.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:18

Doza zilnică de râs: Un bărbat care venea din Scoția și se îndrepta spre Chișinău s-a rătăcit în Ţinutul Pădurenilor din judeţul Hunedoara după ce a setat GPS-ul pe „drumul cel mai scurt”

Doza zilnică de râs: Un bărbat care venea din Scoția și se îndrepta spre Chișinău s-a rătăcit în Ţinutul Pădurenilor din judeţul Hunedoara după ce a setat GPS-ul pe „drumul cel mai scurt”

Un bărbat care se îndrepta cu maşina din Scoţia spre Republica Moldova şi care se rătăcise în Ţinutul Pădurenilor din judeţul Hunedoara a fost salvat de pompieri. El setase GPS-ul pentru „drumul cel mai scurt” spre Chişinău, dar a cerut ajutor după ce nu a mai putut înainta cu...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 25 Ianuarie 2020, ora: 15:15

opinie Anatol Moraru: Basarabenii nu sunt evrei, iar Dodon nu e Moise

Anatol  Moraru: Basarabenii nu sunt evrei, iar Dodon nu e Moise

„O spun din start: nu-s antisemit, sunt patriot nu doar la sărbători naționale sau în campanii elctorale și nu dețin încă cetățenia română„, afirmă Anatol Moraru într-o opinie pe site-ul nordnews.md 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:09

Năstase o amenință pe Maia Sandu / Dacă nu se va desemna un candidat comun la Hîncești, PPDA va înainta PROPRIUL CANDIDAT pentru alegerile şefului statului

Năstase o amenință pe Maia Sandu / Dacă nu se va desemna un candidat comun la Hîncești, PPDA va înainta PROPRIUL CANDIDAT pentru alegerile şefului statului

Platforma DA a făcut un apel repetat către forțele proeuropene și naționale în vederea identificării unui candidat unic ce va lupta pentru funcția de deputat în cadrul alegerilor din circumscripția nr. 38, ce se vor desfășura la data de 15 martie, în caz contrar, Andrei Năstase a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 15:00

Femeie ucisă în bătaie de soțul ei, la Florești

Femeie ucisă în bătaie de soțul ei, la Florești

Descoperire macabră în localitatea Coșernița, Florești. O femeie a fost găsită fără suflare după ce a fost ucisă cu sânge rece în propria casă. Cazul a avut loc ieri, 24 ianuarie. Contactat de Știri.md, ofițerul de presă al IP Florești, Ina Moscaliuc a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 14:53

Coronavirusul a închis 15 oraşe în China. Peste 57 de milioane de oameni se află sub interdicţie

Coronavirusul a închis 15 oraşe în China. Peste 57 de milioane de oameni se află sub interdicţie

15 oraşe din China au fost închise pentru a opri răspândirea coronavirusului care afectează acum peste 1200 de persoane în ţară. Restricţiile de călătorie afectează acum peste 57 de milioane de oameni, relatează CNN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 14:53

O nouă lovitură pentru Maia Sandu și Olesea Stamate /// Președintele Organizației PAS din Hîncești, Marcel Petrușan a anunțat că îl va susține pe Grigore Cobzac

O nouă lovitură pentru Maia Sandu și Olesea Stamate /// Președintele Organizației PAS din Hîncești, Marcel Petrușan a anunțat că îl va susține pe Grigore Cobzac

Socotelile de la Chișinău, diferite de cele din circumscripție. Președintele organizației PAS de la Hîncești: „Îl vom susține pe Grigore Cobzac”

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 11:44

Portul Internațional Liber Giurgiulești îngregistrează un nou record în transbordări de mărfuri

Portul Internațional Liber Giurgiulești îngregistrează un nou record în transbordări de mărfuri

 Volumul transbordărilor de mărfuri prin Portul Internațional Liber Giurgiulești (PILG) a crescut cu 3%, înregistrând un nou record de aproape 1.1 mln tone în 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Ianuarie 2020, ora: 09:49

„Odiosul” consilier al lui Putin, Vladislav Surkov, și-a DAT DEMISIA / Presa: „Direcția ucraineană” va fi supravegheată de Kozak

„Odiosul” consilier al lui Putin, Vladislav Surkov, și-a DAT DEMISIA / Presa: „Direcția ucraineană” va fi supravegheată de Kozak

Vladislav Surkov, care a ocupat funcția de președinte, și-a dat demisia din funcția publică, a declarat pentru Interfax directorul Centrului pentru Condiții Politice, Alexey Chesnakov.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)